Dealerii Ford din Romania

servicii care lasa de dorit la ROMCAR.

Cum stau cu service-ul, cum se comporta la achizitionarea masinii, la reparatiile in garantie

Moderatori: DGAlexandru, verga_Cip

servicii care lasa de dorit la ROMCAR.

Mesajde kride » 02 Ian 2013, 17:56

Sunt posesorul unui Ford Focus 2 (2008), achizitionat la mana a 2-a acum 2 ani. Am avut 2 experiente total neplacute cu cei de la ROMCAR (B-dul Expozitiei). Una din ele a fost cu cei de la tinichigerie, iar alta cu cei de la receptie. Mi-au lasat un gust amar.

Prima experienta se intampla in toamna aceasta cand am fost nevoit sa mi se revopseasca bara fata in urma unei usoare acrosari in parcare cu vecinul din dreapta mea. Am primit de la vinovat polita RCA si am fost la asigurator. Acesta mi-a eliberat o hartie si mi-a spus ca pot sa ma duc deja la ce service vreau ca in cateva ore mi se da acceptul de plata dat fiind lucrarea care urma sa se faca si deci suma relativ mica ce urma sa fie platita. Ma duc a doua zi la ROMCAR (intr-o vineri) la prima ora 8:00 dupa ce in prealabil facusem programare si las masina. Dupa 2 zile lucratoare, marti, sun sa vad ce se mai intampla, direct la tinichigerie, pe la ora 10:00 dar nu raspunde nimeni. Insist de cateva ori dar degeaba. Sun apoi la receptie si dupa vreo 2 apeluri nereusite si aici, mi se raspunde intr-un final. Imi zice persoana respectiva ca sa sun la tinichigerie dar ii spun ca nu raspunde nimeni si il rog sa imi spuna ce se intampla cu masina mea. Im izice ca azi va intra la vopsit. (2 zile nimeni nu s-a atins de ea !?!)
Joi dimineata sun din nou. Trecuse aproape o saptamana si nu fusesem sunat. Dupa inca cateva apeluri fara raspuns la tinichigerie, mi se raspunde la receptie si vor sa imi faca din nou legatura la teinichigerie. Ii spun interlocutorului ca sa nu faca asta, ca nu raspunde nimeni. Atunci imi da un nr de mobil al domnului de la tinichigerie caruia ii predase masina initial, cu aproape o saptamana in urma. Nici de dansul nu reusesc sa dau (desi era trecut de ora 10:00). Revin la receptie cu inca un apel. Vazand ca nu scapa de mine, imi mai da un nr de mobil, de data asta al sefului de service. Nici acesta nu raspunde insa. Din nou revin la omuletul de la receptie caruia probabil i se facuse mila de mine si de ale mele umile probleme si imi zice ca da el o fuga pana la colegii lui de la tinichigerie sa afle ce se intampla cu masina mea. Revine cu un apel dupa vreo 2 minute omuletul si imi zice ca a venit dar se asteapta confirmarea de plata. Sun la asigurator sa vad de ce nu este data confirmarea de plata. Acestia imi zic ca nu au primit nici un mail de la ROMCAR legat de vreun deviz de reparatii. Intre timp ma suna la fix seful de service caruia ii explic foarte neervos situatia. Imi zice "da, nu e normal ce se intampla, haideti ca sun eu acolo sa vad ce se intampla". Ma suna apoi in 5 minute si imi spune ca a fost trimit devizul de plata si nu a venit confirmarea. Sun din nou la asigurator si acesta imi confirma ca cu 10 minute in urma a fost primit un mail cu devizul si ca l-au acceptat la plata. Dupa toate acestea, ma duc vineri de dimineata sa iau masina si surpriza. Lucrarea prezednta zgarieturi adanci, asa ca a trebuit sa o las din nou pentru revopsire. Am luat masina peste weekend caci aveam nevoie de ea si luni dimineata la 8:00 revin nervos la ROMCAR. Intreb cand este gata? Mi se raspunde ca in jur de ora 14:00, dar la ora 11:00 m-au sunat ca pot sa imi ridic masina. Cum poate dura aceeasi lucrare 1 sapt iar mai poi 3 ore ?!?!?!?!?

Cea de-a doua experienta s-a intamplat azi. Am sunat vineri sa imi fac o programare la service, caci masina tragea stanga. Imi zice cel de la receptie ca sa ma duc a doua zi, sambata la ora 8:30, dupa ce ii explic in prealabil problema. Ma prezint azi de dimineata la receptie. Ii eplic si celui de acolo problema, vede ca am programare in sistem facuta dar imi zice "dar nu pot sa va ajut ca nu am om la geometrie". Il intreb politicos "dar colegul dvs de ce mi-a facut programarea daca nu exista om ?". Mi se raspunde "nu stiu ce sa zic, nu pot sa va ajut, nu comentez". Cum este posibil asa ceva ?!?!?!?!?
Kride.
kride
Incepator
 
Mesaje: 9
Membru din: 29 Aug 2010, 12:19
Maşina: Focus 2 hatchback facelift, benzina, 1.6 115 CP, trend + optiuni

Re: servicii care lasa de dorit la ROMCAR.

Mesajde Smiley » 02 Ian 2013, 19:37

stii ce se zice...prima data poate a fost o greseala, a doua oara inseamna ca-ti place :)
orienteaza-te catre alt service (sau alta reprezentanta, daca ai masina inca in garantie)
Focus C-Max Ghia 2.0 TDCI
Imagine
Smiley
 
Mesaje: 5457
Membru din: 04 Mar 2005, 21:30
Localitate: Bucuresti

Re: servicii care lasa de dorit la ROMCAR.

Mesajde madimatache » 02 Ian 2013, 21:09

Fa o reclamatie direct la ford.ro legat de serviciile Romcar, sa vezi cum se misca lucrurile,ar trebuii sa se miste putin mai bine.
Avatar utilizator
madimatache
Incepator
 
Mesaje: 48
Membru din: 01 Mar 2011, 20:44
Localitate: Campulung
Maşina: logan : Ford ka 2001, j4s, 60cp
VIN: WFOBXXWPRB1M45253

Re: servicii care lasa de dorit la ROMCAR.

Mesajde danviorel » 02 Ian 2013, 21:34

nu si-au revenit dupa Vanghelion =))
1.6TDCI-90CP. FF1.8TDDI 2001-EX.
danviorel
Member
 
Mesaje: 454
Membru din: 09 Mar 2010, 11:29
Localitate: BUCURESTI
Maşina: focus, 2006,1560,90cp,trend.

Re: servicii care lasa de dorit la ROMCAR.

Mesajde kride » 03 Ian 2013, 12:36

.. si peste toate astea, sun azi sa intreb cat ma costa o lampa de numar de inmatriculare si callcenter-ul imi raspunde ca cei de la romcar nu lucreaza decat incepand cu 7 ianuarie. pffffff. Se pare ca au tras tare la Vanghelion :)
Kride.
kride
Incepator
 
Mesaje: 9
Membru din: 29 Aug 2010, 12:19
Maşina: Focus 2 hatchback facelift, benzina, 1.6 115 CP, trend + optiuni

Re: servicii care lasa de dorit la ROMCAR.

Mesajde Smiley » 03 Ian 2013, 17:34

tie chiar pare sa-ti placa cum te trateaza :D
o lampa de numar costa cam 50 lei la firmele de pe forum.
Focus C-Max Ghia 2.0 TDCI
Imagine
Smiley
 
Mesaje: 5457
Membru din: 04 Mar 2005, 21:30
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Dealerii Ford din Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 7 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 7 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login