Dealerii Ford din Romania

Garantie ? Nici vorba !

Cum stau cu service-ul, cum se comporta la achizitionarea masinii, la reparatiile in garantie

Moderatori: DGAlexandru, verga_Cip

Garantie ? Nici vorba !

Mesajde Fordilicious » 18 Mai 2009, 11:22

Salutare !

Am incercat sa postez un pic mai devreme, insa cand am dat "trimite" imi expirase logarea si nu am reusit sa inregistrez post-ul, asa ca incerc sa fiu cat mai scurt si la obiect.

- 25.09.2008 mi-a fost data in folosinta masina. In aceeasi zi am constatat ca nu-mi functioneaza dezaburirea pe oglinda stanga.
- 26.09.2008, m-am prezentat in service, unde a fost confirmata problema. Mi s-a comunicat ca se va face comanda pentru piesa ce va ajunge in aprox. 3 saptamani. Evident ca nu am acceptat reparatia, din moment ce am platit o masina noua, iar aceasta a venit cu un defect si pentru a fi remediat aveam de asteptat 3 saptamani. Am solicitat inlocuirea completa a masinii. In data de 30.09.2008 (practic 2 zile lucratoare) mi se spune ca s-a rezolvat problema. Accept intr-un final reparatia, deoarece, in cazul in care continuam demersul privind inlocuirea masinii, singura varainta era sa accept o masina cu o culoare diferita, ce nu-mi placea. Problema s-a solutionat si prin montarea in mod gratuit a senzorilor de parcare pentru ca reprezentanta sa se revanseze privind culpa in care se aflau.

- Saptamana trecut, cand am rabatat oglinda (este vorba de aceeasi oglinda cu probleme), s-a desprins din suport. Practic am ramas cu gura cascata si cu oglinda in mana.
Am fost in service, iar azi mi-au comunicat, evident, ca lucrarea nu va fi acoperita de garantie. Motivul invocat : "lucru mecanic extern", practic o supozitie nefondata pe vreun argument, oglinda neprezentand urme de bruscare, lovire, zgarieturi, etc.
Sunt absolut convins ca in momentul inlocuirii oglinzii in septembrie, mi-a fost montata o oglinda SH (ce prezenta probabil un defect, sau defect de montaj) doar pentru a scapa de gura mea.
In acest caz, practic este vorba de o supozitie de a lor, impotriva spuselor mele, ce sunt totusi sustinute de o hartie prin care se atesta ca asupra oglinzii respective s-a mai intervenit si pentru orice lucrare se ofera o garantie de 12 luni (ca sa nu mai vb de fabuloasa garantie de 48 de luni). In cazul in care nu-mi vor transmite un argument bazat pe o dovada ce le poate confirma solutionarea cererii de garantie, nu doar in baza unei supozitii, va urma reclamatia catre ANPC.

Aici vorbesc de o problema de principiu si de faptul ca cei din service vor face tot posibilul de a ne prosti si de a incerca sa ne acorde garantie in cat mai putine cazuri.

Pentru cei ce au avut litigii cu service-urile, ma refer la reclamatii catre ANPC, cai legale s.a.m.d, poate ma ajutati cu un sfat privind modul in care ati procedat.

Multumesc.
Fordilicious
Gold Member
 
Mesaje: 578
Membru din: 18 Dec 2008, 12:34
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus - 1.6 REVOboost +220cp (in lucru)

Re: Garantie ? Nici vorba !

Mesajde boqqdan » 18 Mai 2009, 11:39

eu nu am avut garantie la masina, pt ca n-am luat-o noua dar am avut o problema cu o garantie la o placa de baza...scandaluri, certuri, inlocuiri de forma, toate astea pana cand m-am prezentat cu inspectorul de la opc de mana al ei la magazin...a doua zi am avut o placa de baza nou nouta.......sincer nush care e procedura, probabil tre sa mergi la oficiul pt protectia consumatorului si sa depui o plangere scrisa....dar incearca sa-i ameninti mai intai..eventual suni la opc chiar in fata lor....dar oricum...asa e in romanica...toata lumea incearca "sa faca" pe cineva.....
de cand i-am pus ceasuri de ST trage ca nebuna :))
Avatar utilizator
boqqdan
1nsane Member
 
Mesaje: 1086
Membru din: 19 Iul 2007, 10:00
Localitate: craiova
Maşina: ford focus trend 2005, 1,6; 16 v, 101 cp

Re: Garantie ? Nici vorba !

