Tuning

Xenon versus halogen

Pentru ca se cere, pentru ca vedem, pentru ca ne place, pentru ca vrem !!!!

Xenon versus halogen

Mesajde b_doru » 17 Sep 2007, 03:21

stie careva cam cat ma ajung faruri cu xenon pt mondeo ?
ford mondeo 2.0 tdci 116 cp :)
b_doru
Incepator
 
Mesaje: 50
Membru din: 27 Aug 2007, 16:49

Mesajde bogdanv » 17 Sep 2007, 12:14

pune si tu cererea in posturile celor xare se ocupa cu vinzarile, la service ai sanse mici!
alcoolicul de la şuşa... posesor de Bombonica2...asa ii zice masinutei mele...serios
Imagine
http://sfinxstone.blogspot.com/ - aici ma exprim asa cum pot si eu
http://farakapak.blogspot.com/ - turnati aici canale fara de capac intilnite in trafic!

"sa nu presupui niciodata nimic" - don Miguel Ruiz
Avatar utilizator
bogdanv
 
Mesaje: 2846
Membru din: 06 Sep 2006, 20:37
Localitate: Bucuresti, Cartierul Lorzilor...Dr.Taberei
Maşina: Mondeo MK3, 2,0 TDCi, 136CP, Negru, Tiptronic

Mesajde stewie » 17 Sep 2007, 16:43

vazusem pe aici pe forum 140 euro pt o faza, cu tot cu becuri, asa ca in total ar fi vreo 300 euro faza scurta + lunga, da vezi ca tresa ai reglaj automat al farurilor si spalator la far ca sa iti poti pune xenon si sa nu se ia ' Zgarda ' de tine
Avatar utilizator
stewie
Gold Member
 
Mesaje: 804
Membru din: 23 Aug 2007, 23:35
Localitate: Iasi
Maşina: Ford Focus, 2002, 1.8TDCI, 85KW, Hatchback
VIN: WF0AXXGCDA2T13719

Mesajde b_doru » 17 Sep 2007, 19:10

hm nam nici reglat automat si nici spalator. sigur nu se poate daca nu am astea 2?
ford mondeo 2.0 tdci 116 cp :)
b_doru
Incepator
 
Mesaje: 50
Membru din: 27 Aug 2007, 16:49

Mesajde titocus » 17 Sep 2007, 19:28

Se poate...dar nu e legal ;).
Cea mai mare problema este ca-i vei orbi pe cei care vin din contrasens fara reglajul automat. E posibil sa-i orbesti asa de frumos incat sa intre in tine si nu ai rezolvat nimic.
Mondeo 3 TDDi, Aquamarine Frost Pearl M/S
Focus 1 1.6 16V, Pacific Green
Mondeo 4 EcoBoost
Focus 3 TDCi
*Ce fac pe acest forum este in totalitate benevol, fara vreun beneficiu.*
Avatar utilizator
titocus
1nsane Member
 
Mesaje: 13312
Membru din: 12 Iun 2006, 15:46
Localitate: Cluj-Napoca
Maşina: Mondeo 3 TDDi, Focus 1.6 16V, Mondeo 4 EcoBoost, Focus 3 TDCi

Mesajde VIPER » 17 Sep 2007, 19:31

Iar daca iesi afara din tara si esti prins, e buba mare... Acolo legea e mult mai dura (culmea, e lege europeana, ar trebui sa fie dura si la noi...).
"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Focus Mk3.5 1.5TDCi 120CP PowerShift 2017
Imagine
Avatar utilizator
VIPER
 
Mesaje: 7388
Membru din: 01 Mar 2007, 23:41
Localitate: Bucuresti, RO
Maşina: Ford Focus Mk3.5, 1.5 TDCi, Titanium

Mesajde b_doru » 17 Sep 2007, 19:32

aha am inteles. ms mult pt rasp.
ford mondeo 2.0 tdci 116 cp :)
b_doru
Incepator
 
Mesaje: 50
Membru din: 27 Aug 2007, 16:49

Mesajde OctavianC » 25 Sep 2007, 12:43

eu am kit xenon pe masina BOSCH, am dat pe el 100 euro. Intr-adevar eram flash-uit de numai la inceput, dar am coborat farurile la maxim si nu mai am probleme. De asemenea nu las niciodata sticla de la far sa fie murdara ca sa nu fie lumina difuza si sa o imprastie aiurea. De cand fac asta nu mai am probleme cu flash-uri
Volvo S60 2.4 D5 Gold

