Tuning

Rasini sintetice si fibra de sticla

Pentru ca se cere, pentru ca vedem, pentru ca ne place, pentru ca vrem !!!!

Rasini sintetice si fibra de sticla

Mesajde BV04EDF » 27 Iun 2007, 14:10

Salut
Deschid subiectul asta pentru ca ma tot confrunt cu o problema pe care sunt sigur ca au avut-o sau o au si altii. Cand am cumparat masina acum 1 an aveam in spate pe suportul de sub haion 2 difuzoare ovale ca alea de televizor de pe vremea impuscatului montate foarte neprofesional de fostul proprietar. Pe langa aspectul groaznic, si calitatea difuzoarelor lasa de dorit, asa ca am cumparat o pereche de difuzoare auto Magnat si o pereche de tweetere Magnat pe care le-am montat in locul celor vechi. Cu toate ca am intarit suportul acela nu a rezistat. Sierra, cel putin modelul meu care e printre primele fabricate, nu a fost prevazut cu difuzoare sau loc de difuzoare in spatele masinii, si nu vreau sa renunt la asta din cauza sonorizarii de care dispun si care prevede 4 difuzoare. Deci, urmaresc frecvent pe discovery emisiunile alea cu tuning, unde diversi mesteri realizeaza manual din rasini sintetice si / sau fibra de sticla diverse compartimente pentru difuzoare si nu numai, spoilere, fete de usi interioare, bord, etc. Nu visez sa-mi refac masina din fibra de sticla, dar am ajuns la concluzia ca singura varianta buna ar fi sa-mi construiesc pentru difuzoare aceste incinte pe lateralele port-bagajului. Optez pentru asta si din lipsa de spatiu, un tub de bas eventual cu statie in spate nu ma incanta din cauza spatiului ocupat si pentru faptul ca nu se justifica, vreau doar calitate nu sa-mi sara creierii pe plafon in trafic. Am cautat mult pe internet informatii despre furnizori de astfel de materiale si despre cum se lucreaza cu ele, trebuie sa va spun ca nu am gasit mare lucru. Pe majoritatea altor forumuri cine a mai deschis un astfel de subiect a fost destul de rapid redus la tacere cu replici de genul "las-o balta" , "nu merita munca" , "nu vei reusi niciodata" etc. Eu cred ca se poate, daca am informatiile necesare si complete, materialele care imi trebuiesc si rabdare sunt sigur ca voi reusi sa realizez ce mi-am propus, ca sa nu mai vorbesc de satisfactia pe care ar avea-o oricine sa poata spune "eu mi-am facut asta" si faptul ca fiecare lucrare e unica. Deci, daca este cineva care a lucrat cu astfel de materiale, sau stie cum se lucreaza il rog sa posteze. Multumesc pentru rabdarea de a citi pana la capat, eu n-as fi avut-o :D
ex Sierra 1,6 hatchback `82
Granada mk II 2.3 V6 '84
Nissan Serena 1.6 2000
Opel zafira 1.8 (shit, dar consuma putin :) )
Toyota Celica 1.8 160 HP
FB : tata fiarelor :))
Avatar utilizator
BV04EDF
1nsane Member
 
Mesaje: 4065
Membru din: 12 Iun 2007, 17:15
Localitate: Brasov
Maşina: Granada 2.3 GL V6 '84

Mesajde BoogY » 27 Iun 2007, 15:53

Daca ai fost atent la acele emisiuni ai observat ca acele incinte au schelet din lemn.Fibra si rasina sintetica nu iti va o frecventa curata,si se va auzi ca intr-o galeata.Este destul de greu ceea ce vrei tu sa realizezi si din nefericire pe la noi nu sunt mateliare.Ai putea totusi incerca sa faci din lemn incintele si apoi sa le imbraci cu mocheta acustica.Cea mai buna solutie ar fi ori sa-ti faci placa din porbagaj din PAL sau MDF,iar daca rezultatul nu te multumeste mai poti incerca sa le faci o cutie exact sub acea placa 20cm latime ceva de genul.Am vazut asa ceva pe multe masini,sunetul era destul de clar.Depinde acum si de calitatea player-ului,a firelor,a boxelor si asa mai departe.Este un subiect destul de stufos,am tot cautat si eu pe internet tot feluri de tutoriale despre incinte acustice,treaba asta nu este atat de simpla pe cat pare daca vrei sa lucrezi la un nivel semi-profesional.
BoogY
 