Mesajde Alen » 18 Mai 2009, 11:42

la ce service/dealer ai fost ?
Avatar utilizator
Alen
 
Mesaje: 7364
Membru din: 15 Apr 2007, 20:19
Localitate: Bacau
Maşina: Ford Fiesta 2007 1.4 TDCi

Re: Garantie ? Nici vorba !

Mesajde Fordilicious » 18 Mai 2009, 11:57

Privind acordarea garantiei, principalul vinovat cred ca este importatorul, deoarece, daca nu ma insel, acolo se aproba/resping cererile de garantie.
Este vorba de Colina Baneasa si ei s-ar face vinovati daca ar fi adevarata supozitia mea privind montarea unei piese SH. Problema e ca nu vreau sa acuz fara dovezi si nu ma voi lega de acest aspect, insa din moment ce oglinda nu prezinta nici un fel de urma de lovire, etc, fara un argument solid, nu voi accepta rezolutia lor.
Fordilicious
Gold Member
 
Mesaje: 578
Membru din: 18 Dec 2008, 12:34
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus - 1.6 REVOboost +220cp (in lucru)

Re: Garantie ? Nici vorba !

Mesajde adrian77 » 18 Mai 2009, 12:10

trebuie sa ai garantie la lucrare, cred ca mai usr de poti folosii de treaba asta decat de garantia la masina, garantia masinii se duce dosaru la romcar, pe cand garantia lucrarii e asigurata de serviceul la care ai avut interventia
adrian77
Warned
 
Mesaje: 102
Membru din: 24 Noi 2008, 16:23
Maşina: FORD FOCUS 2006 1.6 TDCI 109CP

Re: Garantie ? Nici vorba !

Mesajde Smiley » 18 Mai 2009, 12:13

pune ceva poze, sa ne dam seama ce anume s-a desprins si cum

legat de problema initiala, cum ca nu mergea dezaburirea, rezolvarea problemei n-ar fi trebuit sa implice schimbarea carcasei oglinzii; sistemul de dezaburire consta intr-o rezistenta lipita pe spatele geamului oglinzii, deci repararea ar fi insemnat fie schimbarea oglinzii (cu tot cu rezistenta de pe spatele ei), fie schimbarea rezistentei (nu stiu daca se poate separat de geam) fie rezolvarea problemei electrice, deci optiunile nu includeau schimbarea corpului oglinzii.

evident, cu ocazia reparatiei, probabil ca oglinda a fost desfacuta; daca ai ramas cu ea in mana, e posibil ca "meseriasii" sa nu fi strans bine vreun surub de prindere.
Focus C-Max Ghia 2.0 TDCI
Imagine
Smiley
 
Mesaje: 5457
Membru din: 04 Mar 2005, 21:30
Localitate: Bucuresti

Re: Garantie ? Nici vorba !

Mesajde Cornel001 » 18 Mai 2009, 12:30

Am si eu o nedumerire.
Ce legatura are problema cu Focus2, in afara de faptul ca intamplator s-a nimerit sa fie in cauza acest model ? Putea sa fie la oricare altul....
Imagine
Mandru cetatean al republicii bananiere romania.
Silvio Berlusconi: Nu am nimic impotriva homosexualilor. Cu cat sunt mai multi in jurul meu, cu atat e concurenta mai mica.
Avatar utilizator
Cornel001
Membru Belit
 
Mesaje: 6779
Membru din: 16 Aug 2005, 16:40
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus2 sedan 1.6 100 28.12.2005
VIN: dealadecotnarisec

Re: Garantie ? Nici vorba !