DEAD Ford Focus TDCI 2001
Avatar utilizator
OctavianC
1nsane Member
 
Mesaje: 1653
Membru din: 21 Apr 2006, 18:38
Localitate: Oradea

Mesajde BogdanF » 25 Sep 2007, 13:59

Aici poze cu diferenta. Fucosul lui Boogy cu xenon si al meu cu halogen.
Amandoua masinile aveau farurile reglate la 2, iar focusul meu e cu 3 cm mai jos.
Fişiere ataşate
DSC00004.jpg
(67.39 KiB) Descărcat de 2382 ori
DSC00003.jpg
(76.43 KiB) Descărcat de 2375 ori
DSC00002.jpg
(69.67 KiB) Descărcat de 2373 ori
DSC00001.jpg
(73.49 KiB) Descărcat de 2371 ori
FORD FOCUS 2007 1.6 TI-VCT FUN X Imagine
DACIA DUSTER 2012 1.5 dCi Imagine
Avatar utilizator
BogdanF
 
Mesaje: 2104
Membru din: 05 Mar 2005, 13:24
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus al II-lea

Mesajde Boggy » 25 Sep 2007, 15:54

BogdanF scrie:Aici poze cu diferenta. Fucosul lui Boogy cu xenon si al meu cu halogen.
Amandoua masinile aveau farurile reglate la 2, iar focusul meu e cu 3 cm mai jos.


Ce mult ar fi ajutat daca ai fi scris la descriere la poze care-i cu halogen si care cu xenon...
Ford Focus Trend 1L Ecoboost , 125 CP din 2018 - WF04XXGCC4JT34613
Avatar utilizator
Boggy
Member
 
Mesaje: 342
Membru din: 10 Sep 2007, 18:39
Localitate: Iasi
Maşina: Ford Focus Trend 2018, 1l Ecoboost 125cp
VIN: WF04XXGCC4JT34613

Mesajde Alen » 25 Sep 2007, 16:03

cred ca alea cu lumina mai alba sunt xenoane, iar cele cu lumina mai galbuie, halogene...
Avatar utilizator
Alen
 
Mesaje: 7364
Membru din: 15 Apr 2007, 20:19
Localitate: Bacau
Maşina: Ford Fiesta 2007 1.4 TDCi

Mesajde stewie » 25 Sep 2007, 16:33

da e si clar, ca alea mai puternice cu lumina alba sunt xenoanele :D
Avatar utilizator
stewie
Gold Member
 
Mesaje: 804
Membru din: 23 Aug 2007, 23:35
Localitate: Iasi
Maşina: Ford Focus, 2002, 1.8TDCI, 85KW, Hatchback
VIN: WF0AXXGCDA2T13719

Mesajde OctavianC » 25 Sep 2007, 16:56

lumineaza f bine xenon, eu nici nu mai folosesc faza lunga, nu vad prea mare diferenta.

Problema e ca trebuie avuta mare grija sa nu fie lasata sticla murdara ca ii urbeste pe cei de pe contrasens si mai atragi si atentia politistilor cu lumina imprastiata aiurea.

SE poate monta sistem de spalare ulterior?
Volvo S60 2.4 D5 Gold

DEAD Ford Focus TDCI 2001
Avatar utilizator
OctavianC
1nsane Member
 
Mesaje: 1653
Membru din: 21 Apr 2006, 18:38
Localitate: Oradea

Mesajde stewie » 25 Sep 2007, 17:10

e clar ca se poate pune orice pe o masina :)), numai sa ai bani
Avatar utilizator
stewie
Gold Member
 
Mesaje: 804
Membru din: 23 Aug 2007, 23:35
Localitate: Iasi
Maşina: Ford Focus, 2002, 1.8TDCI, 85KW, Hatchback
VIN: WF0AXXGCDA2T13719

xenonu e xenon

Mesajde alidec » 25 Sep 2007, 21:26

eu mi-am pus de curind xenon si pot spune k merita totii banii(680lei cu tot cu montaj numai faza scurta)
focus 2004 benzinar
ofer suport pt zona teleorman
Avatar utilizator
alidec
Member
 
Mesaje: 347
Membru din: 29 Aug 2006, 10:39
Localitate: alexandria,bucuresti
Maşina: ff 1
VIN: WF0FXXWPDF4K39155

