Dealerii Ford din Romania

Timp de asteptare

Cum stau cu service-ul, cum se comporta la achizitionarea masinii, la reparatiile in garantie

Moderatori: DGAlexandru, verga_Cip

Mesajde jenel » 19 Oct 2007, 20:47

bebY scrie:Am comandat si eu un FF2 Trend Style in cadrul ofertei care este acum iar termenul de livrare din contract este de 45 de zile lucratoare si am inteles ca va veni in maxim 30 de zile lucratoare.

De la ce dealer o iei? Si trece-ti locatia ca sa stim de unde esti.
Ford Focus 3.5 Titanium 5 usi, 1.0 ecoboost 125cp, Candy Red, dec. 2016
Ford Focus 3.5 Titanium 5 usi, 1.5Tdci, 120cp, Frozen White, iulie 2016 (vandut)
“nu accelera mai mult decat ingerul tau pazitor poate zbura”
Avatar utilizator
jenel
Gold Member
 
Mesaje: 726
Membru din: 19 Iun 2007, 02:14
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus 3.5, Titanium, 2016, 1,0, 125CP, hatch,Candy Red

Mesajde x_zoli » 20 Oct 2007, 03:36

Si eu am comandat un Focus/Trend Collection/1.6 benzina/Sedan, am dat avansul, intelegerea initiala fiind ca vine in doua saptamani. Acum ar fi cam a sasea saptamana de asteptare.... asta avand in vedere ca am luat dotarea standard, fara nici un fel de modificare. Ba mai mult, am "ales" moondust silver, pentru ca asta era pe stoc si se putea aduce in doua saptamani.
Saptamana trecuta mi-a zis dealerul ca pe luni, 22 oct. am masina. In ideea asta am fost vineri 19 oct. sa rezolvam cu asigurari si toate cele. Buuuuun, a zis ca nu are sens sa facem hartiile acum, nu se stie cand vine masina... cica e la Cernica, dar nu a fost luata in evidenta si poate saptamana viitoare. Incepe sa mi se acreasca de mincinosii astia, din doua saptamani se fac 6 si din 6 cine stie cat... Pentru mine chiar conta timpul de livrare, mai degraba imi ziceau din start ca nu se poate si stateam 3 luni dupa mazda sau dupa un focus configurat cum vreau eu.
Avatar utilizator
x_zoli
Incepator
 
Mesaje: 98
Membru din: 18 Sep 2007, 01:41
Localitate: Brasov
Maşina: FF2/Oct 2007/1.6L/100CP/Trend Collection/Moondust Silver

Mesajde maxforbv » 21 Oct 2007, 14:22

x_zoli in cazul in care ai achitat un avans inseamna ca ai si un contract. Ce scrie in el la termenul de livrare? Povestea cu Cernica este destul de scrufuloasa si trebuie sa sti ca interesul oricarui dealer nu este sa tina masina blocata pe undeva ci de a o livra cat mai repede. Vezi tu.....in sistemul asta cand lucrezi masina vanduta pentru un dealer este masina livrata. Adica comisioanele angajatului se raporteaza la masinile livrate si nu incasate avans sau chiar nici macar incasate total dar nelivrate. Deduci de aici ca dealerul este mereu pro client si are tot interesul sa livreze cat mai repede si conform termenului pe care il ofera imediat. Problema este ca de multe ori insa termenele pe care le enunta un dealer nu sunt respectate deoarece pana ajunge masina la el mai trece prin cateva locatii, hartii, pregatiri, toate acestea fiind facute tot de catre oameni si intervin intarzieri dorite sau nedorite, mai mari sau mai mici. Deci te felicit pentru alegerea facuta pentru ca ti-ai luat o super masina si incearca sa fi intelegator cu cei care sunt acolo pt. tine domunle client
Focus ST Electric Orange
maxforbv
Incepator
 
Mesaje: 8
Membru din: 29 Sep 2007, 01:54
Localitate: Brasov

Mesajde bebY » 21 Oct 2007, 17:42

jenel scrie:
bebY scrie:Am comandat si eu un FF2 Trend Style in cadrul ofertei care este acum iar termenul de livrare din contract este de 45 de zile lucratoare si am inteles ca va veni in maxim 30 de zile lucratoare.

