Dealerii Ford din Romania

CSD - dealer & service Ford

Cum stau cu service-ul, cum se comporta la achizitionarea masinii, la reparatiile in garantie

Moderatori: DGAlexandru, verga_Cip

Mesajde kosmin » 04 Mai 2007, 12:45

Pe undeva nu e chiar naspa... De ex... daca tu cumperi o piesa care e contrafacuta dar e ambalata exact ca una originala si o montezi intr-un service Ford si apoi din cauza acelei piese care nu isi face ok treaba, apar alte belele... nu o sa vii la service sa faci scandal?

Asa cred eu ca cei de la service se asigura ca pui piese ok in masina.

Pe de alta parte, e adevarat ca sunt scumpe... poate ar merge un discount pt cei care au inca masinile in garantie... tot ar fi ceva.

Si mai e ceva... daca piesele ar fi asa de ieftine... pai ar iesi in castig firmele de asigurare... Am casco si daca ar fi sa patesc ceva... chiar m-as bucara sa decarteze aia de la asigurari cate 2-3000 de euritos...
FordFocus Trend 007 / 1,6 TDCi / 90CP / H-B 5 usi / Kelp Metallic
Avatar utilizator
kosmin
Gold Member
 
Mesaje: 634
Membru din: 17 Feb 2007, 10:38
Localitate: TM
Maşina: Ford Focus MK2, 2006, 1.6 TDCi, 90 cp, Trend 007

Mesajde ross » 04 Mai 2007, 12:57

kosmin are dreptate. Sa zicem ca vine cineva sa isi faca distributia si isi aduce o parte sau toate piesele. Cedeaza ceva dupa n kilometri si vine la service cu motorul facut praf. Si normal ca in acest moment apar discutiile si certurile. Corect? Asa, cu piese originale de la service, nu exista probleme privind garantia intr-o astfel de situatie.
BDT Ford
Focus MK3
Avatar utilizator
ross
 
Mesaje: 678
Membru din: 07 Noi 2006, 11:16
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford

Mesajde mariuscociorva » 04 Mai 2007, 13:14

aici e adevarat dar cand te duci la service si gasesti un pret de 2 ori cat unul de la un magaziun de service sau chiar si mai mare nu prea iti mai place
Ford Focus 1,8 tdci
mariuscociorva
1nsane Member
 
Mesaje: 2321
Membru din: 14 Aug 2006, 18:58
Localitate: bacau

Mesajde deejay_xb » 04 Mai 2007, 13:18

@ross spune-mi te rog cam cat ar fi costat kitul de distributie + cureaua de accesorii ca sa vedem care ar fi fost diferenta de pret (fara manopera bineinteles!)
Imagine
Imagine
Avatar utilizator
deejay_xb
1nsane Member
 
Mesaje: 2463
Membru din: 18 Apr 2007, 12:07
Localitate: Bucuresti
Maşina: Porsche Cayenne Turbo twin-turbocharged 4.8L V8 500+ hp

Mesajde Mihai L » 04 Mai 2007, 13:21

Acu' fara suparare, si forcar si ford_mazda aduc piese din aceeasi sursa si peste tot se specifica: "x luni" garantie cu conditia montarii intr-un service Ford...
Eu zic ca se pot face diferentieri, se discuta cu clientul despre piese (i se prezinta riscurile) si este treaba clientului daca ii crapa piesa. Eventual se poate chiar refuza o anumita lucrare daca nu are clientul piesa corespunzatoare si au dubii cei din service chiar de la inceput.

