Coltul Media

Politia Romana in actiune

Imagini/Filme/Sunete diverse

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Politia Romana in actiune

Mesajde KomandantuR » 12 Feb 2009, 10:39

"Beware the lollipop of mediocrity; lick it once and you'll suck forever." -Brian Wilson
Avatar utilizator
KomandantuR
 
Mesaje: 3727
Membru din: 14 Mai 2007, 14:24
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus 2007, 1.6i 100 CP, Trend Collection
VIN: WF05XXGCD57L20779

Re: Politia Romana in actiune

Mesajde isotech_ro » 12 Feb 2009, 10:48

FOARTE GRAV !!! :-t

1. in legislatia Romana nu exista nici o prevedere care sa-ti interzica sa fotografiezi in trafic
2. Ordinul de serviciu trebuia prezentat
3. este totusi curios de stiut imprejurarea si modul in care persoana retinuta o fost urcata in masina Politiei Rutiere
4. care este motivatia legala a retinerii actelor de identitate ???
5. art 272 ....... ????????
Avatar utilizator
isotech_ro
1nsane Member
 
Mesaje: 2296
Membru din: 04 Mai 2008, 08:59
Localitate: Galati
Maşina: Ford S-max Titanium 2.0TDCI Powershift
VIN: WF0JXXWPCJGE25511

Re: Politia Romana in actiune

Mesajde adicristea » 12 Feb 2009, 10:57

Nu stiu daca la 4 TREBUIE sa aibe o motivatie legala. Totusi, e Politia, daca ei considera ca poti fi periculos te pot conduce la sectie. Doar ca aici nu era cazul, asta e alta discutie.

PS. Ce japite!
\\\ Cumpara "romaneste"! Salveaza-ti slujba! ///
Nu fi zmeu, s-ar putea sa zbori!
Nemulţumirile oamenilor nu vin din ceea ce li se întâmplă, ci din diferenţa dintre ceea ce li se întâmplă şi aşteptările lor. ™Ciugu®
Imagine
Avatar utilizator
adicristea
 
Mesaje: 6109
Membru din: 18 Ian 2008, 13:01
Localitate: Reading, UK
Maşina: Citroen C4 Picasso 1.6 eHDI
VIN: 00000000000000000

Re: Politia Romana in actiune

Mesajde isotech_ro » 12 Feb 2009, 11:06

politistul motoveaza conducerea la sectie art. 272 - Cod penal (cel putin, eu asta am inteles)

"Art. 272 indice 1 - Presiuni asupra justiţiei: Declaraţiile publice defăimătoare la adresa judecătorului, procurorului ori a organelor de cercetare penală, făcute în scop de intimidare sau de influenţare a acestora, de oricare dintre părţi, precum şi de făptuitor sau învinuit ori de reprezentanţii lor, în timpul unei proceduri judiciare, se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă".

"Art. 272 indice 2 - Sfidarea organelor judiciare: (1) Întrebuinţarea de cuvinte ori gesturi jignitoare, obscene sau ameninţătoare de către o persoană care participă sau asistă la o procedură care se desfăşoară în faţa instanţei sau a procurorului se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă. (2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează întrebuinţarea de cuvinte ori gesture jignitoare, obscene sau ameninţătoare nemijlocit sau prin mijloace de comunicare directă contra unui judecător sau procuror, pentru fapte îndeplinite în exerciţiul funcţiei".

pai nu exista nici unul din elementele constituiente ale infractiunii (asa rezulta din ceea ce se vede pe film )
Avatar utilizator
isotech_ro
1nsane Member
 
Mesaje: 2296
Membru din: 04 Mai 2008, 08:59
Localitate: Galati
Maşina: Ford S-max Titanium 2.0TDCI Powershift
VIN: WF0JXXWPCJGE25511

Re: Politia Romana in actiune

Mesajde adicristea » 12 Feb 2009, 11:19

Da, nu are nici o treaba, am mai gasit si ceva cu drepturile copilului. Omul baga acolo la intimidare. Eu am patit o chestie asemenatoare, dar nu cu Politia, cu controlorii RATB. Pe atunci nu erau telefoane cu camera video :).
\\\ Cumpara "romaneste"! Salveaza-ti slujba! ///
Nu fi zmeu, s-ar putea sa zbori!
Nemulţumirile oamenilor nu vin din ceea ce li se întâmplă, ci din diferenţa dintre ceea ce li se întâmplă şi aşteptările lor. ™Ciugu®
Imagine
Avatar utilizator
adicristea
 
