Versus

TDDI (ff1) vs DCI (clio3)

Care e mai buna? Comparatii intre diverse modele/marci de autoturisme.

TDDI (ff1) vs DCI (clio3)

Mesajde blumurgg » 29 Ian 2012, 16:27

Sunt fost posesor de Focus 1.8tddi. am avut multe marci de masini si va sigur ca fiecare are plusuri si minusuri. in acest moment am o Honda Civic EJ9. sunt in situatia in care 65% din mine vrea sa schimbe masina. motive? a aparut bebe si am nevoie de 4 usi si sunt si voi ramane un MARE fan diesel.
-bun! ce ma nemultumeste la honda? ca nu e diesel.
Acum trebuie sa decid intre un FF1(m-asi intrepta catre break-nu am mai avut dar ma incanta spatiul) sau un clio 3 dci.
sa o luam pe rand: am cautat si un FF1 tddi 90cp se invarte undeva 3500-4000E an 2001. din toate masinile Focusul este masina, unica! ce mi-a ramas in suflet. mi-as cumpara un focus din nou pt ca imi place e pe gustul meu total. acum va intreb ca nr de km , pe la 200 000 este ok?
clio 3. aceasta este a doua optiune pt ca am un fost coleg de liceu care are service si aduce masini din franta (evident frantuzesti) si aduce cam 2 TIR-uri pe luna. mi-ar da-o la un super pret cam 3500(pe aici) asi avea garantie de la el si in momentul in care, daca vreau sa o schimb, i-o dau mai pun ceva banuti si pot sa-mi iau de la el altceva (un megan, un C4 etc) piese, service la el deci sunt niste avantaje demne de luat in seama.
daca ar fi sa fac ce-mi dicteaza inima asi vinde honda si mi-as lua Focus. acesta are ca avantaje faptul ca nu este atat de sensibil la motorina, spatiul, fiabilitate, design cliot ar fi o masina mai noua 2008-2009, garantia oferita de colegul meu, este mai economica la consum, este ok ca dimensiune pt oras....
sau, evident asi putea sa pastrez honda. o am de aproape de doi ani si nu am ce sa-i reprosez .
Zambind acum stiu ca postez pe un forum ford si ma pot astepta la sfaturi subiective dar eu am cunoscut multi oameni de pe acest forum si tocmai pt ca eu cred cu convingere ca aici sunt oameni educati, echilibrati, onesti am speranta ca ma veti ajuta sa iau o decizie buna. astept opiniile voastre argumentate ca de obicei
Avatar utilizator
blumurgg
Incepator
 
Mesaje: 68
Membru din: 19 Iun 2008, 10:51
Localitate: bucuresti
Maşina: ex Ford Focus 1.8 tddi actual, Honda Civic

Re: TDDI (ff1) vs DCI (clio3)

Mesajde verga_Cip » 29 Ian 2012, 16:42

1. masina mai noua e mult mai bine!
2. garantie oferita de coleg = 0. daca se strica ceva ti-o repara el? :D sunt zeci de cazuri intre prieteni care s-au certat apoi ... nu numai cu masini;
3. focus de 11 ani .. masina buna, dar nu cred sa gasesti cu km reali la 200 mii.
4. motorul de focus tine si 1000000 de km (1 milion), este caz pe forum;
5. clio are piese mai scumpe si manopera mai scumpa!

PS: eu as pastra HONDA fara ezitare!!

PS1: Mie nu-mi place Honda, mai ales acest model, insa in cazul tau as pastra-o fara ezitare!!!
Avatar utilizator
verga_Cip
1nsane Member
 
Mesaje: 12705
Membru din: 17 Apr 2006, 11:04
Localitate: Bacau
Maşina: Ford Focus Mk2 2.0 TDCi 100 kw 2005

Re: TDDI (ff1) vs DCI (clio3)

Mesajde adyamg » 29 Ian 2012, 16:58

Fara discutii as merge pe Clio ...cu exceptia sufletului care te trage catre Focus restul, toate avantajele merg catre Clio si avand in vedere ca alegi o masina pentru familie ar trebui sa alegi siguranta mult mai buna, un interior care cel mai probabil are prindere ISOFIX, un motor mai economic si o masina mai de incredere.

