Dealerii Ford din Romania

Neco Motors - Bacau

Cum stau cu service-ul, cum se comporta la achizitionarea masinii, la reparatiile in garantie

Moderatori: DGAlexandru, verga_Cip

Re: Dealer Bacau - NECO MOTORS: cu bune si rele!

Mesajde Ludicass » 30 Iul 2010, 19:18

Alin,

Eu ma indoiesc ca toate masinile din tara de la Posta Romana vin la Bacau. Probabil exista un contract pt cei din zona, contract care s-a obtinut cine stie cum (noroc ca nu s-a privatizat posta romana ca daca era firma privata pleca de mult). Oricum, deja de anul acesta nu mai esti obligat sa faci reparatiile unei masini in garantie exclusiv la dealerul respectiv. Poti merge doar pentru revizii iar restul operatiunilor le poti face la orice servis autorizat.
Eveniment: 1 zi alaturi de ISTVAN SOOS!
pilotul ISTVAN SOOS cu SUBARU STI pe circuitul de karting de la Bacau!

http://www.youtube.com/watch?v=xlztDV1S ... r_embedded
Avatar utilizator
Ludicass
1nsane Member
 
Mesaje: 1084
Membru din: 21 Feb 2007, 10:00
Localitate: BACAU
Maşina: Fiesta ST 2.0 150cp

Re: Dealer Bacau - NECO MOTORS: cu bune si rele!

Mesajde Alin! » 30 Iul 2010, 20:54

Ai dreptate, nu toate masinile de la posta romana vin la bacau...dar mai sunt si alte ramuri ale statului care tot la bacau vin (Cele de la consiliu de la vaslui, Protectia copilului vaslui) deci neco o sa aiba ce "manca" o perioada lunga te timp...adica o sa isi schimbe atitudinea fata de clientii ca noi cand nu o sa mai vina grosul din alte parti si o sa trebuiasca sa aibe grija si cum se poarta cu cu toti..acum le pasa foarte putin daca pierde unu dintre noi atata timp cat pentru urmatorii ani are anumite contracte cu statul...Eu oricum NU astept momentul in care o sa merg la unul din astea doua..iasi sau bacau si nu o sa imi mai incarce factura...incerc sa-mi repar singur masinuta...(schimb de ulei, filtre, frani, componente mici) :D ;si chiar daca nu reusesc tot nu ma mai duc la reprezentante...am gasit anumite service-uri care mo lasat cu gura deschisa cand am vazut ce aparatura si scule au si cate fac...
Focus Fanatic
White and Proud owner of Ford Focus II, 1.6 TDCi, 90 HP, Sea Gray Metalic.
Avatar utilizator
Alin!
1nsane Member
 
Mesaje: 1030
Membru din: 27 Aug 2008, 13:27
Localitate: Vaslui
Maşina: Ford Focus II 2007 1,6 TDCI 90HP

Re: Dealer Bacau - NECO MOTORS: cu bune si rele!

Mesajde Ludicass » 05 Aug 2010, 12:10

Daca mergi pe piese orginale, e greu sa te bati in preturi cu cei din reteaua Tiriac. Cred ca datorita volumului mare, isi permit sa ofere preturi mici la piese si consumabile. Eu am cautat consumabilele pt revizie si nu le-am gasit sub pretul lor. Daca folosesti piese after-market sigur gasesti variante mai ieftine, atentie insa ce cumperi. Diferenta se simte la manopera, asta daca servisurile alea care te-au lasat cu gura cascata au ceea ce iti trebuie tie. De ex eu nu am gasit pina acum niciun servis cu soft reglaj directie fiesta ST. Au pt fiesta normala dar pt ST nu. Asa ca voi fi legat cit am masina asta de reprezentante..
Eveniment: 1 zi alaturi de ISTVAN SOOS!
pilotul ISTVAN SOOS cu SUBARU STI pe circuitul de karting de la Bacau!

http://www.youtube.com/watch?v=xlztDV1S ... r_embedded
Avatar utilizator
Ludicass
1nsane Member
 
Mesaje: 1084
Membru din: 21 Feb 2007, 10:00
Localitate: BACAU
Maşina: Fiesta ST 2.0 150cp

Re: Dealer Bacau - NECO MOTORS: cu bune si rele!

Mesajde Mihai L » 05 Aug 2010, 12:47

Ludicass,761242 scrie:... Cred ca datorita volumului mare, isi permit sa ofere preturi mici la piese si consumabile...

Cred ca TOATE :D service-urile agreate isi pot permite asta, dar nu vor... EU am luat filtrul de motorina original pe forum la cca 160 (comanda de O BUCATA, atentie!!!), la service Ford era 330-360!!!
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Re: Dealer Bacau - NECO MOTORS: cu bune si rele!

