Switch to full style
Discuţii, detalii, propuneri, nelămuriri şi înscrieri în Asociaţia Non-Profit ClubFord România
Răspunde

Gasiti util un card de membru ClubFord?

Da
465
92%
Nu
43
8%
 
Voturi totale : 508

Card membru ClubFord: Modele, Discutii, Expedieri, Probleme

20 Apr 2008, 20:40

Avand in vedere ca anul acesta iepurasul s-ar putea sa ne aduca infiintarea Asociatiei, cred ca ar fi util un card asemanator celui bancar prin care sa ne dovedim statutul de membru in Asociatie. Spun asta deoarece in situatiile in care apartenenta la aceasta trebuie dovedita, acest card ofera mai multa credibilitate si greutate. Un sticker isi poate face oricine cu un calculator si o imprimanta, ecusoanele la fel (chiar daca la un moment dat ar aparea si o stampila), iar sa umbli mereu cu o hartie emisa de onor Asociatia dupa tine nu e practic deloc. Asa, langa cardurile fiecaruia, sunt sigur ca isi va gasi loc si acesta. Nu stiu unde se fac, cat costa samd. S-ar putea trece pe el numele, prenumele, seria si nr actului de identitate si eventual si numarul de inmatriculare al masinii. Haideti sa dezbatem. Multumesc.

Re: Card membru ClubFord

20 Apr 2008, 22:30

O alta idee ar fi o legitimatie vizata anual cu un sticker holograma. Adica atunci cand platesti cotizatia anuala primesti sticker-ul si il lipesti pe spate.

Re: Card membru ClubFord

20 Apr 2008, 22:34

si uinde se pot produce astfel de carduri? :-/

Re: Card membru ClubFord

21 Apr 2008, 07:08

Sunt multe firme care produc carduri personalizate pe la noi.
Intii sa ne hotarim ce scriem pe el si cum sa arate si pe urma gasim sigur o firma cu preturi mai rezonabile :) .
Dar trebuie sa stiim ce vrem.

Re: Card membru ClubFord

21 Apr 2008, 08:09

Buna idee cu cardul, dar nu sunt de acord cu numarul de inmatriculare, ca unii isi mai schimba masinile, altii au mai multe, altii nu au inca, etc. :)

Re: Card membru ClubFord

21 Apr 2008, 08:21

Ideea cardurilor este destul de buna. Si s-ar putea combina cu cea a legitimatiilor (BogdanF). Ca sa va dau un exemplu: cardurile RATB (nu lucrez la ei si nici nu le fac reclama!!!) care sunt pentru abonamente. Dupa ce platesti, redevine valid. O legitimatie se deterioreaza mai repede, avand un suport mai subtirel. Un card poate avea si valabilitate mai mare, si ideal ar fi sa fie revalidat anual (la plata cotizatiei, de exemplu). Sistemul de securizare de asemenea trebuie stabilit precum e cel de la cardurile bancare care au si holograma.
Idei sunt destule. Numai "sa nu mai punem caruta inaintea boilor"-cum spune proverbul. Sa ne vedem noi cu asociatia infiintata cu acte in regula, cu sumele de plata pentru cotizatii in clar si vom vedea. Mi-e teama sa nu ne trezim ca atunci cand va fi vorba de ceva banuti, sa nu "dispara" in ceata foarte multi..... :-"
Asociatia implica si responsabilitati serioase nu numai drepturi sau alte avantaje in numele ei. Cei care s-au gandit s-o infiinteze sunt niste entuziasti, sau cum spunea Nichita Stanescu : "frumosii nebuni ai zilelor noastre", dar sigur au contat si pe sprijinul real, material al membrilor. Altfel nu se inhamau la asa ceva. Deci hai sa stabilim intai cum putem sa-i ajutam pe ei pentru primii pasi si dupa asta sa avem motive de mandrie prin apartenenta la Club Ford.
Sunt sigura ca vor aparea discutii privind conditiile de acordare a statutului de membru: unii nu conduc(sau nu au) masini marca Ford, altii au mai multe Forduri, unii nu au deloc masina...
Sa le luam pe rand, pentru ca de idei si de membrii seriosi se pare ca nu ducem lipsa. =D>

