Coltul Media

Politia Romana in actiune

Imagini/Filme/Sunete diverse

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Re: Politia Romana in actiune

Mesajde alexandrusavu » 12 Feb 2009, 23:47

Păi se subînțelege, credeam că era evident.
Ce a făcut tânărul este legal, este dreptul lui să facă poze de pe spațiul public la ce vrea mușchiul lui.
La fel și eu și tu.

De ce să dau socoteală ? Păi că așa e normal.
P:Ce faci nene aici ?
(1)T:Fac poze la mașinile dumneavoastră parcate aiurea conform drepturilor mele de cetățean.
P:Păi știți suntem în misiune, tocmai dăm niște amenzi. ne deranjați. Vă rog să vă legitimați.
(2)T: poftiți buletinul.
P : mulțumesc, să știți că nu toți polițiștii sunt cu capete de cretă. Vă las cu o mustrare. Zi BUnă.
T : Am înțeles. Să trăiți.

Cam așa trebuia să se întâmple lucrurile. Dar nuuu, noi trebuie să scoatem ochii cu drepturile noastre.

Alternativa noastră a oamenilor frustrați și speriați de bombe.
(1) : Fac poze, parcați aiurea, corpuților, imaculaților, mie mi-au ridicat mașina când am parcat aiurea și voi nu pățiti nimic, jegoșilor, mânjiților
P: domnule vă rog să vă legitimați.
(2) : NU mă legitimez deloc, de ce să mă legitim, lăsați-mă în pace bla bla.
P: Ok haideți la secție să purtăm o discuție
(3): NU merg nicăieri domne, lăsați-mă , explicați-mi, huă, etc...
Pac pac dosar penal.

V-am zis eu m-am întâlnit cam cu toate tipurile de polițiști(puși pe harță, stresați, maneliști, etc) și nu am avut probleme pt. că pozam ;)
Imagine
<photo-blog actualizat bianual>
Cars :
Ford Focus Trend CL '07 Hatch 1.6 TDCi ~115cp, 275Nm [90cp, 215Nm stock]
Avatar utilizator
alexandrusavu
 
Mesaje: 4747
Membru din: 23 Aug 2007, 02:11
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus Trend CL '07 Hatch 1.6 TDCi 90CP
VIN: WF05XXWPD57U35570

Re: Politia Romana in actiune

Mesajde adispan » 12 Feb 2009, 23:57

io nu inteleg in filmuletu ala de ce se isterizeaza asa nenea "ridicatu"; bun, poate e un abuz, dar de ce sa ne isterizam? daca se isteriza si politistu'? iesea iuresu' si mai mare, nu? organu' care zbiara la un cetatean

de fapt cred ca asta e tot schepsisu la intimplarea asta: e unu care face gat, se victimizeaza, si se filmeaza; si hop, uite abuzu politiei

ah, ce mi-ar placea sa aplice politia legea fara nicio interpretare sau indulcire ... voua nu?
adispan
 
Mesaje: 10602
Membru din: 06 Iul 2006, 20:35
Localitate: Bucuresti
Maşina: FF2 2006 hatch 1.4i 80 CP
VIN: WF03XXGCD36M19528

Re: Politia Romana in actiune

Mesajde toxicristi » 13 Feb 2009, 00:01

daca tot speculam, atunci sa bag si eu varianta mea :

De ce să dau socoteală ? Păi că așa e normal.
P:Ce faci nene aici ?
(1)T:Fac poze la mașinile dumneavoastră parcate aiurea conform drepturilor mele de cetățean.
P:Păi știți suntem în misiune, tocmai dăm niște amenzi. ne deranjați. Vă rog să vă legitimați.
(2)T: poftiți buletinul.
P : mulțumesc, va rog sa poftiti in masina, mergem la sectie pentru verificari suplimentare.
----incepe filmuletul
----martori de serviciu, pac, pac dosar penal

Nu spun ca asa s-au petrecut, ci este o varianta de luat in calcul.
Imagine "Aici, pe forum, eşti ceea ce scrii!"
Avatar utilizator
toxicristi
 
Mesaje: 7689
Membru din: 02 Ian 2007, 23:53
Localitate: Bucuresti / Brasov
Maşina: Focus 2002 1.8TDDi 90CP Bouvagon

Re: Politia Romana in actiune

Mesajde Mihai L » 13 Feb 2009, 00:07

Cata vreme nu exista o lege care sa interzica fotografierea "organului" de ce vor sa te legitimeze? Eventual daca stranuti pe langa ei ar fi OK sa te intrebe de acte? :D
Si primarul tot o persoana publica este, si nu te legitimeaza daca il fotografiezi...