Mesajde BoogY » 26 Sep 2007, 21:13

Pe mine m-a costat 400 lei ptr faza scurta iar montajul l-am facut singur ptr ca este extreeem de simplu.
BoogY
 

Mesajde stewie » 27 Sep 2007, 01:41

da ai sistemele de spalare a farurilor si auto-adaptare ?
Avatar utilizator
stewie
Gold Member
 
Mesaje: 804
Membru din: 23 Aug 2007, 23:35
Localitate: Iasi
Maşina: Ford Focus, 2002, 1.8TDCI, 85KW, Hatchback
VIN: WF0AXXGCDA2T13719

Mesajde BoogY » 27 Sep 2007, 15:12

Nu,nu am.
BoogY
 

Mesajde 4focus » 06 Oct 2007, 15:36

bogy am vazut mai sus ca ti-ai pus sibgur xenoanele poti sa detaliezi operatia ca vreau sa ma bag si eu la un kit de xenon
multumesc!
ford focusfinesse1,8 TDDi 90calutzi:)+WEBASTO pt cunoscatori:)
"Pentru ca raul sa triumfe este destul ca oamenii buni sa nu faca nimic"
Cea mai mare ispita in viata este...sa te multumesti cu putin by THOMAS MERTON

Cum recunosti un om de exceptie...cand toti imbecilii se unesc impotriva lui vorba unui coleg de forum
Avatar utilizator
4focus
1nsane Member
 
Mesaje: 1511
Membru din: 20 Feb 2007, 09:22
Localitate: Cand REGENSBURG,cand SIBIU si Cisnadie:)

Mesajde 4focus » 06 Oct 2007, 15:43

cum am spus mai sus ma tenteaza sa pun xenon(poate mai sunt cativa ca mine)dar...vreau sa stiu avantajele si dezavantajele xenonului(sa excludem politia si amenzile)
de ce va intreb...pt ca pe la cateva mag de piese am intrebat ce parere au de xenon si au spus ca nu se merita investitia si ca becu cost in jur de 300ron si ca mai bine iau halogen philips plus vision si este mai ok la pret si nu ma mai complic
eu tin neaparat sa vad bine pe timp de noapte si astept sa ma sfatuiti
am intrat in contact cu un tip care vinde kituri de xenoane la 500roni f montaj..si va arat ce mi-a scris tipu..va rog sa imi spuneti daca tot ce spune el e asa sau numa vrajeli de marketing
va multumesc!


Buna ziua,
Xenonul nu are nici o treaba cu un bec halogen de
110w.
Un bec halogen normal de 55 de w are 1050 de lumeni,un
bec halogen de 100w are 1300 de lumeni.O instalatie
xenon produce 3200 de lumeni.Lumina produsa este
incomparabila.
alte beneficii:
-la acelasi reglaj de far lumina este cu 15-20 de
metri mai departata fara de un halogen
-consum mai mic 35 de wati fata de 55w al unui halogen
-lumina este de culoare alba fata de galbenul
halogenului
-spre deosebire de un halogen becul xenon bate pe
toata plaja razei nu doar in capat asa cum bate un
halogen
-durata de viata de peste 3000 de ore deci de 10 ori
mai mult ca un bec halogen.
Dezavantaje nu prea sunt,daca nu aveti lupa nu o sa
fie lumina foarte focalizata ,dar se vede chiar decat
cu lupa.Eu nu am lupa la masina si nu prea dau faza
lunga la drum lung.
Am client care dupa ce si-a vandut masina pe care avea
xenon pus de mine si si-a luat alta cu xneon din
fabrica,regreta vizibilitatea masinii prcedente.
Va rog sa-mi spuneti ce masina aveti,anul tipul si
marca.
ford focusfinesse1,8 TDDi 90calutzi:)+WEBASTO pt cunoscatori:)
"Pentru ca raul sa triumfe este destul ca oamenii buni sa nu faca nimic"
Cea mai mare ispita in viata este...sa te multumesti cu putin by THOMAS MERTON

Cum recunosti un om de exceptie...cand toti imbecilii se unesc impotriva lui vorba unui coleg de forum
Avatar utilizator
4focus
1nsane Member
 
Mesaje: 1511
Membru din: 20 Feb 2007, 09:22
Localitate: Cand REGENSBURG,cand SIBIU si Cisnadie:)

