Feedback . Reclamaţii . Sugestii . Arhivă

Sunt necesare topicurile "Viteza maximă" ???

Moderator: Automatistul

Sunt necesare topicurile "Viteza maximă" ???

Mesajde Mariustom » 30 Ian 2009, 20:37

În ultimul timp au apărut şi se postează în ele topicuri în diverse locuri cu acelaşi subiect: viteza maximă
Degeaba am rugat, aici, închiderea acelui topic, în el tot se postează ...
Ştiu, nimeni nu e perfect, (aproape) toţi dorim performanţe mai bune la maşinile noastre, cam toţi depăşim viteza legală, cam toţi avem momente în care îi dăm blană, dar de la acele "chestii" până la a permite postarea unor mesaje gen:
alin_85,370572 scrie:sal,
yo am prins 170 km/h cu masina plina ,5 locuri din 5 ocupate :D, si se tinea chiar bine pe sosea ,fara vibratii in volan .
si la liniuta cu bmw 316 din 95 pana in 120 km/h ,intr-a 3-a ,se tine super .
oricum la 198.000 km parcursi,e ceva.

acesta având 2 mesaje pe forum (nu e relevant, ştiu, dar nici chiar aşa) şi nu e singurul caz de speriat.
Ştiu că sunteţi mai ... libertini, admir asta, dar totuşi, puţină ... decenţă şi atenţie la conţinutul mesajelor cred că trebuie să fie.
Adică aşa cum se atrage atenţia la cei ce folosesc limbaj gen chat, mirc, mess, aşa ar trebui să se atragă atenţia şi la cei ce consideră o bravură atingerea vitezei maxime cu maşina din dotare. Dacă nu se doreşte închiderea acestor topice.
Oricum, nu vreau să readuc la iveală discuţia mai veche cu acelaşi subiect :P, dar mă simt ... ciudat citind asemenea mesaje. Ştiu, nu e obligatoriu să le citesc (veţi zice), dar nici nu e obligatoriu să se accepte aşa ceva.
Ştiţi, fac o paralelă cu televiziunile care, pentru audienţă mărită, invită diverşi manelişti, fac emisiuni-seriale cu şi despre subiecte penibile, şi câte şi mai câte alte subiecte/ştiri bombă.
Oare chiar sunt necesare asemenea topicuri ? Cui folosesc ? Unde e utilitatea lor ?

Sperând că nu am creat duşmani printre voi deschizând acest topic, vă rog să vă exprimaţi vis-a-vis de cele de mai sus.

Vă mulţumesc pt atenţie, cu stimă,
Marius
Avatar utilizator
Mariustom
Member
 
Mesaje: 447
Membru din: 30 Noi 2006, 22:23
Localitate: Reşiţa
Maşina: Ford Focus Turnier 2001 TDDI

Re: Sunt necesare topicurile "Viteza maximă" ???

Mesajde BogdanFSB » 30 Ian 2009, 21:27

sincer, Marius...cred ca mai bine te abtineai...suna un pic aiurea ce ai scris tu mai sus...nu ma intelege gresit, sunt impotriva tuturor "bizonilor" din trafic dar nu-mi spune mie ca nu ai incercat macar o data limitele masinutei tale...nu sunt un "dusman" de-al tau, dar macar din curiozitate si tot sunt interesat de viteza maxima a unei masini...pana si dealerii scriu viteza maxima si acceleratia 0-100 kmph in oferte...asa ca nu prea inteleg post-ul tau.
Avatar utilizator
BogdanFSB
Moderator
 
Mesaje: 3640
Membru din: 23 Iun 2008, 14:29
Localitate: Bucuresti
Maşina: Renault Kadjar Intense EDC

Re: Sunt necesare topicurile "Viteza maximă" ???

Mesajde Mariustom » 30 Ian 2009, 21:49

Ştii, uite, nu m-am putut abţine. Şi, atunci când am zis "cam toţi depăşim viteza legală, cam toţi avem momente în care îi dăm blană" mă refeream şi la mine, căci nu sunt un sfânt, doar că spre deosebire de alţii ce am făcut eu e nebunia mea pe care mi-o asum şi, oarecum, o regret. Dar asta nu înseamnă că o şi fac publică, prin asta poate chiar provocând pe alţii.

Bănuiam că unii nu vor înţelege diferenţa între ce facem la volan şi ce postăm, prin asta dând idei (de parcă n-ar avea de unde) altora pentru a se "băţoşi" pe forum cu isprăvile lor. La asta mă refeream, la exemplul negativ şi nociv şi la mesajul total neprincipial care îl dau astfel de mesaje.