De la ce dealer o iei? Si trece-ti locatia ca sa stim de unde esti.

Romcar Arad
bebY
Incepator
 
Mesaje: 8
Membru din: 21 Sep 2007, 17:06
Localitate: Arad

Mesajde maxforbv » 22 Oct 2007, 00:08

nu exista Romcar Arad. Exista doar ROMCAR SRL care este importatorul brandului FORD in Romania dar care nu este retailer si exista Romcar Motors SRL care este din Bucuresti si care intradevar este unul dintre cei 4 dealeri din capitala. Dealerul caruia i-ai dat tu banii se numeste SC Auto Technic SRL Arad
Focus ST Electric Orange
maxforbv
Incepator
 
Mesaje: 8
Membru din: 29 Sep 2007, 01:54
Localitate: Brasov

Mesajde bebY » 22 Oct 2007, 15:16

maxforbv scrie:nu exista Romcar Arad. Exista doar ROMCAR SRL care este importatorul brandului FORD in Romania dar care nu este retailer si exista Romcar Motors SRL care este din Bucuresti si care intradevar este unul dintre cei 4 dealeri din capitala. Dealerul caruia i-ai dat tu banii se numeste SC Auto Technic SRL Arad

Da ai dreptate, dealerul este SC Auto Technic SRL Arad.
bebY
Incepator
 
Mesaje: 8
Membru din: 21 Sep 2007, 17:06
Localitate: Arad

Mesajde jenel » 23 Oct 2007, 15:04

Am fost placut surprins sa constat azi, ca sunt sunat de catre agentul de vanzari de la Romcar, sa-mi spuna ca masinuta mea a iesit din productie si este gata de imbarcare. Mi-a mai spus ca timpul de asteptare pana sa intru in posesia ei, este undeva intre 3-6 saptamani, ceea ce inseamna mult sub termenul din contract. Ce stiti referitor la durata transportului?
Ford Focus 3.5 Titanium 5 usi, 1.0 ecoboost 125cp, Candy Red, dec. 2016
Ford Focus 3.5 Titanium 5 usi, 1.5Tdci, 120cp, Frozen White, iulie 2016 (vandut)
“nu accelera mai mult decat ingerul tau pazitor poate zbura”
Avatar utilizator
jenel
Gold Member
 
Mesaje: 726
Membru din: 19 Iun 2007, 02:14
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus 3.5, Titanium, 2016, 1,0, 125CP, hatch,Candy Red

Mesajde raresm79 » 23 Oct 2007, 15:16

Agentii astia sunt culmea. Mie imi iese in 29 oct din fabrica, si mi-a zis ca spera maxim in 20 nov sa am masina.
pe cine sa mai crezi ? :D
Ford Focus Trend Collection 1.8 TDCI 115CP
2007 Sedan Panther Black

Imagine
raresm79
Ford Freak
 
Mesaje: 111
Membru din: 15 Aug 2007, 18:29
Localitate: Cluj-Napoca

Mesajde alexandrusavu » 23 Oct 2007, 16:48

@raresm79
Și la mine e oarecum la fel. Mașina intrată în fabricație pe 17oct și romcar previzionează că o să fie în 20nov în posesia mea.

God speed.
Imagine
<photo-blog actualizat bianual>
Cars :
Ford Focus Trend CL '07 Hatch 1.6 TDCi ~115cp, 275Nm [90cp, 215Nm stock]
Avatar utilizator
alexandrusavu
 
Mesaje: 4747
Membru din: 23 Aug 2007, 02:11
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus Trend CL '07 Hatch 1.6 TDCi 90CP
VIN: WF05XXWPD57U35570

Mesajde raresm79 » 23 Oct 2007, 16:58

pai eu am semnat contractul/comanda in 20 aug si sper sa o am la sf lui nov :)
o sa vedem, dar avand in vedere ca a durat 2 luni numai sa obtin VIN-ul la ea..ma indoiesc ca o sa o vad in 20 nov.:(
Ford Focus Trend Collection 1.8 TDCI 115CP
2007 Sedan Panther Black