Re: Card membru ClubFord

21 Apr 2008, 08:33

In principiu sunt de acord!
danim are perfecta dreptate! Intai sa existe asociatia si apoi se poate face cardul!
Sunt de aceeasi parere cu DanielArdelian2 sa nu fie trecut nr. de inmatriculare sau VIN-ul masini! Ideea este ca persoana sa fie membru al asociatiei nu masina!

Re: Card membru ClubFord

21 Apr 2008, 08:56

Nu punem caruta inaintea cailor. La intalnirea de sambata Adispan ne-a spus ca in principiu joi ar trebui sa iasa actele. Si chiar daca nu ar fi asa, stim cu totii cat de alene se misca treburile astea (vezi pliante, tricouri, gesturi de caritate). Asa ca eu nu cred ca ne-am grabit (numai pana vom cadea de acord cum o sa arate sa vedeti!). Iar cu nr de inmatriculare, am scris in primul post "eventual". Si banuiesc urmatoarea chestie: vor fi valabile pt masini Ford pt ca Asociatia va negocia diverse chestii bazandu-se pe un nr minim de masini. Or in cazul acesta este vorba de sute de Forduri, iar celelalte marci adiacente detinute de membri ar fi slabut reprezentate la negociere. Asa vad eu lucrurile, dar e posibil sa ma insel. N-ar fi prima data... :-/

Re: Card membru ClubFord

21 Apr 2008, 09:55

KomandantuR scrie:Si banuiesc urmatoarea chestie: vor fi valabile pt masini Ford pt ca Asociatia va negocia diverse chestii bazandu-se pe un nr minim de masini. Or in cazul acesta este vorba de sute de Forduri, iar celelalte marci adiacente detinute de membri ar fi slabut reprezentate la negociere. Asa vad eu lucrurile, dar e posibil sa ma insel. N-ar fi prima data... :-/

Ai har de cititor de ganduri sa stii!!! B-) Fraza de mai sus mi-a trecut si mie prin minte numai ca n-am vrut s-o exprim scrisa. De ce? Pentru ca , gandesc eu, Asociatia Club Ford ar trebui sa reprezinte posesori de Ford indiferent de model, an de fabricatie sau altceva.
Alte marci au alte cluburi. Vezi Club C4, Fiat, etc. :-t Si acum puteti sa dati cu pietre!!!!!
Daca mi-as luat un alt autoturism, tot Ford as lua, pentru ca m-a convins. Indiferent de micile barfe si "greierasii" invocati sau de alte chestiute mai mult sau mai putin imaginare.
;) ;) ;)

Re: Card membru ClubFord

21 Apr 2008, 09:56

Trebuie tinut cont de un singur lucru: omul din prvincie plateste taxa probabil prin virament bancar, mandat postal etc, nu are cine sa-i valideze lui cardul ca la ratb. O alta problema ar fi costurile. De exemplu daca este un card magnetic presupun ca sunt alte costuri, si este nevoie de o infrastructura. Nu cred ca e chiar asa simplu. Varianta viabila cu card de membru ar fi doar cu numele nu si magnetic. Adica o legitimatie de plastic sub forma de card...

Re: Card membru ClubFord

21 Apr 2008, 10:01

BogdanF scrie:Trebuie tinut cont de un singur lucru: omul din prvincie plateste taxa probabil prin virament bancar, mandat postal etc, nu are cine sa-i valideze lui cardul ca la ratb. O alta problema ar fi costurile. De exemplu daca este un card magnetic presupun ca sunt alte costuri, si este nevoie de o infrastructura. Nu cred ca e chiar asa simplu. Varianta viabila cu card de membru ar fi doar cu numele nu si magnetic. Adica o legitimatie de plastic sub forma de card...

