Dealerii Ford din Romania

Agastia Serv - Baia Mare

Cum stau cu service-ul, cum se comporta la achizitionarea masinii, la reparatiile in garantie

Moderatori: DGAlexandru, verga_Cip

Re: Agastia Serv - Baia Mare

Mesajde claudiuvuta » 28 Aug 2012, 11:53

Salut,

Atentie mare, masina are 142.000 km, care din punctul meu de vedere nu sunt chiar putini. De ce nu incerci sa achizitionezi mai bine o masina cu istoric cunoscut, vanduta de catre un dealer? Pretul este putin mai mare, insa ofertele sunt numeroase, plus ca nu mai trebuie sa platesti taxa de prima inmatriculare. Iti ofer mai jos doua exemple:

http://vobdt.ro/index.php/auto/ford-focus-796
http://vobdt.ro/index.php/auto/ford-focus-824

Succes!
claudiuvuta
1nsane Member
 
Mesaje: 1756
Membru din: 11 Iul 2010, 10:36
VIN: WF0KXXGCBKBM75419

Re: Agastia Serv - Baia Mare

Mesajde Kidu » 29 Aug 2012, 22:02

Multumesc pentru sfat!

Am fost pana la Baia Mare insa nu am achizitionat masina pentru ca:
1) Kilometrii erau masluiti (in data de 13.01.2011 a fost la ultima revizie in Spania si avea 167.606 km iar astazi ea avea aproape 143.000 km). Aprecierea celor de la Agastia a fost ca masina avea lejer 200.000 km.
2) Tub de admisie turbina (cel ce iese din filtrul de aer) fisurat cu urme de ulei in el.
3) Deflector inferior bara fata lipsa si urme de lovire pe radiator si radiatorul de clima (nu existau scurgeri).
4) Cureaua de transmisie ciupita, necesita schimbare.
5) Portiera spate stanga lovita probabil in parcare.
6) Usoare urme de lovire pe aripa stanga fata.
7) Portiera fata dreapta lovita la coltul de jos.
8) Prag dreapta lovit, necesita schimbarea ornamentului de plastic.
9) Poate cel mai imporant: filtrul de particule prezenta niste parametri foarte suspecti in sensul ca diferenta de presiune de la intrare cu cea de la iesirea din filtru era 0 bar. Conductele prezentau urme de lovire si tipul de la Agastia mi-a spus ca nu isi poate da seama decat daca il desface, operatiune nerentabila si imposibila din lipsa de timp.

La prima vedere masina arata foarte bine si fura ochiul insa am decis ca-i mai bine sa nu imi asum riscul achiztiei in conditiile date mai ales ca vanzatorul lucreaza la o alta reprezentanta de masini in Baia Mare (lucru aflat ulterior) si care a avut o reactie destul de ciudata cand cei de la Agastia mi-au spus de kilometrii dati inapoi. Dupa logica lui cica aceste date sunt confindentiale.

Oricum, una peste alta cei de la Agastia Serv au avut o prestatie de nota 10, m-au asteptat mai ales ca am si intarziat din cauza unui eveniment ce nu tinea de mine, mi-au explicat totul pe indelete, m-au lasat sa stau cu ei cat timp au verificat masina mecanic si electronic. Am avut noroc cu ei pentru ca altfel cred ca as fi fost foarte tentat sa cumpar masina. Nu vreau sa sune a reclama gratuita, este doar o intamplare din care sper sa invete si altii ceva insa ma bucur totusi ca mai exista si oameni ok in Romania intre atatia tepari. Macar asta mi-e consolarea zilei dupa o zi pierduta prin Baia Mare. O sa caut in continuare pentru ca mai sunt ele si alte masini. Numai bine tuturor!
Avatar utilizator
Kidu
Gold Member
 
Mesaje: 691
Membru din: 07 Ian 2007, 23:34
Localitate: Arad
Maşina: Duster 2, 1.5 dCi, 110 CP

Re: Agastia Serv - Baia Mare

Mesajde claudiuvuta » 30 Aug 2012, 06:16

Ai facut tot ce trebuia ca sa nu iei teapa! Bravo! :)
Mergi mai bine pe un sh cu istoric cunoscut, la reprezentante se vad o gramada...
claudiuvuta
1nsane Member
 