Mesaje: 6109
Membru din: 18 Ian 2008, 13:01
Localitate: Reading, UK
Maşina: Citroen C4 Picasso 1.6 eHDI
VIN: 00000000000000000

Re: Politia Romana in actiune

Mesajde catser » 12 Feb 2009, 11:34

sunt curios cum s-a terminat pana la urma aceasta poveste....filmarea se intrerupe brusc...cred ca vom afla diseara la talk-showuri
Fiecare popor are conducatorii pe care-i merita.
Avatar utilizator
catser
Gold Member
 
Mesaje: 851
Membru din: 04 Mai 2007, 10:33
Localitate: Pitesti
Maşina: Ford Fiesta Comfort 2007 1.25i 75CP Tango

Re: Politia Romana in actiune

Mesajde KomandantuR » 12 Feb 2009, 12:30

Update:
http://www.zoso.ro/2009/02/politia-din- ... l#comments
La comment 37 se pare ca se afla tipu implicat.
"Beware the lollipop of mediocrity; lick it once and you'll suck forever." -Brian Wilson
Avatar utilizator
KomandantuR
 
Mesaje: 3727
Membru din: 14 Mai 2007, 14:24
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus 2007, 1.6i 100 CP, Trend Collection
VIN: WF05XXGCD57L20779

Re: Politia Romana in actiune

Mesajde catser » 12 Feb 2009, 12:36

KomandantuR,380125 scrie:Update:
http://www.zoso.ro/2009/02/politia-din- ... l#comments
La comment 37 se pare ca se afla tipu implicat.


George Andrei a scris pe 12 Februarie 2009, 11:30 am

Am aflat acum cateva minute ca mi-au intaocmit DOSAR PENAL ca n-am vrut sa ma legitimez, si de aia m-au umflat si m-au dus la politie! In conditiile in care, daca va uitati in inceputul filmului, in primele 2 minute, o sa vedeti ca il intreb pe tip DE CE mi-a luat buletinul, iar cand coboara, se vede clar cum ea cartea mea de identitate de pe bordul masinii.

Oameni buni, asta e tara in care traim! Ma astept la intimidari din partea lor, dar nu la las!

Daca puteti sa ma ajutati, scrieti petitii la orice institutie publica, sa oprim abuzurile!



Se pare ca el este tipul...
Eu am trimis filmul la Realitatea, la Antena 3 nu gasesc nici o adresa...
Fiecare popor are conducatorii pe care-i merita.
Avatar utilizator
catser
Gold Member
 
Mesaje: 851
Membru din: 04 Mai 2007, 10:33
Localitate: Pitesti
Maşina: Ford Fiesta Comfort 2007 1.25i 75CP Tango

Re: Politia Romana in actiune

Mesajde toxicristi » 12 Feb 2009, 12:44

Politistul crede ca actioneaza in conformitate cu
Legea nr.218 din 23 aprilie 2002 privind organizarea şi funcţionarea Poliţiei Române scrie:Capitolul V : Drepturi si obligatii:
Art. 31. - (1) In realizarea atributiilor ce ii revin, potrivit legii, politistul este investit cu exercitiul autoritatii publice si are urmatoarele drepturi si obligatii principale:
(b) sa conduca la sediul politiei pe cei care, prin actiunile lor, pericliteaza viata persoanelor, ordinea publica sau alte valori sociale, precum si persoanele suspecte de savarsirea unor fapte ilegale, a caror identitate nu a putut fi stabilita in conditiile legii; in cazurile nerespectarii dispozitiilor date de politist, acesta este indreptatit sa foloseasca forta; verificarea situatiei acestor categorii de persoane si luarea masurilor legale, dupa caz, se realizeaza in cel mult 24 de ore, ca masura administrativa


Cu toate ca articolul in sine este un abuz, retinerea respectivului este literalmente un abuz la abuz. El a fost legitimat pe strada, nu se incadreaza in nicio categorie vizata de articolul de mai sus. Politistii cam pe acum vor incepe sa minta, ca sa se incadreze in articol.
Imagine "Aici, pe forum, eşti ceea ce scrii!"
Avatar utilizator
toxicristi
 
Mesaje: 7689
Membru din: 02 Ian 2007, 23:53
Localitate: Bucuresti / Brasov
Maşina: Focus 2002 1.8TDDi 90CP Bouvagon

Re: Politia Romana in actiune

Mesajde adicristea » 12 Feb 2009, 12:55

Am aflat acum cateva minute ca mi-au intaocmit DOSAR PENAL ca n-am vrut sa ma legitimes, si de aia m-au umflat si m-au dus la politie! In conditiile in care, daca va uitati in inceputul filmului, in primele 2 minute, o sa vedeti ca il intreb pe tip DE CE mi-a luat buletinul, iar cand coboara, se vede clar cum ea cartea mea de identitate de pe bordul masinii.