Mesajde edit » 18 Mai 2009, 12:32

Fordilicious,457032 scrie: Am fost in service, iar azi mi-au comunicat, evident, ca lucrarea nu va fi acoperita de garantie. Motivul invocat : "lucru mecanic extern", practic o supozitie nefondata pe vreun argument, oglinda neprezentand urme de bruscare, lovire, zgarieturi, etc.
Multumesc.



sfatul meu este urmatorul pt a contracara aberatia numita "lucru mecanic extern":
intra in lista de preturi, sau si mai bine pt tine, uita-te in contractul tau de cumpararare si vezi daca scrie faptul ca ford focus doi are oglinzile rabatabile manual.
in cazul in care gasesti scris asta, imprima pagina, mergi la dobitoc si intreaba-l cum ai putea rabata tu manual fara sa aplici un "lucru mecanic extern" o oglinda ce este "rabatabila manual".
bineinteles ameninta si cu OPC.
nu stiu de ce , dar a impreasia ca OPC-ul sunt disperati sa dea amenzi in ziua de azi. Oriunde am pronuntat initialele "OPC" s-au intamplat minuni.
AM AVUT Ford Focus 2 trend collection
Avatar utilizator
edit
1nsane Member
 
Mesaje: 1763
Membru din: 22 Mai 2007, 07:37
Localitate: Bucuresti
Maşina: BMW 520xD G30

Re: Garantie ? Nici vorba !

Mesajde gmtiby » 18 Mai 2009, 12:50

edit,457118 scrie:
Fordilicious,457032 scrie: Am fost in service, iar azi mi-au comunicat, evident, ca lucrarea nu va fi acoperita de garantie. Motivul invocat : "lucru mecanic extern", practic o supozitie nefondata pe vreun argument, oglinda neprezentand urme de bruscare, lovire, zgarieturi, etc.
Multumesc.



sfatul meu este urmatorul pt a contracara aberatia numita "lucru mecanic extern":
intra in lista de preturi, sau si mai bine pt tine, uita-te in contractul tau de cumpararare si vezi daca scrie faptul ca ford focus doi are oglinzile rabatabile manual.
in cazul in care gasesti scris asta, imprima pagina, mergi la dobitoc si intreaba-l cum ai putea rabata tu manual fara sa aplici un "lucru mecanic extern" o oglinda ce este "rabatabila manual".
bineinteles ameninta si cu OPC.
nu stiu de ce , dar a impreasia ca OPC-ul sunt disperati sa dea amenzi in ziua de azi. Oriunde am pronuntat initialele "OPC" s-au intamplat minuni.


De acord, acelasi lucru ti-l recomand si eu. Plus ca inafara de asta nu intra in garantie in cazul in care ar aparea defecte fizice ( zgarieturi, lovituri) care sa ateste ca ai lovit oglinda cu un obiect contondent, su de un gard (harjait, cu zgarieturi ), etc.
Trebuie sa rezolve problema pe garantie !

Bafta si spune-ne ce ai mai facut !
Focus Trend Style 1.6 Benzina 100 HP, Hatchback Moondust Silver Metallic 2007
Avatar utilizator
gmtiby
Member
 
Mesaje: 386
Membru din: 04 Oct 2007, 16:35
Localitate: Bucuresti
Maşina: FF2 , 1.6 Benzina

Re: Garantie ? Nici vorba !

Mesajde Fordilicious » 18 Mai 2009, 13:48

In primul rand multumesc tuturor pentru sfaturi.

@edit : Inca nu ma pot lega de motivul respectiv, deoarece mi-a fost comunicat telefonic. Voi formula o reclamatie consistenta cat de curand si voi cere motivul concret pentru care mi-a fost respinsa cererea de garantie. In cazul in care nu vor fi capabili (nici nu au cum, neexistand vreo dovada de lovire, bruscare, zgarietura pe carcasa sau oglinda, etc...) sa-mi comunice in scris un motiv concret si se vor rezuma la prezumtia lor nefondata (pana in acest moment), voi formula o adresa catre ANPC.