Mesaje: 1756
Membru din: 11 Iul 2010, 10:36
VIN: WF0KXXGCBKBM75419

Re: Agastia Serv - Baia Mare

Mesajde clepsy » 06 Noi 2012, 14:02

Salut,

Banuiesc ca e cineva de la AGASTIA SERV S.R.L pe aici :)
Mi-am luat niste ceasuri de bord de facelift si vreau sa le montez, impreuna cu maneta de semnalizare, am facut o cerere de programare acum, astept raspunsul de la voi
As vrea sa stiu daca se poate schimba fara probleme, sunt din Satu Mare

Mersi,
clepsy
1nsane Member
 
Mesaje: 1611
Membru din: 30 Sep 2012, 08:38
Localitate: Satu Mare
Maşina: Ford Focus 3 1.5 EB
VIN: WF05XXGCC5FT63531

Re: Agastia Serv - Baia Mare

Mesajde clepsy » 17 Noi 2012, 21:20

Montant ceasurile si maneta noua cu set/reset de o saptamana, totul e ok nici o problema, sunt foarte ok baietii de acolo, un + de la mine pentru cei din zona
clepsy
1nsane Member
 
Mesaje: 1611
Membru din: 30 Sep 2012, 08:38
Localitate: Satu Mare
Maşina: Ford Focus 3 1.5 EB
VIN: WF05XXGCC5FT63531

Re: Agastia Serv - Baia Mare

Mesajde iosis34 » 07 Dec 2012, 16:00

clepsy scrie:Salut,

Banuiesc ca e cineva de la AGASTIA SERV S.R.L pe aici :)
Mi-am luat niste ceasuri de bord de facelift si vreau sa le montez, impreuna cu maneta de semnalizare, am facut o cerere de programare acum, astept raspunsul de la voi
As vrea sa stiu daca se poate schimba fara probleme, sunt din Satu Mare

Mersi,


Buna ziua.Am renuntat de ceva vreme sa mai intru pe acest site deoarece sunt profund indignat si suparat de minciunile si vorbele urate fara acoperire adresate de unii clienti.Am ajutat, ajut si voi ajuta cat pot clientii, voi fi intotdeauna transparent si serviabil, dar sunt multi oameni care nu stiu ce implica acest proces de reparare a unei masini mai ales respectand instructiunile si documentatia producatorului , ei vor calitate nemteasca cu improvizatii si preturi romanesti, vad furturi si conspiratii peste tot.Sincer , de 18 ani de cand lucrez la FORD as putea scrie o carte despre cat rau ne-au facut noua clientii, cati bani avem de recuperat, cate minciuni spun ca sa isi atinga scopul !! Dar, normal ,service-ul este de vina intotdeauna!

Rog pe aceasta cale clientii care au eventuale probleme dupa o reparatie ca pot reveni pentru remedierea gratuita a problemei deoarece si manopera si piesele au garantie,

Referitor la dumneavoastra, stiu ca v-am facut lucrarea solicitata, , am vorbit cu dumneavoastra a 2 a zi si totul este ok.
Va multumesc pentru vorbele frumoase si corecte si daca mai aveti probleme va rog sa ma contactati telefonic deoarece ,repet, pe acest site nu mai intru avand alergie la minciuni!O zi buna.
AGASTIA SERV cu incredere si ...feel the diference!
Avatar utilizator
iosis34
Incepator
 
Mesaje: 16
Membru din: 15 Oct 2008, 21:39
Localitate: baia mare
Maşina: ford focus,2008 1,6 benzina
VIN: wf0xxxxxxxxxxxxxx

Re: Agastia Serv - Baia Mare

Mesajde claudiuvuta » 07 Dec 2012, 21:25

Un mare + si din Constanta pentru Agastia si mai ales pentru domnul Gabi Dobroiu!
claudiuvuta
1nsane Member
 
Mesaje: 1756
Membru din: 11 Iul 2010, 10:36
VIN: WF0KXXGCBKBM75419

Re: Agastia Serv - Baia Mare

Mesajde Kidu » 08 Feb 2013, 16:50

Chiar daca reactionez cu intarziere la mesajul D-lui "iosis34", tin sa-i spun ca nu trebuie generalizat si-l rog sa revina asupra deciziei. Plecarea dumnealui ar fi o pierdere pentru ClubFord pentru ca prin prezenta sa ar putea ajuta multi fordisti din coltul acela de tara si nu numai.
Eu unul le sunt recunoscator celor de la Agastia, motivul se poate vedea mai sus.
Avatar utilizator
Kidu
Gold Member
 
