Mercury

Mercury in Romania

Discutii despre masinile Mercury - toate modelele

Mercury in Romania

Mesajde Stoewer » 03 Mar 2005, 17:55

Intr-o revista romaneasca a aparut un articol despre activitatile Ford in Romania in perioada antebelica. Stiu ca s-au montat la Arad parca (la actuala fabrica de vagoane Astra) autoturisme Mercury. De asemenea si camioane. Primele camioane postbelice aveau in orice caz motoare Ford V8 pe benzina. Cine este mai batran isi mai aduce aminte ce "sound" teribil aveau camioanele Bucegi. Si IMS-urile aveau de fapt motoare Ford V8 injumatatite.

Cine stie mai multe amanunte???? In ce revista a aparut articolul respectiv???
Stoewer
Incepator
 
Mesaje: 10
Membru din: 03 Mar 2005, 15:36
Localitate: Radauti

Mesajde BV75NOR » 03 Mar 2005, 19:12

e un Bucegi la Retromobil si are motrul original...suna de nu-ti mai vine sa pleci de langa el...

Cat despre fabrici eu stiu ca a fost fabrica Ford in Bucuresti si au nationalizat-o comunistii....

In toate filmele cu Comisarul Moldovan, el conducea Forduri model V8 si altele, care erau montate la noi...Eu sunt mare fan al filmelor cu Comisarul Moldovan si sunt nebun dupa zilele alea...

Bine ca au nationalizat comunistii fabrica, iar Ford nu a mai vrut-o dupa 89... :cry:
Drive Like a Devil, Feel Like a God !

2004 Ford Fiesta Ghia 1.4 16v
BV75NOR
Petrol Head
 
Mesaje: 562
Membru din: 01 Mar 2005, 14:07
Localitate: Bucuresti - Brasov

Mesajde Ilovemyka » 06 Aug 2005, 19:11

cu putin noroc s-ar putea sa ne facem cu o jumatate de fabrica Ford la Craiova din toamna...
Da Doamne!
Avatar utilizator
Ilovemyka
Incepator
 
Mesaje: 91
Membru din: 16 Iul 2005, 22:13
Localitate: Mangalia
Maşina: Suzuki Jimny 1,3 2009

Re: Mercury in Romania

Mesajde toxicristi_bulk2 » 12 Feb 2008, 23:12

ignore this pls
toxicristi_bulk2
Incepator
 
Mesaje: 1
Membru din: 08 Feb 2008, 18:51


Înapoi la Mercury

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron

Cine este conectat

În total sunt 3 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 3 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login