Re: Xenon versus halogen

Mesajde BoogY » 16 Iun 2008, 17:41

Revin cu informatii dupa un an de folosire a instalatiei de xenon am constatat ca "sticla" farului a inceput sa se deterioreze adica sa se afume pe interior si a inceput sa cam orbeasca.Eu oricum aveam farurile zgaraiate si imbatranite dar de cand cu xenon s-au facut si mai rau.E adevarat ca pe capacul farului scrie: "Use low UV radiation bulbs" dar n-am luat in serios.
BoogY
 

Re: Xenon versus halogen

Mesajde Ludicass » 19 Iun 2008, 07:02

Xenoanele fara spalator de faruri si senzor de xenon sint ilegale. Fara spaga nu treci ITP-ul si orice Garcea de la rurala te poate lasa fara certificat. As zice eu intemeiat. Sint deranjante in trafic si orbesc ceilalti participanti. Degeaba dai farurile la minim, la hopuri ele nu autoregleaza asa cum ar fi normal, nu urmaresc linia soselei, ci ramin fixe si bat in functie de cum se ridica sau coboara botul masinii. Despre praful adunat nu mai zic.. alta sursa de orbire. Spalator de faruri se poate pune, in general masinile vin cu aceasta preechipare, loc in bara, etc. Senzorul insa e o chestie mai complicata. Cum bine spunea cineva, in occident legea e mult mai stricta, daca te gaseste cu xenon de 2 lei fara spalator si senzor risti niste amenzi de iti montai 5 xenoane adevarate. :)
Eveniment: 1 zi alaturi de ISTVAN SOOS!
pilotul ISTVAN SOOS cu SUBARU STI pe circuitul de karting de la Bacau!

http://www.youtube.com/watch?v=xlztDV1S ... r_embedded
Avatar utilizator
Ludicass
1nsane Member
 
Mesaje: 1084
Membru din: 21 Feb 2007, 10:00
Localitate: BACAU
Maşina: Fiesta ST 2.0 150cp

Re: Xenon versus halogen

Mesajde DGAlexandru » 19 Iun 2008, 08:38

Ludicass scrie:...Degeaba dai farurile la minim, la hopuri ele nu autoregleaza asa cum ar fi normal, nu urmaresc linia soselei, ci ramin fixe si bat in functie de cum se ridica sau coboara botul masinii...

Nu am auzit sa existe sistem de reglare a farurilor care sa reactioneze la hopuri. Treaba cu urmarirea liniei soselei e o facilitate aparuta mult mai tarziu decat aparitia farurilor cu xenon; nu e numai pt. xenon.
Daca un far cu halogen il mai poti lasa reglat prost (injuraturi iti iei oricum), la xenon deranjeaza mult mai mult.
Lupa din far, pt. xenon, are rolul de a imprastia lumina inafara farului, astfel daca geamul e murdar / matuit, lumina reflectata sa fie de o intensitate cat mai mica.
Avantajul major al xenon-ului fata de halogen se vede pe carosabil umed. Daca aveam si noi iluminarea stradala ca in celelalte tari iEuropene, nu cred ca as fi avut motiv sa-mi pun xenon after-market; eu si in Bucuresti, in centru, simteam nevoia de a aprinde faza lunga pentru a vedea cum trebuie. O trecere de pietoni ce e amplasata intre 2 iluminari stradale e cea mai proasta varianta (a se vedea drumul dintre Parcul Unirea-Fantani si Casa Poporului).
---------------Tel: 0722.120.128 / 0741.741.608 - Alexandru - Bucuresti---------------
--- !!! --- MP / PM dezactivat --- !!! ---

Imagine
Avatar utilizator
DGAlexandru
 
Mesaje: 8406
Membru din: 14 Feb 2008, 12:42
Localitate: Bucuresti
Maşina: Mondeo 4 HatchBack, TITANIUM X, 2.0 TDCi 143cp, AT6, Thunder Metallic, 05.2008

Re: Xenon versus halogen

Mesajde Ludicass » 19 Iun 2008, 09:13

Alex.. subiectul xenon a mai fost discutat si nu vreau sa ma repet. Senzorul respectiv exista, este amplasat pe puntea masinii si e parte din sistemul de self-levelling. Exista norma internationala prin care se stipuleaza clar obligativitatea prezentei instalatiei de spalare a farurilor si a sistemului de self-levelling pentru toate masinile cu faruri xenon. mai clar, unghiul/nivelul la care bate farul se auto-regleaza pe verticala in functie de denivelarile drumului, de nr de persoane din masina, greutate, etc. Instalatiile astea after market de care vorbiti aici sint ilegale, fara autorizatie, fara omologare, punind in pericol siguranta circulatiei. Vreau sa vad si eu o instalatie after market fara spalator si auto levelling omologata RAR! ;) Repet..nu treci nici macar ITP-ul cu ea montata iar in occident daca te-a prins cu asa ceva, iei niste amenzi usturatoare.
Eveniment: 1 zi alaturi de ISTVAN SOOS!
pilotul ISTVAN SOOS cu SUBARU STI pe circuitul de karting de la Bacau!