Daca nu ar fi diferentele de neam prost la preturile pieselor nu ar mai sta lumea sa faca rost din alte surse. Si mie mi se pare normal sa ma duc la service si sa se faca totul acolo, fara sa alerg pe ici pe colo. Dar cand preturile sunt cu 50% mai mari la repere identice (si nu vorbim numai de un bec sau o aparatoare de noroi, ci chiar de piese mai "grele"!), deja ne schimbam modul de gandire... :evil:
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Mesajde ross » 04 Mai 2007, 13:51

1. majoritatea pieselor de la "magazine" sunt neoriginale
2. cat de bine poti sa faci diferenta , sau sa intelegi daca ti se spune, intre o piesa care a fost proasta si un montaj gresit?
3. de ce nu se accepta piese din alte surse? pentru ca in foarte multe cazuri apar probleme. Si omul nu se duce la magazin sa tipe ca i-a crapat motorul pentru ca s-a stricat intinzatorul de la curea sau ca a sarit cu masina de pe sosea pentru ca s-a rupt ceva (doar niste exemple) ci, de cele mai multe ori, vine tot la service sa faca scandal. In acest moment cei de la service trebuie sa vada daca a fost piesa de vina sau cel care a montat-o. Sa presupunem ca a fost piesa de vina - cel de la magazin nu o sa accepte sub nici o forma daunele rezultate in urma deteriorarii acelei piese (manopera, toate celelalte piese deteriorate din cauza ei + piesa respectiva la schimb), o sa plimbe omul pana se satura zicandu-i ca e de la montaj. Si de aici incepe sa apara nemultumirea clientului...

Oricum, ai putea sa faci astfel de reparatii (cu piesele clientului) daca nu ai da garantie la lucrare. Iar cu acest lucru, FORD sigur nu ar fi de acord.
Acea autorizare FORD a service-ului presupune alinierea acestuia la niste standarde impuse.
BDT Ford
Focus MK3
Avatar utilizator
ross
 
Mesaje: 678
Membru din: 07 Noi 2006, 11:16
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford

Mesajde Mihai L » 04 Mai 2007, 13:57

Nu zic ca nu ai dreptate, chiar am spus mai devreme asta, dar poti sa-mi explici diferentele de preturi la piese dintre forcar/ford_mazda si reprezentantele Ford???
Nu-mi spune ca ei vand in pierdere, totusi...
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Mesajde kosmin » 04 Mai 2007, 14:09

Pai treaba asta nu e chiar o chestie mult diferita fata de alte produse.

Daca cumperi o sticla de bere la 0.5 dintr-un depozit dai pe ea 3 lei si o bei acasa.
Daca mergi intr-un restaurant dai pe aceeasi sticla de bere 10 lei.

Cam asa e si cu service-ul... te duci acolo si "servit" cu piesele lor.

Acum sper sa nu ziceti ca sunt angajat Ford... Nu am nici o treaba cu ei. Pur si simplu am stat si m-am gandit si eu la treaba asta fiind cumva patit.
Am avut o pana de cauciuc... la bdt ma costa 6 milioane fara montaj... cred ca in total 7. Evident nu am luat de acolo cauciucul. Am cautat pe net... si am gasit la 3,1 mil... totul ok... dar numai eu stiu cat am umblat dupa el si de cate ori m-am invoit la serviciu.
FordFocus Trend 007 / 1,6 TDCi / 90CP / H-B 5 usi / Kelp Metallic
Avatar utilizator
kosmin
Gold Member
 
Mesaje: 634
Membru din: 17 Feb 2007, 10:38
Localitate: TM
Maşina: Ford Focus MK2, 2006, 1.6 TDCi, 90 cp, Trend 007

Mesajde ross » 04 Mai 2007, 14:10

Nu sunt in masura sa fac asta...
Dar, dupa parerea mea, una e sa ai un magazin la o scara de bloc sa zicem din care sa dai piese si la revedere.... si una e sa ai un service intreg, ditamai cladirea.. rampe, elevatoare, scule, testere... care costa f. f. mult...
Repet, asta e parerea mea personala si nu sunt in masura sa discut adaosurile reprezentantelor Ford din toata tara, mai ales in acest topic. Eventual putem face un topic special pentru asta...
BDT Ford
Focus MK3
Avatar utilizator
ross
 
Mesaje: 678
Membru din: 07 Noi 2006, 11:16
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford

