Tuning

Xenon versus halogen

Pentru ca se cere, pentru ca vedem, pentru ca ne place, pentru ca vrem !!!!

Re: Xenon versus halogen

Mesajde DanielArdelian2 » 27 Iun 2008, 07:55

Atata vreme cat nu primesc flasuri de la cei din contrasens inseamna ca nu orbesc chiar asa de tare.


Eu am mers vreo cativa kilometri cu o masina cu xenoane after-market in spate. Cred ca era un Golf 4, avea si ceva spoilere "da' tuning, frate". M-a orbit ingrozitor de tare in oglinzile laterale. I-am facut semn cu avariile de cateva ori. M-a depasit la risc, s-a bagat in fata mea si a pus frana brusc, sa-mi dea "o lectie".
De atunci nu mai fac flashuri la cei cu xenonane, de frica.
Puteti cauta pe forum direct de pe Google. Exemplu: [ revizie ford fiesta site:clubford.ro ]
Avatar utilizator
DanielArdelian2

Brainiac
 
Mesaje: 10723
Membru din: 19 Feb 2007, 18:11
Localitate: Timisoara
Maşina: Ford Mondeo 2004, Sedan, Trend, 1.8i 125 CP, pachet nefumatori.
VIN: WF04XXGBB44E42077

Re: Xenon versus halogen

Mesajde muzica9 » 27 Iun 2008, 09:53

DanielArdelian2 scrie:
Nu stiu cum functioneaza sistemul dar presupun ca este un giroscop


Este o parghie carea actioneaza un potentiometru.
Parghia este fixata de caroserie, potentiometrul este fixat de sasiu, punte.


din cite stiu eu(si m-am intereasat cam in toate partile pt ca am vrut sa cumpar faruri originale cu xenon) este doar un modul in interiorul farului. un modul care costa 900 ron per bucata.

acel modul are rolul de a autoregla farul in functie de incarcarea masinii. la denivelari nu are nici o interventie.
Avatar utilizator
muzica9
1nsane Member
 
Mesaje: 3817
Membru din: 11 Dec 2006, 10:18
Localitate: Bucuresti
Maşina: FULL FARA PIELE

Re: Xenon versus halogen

Mesajde micutu » 28 Iun 2008, 08:58

DanielArdelian2 scrie:
Atata vreme cat nu primesc flasuri de la cei din contrasens inseamna ca nu orbesc chiar asa de tare.


Eu am mers vreo cativa kilometri cu o masina cu xenoane after-market in spate. Cred ca era un Golf 4, avea si ceva spoilere "da' tuning, frate". M-a orbit ingrozitor de tare in oglinzile laterale. I-am facut semn cu avariile de cateva ori. M-a depasit la risc, s-a bagat in fata mea si a pus frana brusc, sa-mi dea "o lectie".
De atunci nu mai fac flashuri la cei cu xenonane, de frica.



mda, acum inteleg de ce esti si tu contra xenon. :)))
daca ti a pus ala frana inseamna ca o sa ti punem toti, sau daca ala te a orbit inseamna ca toti cu xenon aftermarket te vor orbi.

hai cu camapania impotriva xenoanelor aftermaerket.
micutu
Ford Freak
 
Mesaje: 140
Membru din: 11 Oct 2005, 21:57
Localitate: alexandria

Re: Xenon versus halogen

Mesajde DanielArdelian2 » 28 Iun 2008, 09:03

Vrei campanie, ia campanie:

Recunosc un xenon after-market de la o posta. Si asta pentru ca nu am vazut absolut nici unul care sa nu-mi sara in ochi, care sa nu ma deranjeze. Am vazut xenoane after-market si pe Logan. Yuck !

Pe de alta parte, am constatat ca in general soferii care au inclinatia de a face aceasta modificare la masina sunt destul de agresivi. Nu spun ca toti, doar majoritatea.
Puteti cauta pe forum direct de pe Google. Exemplu: [ revizie ford fiesta site:clubford.ro ]
Avatar utilizator
DanielArdelian2

Brainiac
 
Mesaje: 10723
Membru din: 19 Feb 2007, 18:11
Localitate: Timisoara
Maşina: Ford Mondeo 2004, Sedan, Trend, 1.8i 125 CP, pachet nefumatori.
VIN: WF04XXGBB44E42077

Re: Xenon versus halogen

Mesajde DanielArdelian2 » 28 Iun 2008, 09:07

muzica9 scrie:
DanielArdelian2 scrie:
Nu stiu cum functioneaza sistemul dar presupun ca este un giroscop


Este o parghie carea actioneaza un potentiometru.
Parghia este fixata de caroserie, potentiometrul este fixat de sasiu, punte.


din cite stiu eu(si m-am intereasat cam in toate partile pt ca am vrut sa cumpar faruri originale cu xenon) este doar un modul in interiorul farului. un modul care costa 900 ron per bucata.

acel modul are rolul de a autoregla farul in functie de incarcarea masinii. la denivelari nu are nici o interventie.


Vezi piesa 13D034A si 13D034B.