Din cate stiu, politia rutiera are niste obiective precise daca te opreste fara sa incalci legea, gen:
- filtru total pentru testarea celor care au consumat alcool;
- filtre pentru cautarea infractorilor sau a diverselor marfuri in portbagaj, etc.
- filtru pentru testarea starii tehnice a autovehiculului.
Cu alte cuvinte, nu te opreste ca sa te legitimeze si apoi o da in diverse pana te prinde ca nu ai trusa medicala, sau nu-ti merge vreun bec, etc

@adispan: Sincer, imi doresc de mic asa ceva...
Dar ei nu sunt interesati (din pacate) decat de ciubucuri, spagi, planuri de amenzi.
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Re: Politia Romana in actiune

Mesajde alexandrusavu » 13 Feb 2009, 00:07

Chiar și așa e ok.
Cristi știi ce pățea ? Nimic, ajungeau la secție, dădea o declarație, îl verificau de amenzi și atât.
Imagine
<photo-blog actualizat bianual>
Cars :
Ford Focus Trend CL '07 Hatch 1.6 TDCi ~115cp, 275Nm [90cp, 215Nm stock]
Avatar utilizator
alexandrusavu
 
Mesaje: 4747
Membru din: 23 Aug 2007, 02:11
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus Trend CL '07 Hatch 1.6 TDCi 90CP
VIN: WF05XXWPD57U35570

Re: Politia Romana in actiune

Mesajde Mihai L » 13 Feb 2009, 00:08

alexandrusavu,380849 scrie:Chiar și așa e ok.
Cristi știi ce pățea ? Nimic, ajungeau la secție, dădea o declarație, îl verificau de amenzi și atât.


Sincer, nu mi se pare normal... Chiar daca zici ca nu pateste nimic.
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Re: Politia Romana in actiune

Mesajde alexandrusavu » 13 Feb 2009, 00:13

Eu zic să mergeți prin alte țări Uk, America, Grecia, Spania să vedeți cum e cu pozatul.

În spania am pozat o polițistă comunitară cum ar veni la noi deși îmi făcea semn să nu o pozez. A venit direct la mine.
M-a legitimat și m-a rugat frumos să șterg poza. Subliniind că afirmația o face din calitatea de cetățean.
Dacă vreau sau nu să șterg poza depinde de mine.

În Uk cel puțin totul se rezumă la ... un drum la secție să vorbim dacă ești vinovat sau nu ;)
AJungi la secție și dai declarație
Sunt turist, bla bla, îmi place bla bla.
Îmi pare rău că m-am răstit la polițist bla bla.

Ok mustrare sau amendă o zi bună.

Rău că poliția își face treaba, rău că nu-și face treaba.

Să presupunem prin absurb că tânărul era un interlop care poza mașina pt. ca mai târziu să știe unde să pună o bombă. Drept răzbunare, etc.
Să presupunem de dragul de a presupune.

Înțeleg, poliștii sunt jegoși, etc bla bla dar viața de polițist nu e chiar roză.
Ultima oară modificat de alexandrusavu pe 13 Feb 2009, 00:17, modificat 1 dată în total.
Imagine
<photo-blog actualizat bianual>
Cars :
Ford Focus Trend CL '07 Hatch 1.6 TDCi ~115cp, 275Nm [90cp, 215Nm stock]
Avatar utilizator
alexandrusavu
 
Mesaje: 4747
Membru din: 23 Aug 2007, 02:11
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus Trend CL '07 Hatch 1.6 TDCi 90CP
VIN: WF05XXWPD57U35570

Re: Politia Romana in actiune

Mesajde Mihai L » 13 Feb 2009, 00:16

Si esti sigur ca in acele tari nu exista lege pentru asa ceva???
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Re: Politia Romana in actiune

Mesajde toxicristi » 13 Feb 2009, 00:17

Am scris un scenariu posibil cap-coada, inclusiv cu finalul (tot la dosar penal s-a ajuns si pe varianta mea).