Mesajde Mihai L » 04 Mai 2007, 14:25

Pai stai asa ca nu-i chiar asa...
Daca le aduceau fara sa aiba magazin te mai intelegeam, ca nu plateau chirie/taxe/TVA/etc...
Raman la ideea acelui capitalism "salbatic", de tipul musca si fugi, ca sa iesi cu profit din prima luna daca se poate. De ce in strainatate este mai ieftin, ca pana la urma stiu si sa foloseasca sculele si lucreaza si mai bine fata de mecanicii nostri, chiar si de la reprezentante (ba chiar cu atat mai mult)...
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Mesajde Ecstaz » 07 Mai 2007, 10:35

Mihai L scrie:peste tot se specifica: "x luni" garantie cu conditia montarii intr-un service Ford


Asta doar daca masina e in garantie. Daca ai iesit din garantie legea spune ca trebuie montate intr-un service autorizat RAR. Nu obligatoriu Ford sau apartinator al marcii detinute.
My ride: Ford Mondeo 2003 1.8L 125HP (gas)

Sa aveti o zi FORDmidabila.
Avatar utilizator
Ecstaz
Gold Member
 
Mesaje: 721
Membru din: 08 Mai 2006, 16:14
Localitate: Somewhere in Bucharest

Mesajde Mihai L » 07 Mai 2007, 10:47

kosmin scrie:Pai treaba asta nu e chiar o chestie mult diferita fata de alte produse.

Daca cumperi o sticla de bere la 0.5 dintr-un depozit dai pe ea 3 lei si o bei acasa.
Daca mergi intr-un restaurant dai pe aceeasi sticla de bere 10 lei.

Cam asa e si cu service-ul... te duci acolo si "servit" cu piesele lor.


Diferenta este ca la restaurant nu-ti cere si manopera :evil:
In aia 10 lei intra marfa + adaosul + servirea. Acu hai sa o spunem si pe aia dreapta: service-ul aduce aceeasi piesa din aceeasi sursa cu forcar si ford_mazda, nu o cumpara de la ei, iar suplimentar, service-ul castiga si din manopera (cu alte cuvinte ar putea sa le dea chiar mai ieftin daca le montezi acolo).
Dar astea-s vise la noi in tara...
@Ecstaz: Discutia era in jurul service-ului la CSD cu piesele clientului, nu conteaza autorizatia
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Mesajde ross » 07 Mai 2007, 15:05

vopsitorie
Fişiere ataşate
DSC01844.jpg
(52.68 KiB) Descărcat de 459 ori
BDT Ford
Focus MK3
Avatar utilizator
ross
 
Mesaje: 678
Membru din: 07 Noi 2006, 11:16
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford

Mesajde Mihai L » 07 Mai 2007, 15:08

Bravo!
Bisturiul ii lipseste... :lol:
Nici nu zici ca esti la service!
Cam in doua saptamani cred ca vin si eu in "vizita" la revizie pe la voi, pana acum referintele sunt bune. :lol:
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Mesajde ross » 07 Mai 2007, 15:08

cabina vopsit + statie pregatire
Fişiere ataşate
DSC01857.jpg
(41.41 KiB) Descărcat de 457 ori
BDT Ford
Focus MK3
Avatar utilizator
ross
 
Mesaje: 678
Membru din: 07 Noi 2006, 11:16
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford

Mesajde ross » 07 Mai 2007, 15:09

autorobot
Fişiere ataşate
DSC01852.jpg
(55.2 KiB) Descărcat de 456 ori
BDT Ford
Focus MK3
Avatar utilizator
ross
 
Mesaje: 678
Membru din: 07 Noi 2006, 11:16
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford

Mesajde ross » 07 Mai 2007, 15:09

mecanica
Fişiere ataşate
DSC01862.jpg
(67.66 KiB) Descărcat de 455 ori
BDT Ford
Focus MK3
Avatar utilizator
ross
 
Mesaje: 678
Membru din: 07 Noi 2006, 11:16
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford

Mesajde ross » 07 Mai 2007, 15:10

mecanica
Fişiere ataşate
DSC01863.jpg
(65.98 KiB) Descărcat de 454 ori
BDT Ford
Focus MK3
Avatar utilizator
ross
 
