Tuning

Tuning Fiesta '04 1.3 Benzina

Pentru ca se cere, pentru ca vedem, pentru ca ne place, pentru ca vrem !!!!

Tuning Fiesta '04 1.3 Benzina

Mesajde HotDawwg » 14 Mar 2013, 19:59

Salut tuturor,

Am si eu nevoie de cateva sfaturi cu privire la un Ford Fiesta din 2004, motor 1.3 benzina; sper ca aceasta sa fie aria cea mai adecvata pentru acest post, daca nu, rog moderatorii sa-l mute unde considera ei de cuviinta.

In ultimele cateva luni "flirtez" din ce in ce mai des cu ideea de a modifica masinuta, si avand in vedere ca in viitorul apropiat, o sa dispun si de ceva extra fonduri, am nevoie de cateva sfaturi din partea voastra avand in vedere ca am cunostiinte relativ slabe in domeniu.

Incepand cu partea tehnica, m-am gandit in prima instanta la un chip tuning si schimbat evacuarea cu una sport; sunt constient ca plusul de putere este relativ mic insa este un "moft" sa spun asa pe care vreau sa mi-l fac, si avand in vedere ca nu costa extrem de mult...

Prima intrebare ar fi daca pe langa cele doua mentionate mai sus, se mai pot aduce si alte modificari care sa influenteze puterea/cuplul masinii (nu ceva drastic precum turbo, etc.)?
Urmatoarea: imi poate recomanda cineva un service de incredere care se ocupa cu asa ceva? Sau mai multe (realizez ca pot fi specializati doar pe anumite segmente)?

Trecand apoi la partea estetica, m-am tot uitat dupa dealeri sau service-uri autohtoni pentru bara fata/spate praguri sau body kit-uri. Tot ce am reusit sa gasesc mai relevant a fost un anume site -> magnatuning.ro care aparent au diverse body kit-uri; a lucrat cineva cu dansii pana acum? Fiind sincer, dintre body kit-urile de acolo, acesta http://www.magnatuning.ro/en/product/62 ... e-Body-Kit mi se pare cel mai decent sau mai bine zis, aproape de gustul meu. Ideea e ca vreau ceva sa arate decent dar sa nu sara in ochi sau sa socheze prin extrem de multe detalii. Sunt deschis si spre optiunea de piese custom insa nu am gasit nimic relevant pe planul asta.

Mergand mai departe, avand in vedere ca la un moment dat va fi nevoie si de un vopsit, imi poate recomanda cineva un service de incredere, si cam cat ar fi costurile aproximative pentru vopsit in totalitate, cu tot cu schimbat de culoare?

Momentan cam astea sunt principalele puncte care imi vin in minte, insa daca mai apar intrebari pe parcurs, o sa revin.

Multumesc anticipat,
Iulian
HotDawwg
Incepator
 
Mesaje: 1
Membru din: 21 Feb 2013, 10:29
Maşina: Ford

Re: Tuning Fiesta '04 1.3 Benzina

Mesajde Adrian_Rujan » 14 Mar 2013, 20:42

Presupun că ai glumit cu modificările tehnice la maşina asta de 60cp (sau 70cp, specifică motorizarea exact)
Totuşi dacă vrei să spargi nişte banii pe modificări, ar trebui să şti că te va costa foarte mult şi beneficiile vor fi foarte mici.
O evacuare schimbată cap-coadă, inclusiv galerie de evacuare şi catalizator sport, te va duce în jur de 1000 euro... sau poţi încerca varianta ieftină, o tobă sport şi 0cp câştigaţi, dar faci gălăgie.
O resoftare profesională te va duce în jur de 300-400 de euro şi vei câştiga în jur de 10% în cazul tău 6-7cp... sau mai ai varianta ieftină, la 100euro în parcarea blocului, cu promisiuni de zeci de cp şi cu un câştig real de 0cp.

O modificare reală, care îţi va aduce un plus, ar fi nişte axe cu came, dar costă în jur de 500-600 euro.
Însă dacă faci toate modificările de mai sus, plus câteva "nimicurii"e posibil să ajungi pe la 80-90cp (în funcţie de ce motor ai pe maşină)

Părerea mea, lasă maşina aşa cum este şi axează-te mai mult pe exterior şi interior.
Avatar utilizator
Adrian_Rujan
1nsane Member
 
Mesaje: 1841
Membru din: 27 Feb 2011, 07:38
Localitate: Pitesti
Maşina: Ford Focus 1.6,Fiesta 1.4,Pegeout 307 1.6
VIN: WFO4XXWPD47MO2250

Re: Tuning Fiesta '04 1.3 Benzina

Mesajde Legolas8911 » 22 Mar 2013, 09:56

Adrian_Rujan scrie:O modificare reală, care îţi va aduce un plus, ar fi nişte axe cu came, dar costă în jur de 500-600 euro.

Pot sa ma bag si eu in seama sa intreb care-i faza cu axul cu came? :D
Avatar utilizator
Legolas8911
Ford Freak
 
Mesaje: 172
Membru din: 17 Noi 2012, 15:16
Localitate: Cluj-Napoca
Maşina: Ford Focus 1.6i Zetec SE FYDD, 2001, Hatchback, 3usi, Pacific Green

Re: Tuning Fiesta '04 1.3 Benzina

Mesajde Adrian_Rujan » 22 Mar 2013, 10:23

Axele cu came au rolul de a comanda mecanic deschiderea supapelor de admisie si evacuare. Cursa deschiderii si inchiderii acestor supape este determinata de dimensiunile si forma lobilor de pe axele cu came.
Prin modfificarea acestor lobi, se pot optimiza timpii de actionare a supapelor si implicit cantitatea de aer sau amestec introdusa in camera de ardere.
Avatar utilizator
Adrian_Rujan
1nsane Member
 
Mesaje: 1841
Membru din: 27 Feb 2011, 07:38
Localitate: Pitesti
Maşina: Ford Focus 1.6,Fiesta 1.4,Pegeout 307 1.6
VIN: WFO4XXWPD47MO2250

Re: Tuning Fiesta '04 1.3 Benzina

Mesajde Legolas8911 » 22 Mar 2013, 10:30

Adrian_Rujan scrie:Axele cu came au rolul de a comanda mecanic deschiderea supapelor de admisie si evacuare. Cursa deschiderii si inchiderii acestor supape este determinata de dimensiunile si forma lobilor de pe axele cu came.
Prin modfificarea acestor lobi, se pot optimiza timpii de actionare a supapelor si implicit cantitatea de aer sau amestec introdusa in camera de ardere.

Aaaa, am inteles. Mersi :)
Avatar utilizator
Legolas8911
Ford Freak
 
Mesaje: 172
Membru din: 17 Noi 2012, 15:16
Localitate: Cluj-Napoca
Maşina: Ford Focus 1.6i Zetec SE FYDD, 2001, Hatchback, 3usi, Pacific Green


Înapoi la Tuning

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

Cine este conectat

În total există 1 utilizator conectat :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 1 vizitator (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login