Oameni buni, asta e tara in care traim! Ma astept la intimidari din partea lor, dar nu la las!

Daca puteti sa ma ajutati, scrieti petitii la orice institutie publica, sa oprim abuzurile!
\\\ Cumpara "romaneste"! Salveaza-ti slujba! ///
Nu fi zmeu, s-ar putea sa zbori!
Nemulţumirile oamenilor nu vin din ceea ce li se întâmplă, ci din diferenţa dintre ceea ce li se întâmplă şi aşteptările lor. ™Ciugu®
Imagine
Avatar utilizator
adicristea
 
Mesaje: 6109
Membru din: 18 Ian 2008, 13:01
Localitate: Reading, UK
Maşina: Citroen C4 Picasso 1.6 eHDI
VIN: 00000000000000000

Re: Politia Romana in actiune

Mesajde adicristea » 12 Feb 2009, 12:56

catser,380133 scrie:Eu am trimis filmul la Realitatea, la Antena 3 nu gasesc nici o adresa...



http://www.videonews.ro
\\\ Cumpara "romaneste"! Salveaza-ti slujba! ///
Nu fi zmeu, s-ar putea sa zbori!
Nemulţumirile oamenilor nu vin din ceea ce li se întâmplă, ci din diferenţa dintre ceea ce li se întâmplă şi aşteptările lor. ™Ciugu®
Imagine
Avatar utilizator
adicristea
 
Mesaje: 6109
Membru din: 18 Ian 2008, 13:01
Localitate: Reading, UK
Maşina: Citroen C4 Picasso 1.6 eHDI
VIN: 00000000000000000

Re: Politia Romana in actiune

Mesajde luciusss » 12 Feb 2009, 13:01

Oare de ce sunt unii care afirma anumite lucruri , care sincer nu stiu de unde le-au aflat , citit sau inventat ??? Ma mir ca un politist nu trebuie sa isi spuna si numarul de la pantofi odata cu prezentarea ordinului de serviciu .
Chiar daca persoana este legitimata pe strada aceasta poate fi condusa la sediul politiei . Nu scrie nicaieri ca daca prezinti buletinul nu trebuie sa mai fi condus la politie .
Referitor la dosarul despre care a spus omul de refuz de legitimare , va intrebati oare daca el nu a vrut sa dea buletinul sau a spus ca nu il are la el iar in urma unui control corporal a fost gasit asupra lui ????

Ma intreb oare daca respectivul sau oricare dintre noi am fi facut acelasi scandal in SUA , Germania sau alt stat indiferent pentru motivul care ne-ar fi luat politia ???? Dar aia e traim in romania si asta ne ocupa tot timpul inclusiv cei 6 ani jumate de acasa . . . .
FF Trend Coll., 1.6 - 100 hp, sedan, sea grey
<< 2007 >>
Avatar utilizator
luciusss
Member
 
Mesaje: 275
Membru din: 19 Ian 2008, 17:49
Localitate: Bucuresti

Re: Politia Romana in actiune

Mesajde adicristea » 12 Feb 2009, 13:06

Citeste mai sus ca a dat toxi un citat. Nu te conduc ei ca scuipai pe strada, ci doar atunci cand esti suspectat de incalcarea legii.

