Feedback . Reclamaţii . Sugestii . Arhivă

Cenzura Ford Romania?

Moderator: Automatistul

Cenzura Ford Romania?

Mesajde mihai_g » 30 Aug 2015, 10:54

Zilele trecute am postat in sectiunea "Ford România" un subiect cu titlul
Ford Focus NU este pentru condus in oras?!!??

In postul meu comentam raspunsul primit de la Ford Romania cu privire la o defectiune constatata la un autoturism nou cu 600Km la bord, la aproximativ o luna de la achizitie. Redau raspunsul mai jos:
Buna ziua,


Compania Ford Romania impreuna cu dealerul Roadhill Bucuresti au acordat maxima prioritate solutionarii cazului dumneavoastra.
Va transmitem ca Dealerul a finalizat reparatia autoturismului D-voastra, problemele aparute fiind remediate cu profesionalism de catre dealer, in acord cu tehnologia si procedurile de reparatie Ford, neexistand motive de ingrijorare atat legate de calitatea cat si de executia lucrarii.
Deoarece colmatarea injectoarelor datorita calitatii combustibilului folosit, coroborata cu modul exploatarii de catre D-voastra a autovehiculului – cu drumuri scurte in oras, defectul nu poate fi incadrat ca defect, imputabil producatorului.
Va rugam sa contactati Dealerul, pentru preluarea masinii.
Cu stima,
....
Centrul Relatii Clienti Ford Romania


La cererea mea de restirtuire a banilor am primit acest raspuns incalificabil, dupa ce masina mea a fost tinuta intr-un service autorizat Ford aproximativ doua luni. M-am prezentat la dealer pentru a ridica masina. "Reparatia" a tinut 15 minute, dupa care problema a reaparut iar cei de la service au constatat aces lucru.

Postul meu a fost mutat intr-o sectiune neacesibila vizitatorilor neautentificati si a fost redenumit "Focus Mk3 1.5 Eco Boost 150 cp - probleme injectoare". Eu consider ca noul titlu nu reflecta realitea. Scopul postului meu nu de a prezenta o "problema la injectoare", ci de a prezenta raspunsul uimitor primit de la Ford Romania. Dupa parerea mea, colmatarea injectoarelor este efectul unui defect de fabricatie, ci nu cauza problemei.

Cum este posibil ca Ford Romania sa lege defectiunea de
drumuri scurte in oras

Am cumparat o masina in luna mai, si in luna iunie m-am dus cu ea la service. Imi cer scuze ca in aceasta perioada indelungata (mai mult de o luna) nu am plecat in concediu. Eu nu am fost in stare sa negociez 12 saptamani de concediu cu angajatorul meu. Cumva, Ford Focus se adreseaza celor care merg in concediu in fiecare luna?

Solicit modelatorilor sa mute postul meu inapoi in sectiunea "Ford Romania".
De asemenea solicit Ford Romania, in loc sa ascunda problemele si sa taraganeze la nesfarsit, sa restituie banii clientilor ale calor masini prezinta probleme grave in perioada de garantie.

Daca cumva acest forum este "controlat" de Ford Romania, sunt convins ca voi gasi alte forumuri "independente".
mihai_g
Incepator
 
Mesaje: 5
Membru din: 28 Aug 2015, 11:17
Maşina: Ford
VIN: WF05XXGCC5FD85255

Re: Cenzura Ford Romania?

Mesajde turbojack » 30 Aug 2015, 10:59

Problema este una tehnica , deci trebuie sa fie in acea arie.
Avatar utilizator
turbojack
1nsane Member
 
Mesaje: 5855
Membru din: 15 Mai 2011, 12:03
Localitate: CJ

Re: Cenzura Ford Romania?

Mesajde mihai_g » 30 Aug 2015, 11:10

Suport pentru problema tehnica trebuie sa solicite cei de la service.