La astea as mai adauga ca nu sunt deloc deacord cu Ciprian ca piesele sunt mai scumpe la Clio!!
adyamg
1nsane Member
 
Mesaje: 8305
Membru din: 01 Apr 2008, 23:25
Maşina: Ford Focus 1.6 Zetec

Re: TDDI (ff1) vs DCI (clio3)

Mesajde dandobre » 29 Ian 2012, 17:57

Daca ar fi sa aleg si eu as merge pe Renault.
Poti sa stai linistit cu privire la pretul pieselor care s-a uniformizat in ultimii ani cam pentru toate marcile.
O masina mai noua iti va crea mai putine batai de cap pe termen mediu in ce priveste fiabilitatea, si chiar daca motorul tddi te va tine 1 milion de km, cu siguranta restul masinii va inghiti foarte multi bani pana atunci.
In plus, este foarte probabil ca franceza sa fie mai bine dotata.
Imagine
dandobre
Gold Member
 
Mesaje: 809
Membru din: 18 Mar 2011, 22:12
Localitate: Ilfov
Maşina: Focus 3 combi, 2.0Tdci, AT, 2016

Re: TDDI (ff1) vs DCI (clio3)

Mesajde nicugurzun » 29 Ian 2012, 18:05

parea mea:
Am avut masina in 2 portiere .
Nu-mi mai trebuie. :D
Am vindut-o greu ,iar cu bebe ( sa-ti creasca mare si bucuros , sa va bucurati din plin de el) honda cit e ea de honda , va fi un chin sa pleci in concediu, sa faci cumparaturi , sa pleci undeva ...nu conteaza...
Sotia va trebui sa stea in spate cu bebe.
Sa nu crezi ca bebe va sta singur.
Va fi un chin sa asezi scaunelul, sa-l bagi pe bebe la locul lui, sa-l extragi.
VA trebui sa faci un sistem de catapultare :))
Sotia te va bate la cap de fiecare data cind va trebui sa se urce si sa coboare din masina.( :D daca sotia nu e varianta slim-esti mort deja..):)
Tu in spate cu bebe -sotia la volan =)) cam nasol pentru tine.
in plus mai vine si orgoliu feminin-va fi extrem de rusinata cind va trebui sa iasa pe burta din honda-, impaturita -ghemuita, mai ales daca o vede cineva.- si apoi sa extraga pe bebe. :)) --aici ai dat de dracu :))
Cind pleci cu bebe, va trebui sa bagi in portbagaj inclusiv olita lui preferata deci o sa fi tot timpul problema cu spatiul.
in general eu plec cu 2 genti numai cu jucarii, -este un scandal intreg sa o fac pe fetita mea sa renunte la ceva, asa ca am renuntat eu-ce-mi da aceea ii pun in masina..
ca fapt divers-ff 1 break are un porbagaj generos-dar am cumparat recent bare transversale , ca ulterior sa-mi cumpar un portbagaj de plafon. -cu 2 fete e greu de plecat, e greu cu spatiul , asa ca hainele o sa le pun deasupra...

deci ...pa honda.... 8-}

Problema se pune ce vei lua -nu daca vinzi honda, caci din punctul meu de vedere deja e vinduta.... =)) =))



Eu am un ff1 , 2004 ,TDDi.
In 3 ani am schimbat :
2008 la achizitionare: distributie, transmisie, placute fata
anul trecut in noiembrie :2 pivoti, 2 capete de bara, 4 bucse fata ,bucse spate (astea m-au ars),discuri +placute spate , pompa ambreiaj
Am mai schimbat intre timp maruntisuri :un buton incalzire, rezistenta treapta ventilator, o sticla oglinda ,ceva becuri.
Dar in general focusul e masina de familie, economica-merge cu motorina de la baieti la 4 lei, si nu tuseste.

La focus mai ai un mare avantaj-gasesti piese de schimb la dezmebrari cite vrei si unde vrei, inclusiv elemente de caroserie-la culoarea masinii.....):):):):

Are si focusul partea lui proasta - vopseaua se zgirie si daca te uiti urit la ea, rugineste pe la pasaje, la pasajul rotii de rezerva , tdci-urile 2002 au probleme cu sistemul de alimentare, e mai galagioasa la drum.dar asta este,...