PS. Si daca nu ma insel, e vorba de legea Penala, nu de Regulamentul Rutier.
\\\ Cumpara "romaneste"! Salveaza-ti slujba! ///
Nu fi zmeu, s-ar putea sa zbori!
Nemulţumirile oamenilor nu vin din ceea ce li se întâmplă, ci din diferenţa dintre ceea ce li se întâmplă şi aşteptările lor. ™Ciugu®
Imagine
Avatar utilizator
adicristea
 
Mesaje: 6109
Membru din: 18 Ian 2008, 13:01
Localitate: Reading, UK
Maşina: Citroen C4 Picasso 1.6 eHDI
VIN: 00000000000000000

Re: Politia Romana in actiune

Mesajde luciusss » 12 Feb 2009, 13:20

Maestre mai documenteaza-te referitor la conducerea la sediul politiei si apoi vb. nu trebuie neaparat sa fi criminal in serie ca sa te ia politia.
Chiar daca individul ( ca sa nu spun altfel ) s-a legitimat acesta poate ca i sa parut suspect politistului motiv pentru care a fost condus la sediul politiei.
Chiar in articolul ala scrie clar ca trebuie sa respecti dispozitiile date de politist , respectivul nu s-a conformat motiv pentru care a fost condus la sediul politiei.
Ce nu e clar aici ???
Indicatiile politistului rutier trebuiesc respectate si de pietoni lucru care este mentionat in regulament . ( asta pentru cei care l-au invatat sau citit ).
Motivul pentru care ies diferite scandalui si discutii in care unii se arunca cu capul inainte este necunosterea legii . Multi spun ca " domne am auzit io de la unu sau am citit pe nus ce forum de gravide ca aia asa trebuie sa fie ". Ginditi-va ca nu toti sunt in masura sa dea un raspuns sau lamurire legala >
Cu respect .
Eu .
FF Trend Coll., 1.6 - 100 hp, sedan, sea grey
<< 2007 >>
Avatar utilizator
luciusss
Member
 
Mesaje: 275
Membru din: 19 Ian 2008, 17:49
Localitate: Bucuresti

Re: Politia Romana in actiune

Mesajde andu_012 » 12 Feb 2009, 13:33

toata chestia este sa existe bun simt. daca politistii se poarta ca niste p***i nesimtit at si eu o sa fiu nesimtit si nu o sa colaborez cu ei(eu sunt putin mai nebun de felu meu cand vine vorba de asta) te porti frumos, ma port frumos, esti figurant, ghinionu tau. mie nu mi frica de ei, mai ales daca ma iau de pe strada si stiu ca nu am facut nimic. daca sunt cu masina si stiu ca am facut ceva at o sa fiu mai mielusel, in rest NU.
Evo Lancer 4 Life

new subaru impreza looks like a smashed bullterier
Avatar utilizator
andu_012
Gold Member
 
Mesaje: 536
Membru din: 12 Dec 2008, 21:26
Localitate: Timisoara
Maşina: Ford Focus 1.6 tdci,2 usi, 2005, 109 hp
VIN: WF03XXGCD35M08217

Re: Politia Romana in actiune

Mesajde catser » 12 Feb 2009, 13:35

@luciusss
vrei sa spui ca acei politisti au actionat conform regulamentului ?....in convorbirea din masina politiei au mentionat ca l-au ridicat pt ca a facut poze la masina politiei parcata in statia de autobuz....unul din ei chiar a mentinat ceva de genul : "...pai nu ne ceri si noua voie ?" ...
Fiecare popor are conducatorii pe care-i merita.
Avatar utilizator
catser
Gold Member
 
Mesaje: 851
Membru din: 04 Mai 2007, 10:33
Localitate: Pitesti
Maşina: Ford Fiesta Comfort 2007 1.25i 75CP Tango

Re: Politia Romana in actiune

Mesajde adicristea » 12 Feb 2009, 13:48

"maestre", eu nu intru-n polemica cu tine, eu doar iti raspund punctual:

Chiar daca individul ( ca sa nu spun altfel ) s-a legitimat acesta poate ca i sa parut suspect politistului motiv pentru care a fost condus la sediul politiei.


Suspect ca ce? Ca a fotografiat masinile de Politie stationate NEREGULAMENTAR in statia de autobuz?

Chiar in articolul ala scrie clar ca trebuie sa respecti dispozitiile date de politist , respectivul nu s-a conformat motiv pentru care a fost condus la sediul politiei.


Care dispozitii nu le-a respectat? Le-a dat buletinul si atat. Daca te pune sa faci 5 flotari si sa-ti dai 2 palme tu executi?

Indicatiile politistului rutier trebuiesc respectate si de pietoni lucru care este mentionat in regulament .


Tu se pare ca nu ai urmarit filmuletul. Baiatul ala a facut poze, ce regulament nu a respectat?