Mesajde Alin! » 06 Aug 2010, 01:50

Piesele sunt la alegerea ta, vrei ceva original, dai mai mult, vrei ceva after platesti mai putin..logic, macar ai posibilitatea de a alege si de a plati mai putin, ca doar asta ma intereseaza dupa ce masina nu mai e in garantie, nu sa-mi spuna el ca...conform etis el tre sa mai schimbe si una si alta si suruburile si nu stiu mai ce, ca sa poata sa-mi acorde garantie pe lucrare!!! :)) total 2000-2500 euro (si sa nu creada cineva ca nu offtopic).
Total service "care mo lasat cu gura cascata".. :D 70 euro.. :D(binenteles cu piesele care deja le aveam de la motorul de rezerva :D...dar cu aceleasi suruburi!!! dupa ce au lucrat cam 6 ore la masina pana i-au dat de capat si mi-au aratat ce defect are) ...masina a facut intre timp 10.000km..fara probleme!
La manopera cu siguranta se simte diferenta. Daca vrei iti pot da un numar de telefon pe pm(sper sa-l mai am, tipul e din iasi) al service-ului si intrebi daca are ceea ce doresti tu, si cat te costa.
Focus Fanatic
White and Proud owner of Ford Focus II, 1.6 TDCi, 90 HP, Sea Gray Metalic.
Avatar utilizator
Alin!
1nsane Member
 
Mesaje: 1030
Membru din: 27 Aug 2008, 13:27
Localitate: Vaslui
Maşina: Ford Focus II 2007 1,6 TDCI 90HP

Re: Dealer Bacau - NECO MOTORS: cu bune si rele!

Mesajde verga_Cip » 13 Aug 2010, 12:11

Mihai L,761267 scrie:EU am luat filtrul de motorina original pe forum la cca 160 (comanda de O BUCATA, atentie!!!), la service Ford era 330-360!!!


Alin!,761605 scrie:Piesele sunt la alegerea ta, vrei ceva original, dai mai mult, vrei ceva after platesti mai putin..logic, macar ai posibilitatea de a alege si de a plati mai putin, ca doar asta ma intereseaza dupa ce masina nu mai e in garantie, [...]


Ceva nu e in regula cu ce citim si ce intelegem. Mihai spunea ca aceeasi piesa a costat 160 lei fata de reprezentanta unde era 330-360lei. ORIGINAL!

Treaba cu unul vrea original si altul producator e alta discutie. Sau..nu inteleg eu? :D
Avatar utilizator
verga_Cip
1nsane Member
 
Mesaje: 12705
Membru din: 17 Apr 2006, 11:04
Localitate: Bacau
Maşina: Ford Focus Mk2 2.0 TDCi 100 kw 2005

Re: Dealer Bacau - NECO MOTORS: cu bune si rele!

Mesajde Alin! » 13 Aug 2010, 23:11

Daca extragi numai ce vrei tu din tot ce am zis e un pic offtopic, daca citesti cap coada zic eu ca se leaga.. :D .
Focus Fanatic
White and Proud owner of Ford Focus II, 1.6 TDCi, 90 HP, Sea Gray Metalic.
Avatar utilizator
Alin!
1nsane Member
 
Mesaje: 1030
Membru din: 27 Aug 2008, 13:27
Localitate: Vaslui
Maşina: Ford Focus II 2007 1,6 TDCI 90HP

Re: Dealer Bacau - NECO MOTORS: cu bune si rele!

Mesajde verga_Cip » 31 Aug 2010, 09:47

Pai cam asta e, ca nu se leaga. Mihai spune ca pentru un filtru original are preturi diferite pentru cei 2 dealeri. Si tu spui ca ai puterea de alegere, iei original daca ai bani si aftermarket daca nu ai asa multi bani. Ceea ce spui tu este insa adevarat, dar nu are legatura cu ce spune Mihai.
Acelasi lucru confirma si Ludicass, preturile originale in reteaua Tiriac sunt cu mult mai mici ca la alti dealeri vezi Doamne autorizati! Anormal zic eu ...
Avatar utilizator
verga_Cip
1nsane Member
 
Mesaje: 12705
Membru din: 17 Apr 2006, 11:04
Localitate: Bacau
Maşina: Ford Focus Mk2 2.0 TDCi 100 kw 2005

Re: Dealer Bacau - NECO MOTORS: cu bune si rele!