Nu sunt fan al masinilor frantuzesti.
Pretentioase si scumpe la piese.

Sora mea are un megane, 1,5 dci- a schimbat recent injectoarele, conductele+reparatia pompei de motorina-4500 de lei...a scos pompa piltura si a murit.- si are 140k km la bord.

La renault , pe garantia prietenului tau nu merge-daca nu mai merge afacerea -o inchide, tu ramai cu renault-ul....

Un alt motiv sa ramai pe focus e consumul- iubesc FF1 , cu un plin de motorina merg pina in constanta (din iasi) si ma intorc si inapoi.

Apoi daca vei lua focus-vom avea placerea de a te avea linga noi mai mult timp:)::
wfonxxgcdn4g12853 , tddi ; 1753-90 cp;
nicugurzun
Ford Freak
 
Mesaje: 197
Membru din: 13 Aug 2008, 21:46
Localitate: iasi

Re: TDDI (ff1) vs DCI (clio3)

Mesajde bricy » 29 Ian 2012, 18:58

Intre cele 2 aleg focusul fara sa stau pe ganduri.
Clio-urile sunt puturoase, zgomotoase, si prost facute, iar dci-urile au injectia pe delphi care e pretentioasa la motorina si cand ajunge la noi in nici 100 de mii de km pica.
"Nu întrebaţi ce poate să facă ţara pentru voi, întrebaţi-vă ce puteţi face voi pentru ţară"
Avatar utilizator
bricy
1nsane Member
 
Mesaje: 3374
Membru din: 11 Sep 2009, 12:15
Localitate: Tecuci
Maşina: Focus 2002 2.0i 131cp Brc
VIN: WF0NXXGCDN1P72637

Re: TDDI (ff1) vs DCI (clio3)

Mesajde ovideatza » 29 Ian 2012, 19:11

Eu unul as merge pe Clio din ceea ce descrii, e o masina mult mai noua, daca zici ca iei una de prin 2008. Daca e si destul de spatioasa (break-ul) e foarte bine, Focusul e mai mare automat. Unele din pro-uri pentru Focus (suspensie, directie, mare) devin nule cand vine vorba de a o folosi in familie (nu intereseaza pe sotie in general cat de bine se tine pe curbe, cat de ferma e directia, nu ii place ca e prea mare de parcat daca e si break atunci cand o conduce ea, nu ii place ca e tare directia, pedale..etc...).
Daca nici nu faci multi km nu ar trebui sa te sperii asa de tare de Renault, stiu caz de Megane pus pe butuci efectiv si de Megane care merge foarte bine si in ziua de azi, masinile fiind luate cu acelasi motor si in aceeasi perioada de noi ambele, diferenta o face stilul de exploatare.
Iar la motor compari un TDDI, care e o tehnologie robusta, fara prea multe fineturi ca sa zic asa, cu un DCI care e mai ok ca si exploatare zilnica dar cu minusuri pe partea de fiabilitate. Eu am mers cu 1,5 dci 85 cp parca pe Megane si judecand prin prisma target-ului masinii nu mi s-a parut deloc puturoasa, pe un Clio nu are cum sa fie mai lenes.

Depinde acum de fiecare alegerea, in functie si de cerintele personale.
ovideatza
1nsane Member
 
Mesaje: 2123
Membru din: 02 Mar 2007, 22:19
Localitate: Iasi
Maşina: Focus 1.8 TDDI 90 2002
VIN: WF0NXXGCDN2U75879

Re: TDDI (ff1) vs DCI (clio3)

Mesajde adyamg » 29 Ian 2012, 19:23

DCI-ul nu este nicidecum un motor putin fiabil.
@Bricy eu sunt tare curios de unde e sintagma "puturoase, zgomotoase si prost facute".... 1.5 DCI e mai silnetios,mai economic si mai sprinten decat un TDDI! Calitatea interiorului lui Clio 3 este peste Focus mk1!
Exista probleme la partea de injectie dar nu sunt nicidecum la fel de frecvente ca cele pe TDCI-uri si nici TDDI-uul nu e ferit de slabiciuni. Eu ammai scris ep forum ... am prieten cu Logan DCI cipuit si a trecut de 350.000km cu el.
adyamg
1nsane Member
 