Mesajde BV04EDF » 27 Iun 2007, 17:08

Placa veche originala a masinii s-a rupt sub greutatea difuzoarelor care e destul de mare, in jur de 4-5 kg dupa aprecierea mea, au ditamai magnetii. Pal nu pot sa pun ca e prea greu plus difuzoarele, am incercat deja si masina fiind hatchback telescoapele haionului nu suporta toata greutatea, mi-a cazut in cap de cateva ori cu consecinte destul de grave :x Momentan am confectionat alta placa din lemn stratificat care mi s-a parut foarte rezistent initial si mai usor decat pal-ul, telescoapele haionului rezista...momentan, dar se pare ca greutatea difuzoarelor este totusi prea mare, deja a inceput si asta sa se curbeze. Partea de sonorizare este de calitate dupa parerea mea, casetofonul este produs de o firma de renume, nu zic care sa nu fac reclama, 4x22W reali (nici nu am nevoie de mai mult), cu magazie de cd-uri aceeasi marca, iar cablurile provin dintr-un kit de sonorizare auto cumparat de la magazin specializat. Filtrele bas/inalte sunt calculate si confectionate de mine (pasionat de electronica), si suna excelent. Am vazut ca se lucreaza pe schelet de lemn, este materialul ideal pentru incinte, am calculat deja dimensiunile si circuitul aerului pentru bas reflex, dar vreau sa le imbrac in rasina sau fibra de sticla si sa le montez pe peretii laterali ai port-bagajului in asa fel incat sa para ca fac corp comun cu caroseria.
ex Sierra 1,6 hatchback `82
Granada mk II 2.3 V6 '84
Nissan Serena 1.6 2000
Opel zafira 1.8 (shit, dar consuma putin :) )
Toyota Celica 1.8 160 HP
FB : tata fiarelor :))
Avatar utilizator
BV04EDF
1nsane Member
 
Mesaje: 4065
Membru din: 12 Iun 2007, 17:15
Localitate: Brasov
Maşina: Granada 2.3 GL V6 '84

Mesajde cipriannegau » 28 Iun 2007, 13:05

am un coleg de servici care fabrica barci ,carene, spoilere din fibra de sticla...teoretic se poate face orice....lucrarea ta nu ar fi complicata....dar in schimb e costisitoare..nu costa materialele necesare pentru incinta de difuzoare cat costa matrita necesara producerii acesteia....sa te apuci tu e greu...trebuie sa stii ceva chimie sa lucrezi cu fibra de sticla....nu te descurajez sa nu iti construiesti tu singur incinta dar iti spun ca este foarte foarte costisitor...ideal ar fi sa gasesti pe cineva care a mai facut un astfel de proiect si atunci dupa matrita pe care o are iti toarna si tie un model..
EX- Ford Focus ST(facelift) RevO STAGE 4 432+ hp
Ford Focus RS mk3 REVO 400+ bhp
Avatar utilizator
cipriannegau
1nsane Member
 
Mesaje: 1081
Membru din: 30 Oct 2006, 18:13
Localitate: Corbeanca
Maşina: Focus MK3 RS 400+ bhp REVO

Mesajde BV04EDF » 29 Iun 2007, 08:28

Excelent, poti sa intrebi colegul te rog de unde procura materialele? Foloseste numai fibra de sticla sau si rasini. Matritele le confectioneaza singur sau la comanda la o firma specializata? Ce materiale foloseste pentru matrite? Nu pot folosi o matrita deja facuta pentru ca difuzoarele de bas sunt mai speciale, membranele sunt conice dar suportul lor este patrat. Nu renunt la idee nici in ruptul capului, doar ca vreau sa ma documentez bine inainte de a ma apuca efectiv de treaba.
ex Sierra 1,6 hatchback `82
Granada mk II 2.3 V6 '84
Nissan Serena 1.6 2000
Opel zafira 1.8 (shit, dar consuma putin :) )
Toyota Celica 1.8 160 HP
FB : tata fiarelor :))
Avatar utilizator
BV04EDF
1nsane Member
 
Mesaje: 4065
Membru din: 12 Iun 2007, 17:15
Localitate: Brasov
Maşina: Granada 2.3 GL V6 '84

Mesajde Alen » 29 Iun 2007, 09:10

pana acum cativa ani se confectionau si antene parabolice de satelit din fibra de sticla...cunosteam si eu pe cineva care facea treaba asta....chiar m-am interesat acum, dar din pacate, omul s-a reprofilat ; societatile de televiziune prin cablu ce foloseau acest gen de antene nu le mai utilizeaza, sunt depasite, acum se folosesc antene metalice offset, mult mai usoare si mai simplu de produs...
Avatar utilizator
Alen
 
