Asociaţia ClubFord România

ford focus diesel 1.8 tddi sau tdci (2000-2004)

Discuţii, detalii, propuneri, nelămuriri şi înscrieri în Asociaţia Non-Profit ClubFord România

ford focus diesel 1.8 tddi sau tdci (2000-2004)

Mesajde just4fuN » 12 Feb 2016, 14:34

Va salut si-mi cer scuze daca nu postez unde trebuie,rog sa fie mutat, doar ca ma tot zbat de ceva timp prin postari mai vechi sau pe alte forumuri sa aflu parca o intrebare delicata.. TDDI SAU TCDI?? Exista topicuri pe aceasta teama, dar brusc subiectul deviaza si ajungi sa te intrebi "ce oara cautam?" In fine, vreau pareri de la cunoscatori si nu "am auzit la un prieten care avea un coleg ce spunea: " care motorizare e mai fiabila; costurile de reconditionare injectoare; daca chiar se simte asa mult diferenta de 10cp (tddi 90 / tcdi 100); daca diferenta de consum "se vede" cum zic unii. Mentionez ca ma intereseaza strict in aceea perioada, pana in 2004 si stiu ca probabil e un subiect depasit si de vreme si de interes, dar as aprecia sfatul vostru. multumesc!
just4fuN
Incepator
 
Mesaje: 1
Membru din: 12 Feb 2016, 13:59
Maşina: Ford

Re: ford focus diesel 1.8 tddi sau tdci (2000-2004)

Mesajde bobutza » 21 Feb 2016, 22:11

Din ce stiu eu si am citit tddi e mult mai fiabila.m vrut eu sa imi iau faxus 1 acum cativa ani si as fi luat tddi ca la tdci e problema mare cu injectoarele si pompa care face span.nu ai postat unde trebuie dar rezolva un moderator.o seara faina
bobutza
Gold Member
 
Mesaje: 630
Membru din: 19 Ian 2010, 20:02
Localitate: Viena
Maşina: Mondeo mk5 2.0 tdciTitanium
VIN: WF0EXXWPCEFK28939

Re: ford focus diesel 1.8 tddi sau tdci (2000-2004)

Mesajde Danyellll » 22 Feb 2016, 12:39

just4fuN scrie:Va salut si-mi cer scuze daca nu postez unde trebuie,rog sa fie mutat, doar ca ma tot zbat de ceva timp prin postari mai vechi sau pe alte forumuri sa aflu parca o intrebare delicata.. TDDI SAU TCDI?? Exista topicuri pe aceasta teama, dar brusc subiectul deviaza si ajungi sa te intrebi "ce oara cautam?" In fine, vreau pareri de la cunoscatori si nu "am auzit la un prieten care avea un coleg ce spunea: " care motorizare e mai fiabila; costurile de reconditionare injectoare; daca chiar se simte asa mult diferenta de 10cp (tddi 90 / tcdi 100); daca diferenta de consum "se vede" cum zic unii. Mentionez ca ma intereseaza strict in aceea perioada, pana in 2004 si stiu ca probabil e un subiect depasit si de vreme si de interes, dar as aprecia sfatul vostru. multumesc!


Deobicei tddi are probleme cu pompa.
tdci cu injectoarele.
tddi mai zgomotos ca tdci, consum umpic mai maricel, deoarece tdci are injectoare common rail.
Mai bine schimbi un injector decat pompa.
Pe scurt daca ai grija si bagi motorina de calitate, din cand in cand ii mai dai in gura sa rupi asfaltul, clar tdci.
Avatar utilizator
Danyellll
Ford Freak
 
Mesaje: 130
Membru din: 12 Noi 2014, 16:01
Localitate: TIMISOARA
Maşina: Ford Mondeo mk3
VIN: WF0WXXGBBW2B38367


Înapoi la Asociaţia ClubFord România

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 8 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 8 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login