Eu solicit restituirea banilor si ma plang de modul in care sunt tratat de catre Ford Romania
mihai_g
Incepator
 
Mesaje: 5
Membru din: 28 Aug 2015, 11:17
Maşina: Ford
VIN: WF05XXGCC5FD85255

Re: Cenzura Ford Romania?

Mesajde turbojack » 30 Aug 2015, 11:17

Pentru asa ceva e cale lunga de parcurs , inclusiv coate roase prin tribunale.
Avatar utilizator
turbojack
1nsane Member
 
Mesaje: 5855
Membru din: 15 Mai 2011, 12:03
Localitate: CJ

Re: Cenzura Ford Romania?

Mesajde martini » 30 Aug 2015, 15:00

Raspunsul de la Ford Romania seamana izbitor cu raspunsurile pe care le primeam in iarna de la Vodafone si Samsung Romania, cand, am cumparat un telefon scump si defect de la ei. Imi pare rau pentru ceea ce traiesti perioada asta, sper sa se rezolve cat mai repede.
Sa ne tii la curent!

PS: Forumul ClubFord nu este controlat de Ford Romania.
>>> Fordurile mele

Constanta - intalniri locale
Pentru a te adauga in grupa ClubFord Constanta - click pe link http://forum.clubford.ro/ucp.php?i=grou ... membership bifeaza in dreptul grupei Constanta si apoi apasa pe butonul trimite/send
Avatar utilizator
martini
 
Mesaje: 3348
Membru din: 30 Ian 2008, 14:05
Localitate: Constanta
Maşina: Focus 2 facelift 1,6 GPL

Re: Cenzura Ford Romania?

Mesajde Smiley » 30 Aug 2015, 18:59

inainte sa deschizi un topic nou, incearca sa intelegi si sa respecti structura forumului.
acest forum nu a fost creat numai pentru a-ti putea exprima tu nemultumirea fata de Ford, ci pentru a ne ajuta intre noi. daca un utilizator de Focus 3 are probleme cu injectoarele, crezi ca va cauta un topic intitulat "Ford Focus NU este pentru condus in oras" in sectiunea "Ford Romania", sau se va duce in sectiunea Focus 3 si va cauta un topic al carui titul contine cuvantul "injectoare"?

mai mult, titlul a fost schimbat deoarece nu reflecta corect raspunsul primit de la Ford Romania. asa cum ai mentionat si tu, ei au spus "colmatarea injectoarelor datorita calitatii combustibilului folosit, coroborata cu modul exploatarii....– cu drumuri scurte in oras". tu te-ai legat doar de partea cu drumurile prin oras (care pare a fi fost mentionata doar ca factor agravant) si ai ignorat partea principala (cea cu calitatea combustibilului folosit).

si ca sa-ti raspund la intrebarea din titlul original al topicului tau: "nu, focus nu este pentru condus in oras cu benzina proasta". cel putin asta se intelege din raspunsul celor de la Ford.
Focus C-Max Ghia 2.0 TDCI
Imagine
Smiley
 
Mesaje: 5457
Membru din: 04 Mar 2005, 21:30
Localitate: Bucuresti

Re: Cenzura Ford Romania?

Mesajde razvann » 30 Aug 2015, 19:06

Asta cu "combustibil de proasta calitate" imi ridica tensiunea. Adica iau o masina de 20k euro si o alimentez din bidoane la marginea drumului? Sau cei de la Omv, Pretrom, MOL etc nu respecta normele pentru combustibilul comercializat?
De cate ori ati primit un survey de la Ford Romania legat de cat de multumiti sunteti in calitate de clienti Ford de serviciile post vanzare?
Avatar utilizator
razvann
1nsane Member
 
Mesaje: 2504
Membru din: 30 Noi 2007, 03:30
Localitate: Brasov
Maşina: Mondeo Mk4, 2.0 tdci

Re: Cenzura Ford Romania?