Mesaje: 8305
Membru din: 01 Apr 2008, 23:25
Maşina: Ford Focus 1.6 Zetec

Re: TDDI (ff1) vs DCI (clio3)

Mesajde bricy » 29 Ian 2012, 19:28

Mia mi-sa parut chiar proasta; greieri de zici ca-i toamna, toate plasticurile joaca in ea.
Frane nu chiar bune mai ales pe serpentine, coboram Buciumul si ma tot chinuiam sa ajung o skoda fabia de 1.4 in trei pistoane, nu stiu puterea, care era condusa de o matusa si pur si simplu nu puteam, iar matusa mea nu e vitezomana deloc, in timpul asta o persoana in spate se ruga =)) .
Nu mai vorbesc de directie, la 170 trebuie sa te tii de volan de zici dacie de prin 96 la 140, iar zgomotul mi s-a parut la fel.
E adevarat ca masina a fost lovita.
"Nu întrebaţi ce poate să facă ţara pentru voi, întrebaţi-vă ce puteţi face voi pentru ţară"
Avatar utilizator
bricy
1nsane Member
 
Mesaje: 3374
Membru din: 11 Sep 2009, 12:15
Localitate: Tecuci
Maşina: Focus 2002 2.0i 131cp Brc
VIN: WF0NXXGCDN1P72637

Re: TDDI (ff1) vs DCI (clio3)

Mesajde verga_Cip » 29 Ian 2012, 19:32

eu am comandat pt taica-meu (clio 2) toate filtrele si ulei. Luat direct de la producator. Fara exceptie totul era mai scump ... :D

PS: calculat intre 65 de cai si 90 cai e diferenta mare, normal ca pare puturoasa. Poate sa aibe si 200 de kile sub, faci un clio lejer si la demaraj si la viteza. Doar la consum nu-l faci :))
Avatar utilizator
verga_Cip
1nsane Member
 
Mesaje: 12705
Membru din: 17 Apr 2006, 11:04
Localitate: Bacau
Maşina: Ford Focus Mk2 2.0 TDCi 100 kw 2005

Re: TDDI (ff1) vs DCI (clio3)

Mesajde adyamg » 29 Ian 2012, 19:59

Ciprian.. autokarma.ro si fa comparate intre preturi la piesele de baza pt revizii.
Nu inteleg cum comparati un Clio de 65 cu un Focus de 90? Inteleg subiectivismul dar e exagerat ....
Exista clio de 85 de cai ... deci daca vreti sa comparati .. comparati!
Legat de directie .. am condus A4 din 2005 si directia mi se pare mai proasta decat a Focusului, mult prea moale si imi creea o senzatie de nisguranta la viteza, dar asta nu inseamna ca masina e mai proasta decat Focusul.
adyamg
1nsane Member
 
Mesaje: 8305
Membru din: 01 Apr 2008, 23:25
Maşina: Ford Focus 1.6 Zetec

Re: TDDI (ff1) vs DCI (clio3)

Mesajde StefanGal » 29 Ian 2012, 20:03

Salut,

Am avut si FF 1 tddi si Clio dar benzina :D ...100% FF1. Fara discutii :

- 65 de cai nu sunt 90 ;
- dci NICI NU SE COMPARA CU tddi ;
- spatiul in spate la Clio este super naspa ;
- piesele la Renault sunt mai scumpe ca la Ford ;
- Fordul sta mai bine la capitolul piese din dezmembrari decat Renault-ul ;
- etc ;
- etc ; :D

FF1, prietene...

Stima
Avatar utilizator
StefanGal
1nsane Member
 
Mesaje: 1022
Membru din: 27 Aug 2009, 08:50
Localitate: Galati
Maşina: Ecosport 2018, 1L, 125 CP. BMW 2009, 318i, 2.0 L, 143 CP

Re: TDDI (ff1) vs DCI (clio3)

Mesajde verga_Cip » 29 Ian 2012, 20:24

pai...Ady, subiectivism? cumpar cea mai tare varianta Clio cu cea mai tare Focus. Si iese 85 vs 115. E mai bine acum?
Si daca tot m-ai provocat, m-am uitat la filtre. In afara de niste "chinezisme", pentru ca altfel nu le pot numi, nu gasesti fitrele pe original, care sunt delphi, pe motorina de exemplu. Dar sa-mi dea Bosch sau Mahle sau Mann. NU Acolo au Fram ursu polar si Muller si inca niste nebunii! Normal ca sunt cele mai ieftine! Comparam ORIGINALE.
Uleiul ELF 5w-40 e in Metro 160 lei - 4 litri, asa cum recomanda Renault, 6 litri de ulei recomandat de Ford e 145 cel mult! Si exemplele pot continua! Am RENAULT in familie ... stiu ce preturi sunt la el!

