Asociaţia ClubFord România

problema acceleratie ford mondeo 1.8 16v benzina 110cp

Discuţii, detalii, propuneri, nelămuriri şi înscrieri în Asociaţia Non-Profit ClubFord România

problema acceleratie ford mondeo 1.8 16v benzina 110cp

Mesajde catalinmihaiandrei » 23 Dec 2015, 15:24

Salutare, nu de mult am intrat si eu in posesia unui ford mondeo mk3 din 2004 motor 1.8 16v de 110 cp, masina merge impecabil, trage, nu rapane, nu intrerupe, singura problema care ma inebunit este ca in momentul cand vreau sa opresc la semafor si pun masina pe liber masina se tureaza singura pana pe la 2000 de turatii si apoi scade, lafel si in momentul cand accelerez pe liber, turatiile scad incet si cand ajunge la 2000 ramane pt cateva secunde apoi scade la 800 in rest nu oscileaza nu se intrerupe in mers nici o problema, ce e de facut? a mai intampinat cineva asa ceva? ma poate ajuta cineva cu un sfat? multumesc anticipat si imi cer scuze pt toata povestea dar am vrut sa se inteleaga cat mai clar problema.
catalinmihaiandrei
Incepator
 
Mesaje: 4
Membru din: 23 Dec 2015, 14:02
Maşina: Ford
VIN: wf04xxgbb54l56411

Re: problema acceleratie ford mondeo 1.8 16v benzina 110cp

Mesajde Cismigiu.alexandru » 25 Iun 2016, 17:17

Buna ziua! Sunt nou pe acest forum si as dori sa ma și pe mine va rog daca se poate. Am achiziționat un mondeo break 2002 1.8 benzina motor duratec ,echipare ghia. Nu am avut probleme pana când după 2 luni s-a aprins martorul de check engine. De aici a început distracția.
3 testere la 3 service-uri diferite. Păreri diferite. Ultimele 2 Sonda lambda 1. Am schimbat piesa, s-a resetat eroarea,dar după 100 de km iar s-a aprins martorul în bord. Nu l-am băgat în seamă până acum 2 zile.
Mergând mașină a început să nu se mai tureze, treptele mă obligau să le schimb la sfertul pedalei pentru că mai departe nu putea turația,incepea să se bâlbâie iar mai apoi s-a oprit. Același lucru și a doua zi numai că de data asta mai puternică problema si de asemenea la relanti turația varia între 900 și 700 cu trepidatii ale mașini și apoi cu oprirea motorului.
Menționez că mașina face așa numai când se încălzește,rece jumătate de zi merge perfect. Am dus-o în service acum este acolo,cei de acolo după verificările o zi au spus că pe tester după ce au mers cu ea la cald apare eroare la sonda lambda 2. Să fie oare de vină Sonda aceea?
Va rog daca se poate o părere nu as vrea sa arunc banii pe fereastra. Nu înțeleg care este problema va rog să mă ajutați poate ați mai pățit.
Va mulțumesc anticipat!!!!
Cismigiu.alexandru
Incepator
 
Mesaje: 3
Membru din: 22 Iun 2016, 06:31
Maşina: Ford

Re: problema acceleratie ford mondeo 1.8 16v benzina 110cp

Mesajde Cismigiu.alexandru » 25 Iun 2016, 17:18

Rugămintea mea este una! Să pun testerul de la reprezentanta??? Știe cineva un service bun pt Ford în București? Va multumesc
Cismigiu.alexandru
Incepator
 
Mesaje: 3
Membru din: 22 Iun 2016, 06:31
Maşina: Ford

Re: problema acceleratie ford mondeo 1.8 16v benzina 110cp

Mesajde bricy » 25 Iun 2016, 20:55

Primul lucru care l-as verifica ar fi presiunea pompei de benzina atunci cand face figura.
Pe partea de testere toti stiu sa citeasca erori si foarte putini parametri.
"Nu întrebaţi ce poate să facă ţara pentru voi, întrebaţi-vă ce puteţi face voi pentru ţară"
Avatar utilizator
bricy
1nsane Member
 
Mesaje: 3374
Membru din: 11 Sep 2009, 12:15
Localitate: Tecuci
Maşina: Focus 2002 2.0i 131cp Brc
VIN: WF0NXXGCDN1P72637


Înapoi la Asociaţia ClubFord România

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

Cine este conectat

În total există 1 utilizator conectat :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 1 vizitator (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login