Imagine
raresm79
Ford Freak
 
Mesaje: 111
Membru din: 15 Aug 2007, 18:29
Localitate: Cluj-Napoca

Mesajde alexandrusavu » 23 Oct 2007, 18:02

Gândește pozitiv eu am comandat-o la sfârșitul lui septembrie. Deci dacă vine în nov e ok :)
Imagine
<photo-blog actualizat bianual>
Cars :
Ford Focus Trend CL '07 Hatch 1.6 TDCi ~115cp, 275Nm [90cp, 215Nm stock]
Avatar utilizator
alexandrusavu
 
Mesaje: 4747
Membru din: 23 Aug 2007, 02:11
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus Trend CL '07 Hatch 1.6 TDCi 90CP
VIN: WF05XXWPD57U35570

Mesajde bigdaddy » 23 Oct 2007, 18:29

Salut!
Eu personal sunt multumit de timpii de livrare. Am semnat contractul in 20 august, cu termen maxim pana in 30 septembrie. Masina a sosit in 05. octombrie. Adika au intarziat cinci zile. Fata de altii cu care am vorbit si au avut de asteptat peste data limita cate doua luni , mi se pare super OK. ( masina cumparata prin Casa Auto - Oradea)
bigdaddy
 

Mesajde geo76com » 23 Oct 2007, 18:34

Eeee acum am si eu o intrebare la voi. Cine trebuia sa isi ridice masina saptamina asta sau saptamina trecuta ? Se zice ca nu a venit vaporul cu masini si ca ar fi cam 1000 de masini asteptate...Si nimeni dar absolut nimeni :twisted: de la ei nu stie unde sint masinile....Ciudat ....parca Bermudele erau Oceanul Atlantic nu in Mediterana
Deci sa vedem citi sinteti ...
Ford Focus 2 Trend Collection TDCi 90cp Sedan Black Panther
Avatar utilizator
geo76com
Incepator
 
Mesaje: 65
Membru din: 16 Sep 2007, 21:32
Localitate: Bucuresti

Mesajde raresm79 » 23 Oct 2007, 19:02

Stiu ca intrebarea asta e cam off topic, dar musai sa o plasez aici.
In contract scrie ca plata se face in lei la cursul BNR, iar pe factura proforma scrie cursul BRD. Cand am fo sa platesc avansul, am spus casierei de la BRD (ca am platit cash) ca trebuie sa platesc la cursul BRD si domnisoara mi-a zis ca nici o firma nu are voie sa lucreze decat la cursul BNR.
In fine, cand m-am dus cu dovada platii la dealer tipesa imi spune ca trebuia sa o sun sa imi zica ea cursul BRD, ca plata masinii se face la cursul ala de casa de schimb pe care il practica BRD, si care la 1 mie euro are cam 65 RON diferenta fata de BNR.
Eu acum vreau sa stiu la voi cum a fost, ca sa stiu daca sa fac scandal cand vine masina, ca doar OPC-ul e prin zona. :)
Ford Focus Trend Collection 1.8 TDCI 115CP
2007 Sedan Panther Black

Imagine
raresm79
Ford Freak
 
Mesaje: 111
Membru din: 15 Aug 2007, 18:29
Localitate: Cluj-Napoca

Mesajde Mihai L » 23 Oct 2007, 19:06

Eu zic ca trebuie respectat contractul.
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Mesajde Fritz » 23 Oct 2007, 19:08

Romcar Motors merge cu ING (inainte cu Raiffeisen).

La mine diferenta a fost de ~ 1000 RON intre cursul BNR si cel al ING. :twisted:
Nu vreau sa-mi mai aduc aminte...
Subaru Forester 2010 2.5X Limited, Symmetrical AWD, 170CP
Ford Focus Ghia 2007 Hatchback 2.0 TDCi 136CP - parents-in-law's car
Ford Focus Trend 2005 Sedan 1.6 TDCi 90CP - parents' car
Avatar utilizator
Fritz

focused
 
Mesaje: 1405
Membru din: 12 Dec 2005, 02:44
Localitate: Far West
Maşina: 2010 Subaru Forester 2.5X Limited, Symmetrical AWD, 170CP