Mesajde Ludicass » 31 Aug 2010, 10:41

Sal Cip,

Tiriac isi permite adaosuri mici catre clienti pentru ca si pretul lor de achizitie e mai mic din start. Tiriac beneficiaza de un discount de volum pt ceea ce achizitioneaza, avind o retea in toata tara. Ceilalti dealeri nu au rulajul lor si volumul lor de vinzari si atunci nici pretul de achizitie pt piese/consumabile nu e mic.

La pretul initial (din start mai mic la Tiriac) mai pui si adaosul fiecarui dealer. Tiriac are un volum de clienti incomparabil mai mare decit ceilalti si isi permite sa cistige cite putin dar de la un volum mult mai mare de clienti din intreaga retea nationala. Tiriac Auto cistiga la volum. Neco, si altii ca ei, trebuie sa cistige maxim de la fiecare client care-i calca pragul. Si sa vrea sa faca reduceri, tot nu pot sa coboare preturile la nivelul lui Tiriac Auto. Ca exemplu, daca Tiriac ar vrea sa faca super promotii la Bacau, ar putea sa mearga la Bacau chiar pe pierderi. Explicatia e simpla: e sustinut de celelalte servisuri din retea. Clientii lui Neco insa sint ca numar aceiasi, limitati de zona geografica.

Al treilea aspect il constituie gruparea sub acelasi acoperis Tiriac Auto a mai multe marci: Ford, Hyundai, Mertz, etc. Investitia e aceeasi, aceleasi rampe, aceiasi mecanici, etc. Azi nu ai masini Ford la reparat, dar ai Mercedes. Nu ai Mercedes, ai Jaguar. Important e ca rampele nu stau goale si mecanicii nu sprijina peretii. Iar ora de manopera e una pt Ford dar cu totul alta la marci de lux gen Land Rover sau jaguar! Cind esti reparator mono-marca lucrurile sint mai complicate si din nou, trebuie sa tragi tare de pe orice client.

Oricum, e o lupta dura intre cei 2 dealeri bacauani. Am auzit (neoficial, de la o pasarica blonda ), ca ar fi chiar una de guerilla. Neco ar fi facut tot ce poate ca lui Tiriac Auto bacau sa i se intirzie alocarea licentei pt efectuarea de reparatii in garantie.
Eveniment: 1 zi alaturi de ISTVAN SOOS!
pilotul ISTVAN SOOS cu SUBARU STI pe circuitul de karting de la Bacau!

http://www.youtube.com/watch?v=xlztDV1S ... r_embedded
Avatar utilizator
Ludicass
1nsane Member
 
Mesaje: 1084
Membru din: 21 Feb 2007, 10:00
Localitate: BACAU
Maşina: Fiesta ST 2.0 150cp

Re: Dealer Bacau - NECO MOTORS: cu bune si rele!

Mesajde Mihai L » 31 Aug 2010, 10:47

Nu-mi spune ca vreun service autorizat cumpara piesele mai scump decat vinde Axevo la bucata pe forum, de pilda... =))
Si atunci de unde adaosuri de cel putin 100%???
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Re: Dealer Bacau - NECO MOTORS: cu bune si rele!

Mesajde Ludicass » 31 Aug 2010, 11:11

Discutam comparativ intre 2 dealeri, adica servis clasa A. Nu compara normele stricte pe care trebuie sa le indeplinesti ca reprezentanta cu investitia pe care o ai ca vinzator de piese auto, cu 3 angajati, 2 pc-uri si o conexiune la internet sa dai comenzile on line la importator si sa-ti vina piesa la usa. Vezi ce inseamna sa deschizi un servis, cite hirtii si aprobari, softuri, dotari de la cum e podeaua, la unde e iesirea de incendiu, metrologie pt fiecare cheie si elevator, autor. RAR si mai vrb dupa.
Eveniment: 1 zi alaturi de ISTVAN SOOS!
pilotul ISTVAN SOOS cu SUBARU STI pe circuitul de karting de la Bacau!

http://www.youtube.com/watch?v=xlztDV1S ... r_embedded
Avatar utilizator
Ludicass
1nsane Member
 
Mesaje: 1084
Membru din: 21 Feb 2007, 10:00
Localitate: BACAU
Maşina: Fiesta ST 2.0 150cp

Re: Dealer Bacau - NECO MOTORS: cu bune si rele!

Mesajde Mihai L » 31 Aug 2010, 11:34

Pai si la doua service-uri apropiate ca marime/calitate/recunoasteri nu ar trebui sa fie comparabile preturile? Macar cele interne, nu? :D

Hai sa zicem ca Neco ia filtrul de motorina cu 80 si BDT cu 120. Dar de la 120 pana la peste 350 cu cat il monta BDT e cam mare diferenta, nu?
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Re: Dealer Bacau - NECO MOTORS: cu bune si rele!