@Smiley : Nu s-a pus niciodata problema de a fi inlocuita si carcasa. A fost inlocuita doar oglinda.

Usor nu voi ceda, deoarece simt efectiv ca ma iau de prost. Ce spun ei e litera de lege,desi nu au argumente, iar opinia mea conteaza mai putin.

Mi-e efectiv sila deja de service-urile ford, cred ca am 4-5 intrari deja, in decurs de 8 luni. Nu au fost probleme grave, insa sunt lucruri minore care te fac sa-ti piara cheful si entuziasmul asupra unei masini ce nu merita o astfel de servisare.

Va tin la curent.
Fordilicious
Gold Member
 
Mesaje: 578
Membru din: 18 Dec 2008, 12:34
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus - 1.6 REVOboost +220cp (in lucru)

Re: Garantie ? Nici vorba !

Mesajde edit » 18 Mai 2009, 14:08

in general, la telefon toti se dau cocosi.
mergi la ei acolo si discuta fata in fata pt ca se inmoaie rapid iar daca vezi ca insista cu tampeniile faci si ceva scris.
exista si posibilitatea ca atunci cand vor vedea ca oglinda este intacta sa nu mai comenteze.
mergi acolo intai si vezi ce spun puslamalele.
AM AVUT Ford Focus 2 trend collection
Avatar utilizator
edit
1nsane Member
 
Mesaje: 1763
Membru din: 22 Mai 2007, 07:37
Localitate: Bucuresti
Maşina: BMW 520xD G30

Re: Garantie ? Nici vorba !

Mesajde Fordilicious » 18 Mai 2009, 14:22

Am fost deja in service, in data de 15.05, moment in care au fost facute poze, constatata defectiunea si formulata cererea de garantie. Azi m-au sunat sa-mi spuna ca cererea de garantie mi-a fost respinsa, invocand acest motiv, ce mie mi se pare stupid : "lucru mecanic extern". De aceea, urmatorul pas este reclamatia in scris catre persoanele competente, iar daca nu vor reusi sa-mi dea un argument concret, va urma reclamatia catre ANPC.
Fordilicious
Gold Member
 
Mesaje: 578
Membru din: 18 Dec 2008, 12:34
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus - 1.6 REVOboost +220cp (in lucru)

Re: Garantie ? Nici vorba !

Mesajde Iustin » 18 Mai 2009, 15:00

Eu am patit-o cu cei de la Badsi Nissan pe vremea cand aveam Almera... Sfatul meu e sa te inarmezi cu cat mai multe argumente palpabile daca vrei sa ai castig de cauza si sa iesi invingator din aceasta mocirla. Cand spun argumente palpabile ma refer la faptul ca trebuie sa fie mentionata in cartea de garantie a masinii interventia facuta la cumpararea ei sau macar sa apara in procesul-verbal de luare in primire faptul ca oglinda nu era functionala la acea data, apoi incearca sa faci rost, sa listezi cumva, procesul tehnologic de inlocuire a geamului oglinzii din care sa reiasa ca au dat jos si carcasa oglinzii, deci ca s-a umblat la carcasa... Daca nu ai cel putin aceste doua probe care sa atarne in favoarea ta, imi pare rau sa-ti afirm ca dreptatea e 50/50, cuvantul tau contra cuvantului lor, ei vor sustine ca ai tras aiurea de carcasa oglinzii "lucru mecanic" si nici chiar OPC-ul nu prea are ce face... Multa bafta si sa termini cat mai repede! %%- %%- %%- %%-
NU FURA!... GUVERNUL NU AGREEAZĂ CONCURENŢA!
Avatar utilizator
Iustin
Member
 
Mesaje: 277
Membru din: 14 Iul 2008, 19:30
Localitate: Calarasi

Re: Garantie ? Nici vorba !