Citeste si aici: http://www.hella.nl/produktion/HellaNL/ ... ronics.pdf
Fişiere ataşate
xm.jpg
Struttower2_th.jpg
leveling-sensors.JPG
leveling.JPG
Puteti cauta pe forum direct de pe Google. Exemplu: [ revizie ford fiesta site:clubford.ro ]
Avatar utilizator
DanielArdelian2

Brainiac
 
Mesaje: 10723
Membru din: 19 Feb 2007, 18:11
Localitate: Timisoara
Maşina: Ford Mondeo 2004, Sedan, Trend, 1.8i 125 CP, pachet nefumatori.
VIN: WF04XXGBB44E42077

Re: Xenon versus halogen

Mesajde BogdanF » 28 Iun 2008, 10:24

Ieri era in spatele meu un MATIZ cu xenoane. Eu unul n-am vazut faruri mai proaste ca la matiz... bat alea pe luna. Ei bine daca mai pui si xenoane in ele ies blitz-uri. Imi venea sa ma dau jos la ala.
Asteptam legea CLARA pentru Romania care sa interzica xenoanele aftermarket. Sa stim o treaba. Nu ajungem sa ne omoram pe drumurile publice cu farurile.
FORD FOCUS 2007 1.6 TI-VCT FUN X Imagine
DACIA DUSTER 2012 1.5 dCi Imagine
Avatar utilizator
BogdanF
 
Mesaje: 2104
Membru din: 05 Mar 2005, 13:24
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus al II-lea

Re: Xenon versus halogen

Mesajde muzica9 » 28 Iun 2008, 10:31

DanielArdelian2 scrie:Vezi piesa 13D034A si 13D034B.

Citeste si aici: http://www.hella.nl/produktion/HellaNL/ ... ronics.pdf


tot respectul domnule "brainiac" :) , dar tind sa cred ca acesta este un sistem doar pt farurile Hella.

integratorul Visteon pt focus 2 are alt sistem. carcasa farului nu prezinta alte elemente de fixare. iar din discutiile cu cei de la Forcar, reiese ca acel modul care face reglarea este in interiorul carcasei. la fel ca si motorasul eletric pt reglarea manuala.

http://cgi.ebay.de/2X-NEU-ORIGINAL-XENO ... dZViewItem
Fişiere ataşate
097a_12.jpeg
Avatar utilizator
muzica9
1nsane Member
 
Mesaje: 3817
Membru din: 11 Dec 2006, 10:18
Localitate: Bucuresti
Maşina: FULL FARA PIELE

Re: Xenon versus halogen

Mesajde muzica9 » 28 Iun 2008, 11:00

si un articol interesant in care se spune ca tehnologia xenon se apropie de sfirsit. viitorul apartine ledurilor.

http://209.85.135.104/search?q=cache:bb ... =clnk&cd=4
Avatar utilizator
muzica9
1nsane Member
 
Mesaje: 3817
Membru din: 11 Dec 2006, 10:18
Localitate: Bucuresti
Maşina: FULL FARA PIELE

Re: Xenon versus halogen

Mesajde DanielArdelian2 » 28 Iun 2008, 11:14

Ti-am atasat si alte poze real-life cu acesti senzori, nu doar Hella. Una dintre poze (nu mai retin exact care) este de pe BMW E36 parca.
Senzorii nu se ataseaza de far ci intre sasiu si caroserie.
Ultima poza, cea din Microcat, este pentru Focus 2 / Focus C-Max. Se vad destul de clar parghiile senzorilor.

Sunt de acord ca e posibil ca regulatorul (integratorul) si elementul de executie (motorasul) sa fie inglobate in far, dar elementul de masura (senzorul de incarcare) nu prea are cum pentru ca tocmai pe asta se bazeaza, distanta caroserie - sasiu.

Daca totul e inclus in far, cum anume masoara incarcarea :??
Cum determina cat de aplecata e masina de spate sau de fata ?
Puteti cauta pe forum direct de pe Google. Exemplu: [ revizie ford fiesta site:clubford.ro ]
Avatar utilizator
DanielArdelian2

Brainiac
 
Mesaje: 10723
Membru din: 19 Feb 2007, 18:11
Localitate: Timisoara
Maşina: Ford Mondeo 2004, Sedan, Trend, 1.8i 125 CP, pachet nefumatori.
VIN: WF04XXGBB44E42077

Re: Xenon versus halogen

Mesajde muzica9 » 28 Iun 2008, 11:39

DanielArdelian2 scrie:Ti-am atasat si alte poze real-life cu acesti senzori, nu doar Hella. Una dintre poze (nu mai retin exact care) este de pe BMW E36 parca.
Senzorii nu se ataseaza de far ci intre sasiu si caroserie.
Ultima poza, cea din Microcat, este pentru Focus 2 / Focus C-Max. Se vad destul de clar parghiile senzorilor.

Sunt de acord ca e posibil ca regulatorul (integratorul) si elementul de executie (motorasul) sa fie inglobate in far, dar elementul de masura (senzorul de incarcare) nu prea are cum pentru ca tocmai pe asta se bazeaza, distanta caroserie - sasiu.