Acum sunt mai înţeles ? :)

Cu stimă,
Marius
Avatar utilizator
Mariustom
Member
 
Mesaje: 447
Membru din: 30 Noi 2006, 22:23
Localitate: Reşiţa
Maşina: Ford Focus Turnier 2001 TDDI

Re: Sunt necesare topicurile "Viteza maximă" ???

Mesajde VIPER » 30 Ian 2009, 21:52

Vezi tu, treaba asta e exact ca problema din topicul cu "Chiloteii printesei", doar ca e vorba de alte varste si alte "jucarii"... Istoria se repeta...

Nu vom stopa crimele daca nu le mai aratam la TV, de exemplu... Alta e cauza lor, nu ce se vede la TV. Ma rog, poate 2-3% o fi de la TV... Dar cauzele reale sunt in alta parte. Cine are judecata, stie cand si unde sa se opreasca inainte de a face ceva necugetat...

©parereamea :D
"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Focus Mk3.5 1.5TDCi 120CP PowerShift 2017
Imagine
Avatar utilizator
VIPER
 
Mesaje: 7388
Membru din: 01 Mar 2007, 23:41
Localitate: Bucuresti, RO
Maşina: Ford Focus Mk3.5, 1.5 TDCi, Titanium

Re: Sunt necesare topicurile "Viteza maximă" ???

Mesajde Alen » 30 Ian 2009, 22:26

am un sentiment de deja-vu ~X( @-)
Avatar utilizator
Alen
 
Mesaje: 7364
Membru din: 15 Apr 2007, 20:19
Localitate: Bacau
Maşina: Ford Fiesta 2007 1.4 TDCi

Re: Sunt necesare topicurile "Viteza maximă" ???

Mesajde Mariustom » 30 Ian 2009, 22:30

Alen, m-ai făcut să :))
Viper, cred că-i mai mult de 2-3%. Şi, ai dreptate cu ... judecata. Dar unii trebuie ... ajutaţi ;)
Avatar utilizator
Mariustom
Member
 
Mesaje: 447
Membru din: 30 Noi 2006, 22:23
Localitate: Reşiţa
Maşina: Ford Focus Turnier 2001 TDDI

Re: Sunt necesare topicurile "Viteza maximă" ???

Mesajde mondeo.ro » 01 Feb 2009, 23:27

Ce sa zic?...mie-mi place viteza. :-??
Nu inteleg dece te streseaza faptul ca unora le place sa conduca mai sportiv.Si eu am afirmat undeva,pe forum,ca nu prea ma-ncadrez in limitele legale de viteza.Eu as avea nevoie zilnic de autostrada,sau cel putin de-un drum european. :))
Faptul ca tie nu-ti place sa faci public experientele tale 'ilegale' de la volan,nu inseamna ca nici altora nu le place.Mi se pare normal ca pe un forum auto sa vorbim si de viteza maxima atinsa sau de liniute samd.
Nu cred ca influentam numarul accidentelor prin post-urile noastre.Cine e cu capul pe umeri si stie sa conduca o masina,nu cred ca va face accident dupa ce citeste post-urile in care se vorbeste de vit. max.Chiar nu vad nici un motiv ptr. a inchide topic-urile care discuta problemele,pe care le-ai adus in discutie.Regulamentul forumului permite acel tip de discutii,deci.. :-??
Nu cred ca avea rost deschiderea acestui subiect,parerea mea.
Stiti cum se spune:cui nu-i place,sa nu se uite.


PS:Nu dati cu paru' ,ca nu vreau sa ma cert cu nimeni,este parerea mea,cu care nu trebuie sa fie de acord toata lumea. ;)
Mondeo MK3 2.0TDCI 116cp HB
16.10.2016 = 366.780km! Turbo original, pompa inalta original. Injectia schimbata la 305.000km(!) si revopsita partial in 2014. In medie 500e/an filtre, ulei,piese si manopera(3 revizii/an). Arata si merge aproape ca in 2008 cand am luat-o.
Consum minim, calculat la pompa=5.8l/100km(urban, extraurban, autostrada) Viteza 80-140km/h pe nationale si 140-210km/h pe autostrada.
Consum mixt in prezent=6.9-7.3l/100km
Consum record:202km cu 8l =>4l/100km!!
Avatar utilizator
mondeo.ro
Gold Member
 
Mesaje: 533
Membru din: 15 Noi 2008, 15:54
Localitate: Timisoara(de fapt aproape de)
Maşina: Mazda 6 Sport GT CD140, 2008 / Ford Mondeo 2.0TDCi 116hp Ghia 2004/Ford Ka 1.3i 2006
VIN: wfblabnustiusorry


Înapoi la Feedback . Reclamaţii . Sugestii . Arhivă

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 5 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 5 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login