Mesaje: 678
Membru din: 07 Noi 2006, 11:16
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford

Mesajde ross » 07 Mai 2007, 15:10

diagnoza
Fişiere ataşate
DSC01873.jpg
(53.01 KiB) Descărcat de 454 ori
BDT Ford
Focus MK3
Avatar utilizator
ross
 
Mesaje: 678
Membru din: 07 Noi 2006, 11:16
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford

Mesajde ross » 07 Mai 2007, 15:11

geometrie
Fişiere ataşate
DSC01878.jpg
(58.86 KiB) Descărcat de 449 ori
BDT Ford
Focus MK3
Avatar utilizator
ross
 
Mesaje: 678
Membru din: 07 Noi 2006, 11:16
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford

Mesajde ross » 07 Mai 2007, 15:14

Am pus aceste poze pentru ca toata lumea sa inteleaga diferenta intre spatele blocului sau service de cartier si FordCSD.
Va multumim pentru recomandari si va asteptam!
BDT Ford
Focus MK3
Avatar utilizator
ross
 
Mesaje: 678
Membru din: 07 Noi 2006, 11:16
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford

Mesajde mariuscociorva » 07 Mai 2007, 15:22

fara inttentia de a ajunge carcotas : daca eu vin la voi ca si client o sa pot poza ce faceti voi la masina si sa spun pe forum da domne asa e , ca poze pregatite de prezentare sunt cu sutele
Ford Focus 1,8 tdci
mariuscociorva
1nsane Member
 
Mesaje: 2321
Membru din: 14 Aug 2006, 18:58
Localitate: bacau

Mesajde ross » 07 Mai 2007, 15:37

Nu o sa poti poza... evident...
Dar daca vrei neaparat o sa iti aratam si pe urma poti scrie pe forum daca e asa sau nu... :lol:
BDT Ford
Focus MK3
Avatar utilizator
ross
 
Mesaje: 678
Membru din: 07 Noi 2006, 11:16
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford

Mesajde Cornel001 » 07 Mai 2007, 16:50

Am o intrebare , pt a-mi confirma ce am vazut in poze: aveti aparatura ca sa confirme daca motorul functioneaza in parametri optimi, sau daca are vreo problema, mai ales pt ca mie mi se pare ca-mi consuma cam mult ? (cu riscul de a-mi sarii din nou colegii forumisti in cap :P)
Eu am ala de 1.6 100 care am inteles, nu sta prea bine la interfata de diagnosticare.

Bine ca e si stand de geometrie... sper doar sa nu fie preturi exagerate... :)
Imagine
Mandru cetatean al republicii bananiere romania.
Silvio Berlusconi: Nu am nimic impotriva homosexualilor. Cu cat sunt mai multi in jurul meu, cu atat e concurenta mai mica.
Avatar utilizator
Cornel001
Membru Belit
 
Mesaje: 6779
Membru din: 16 Aug 2005, 16:40
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus2 sedan 1.6 100 28.12.2005
VIN: dealadecotnarisec

Mesajde bkraptor » 07 Mai 2007, 18:40

Raspunsul la intrebarea pusa de Cornel ma intereseaza si pe mine. Mai am 2000 km pana la revizia de 15000 km si as vrea inca o parere legata de consum.
Focus 2 Hatchback Trend CL2007 Duratec 1.6 100CP
Benzina FTW!
Avatar utilizator
bkraptor
Gold Member
 
Mesaje: 547
Membru din: 01 Noi 2006, 10:48
Maşina: Focus 2 Hatchback Trend CL2007 Duratec 1.6 100CP

Mesajde Mihai L » 07 Mai 2007, 18:56

Of, of, of, Cornele... Consumul asta o sa te omoare cu zile! :mrgreen:
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Mesajde dan2stefanescu » 07 Mai 2007, 22:06