Daca totul e inclus in far, cum anume masoara incarcarea :??
Cum determina cat de aplecata e masina de spate sau de fata ?


am inteles. inseamna ca si instalatia electrica este alta pt ca trebuie sa primeasca semnal prin alt cablu,

ai cumva si o schema a instalatiei pt faruri autoadaptive(cornering) cu halogen? sunt curios care este dispozitivul care regleaza unghiul farului in functie de cit virezi,
Avatar utilizator
muzica9
1nsane Member
 
Mesaje: 3817
Membru din: 11 Dec 2006, 10:18
Localitate: Bucuresti
Maşina: FULL FARA PIELE

Re: Xenon versus halogen

Mesajde Ludicass » 28 Iun 2008, 19:47

Pt baietii pro-xenon chinezesc: v-ati pus cu cine nu trebuie de data asta! :)) HAI Dane! =D>

Bogdan.. parerea mea e ca Matizul are niste super faruri din fabrica, unele dintre cele mai bune la capitolul luminozitate. Farul are o oglinda imensa si pe drum recunosti usor daca din fata iti vine un matiz. NU vreau sa ma gindesc cum e sa ai pe acest model de far chinezarii care bat imprastiat peste tot dar numai unde trebuie nu! Nu stiu ce lege clara astepti tu. Ea exista si spune clar: xenoanele after market sint interzise. Ia intreaba-i pe baietii cu xenoane chinezesti cum (nu) trec ITP-ul :D . Sau cum string discret din fund cind trec pe linga controalele ARR. ;)

Ca sa lamurim inca o data. Eu nu am nimic cu modificarile care si le face omu la masina fara autorizatie sau omologare atit timp cit nu deranjeaza ceilalti participanti la trafic. Nu ma intereseaza ca unii au pe masina jante de dimensiuni neinscrise in certificatul masinii, ca au anvelope mai mici sau mai mari decit permite legea, ca isi pun in masina beculete albastre, neoane verzi/portocalii, ca au folie neautorizata RAR pe toate geamurile masinii (sa-si puna si pe parbriz din partea mea 8-} )... Dar daca tot vor sa aiba xenoane (de fitze sau pt vizibilitate sporita), sa faca un efort financiar si sa-si monteze instalatia complet asa cum cere legea...

PS: oare cei cu xenon after market nu s-au intrebat niciodata de ce oare aceasta diferenta de pret intre xenoane adevarate si cele chinezesti cu balst si bec?!!! Cam mare diferenta asta de sute de euro pt 2 becuri! :)
Eveniment: 1 zi alaturi de ISTVAN SOOS!
pilotul ISTVAN SOOS cu SUBARU STI pe circuitul de karting de la Bacau!

http://www.youtube.com/watch?v=xlztDV1S ... r_embedded
Avatar utilizator
Ludicass
1nsane Member
 
Mesaje: 1084
Membru din: 21 Feb 2007, 10:00
Localitate: BACAU
Maşina: Fiesta ST 2.0 150cp

Re: Xenon versus halogen

Mesajde Focus1 » 02 Iul 2008, 11:16

uite ca eu am xenoane de astea chinezesti..cum zici tu.. dar sunt facute in germania. :) problema xenonului e ca nu e indicat decat in far cu sticla clara si in far cu lupa pt focalizare. daca ai astea 2 elemente.. nu orbesti pe nimeni, nu ai probleme la RAR sau cu oricine altcineva... de povesti cu altii care te orbesc... sau matizuri.. nu cred ca e cazul..daca nu ai farurile reglate.. poti sa ai si bec normal ca sa orbesti.. nu iti trebuie halogen sau xenon. cat despre instalatiile complete... de xenon.. ce cuprind alea? in afara de kiturile astea "chinezesti" ? o cutie frumos colorata cu un anume brand pe ea? :) sa fim seriosi... principiul tehnic e acelasi.. descarcare electrica in gaz... ca se cheama bosch, siemens sau .. stiu eu.. heavy duty... tot xenon au in becuri si tot la bateria masinii se leaga. :) asa ca cine vrea.. sa isi puna.. cine nu.. sa nu isi puna. e simplu.


Ludicass scrie:Pt baietii pro-xenon chinezesc: v-ati pus cu cine nu trebuie de data asta! :)) HAI Dane! =D>

Bogdan.. parerea mea e ca Matizul are niste super faruri din fabrica, unele dintre cele mai bune la capitolul luminozitate. Farul are o oglinda imensa si pe drum recunosti usor daca din fata iti vine un matiz. NU vreau sa ma gindesc cum e sa ai pe acest model de far chinezarii care bat imprastiat peste tot dar numai unde trebuie nu! Nu stiu ce lege clara astepti tu. Ea exista si spune clar: xenoanele after market sint interzise. Ia intreaba-i pe baietii cu xenoane chinezesti cum (nu) trec ITP-ul :D . Sau cum string discret din fund cind trec pe linga controalele ARR. ;)

Ca sa lamurim inca o data. Eu nu am nimic cu modificarile care si le face omu la masina fara autorizatie sau omologare atit timp cit nu deranjeaza ceilalti participanti la trafic. Nu ma intereseaza ca unii au pe masina jante de dimensiuni neinscrise in certificatul masinii, ca au anvelope mai mici sau mai mari decit permite legea, ca isi pun in masina beculete albastre, neoane verzi/portocalii, ca au folie neautorizata RAR pe toate geamurile masinii (sa-si puna si pe parbriz din partea mea 8-} )... Dar daca tot vor sa aiba xenoane (de fitze sau pt vizibilitate sporita), sa faca un efort financiar si sa-si monteze instalatia complet asa cum cere legea...