Mesajde Smiley » 30 Aug 2015, 19:29

din pacate, e scuza perfecta in domeniul auto. in general soferii nu au cum demonstra calitatea combustibilului folosit, iar producatorii si benzinarii paseaza problema de la unul la altul.
Focus C-Max Ghia 2.0 TDCI
Imagine
Smiley
 
Mesaje: 5457
Membru din: 04 Mar 2005, 21:30
Localitate: Bucuresti

Re: Cenzura Ford Romania?

Mesajde mihai_g » 31 Aug 2015, 14:51

Eu as vrea un post in cadrul rubricii "Ford Romania" in care sa discut cum trateaza Ford Romania clientii care au cumparat masini defecte fabricate de Ford.
Sunt de acord ca numele anterior al postului nu reflecta decat jumatate din motivatia Ford. Daca il redenumim in "Ford Focus NU este pentru condus in Bucuresti", poti sa il muti la loc, te rog?

Eu am alimentat numai de la statii din centrul bucurestiului cu cel putin 8 pompe si coada la orele de varf, apartinand marilor retele prezente in Romania. Nu am alimentat de la "benzinaria lui Nea Fane". Din aceleasi benzinarii am alimentat ani de zile fostul autoturism, alta marca, care a mers perfect 9 ani si 110000km pana cand l-am vandut pentru a-mi cumpara minunatul Ford.
Profilul meu este profilul unui sofer obisnuit din Bucuresti. Daca masinile Ford nu sunt compatibile cu carburantul vandut de marile benzinari din Bucuresti, coroborat cu drumurile in oras, inseamna ca Ford Focus nu este o masina pt Bucuresti.

Mentionez ca am postat si pe masini punct ro si voi incerca si pe alte forumuri din tara. Sper ca posturile de acolo sa ramana in forma postata de mine.
mihai_g
Incepator
 
Mesaje: 5
Membru din: 28 Aug 2015, 11:17
Maşina: Ford
VIN: WF05XXGCC5FD85255

Re: Cenzura Ford Romania?

Mesajde Smiley » 31 Aug 2015, 15:06

sectiunea "Parteneri ClubFord" e locul in care partenerii asociatiei isi prezinta produsele si serviciile.
exista o sectiune intitulata "Dealerii Ford din Romania" (in interiorul sectiunii "Comunitatea ClubFord") in care te poti plange de serviciile Ford Romania sau ale dealer-ului de la care ai cumparat masina (sau la care ai avut probleme, daca nu-i vorba de acelasi dealer).

daca tu chiar crezi ca problema titlului initial se rezolva inlocuind "oras" cu "bucuresti", atunci n-ai inteles nimic nici din raspunsul celor de la Ford si nici din explicatiile mele.
Focus C-Max Ghia 2.0 TDCI
Imagine
Smiley
 
Mesaje: 5457
Membru din: 04 Mar 2005, 21:30
Localitate: Bucuresti

Re: Cenzura Ford Romania?

Mesajde razvann » 31 Aug 2015, 15:12

Common, raspunsul de la Ford nu are nici o afirmatie serioasa, un raspuns protocolar care sfideasa bunul simt, este o impertinenta. Pe vremea Romcar toti sperau ca Ford Romania va imbunatati relatia cu clientii marcii, dar se dovedesc a fi mult sub asteptari.
Avatar utilizator
razvann
1nsane Member
 
Mesaje: 2504
Membru din: 30 Noi 2007, 03:30
Localitate: Brasov
Maşina: Mondeo Mk4, 2.0 tdci

Re: Cenzura Ford Romania?

Mesajde Smiley » 31 Aug 2015, 15:33

si ce solutie propui? sa ne facem de ras cu titluri gen Libertatea sau Antena 3, cu informatii scoase din context si prezentate cu alt sens decat cel initial?
Focus C-Max Ghia 2.0 TDCI
Imagine
Smiley
 
Mesaje: 5457
Membru din: 04 Mar 2005, 21:30
Localitate: Bucuresti

Re: Cenzura Ford Romania?