Motivul pentru care ies diferite scandalui si discutii in care unii se arunca cu capul inainte este necunosterea legii . Multi spun ca " domne am auzit io de la unu sau am citit pe nus ce forum de gravide ca aia asa trebuie sa fie ". Ginditi-va ca nu toti sunt in masura sa dea un raspuns sau lamurire legala >


Corect, doar ca toxicristi ti-a dat citat DIN LEGE!! Care e aceeasi si pe forum, si in monitorul oficial, si pe hartie, si la Politie, si in statia de autobuz, PESTE TOT!

Si te rog, cauta mesaje ale mele in care iau apararea Politiei, dar acum nu e cazul. Am si zis, nu poti comenta faptul ca te conduce la sediul Politiei in cazul in care esti suspect de ceva, faci un lucru care pune in pericol pietonii, masinile, cladirile etc. Doar ca in cazul de fata baiatul ala a facut poze. Stii de ce l-au ridicat? Ca au zis ca se sperie si o sa stearga poza si gata. Uite ca a avut cojones si nu le-a sters, mai mult - le-a postat pe net si a facut si filmulet.
\\\ Cumpara "romaneste"! Salveaza-ti slujba! ///
Nu fi zmeu, s-ar putea sa zbori!
Nemulţumirile oamenilor nu vin din ceea ce li se întâmplă, ci din diferenţa dintre ceea ce li se întâmplă şi aşteptările lor. ™Ciugu®
Imagine
Avatar utilizator
adicristea
 
Mesaje: 6109
Membru din: 18 Ian 2008, 13:01
Localitate: Reading, UK
Maşina: Citroen C4 Picasso 1.6 eHDI
VIN: 00000000000000000

Re: Politia Romana in actiune

Mesajde luciusss » 12 Feb 2009, 13:54

Nu am spus nimic de la ce a plecat taraboiul ( citeste bine ce am scris ) dar am spus ca ceea ce a urmat a avut temei legal .
@ andu : Ce ai spus arata mentalitatea romanului : daca am gresit il gidil pe la ...ie poate scap .
Eu unul de cate ori am fost oprit de politie nici unul nu a fost figurant si nu cred ca a fost vreunul oprit iar politistul sai spuna : " da ba boule actele . . ."

Chiar mi-as dori ca unii cand vor fi in concedii sau cu afaceri prin alte tari sa se comporte cu politistii de acolo la fel ca la noi , adica sa fie opriti pentru diferite motive si sa faca acelasi scandal ca in draga noastra patrie .

@ adicristea : Suspect inseamna ca figura respectivului nu i-a inspirat incredere.
Dispozitiile pe care politistul le poate da nu sunt specificate nicaieri ( sa nu aberam cu 5 flotari , catarat in pomi si altele ) .
Referitor la indicatiile politistului rutier vroiam ca tu sa pricepi ca in momentul respectiv cetateanul era in calitate de pieton iar politistul rutier ii poate da si lui anumite indicatii .
Vezi ca e un capitol in regulament in care se face referire la alti participanti la trafic . ;)
Ultima oară modificat de luciusss pe 12 Feb 2009, 14:04, modificat 1 dată în total.
FF Trend Coll., 1.6 - 100 hp, sedan, sea grey
<< 2007 >>
Avatar utilizator
luciusss
Member
 
Mesaje: 275
Membru din: 19 Ian 2008, 17:49
Localitate: Bucuresti

Re: Politia Romana in actiune

Mesajde andu_012 » 12 Feb 2009, 13:57

aa, si inca ceva. eu ii filmez zilnic din curte cum ei cand pleaca(dupa ce stau cu radaru) trec linia continua si cand cineva vrea sa mearga in sat, trebe neaparat sa treaca linia continua , altfel nu are nici o sansa numa daca ocoleste km buni, cand cineva vrea sa treaca linia ei incep sa faca fig si sa gesticuleze, am vazut cativa tupeisti care treceau si politaii nu faceau nimic :)) . si numa sa aiba tupeu sa vina la mine si sa zica ceva ca-i filmez. o fct odata unu figuri ca eram cu masina in fata casei si era muzica data tare. o inceput sa dea din maini ca maimutza, si sa dau muzica mai incet ca ii tare(el nu se intelegea cu, colegii ailalti cu care vb). am bagat mashina in curte si am dat muzica ,mai tare si nu a mai zis niumic =)) .fac si ei figuri aiurea si spera ca le iese de fiecare data, dar din pacate de cele mai multe ori tot noi suntem vinovati si nu prea avem ce face
Evo Lancer 4 Life

new subaru impreza looks like a smashed bullterier
Avatar utilizator
andu_012
Gold Member
 