Ha, tare! :twisted: Ca sa fiu un pic carcostas :twisted: Am Vazut ca nenea ala de la vopsitorie era Blindat din cap pana-n picioare numai ca avea un mic defect fata de nenea de la reglaj directie si anume ca nu are manusi!!! Pai lu` nenea de la vopsitorie nu-i tre. manusi iar lu` nenea de la directie ii tre.? Hmm ciudat

Intr-o alta ordine de idei am vazut ca baietii aceia de la CSD au un aparat la directie asemanator cu cei de la mine "de pe strada" care mi-au facut directia la cate masini am avut si nu prea au dat gres. Care ar fi diferenta inafara de aspectul financiar (despre care nu discutam) intre baietii de la CSD (care poarta manusi) si cei de la mine de pe strada (care sunt mai murdari)

Am pus aceste poze pentru ca toata lumea sa inteleaga diferenta intre spatele blocului sau service de cartier si FordCSD.
Va multumim pentru recomandari si va asteptam!


OK am inteles la voi se lucreaza cu "manusi"!


Sa nu mi-o luati in nume de rau ca incerc sa diferentiez putin lucrurile ci doar vreau sa vad si eu diferenta intre un service de colt de strada (cum spunea cineva mai devreme autorizat RAR) si cele de firma care se falesc ca au, ca dau, ca fac, ca dreg, dar mecanicii sunt aceiasi fie ca lucreaza in colt de strada fie ca lucreaza la un service de firma tot acelasi caracter ii domina si tot acelasi lucru il stiu:

- Surubul se desface de obicei pe stanga;
- Piulita se strange de obicei pe dreapta;
- Roata este facuta pentru a se invarti;
- Surubul de 8 de obicei se poate roti cu cheie de 13;

Cam asa stau lucrurile cu mecanicii care strica sau fac imaginea unui service si cam asa stau lucrurile si in cazul Public Relations ale unui service (oricare ar fi acela)

Oricum cu toate opiniile pro si contra m-ati castigat si pe mine de client (pana iese masina din garantie) am sa vin sa vedem cu ce va laudati (pe viu) si poate ne si cunoastem fata in fata, poate mai shimbam doua vorbe sau daca vii la intalnire pe 12 ne vedem acolo

Respect pentru toti cei ce stiu ceea ce spun
Atentie!!! Masurati de zece ori inainte sa taiati o data. Si atunci intrebati-va de doua ori: Oare este bine ceea ce fac?
2019- Ford Kuga MK2.5 Titanium 1,5L Ecoboost Red Race
2014-2019 Ford Focus MK3 Titanium 1,0L Ecoboost Frozen White
2012-2016 Ford Focus MK3 Titanium 1,6L Ecoboost Candy Red
2007-2012 Ford Focus MK2 Trend Champions Edition 1,8L TDCI Ocean Blue

Imagine
Avatar utilizator
dan2stefanescu
Member
 
Mesaje: 341
Membru din: 19 Apr 2007, 18:51
Localitate: Bucuresti, Progresului
Maşina: Ford Kuga MK2.5 Titanium 1.5L Ecoboost

Mesajde dan2stefanescu » 07 Mai 2007, 22:24

P`asta de unde ai scos-o?????????

ross scrie:1. majoritatea pieselor de la "magazine" sunt neoriginale


Cum poti face diferenta intre o piesa originala cumparata din magazin si o piesa originala cumparata de la un service? E aceeasi piesa. Pretul difera. Este doar cuvantul vanzatorului de la magazin contra cuvantului vanzatorului de la service

Intrebare de 10 puncte (baraj): Cum se face ca multi mecanici m-au intrebat daca nu vreau ulei, filtru, ce stiu eu ce piese la un pret mai mic (fara factura)

Deci daca mecanicii de la service imi dau piese (pe sub mana) acestea sunt originale sau nu ?!?
Atentie!!! Masurati de zece ori inainte sa taiati o data. Si atunci intrebati-va de doua ori: Oare este bine ceea ce fac?
2019- Ford Kuga MK2.5 Titanium 1,5L Ecoboost Red Race
2014-2019 Ford Focus MK3 Titanium 1,0L Ecoboost Frozen White
2012-2016 Ford Focus MK3 Titanium 1,6L Ecoboost Candy Red
2007-2012 Ford Focus MK2 Trend Champions Edition 1,8L TDCI Ocean Blue