Mesajde razvann » 31 Aug 2015, 15:40

Titlul nu e cel mai potrivit, insa locatia poate ar trebui sa ramana in topic-ul Ford Romania, pentru ca ii priveste direct.
Avatar utilizator
razvann
1nsane Member
 
Mesaje: 2504
Membru din: 30 Noi 2007, 03:30
Localitate: Brasov
Maşina: Mondeo Mk4, 2.0 tdci

Re: Cenzura Ford Romania?

Mesajde mihai_g » 31 Aug 2015, 16:19

Atunci explica-mi, te rog tu raspunsul celor de la Ford. Ce am inteles eu este ca isi bat joc de mine. Mai intai iti voi prezenta mai pe larg cazul, apoi as vrea sa imi zici parerea ta. Dar povestea e lunga.
Ford Romania a dat raspunsul de mai sus cunoscand aceste detalii.

M-am prezentat la dealer cu problema mentionata pe data de 19 iunie. Diagnosticul computerizat spune "3rd cylinder miss fire". Dupa mai multe vizite in care ori nu au facut nimic si mi-au recomandat sa mai merg cu masina, ori au facut update de soft sau au schimbat o bobina, cam pe la a sasea vizita la service, au schimbat bujiile.
Mi-au spus ca bujiile erau inegrite si ca problema este legata de carburant. Am zis,
Putin probabil, am alimentat de la benzinari cunoscute cu mii de clienti zilnic, si nu am auzit nimic la stiri. Ciudat, dar hai sa zicem ca a fost asta. A durat cam mult sa va dati seama, dar daca s-a rezolvat, e bine.
Am luat masina cu dubii mari, dar in 15 min m-am intors la service, deoarece problema se manifesta in continuare.
S-au uitat la bujii, si au zis:
- Incredibil, bujiile noi au inceput sa se inegreasca. E clar, benzina care se alfa acum in rezervor e proasta.
- Imposibil, raspund eu, de cand m-am prezentat prima oara la service, am alimentat o data, de la un alt furnizor, iar becul de benzina era aprins. Deci acum in rezervor se afla alt carburant, de la alta firma decat se afla cand a aparut problema.
- Singurul motiv pt care bujiile se pot inegrii in numai cativa km, este calitatea carburantului, raspund mecanicii.
- Nu cred, dar ce pot sa fac? Spuneti-mi cum rezolvam.
- Mergeti pana cand se goleste rezervorul, alimentati din alta parte si o sa se curete.
- Hai nu zau, voi imi ziceti ca benzina din rezervor e proasta de inegreste bujiile imediat si imi ziceti sa merg in continuare cu ea? Goliti voi rezervorul acum, si imi ziceti de unde sa pun benzina.
- Nu stim noi de unde sa puneti benzina, benzina din Romania e proasta, noi nu vindem carburant, blah, blah, blah
- Deci voi vindeti masini in Romania, care nu functiona cu benzina din Romania?
Pana la urma zice unul din mecanici:
- Incercati cu benzina OMV 100, si mergeti vreo 50km pe autostrada.
Ei scot 25l din rezervor, alimentez cu OMV 100, merg 100km si masina face la fel. Ma intorc la service. Asta se intampla cu 5 saptamani inainte de raspunsul de la Ford Romania.

Contactez Ford Romania si solicit banii inapoi.
Urmeaza povestea cu injectoarele. Ma suna cei de la service si imi zic ca acum diagnosticul computerizat spune "4th cylinder miss fire" si imi zic ca o sa incerce sa inverseze injectorul de pe cilindru 3 cu cel de pe cilindru 4, sa vada daca eroarea se muta. Apoi imi zic ca eroarea s-a mutat la cilindrii 1 si 2. Mai investigeaza.
Cat timp au tot investigat, si s-au plimbat cu masina ca sa analizeze problema, s-a golit si rezervorul si au alimentat ei, cu benzina la alegerea lor.
In sfarsit ajunge omul de la Ford Romania si constata ca toate injectoarele sunt colmatate.
- Cum adica, pai saptamana trecuta cei de la service au inversat injectorul 3 cu injectorul 4. Atunci nu erau colmatate.
- Ba erau, si le-au curatat, dar s-au colmatat iar, ce-i drept nu atat de tare ce injectoarele 1 si 2.
- Pai normal, zic eu, pt ca injectoarele 1 si 2 nu au fost curatate si s-a mers cu 1000km. Peste inca 1000km, injectoarele 3 si 4 vor arata la fel. Si ce aveti de gand sa faceti?
- Pai le curatam.
- Pai o sa se colmateze iar.