Mesaje: 536
Membru din: 12 Dec 2008, 21:26
Localitate: Timisoara
Maşina: Ford Focus 1.6 tdci,2 usi, 2005, 109 hp
VIN: WF03XXGCD35M08217

Re: Politia Romana in actiune

Mesajde andu_012 » 12 Feb 2009, 14:03

@ luciusss: a, nici chiar asa, nu cred ca are vreun politai tupeuu sa faca chiar asa, dar daca nu se prezinta si ii ceri sa se prezinte atunci incepe, vb scarbos etc. in centru cu politia comunitara a avut un prieten probleme. a inceput `cainele` ala comunitar a zis chiar asa: ba tu vrei sa ai probleme, iti fac cate probleme vrei`` si era cat pe ce sa sraa sa-l bata, da eram deja vreo 15 stransi in jurul lui si eram in stare sa sarim toti pe el sa-i dam omoru, si chiar asta nu cerd ca vroaia., pana la urma a venit alt comunitar mai in varsta si i-a zis sa plece sa ne lase in pace. totul a inceput ca un prieten a iesit din restaurant(aveam banchetu) si a vrut el sa mearga la un copil al strazii sa-i dea o farfurie cu mancare sa mance, si ceilaltii boschetari s-au dus la comunitari si nu stiu ce le-a zis.
Evo Lancer 4 Life

new subaru impreza looks like a smashed bullterier
Avatar utilizator
andu_012
Gold Member
 
Mesaje: 536
Membru din: 12 Dec 2008, 21:26
Localitate: Timisoara
Maşina: Ford Focus 1.6 tdci,2 usi, 2005, 109 hp
VIN: WF03XXGCD35M08217

Re: Politia Romana in actiune

Mesajde focusufd » 12 Feb 2009, 14:11

gunoaie...fac ce vor ei pt ca ei stiu legea si tu nu .si incearca sa te intimideze cu asta.trebuia sa spuna ca a facut poza unei pasari aflate in spatele unei masini de politie parcate neregulamentar . sa fi vazut atunci pt.ce il mai conduceau la sectie ?ca a facut poza unui porumbel?

si in timpul asta infractorii umbla liberi pe strazi, dar de aia nu prea au curaj sa se ia. doar in anumite conditii daca sunt mascatii sau jandarmii cu ei altfel ......se fac ca ploua.si noi astia platitori de impozite ii platim din banii nostrii pt asta si inca bine.ca doar nu credeti ca au minim pe economie
focusufd
Member
 
Mesaje: 251
Membru din: 13 Ian 2008, 22:38
Localitate: timis
Maşina: Focus Trend Style 1.6 Benzina 100 HP, sedan Moondust Silver Metallic 2008

Re: Politia Romana in actiune

Mesajde luciusss » 12 Feb 2009, 14:25

Andu nu compara comunitarii adica fostii gardieni publici cu politistii. Chiar ai dat tu de unu de la circulatie care sa nu se prezinte si sa te ia ca pe ultimu gainar ??? referitor la ce ai spus cu muzica ( adica ai aratat cam ce caracter ai ) nu cred ca mai e nimic de comentat.


@ adicristea : ai scris mult si nu mai imi arde sa iti dau raspuns la tot. Oricum nu cred ca o sa mai postez ceva in topicul asta.
Citeste textul de lege pus de Toxi mai bine ( nu printre randuri ) in care spune clar in cazul nerespectarii dispozitiilor date de politist .
Nu ai facut ce a spus politistul ( nu sa te cateri pomi sau alte aberatii ) ai incalcat deja legea . Esti convins ca atunci cand ia cerut buletinul ala la dat imediat ????
Am vazut discutii in care unii spuneau ca erau pietoni iar cand politistul rutier le-a cerut buletinul au zis ca nu-l da , ca ala nare voie sa il ceara .Chiar crezi 100% ce spune respectivul ??
Mai sunt si altii care cred ca ei au dreptate ca au fost nedreptatiti, spun ca fac contestatii , ca dau politia in judecata scriu N posturi dupa care nimic . . . moare totul .
Concluzia : cind au pierdut in instanta inseamna ca judecatorul a tinut cu politia sau e corupt.

