Tuning

Tutorial Vopsire Etrieri [DIY]

Pentru ca se cere, pentru ca vedem, pentru ca ne place, pentru ca vrem !!!!

Tutorial Vopsire Etrieri [DIY]

Mesajde iionutu » 12 Noi 2012, 21:17

Salut.

Nu stiu daca s-a mai vorbit despre acest lucru pe forum, m-am gandit sa postez un tutorial pentru vopsirea etrierilor.
Precizez ca tutorialele video nu sunt facute de mine si nu imi asum meritele pentru ele.

Tutorial limba romana :

Tutorial limba engleza :



Spor la treaba !
iionutu
Incepator
 
Mesaje: 23
Membru din: 15 Ian 2012, 21:33
Localitate: Rm. Valcea
Maşina: Ford Focus MK2 1.6i / 101cp Hatchback/ 2007

Re: Tutorial Vopsire Etrieri [DIY]

Mesajde Adrian_Rujan » 12 Noi 2012, 21:28

Foarte destept romanul =)) :)) a vopsit si discul :)) dehh era scumpa o foaie de ziar sa il acopere cu ea.
Avatar utilizator
Adrian_Rujan
1nsane Member
 
Mesaje: 1841
Membru din: 27 Feb 2011, 07:38
Localitate: Pitesti
Maşina: Ford Focus 1.6,Fiesta 1.4,Pegeout 307 1.6
VIN: WFO4XXWPD47MO2250

Re: Tutorial Vopsire Etrieri [DIY]

Mesajde iionutu » 15 Noi 2012, 18:13

Discul nu prea conteaza, la primele frane se va sterge imediat.
Intotdeauna folositi o Vopsea Termorezistenta datorita temperaturilor mari ce apar la franare.
iionutu
Incepator
 
Mesaje: 23
Membru din: 15 Ian 2012, 21:33
Localitate: Rm. Valcea
Maşina: Ford Focus MK2 1.6i / 101cp Hatchback/ 2007

Re: Tutorial Vopsire Etrieri [DIY]

Mesajde Florin21 » 15 Noi 2012, 21:38

La sfarsitul lui august a.c. am schimbat discurile si placutele de frana de pe spate la Focus-ul din dotare.
Cu acest prilej am hotarat sa vopsesc etrierii si tot ce mai era pe acolo pentru ca era ceva rugina si mizerie pe acolo.
Inarmat cu o sticla de diluant, o perie de sarma, smirghel, plus un spray cu grund si inca unul cu vopsea cromata pentru jante am trecut la treaba.
Am curatat foarte bine totul de rugina, am curatat si degresat totul cu diluant fara sa ma zgarcesc dupa care am aplicat doua straturi de grund care s-a uscat foarte repede... nu am asteptat decat cca. 20 min. intre sedintele de vopsire. La sfarsit am aplicat 3 straturi de vopsea cromata la care a durat ceva mai mult... timpul de uscare intre sedintele de aplicare a fost de cca. 40 min.
Rezultatul...?! In fotografia de mai jos... si, inca rezista... asa ca, nu are sens sa dati banii pe vopseaua termorezistenta... Vopseaua cromata la spray rezista foarte bine ( am parcurs peste 2 000 km de atunci, am spalat de nenumarate ori masina, iar frana am folosit-o destul pe Transalpina si Transfagarasan incat sa incing ceva discurile... )
Nu va faceti probleme daca murdariti discurile de vopsea... ( eu le-am vopsit integral pentru ca nu imi placea ca extremitatile lor rugineau practic imediat... ) dupa cateva cateva franari consecutive nu a mai ramas pic de vopsea pe suprafata de franare... ramanand in schimb frumos vopsite in rest, fara pic de rugina nici la ora actuala.
Urmeaza in primavara si pe fata aceeasi operatiune, dupa ce voi schimba si acolo discurile plus placutele de frana.
Fişiere ataşate
DSC01639.JPG
Avatar utilizator
Florin21
1nsane Member
 