Mesajde Cornel001 » 18 Mai 2009, 15:08

Cum nu am primit raspuns la nedumerirea mea, se inchide pana reusesc sa ma dumiresc singur.... nu garantez ca o sa si reusesc.

edit : mutat si redeschis.
Imagine
Mandru cetatean al republicii bananiere romania.
Silvio Berlusconi: Nu am nimic impotriva homosexualilor. Cu cat sunt mai multi in jurul meu, cu atat e concurenta mai mica.
Avatar utilizator
Cornel001
Membru Belit
 
Mesaje: 6779
Membru din: 16 Aug 2005, 16:40
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus2 sedan 1.6 100 28.12.2005
VIN: dealadecotnarisec

Re: Garantie ? Nici vorba !

Mesajde Fordilicious » 18 Mai 2009, 16:05

@Iustin : La carcasa nu s-a umblat, a fost schimbata doar oglinda. Ca dovada am intrarea in service de la acea data, precum si lucrarea efectuata pe garantie, insa eu am dubii asupra piesei montate pe garantie.
Fordilicious
Gold Member
 
Mesaje: 578
Membru din: 18 Dec 2008, 12:34
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus - 1.6 REVOboost +220cp (in lucru)

Re: Garantie ? Nici vorba !

Mesajde Fordilicious » 19 Mai 2009, 15:05

Ieri am facut reclamatia, iar azi am primit raspunsul din partea celor de la Colina Motors.
Nu mi-au comunicat nici un fel de argument sustenabil din care sa rezulte acel "lucru mecanic extern", sau altfel numit "factor extern de agresiune" , asadar maine urmeaza sa formulez plangerea catre ANPC.

Va tin la curent.
Fordilicious
Gold Member
 
Mesaje: 578
Membru din: 18 Dec 2008, 12:34
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus - 1.6 REVOboost +220cp (in lucru)

Re: Garantie ? Nici vorba !

Mesajde ddwrc » 19 Mai 2009, 15:24

Pentru o masina noua este cam nasol ceea ce ti s-a intamplat. Si pe mine ma deranjeaza ca, desi am masina din dec. 2008, au inceput deja sa vibreze diverse plasticuri de la usi, iar ramele de la geamuri (acum am vazut si eu) sunt o catastrofa. Totusi este vorba despre o masina asamblata in Spania, adica EU. Dar nu Germania. Si ca sa te mai relaxezi un pic....Un prieten si-a luat un Passat nou nout din ala fain si sport si...surpriza! Nu merg proiectoarele de ceata. Cred ca e ceva in legatura cu criza asta.
Ultima oară modificat de Cornel001 pe 19 Mai 2009, 15:43, modificat 1 dată în total.
Motiv: daca vrei sa lasi topicu la o parte, fa-o te rog pe o sectiune/topic potrivit.
This is the beginning of a beautiful friendship
Avatar utilizator
ddwrc
Ford Freak
 
Mesaje: 212
Membru din: 08 Aug 2008, 11:16
Localitate: Alba Iulia
Maşina: Ford Fiesta
VIN: WF0JXXGAJJBD00729

Re: Garantie ? Nici vorba !

Mesajde Fordilicious » 16 Iun 2009, 09:21

Salutare !

Am primit raspunsul celor de la ANPC. Din pacate vestile nu sunt bune, iar raspunsul era previzibil. ANPC-ul nu are cu ce sa ma ajute in acest moment, deoarece singura modalitate de imi recupera prejudiciul este de a efectua o expertiza tehnica si de a ii da in judecata.
La cum se rezolva dosarele in instantele de judecata din Romania (nici nu-mi vine sa scriu cu litera mare), ceea ce mi-au propus ei pare o utopie. Nu se rezolva cazuri grave, da-pai un mizilic ce am eu.
Eh, asa ca acesta este motivul pentru care suntem tratati ca niste nimicuri si cei din service-uri isi bat joc de noi continuu, pentru ca sunt constienti de faptul ca in instanta ajung poate la undeva sub 1% din cazuri.
Daca nu era o dauna minora, iar procesele erau solutionate macar in termen de 6 luni, mergeam inainte si ii dadeam in judecata. Este vorba de o problema de principiu si trebuie sa luam atitudine in vreun fel.