Apoi vine raspunsul incredibil de la Ford Romania, in care da vina pe carburant, la 5 saptamani dupa ce mi-au golit rezervorul si am alimentat cu OMV 100.
Ma duc sa imi iau masina, cu injectoarele curatate, cu benzina pusa de catre service, nu de catre mine si cu aditiv. Merg 15 minute si problema reapare.

Deci este problema de la carburant?
mihai_g
Incepator
 
Mesaje: 5
Membru din: 28 Aug 2015, 11:17
Maşina: Ford
VIN: WF05XXGCC5FD85255

Re: Cenzura Ford Romania?

Mesajde mihai_g » 31 Aug 2015, 16:50

Putem sa punem titlul: "Cum trateaza Ford problemele aparute in perioada de garantie".

Eu imi doresc doua lucruri:
1. Postul meu sa fie vazut de catre cei de la Ford Romania. La telefon si la email la relatii cu clientii, raspunde o singura persoana. Am solicitat sa vorbesc cu un manager dar nu am reusit. Vreau sa ma asigur ca cei de la Ford Romania cunosc modul in care sunt tratati clientii.
2. Postul meu sa fie vazut de vizitatori, ca sa stie ce probleme pot avea in cazul in care masina se defecteaza in perioada de garantie.

Pentru vizitatori, nu stiu care e rubrica cea mai potrivita, dar am ales rubrica Ford Romania, sperand ca cineva de la Ford sa remarce postul meu.
mihai_g
Incepator
 
Mesaje: 5
Membru din: 28 Aug 2015, 11:17
Maşina: Ford
VIN: WF05XXGCC5FD85255

Re: Cenzura Ford Romania?

Mesajde Smiley » 31 Aug 2015, 18:52

discutia asta nu-si are sensul.
nimic din ce s-a scris pe aici nu m-a convins ca decizia initiala (de a redenumi si muta topicul) a fost gresita. in plus, apar aici detalii care ar trebui sa apara in topicul initial (si pe care aparent l-ai abandonat).

o sa va rog sa continuati aici discutia tehnica: viewtopic.php?f=180&t=106663
Focus C-Max Ghia 2.0 TDCI
Imagine
Smiley
 
Mesaje: 5457
Membru din: 04 Mar 2005, 21:30
Localitate: Bucuresti

Re: Cenzura Ford Romania?

Mesajde adicristea » 03 Oct 2015, 09:41

Topicul ăsta nu-și are sensul din mai multe motive, de aceea discuția continuă în celălalt. Ford România nu este acționar sau participant pe acest forum, deci întrebări directe către ei sunt aproape inutile. Eu consider că ți s-a făcut o mare nedreptate, dar nu văd cum s-ar putea aceasta rectifica cu întrebări pe forum. Altele sunt căile de urmat.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
\\\ Cumpara "romaneste"! Salveaza-ti slujba! ///
Nu fi zmeu, s-ar putea sa zbori!
Nemulţumirile oamenilor nu vin din ceea ce li se întâmplă, ci din diferenţa dintre ceea ce li se întâmplă şi aşteptările lor. ™Ciugu®
Imagine
Avatar utilizator
adicristea
 
Mesaje: 6109
Membru din: 18 Ian 2008, 13:01
Localitate: Reading, UK
Maşina: Citroen C4 Picasso 1.6 eHDI
VIN: 00000000000000000


Înapoi la Feedback . Reclamaţii . Sugestii . Arhivă

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 3 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 3 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login