Am fost putin socat la inceput, probabil ca respectivul din film (si eu cred ca as fi reactionat ca el , panicat), nestiind ca politia are voie legal sa te duca la sectie fara motiv si sa te tina inchis in buda 15 ore, tot fara motiv, toate astea fiind sustinute de lege - articolul e pus pe prima pagina.
Imagine "Aici, pe forum, eşti ceea ce scrii!"
Avatar utilizator
toxicristi
 
Mesaje: 7689
Membru din: 02 Ian 2007, 23:53
Localitate: Bucuresti / Brasov
Maşina: Focus 2002 1.8TDDi 90CP Bouvagon

Re: Politia Romana in actiune

Mesajde Maximilian » 13 Feb 2009, 00:18

Hmm...baga cineva mana in foc ca ii dadeau o amenda si gata? Am auzit povesti frumoase cu oameni batuti de politie(de jandarmerie nici nu mai vorbesc).

De ce trebuia sa se isterizeze? Trebuia sa faca un scandal monstru, cat mai mult zgomot, ceea ce trebuie sa faca in continuare...poate se sesizeaza cineva.

Tipul a reactionat exemplar, chiar nu am ce sa ii reprosez. Tot ce vreau acum, este sa vad ca se ajunge in presa cu un scandal adevarat, macar sa faca institutia de ras!

Daca tot ii filma, daca ar fi avut dreptate, politistii ar fi trebuit sa explice exact care este supararea pentru care l-au adus la sectie. Sa se legitimeze? S-a legitimat...deci de ce??!?!? DUpa cum vorbea omul nu era un vagabond, un smardoi din ala plin de aere si cu 2 clase de gradinita, cu ceafa groasa, si burta de slana, un jeg uman pe care n-as da niciun scuipat...daca ar fi fost asa ceva sigur nu l-ar fi ridicat politia!:)

Dupa destule experiente cu Politia Romana, zic sincer ca nu mai dau nici 2 lei pe aceasta institutie. Este o grupare de IMPOTENTI, de CORUPTI, daca vrei sa te bazezi pe ei mai bine te lasi de treaba.

Sunt suparat din multe experiente cu aceasta institutie, una dintre ele saptamana trecuta...dar nu mai vreau sa povestesc aici pentru ca e prea putin important...are lumea alte probleme.
Avatar utilizator
Maximilian
Petrol Head
 
Mesaje: 1939
Membru din: 03 Apr 2006, 23:04
Localitate: Bucharest
Maşina: Ford Granada mk II 2,3 V6 GL 1982

Re: Politia Romana in actiune

Mesajde alexandrusavu » 13 Feb 2009, 00:20

Ba da există legi.
Totul este reglementat până când începi să uiți că ai obligația să cooperezi cu polițistul, să-ți justifici prezența, acțiunile și eventual să dovedești că echipamentul foto pe care-l ai este funcțional și nu conține elemente explozive.
Da da nu râdeți. Se întâmplă în America.

Orice abatere de mai sus după unul sau 2 "Sir, please, show me, identify yourself" se termină cu un drum la poliție pt. declarații.

Later Edit : încă un lucru și gata : dacă nu ești conștient de obligațiile și drepturile tale atunci când bagi mâna-n foc stai în banca ta. qed.

Am mai văzut faze de genul ăsta care tot cu dosar penal s-au soldat.
Un nene nu a știut că depâșind cu 50 de km pe h viteza legală DOAR ia amendă și permis suspendat și nu a oprit la semnalul polițistului... sperănd să scape...
Imagine
<photo-blog actualizat bianual>
Cars :
Ford Focus Trend CL '07 Hatch 1.6 TDCi ~115cp, 275Nm [90cp, 215Nm stock]
Avatar utilizator
alexandrusavu
 
Mesaje: 4747
Membru din: 23 Aug 2007, 02:11
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus Trend CL '07 Hatch 1.6 TDCi 90CP
VIN: WF05XXWPD57U35570

Re: Politia Romana in actiune

Mesajde Mihai L » 13 Feb 2009, 00:29

alexandrusavu,380867 scrie:Ba da există legi.
Pai eu zic sa respectam legile in vigoare din fiecare tara in care suntem...
La noi este interzisa prin lege fotografierea unei masini de politie?