Mesaje: 691
Membru din: 07 Ian 2007, 23:34
Localitate: Arad
Maşina: Duster 2, 1.5 dCi, 110 CP

Re: Agastia Serv - Baia Mare

Mesajde clepsy » 19 Apr 2013, 21:02

Dap up si de la mine sa revina domnul Doboriu
Totusi daca a ajuns ca cineva din Constanta sa il laude e ceva

^^ ^^
clepsy
1nsane Member
 
Mesaje: 1611
Membru din: 30 Sep 2012, 08:38
Localitate: Satu Mare
Maşina: Ford Focus 3 1.5 EB
VIN: WF05XXGCC5FT63531

Re: Agastia Serv - Baia Mare

Mesajde racasanu » 25 Oct 2013, 11:40

^^ ^^... de acord
racasanu
Ford Freak
 
Mesaje: 189
Membru din: 11 Oct 2010, 08:45
Localitate: Cluj-Napoca
Maşina: Ford KUGA, 2013, 140CP

Re: Agastia Serv - Baia Mare

Mesajde claudiuvuta » 25 Oct 2013, 13:19

Eu pe domnul Dobroiu l-am mai contactat si pe mail, mi-a raspuns de fiecare data. Pana la urma nu este vorba doar despre masini, dar si despre modul in care oamenii relationeaza/socializeaza si ar fi frumos ca fiecare om ce a fost multumit de un serviciu platit sau gratuit sa se comporte onorabil, iar cand false probleme sunt prezentate ca fiind postulate ce nu pot fi atacate, acestea sa fie ignorate.
claudiuvuta
1nsane Member
 
Mesaje: 1756
Membru din: 11 Iul 2010, 10:36
VIN: WF0KXXGCBKBM75419

Re: Agastia Serv - Baia Mare

Mesajde GabyBM » 09 Oct 2016, 10:20

-Din cate observ eu ultima postare facuta pe aici este din 25 Oct 2013 :| oare mai are rost sa vin si eu cu cateva intrebari?? :-??
Avatar utilizator
GabyBM
Incepator
 
Mesaje: 3
Membru din: 25 Sep 2016, 10:37
Localitate: Baia Mare
Maşina: Ford Mondeo 2 1.8 tdi
VIN: WF0xxxxxxxxxxxxxx

Re: Agastia Serv - Baia Mare

Mesajde smiley32 » 11 Dec 2016, 14:49

Suna
Avatar utilizator
smiley32
Member
 
Mesaje: 353
Membru din: 27 Mar 2009, 18:57
Localitate: Baia Mare
Maşina: Ford Focus 2003 TDDI 66kw 1,8
VIN: 12345678952525162

Re: Agastia Serv - Baia Mare

Mesajde fixxxeronis » 28 Dec 2016, 18:19

Salut,as avea nevoie de un cod pt radioul din masina. Codul incepe cu "V". Cum as putea face rost de el?
fixxxeronis
Incepator
 
Mesaje: 2
Membru din: 23 Dec 2016, 13:42
Maşina: Ford
VIN: WF0WXXGCDW7M28121

Re: Agastia Serv - Baia Mare

Mesajde mihaipop1900 » 05 Iul 2018, 12:06

De evitat. Din cauza zgarceniei patronului, care face totul sa iasa el bine, angajatii fac si ei ce pot si atunci nu prea ai ce sa faci. Nu intelegeti reduceri de cost, astea sunt peste tot, aici e altceva.
Am fost clientul lor multi ani si doar din cauza unor relatii personale cu angajatii am fost tratat ok. Acum ca am aflat o serie de lucruri despre activitatea firmei, imi este frica sa mai duc vreo masina acolo.
Avatar utilizator
mihaipop1900
Member
 
Mesaje: 330
Membru din: 27 Noi 2014, 12:40
Localitate: Baia Mare
Maşina: Ford

Anterior

Înapoi la Dealerii Ford din Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 2 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 2 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login