Ma gandesc sa-mi rezolv oglinda pe casco. Nu am fransiza si nu cred ca voi continua cu firma de asigurari curenta, asa ca nu ma va deranja ca voi pierde reducerea aferenta de reinnoire fara daune in anul precedent.
Cum procedez ? Trebuie mers la politie ca la un accident normal ? Se aplica termenul de 24 de ore ? De cand se va lua in calcul acest termen ? Ma pot duce azi sa sesizez politia pentru a imi elibera autorizatia de reparatie, din moment ce cazul nu era rezolvat si eu pana acum am asteptat rezolutia ANPC ?

Concluzia e ca m-am luptat cu morile de vant, insa am incercat sa fac tot posibilul pentru a imi apara interesele. Va sfatuiesc pe toti sa nu acceptati usor toate rezolutiile aberante ale celor din service si pe aceasta cale va indemn sa faceti reclamatii peste reclamatii, poate asa ne vor lua cat de cat in seama si nu-si vor mai bate joc de noi constant. Ah, era sa uit, incercati sa evitati service-urile Colina. Dupa ce ca-si bat joc, au si niste preturi aberante !

Astept sugestiile voastre privind procedura de inlocuire pe casco, pasi de urmat...

Multumesc
Fordilicious
Gold Member
 
Mesaje: 578
Membru din: 18 Dec 2008, 12:34
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus - 1.6 REVOboost +220cp (in lucru)

Re: Garantie ? Nici vorba !

Mesajde Mihai L » 16 Iun 2009, 09:30

Fordilicious,480598 scrie:Ma gandesc sa-mi rezolv oglinda pe casco. Nu am fransiza si nu cred ca voi continua cu firma de asigurari curenta, asa ca nu ma va deranja ca voi pierde reducerea aferenta de reinnoire fara daune in anul precedent.
Cum procedez ? Trebuie mers la politie ca la un accident normal ? Se aplica termenul de 24 de ore ? De cand se va lua in calcul acest termen ? Ma pot duce azi sa sesizez politia pentru a imi elibera autorizatia de reparatie, din moment ce cazul nu era rezolvat si eu pana acum am asteptat rezolutia ANPC ?

Astept sugestiile voastre privind procedura de inlocuire pe casco, pasi de urmat...


???
Adica sa te duci la politie pentru ce anume, ca doar zici ca nu are urme de lovire?
"Procedura" de inlocuire pe casco e simpla: te duci si smulgi suportul cu oglinda cu tot, te prezinti la asigurator si il pacalesti ca asa ai gasit-o.

Dar mie imi suna tot a problema de principiu aici...
Esti in stare sa suporti chestia cu garantia dar incerci sa te scoti pe casco... ntzzzzzz. Asa-i romanul, impartial.
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Re: Garantie ? Nici vorba !

Mesajde Fordilicious » 16 Iun 2009, 09:40

N-ai inteles nimic... :(

Varianta cu smulge-ti oglinda nu ma ajuta cu nimic. Va rog, am nevoie de un sfat precis pe cazul meu.

Multumesc !
Fordilicious
Gold Member
 
Mesaje: 578
Membru din: 18 Dec 2008, 12:34
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus - 1.6 REVOboost +220cp (in lucru)

Re: Garantie ? Nici vorba !

Mesajde Mihai L » 16 Iun 2009, 09:43

Casco repara masina ta in urma unui accident. In cazul tau nu exista (in adevaratul sens).
Nu-ti schimba ambreiajul, placutele de frana si nu pune zeama de parbriz... :D
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Re: Garantie ? Nici vorba !

Mesajde Fordilicious » 16 Iun 2009, 09:46

Mihai, ma scuzi, dar am spus ca nu ai inteles nimic pentru ca nu ai citit tot topicul.
Raspunsul celor de la Romcar a fost "lucru mecanic extern / agresiune externa", tentativa furt.
Problema e ca m-au anuntat doar pe mail. Vreau sa ma duc la ei (pentru ultima oara) sa-mi dea un certificat constatator al problemei, pentru a ma putea duce la politie pentru autorizatia de reparatie.