Mesajde KomandantuR » 23 Oct 2007, 19:11

Sa ajungem acasa sa ne mai uitam pe contracte si iti spunem... Dar in principiu, desi in contract se specifica cursul BNR, proforma se face la cursul bancii cu care lucreaza dealerul, acesta fiin un pic mai mare decat cel al BNR (de referinta). Tre sa traiasca si ei, nu? (banca) :wink:
"Beware the lollipop of mediocrity; lick it once and you'll suck forever." -Brian Wilson
Avatar utilizator
KomandantuR
 
Mesaje: 3727
Membru din: 14 Mai 2007, 14:24
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus 2007, 1.6i 100 CP, Trend Collection
VIN: WF05XXGCD57L20779

Mesajde Mihai L » 23 Oct 2007, 19:16

Pai in cazul asta nu coincide contractul cu factura, or contractul sta la baza intregii chestii. Factura se elibereaza in baza contractului.
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Mesajde raresm79 » 23 Oct 2007, 19:28

pai coincide, ca pretul e trecut in euro si e acelasi si pe contract si pe factura, doar ca au binevoit ca pe factura sa treaca o nota in josul paginii prin care se cere plata la cursul BRD, ceea ce eu cred ca e o magareatza si nu inseamna nimic, deoarece pe factura nu este nici o semnatura de a mea, decat pe contract, unde scrie ca e cursul BNR.
Diferenta totala la pretul masinii iese undeva in jur de 1000 RON, deci cred ca o sa mai discut eu cu ei pe tema asta, numai sa vina masina si sa o vad in curte la ei :D
Ford Focus Trend Collection 1.8 TDCI 115CP
2007 Sedan Panther Black

Imagine
raresm79
Ford Freak
 
Mesaje: 111
Membru din: 15 Aug 2007, 18:29
Localitate: Cluj-Napoca

Mesajde konektor » 23 Oct 2007, 19:48

bebY scrie:
maxforbv scrie:nu exista Romcar Arad. Exista doar ROMCAR SRL care este importatorul brandului FORD in Romania dar care nu este retailer si exista Romcar Motors SRL care este din Bucuresti si care intradevar este unul dintre cei 4 dealeri din capitala. Dealerul caruia i-ai dat tu banii se numeste SC Auto Technic SRL Arad

Da ai dreptate, dealerul este SC Auto Technic SRL Arad.


Mersi de corectie maxforbv :wink: Beby te astept la revizii, sa dai un semn de viata cand vii cu ea sa stiu de unde te iau.
Fiesta 1.4 TDCI, 90 HP CIP - Micutza
Honda Africa Twin, RD03, 650CC, - Scippio
Avatar utilizator
konektor
Ford Freak
 
Mesaje: 160
Membru din: 14 Oct 2007, 12:45
Localitate: Arad
Maşina: Ford Fiesta 2007, 1.4 TDCI, 90 HP CIP, TANGO - Micuta; HONDA Africa Twin RD03, 650cc - Scippio
VIN: WF0HXXWPJH6A85555

Mesajde maxforbv » 23 Oct 2007, 22:32

raresm79 uite cum sta treaba. Niciun agent economic care are de facut o plata externa nu poate achizitiona euro la cursul BNR. Se participa la o licitatie interbancara(se desfasoara la banca de unde vrei sa faci plata externa) si cumperi valuta de pe aceasta piata, valoare care nu are legatura cu cursul de referinta al Bancii Nationale. De aceea dealerii cer ca plata sa se efectueze la acest curs(vezi curs BRD sau ING, etc)
Focus ST Electric Orange
maxforbv
Incepator
 
Mesaje: 8
Membru din: 29 Sep 2007, 01:54
Localitate: Brasov

Mesajde Mihai L » 23 Oct 2007, 23:12

maxforbv scrie:raresm79 uite cum sta treaba. Niciun agent economic care are de facut o plata externa nu poate achizitiona euro la cursul BNR. Se participa la o licitatie interbancara(se desfasoara la banca de unde vrei sa faci plata externa) si cumperi valuta de pe aceasta piata, valoare care nu are legatura cu cursul de referinta al Bancii Nationale. De aceea dealerii cer ca plata sa se efectueze la acest curs(vezi curs BRD sau ING, etc)