http://www.youtube.com/watch?v=xlztDV1S ... r_embedded
Avatar utilizator
Ludicass
1nsane Member
 
Mesaje: 1084
Membru din: 21 Feb 2007, 10:00
Localitate: BACAU
Maşina: Fiesta ST 2.0 150cp

Re: Xenon versus halogen

Mesajde muzica9 » 19 Iun 2008, 09:26

Ludicass scrie:Alex.. subiectul xenon a mai fost discutat si nu vreau sa ma repet. Senzorul respectiv exista, este amplasat pe puntea masinii si e parte din sistemul de self-levelling. Exista norma internationala prin care se stipuleaza clar obligativitatea prezentei instalatiei de spalare a farurilor si a sistemului de self-levelling pentru toate masinile cu faruri xenon. mai clar, unghiul/nivelul la care bate farul se auto-regleaza pe verticala in functie de denivelarile drumului, de nr de persoane din masina, greutate, etc. Instalatiile astea after market de care vorbiti aici sint ilegale, fara autorizatie, fara omologare, punind in pericol siguranta circulatiei. Vreau sa vad si eu o instalatie after market fara spalator si auto levelling omologata RAR! ;) Repet..nu treci nici macar ITP-ul cu ea montata iar in occident daca te-a prins cu asa ceva, iei niste amenzi usturatoare.


intradevar, sistemul exista. dar sa stii ca nu am vazut masina cu faruri xenon care la trecera peste denivelari sa nu deranjeze. timpul este prea scurt si nu se autoregleaza instant.

din ce am vazut in trafic, masinile de la VAG au cele mai multe probleme cu farurile xenon. am vazut foarte multe masini(audi, vw passat) la care un bec batea normal, iar altul in copaci.
Avatar utilizator
muzica9
1nsane Member
 
Mesaje: 3817
Membru din: 11 Dec 2006, 10:18
Localitate: Bucuresti
Maşina: FULL FARA PIELE

Re: Xenon versus halogen

Mesajde Alma » 19 Iun 2008, 09:26

BoogY scrie:Revin cu informatii dupa un an de folosire a instalatiei de xenon am constatat ca "sticla" farului a inceput sa se deterioreze adica sa se afume pe interior si a inceput sa cam orbeasca.Eu oricum aveam farurile zgaraiate si imbatranite dar de cand cu xenon s-au facut si mai rau.E adevarat ca pe capacul farului scrie: "Use low UV radiation bulbs" dar n-am luat in serios.


asta vroiam si eu sa spun.

am observat la un amic care are xenoane ca a patit la fel.
"sticla" farului fiind din plastic se matuieste datorita caldurii foarte mari degajate de catre xenoane.
Un alt amic care are un Mercedes clasa C model 2000 are xenoane din fabrica, are spalatoare la faruri de asemenea are si "sticla" farului din sticla pe interiorul acesteia existand niste striatii verticale menite sa disipeze lumina ;)
Carputer/CarPC - 8" TFT Touchscreen, Celeron 1,2Ghz, 1024MB DDR II, 2,5" HDD 40GB SATA, M2-ATX 6-24V DC/DC 160 W
________________________
We are what we do. If we want to change what we are, we must begin by changing what we do.
Avatar utilizator
Alma
1nsane Member
 
Mesaje: 3875
Membru din: 31 Ian 2008, 01:00
Localitate: Bucuresti
Maşina: FocuS II, 2005 - 1,6 TDCi 80Kw