PS: oare cei cu xenon after market nu s-au intrebat niciodata de ce oare aceasta diferenta de pret intre xenoane adevarate si cele chinezesti cu balst si bec?!!! Cam mare diferenta asta de sute de euro pt 2 becuri! :)
Cand ma opreste Politia, ma simt ca Scufita Rosie: Dar de ce ai rotile asa de mari? Dar de ce ai cauciucurile asa de late? Dar de ce ai folie?
[url]www.creactivity.ro[/url]
Avatar utilizator
Focus1
 
Mesaje: 65
Membru din: 14 Apr 2008, 21:09
Localitate: Bucuresti
Maşina: NEW MONDEO 2.0 TDCI
VIN: WF0GXXGBBGBC47959

Re: Xenon versus halogen

Mesajde Alma » 02 Iul 2008, 12:33

Focus1 scrie:uite ca eu am xenoane de astea chinezesti..cum zici tu.. dar sunt facute in germania. :) problema xenonului e ca nu e indicat decat in far cu sticla clara si in far cu lupa pt focalizare. daca ai astea 2 elemente.. nu orbesti pe nimeni, nu ai probleme la RAR sau cu oricine altcineva...


NU trebuie sa ai far cu sticla clara ci cu sticla focalizanta pe acelasi principiu care se pun si lupele... sa focalizeze ;)

uite exemple ;)
http://www.kenrockwell.com/mercedes/e43 ... -xenon.jpg
http://img54.imageshack.us/img54/3404/56711563ez8.jpg
Carputer/CarPC - 8" TFT Touchscreen, Celeron 1,2Ghz, 1024MB DDR II, 2,5" HDD 40GB SATA, M2-ATX 6-24V DC/DC 160 W
________________________
We are what we do. If we want to change what we are, we must begin by changing what we do.
Avatar utilizator
Alma
1nsane Member
 
Mesaje: 3875
Membru din: 31 Ian 2008, 01:00
Localitate: Bucuresti
Maşina: FocuS II, 2005 - 1,6 TDCi 80Kw

Re: Xenon versus halogen

Mesajde DanielArdelian2 » 02 Iul 2008, 13:42

Focus1 scrie:uite ca eu am xenoane de astea chinezesti..cum zici tu.. dar sunt facute in germania. :) problema xenonului e ca nu e indicat decat in far cu sticla clara si in far cu lupa pt focalizare. daca ai astea 2 elemente.. nu orbesti pe nimeni, nu ai probleme la RAR sau cu oricine altcineva... de povesti cu altii care te orbesc... sau matizuri.. nu cred ca e cazul..daca nu ai farurile reglate.. poti sa ai si bec normal ca sa orbesti.. nu iti trebuie halogen sau xenon. cat despre instalatiile complete... de xenon.. ce cuprind alea? in afara de kiturile astea "chinezesti" ? o cutie frumos colorata cu un anume brand pe ea? :) sa fim seriosi... principiul tehnic e acelasi.. descarcare electrica in gaz... ca se cheama bosch, siemens sau .. stiu eu.. heavy duty... tot xenon au in becuri si tot la bateria masinii se leaga. :) asa ca cine vrea.. sa isi puna.. cine nu.. sa nu isi puna. e simplu.


Da' chiar asa, ce naiba.
Pai e clar ca noi, romanii, cea mai avansata civilizatie din punct de vedere tehnologic si social din Uniunea Europeana stim mai bine ;)

Noi, si numai noi, romanii, stim sa reglam xenoane in faruri prevazute pentru becuri cu halogen incat sa nu deranjeze pe ceilalti !

Noi, romanii, stim ca sistemele de spalare a farurilor si cele de reglare automata pe inaltime, sticla si oglinda special facuta pentru xenon, toate astea sunt abureli, desi legislatia UE spune ca sunt obligatorii !
Sa-i lasam in pace de innapoiati ce sunt, noi romanii stim ca merge si-asa ;)
Puteti cauta pe forum direct de pe Google. Exemplu: [ revizie ford fiesta site:clubford.ro ]
Avatar utilizator
DanielArdelian2

Brainiac
 
Mesaje: 10723
Membru din: 19 Feb 2007, 18:11
Localitate: Timisoara
Maşina: Ford Mondeo 2004, Sedan, Trend, 1.8i 125 CP, pachet nefumatori.
VIN: WF04XXGBB44E42077

Re: Xenon versus halogen

Mesajde micutu » 02 Iul 2008, 17:27

dar romanii aia care sunt atat de prosti si regleaza farurile sa bata in pomi, unde sunt catalogati, aici e vorba de cei cu xenonane dar si cei cu halogene care sunt mulllllllllltiiiiii si prosti.
micutu
Ford Freak
 
