Tuning

am nevoie de un sfat urgent

Pentru ca se cere, pentru ca vedem, pentru ca ne place, pentru ca vrem !!!!

am nevoie de un sfat urgent

Mesajde ovymme » 04 Oct 2007, 02:50

daca tot nu o mai vand am hotarat sa ii maresc puterea din soft asa ca as vrea sa va intreb daca asta ii va afecta sistemul VCT sau cum si cat ar trebui sa ma intind cu caii?Cum va fi consumul?eventual ceva preturi ca aici imi cere 200e
FORD PUMA VCT 1,7 125cp
Avatar utilizator
ovymme
Incepator
 
Mesaje: 66
Membru din: 04 Sep 2007, 03:40
Localitate: Alba Iulia

Mesajde Ecstaz » 04 Oct 2007, 03:31

Se afecteaza timpii de deschidere, ardere etc. Cresterea de putere nu va fi mai mare de 10-15 cai. Consumul va ramane la fel la un stil de ciondus normal iar pe stil sport va creste. Pretul e intr-adevar in jur de 200 euro, si nu cred ca merita pt diferenta de putere. Am uitat sa iti zic, cuplul creste si el pe cu vreo 20Nm. Presupun ca ai undeva pe la 170 si ajungi pe la 190Nm. Nu cred ca merita remaparea la un motor aspirat. Lucrurile se schimba la turbo :D
My ride: Ford Mondeo 2003 1.8L 125HP (gas)

Sa aveti o zi FORDmidabila.
Avatar utilizator
Ecstaz
Gold Member
 
Mesaje: 721
Membru din: 08 Mai 2006, 16:14
Localitate: Somewhere in Bucharest

buna

Mesajde ovymme » 04 Oct 2007, 03:41

mersi de rsp as vrea totusi sa castig ceva cai la puma mea are cineva ceva idei
am auzit ca ar fi eficient sa scoti catalizatorul sa schimbi toba din galerii si destea cam cat ar costa si care ar fi efectele?
FORD PUMA VCT 1,7 125cp
Avatar utilizator
ovymme
Incepator
 
Mesaje: 66
Membru din: 04 Sep 2007, 03:40
Localitate: Alba Iulia

Mesajde NFS » 04 Oct 2007, 11:51

...
Ultima oară modificat de NFS pe 30 Noi 2007, 01:36, modificat 1 dată în total.
Focus
2.0 TDCi Ghia
NFS
Member
 
Mesaje: 332
Membru din: 03 Iul 2007, 09:43

Mesajde Zanga » 04 Oct 2007, 12:11

@ovymme

A existat puma racing. Acelasi motor dar avea 155 cai. Din cate stiu marea diferenta intre ele e ca racing-ul are turatia maxima limitata mai sus adica la 7000 rpm


Later edit:

Puma ta are in prima treapta de viteza un limitator de cuplu/putere pentru motor :wink: iar TCS-ul este permanent ON :wink:
Cu dezactivarea celor doua de mai sus masina devine violenta in prima treapta :twisted:
Scorpio II 2.0 16V Ultima // Scorpio II 2.3 16V Ghia // Scorpio II 2.9 24V Ghia Cosworth
Avatar utilizator
Zanga
Gas Guzzler
 
Mesaje: 2871
Membru din: 11 Iun 2005, 18:41
Localitate: Printre gropile si craterele Bucurestiului

Mesajde unariciflocos » 07 Oct 2007, 23:29

Cel mai eficient mod de a mari puterea la un benzinar e sa-i schimbi axele cu came. Undeva la 400 de euro axele si ai castigat pe la 20 30 de cai. Dar cu cat pui axe mai agresive cu atat va fi masina mai greu de condus in ture joase si creste consumul. Poti sa incerci sa-i planezi chiuloasa si sa-l comprimi putin sau daca dispui de bani sa-i pui turbo, dar neaparat cu decomprimarea motorului.

Orice ai face NU schimba galeriile de evacuare, cel putin nu cu de astea facute la noi. Fac romanii "serpisori" de se intalnesc detonatiile si iti baga gazele inapoi in cilindru sau nu mai face contrapresiune si iti da peste cap functionarea motorului.
unariciflocos
1nsane Member
 
Mesaje: 1024
Membru din: 08 Sep 2007, 01:14

Mesajde Ecstaz » 08 Oct 2007, 12:52

Pai ai putea sa faci multe modificari si sa mai acstigi in jur de vreo 30 de cai. Mai mult din motor aspirat cam greu. Hai sa dam niste sfaturi
- schimbat ax cu came (sport, aluminiu)
- schimbat pistoane
- serpisori (evacuarile din galerii)
- scos catalizator (nu e prea indicat, dar mai da si el putere)
- schimbat evacuare (toba sport fara site, care ajuta la eliminarea gazelor)
- kit cold air intake (filtru de aer cu tot cu conducta de admisie care sa bage aer rece; de obicei se foloseste carbonul)
- remapare

Cam asta imi vine acum in cap. Daca mai are cineva alte idei go for it. Pana acum, la ce am scris eu, ai nevoie cam de minim 1.500-2.000 euro. Oare merita?
My ride: Ford Mondeo 2003 1.8L 125HP (gas)

Sa aveti o zi FORDmidabila.
Avatar utilizator
Ecstaz
Gold Member
 
Mesaje: 721
Membru din: 08 Mai 2006, 16:14
Localitate: Somewhere in Bucharest


Înapoi la Tuning

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 7 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 7 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login