Si de ce se trece valoarea in contract cu specificatia "la curs BNR"???
Doar asa, la misto? :lol:
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Mesajde raresm79 » 23 Oct 2007, 23:59

maxforbv scrie:raresm79 uite cum sta treaba. Niciun agent economic care are de facut o plata externa nu poate achizitiona euro la cursul BNR. Se participa la o licitatie interbancara(se desfasoara la banca de unde vrei sa faci plata externa) si cumperi valuta de pe aceasta piata, valoare care nu are legatura cu cursul de referinta al Bancii Nationale. De aceea dealerii cer ca plata sa se efectueze la acest curs(vezi curs BRD sau ING, etc)


Pai da...ce zici tu se negociaza intre banci, dar dealer-ul meu zice sa-l sun pe el sa-mi spuna cursul la care tre sa platesc. Adica cursul BRD de la exchange, care este mai mare decat cursul de tranzactii interbancare, de care zici tu.
Eu iau credit de la Volksbank si nu stiu daca o sa se poata face plata la cursul dorit de dealer (adica curs BRD casa de schimb, care, ma repet, e mai mare decat cursul la tranzactii interbancare), ca pe mine ce ma intereseaza e sa nu trebuiasca sa mai platesc diferente :D
Ford Focus Trend Collection 1.8 TDCI 115CP
2007 Sedan Panther Black

Imagine
raresm79
Ford Freak
 
Mesaje: 111
Membru din: 15 Aug 2007, 18:29
Localitate: Cluj-Napoca

Mesajde raresm79 » 24 Oct 2007, 00:04

Mihai L scrie:
maxforbv scrie:raresm79 uite cum sta treaba. Niciun agent economic care are de facut o plata externa nu poate achizitiona euro la cursul BNR. Se participa la o licitatie interbancara(se desfasoara la banca de unde vrei sa faci plata externa) si cumperi valuta de pe aceasta piata, valoare care nu are legatura cu cursul de referinta al Bancii Nationale. De aceea dealerii cer ca plata sa se efectueze la acest curs(vezi curs BRD sau ING, etc)


Si de ce se trece valoarea in contract cu specificatia "la curs BNR"???
Doar asa, la misto? :lol:


Pai uite de ce e trecut in contract cursul BNR.
Luni am fost sa platesc un avans, contravaloarea a 1000 Euro in lei. Si spun la casiera de la BRD ca dealer-ul mi-a spus sa platesc la cursul BRD. Si fata..ma intreaba, care, ca cica is vreo 4 cursuri. Si apoi mai zice, stiti ca firmele n-au voie sa lucreze decat cu cursul BNR, n-au voie alte cursuri.
Deci, intr-un contract vanzare-cumparare am eu impresia ca n-au voie sa stipuleze alt curs, doar cel BNR, dar pe o proforma si-au permis sa fac o mica nota..ca sa nu uit.
Eu cred ca daca te tii tare pe pozitii se poate achita la curs BNR valoarea masinii...voi ce ziceti? :P
Ford Focus Trend Collection 1.8 TDCI 115CP
2007 Sedan Panther Black

Imagine
raresm79
Ford Freak
 
Mesaje: 111
Membru din: 15 Aug 2007, 18:29
Localitate: Cluj-Napoca

Mesajde maxforbv » 24 Oct 2007, 02:18

nu e vb de tinut tare sau nu. Ai dat peste o prostovana la banca si peste un ignorant in cadrul dealer-ship-ului. Dealerul intotdeauna iti va comunica cursul bancii cu care lucreaza firma lui din ziua in care platesti tu si mai precis cursul de cumparare al casei de schimb din ziua respectiva din banca lor. Este perfect legal sa-ti ceara sa platesti la cursul ala insa de tine depinde daca ai faci sa se razgandeasca sau nu.
Focus ST Electric Orange
maxforbv
Incepator
 
Mesaje: 8
Membru din: 29 Sep 2007, 01:54
Localitate: Brasov

Mesajde Mihai L » 24 Oct 2007, 09:08

maxforbv scrie:nu e vb de tinut tare sau nu. Ai dat peste o prostovana la banca si peste un ignorant in cadrul dealer-ship-ului. Dealerul intotdeauna iti va comunica cursul bancii cu care lucreaza firma lui din ziua in care platesti tu si mai precis cursul de cumparare al casei de schimb din ziua respectiva din banca lor. Este perfect legal sa-ti ceara sa platesti la cursul ala insa de tine depinde daca ai faci sa se razgandeasca sau nu.