Mesaje: 7364
Membru din: 15 Apr 2007, 20:19
Localitate: Bacau
Maşina: Ford Fiesta 2007 1.4 TDCi

Mesajde BV04EDF » 30 Iun 2007, 08:43

Am facut rost de rasina pe baza de fibra de sticla, am si ceva instructiuni de la un amic, habar nu aveam ca lucreaza cu asa ceva, o sa experimentez intai pe un difuzor mai mic sa vad ce iese...
ex Sierra 1,6 hatchback `82
Granada mk II 2.3 V6 '84
Nissan Serena 1.6 2000
Opel zafira 1.8 (shit, dar consuma putin :) )
Toyota Celica 1.8 160 HP
FB : tata fiarelor :))
Avatar utilizator
BV04EDF
1nsane Member
 
Mesaje: 4065
Membru din: 12 Iun 2007, 17:15
Localitate: Brasov
Maşina: Granada 2.3 GL V6 '84

Mesajde cipriannegau » 30 Iun 2007, 08:50

salutare....fibra de sticla o achizitioneaza din import.....iar matritele le face el....sa vorbesc sa iti faca un pret
EX- Ford Focus ST(facelift) RevO STAGE 4 432+ hp
Ford Focus RS mk3 REVO 400+ bhp
Avatar utilizator
cipriannegau
1nsane Member
 
Mesaje: 1081
Membru din: 30 Oct 2006, 18:13
Localitate: Corbeanca
Maşina: Focus MK3 RS 400+ bhp REVO

Mesajde BV04EDF » 30 Iun 2007, 08:54

Super, eu am ceva de la un amic dar cantitate mica, da-mi un PM cu pret te rog. Multumesc
ex Sierra 1,6 hatchback `82
Granada mk II 2.3 V6 '84
Nissan Serena 1.6 2000
Opel zafira 1.8 (shit, dar consuma putin :) )
Toyota Celica 1.8 160 HP
FB : tata fiarelor :))
Avatar utilizator
BV04EDF
1nsane Member
 
Mesaje: 4065
Membru din: 12 Iun 2007, 17:15
Localitate: Brasov
Maşina: Granada 2.3 GL V6 '84

Mesajde catalin_gym » 04 Sep 2007, 01:33

BV04EDF daca gasesti vre-un furnizor ptr materiale...sa ma anunti si pe mine te org frumos.
Bafta
Avatar utilizator
catalin_gym
1nsane Member
 
Mesaje: 3451
Membru din: 02 Iun 2007, 20:52
Localitate: Resita-Bucuresti
Maşina: Ex:Ford Sierra hatchback, 1.8 Actual: Citroen C4 hatchback

Mesajde BV04EDF » 04 Sep 2007, 22:43

Momentan proiectul e mort din lipsa de timp. Plec dimineata de acasa si mai ajung seara tarziu, nu mai am timp de nimic. Dar o sa postez imediat ce am timp si incep lucrarea... :)
ex Sierra 1,6 hatchback `82
Granada mk II 2.3 V6 '84
Nissan Serena 1.6 2000
Opel zafira 1.8 (shit, dar consuma putin :) )
Toyota Celica 1.8 160 HP
FB : tata fiarelor :))
Avatar utilizator
BV04EDF
1nsane Member
 
Mesaje: 4065
Membru din: 12 Iun 2007, 17:15
Localitate: Brasov
Maşina: Granada 2.3 GL V6 '84

Mesajde BestROC » 05 Sep 2007, 22:42

Vreau si eu sa fac ceva din fibra !!! daca stie careva pe unde se poate face va rog frumos un PM please
Fiesta ST Frozen White 180CP
Mondeo Titanium 4x4 Magnetic Grey 210CP
Alfa Romeo Stelvio Blu Montecarlo 310CP
Renault Clio TCe 220 R.S. Trophy White 240CP
BMW M2 Blue Long beach 410CP
_______________________________________________________________________
IF IT HAS TITS OR WHEELS IT WILL GIVE YOU PROBLEMS ! http://www.it2go.ro
Avatar utilizator
BestROC
Gold Member
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Sep 2006, 17:20
Localitate: Bucuresti
Maşina: Fiesta ST Frozen :)


Înapoi la Tuning

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 7 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 7 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login