Si daca l-am valida o data pe an (magnetic), cum si-ar da cineva seama daca este activ sau nu?
O legitimatie din plastic este foarte buna, iar pe spate ar putea fii lipite vizele (ca la vot pe buletin). Iar pe un card intra in jur de 10 vize.

Re: Card membru ClubFord

21 Apr 2008, 10:11

La partea cu ştanţarea pe card a numarului masinii sunt doua situatii:

1. nu e chiar asa greu sa mai faci un card cu noul numar; plus ca nu cred ca se schimba masina de 3-4 ori pe an;

2. pe de alta parte insa, sunt cativa care au mai multe masini Ford, ar trebui trecute toate sau doar una dintre ele?

Re: Card membru ClubFord

21 Apr 2008, 10:13

De acord cu voi. La provincie recunosc-nu m-am gandit.
Dar cum s-ar acorda vizele? Cei din provincie ar trebui sa vina in Bucuresti sa-si vizeze cardul? Nu ar fi mai usor ca atunci cand isi platesc cotizatia/taxa, dupa confirmarea intrarii banutilor sa primeasca un stiker-holograma/altceva securizat cumva???

Re: Card membru ClubFord

21 Apr 2008, 10:16

Iar pe un card intra in jur de 10 vize.

Adica autocolante cu holograma sa nu poata fi falsificate.

Re: Card membru ClubFord

21 Apr 2008, 10:28

Ar mai fi o solutie si anume: cardul va avea pe langa nume, prenume, si un numar. Pe forum se va infiinta un topic cu o lista in care se vor regasi numerele de card ai caror membri au platit cotizatia. In felul acesta oricine (dealer, service, samd) poate verifica valabilitatea acelui card. Altfel s-ar ivi situatii de genul "nu am cu ce sa va citesc cardul, mai treceti pe la noi". Si am sunta si stickerele cu holograme (mancatoare de resurse, timp, etc). Deci nu trebuie sa fie neaparat magnetic, nu are rost.

Re: Card membru ClubFord

21 Apr 2008, 10:30

Numarul poate fi numarul de inregistrare pe forum...membru numarul 000000.
Si intr-adevar trebuie combinat nume cu numar si masina.

Re: Card membru ClubFord

21 Apr 2008, 10:33

Asta inseamna ca atunci cand te duci la service sa ii pui sa intre pe forum pentru a vedea daca apari? Cautare topic, cautare nume, cred ca e mare bataia de cap. Pentru solutia asta cu numele pe web ar fi buna pagina aia de care se vorbea, cu un motor simplu de cautare nume.

Si totusi, solutia cu hologramele mi se pare mai profesionala, plus ca pot exista probleme cu site-ul si atunci ce faci?

Re: Card membru ClubFord

21 Apr 2008, 10:35

De multe ori lucrurile simple sunt cele mai eficiente. Ne-am mai gandit (membrii fondatori) sa facem un excel cu toti cei care au platit, dar ar fi prea complicat sa-l trimiti toata ziua (updatat zilnic) celor cu care ar urma sa colaboram.

Re: Card membru ClubFord

21 Apr 2008, 10:37

Problemele cu site-ul tin cateva ore cel mult. Toata lumea are acces la internet. Pe cand sa trimiti un sticker dintr-un oras in altul... Sa fim seriosi. Se castiga timp.
Bogdan, e prea complicat asa. In scurt timp vor fi privite precum spam-urile.

Re: Card membru ClubFord

21 Apr 2008, 10:42

Eu nu ma refer la probleme minore, Robert. Ma refer la probleme de server, update-uri (astea nu sunt foarte dese, cam o data la 6 luni). Dar pot exista probleme la ISP (eu am la munca abonament corporate si au fost saptamani in care a cazut si de 2 ori). Tot suportul din mana cred ca e mai sigur. Iar partea online sa fie de backup.

