Switch to full style
Pentru ca se cere, pentru ca vedem, pentru ca ne place, pentru ca vrem !!!!
Răspunde

Re: montat xenoane

09 Feb 2011, 10:54

alexgame,

mi-am montat xenon pe ford mondeo mk4

Re: montat xenoane

09 Feb 2011, 12:24

2good4you,793657 scrie:Toata afacerea m-a dus undeva la 600 Ron cu montaj si adaptoare incluse!! Eu zic ca se merita

Cu banii astia mi-am pus faruri cu xenon originale. Asa ca pentru after-market nu mi se pare ca se merita.

Alex_82,794045 scrie:Ai pus si lupa in far? Ca daca nu ai s-ar putea sa deranjezi pe alti in trafic.

Sunt multi cei care nu inteleg ca orbirea celui din fata nu este un lucru bun, ba chiar poate pune in pericol siguranta ta. Ei merg pe principiul: daca vad eu, nu ma intereseaza ca nu mai vede fraierul ala.

kevyn_str8,794370 scrie:Xenoanele after- market lumineaza mult mai bine decat cele de fabrica . Punct
Daca as avea xenoane de fabrica le-as da jos si as pune tot after. Punct

Vezi, Alex? Exact ce spuneam mai sus.

Re: montat xenoane

09 Feb 2011, 18:11

zvony,857026 scrie:Cu banii astia mi-am pus faruri cu xenon originale. Asa ca pentru after-market nu mi se pare ca se merita.


Dc sursa n-a fost ebay, poti da te rog mai multe detalii unde ai gasit originale la pretul asta?

Re: montat xenoane

09 Feb 2011, 18:52

Aproape e-bay: un forum englez al posesorilor de Focus ST, iar un baiat de acolo isi pusese faruri cu interior negru.
Avantajul celor din Anglia este ca sunt mult mai ieftine (piata pentru ele SH este mai restrans), iar dezavantajul (ca sunt concepute pentru a merge pe cealalta parte a drumului) este inlaturat usor: au o tija cu doua pozitii "UK" si "non-UK".

Re: montat xenoane

09 Feb 2011, 19:59

uita-ti-va si pe ebay.de sunt multi cei care pun farurile cu lupa de Focus 2 mai ales la vanzare si au si instalatia in far cu balast. altii doar farurile, insa tot este bine ca aveti lupa originala si este mare lucru.
eu mergand foarte mult extraurban si aproape numai spre vestul tarii ma intalnesc cu multi destepti pe drum care si-au pus xenon after market insa nu au avut/nu au macar bunul simt sa regleze mai des farurile alea cu oglinda, ca pentru cateva secunde intr-o curba stransa noaptea pe vreun drum national, cum este dn 67 pitesti - valcea, daca iti iese un cretin din asta in fata si nu tii banda cum trebuie ai pus-o de-o saritura in gol.
ziua nu sunt probleme, dar noaptea e belea cum merg unii.
cei care regleaza farurile bine, este ok pot sa isi puna ce vor.

Re: montat xenoane

10 Feb 2011, 10:44

zvony,857026 scrie:
2good4you,793657 scrie:Toata afacerea m-a dus undeva la 600 Ron cu montaj si adaptoare incluse!! Eu zic ca se merita

Cu banii astia mi-am pus faruri cu xenon originale. Asa ca pentru after-market nu mi se pare ca se merita.

Alex_82,794045 scrie:Ai pus si lupa in far? Ca daca nu ai s-ar putea sa deranjezi pe alti in trafic.

Sunt multi cei care nu inteleg ca orbirea celui din fata nu este un lucru bun, ba chiar poate pune in pericol siguranta ta. Ei merg pe principiul: daca vad eu, nu ma intereseaza ca nu mai vede fraierul ala.

kevyn_str8,794370 scrie:Xenoanele after- market lumineaza mult mai bine decat cele de fabrica . Punct
Daca as avea xenoane de fabrica le-as da jos si as pune tot after. Punct

Vezi, Alex? Exact ce spuneam mai sus.



Pff ca sa iti raspund si tie legat de problema orbirii altori participanti la trafic. In 1 rand eu nu spun ca nu sunt si oameni nesimtiti care daca si-au pus xenon de 55W (ala in special orbeste) cred ca nu mai trebuie sa faci nici un reglaj la far. TOTAL GRESIT!!! Farul se regleaza ca si inainte. EU spre exemplu am xenon decent de 35 W si pe faza scurta si pe proiectoare si te pot asigura ca nu orbesc pe nimeni pentru ca am avut grija si bunul simt sa ma duc sa mi le reglez. In legatura cu xenon din fabrica la 150 euro scuza-ma dar nu prea imi vine a crede. Un coleg de aici de pe forum vindea faruri originale de mondeo mk4 cu tot cu lupa si cu xenon undeva la vreo 400 euro daca imi aduc bine aminte... Deci ca sa nu o lungim prea mult e alegerea fiecaruia ce isi pune pe masina !!

Re: montat xenoane

11 Feb 2011, 19:06

kevyn_str8,794370 scrie:Xenoanele after- market lumineaza mult mai bine decat cele de fabrica . Punct
Daca as avea xenoane de fabrica le-as da jos si as pune tot after. Punct



CORECT,chiar bat mai tarce ca cele de fabrica

si io din cate stiu era 800 euro diferenta de pret pt xenon de fabrica.

Re: montat xenoane

11 Feb 2011, 19:38

2good4you,857667 scrie:Eu spre exemplu am xenon ... si pe proiectoare.