Re: Xenon versus halogen

Mesajde DGAlexandru » 19 Iun 2008, 09:33

Ludicass scrie:...Exista norma internationala prin care se stipuleaza clar obligativitatea prezentei instalatiei de spalare a farurilor si a sistemului de self-levelling pentru toate masinile cu faruri xenon. mai clar, unghiul/nivelul la care bate farul se auto-regleaza pe verticala in functie de denivelarile drumului, de nr de persoane din masina, greutate, etc...
Sunt de acord cu tine, mai putin cu ceea ce am ingrosat/subliniat. Reglarea oglinzii in far este la fel pentru ambele variante: se face cu ajutorul unui motoras. Ca sa miste oglinda de la un capat la celalalt are nevoie cam de 2-3s. Ca o asemenea functie, de reglare a unghiului de cadere a razei de lumina sa fie valabila si pentru denivelari, viteza de reactie trebuie sa fie masurabila in milisecunde.
Almanahe, referitor la ceea ce spui tu, nu as baga mana in foc. Mie mi s-a parut ca la xenon-ul de 35w pe care il am, caldura degajata e mai mica decat cea a halogenelor originale de 55w.
---------------Tel: 0722.120.128 / 0741.741.608 - Alexandru - Bucuresti---------------
--- !!! --- MP / PM dezactivat --- !!! ---

Imagine
Avatar utilizator
DGAlexandru
 
Mesaje: 8406
Membru din: 14 Feb 2008, 12:42
Localitate: Bucuresti
Maşina: Mondeo 4 HatchBack, TITANIUM X, 2.0 TDCi 143cp, AT6, Thunder Metallic, 05.2008

Re: Xenon versus halogen

Mesajde muzica9 » 19 Iun 2008, 09:43

DGAlexandru scrie:
Ludicass scrie:Almanahe, referitor la ceea ce spui tu, nu as baga mana in foc. Mie mi s-a parut ca la xenon-ul de 35w pe care il am, caldura degajata e mai mica decat cea a halogenelor originale de 55w.


nu din cauza caldurii apare, ci din cauza spectrului luminii
Avatar utilizator
muzica9
1nsane Member
 
Mesaje: 3817
Membru din: 11 Dec 2006, 10:18
Localitate: Bucuresti
Maşina: FULL FARA PIELE

Re: Xenon versus halogen

Mesajde Alma » 19 Iun 2008, 09:44

DGAlexandru scrie:Almanahe, referitor la ceea ce spui tu, nu as baga mana in foc. Mie mi s-a parut ca la xenon-ul de 35w pe care il am, caldura degajata e mai mica decat cea a halogenelor originale de 55w.

daca tu gasesti alta explicatie pentru matuirea plasticului si la amicul meu si la BoogY te rog sa o impartasesti si cu noi :D
nu stiu exact cum functioneaza un xenon dar nu cred ca elibereaza gaze pentru a produce astfel de abururi/matuiri :-??
Ultima oară modificat de Alma pe 19 Iun 2008, 09:47, modificat 1 dată în total.
Carputer/CarPC - 8" TFT Touchscreen, Celeron 1,2Ghz, 1024MB DDR II, 2,5" HDD 40GB SATA, M2-ATX 6-24V DC/DC 160 W
________________________
We are what we do. If we want to change what we are, we must begin by changing what we do.
Avatar utilizator
Alma
1nsane Member
 
Mesaje: 3875
Membru din: 31 Ian 2008, 01:00
Localitate: Bucuresti
Maşina: FocuS II, 2005 - 1,6 TDCi 80Kw

Re: Xenon versus halogen

Mesajde Alma » 19 Iun 2008, 09:45

muzica9 scrie:
DGAlexandru scrie:
Ludicass scrie:Almanahe, referitor la ceea ce spui tu, nu as baga mana in foc. Mie mi s-a parut ca la xenon-ul de 35w pe care il am, caldura degajata e mai mica decat cea a halogenelor originale de 55w.


nu din cauza caldurii apare, ci din cauza spectrului luminii

deci practic tu spui ca le "bronzeaza"!? :D
recunosc ca fizica e departe de mine si totusi inclin sa-ti dau dreptate deoarece pare destul de logic =D>
Carputer/CarPC - 8" TFT Touchscreen, Celeron 1,2Ghz, 1024MB DDR II, 2,5" HDD 40GB SATA, M2-ATX 6-24V DC/DC 160 W
________________________
We are what we do. If we want to change what we are, we must begin by changing what we do.
Avatar utilizator
Alma
1nsane Member
 
Mesaje: 3875
Membru din: 31 Ian 2008, 01:00
Localitate: Bucuresti
Maşina: FocuS II, 2005 - 1,6 TDCi 80Kw

Următorul

Înapoi la Tuning

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 3 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 3 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login