Mesaje: 140
Membru din: 11 Oct 2005, 21:57
Localitate: alexandria

Re: Xenon versus halogen

Mesajde Ludicass » 03 Iul 2008, 08:17

Uite ca s-a prins si Micutu cum sta treaba! =D>

Tocmai din acest motiv este obligatoriu self levellingul la xenoane, pt. a nu bate in copaci si a nu-i orbi pe ceilalti participanti la trafic. Una e sa iti bata aiurea un amarit de halogen, alta un xenon. Tu compari intensitatea unui bec halogen cu cea a unui xenon ?!!! 8-} Halogenul are minim 700 lumeni iar xenonul 2800 lumeni...!
Eveniment: 1 zi alaturi de ISTVAN SOOS!
pilotul ISTVAN SOOS cu SUBARU STI pe circuitul de karting de la Bacau!

http://www.youtube.com/watch?v=xlztDV1S ... r_embedded
Avatar utilizator
Ludicass
1nsane Member
 
Mesaje: 1084
Membru din: 21 Feb 2007, 10:00
Localitate: BACAU
Maşina: Fiesta ST 2.0 150cp

Re: Xenon versus halogen

Mesajde Focus1 » 04 Iul 2008, 23:13

DanielArdelian2 scrie:
Focus1 scrie:uite ca eu am xenoane de astea chinezesti..cum zici tu.. dar sunt facute in germania. :) problema xenonului e ca nu e indicat decat in far cu sticla clara si in far cu lupa pt focalizare. daca ai astea 2 elemente.. nu orbesti pe nimeni, nu ai probleme la RAR sau cu oricine altcineva... de povesti cu altii care te orbesc... sau matizuri.. nu cred ca e cazul..daca nu ai farurile reglate.. poti sa ai si bec normal ca sa orbesti.. nu iti trebuie halogen sau xenon. cat despre instalatiile complete... de xenon.. ce cuprind alea? in afara de kiturile astea "chinezesti" ? o cutie frumos colorata cu un anume brand pe ea? :) sa fim seriosi... principiul tehnic e acelasi.. descarcare electrica in gaz... ca se cheama bosch, siemens sau .. stiu eu.. heavy duty... tot xenon au in becuri si tot la bateria masinii se leaga. :) asa ca cine vrea.. sa isi puna.. cine nu.. sa nu isi puna. e simplu.


Da' chiar asa, ce naiba.
Pai e clar ca noi, romanii, cea mai avansata civilizatie din punct de vedere tehnologic si social din Uniunea Europeana stim mai bine ;)

Noi, si numai noi, romanii, stim sa reglam xenoane in faruri prevazute pentru becuri cu halogen incat sa nu deranjeze pe ceilalti !

Noi, romanii, stim ca sistemele de spalare a farurilor si cele de reglare automata pe inaltime, sticla si oglinda special facuta pentru xenon, toate astea sunt abureli, desi legislatia UE spune ca sunt obligatorii !
Sa-i lasam in pace de innapoiati ce sunt, noi romanii stim ca merge si-asa ;)



poti sa ai xenon "chinezesc", nemtesc, romanesc sau mexican... daca ti-ai reglat farurile sa vezi copacii.. nu e vina producatorului. la fel si cu halogen sau bec normal. care nu stie .. sa dea un ban la service.. sa ii regleze electricianul farurile. ;) mai ales "domnisoarele" cu sau fara ghilimele.. :))
Cand ma opreste Politia, ma simt ca Scufita Rosie: Dar de ce ai rotile asa de mari? Dar de ce ai cauciucurile asa de late? Dar de ce ai folie?
[url]www.creactivity.ro[/url]
Avatar utilizator
Focus1
 
Mesaje: 65
Membru din: 14 Apr 2008, 21:09
Localitate: Bucuresti
Maşina: NEW MONDEO 2.0 TDCI
VIN: WF0GXXGBBGBC47959

Re: Xenon versus halogen

Mesajde Focus1 » 10 Iul 2008, 08:47

Almanahe scrie:
Focus1 scrie:uite ca eu am xenoane de astea chinezesti..cum zici tu.. dar sunt facute in germania. :) problema xenonului e ca nu e indicat decat in far cu sticla clara si in far cu lupa pt focalizare. daca ai astea 2 elemente.. nu orbesti pe nimeni, nu ai probleme la RAR sau cu oricine altcineva...