LE : Ma scuzi, probabil ai citit topicul, deoarece sti ca oglinda, precum si carcasa nu prezinta urme de agresiune. Ideea e, ca sunt 3 cleme de prindere rupte. Daca ei spun ca este o agresiune externa, o sa o iau de buna si imi voi schimba pe casco, pentru ca nu sunt tampit sa-i dau in judecata, sa pierd luni de zile, sa-mi consum nervii si sa primesc un raspun in 3 ani.
Tu ai proceda asa ? Sincer si eu mi-as fi dorit sa-i dau in judecata, insa avand considerentele de mai sus in vedere, nu prea se merita... :-?? :(
Ultima oară modificat de Fordilicious pe 16 Iun 2009, 09:50, modificat 1 dată în total.
Fordilicious
Gold Member
 
Mesaje: 578
Membru din: 18 Dec 2008, 12:34
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus - 1.6 REVOboost +220cp (in lucru)

Re: Garantie ? Nici vorba !

Mesajde Mihai L » 16 Iun 2009, 09:50

Dimpotriva, l-am citit pe tot, mi-am facut temele.
Dupa cum zici chiar tu, NU exista acele urme de agresiune, asa ca daca tu nu ai "inghitit" explicatia crezi ca cei de la casco o vor face???
Ma rog, poti incerca. :D

LE: Daca ai primi scris de la service explicatia cu agresiunea, ai putea sa o prezinti la casco.
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Re: Garantie ? Nici vorba !

Mesajde Fordilicious » 16 Iun 2009, 09:52

De aceea, spuneam de acea foaie ce trebuie sa constate aceasta agresiune exterioara, pentru a imi putea fi eliberata autorizatia de la politie. Daca nu imi pot da in scris aceasta constatare, atunci lucrurile se vor schimba iar si imi voi canaliza atentia iar impotriva lor.
Fordilicious
Gold Member
 
Mesaje: 578
Membru din: 18 Dec 2008, 12:34
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus - 1.6 REVOboost +220cp (in lucru)

Re: Garantie ? Nici vorba !

Mesajde Fordilicious » 16 Iun 2009, 10:09

Mihai L,480625 scrie:LE: Daca ai primi scris de la service explicatia cu agresiunea, ai putea sa o prezinti la casco.


Asta e problema ca nu am primit nici o hartie din service si ma gandesc ca ar fi normal sa ma duc la ei sa le cer aceasta hartie si ulterior sa merg la politie.
Fordilicious
Gold Member
 
Mesaje: 578
Membru din: 18 Dec 2008, 12:34
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus - 1.6 REVOboost +220cp (in lucru)

Re: Garantie ? Nici vorba !

Mesajde Mihai L » 16 Iun 2009, 10:17

Teoretic nu se mai merge la politie in cazul tau (desi daca ar fi caz de vandalizare nu stiu daca nu te trimit cei de la casco la politie).
In principiu ia legatura cu cei de la casco si iti spun ei ce trebuie sa faci.
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Re: Garantie ? Nici vorba !

Mesajde bogda1313 » 16 Iun 2009, 10:23

Problema se rezolva foarte simplu: iei un obiect contontend, inchizi ochii, dai o lovitura doua pana oglinda e facuta muci si dupa aia te prezinti la CASCO: "Am gasit-o asa in parcare de dimineata." :D
Stiu ca e imoral dar nici alora de la CASCO nu le e mila cand iti iau 25-30 de mil pe an pe polita.
Ford Focus MK4 Wagon 2019 Titanium, 1.0 EcoBoost 125 M6
Ford Focus MK2 2007, 1.6 Duratec, Trend Collection + multe chestii montate din pasiune
My site: Auto TestDrive
Avatar utilizator
bogda1313
 
Mesaje: 2569
Membru din: 18 Aug 2007, 12:44
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus MK2, 2007

Re: Garantie ? Nici vorba !