PS: eu nu inteleg de ce comparam 2 masini din CLASE DIFERITE?
Avatar utilizator
verga_Cip
1nsane Member
 
Mesaje: 12705
Membru din: 17 Apr 2006, 11:04
Localitate: Bacau
Maşina: Ford Focus Mk2 2.0 TDCi 100 kw 2005

Re: TDDI (ff1) vs DCI (clio3)

Mesajde NOBEL » 29 Ian 2012, 20:33

Am avut un renault clio 2, 1.5 di Fidji; Avand in vedere ca si clio 3 foloseste aceleasi motorizari, schimbandu-se doar caroseria,pot sa zic ca sunt foarte economice la consum, silentioase, fiabile cat sant noi si...atat.

Dezavantaje...n.
In primul rand sunt foarte scumpe piesele de schimb si intretinerea ei.
Exemple:la revizia de 30000km(ulei 4 l elf,filtre)=6mil in 2004 la reprezentanta!!!La 60000km(distributie,ulei,filtre,placute frana) 20 mil in 2007 si tot la reprezentanta pentru ca aveam masina in garantie!!! Moldoveanca mea aproape ca cerea divortul atunci. La 110000km am vandut-o. Cam tot ce economiseam pe combustibil, plateam cu varf si indesat numai la revizii. Trebuia sa ma pregatesc cu cash-ul inainte de vreun service cu vreo cateva luni inainte.
Nu vreau sa ma gandesc daca ar fi picat vreo alta piesa.

Spatiu interior, habitaclu, este mic.Pentru 2 persoane mai late in umeri pe locurile din fata, aproape stai lipit unul de altul.
Pe locurile din spate, pentru cineva mai inalt, se da cu capul de de tavan.
Eram cu copil mic cand aveam clio si vreau sa zic ca era poveste mare ca sa-l pun/iau de pe scaunul de copil auto.
Portbagaj mic, care se micsoreaza si mai mult din cauza umerilor capacului portbagaj.
NOBEL
Member
 
Mesaje: 296
Membru din: 02 Iun 2010, 17:21

Re: TDDI (ff1) vs DCI (clio3)

Mesajde octa » 29 Ian 2012, 20:37

motorul 1,5 dci de la 85 cp in sus mi se pare unul dintre cele mai reusite motoare din istorie. adica... pe bune. e fiabil, foarte economic, sprinten, destul de silentios. pentru mine, renault e o marca de suflet si nu aplec urechea la crezurile populare ca masinile frantuzesti sunt de... maro.
in schimb, cred ca un break e mult mai potrivit nevoilor unei familii cu copil mic. exemplul cel mai elocvent pt. mine e foarte aproape: eu am ff1 break, sora mea are ff1 hb (5 usi). sor'mea are o fetita de 10 luni si vad cum masina ei nu satisface toate nevoile, si inca nu a plecat in vreo vacanta... cand am facut o iesire cu totii cu masina mea, sora mea si cumnatul meu se uitau surprinsi si cu jind la spatiul suplimentar al breakului si sora mea spunea ca daca atunci cand si-a cumparat masina stia ca va avea un copil dupa numai 2 ani nu ar fi ezitat si alegea aceasta varianta (a cumparat foca inainte sa se marite).
bineinteles ca, in cazul dat, te poti descurca cu un hb cu 5 usi dar sigur e mai bine si mai comod cu o berlina si muuult mai bine cu un break.
mie-mi place hondita ta si visam si eu la una, dar se pare ca vorba aceea ce zice ca masinutele astea joase cu doo usi sunt pt. cei foarte tineri e foarte adevarata.
ca tot am adus vorba de cumanul meu, el "a intrat in familie" cu un bmw 3 coupe (pisica) pe care inca o are. nici nu se pune problema sa plece cu aceasta masina cu micuta copila...