Totul este reglementat până când începi să uiți că ai obligația să cooperezi cu polițistul, să-ți justifici prezența, acțiunile și eventual să dovedești că echipamentul foto pe care-l ai este funcțional și nu conține elemente explozive.
Da da nu râdeți. Se întâmplă în America.
Hmmm.. Justificarea prezentei? Asta poate daca ma prinde in Parlament sau in sediul Politiei. Dar pe strada???

Orice abatere de mai sus după unul sau 2 "Sir, please, show me, identify yourself" se termină cu un drum la poliție pt. declarații.
Si la ei, daca te identifica, te mai conduc 24 ore la sectie ca asa vrea muschiul lor? :D
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Re: Politia Romana in actiune

Mesajde adispan » 13 Feb 2009, 00:29

io tot nu inteleg la ce ajuta isterizarea si scandalu; ce, daca faci scandal, nu te mai iau aia la sectie, sau ce? aaa, da, nu te mai iau, uitasem de aia cu tanti de la mariott; putea bine-mersi sa ii filmeze pe aia vorbind normal cu ei, dar nuuuu, trebe sa facem scandal, sa se isterizeze si presa, si bloggerii si forumistii ... pacat ca politistu nu l-a luat la misto pe nea caisa ala ... ma enerveaza cumplit astia care ridica tonu ca sa isi sustina un punct de vedere sau ca sa "dovedeasca" ca ei au dreptate (nah k scapai o cacofonie :D )

max, sa nu uitam ca pe coruptia politistilor se bazeaza si vajnici colegi de-ai nostri, care explica cum au scapat de o amenda plasand un sutar acolo unde trebuie, sau care uita de o recomandata venita de la bpr, pentru ca au o felicitare la carnet in ea ... sau declara k masina a fost condusa de o matusa oligofrena din insulele seychelles cu 105 km/h in jud vrancea ...

deci sa ne hotaram: ii vrem corupti sau nu?
adispan
 
Mesaje: 10602
Membru din: 06 Iul 2006, 20:35
Localitate: Bucuresti
Maşina: FF2 2006 hatch 1.4i 80 CP
VIN: WF03XXGCD36M19528

Re: Politia Romana in actiune

Mesajde Alma » 13 Feb 2009, 00:35

adispan,380874 scrie:max, sa nu uitam ca pe coruptia politistilor se bazeaza si vajnici colegi de-ai nostri, care explica cum au scapat de o amenda plasand un sutar acolo unde trebuie, sau care uita de o recomandata venita de la bpr, pentru ca au o felicitare la carnet in ea ... sau declara k masina a fost condusa de o matusa oligofrena din insulele seychelles cu 105 km/h in jud vrancea ...
deci sa ne hotaram: ii vrem corupti sau nu?

Ce treaba are coruptia politistilor cu declararea conducerii autovehiculului de catre matusa Tamara? :-" :D
Carputer/CarPC - 8" TFT Touchscreen, Celeron 1,2Ghz, 1024MB DDR II, 2,5" HDD 40GB SATA, M2-ATX 6-24V DC/DC 160 W
________________________
We are what we do. If we want to change what we are, we must begin by changing what we do.
Avatar utilizator
Alma
1nsane Member
 
Mesaje: 3875
Membru din: 31 Ian 2008, 01:00
Localitate: Bucuresti
Maşina: FocuS II, 2005 - 1,6 TDCi 80Kw

Re: Politia Romana in actiune

Mesajde Mihai L » 13 Feb 2009, 00:38

Nu e numai asta, adispane...
Sunt nemultumiti de salariu, dar asta nu justifica un comportament de stapan pe plantatie sau statul la panda ca sa te prinda in ofsaid. Rolul lor ar trebui sa fie in special de prevenire si control, nu de incurcat traficul.
Ai vazut ce de masini sunt parcate pe Calea Victoriei, in special pe langa fostul hotel Bucuresti? Am vazut masini de Politie care statea cu 30m mai in fata, dar nici vorba sa fluidizeze traficul amendandu-i pe cei de aici.