Mesajde Ludicass » 31 Aug 2010, 11:46

Cred ca am explicat destul de clar mai sus de ce preturile nu pot fi comparabile chiar si intre 2 reprezentante. Ai o putere financiara cind esti retea de servisuri raspindite in toata tara si te mai numesti si Tiriac si o alta cind te numesti Neco si ai 1 pct de lucru. O justificare a preturilor mari practicate de dealerii mici exista. Ca unii sar calul, profitind ca sint singuri in zona, e altceva. Ideea e ca lucrurile la Bacau s-au schimbat radical si noi, ca si clienti, avem variante.
Eveniment: 1 zi alaturi de ISTVAN SOOS!
pilotul ISTVAN SOOS cu SUBARU STI pe circuitul de karting de la Bacau!

http://www.youtube.com/watch?v=xlztDV1S ... r_embedded
Avatar utilizator
Ludicass
1nsane Member
 
Mesaje: 1084
Membru din: 21 Feb 2007, 10:00
Localitate: BACAU
Maşina: Fiesta ST 2.0 150cp

Re: Dealer Bacau - NECO MOTORS: cu bune si rele!

Mesajde verga_Cip » 31 Aug 2010, 12:53

Da, deci Mihai, Ludicass spune ca Tiriac castiva la RULAJ. Adaos mic, rulaj mare. 1 firma cu 1 punct de lucru, acelasi castig = adaos mare!
Avatar utilizator
verga_Cip
1nsane Member
 
Mesaje: 12705
Membru din: 17 Apr 2006, 11:04
Localitate: Bacau
Maşina: Ford Focus Mk2 2.0 TDCi 100 kw 2005

Re: Dealer Bacau - NECO MOTORS: cu bune si rele!

Mesajde AXEVO » 03 Sep 2010, 11:58

Mihai L,772240 scrie:Nu-mi spune ca vreun service autorizat cumpara piesele mai scump decat vinde Axevo la bucata pe forum, de pilda... =))
Si atunci de unde adaosuri de cel putin 100%???


Buna ziua,
sa stiti ca multumita concurentei existente pe piata din Romania si, in special pe acest forum, preturile noastre de vanzare en detail sunt extrem de reduse si este posibil sa fie piese ( in special filtre ) pe care noi vi le oferim la preturi putin mai mici decat le achizitioneaza unii dealeri Ford ! Activitatea noastra se justifica tocmai prin existenta unor diferente cat mai consistente intre preturile oferite de acei dealeri si noi !

echipa Ax Evo Auto
Va rugam sa ne trimiteti toate solicitarile dumneavoastra legate de piese de schimb la adresa cristina.sulu@axevo.ro sau la numarul de telefon 0751184788 – d-na Cristina Sulu.
Va multumim pentru intelegere!
-----------------------------------------------------
“O singură am­biţie este legitimă, aceea de a fi mai buni!” Monseniorul Vladimir Ghika
Imagine
Avatar utilizator
AXEVO
 
Mesaje: 10082
Membru din: 23 Feb 2007, 14:21
Localitate: Bucuresti

Re: Neco Motors - Bacau

Mesajde faneatza » 27 Iun 2011, 08:20

salut! Am si eu o intrebare dak ma pot ajuta baietii din bacau! Unde aveti dezmembrari in Bacau?!..dezmembrari care sa aiba piese ford?! Multumesc
faneatza
Incepator
 
Mesaje: 36
Membru din: 23 Dec 2010, 08:57
Localitate: Vaslui
Maşina: Ford Fiesta Van 1.4 TDCI 2004 68 CP
VIN: WF0CXXGAJC4C45966

Re: Neco Motors - Bacau

Mesajde verga_Cip » 27 Iun 2011, 12:33

CarSero in com Nicolaie Balcescu. dar mai sunt si altele ... la Buhusi era una (firma de dezmembrari)...si mai sunt.
Avatar utilizator
verga_Cip
1nsane Member
 
Mesaje: 12705
Membru din: 17 Apr 2006, 11:04
Localitate: Bacau
Maşina: Ford Focus Mk2 2.0 TDCi 100 kw 2005