Mesajde Fordilicious » 16 Iun 2009, 11:30

Am vorbit la societatea de asigurari, ARDAF in cazul meu.
Intr-adevar, cel putin la ei, in acest moment nu mai este necesara "vizita" la politie. Doamna cu care am luat legatura (Ecaterina Placinta - intr-adevar o persoana profesionista si foarte amabila) m-a indrumat direct catre centrul de daune, unde se va rezolva problema in baza politei existente, intrucat am si optiunea de vandalism.

Bogdane, ce bine era daca era vorba de doar 25-30 de mil pentru CASCO...hehe, din pacate polita a costat aproape 1000 EUR. :(

Cat despre oglinda, chiar nu pot sa-i dau una si sa spun ca am gasit-o in parcare. Voi merge in service pentru a mi se elibera acea hartie, dupa care ma voi duce la casco.

Multumesc pentru raspunsuri
Fordilicious
Gold Member
 
Mesaje: 578
Membru din: 18 Dec 2008, 12:34
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus - 1.6 REVOboost +220cp (in lucru)

Re: Garantie ? Nici vorba !

Mesajde bogda1313 » 16 Iun 2009, 13:23

Eu nu stiu la ce te mai duci cu ea la service. Daca poti s-o faci sa atarne (oglinda :D ), atunci direct la Casco, daca zici ca ai si vandalism.
Cam scumpa polita ta totusi. Eu am la Asiban si m-a costat cat am zis mai sus. Nu au comentat la nici un incident (doua pana acum din pacate), si sunt foarte rapid-platitori spre service.
Ford Focus MK4 Wagon 2019 Titanium, 1.0 EcoBoost 125 M6
Ford Focus MK2 2007, 1.6 Duratec, Trend Collection + multe chestii montate din pasiune
My site: Auto TestDrive
Avatar utilizator
bogda1313
 
Mesaje: 2569
Membru din: 18 Aug 2007, 12:44
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus MK2, 2007

Re: Garantie ? Nici vorba !

Mesajde Fordilicious » 29 Iun 2009, 10:08

Salutare. Revin cu informatii noi.

Pana la urma am ales calea normala si legala pentru a-mi remedia defectele in baza asigurarii casco. Am formulat o declaratie la politie privind tentativa de furt a oglinzii (conform concluziilor service-ului), mi s-a eliberat autorizatia de reparatie si s-a rezolvat problema.
Alaturi de oglinda, aveam si cateva zgarieturi de rezolvat la polish, asa ca a iesit ok pana la urma.

Cred ca sunt in asentimentul multor persoane atunci cand spun ca importatorul acorda doar pe hartie garantia aceea de 4 ani, mai ales in vremurile acestea mai grele.
Cand am bagat masina in service, i-am rugat pe cei din service sa se uite un pic si la un scartait enervant al geamului stanga spate si un scartait in incuietoare (manerul de deschidere al portierei, mai precis). Mi s-a comunicat ca importatorul nu mai acorda garantie pentru astfel de operatiuni, intrucat au existat multe cereri de acest gen iar problemele reapar. Se pare ca cei de la Ford considera ca este absolut normal sa-ti scartaie masina ca o Dacie veche (exagerez evident).
De ce spun ca nu ne mai este acordata garantia ? Cu cateva luni in urma, am avut un greier in geamul stanga fata si s-a rezolvat totul in baza garantiei, acum din pacate lucrurile nu mai stau asa si se pare ca politica e de a salva cat mai multi bani.
Mi-e sila de importatorul Ford. Este singurul motiv in baza caruia imi pare rau ca am ales masina asta. Singurul gand care ma consoleaza in alegerea facuta, este ca orice alta marca alegeam, tot de romani dadeam si de un comportament similar.

Sper din tot sufletul sa nu-mi pice componente serioase, pentru ca eu nu prea am sperante ca vor fi rezolvate problemele in baza garantiei. Importatorul imediat gaseste motive de a nu-ti acorda garantia si de a da vina pe tine ca nu ai utilizat corespunzator autovehiculul.

Bafta !
Fordilicious
Gold Member
 
Mesaje: 578
Membru din: 18 Dec 2008, 12:34
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus - 1.6 REVOboost +220cp (in lucru)


Înapoi la Dealerii Ford din Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 5 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 5 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login