Mesaje: 7898
Membru din: 10 Iun 2007, 13:47
Localitate: Rm. Valcea
Maşina: Ford Mondeo Mk5, 2.0 TDCi

Re: Tutorial Vopsire Etrieri [DIY]

Mesajde Adrian_Rujan » 15 Noi 2012, 21:46

Asta cu folositul vopselelor termorezistente sau celor speciale de etrieri este o pierdere de bani.
Se poate folosi fara nici o problema vopsea normala.
Eu am dat 50 ron pe un spray de 250ml special pentru etrieri si mi-a ajuns decat la un etrier si jumate de tambur asa ca am cumparat spray normal la 12 ron 500ml
Pot sa spun ca dupa 2 anii nu este absolut nici o diferenta intre cei cel vopsit si spray normal si cel cu spray de etrieri.
Avatar utilizator
Adrian_Rujan
1nsane Member
 
Mesaje: 1841
Membru din: 27 Feb 2011, 07:38
Localitate: Pitesti
Maşina: Ford Focus 1.6,Fiesta 1.4,Pegeout 307 1.6
VIN: WFO4XXWPD47MO2250

Re: Tutorial Vopsire Etrieri [DIY]

Mesajde iionutu » 16 Noi 2012, 14:04

Eu am folosit termorezistenta, norocul meu ca nu am dat nici un ban pe ea.
La fosta masina am mers 3 ani fara nici o problema. Urmeaza sa ma apuc si de cea de acum undeva in primavara-vara. Oricum aspectul s-a schimbat, pentru o operatie ce dureaza cateva ore si un cost minim, am fost foarte multumit, plus ca este foarte simplu de facut.
iionutu
Incepator
 
Mesaje: 23
Membru din: 15 Ian 2012, 21:33
Localitate: Rm. Valcea
Maşina: Ford Focus MK2 1.6i / 101cp Hatchback/ 2007

Re: Tutorial Vopsire Etrieri [DIY]

Mesajde mihaibre » 20 Noi 2012, 01:01

eu o sa optez pentru sablat si vopsit electrostatic cu vopsea termorezistenta. pentru ca imi place lucrurile strasnice :D
Power is nothing without control!
Actual car: FORD FOCUS ST 2.0 ECOBOOST
Ex car: FORD FOCUS ST 2.0 TDCI
Avatar utilizator
mihaibre
1nsane Member
 
Mesaje: 2609
Membru din: 30 Oct 2009, 23:24
Localitate: BUCURESTI
Maşina: FORD FOCUS 2.0 ECOBOOST

Re: Tutorial Vopsire Etrieri [DIY]

Mesajde Florin21 » 20 Noi 2012, 09:23

Cand te apuci de treaba sa ne spui si noua de curiozitate cat te-a costat intreaga operatiune si cum reusesti sa sablezi etrierii fara sa-i deteriorezi... :-"
Avatar utilizator
Florin21
1nsane Member
 
Mesaje: 7898
Membru din: 10 Iun 2007, 13:47
Localitate: Rm. Valcea
Maşina: Ford Mondeo Mk5, 2.0 TDCi

Re: Tutorial Vopsire Etrieri [DIY]

Mesajde iionutu » 20 Noi 2012, 22:47

Nu trebuie neaparat sa ii sablezi, dar cine are echipamentul necesar poate sa faca asta pentru ca scutesti timp. Poti sa ii cureti cu ceva degresant si cu o perie de sarma, sau un curatator cu aburi.
Din pacate vremea si lipsa timpului nu imi permite acum sa ma apuc de asta, cand o sa ma apuc, o sa postez pozele .
iionutu
Incepator
 
Mesaje: 23
Membru din: 15 Ian 2012, 21:33
Localitate: Rm. Valcea
Maşina: Ford Focus MK2 1.6i / 101cp Hatchback/ 2007