bafta!

megane 2 break nu este in oferta prietenului tau?
ford focus turnier ghia 1,6 16v duratec ti-vct 2005
ford focus turnier ghia exclusive 1,8 16v zetec 2002
GPL
awo simson 425s super custom - 'lucille' - 1961
yamaha virago xv535 custom low rider - 1993

Imagine >>> REGULAMENT FORUM
Avatar utilizator
octa
1nsane Member
 
Mesaje: 4228
Membru din: 01 Mai 2007, 09:24
Localitate: Arad
Maşina: Ford Focus Turnier 1,6l ti-vct 115 cp, Ghia 2005; 1,8l zetec 115 cp, Ghia Exclusive 2002

Re: TDDI (ff1) vs DCI (clio3)

Mesajde adyamg » 29 Ian 2012, 20:42

"PS: eu nu inteleg de ce comparam 2 masini din CLASE DIFERITE?"
Si cu toate astea aveti si tendinta de a compara masina care oricum e din clasa mai mica si cu motorul cel mai mic cu masina care e din clasa mai mare si cu motor mai mare ii mai dati si avantajul cailor
Clio 1.5 DCI de 65 sau 70 CP il compari eventual cu TDDI de 75!
Clio 1.5 DCI de 85 cp il compari cu TDDI de 90 .... asta daca vrei sa fi cat decta obiectiv ca altfel poti direct sacompari un clio de 1.0 cu Focus de 2.0 si iacasa scoti ce masina vrei castigatoare.
Oricum exista DCI pe clio de peste 100C{ deci nu am comparat ceamai tare varianta de pe clio ci am comparat puteri aproxmativ egale si care oricum teoretic sunt in favoarea Focuslui(65vs75; 85vs90)
Ulei Elf se gaseste si la 25 de lei/l(si asta la o simpla gugaleala si in bidon de 1/ care in gneral iasa mai scump cumparat).
Daca la Clio ai vazut preturile la nebunei(ursu polar) si la Focus poti sa vezi tot preturile la nebuneli si o sa vezi ca snt echivalente.
Daca vrei comparatie in Bosch sau man incearca Unix!
Ultima oară modificat de adyamg pe 29 Ian 2012, 20:54, modificat 1 dată în total.
adyamg
1nsane Member
 
Mesaje: 8305
Membru din: 01 Apr 2008, 23:25
Maşina: Ford Focus 1.6 Zetec

Re: TDDI (ff1) vs DCI (clio3)

Mesajde focusul » 29 Ian 2012, 20:51

Sal..
Discutia poate dura pana in 2090, o sa ti cumperi masina care ti place ,eu asa am facut ,am ales Focus in defavoarea Octaviei ,Clio, Logan,Aveo ,si nu am ajuns la Mitsubishi Lancer era acru :))
M am orienta la spatiu interior ,net superior fata de Clio si Aveo ,iar Octavia 1 o consider o copie nereusita
piesele sunt scumpe la ambele masini ,acum daca te orientezi gasesti si variante ieftine si scumpe ,am
45 000 km ,si nu am schimbat decat consumaile ,!
Deci : daca ai un stil de condus ok ,criteriul ramane spatiul interior si tinuta de drum !
Succes!
Imagine
Avatar utilizator
focusul
Member
 
Mesaje: 291
Membru din: 18 Iun 2008, 15:09
Localitate: bucuresti...
Maşina: ford focus 2007..1596cc..74 kw..benzina..trend style
VIN: wf04xxwpd47u25993

Re: TDDI (ff1) vs DCI (clio3)

Mesajde NOBEL » 29 Ian 2012, 20:55

La masinile cumparate cu garantie pe nr. de km sau nr. de ani, unde esti obligat sa mergi la reprezentante pentru service-uri, te bucuri la un pret mic de cumparare al autoturismului, dar la service te rupe de buzunare.
In 2004 cand am facut schimbul de ulei la apan br-reprezentanta renault, 1 litru de ulei elf=70 ron!!!!!
NOBEL
Member
 
Mesaje: 296
Membru din: 02 Iun 2010, 17:21

Re: TDDI (ff1) vs DCI (clio3)

