Dealerii Ford din Romania

Dealer FORD la Sibiu

Cum stau cu service-ul, cum se comporta la achizitionarea masinii, la reparatiile in garantie

Moderatori: DGAlexandru, verga_Cip

Dealer FORD la Sibiu

Mesajde EmilianT » 28 Iul 2012, 12:09

Salutare,
are cineva idee daca noul dealer Ford din Sibiu (Genius parca) are si ITP? Daca nu, ce-mi recomandati in Sibiu?

Deasemenea daca ati ajuns pe la ei, astept niste pareri. Vreau sa duc masina in service pentru mici reparatii, zgarieturi.

Multumesc
EmilianT
Incepator
 
Mesaje: 6
Membru din: 09 Aug 2010, 13:33
Maşina: FF2 1.6 16V

Re: Dealer FORD la Sibiu

Mesajde flaviuf » 09 Noi 2012, 16:08

Azi am fost pe la ei. Am vazut pe net ca au o promotie de verificare iarna gratuita, am fost mi-au recomandat sa schimb un rulment planetara care huruie si am sa fac acest lucru saptamana viitoare. Sunt fostii Toyota (de fapt continua service-ul toyota in paralel) si la o prima impresie par OK.
Avatar utilizator
flaviuf
Ford Freak
 
Mesaje: 151
Membru din: 30 Ian 2010, 10:51
Localitate: Sibiu
Maşina: Ford Focus 1.6i HB + R5 Alpine

Re: Dealer FORD la Sibiu

Mesajde mugureltdm » 28 Noi 2012, 22:54

Am avut eu masina la ei in ianuarie cand erau cei de la Toyota pentru niste zgarieturi pe bara si o zgarietura ceva mai adanca pe haion. Foarte multumit am fost de lucrarea facuta (reparat... vopsit haion si bara). Am observat si eu ca au facut reprezentanta ford acolo....dar atat mai multe nu stiu, poate ne impartasesti si noua cate ceva....
[URL=https://datesnow.life]Real Women[/URL]
mugureltdm
Incepator
 
Mesaje: 9
Membru din: 25 Sep 2011, 18:50
Localitate: Usa
Maşina: Ford focus, 2007, 1.6 TDCI, 109 CP

Re: Dealer FORD la Sibiu

Mesajde DyJohnnY » 25 Mar 2013, 11:56

Am fost eu la ei weekend-ul asta pentru prima revizie la Focusul meu Mk 3.
Am avut o oarecare reticenta sa fac revizia la ei fiindca stiam ca sunt de curand in Sibiu, dar aveam drum acolo, si am zis, de ce nu...e revizia de 20 000km, n-are ce sa fie stricat la ea, deci daca ar da gres, nu au in prea multe locuri unde sa greseasca.

Am discutat in prealabil pe email, am agreat un pret pentru revizie, de care am fost foarte multumit. (ex: manopera 85RON/ora, pretul pieselor, acelasi pret cu magazinele online pentru piese de origine Ford. S-a facut asa:

1. Schimbare filtru ulei
2. Schimbare filtru aer
3. Schimbare filtru polen
4. Inlocuire ulei (s-a pus Ford Formula F)
5. Testare pentru erori DTC, nu au gasit nimic.

Totul a costat vreo 500 lei

Referitor la modul de lucru, eu am fost foarte multumit. Am cerut sa mi se ofere posibilitatea sa vad masina in timp ce se lucreaza la ea...am primit mai mult de atat, am stat langa mecanic in timp ce lucra (a fost un "noroc" fiindca in zona principala a service-ului erau toate standurile pline, si eu am intrat intr-un spatiu de o singura masina). Dl. Cornel Raducanu a fost mecanicul ce s-a ocupat de masina mea, foarte de treaba si pro-activ (Aveam o mica buba cu capacul de plastic de la motor (am pierdut o garnitura de cauciuc, si lovea de o proeminenta a turbinei) si se rodea o parte din protectia de metal).

In zona de asteptare clienti exista wifi (chiar aveam nevoie, eram invoit de la munca), computere publice ce pot fi utilizate, si toti angajatii sunt politicosi, si m-am simtit tratat ca un client, nu cum am auzit povesti in alte parti. Sunt la inceput, in zona ford, sper sa continue tot asa, daca o sa se mentina conditiile de revizie, pe viitor tot la ei m-as duce.
My Blue Armor:: 2012 Ford Focus Mk3 Titanium 1.6 TDCI 115CP
Imagine
Avatar utilizator
DyJohnnY
Ford Freak
 
Mesaje: 122
Membru din: 28 Iul 2010, 12:10
Maşina: Ford Focus 3 Titanium, 1.6 TDCi, 115CP, Ink Blue

Re: Dealer FORD la Sibiu

Mesajde MosBabacu » 15 Noi 2013, 13:23

Update Genius Cars Sibiu: am fost la ei pentru campania cu verificarea gratuita. Eu sunt multumit pt ca au respectat programarea (cu sfertul academic de rigoare) si si-au dat interesul sa verifice tot ce era pe lista. De asemenea mecanicul mi-a raspuns la toate intrebarile si s-a uitat la tot ce i-am spus.
Ca si observatii, cred ca n-au inteles complet sensul campaniei gratuite. Eu cred ca odata ce eram acolo, interesul lor ar fi fost sa-mi prezinte niste oferte de masini noi si sa incerce sa-mi vanda niste piese/revizii avantajoase.
In schimb, vrand sa cumpar pachetul promo de stergatoare+lichid la 99 de lei, nu era pe stoc. A iesit bateria slaba pe tester, dar n-au pomenit nimic de oferta lor promotionala. La fel n-am avut pe cine sa intreb dc mai apare 1.6-le de 180 de cai sau nu.
Per ansamblu cred ca o sa-i mai caut atunci cand au oferte promotionale si preturi bune.
MosBabacu
Gold Member
 
Mesaje: 587
Membru din: 18 Noi 2006, 20:27
Localitate: RO-Sibiu
Maşina: Focus 2006 1.6 TDCI 109cp Ghia+

Re: Dealer FORD la Sibiu

Mesajde radioman » 13 Aug 2015, 14:15

Eu am fost de curand la ei pentru a verifica o masina pe care, pana la urma, am si cumparat-o. S-a efectuat verificarea atat la mecanica masinii, cat si la tinichigerie, plus scanare erori. M-am reintors dupa o proba de drum de vreo 30 de km si s-a reverificat etrierul stanga fata, unde scartaiau placutele (scartaie si acum), apoi s-a procedat la aerisire si recompletare, pentru care nu am platit nimic in plus decat platisem pentru verificarea initiala.

Au fost amabili, iar pretul aceleiasi operatiuni s-a situat la jumatate decat platisem cu 2 saptamani inainte la un alt dealer unde verificasem o alta masina (Royal Motors Pitesti). Desi n-am ce reprosa vis-a-vis de cele 50 de minute petrecute de mine in acest service, n-am avut insa sentimentul ca sunt pe mana unor impatimiti ai marcii, sa-mi fie scuzat subiectivismul... :-?
Unii se nasc ca un "original " si mor ca o "copie"...
Avatar utilizator
radioman
Incepator
 
Mesaje: 18
Membru din: 14 Oct 2007, 13:11
Localitate: Constanta
Maşina: Skoda Octavia 3; Polo 6C


Înapoi la Dealerii Ford din Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 2 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 2 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login