Pe film se vede raspunsul politistului la intrebarea "de ce" a "reporterului": pentru ca ne fotografiati. Si apoi vine raspunsul sefului politiei de acolo ca altul a fost motivul si ca au si martori...
Nu comentez aici tonul si discutiile dintre ceteatean si politisti.
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Re: Politia Romana in actiune

Mesajde alexandrusavu » 13 Feb 2009, 00:39

Păi are că dacă vrei polițiști onești și tu trebuie să ai cohones să recunoști contravenția ;)
Nu merge ei onești și tu drac negru.
Imagine
<photo-blog actualizat bianual>
Cars :
Ford Focus Trend CL '07 Hatch 1.6 TDCi ~115cp, 275Nm [90cp, 215Nm stock]
Avatar utilizator
alexandrusavu
 
Mesaje: 4747
Membru din: 23 Aug 2007, 02:11
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus Trend CL '07 Hatch 1.6 TDCi 90CP
VIN: WF05XXWPD57U35570

Re: Politia Romana in actiune

Mesajde Mihai L » 13 Feb 2009, 00:42

alexandrusavu,380882 scrie:Păi are că dacă vrei polițiști onești și tu trebuie să ai cohones să recunoști contravenția ;)
Nu merge ei onești și tu drac negru.


Daca ar fi onesti ar trebui si ei sa-si recunoasca greselile.
Dar mi se pare mie sau politistii nu greseste niciodata?
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Re: Politia Romana in actiune

Mesajde alexandrusavu » 13 Feb 2009, 00:50

Ei nu greșește. Ei este imaculați. 99% din ei.
Tocmai de aceea e bine când ne întâlnim cu ei să facem lucrurile ca la carte.

E ca la arbitraj. Arbitrul e mânjit pt. echipa adversă. Și-ți dă penalizări, trage de timp dar dacă tu faci totul ca la carte și bagi 2,3 boabe-n poartă atunci n-au ce să-ți facă :)
Ultima oară modificat de alexandrusavu pe 13 Feb 2009, 00:51, modificat 1 dată în total.
Imagine
<photo-blog actualizat bianual>
Cars :
Ford Focus Trend CL '07 Hatch 1.6 TDCi ~115cp, 275Nm [90cp, 215Nm stock]
Avatar utilizator
alexandrusavu
 
Mesaje: 4747
Membru din: 23 Aug 2007, 02:11
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus Trend CL '07 Hatch 1.6 TDCi 90CP
VIN: WF05XXWPD57U35570

Re: Politia Romana in actiune

Mesajde Alma » 13 Feb 2009, 00:50

Mihai L,380880 scrie:Ai vazut ce de masini sunt parcate pe Calea Victoriei, in special pe langa fostul hotel Bucuresti? Am vazut masini de Politie care statea cu 30m mai in fata, dar nici vorba sa fluidizeze traficul amendandu-i pe cei de aici.

Lasa hotelul Bucuresti si mergi pe Victoriei in jos spre Unirii si o sa vezi exemplu de prostie politieneasca.
In fata Politiei Capitalei, ca de... au cohones, si-au tras ei o banda pentru a parca masinile si de unde toata zona aia era asa de libera si frumoasa acum a devenit plina de masini chiar si pe banda patru (opusa Politiei Capitalei) si mai sunt si masini care mai opresc pe avarii langa cele deja existente in parcarea improvizata de preaminunatii.
A devenit un nod de circulatie, halal fluidizare... sau nu asta unul din scopurile lor?
Carputer/CarPC - 8" TFT Touchscreen, Celeron 1,2Ghz, 1024MB DDR II, 2,5" HDD 40GB SATA, M2-ATX 6-24V DC/DC 160 W
________________________
We are what we do. If we want to change what we are, we must begin by changing what we do.
Avatar utilizator
Alma
1nsane Member
 
Mesaje: 3875
Membru din: 31 Ian 2008, 01:00
Localitate: Bucuresti
Maşina: FocuS II, 2005 - 1,6 TDCi 80Kw

Re: Politia Romana in actiune

Mesajde alexandrusavu » 13 Feb 2009, 00:54

Almanahe - zona aia e infectă. Vii lansat de la stopul cu Regina Elisabeta și o iei în bot cu frâne crunte când se îngustează cele 2 benzi în fața poliției.