@ focusufd : daca vrei sa scapi fara sa iti faca ceva citeste si tu legea , nu te opreste nimeni. Esti liber sa iti cumperi carti si sa te documentezi cat vrei.
Nu gresi si nu o sa se ia nimeni de tine. Gunoaie , ia aminte , sunt mai multe la volan decat cele care te opresc .

Bafta la toata lumea.
Subsemnatul.
FF Trend Coll., 1.6 - 100 hp, sedan, sea grey
<< 2007 >>
Avatar utilizator
luciusss
Member
 
Mesaje: 275
Membru din: 19 Ian 2008, 17:49
Localitate: Bucuresti

Re: Politia Romana in actiune

Mesajde adicristea » 12 Feb 2009, 14:33

Mi-e lene sa ma mai contrazic cu tine. Asculta si tu ce zic aia in filmulet, nu mai dai pe "mute". Baietii l-au ridicat pt ca a fotografiat, daca era altceva ii ziceau. Nici macar la sediul Politiei nu au zis ca nu le-a dat buletinul. Dar cred ca-ti place sa fii tu ala mai cu motz.
\\\ Cumpara "romaneste"! Salveaza-ti slujba! ///
Nu fi zmeu, s-ar putea sa zbori!
Nemulţumirile oamenilor nu vin din ceea ce li se întâmplă, ci din diferenţa dintre ceea ce li se întâmplă şi aşteptările lor. ™Ciugu®
Imagine
Avatar utilizator
adicristea
 
Mesaje: 6109
Membru din: 18 Ian 2008, 13:01
Localitate: Reading, UK
Maşina: Citroen C4 Picasso 1.6 eHDI
VIN: 00000000000000000

Re: Politia Romana in actiune

Mesajde focusufd » 12 Feb 2009, 14:39

luciusss
ma tu esti militian !sau poate politist -wild guess
asa e sunt si la volan multe gunoaie,mai multe decit in politie dar proportia este din pacate foarte mare in politie.si nu ar trebui sa fie asa aici cred ca esti deacord cu mine.daca lucrezi in domeniu stii asta ,daca nu vorbesti in necunostiinta de cauza
focusufd
Member
 
Mesaje: 251
Membru din: 13 Ian 2008, 22:38
Localitate: timis
Maşina: Focus Trend Style 1.6 Benzina 100 HP, sedan Moondust Silver Metallic 2008

Re: Politia Romana in actiune

Mesajde catser » 12 Feb 2009, 14:43

asta cam asa e,
gunoaiele de la volan + gunoaiele din politie = traficul rutier din Romania
Fiecare popor are conducatorii pe care-i merita.
Avatar utilizator
catser
Gold Member
 
Mesaje: 851
Membru din: 04 Mai 2007, 10:33
Localitate: Pitesti
Maşina: Ford Fiesta Comfort 2007 1.25i 75CP Tango

Re: Politia Romana in actiune

Mesajde jo_2k » 12 Feb 2009, 15:30

Mie imi pare f rau pentru pusti ca s-a ales cu dosar penal insa nu are dreptate.
In momentul in care organul iti spune ceva, esti obligat sa te supui indicatiilor. Pentru invitatie la sectie nu trebuie sa se justifice si mie sincer nu mi se pare ca au comis vreun abuz. Ma intereseaza mult prea putin din ce a pornit toata chestia, atita timp cit l-au "invitat" la sectie nu trebuia sa faca "atita scandal".
Poate sa zica pustiul ce vrea, atita timp cit politaii au fost nevoiti sa ii acorde lui atentie in loc sa faca ce naiba faceau ei in masina de politie, chiar pot sa inghit aia cu deranjatul organului in misiune.
Poate unii din politai se "exprima" mai greu insa nu cred sa fi intalnit vreunul (cel putin in ultima vreme) care sa nu fie ok dpdv respect, mai ales astia de la circulatie.
Daca mergi cu masina pe strada, te opreste, iti cere actele si tu nu i le dai, mi se pare chiar foarte ok sa te ia la sectie.
97 Escort MkVI-MkVII 1.6 16v
Imagine
__________________________________________________
www.eprotejat.ro - Protejaza-ti copilul!
www.6vineloto.ro - Generator numere loto
Avatar utilizator
jo_2k
1nsane Member
 
Mesaje: 2437
Membru din: 03 Apr 2006, 15:46
Localitate: Bucuresti
Maşina: 97 Escort Mk6 1.6 16v
VIN: WF0AXXGCAAVA24836