Asta spune multe. Incearca sa iti aduci aminte de masini un pic mai vechi ce aveau proiectoare de ceata. Multe dintre ele le aveau galbene. Stii de ce? Sa nu vorbim de exemple moderne cand nici o masina nu vine cu xenon pe proiector sau de cazul masinilor care, atunci cand monteaza rampa de lumini, nu au nici un xenon, ci numai bec clasic cu halogen. Sau poate toti baietii nu au fost suficient de straluciti incat sa se gandeasca la xenon in proiectoare.

2good4you,857667 scrie:In legatura cu xenon din fabrica la 150 euro scuza-ma dar nu prea imi vine a crede.

Da, recunosc, am gresit. Au fost 110lire + 10euro transport.

Re: montat xenoane

11 Feb 2011, 20:13

zvony,858538 scrie:
2good4you,857667 scrie:Eu spre exemplu am xenon ... si pe proiectoare.

Asta spune multe. Incearca sa iti aduci aminte de masini un pic mai vechi ce aveau proiectoare de ceata. Multe dintre ele le aveau galbene. Stii de ce? Sa nu vorbim de exemple moderne cand nici o masina nu vine cu xenon pe proiector sau de cazul masinilor care, atunci cand monteaza rampa de lumini, nu au nici un xenon, ci numai bec clasic cu halogen. Sau poate toti baietii nu au fost suficient de straluciti incat sa se gandeasca la xenon in proiectoare.

sincer nu iti inteleg aluzia ta subtila cum ca vezi doamne eu as fi unul din acei tarani care au xenon pe proiector. in 1 rand eu nu mi-am pus xenon pe proiector de fita mi-am pus xenon ca sa imi cresc vizibilitatea si siguranta mea ptr ca la drumurile care le avem ("sigure de altfel") si la becurile care le avea mondeo mk4 din fabrica pur si simplu nu vedeam calumea mi se pareau foarte slabe. al 2 lea motiv ar fi pur estetic. in opinia mea e urat sa ai xenon pe faza scurta si halogen pe proiector. nu inteleg de ce trb eu sa intru in polemica cu tine. pana la urma fiecare e liber sa faca ce considera ca e cel mai bine pentru el nu?

Re: montat xenoane

11 Feb 2011, 20:35

Fiecare e liber sa faca ceea ce e bine pentru el, dar nu si daca asta inseamna rau pentru altcineva. Eu incercam sa-ti spun ca proiectoarele cu xenon nu te ajuta pe ceata (situatie in care este recomandata o culoare mai calda / galbuie a luminii), iar daca nu te ajuta pe ceata de ce vrei sa iti faci un rau? Sau poate le folosesti atunci cand nu este ceata ceea ce contravine legilor in vigoare.
Asadar sunt doua variante:
1. Le folosesti numai cand e ceata: situatie in care sunt mai putin eficiente decat proiectoarele cu bec cu halogen ceea ce inseamna ca vizibilitatea ta este scazuta, astfel sporind riscul si pentru ceilalti participanti la trafic (vizibilitate scazuta pentru tine = sanse mai mici sa ii vezi pe ei).
2. Le folosesti cand nu este ceata: situatie in care comiti o ilegalitate si pui in pericol siguranta celorlalti participanti la trafic prin prizma faptului ca luminile tale sunt mult mai puternice decat ar trebui.

Re: montat xenoane

11 Feb 2011, 21:17

Zvony, scump domne scump, eu am luat mai ieftin, dar pentru asta sa traiasca fratele Maddogul - tatal lor pe ebay! =D>

nu vreau sa supar pe nimeni insa producatorii auto pun xenon din fabrica pe faza scurta ca sa vezi mai bine noaptea si becuri dedicate de ceata ca sa vezi ceva si pe timp de ceata, cred ca si ei s-au gandit la siguranta in trafic a tuturor - eu asa tind sa cred, ca altfel puneau xenon direct pe proiectoare sa vezi gropi si santuri si canale!
Nu pot intelege de ce ne cumparam masini si le chinezarim in toate felurile, am mai vazut oameni cu diferite masini, inclusiv Ford, se laudau cu navigatie si piele si alte dotari, frumoase de altfel, insa si-au pus instalatie xenon after market in far cu oglinda, barem un far cu lupa chiar si aftermarket ar mai cosmetiza treaba un pic.
urmariti site-urile ebay.de , ebay.at si ebay.uk gasiti mereu faruri cu lupa originale si unele sunt chiar la preturi bune, altele prea scumpe, insa faceti o treaba cat de cat apropiata de normalitate!
va salut!

Re: montat xenoane

23 Feb 2011, 01:22

Se gasesc numai lupele si se potrivesc f bine pe farurile de ford cu h4.

Re: montat xenoane

20 Mar 2011, 13:41

Pana la urma m-am decis si imi pun si eu xenon la farurile mele,sa vad ce oferte gasesc,pt.bixenon.Puneti si voi ceva poze cu xenoanele voastre.

Re: montat xenoane

01 Iun 2011, 00:04

iai montat pana la urma bi xenon?

Re: montat xenoane

01 Iun 2011, 16:37

Pe proiectoare am montat xenon!

Re: montat xenoane

02 Iun 2018, 10:07

Salut. Detin un mondeo 2008 cu faruri cu lupa dar fara xenon si am cumpărat faruri originale ford cu xenon incorporat dar le aprinde 2secunde apoi le stinge si imi arata low beam pe fatA.. Stie cineva ce trebuie sa fac sa meargă?
Răspunde