NU trebuie sa ai far cu sticla clara ci cu sticla focalizanta pe acelasi principiu care se pun si lupele... sa focalizeze ;)

uite exemple ;)
http://www.kenrockwell.com/mercedes/e43 ... -xenon.jpg
http://img54.imageshack.us/img54/3404/56711563ez8.jpg


da almanahe..dar daca ai sticla striata la far..pt difuzia luminii? ce faci atunci cu toata lupa care o ai pe xenon? le dai in retina la ceilalti.... de aia sunt farurile non xenon cu striatii..pt difuzia luminii. daca focalizeaza odata lupa de pe faza scurta... ce sa mai focalizeze sticla farului? :) trebuie doar sa fie clara si curata.. pt a pastra traseul impus luminii de lupa. ;) iar linkurile tale cu exemple... sunt de la masini vechi.. :) no offence. dar arata-mi o masina din 2005 incoace. cu xenon din fabrica si sticla far cu striatii. :)
Cand ma opreste Politia, ma simt ca Scufita Rosie: Dar de ce ai rotile asa de mari? Dar de ce ai cauciucurile asa de late? Dar de ce ai folie?
[url]www.creactivity.ro[/url]
Avatar utilizator
Focus1
 
Mesaje: 65
Membru din: 14 Apr 2008, 21:09
Localitate: Bucuresti
Maşina: NEW MONDEO 2.0 TDCI
VIN: WF0GXXGBBGBC47959

Re: Xenon versus halogen

Mesajde Focus1 » 10 Iul 2008, 08:49

DanielArdelian2 scrie:
Focus1 scrie:uite ca eu am xenoane de astea chinezesti..cum zici tu.. dar sunt facute in germania. :) problema xenonului e ca nu e indicat decat in far cu sticla clara si in far cu lupa pt focalizare. daca ai astea 2 elemente.. nu orbesti pe nimeni, nu ai probleme la RAR sau cu oricine altcineva... de povesti cu altii care te orbesc... sau matizuri.. nu cred ca e cazul..daca nu ai farurile reglate.. poti sa ai si bec normal ca sa orbesti.. nu iti trebuie halogen sau xenon. cat despre instalatiile complete... de xenon.. ce cuprind alea? in afara de kiturile astea "chinezesti" ? o cutie frumos colorata cu un anume brand pe ea? :) sa fim seriosi... principiul tehnic e acelasi.. descarcare electrica in gaz... ca se cheama bosch, siemens sau .. stiu eu.. heavy duty... tot xenon au in becuri si tot la bateria masinii se leaga. :) asa ca cine vrea.. sa isi puna.. cine nu.. sa nu isi puna. e simplu.


Da' chiar asa, ce naiba.
Pai e clar ca noi, romanii, cea mai avansata civilizatie din punct de vedere tehnologic si social din Uniunea Europeana stim mai bine ;)

Noi, si numai noi, romanii, stim sa reglam xenoane in faruri prevazute pentru becuri cu halogen incat sa nu deranjeze pe ceilalti !

Noi, romanii, stim ca sistemele de spalare a farurilor si cele de reglare automata pe inaltime, sticla si oglinda special facuta pentru xenon, toate astea sunt abureli, desi legislatia UE spune ca sunt obligatorii !
Sa-i lasam in pace de innapoiati ce sunt, noi romanii stim ca merge si-asa ;)

si cu UE asta... cand o sa avem salarii de UE si standarde de UE in tara asta..pe care sa nu trebuiasca sa le respect numai eu...omul de rand... atunci poate o sa imi bat capul cu asa ceva...pana atunci.. sunt altii mai mari ca mine... si la stat si la sfat... care ar trebui sa faca mult mai multe decat sa-i caute pe astia cu xenon aftermarket. :)) cat despre produsele aftermarket... 95% din ce se vinde... are certificat international de calitate si sunt facute dupa nshpe ISO. asa ca... ii pun cutia in brate ..sa se duca el sa intrebe producatorul ce o vrea.
Cand ma opreste Politia, ma simt ca Scufita Rosie: Dar de ce ai rotile asa de mari? Dar de ce ai cauciucurile asa de late? Dar de ce ai folie?
[url]www.creactivity.ro[/url]
Avatar utilizator
Focus1
 
Mesaje: 65
Membru din: 14 Apr 2008, 21:09
Localitate: Bucuresti
Maşina: NEW MONDEO 2.0 TDCI
VIN: WF0GXXGBBGBC47959

Re: Xenon versus halogen

Mesajde Alma » 10 Iul 2008, 10:03

Focus1 scrie:da almanahe..dar daca ai sticla striata la far..pt difuzia luminii? ce faci atunci cu toata lupa care o ai pe xenon? le dai in retina la ceilalti.... de aia sunt farurile non xenon cu striatii..pt difuzia luminii. daca focalizeaza odata lupa de pe faza scurta... ce sa mai focalizeze sticla farului? :) trebuie doar sa fie clara si curata.. pt a pastra traseul impus luminii de lupa. ;) iar linkurile tale cu exemple... sunt de la masini vechi.. :) no offence. dar arata-mi o masina din 2005 incoace. cu xenon din fabrica si sticla far cu striatii. :)

cred ca nu m-am facut inteles!
ori cu sticla striata ori cu lupa. E mai bine acum?
Cele cu sticla striata se gasesc la modelele mai vechi intr-adevar iar de cand au aparut cele cu lupa se foloseste sticla clara.
Carputer/CarPC - 8" TFT Touchscreen, Celeron 1,2Ghz, 1024MB DDR II, 2,5" HDD 40GB SATA, M2-ATX 6-24V DC/DC 160 W
________________________
We are what we do. If we want to change what we are, we must begin by changing what we do.
Avatar utilizator
Alma
1nsane Member
 
Mesaje: 3875
Membru din: 31 Ian 2008, 01:00
Localitate: Bucuresti
Maşina: FocuS II, 2005 - 1,6 TDCi 80Kw