Re: Politia Romana in actiune

Mesajde luciusss » 12 Feb 2009, 15:35

Am mai spus si ma repet eu unul nu am dat pana acum de nici un politist care sa ma opreasca aiurea , nu mi-a vorbit niciunul urat asa ca nu am de ce sa am ceva impotriva lor si nici nu le-am dat vre un motiv ca sa se poarte altel decat civilizat cu mine. Au fost situatii de ex. cand beam ceva beri in locuri publice , au vorbit omeneste , le-am raspuns la fel , ne-am salutat la final vazandu-ne fiecare de treaba lui .
Ma mir cum aproape toti de aici ti fost abuzati de politie ????? :-/

Inregistrarea respectiva porneste din masina politiei , char stie cineva ce au discutat inainte , stie cineva cum s-a comportat respectivul si daca le-a dat motive sau nu sa il ia la sediul politiei ??
Nu vreau sa fiu mai cu mot decat altii si nu am spus ca au dreptate 100% dar nici cineva de aici nu poate spune ce discutii au avut inainte si cum s-a comportat respectivul pana sa il suie in masina . Am discutat pe tema asta tocmai pentru ca majoritatea care au scris au dat vina numai pe politisti .
Din punctul meu de vedere dreptatea este undeva 50 - 50 pentru ca nu stie nimeni ce s-a intamplat de fapt la inceput de s-a ajuns unde s-a ajuns .
Majoritatea au ce au cu politia din simplul motiv ca si-au luat cateodata o amenda si normal nu au de ca sa ii aiba la inima . Cum am mai spus nu cred ca a luat cineva o amenda fara sa fi facut ceva cu toate ca unii se considera nevinovati sau nedreptatiti .
@ catser : Bine spus , cam asa ceva .
Ultima oară modificat de luciusss pe 12 Feb 2009, 15:41, modificat 1 dată în total.
FF Trend Coll., 1.6 - 100 hp, sedan, sea grey
<< 2007 >>
Avatar utilizator
luciusss
Member
 
Mesaje: 275
Membru din: 19 Ian 2008, 17:49
Localitate: Bucuresti

Re: Politia Romana in actiune

Mesajde Smiley » 12 Feb 2009, 15:38

mie mi se pare ca e un abuz.
inteleg ca are voie sa te conduca la sectie, dar trebuie sa aiba, pentru asta, un motiv serios, pe care sa ti-l spuna dinainte. ceva de genul "te suspectam ca ai furat/batut/violat/incendiat". nu sa te invite la sectie, ca sa discutati despre o fapta care poate ca nici nu e contraventie/infractiune.
iar "dusul la sectie" sa aiba o motivatie in sine, sa se recurga la asa ceva doar daca problema nu e rezolvabila pe loc. doar nu o sa se apuce sa-i cheme la sectie pe toti cei ce comit o contraventie, nu?
Focus C-Max Ghia 2.0 TDCI
Imagine
Smiley
 
Mesaje: 5457
Membru din: 04 Mar 2005, 21:30
Localitate: Bucuresti

Re: Politia Romana in actiune

Mesajde luciusss » 12 Feb 2009, 15:44

Smiley legea spune altceva despre condusul la sectie..
Contraventia poate fi aplicata si la sediul politiei tocmai de aceea scrie in Pv locul savarsirii faptei si locul intocmirii pv-ului .
FF Trend Coll., 1.6 - 100 hp, sedan, sea grey
<< 2007 >>
Avatar utilizator
luciusss
Member
 
Mesaje: 275
Membru din: 19 Ian 2008, 17:49
Localitate: Bucuresti

Re: Politia Romana in actiune

Mesajde toxicristi » 12 Feb 2009, 15:52

@luciusss, daca zici ca pentru tine e ceva normal sa fi dus la sectie cu masina de politie dupa ce te-ai legitimat, te cred, dar pentru mine si individul din film care a facut poza/filmul si altii poate ca nu e!

Ma indoiesc ca refuzul legitimarii e fapta penala. Deja in masina politistii aveau datele individului. In codul rutier, e doar prima clasa de sanctiuni (80RON si 2 puncte).
Imagine "Aici, pe forum, eşti ceea ce scrii!"
Avatar utilizator
toxicristi
 
Mesaje: 7689
Membru din: 02 Ian 2007, 23:53
Localitate: Bucuresti / Brasov
Maşina: Focus 2002 1.8TDDi 90CP Bouvagon

Următorul

Înapoi la Coltul Media

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 6 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 6 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login