Să nu mai zis de Semaforul care nu merge(intermitent sau nefuncțional) vis-a-vis de Pizza Hut și de echipajul de poliție care stă la pomană veșnic în zona aia după centuri, neacordare prioritate pietoni, etc...
Imagine
<photo-blog actualizat bianual>
Cars :
Ford Focus Trend CL '07 Hatch 1.6 TDCi ~115cp, 275Nm [90cp, 215Nm stock]
Avatar utilizator
alexandrusavu
 
Mesaje: 4747
Membru din: 23 Aug 2007, 02:11
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus Trend CL '07 Hatch 1.6 TDCi 90CP
VIN: WF05XXWPD57U35570

Re: Politia Romana in actiune

Mesajde Mihai L » 13 Feb 2009, 01:03

Si cu toate aceste disfunctionalitati isi permit sa duca la sectie un cetatean care facea poze...
Incurca circulatia asa de tare? Facuse vreun accident mortal? =))
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Re: Politia Romana in actiune

Mesajde adicristea » 13 Feb 2009, 08:26

Mihai L,380873 scrie:
Totul este reglementat până când începi să uiți că ai obligația să cooperezi cu polițistul, să-ți justifici prezența, acțiunile și eventual să dovedești că echipamentul foto pe care-l ai este funcțional și nu conține elemente explozive.
Da da nu râdeți. Se întâmplă în America.
Hmmm.. Justificarea prezentei? Asta poate daca ma prinde in Parlament sau in sediul Politiei. Dar pe strada???


Hm, aici nu-s de acord cu tine, Mihai. Nu esti chiar pe tarlaua ta. Cu o Politie ce nu e corupta mi se pare chiar normal sa te ia la intrebari ORIUNDE esti, poti sa fii si-n spatele blocului, poate vrei sa spargi o masina. Intrebarea care se pune este: Politia Rutiera are acest drept sau nu? Si a doua intrebare e daca cei din filmulet erau de la Rutiera sau de la Proximitate (ca nu stiu cum sa le zic altfel).

Inainte sa termin mesajul mi-am amintit de topicul in care erau niste baieti de se filmau mergand pe contra-sens. Si era la un moment dat acolo o imagine cu o masina de Politie Comunitara ce nu a schitat nici un gest cand baietii au reintrat in trafic. Si mi-am reamintit ce indignati au/am fost unii dintre noi de faptul ca nu au intervenit. Diferenta e ca atunci copiii aia incalcau legea, acum nu stiu vreo lege ce interzice fotografierea masinilor de Politie parcate.
\\\ Cumpara "romaneste"! Salveaza-ti slujba! ///
Nu fi zmeu, s-ar putea sa zbori!
Nemulţumirile oamenilor nu vin din ceea ce li se întâmplă, ci din diferenţa dintre ceea ce li se întâmplă şi aşteptările lor. ™Ciugu®
Imagine
Avatar utilizator
adicristea
 
Mesaje: 6109
Membru din: 18 Ian 2008, 13:01
Localitate: Reading, UK
Maşina: Citroen C4 Picasso 1.6 eHDI
VIN: 00000000000000000

Re: Politia Romana in actiune

Mesajde tomcatmouse » 13 Feb 2009, 08:39

ideea este ca baietii trebuiau cumva sa il forteze sa stearga poza .....daca ajungea in presa erau mai mult ca sigur trasi de urechi de ala cu trese si table mai multe pe umeri ...sunt oameni ca si noi ...sunt supusi si ei greselilor ,chiar daca noi avem pretentii uneori poate prea mari ....intamplator va pot spune ca am castigat 2 procese cu politia rutiera din cauza lagunelor din legislatie......nu pot spune ca eram chiar nevinovat ...asa ca nu inteleg ce atata scandal pt ????sigur au vrut sa demonstreze ca ei sunt cei care aplica legea ...in fond poate erau in misiune si au dreptul sa parcheze si in statia de metrou in acest caz .......
Avatar utilizator
tomcatmouse
1nsane Member
 
Mesaje: 1261
Membru din: 26 Oct 2007, 12:37
Localitate: BUCURESTI
Maşina: Mondeo Titanium ,power shift ,pachet S 2011, 2.0 TDCI 163cp,03.2011

Re: Politia Romana in actiune

Mesajde isotech_ro » 13 Feb 2009, 08:46

toxicristi,380842 scrie:daca tot speculam, atunci sa bag si eu varianta mea :

De ce să dau socoteală ? Păi că așa e normal.
P:Ce faci nene aici ?
(1)T:Fac poze la mașinile dumneavoastră parcate aiurea conform drepturilor mele de cetățean.
P:Păi știți suntem în misiune, tocmai dăm niște amenzi. ne deranjați. Vă rog să vă legitimați.
(2)T: poftiți buletinul.
P : mulțumesc, va rog sa poftiti in masina, mergem la sectie pentru verificari suplimentare.
----incepe filmuletul
----martori de serviciu, pac, pac dosar penal

Nu spun ca asa s-au petrecut, ci este o varianta de luat in calcul.