Re: Neco Motors - Bacau

Mesajde bachusthedrinker » 19 Iul 2011, 14:55

As dori sa stiu ceva cat mai repede. Cine a intrat in contact cu doamna consilier vanzari Andra Burceanu? Nu as vrea sa inchei contractul pana nu aud si lucruri bune, ca am auzit acum doar de rau. am citit pe un alt site ca ea si cu o alta doamna de acolo ar schimba contractul inainte sa l semnezi? ati patit o si voi? Nu prea am fost multumit de raspunsurile ei, se vede ca nu se pricepe in domeniu dar nu asta e problema neaparat. imi doresc un ford si nu as merge pana in bucuresti sa mi l iau.
bachusthedrinker
Incepator
 
Mesaje: 1
Membru din: 19 Iul 2011, 14:24
Maşina: Ford

Re: Neco Motors - Bacau

Mesajde mu2lica » 20 Iul 2011, 06:56

Da. Eu am patit-o. Si tot eu am scris cred si pe celalalt site. Casca ochii si citeste foarte bine contractul inainte sa il semnezi. Mie mi l-au modificat fata de varianta standard in proportie de vreo 20% (dupa negocieri). Iar modificarea fara sa ma anunte a termenului de livrare m-a scos din sarite. Problema e ca erau deja validate voucherele si nici nu am fost eu acolo de fata la achitarea avansului ( spre binele lor ). Astept masina care e gata de 1 luna si ei au blocata linia de credit cica. In alta ordine de idei am constatat ca masina va veni si fara o optiune. Probabil o sa le refuz masina.

Cat despre dealer sunt... sub orice critica de incompetenti si neinformati. Poti sa incerci la Tiriac care e vis-a-vis. Sau la Iasi unde e mai aproape dar nu te astepta sa dai peste oameni compententi nici acolo, dar sunt ceva mai seriosi si stiu ca vand masini cu cartofi ca cei de la Neco.
Avatar utilizator
mu2lica
Member
 
Mesaje: 342
Membru din: 03 Mai 2011, 13:14
Localitate: Iasi
Maşina: Ford Focus 2011 Titanium, 1.6 TDCi, 115 CP, Dark Micastone

Re: Neco Motors - Bacau

Mesajde verga_Cip » 26 Iul 2011, 08:52

TIRIAC all the way! NU merita Neco, pentru ca atunci cand te vei intoarce la service, presupunand ca vanzarea merge bine, te rog casapi la bani!
Avatar utilizator
verga_Cip
1nsane Member
 
Mesaje: 12705
Membru din: 17 Apr 2006, 11:04
Localitate: Bacau
Maşina: Ford Focus Mk2 2.0 TDCi 100 kw 2005

Re: Neco Motors - Bacau

Mesajde mu2lica » 06 Oct 2011, 08:35

Mda... am apropade 2 luni de cand am achitat masina si nici acum nu am cartea de identitate sa pot sa inmatriculez masina. Am sunat si la Bucuresti, am facut reclamatie si la ANPC (inca in curs de solutionare) si nimic inca. Cica au probleme cu linia de credit de la Unicredit.

Le urez un faliment cat mai rapid si o reprofilare pe vanzari in Piata Centrala sectorul legume, raionul cartofi, cu un mic ajutor din partea mea ( imperios necesar avand in vedere competentele lor ) : exista 2 (doua) soiuri de cartofi: roz / albi.
Avatar utilizator
mu2lica
Member
 
Mesaje: 342
Membru din: 03 Mai 2011, 13:14
Localitate: Iasi
Maşina: Ford Focus 2011 Titanium, 1.6 TDCi, 115 CP, Dark Micastone

Re: Neco Motors - Bacau

Mesajde mu2lica » 10 Noi 2011, 21:17

Update: Firma S.C. Neco Motors S.R.L este in insolventa !!!

Atentie mare la contracte pe cei care sunt in situatia ingrata de a avea ceva de impartit cu aceasta ii rog sa ma contacteze pentru detalii si masuri.
Avatar utilizator
mu2lica
Member
 
Mesaje: 342
Membru din: 03 Mai 2011, 13:14
Localitate: Iasi
Maşina: Ford Focus 2011 Titanium, 1.6 TDCi, 115 CP, Dark Micastone

Re: Neco Motors - Bacau

Mesajde cosmin_laca » 28 Noi 2011, 16:11

NU-TI CUMPARA MASINA DE LA NECO MOTORS!!!!!!

Atentie, Neco Motors din Bacau sunt tepari! Au datorii la banci si la toate masinile achizitionate de la ei, banca opreste gaj cartea masinii. astfel ca ei iti vor da numai dovada de circulatie, si poti circula cu ea maxim 4 luni. dupa asta stai si te uiti la masina!
cosmin_laca
Incepator
 
Mesaje: 1
Membru din: 28 Noi 2011, 16:03
Maşina: skoda

Anterior

Înapoi la Dealerii Ford din Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 2 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 2 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login