Imagine
Avatar utilizator
dan2stefanescu
Member
 
Mesaje: 341
Membru din: 19 Apr 2007, 18:51
Localitate: Bucuresti, Progresului
Maşina: Ford Kuga MK2.5 Titanium 1.5L Ecoboost

Mesajde Asgard » 07 Mai 2007, 22:45

Si ca tot se vorbeste despre service ford de la noi vs din restul lumii, hai sa va spun cum e la ford in germania: ajung in parcarea interioara, si apare un nene care zicea ceva in germana. L-am salutat si cand a vazut ca nu ne intelegem a kemat pe cineva care vb engleza. I-am spus ca nu imi merge clima. Am fost invitat sa cobor, s-a urcat la volan nenea ala si a bagat masina in hala, noi am mers la receptie unde ne-au oferit cafea si bomboane for free. dupa 5 minute, se aude din hala" halo halo" si o mana care ne face semn sa venim....ca sa vezi..la ford germania poti sa stai langa masina cand se lucreaza(desigur dupa ce iti zice un nene ca nu ai voie langa elevator etc cand este in functiune)....dupa ce s-a identificat o conducta sparta, mi s-a facut o oferta de pret adica 99 de euro cu tot cu tva...si nu preturi umflate de reprezentante ro, am fost intrebat daca am nevoie de ulei etc...totul a fost livrat prompt...diferenta stiti care e? pe firma nu scria Ford BDT sau Ford Colina sau altceva scria doar Ford si mai jos ceva care se termina cu werke dar scris mai mic...si pe foactura scria ceva de genu ford motor nushcum division


Ideea e ca asa vreau sa cred ca e si la CSD o sa merg pana la ei sa vad ce are clima cred ca mierlit-o compresorul...kiar domnu cat ma costa diagnoza?
Ford Maverick 2.0 125hp
Ford Mondeo 2.0 107kw
Ford mondeo 1997 2.0 96kw
ford mondeo 2011 2.0 tdci 163hp
[color=#FF0040]Ochii care nu se vad......te vad!!![/color]
Avatar utilizator
Asgard
The Big Taz
 
Mesaje: 1395
Membru din: 28 Iun 2005, 02:03
Localitate: Buckley North Wales

Mesajde ross » 08 Mai 2007, 08:23

Intrebare de 10 puncte (baraj): Cum se face ca multi mecanici m-au intrebat daca nu vreau ulei, filtru, ce stiu eu ce piese la un pret mai mic (fara factura)

Deci daca mecanicii de la service imi dau piese (pe sub mana) acestea sunt originale sau nu ?!?



Pentru cine nu a inteles, nu reprezint Service-urile Ford din Romania si nu am deschis acest topic pentru a explica prostiile altora. Nici nu sunt in masura sa fac asta.
Atitudinea ta mi se pare un pic rau-voitoare si iti spun si de ce... ma intrebi pe mine de niste mecanici care ti-au oferit piese pe sub mana in "nustiuce" service ai fost tu. De ce nu ai tipat cand erai acolo daca ai fost asa revoltat? De ce nu ai chemat Directorul de Service sa ii spui?


Va rog sa nu mai puneti intrebari la care nu sunt in masura sa va raspund, e chiar aiurea... si sa nu incepeti sa dati cu pietre... Eu v-am prezentat un Service Ford care se anunta a fi mai ok decat celelalte si atat. Alegerea e a voastra...

Incerc sa ajung si eu la intalnire sambata... numai sa se hotarasca unde si la ce ora sa vad cum fac
BDT Ford
Focus MK3
Avatar utilizator
ross
 
Mesaje: 678
Membru din: 07 Noi 2006, 11:16
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Dealerii Ford din Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 10 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 10 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login