Re: Xenon versus halogen

Mesajde claudiu* » 10 Iul 2008, 11:45

Almanahe scrie:Cele cu sticla striata se gasesc la modelele mai vechi intr-adevar iar de cand au aparut cele cu lupa se foloseste sticla clara.

exista 3 modele de faruri: sticla striata - cu oglinda (model mai vechi); sticla clara - cu oglinda (mai noi) si cele cu sticla clara - cu lupa (si mai noi :)) )
Imagine
Imagine

When there's a wet pussy, there's a happy cock!
Avatar utilizator
claudiu*
Gold Member
 
Mesaje: 741
Membru din: 06 Sep 2006, 12:50
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Fiesta - 1,4 tdci B-01-LEC

Re: Xenon versus halogen

Mesajde Alma » 10 Iul 2008, 12:16

claudiu* scrie:exista 3 modele de faruri: sticla striata - cu oglinda (model mai vechi); sticla clara - cu oglinda (mai noi) si cele cu sticla clara - cu lupa (si mai noi :)) )

"sticla clara - cu oglinda (mai noi)"
pot sa le vad si eu pe astea pe un model de serie ca nu stiu la care te referi
Carputer/CarPC - 8" TFT Touchscreen, Celeron 1,2Ghz, 1024MB DDR II, 2,5" HDD 40GB SATA, M2-ATX 6-24V DC/DC 160 W
________________________
We are what we do. If we want to change what we are, we must begin by changing what we do.
Avatar utilizator
Alma
1nsane Member
 
Mesaje: 3875
Membru din: 31 Ian 2008, 01:00
Localitate: Bucuresti
Maşina: FocuS II, 2005 - 1,6 TDCi 80Kw

Re: Xenon versus halogen

Mesajde claudiu* » 10 Iul 2008, 13:40

Cele cu sticla striata si oglinda sunt pe fiesta 2002-2005 (aia fara facelift), pe dacia veche; astea cu sticla clara si cu oglinda sunt pe fiesta 2005---- (facelift), si chiar si pe logan. Cele cu lupa sunt toate cu sticla clara.
Imagine
Imagine

When there's a wet pussy, there's a happy cock!
Avatar utilizator
claudiu*
Gold Member
 
Mesaje: 741
Membru din: 06 Sep 2006, 12:50
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Fiesta - 1,4 tdci B-01-LEC

Re: Xenon versus halogen

Mesajde Alma » 10 Iul 2008, 14:00

claudiu* scrie:Cele cu sticla striata si oglinda sunt pe fiesta 2002-2005 (aia fara facelift), pe dacia veche; astea cu sticla clara si cu oglinda sunt pe fiesta 2005---- (facelift), si chiar si pe logan. Cele cu lupa sunt toate cu sticla clara.

exista xenoane din fabrica sau aftermarket, care sa respecte normele, pe modelele amintite de tine!?
eu toate afirmatiile le-am facut in ideea de a arata cum este normal/safe sa fie dotata o masina cu XENOANE. cred ca ai pierdut aceast aspect esential pe parcurs :-"

de la afirmatia lui Focus1 am plecat eu: "uite ca eu am xenoane de astea chinezesti..cum zici tu.. dar sunt facute in germania. :) problema xenonului e ca nu e indicat decat in far cu sticla clara si in far cu lupa pt focalizare. daca ai astea 2 elemente.. nu orbesti pe nimeni, nu ai probleme la RAR sau cu oricine altcineva..."

deci... xenon cu sticla striata sau cu lupa :-" got me now?
Carputer/CarPC - 8" TFT Touchscreen, Celeron 1,2Ghz, 1024MB DDR II, 2,5" HDD 40GB SATA, M2-ATX 6-24V DC/DC 160 W
________________________
We are what we do. If we want to change what we are, we must begin by changing what we do.
Avatar utilizator
Alma
1nsane Member
 
Mesaje: 3875
Membru din: 31 Ian 2008, 01:00
Localitate: Bucuresti
Maşina: FocuS II, 2005 - 1,6 TDCi 80Kw

Re: Xenon versus halogen

Mesajde muzica9 » 10 Iul 2008, 15:10

Focus1 scrie:uite ca eu am xenoane de astea chinezesti..cum zici tu.. dar sunt facute in germania. :)



chiar sunt curios cine fabrica xenoane in GR in afara de HELLA.

daca pomenesti de asa zisele "kituri simens" care au invadat piata autohtona...
Avatar utilizator
muzica9
1nsane Member
 
Mesaje: 3817
Membru din: 11 Dec 2006, 10:18
Localitate: Bucuresti
Maşina: FULL FARA PIELE

Re: Xenon versus halogen

Mesajde claudiu* » 10 Iul 2008, 21:57

Almanahe scrie:exista xenoane din fabrica sau aftermarket, care sa respecte normele, pe modelele amintite de tine!?
eu toate afirmatiile le-am facut in ideea de a arata cum este normal/safe sa fie dotata o masina cu XENOANE. cred ca ai pierdut aceast aspect esential pe parcurs :-"

de la afirmatia lui Focus1 am plecat eu: "uite ca eu am xenoane de astea chinezesti..cum zici tu.. dar sunt facute in germania. :) problema xenonului e ca nu e indicat decat in far cu sticla clara si in far cu lupa pt focalizare. daca ai astea 2 elemente.. nu orbesti pe nimeni, nu ai probleme la RAR sau cu oricine altcineva..."

deci... xenon cu sticla striata sau cu lupa :-" got me now?