Re: Tutorial Vopsire Etrieri [DIY]

Mesajde mihaibre » 23 Noi 2012, 15:11

am incercat cu perie de sarma si cu smirghel, am frecat la ei de mi-au sarit capacele si parca tot mai ramane mizerie pe ei, motiv pentru care am ales ca ii voi sabla si apoi vopsi. operatiunea am de gand sa o fac la cei de la elspa, cam 350 lei toti 4 etrierii sablat si vopsit.
Power is nothing without control!
Actual car: FORD FOCUS ST 2.0 ECOBOOST
Ex car: FORD FOCUS ST 2.0 TDCI
Avatar utilizator
mihaibre
1nsane Member
 
Mesaje: 2609
Membru din: 30 Oct 2009, 23:24
Localitate: BUCURESTI
Maşina: FORD FOCUS 2.0 ECOBOOST

Re: Tutorial Vopsire Etrieri [DIY]

Mesajde sandu_daniel » 25 Noi 2012, 12:03

frumos frumos.

o bucata de smirghe, o perie de sarma, vopsea si o bidinea sau la tub. tuning ca in filmuletele de sus se facea la dacia 1300 acum vreo 15 ani.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

perie de sarma rotativa, manusi de protectie, ochelari de protectie, un loc separat unde sa vopsesti si sa nu gazezi nimic, rabdare si niste lichid de frana sa completezi dupa remontare. Spray se gaseste la orice magazin special pentru discuri (sau care rezista la temperatura). Foarte important sa lasati sa se usuce foarte bine sau chiar sa le ajutati cu un pistoc cu aer cald.

Unde lucreaza placuta de frana se pune scotch de hartie care se indeparteaza usor. se taie cu un cutter pe raza cercurilor. eu am vopsit si placutele de frana pe dos ca se vedeau si alea din exterior. discurile pe fata erau noi si cu ocazia asta am vopsit si in interiorul lor pe cant. tare frumos ar fi sa poti desface totul si sa cureti frumos si vopsit totul nu numai etrierul. ma refer la brate si la fuzeta.

O zi buna va doresc.
Avatar utilizator
sandu_daniel
Member
 
Mesaje: 498
Membru din: 17 Feb 2009, 21:59
Localitate: Udine
Maşina: FORD MONDEO MK3 MK4 MK5 Vignale
VIN: WF0WXXGBBW2P13626

Re: Tutorial Vopsire Etrieri [DIY]

Mesajde iionutu » 25 Noi 2012, 13:05

Era frumos daca puneai si cateva poze Pas cu Pas, nu doar cu rezultatul.
iionutu
Incepator
 
Mesaje: 23
Membru din: 15 Ian 2012, 21:33
Localitate: Rm. Valcea
Maşina: Ford Focus MK2 1.6i / 101cp Hatchback/ 2007

Re: Tutorial Vopsire Etrieri [DIY]

Mesajde sandu_daniel » 02 Dec 2012, 14:38

iionutu scrie:Era frumos daca puneai si cateva poze Pas cu Pas, nu doar cu rezultatul.




pas cu pas este discuri noi, perie de sarma roatativa pe o bormasina sa cureti etrierii si manusi cu ochelari de protectie. Apoi ce sa zic spor la treaba.
Pas cu pas cand schimb la mk4 am sa fac si cu poze. Chiar imi pare rau ca nu ma dus capul sa fac pas cu pas un mic tutorial. Oricum era frumos sa fi curatat totul acolo sa dau si pe fuzeta. Oricum va primi si acolo un tratament ca am de schimbat telescoapele.
Avatar utilizator
sandu_daniel
Member
 
Mesaje: 498
Membru din: 17 Feb 2009, 21:59
Localitate: Udine
Maşina: FORD MONDEO MK3 MK4 MK5 Vignale
VIN: WF0WXXGBBW2P13626


Înapoi la Tuning

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 9 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 9 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login