Mesajde dnc » 29 Ian 2012, 21:03

Eu cred ca o sa imi iau Logan !!! Am auzit ca sunt foarte bune! Chiar zilele trecute se chinuia unu sa ma depaseasca, si tot el era nervos ca nu putea...........si cand zic ca se chinuia nu exagerez deloc........Legat de frantuzoaice, imi place cum merge cel 2.0 de pe Peugeot 406.
dnc
1nsane Member
 
Mesaje: 4390
Membru din: 07 Iul 2007, 13:14
Localitate: Craiova
Maşina: 1.6 tdci

Re: TDDI (ff1) vs DCI (clio3)

Mesajde adyamg » 29 Ian 2012, 21:06

Nobel si tu faci comparatie intre o masina ce ai avuto de noua(Clio) cu care mergeai in reperzentanta, cu un Focus pe care l-ai luat second si la care ii faci tu reviziile.
Eu merg in Reprezentanta Dacia Renault si schimb uleiul la un Logan si nu cred ca a fost mai mult de 200 de lei schimbul niciodata(ulei+filtru).
Uitate la sectiunea Focus Mk2 sau Mk3 cum sunt reviziile in reprezentantele Ford. Este un user la Focus Mk3 caruia i s-au cerut peste 500 de lei pentru un schimb de ulei! Deci comparam mere cu mere sau mere cu pere?

@dnc un logan de 90cp te face din orice pozitie! .... daca la asta se reduce totul
adyamg
1nsane Member
 
Mesaje: 8305
Membru din: 01 Apr 2008, 23:25
Maşina: Ford Focus 1.6 Zetec

Re: TDDI (ff1) vs DCI (clio3)

Mesajde focusul » 29 Ian 2012, 21:15

OK!
reviziile facute la ROMCAR niciodata nu au sarit de 650 ,,chiar am platit si 580 :) am prins oferta cu filtru ulei gratuit !
Am coleg de munca cu Aveo unde nu a avut revizie mai mica de 750 lei ,asta daca nu minte !
Imagine
Avatar utilizator
focusul
Member
 
Mesaje: 291
Membru din: 18 Iun 2008, 15:09
Localitate: bucuresti...
Maşina: ford focus 2007..1596cc..74 kw..benzina..trend style
VIN: wf04xxwpd47u25993

Re: TDDI (ff1) vs DCI (clio3)

Mesajde NOBEL » 29 Ian 2012, 21:22

Adyamg eram OBLIGAT sa merg la reprezentanta, altfel pierdeam garantia.
Stiu ca reprezentantele sunt cele mai scumpe service-uri la manopera dar si la comisionul pentru piese.
Oricum, o distributie originala la respectivii, era la vremea respectiva costa undeva la 9 mil si nu cred ca aveau adaos de 100%.Astazi pretul nu cred ca este cu mult mai mic, mai mare, da.Deci daca cumperi piesa pe original pentru clio si o montezi la un service mai bunut, garantez ca tot scump este.
Informarea o fac pentru cine a deschis topicul, ca sa stie la ce se asteapta de la un Clio.Sunt periculos de scumpe la piese.
Personal,nu am o parere foarte buna despre ,,frantuzoaicele'' peugeot, citroen,renault.
Nu ca vreau sa ridic in slavi fordul, ca orice masina isi cere pretul.
Ultima oară modificat de NOBEL pe 29 Ian 2012, 21:25, modificat 1 dată în total.
NOBEL
Member
 
Mesaje: 296
Membru din: 02 Iun 2010, 17:21

Re: TDDI (ff1) vs DCI (clio3)

Mesajde adyamg » 29 Ian 2012, 21:24

Nobel eu inteleg ca erai obligat insa nu e ok sa compari reviziile unui clio in repezentanta cu ale unui focus ce le faci tu,
Si eu cand a luat focusul am cerut oferta de schimb distributie la reprezentanta si era undeva la 300 de euro.
Eu nu inteleg chestia asta cu scumpetea la piese la frantuze cand te poti uita la preturi pe unix, autokarma si sunt tot pe acolo!
adyamg
1nsane Member
 