1. cred ca este varianta cea mai apropiata de realitate
2. respectul fata de Politie se cistiga ... nu se impune, o impunere administrativa nu conduce la cistigarea respectului fata de o institutie ... hai sa presupunem putin cum ar fi fost un dialog corect, normal si in conditii de respespect fata de cetatean:

"buna ziua, sunt agent xxx.yyy de la brigada de politie zzz, va informez ca in momentul de fata incalcati dispozitiile legale (ar fi indicat actul normativ, modul de incalcare si eventuala sanctiune). va rog sa-mi prezenta-ti actele dumneavostra la control si pentru intocmirea procesului verbal de contraventie .... "

dialogul REAL de la noi , in marea majoritate a cazurilor, suna cam asa: "sunt agent capsunica (asta-i un caz fericit), prezentati ( eu stiu o multime de cazuri cind s-a folosit "prezinta BA ... ) actele la control .... "
pai din start, sa fiu inteles bine, respectul este distrus, ca sa nu vorbesc de un drept fundamental incalcat si anume PREZUMTIA DE NEVINOVATIE
Avatar utilizator
isotech_ro
1nsane Member
 
Mesaje: 2296
Membru din: 04 Mai 2008, 08:59
Localitate: Galati
Maşina: Ford S-max Titanium 2.0TDCI Powershift
VIN: WF0JXXWPCJGE25511

Re: Politia Romana in actiune

Mesajde jo_2k » 13 Feb 2009, 08:51

Pai in momentul in care zice "incalcarea prevederii XXX" nu se mai aplica aia cu prezumtia de nevinovatie parerea mea. Pentru ca din start esti cel putin contravenient (adica te-a oprit ca te-a vazut/filmat facind ceva)
Prezumtia de vinovatie sa zicem daca e filtru pentru alcool, si-ti zice ce-ti zice el acolo si apoi te pune sa sufli si abia apoi se decide daca esti sau nu contravenient/infractor.
97 Escort MkVI-MkVII 1.6 16v
Imagine
__________________________________________________
www.eprotejat.ro - Protejaza-ti copilul!
www.6vineloto.ro - Generator numere loto
Avatar utilizator
jo_2k
1nsane Member
 
Mesaje: 2437
Membru din: 03 Apr 2006, 15:46
Localitate: Bucuresti
Maşina: 97 Escort Mk6 1.6 16v
VIN: WF0AXXGCAAVA24836

Re: Politia Romana in actiune

Mesajde isotech_ro » 13 Feb 2009, 08:55

@jo_2k el este investit de lege ca element constatator -> intocmeste proces verbal -> pe care poti sa-l contesti

in realitate el, politistul, te acuza din start, fara a-ti lasa posibilitatea de a te justifica
Avatar utilizator
isotech_ro
1nsane Member
 
Mesaje: 2296
Membru din: 04 Mai 2008, 08:59
Localitate: Galati
Maşina: Ford S-max Titanium 2.0TDCI Powershift
VIN: WF0JXXWPCJGE25511

Re: Politia Romana in actiune

Mesajde jo_2k » 13 Feb 2009, 09:16

Pai te acuza din start daca are ceva sa acuze...
Uite de exemplu acum un an si ceva eram cu frate-miu in masina urmaream salvarea in care era taica-meu pe undeva prin pitesti. Intr-o intersectie, trece salvarea pe contrasens, trece si frate-miu, in intersectie evident 3 gabori.
Frate-miu goneata pe linga primul (cu mine urlind la el sa opreasca :)), pe linga al doilea (evident faceau semne ca disperatii) si al treilea mai ca a sarit pe capota.
Ma rog, trage pe dreapta, vine organul si zice..."agent xxx, prezentati actele la control,de ce urmaresti domnule salvarea nu stii ca e ilegal?", moment in care am zis "hait, ne pune bratari..."
Si ghici ce s-a intimplat, i-a dat ragaz sa se justifice, dupa care l-a mustrat ca nu avea acte la el (doar buletin, fara permis, si actele masinii erau niste copii xerox), i-a dat actele inapoi, a facut un pic haz la raspunsul lu' frate-miu ca daca eram cu salvarea aveam masina alba cu girofar si scris Ambulanta, apoi si-a cerut scuze si ne-a urat drum bun si sanatate. Si a facut asta cind putea FOARTE bine sa ne "invite" la sectie pentru investigatii.