Dureaza sa trimiti un sticker... la inceput. Ca dupa ce ai cardul nu mai trebuie trimis nimic. Si asta se intampla o data pe an.

Re: Card membru ClubFord

21 Apr 2008, 10:45

Da dar ce te-ai face in situatia in care te duci la service, si urmeaza sa platesti operatiunea si din lene sau alte motive nesimtite respectivul angajat iti zice ca nu le merge netul sau orice alt motiv cu care s-ar putea scuza sa nu iti dea reducerea. Asa i-ai falfait legitimatia vizata pe la nas si gata, nu mai are ce sa comenteze. Chestia cu stickerul m-a inspirat din faptul ca mie imi vizeaza carnetul de student anual, stampila, doar ca noi nu am putea trimite stampila prin posta, dar o scrisoare prin prioripost ajunge relativ repede.

Re: Card membru ClubFord

21 Apr 2008, 10:48

Exact asta spuneam si eu.

Re: Card membru ClubFord

21 Apr 2008, 10:51

Sau le facem cu valabilitate, ca cele bancare: "Valabil pana la 12/2010". Si nu mai trebuie nici net, nici stickere si nici "simtire". E adevarat ca in cazul acesta ar trebui platita cotizatia integral la inceput pt acea perioada de valabilitate, dar nu cred ca e o gaura in cer. Eventual ai la tine si chitanta care atesta plata.

Re: Card membru ClubFord

21 Apr 2008, 10:57

Ai dreptate, asa ar fi cel mai bine, se face odata pe an, ştanţat si gata. Iar daca schimbi masina sau numarul de la masina, se poate face unul temporar pana la expirarea valabilitatii.

Re: Card membru ClubFord

21 Apr 2008, 10:58

Cotizatia va fi probabil anuala, dar ce te faci daca se va stabili ca se poate plati si-n 2 transe?!
E buna ideea cu valabilitatea, dar tot trebuie pusa data, stampila si semnatura. :D

Re: Card membru ClubFord

21 Apr 2008, 11:00

verga_Cip scrie:E buna ideea cu valabilitatea, dar tot trebuie pusa data, stampila si semnatura. :D


Pai astea nu se regasesc pe chitanta? N-as vrea sa devina ceva prea complicat...

Re: Card membru ClubFord

21 Apr 2008, 11:02

Ii dai card si-i mai dai si chitanta?! Numai AND face asa cu rovigneta, ca vrea sa vada chitanta! Sa mori de ras ca stau cu chitante in portmoneu sa le arat tampitilor ca rovigneta e a mea.

Re: Card membru ClubFord

21 Apr 2008, 11:06

Dar e mai usor asa, o foicica nu e asa grea si nici nu ocupa mult loc in portmoneu. :D

Re: Card membru ClubFord

21 Apr 2008, 11:27

Aia cu platitul in transe e alta poveste. Eu zic ca nu e asa mare suma sa trebuiasca platita in transe. O s-o discutam la timpul potrivit.

Re: Card membru ClubFord

21 Apr 2008, 11:33

Ideea cu Asociatia este excelenta, apartenenta la o comunitate de acest gen mi se pare mai mult decat binevenita.
As dori sa intreb totusi daca exista discutii cu importatorul Ford vis-a-vis recunoasterea unui membru din club; totodata importatorul sau reteua de service sa accepte sa ofere discount-uri pentru membri.
Nu stiu in ce masura aceste beneficii vor fi acceptate. Vor fii criterii de acceptare a unui membru selective, sau posesia unui autovehicul Ford te poate face membru?
Se vor negocia cu Romcar drepturi pentru membri Gold, Silver sau ceva de genu asta.
Eu unul vreau sa ma implic dar nu stiu care sunt pentru moment responsabilitatile, sarcinile si problemele.
Astept cu interes evolutia Asociatiei.
Răspunde