Cata vreme in contract specifica "curs BNR" zau daca vad legalitatea perfecta a utilizarii altui curs. Daca tot se neglijeaza contractul, poate ar fi OK si perfect legal sa-ti ceara o suma cu 10% mai mare, nu????
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Mesajde raresm79 » 24 Oct 2007, 11:48

Mihai L scrie:
maxforbv scrie:nu e vb de tinut tare sau nu. Ai dat peste o prostovana la banca si peste un ignorant in cadrul dealer-ship-ului. Dealerul intotdeauna iti va comunica cursul bancii cu care lucreaza firma lui din ziua in care platesti tu si mai precis cursul de cumparare al casei de schimb din ziua respectiva din banca lor. Este perfect legal sa-ti ceara sa platesti la cursul ala insa de tine depinde daca ai faci sa se razgandeasca sau nu.


Cata vreme in contract specifica "curs BNR" zau daca vad legalitatea perfecta a utilizarii altui curs. Daca tot se neglijeaza contractul, poate ar fi OK si perfect legal sa-ti ceara o suma cu 10% mai mare, nu????


@Mihai L:
asa e..ai dreptate
Ford Focus Trend Collection 1.8 TDCI 115CP
2007 Sedan Panther Black

Imagine
raresm79
Ford Freak
 
Mesaje: 111
Membru din: 15 Aug 2007, 18:29
Localitate: Cluj-Napoca

Mesajde MITI2007 » 20 Dec 2007, 14:04

eu am achitat masina la cursul BNR plus 1%
asa scria pe factura proforma
avansul pe care l-am platit direct la ei la fel a fost achitat cu cel 1% in plus fata de curs
eu nu inteleg de ce trebuie sa platesti cei 1% fata de cursul BNR
cine stie astept si eu un raspuns
Focus Sedan, 1.4l 80cp, Trend Style, Panther Black, 2007
Avatar utilizator
MITI2007
Incepator
 
Mesaje: 59
Membru din: 21 Noi 2007, 00:44
Localitate: Alexandria
Maşina: FOCUS, 2007, 1,4, 80cp

Mesajde Fritz » 28 Dec 2007, 13:03

MITI2007 scrie:eu am achitat masina la cursul BNR plus 1%
asa scria pe factura proforma
avansul pe care l-am platit direct la ei la fel a fost achitat cu cel 1% in plus fata de curs
eu nu inteleg de ce trebuie sa platesti cei 1% fata de cursul BNR
cine stie astept si eu un raspuns


Din ce stiu eu acel 1% se pune ca sa fie ei acoperiti de fluctuatiile RON-EUR.
Subaru Forester 2010 2.5X Limited, Symmetrical AWD, 170CP
Ford Focus Ghia 2007 Hatchback 2.0 TDCi 136CP - parents-in-law's car
Ford Focus Trend 2005 Sedan 1.6 TDCi 90CP - parents' car
Avatar utilizator
Fritz

focused
 
Mesaje: 1405
Membru din: 12 Dec 2005, 02:44
Localitate: Far West
Maşina: 2010 Subaru Forester 2.5X Limited, Symmetrical AWD, 170CP

Mesajde Officer » 28 Dec 2007, 13:38

exact... se numeste hedging si e o masura de minimizare a riscului provenit dn fluctuatiile de curs (si nu numai)... cei de la Dacia au cursul lor de schimb si te pun sa platesti masina la acel curs care e, evident, mai mare decat cursul BNR. Costurile productiei sunt exprimate in euro iar din momentul in care dai avansul si pana la momentul cand vine masina va exista o fluctuatie a cursului de schimb care poate fi, fie avantajoasa pt cumparator, fie pt vanzator. Vanzatorul ca sa evite sa iasa in dezavantaj impune aceasta marja de 1% pe care o considera suficienta sa ii acopere o eventuala pierdere. Cumparatorul cam o ia pe toate partile :D
Obsedat de ordine si disciplina.
Avatar utilizator
Officer
Elodia
 
Mesaje: 5942
Membru din: 21 Mai 2006, 14:38
Localitate: Ilfov
Maşina: Nu mai am ford :(

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Dealerii Ford din Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 9 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 9 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login