Eu ti-am enumerat toate modelele de faruri existente; fara a lua in consideratie cine sau ce le ilumineaza. Vorbind de xenon n-am vazut din fabrica pe altceva decat pe modelul cu lupa. (poate exista, dar nu stiu eu)
Imagine
Imagine

When there's a wet pussy, there's a happy cock!
Avatar utilizator
claudiu*
Gold Member
 
Mesaje: 741
Membru din: 06 Sep 2006, 12:50
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Fiesta - 1,4 tdci B-01-LEC

Re: Xenon versus halogen

Mesajde DanielArdelian2 » 11 Iul 2008, 07:59

muzica9 scrie:...daca pomenesti de asa zisele "kituri simens" care au invadat piata autohtona...


Deci te rog frumos, nu jigni firma producatoare de xenoane ! :-t
Denumirea completa si corecta a firmei estei SiemensHID, marca inregistrata in China !
Orice asemanare cu denumirea firmei Siemens este pur intamplatoare !
Sunt la fel ca si faimoasa marca de papuci Adibas !
Puteti cauta pe forum direct de pe Google. Exemplu: [ revizie ford fiesta site:clubford.ro ]
Avatar utilizator
DanielArdelian2

Brainiac
 
Mesaje: 10723
Membru din: 19 Feb 2007, 18:11
Localitate: Timisoara
Maşina: Ford Mondeo 2004, Sedan, Trend, 1.8i 125 CP, pachet nefumatori.
VIN: WF04XXGBB44E42077

Re: Xenon versus halogen

Mesajde Focus1 » 11 Iul 2008, 12:10

muzica9 scrie:
Focus1 scrie:uite ca eu am xenoane de astea chinezesti..cum zici tu.. dar sunt facute in germania. :)



chiar sunt curios cine fabrica xenoane in GR in afara de HELLA.

daca pomenesti de asa zisele "kituri simens" care au invadat piata autohtona...


gugaliti dectane.. ca sa nu dau link aci... poate nu e voie. :) cat despre norme si standarde..normal ca sunt facute dupa norme si standarde... scrie pe ambalaj. ;)
Cand ma opreste Politia, ma simt ca Scufita Rosie: Dar de ce ai rotile asa de mari? Dar de ce ai cauciucurile asa de late? Dar de ce ai folie?
[url]www.creactivity.ro[/url]
Avatar utilizator
Focus1
 
Mesaje: 65
Membru din: 14 Apr 2008, 21:09
Localitate: Bucuresti
Maşina: NEW MONDEO 2.0 TDCI
VIN: WF0GXXGBBGBC47959

Re: Xenon versus halogen

Mesajde Alma » 11 Iul 2008, 12:44

claudiu* scrie:Eu ti-am enumerat toate modelele de faruri existente; fara a lua in consideratie cine sau ce le ilumineaza. Vorbind de xenon n-am vazut din fabrica pe altceva decat pe modelul cu lupa. (poate exista, dar nu stiu eu)

daca erai atent vedeai ca am dat exemple de xenoane (mai vechi) unde in loc de lupa se folosea sticla strita ;)
Carputer/CarPC - 8" TFT Touchscreen, Celeron 1,2Ghz, 1024MB DDR II, 2,5" HDD 40GB SATA, M2-ATX 6-24V DC/DC 160 W
________________________
We are what we do. If we want to change what we are, we must begin by changing what we do.
Avatar utilizator
Alma
1nsane Member
 
Mesaje: 3875
Membru din: 31 Ian 2008, 01:00
Localitate: Bucuresti
Maşina: FocuS II, 2005 - 1,6 TDCi 80Kw

Re: Xenon versus halogen

Mesajde muzica9 » 11 Iul 2008, 13:53

Focus1 scrie:
muzica9 scrie:
Focus1 scrie:uite ca eu am xenoane de astea chinezesti..cum zici tu.. dar sunt facute in germania. :)



chiar sunt curios cine fabrica xenoane in GR in afara de HELLA.

daca pomenesti de asa zisele "kituri simens" care au invadat piata autohtona...


gugaliti dectane.. ca sa nu dau link aci... poate nu e voie. :) cat despre norme si standarde..normal ca sunt facute dupa norme si standarde... scrie pe ambalaj. ;)


Dectane este o firma din Gr care rebranduieste toate prostiile produse in Asia(in special faruri si stopuri) si le vinde sub nume propiu.

Singurii producatori de faruri din Europa sunt Hella si Morette.
Avatar utilizator
muzica9
1nsane Member
 
Mesaje: 3817
Membru din: 11 Dec 2006, 10:18
Localitate: Bucuresti
Maşina: FULL FARA PIELE

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Tuning

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 3 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 3 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login