Asociaţia ClubFord România

probleme ford

Discuţii, detalii, propuneri, nelămuriri şi înscrieri în Asociaţia Non-Profit ClubFord România

probleme ford

Mesajde cosmindobritoiu » 08 Mai 2020, 08:18

Va salut baieti,
Sunt nou pe acest forum si m am alurat acestui forum pentru ca sunt posesor de ford de vre o 10 ani unu la mana iar al doilea motiv este ca as avea nevoie de un sfat. In prezent posed un ford focus mk 2 break din 2011 cu motor de 1.6 tdci de 109 cai. De pe la 100 mii km a inceput sa mi faca probleme in sensul ca daca apasam acceleratia si mergeam constant cu 3 mii ture pentru 3 minute imi aparea in bord becul de check engine si nu ma mai lasa sa o turez. M am cam speriat si am mers la diagnoza la ford unde mi s a spus ca are probleme la geometria variabila la turbina. Nu am schimbat o pentru ca costa foarte mult si am trimis o la reconditionat la o firma din bucuresti. Cand am remontat turbina cu schimburi de uleisi filtre facute mi s a aprins iar martorul de check engine. Am schimbat bujiile pentru ca mi a zis mecanicul ca pot fi alea. Nici alea nu au fost. Am schimbat senzor vacuum. Nici un rezultat. Nici un furtun de vacuum spart. Nu stiu ce sa ma mai fac cu ea. Vreau sa va spun ca mi se pare ciudat faptul ca toata iarna, cat au fost temperaturi sun 10 grade nu mi s a aprins senzorul si ma lasa sa o turez cum voiam , adica mergea perfect. Cum a venit caldura daca ma dau un pic la ea , se aprinde martorul si imi limiteaza turatiile la 3 mii. Nu mai stiu unde sa merg cu ea si ce problema poate avea. Apropo sunt din Rm. Vlcea. Va multumesc pentru ajutor si mi cer scuze dar nu am stiut unde sa postez. Va salut
cosmindobritoiu
Incepator

Maşina: Ford

Înapoi la Asociaţia ClubFord România