Cumparare

Sfaturi pt achizitionarea unei masini

Toate subiectele in care nu s-a scris de 3 luni (15.02.2008)
Unde si cat

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Sfaturi pt achizitionarea unei masini

Mesajde Pedr0llo » 14 Iun 2006, 12:20

pe langa ford-ul care il aveam pana acum in familie, a aparut necesitatea unei alte masini, de data asta ceva mai mici... pt intretinere si costuri dar cat se poate de spatioasa.
ce sa fac, cum sa fac? internetul, marea minune a lumii m-a ajutat si m-am informat in mod special in ceea ce priveste 3 modele:
1. ford focus break - am renuntat la idee datorita politicii firmei legate de preturi desi sincer imi pare rau pt ca sunt masini f. bune , fiabile si frumoase, dar dat fiind faptul ca intretinerea noii mele masini ma va privi in totalitate si parintii nu ma vor mai sustine am renuntat. sincer regret.
2. opel astra caravan - pe acest tip de masina am facut scoala, este o masina super usor de condus, foarte manevrabila, destul de fiabila dar parca nu era ceea ce voiam, bordul e prea plat, nu iese cu nimik in evidenta, ca de altfel si restul masinii.. cu toate astea am fost tentat sa o iau datorita intretinerii relativ ieftine si a calitatii germane.
3. vw golf 4 variant, 2002, motor 1.6i benzina, 101 cp
pur si simplu imi place vw, ca preturi sunt peste opel dar sub ford, calitatea masinii nu o pun la indoiala, am mers cu vw si am ramasplacut impresionat, pretul de achizitie aproximativ egal cu al focsului sau al astrei dar mie cel putin m-i s-a parut pt mine alegerea cea mai buna deci asta am decis sa iau.
masina o voi primi joi, din germania, are 80.000 in bord cica ar fi si reali dat fiind faptul ca masina nu este luata din autohaus-uri ci de la o pers fizica , revizie completa facuta in germania pe banii mei, carte service, arata impecabil.. are si cateva optiuni.. un computer de bord, a/c, 4 airbag, toate geamurile electrice, casetofon.. cam asta e ce-mi amintesc.

imediat ce primesc masina pun si niste poze si daca sunteti interesati pot scrie niste review-uri legate de diferentele dintre cele 2 marci, atat ca pret cat si calitate, performanta etc. chiar daca e vorba de clase diferite

(rog moderatorii daca ei considera ca am pus topic-ul la sectiunea nepotrivita sa-l mute acolo unde cred ei ca se potriveste mai bine sau daca este interzisa prezentarea comparativa a altei masini decat ford, cu un ford sa-l stearga)

o zi buna, Pedro!


KnupZ@
Pedr0llo
Ford Freak
 
Mesaje: 134
Membru din: 18 Ian 2006, 22:30
Localitate: Iasi
Maşina: Ford Mondeo, mk3, 2002, 2.0tdci

Mesajde SGABRIEL » 14 Iun 2006, 17:35

DACA TOT AI CUMPARAT-O LA CE TE MAI AJUTA DISCUTIILE COMPARATIVE...?si topic cu astfel de comparatii sunt pe forum...
Focus 2 Tournir 1.6, 101CP,2005 ...
SGABRIEL
Member
 
Mesaje: 367
Membru din: 06 Ian 2006, 20:20
Localitate: IASI

Mesajde Pedr0llo » 14 Iun 2006, 23:54

a fost mutat topic-ul si redenumit.. titlul initial era altul.. cat despre comparatia intre 2 masini ale unor firme diferite ma gandeam ca ar fi interesant.. sa aflam si noi daca forduletele noastre au +-uri sau minusuri comparativ cu alte marci
Pedr0llo
Ford Freak
 
Mesaje: 134
Membru din: 18 Ian 2006, 22:30
Localitate: Iasi
Maşina: Ford Mondeo, mk3, 2002, 2.0tdci


Înapoi la Cumparare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 12 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 12 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login