Daca vrei iti mai zic ca m-am ratacit pe la 3AM in noaptea de inviere intr-un oras "strain" si am oprit cu flasuri o masina de politie (patrula) care nu numai ca mi-a dat indicatii, m-a si escortat pina unde trebuia sa merg sa ies in drumul normal, fara sa comenteze.
Dupa parerea mea, daca macar 5% dintre politai sunt inca oameni (in anumite conditii evident), eu unul nu sunt de acord cu aia ca daca e politai abuzeaza.
Am si exemple "negative" dar citeva bune nu strica. Totul se rezuma la CUM vorbesti. Vrei respect (nu numai de la gabori, de la oricine), atunci trebuie sa arati respect, pentru ca respectul se cistiga nu este un "drept" dobindit cu functia X. Poti sa incerci daca vrei, nu o sa reusesti.

Sanatate.
97 Escort MkVI-MkVII 1.6 16v
Imagine
__________________________________________________
www.eprotejat.ro - Protejaza-ti copilul!
www.6vineloto.ro - Generator numere loto
Avatar utilizator
jo_2k
1nsane Member
 
Mesaje: 2437
Membru din: 03 Apr 2006, 15:46
Localitate: Bucuresti
Maşina: 97 Escort Mk6 1.6 16v
VIN: WF0AXXGCAAVA24836

Re: Politia Romana in actiune

Mesajde adicristea » 13 Feb 2009, 09:34

Pai in cazul de fata nu cred ca mergea cu vorba buna pentru ca motivul fotografierii masinilor de Politie era pentru a-i face de ras. Cu asta nu s-au impacat politistii. In cel mai rau caz, putea minti ca facea poza unei pasari, cum sfatuia cineva, dar asta inseamna ca mintea.
\\\ Cumpara "romaneste"! Salveaza-ti slujba! ///
Nu fi zmeu, s-ar putea sa zbori!
Nemulţumirile oamenilor nu vin din ceea ce li se întâmplă, ci din diferenţa dintre ceea ce li se întâmplă şi aşteptările lor. ™Ciugu®
Imagine
Avatar utilizator
adicristea
 
Mesaje: 6109
Membru din: 18 Ian 2008, 13:01
Localitate: Reading, UK
Maşina: Citroen C4 Picasso 1.6 eHDI
VIN: 00000000000000000

Re: Politia Romana in actiune

Mesajde jo_2k » 13 Feb 2009, 09:36

:) A mai fost si tantalau....v-am facut poze ca sa va dau in git ca parcati in statia de autobuz....
Nu vreau sa fiu rau...dar era o vorba....ceva cu...fudul...
97 Escort MkVI-MkVII 1.6 16v
Imagine
__________________________________________________
www.eprotejat.ro - Protejaza-ti copilul!
www.6vineloto.ro - Generator numere loto
Avatar utilizator
jo_2k
1nsane Member
 
Mesaje: 2437
Membru din: 03 Apr 2006, 15:46
Localitate: Bucuresti
Maşina: 97 Escort Mk6 1.6 16v
VIN: WF0AXXGCAAVA24836

Re: Politia Romana in actiune

Mesajde adicristea » 13 Feb 2009, 09:48

Da, aici suntem toti de acord ca a gresit, nu? :) Adica daca tot vrei sa faci o treaba, fa-o si-atat, nu te mai da mare :).
\\\ Cumpara "romaneste"! Salveaza-ti slujba! ///
Nu fi zmeu, s-ar putea sa zbori!
Nemulţumirile oamenilor nu vin din ceea ce li se întâmplă, ci din diferenţa dintre ceea ce li se întâmplă şi aşteptările lor. ™Ciugu®
Imagine
Avatar utilizator
adicristea
 
Mesaje: 6109
Membru din: 18 Ian 2008, 13:01
Localitate: Reading, UK
Maşina: Citroen C4 Picasso 1.6 eHDI
VIN: 00000000000000000

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Coltul Media

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 3 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 3 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login