Mesaje: 8305
Membru din: 01 Apr 2008, 23:25
Maşina: Ford Focus 1.6 Zetec

Re: TDDI (ff1) vs DCI (clio3)

Mesajde dandobre » 29 Ian 2012, 21:40

Putem sa ne contrazicem pana maine, nu-l ajuta cu nimic pe initiatorul topicului, care mai mult a lansat o 'soparla'.
Fiecare masina are avantaje si dezavantaje, nu exista masina perfecta, mai sunt si afinitati legate de marca etc. Intr-o tara ca a noastra, obsedata de Passate si tdi-uri (bineinteles scrise cu rosu), daca ai o masina non-germana esti privit imediat cu superioritate de ceilalti 'fini cunoscatori'.
Pe langa faptul ca discutam despre 2 masini care fac parte din clase diferite, s-a pus problema si unei diferente foarte mari de varsta intre cele doua, care zic eu, face diferenta. Pe un alt topic un coleg a dat un citat din Ford, nu stiu cat este de real, aproximez: 'cea mai ieftina masina, este masina noua'.
Focusul 1 a fost o masina reusita la vremea ei (castigatoare in comparativele din clasa compacta la acea data), insa la fel au fost si fostele BMW seria 3 conduse in prezent agresiv de toti frustratii cu nr. de Bulgaria.
Apropo de frustrari, am constatat si pe acest forum nemultumiri ale unor colegi posesori de masini mai vechiute, care tot invoca ca numai trage masina cum tragea, de o face saraca si un Logan (reclama la Duster exemplifica cel mai bine ce vreau sa spun, in sensul ca - e prea ieftin domne pentru noi).
Iar daca vreti sa comparati fiabilitatea celor 2 marci, vizitati forumul dedicat Renault, va fi o comparatie care pe noi, Fordistii, ne dezavantajeaza.
Acestea fiind spuse, il sfatuiesc pe colegul nostru sa se orienteze catre un automobil cat mai nou simai putin rulat, in limita posibilitatilor sale finaciare, iar daca acesta va fi Ford, cu atat mai bine pentru noi, ca si comunitate de fordisti.
Imagine
dandobre
Gold Member
 
Mesaje: 809
Membru din: 18 Mar 2011, 22:12
Localitate: Ilfov
Maşina: Focus 3 combi, 2.0Tdci, AT, 2016

Re: TDDI (ff1) vs DCI (clio3)

Mesajde adyamg » 29 Ian 2012, 22:03

Mandria pentru masina personala e ceva ce are cele mai ciudate efecte. Cel mai bun exemplu ... sper sa nu se supere userul respectiv dar adevarul e ca mintea ii joaca o festa.
Deci ... alte discutii despre Logan ... cu expresii gen, cazan, lighean etc:
viewtopic.php?p=804728#p804728 ... deci Focusul sau e masina buna pe langa Loganul colegului care e naspa
insa:
viewtopic.php?f=53&t=15059&p=677087&hilit=motor#p677087

Scuze de offtopic dar misepare concludent pentru multe din reactile pro focus complet neargumentate ce apar in subiectu asta.
adyamg
1nsane Member
 
Mesaje: 8305
Membru din: 01 Apr 2008, 23:25
Maşina: Ford Focus 1.6 Zetec

Re: TDDI (ff1) vs DCI (clio3)

Mesajde blumurgg » 29 Ian 2012, 22:25

va multumesc foarte mult pentru atentie si sfaturi. nu am avut, sincer, nicio indoiala vis a vis de pertinenta si echilibrul opiniilor. nu vreau sa compar doua masini din doua clase diferite ci va cer o opinie vis a vis de cele doua optiuni. am avut renault si nu unul si nu am avut probleme cu ele (ca o paranteza).
focus, asa cum am spus, imi place! mult habar nu am de ce...este exact pe gustul meu ; am avut un tddi si stiu ce costuri sunt , consumul unui clio 3 dci de 80 cp este sigur! mai mic decat 1.8 tddi. daca ar fi sa inclin spre clio asi face-o pentru anul de fabricatie, pentru ca asi sti ca iau o masina verificata, cu km reali( 99%) si la revanzare, nu m-ar durea capul, mai ales ca cele mai multe ff1 ce le-am gasit sunt aduse si inmatriculate inainte de 2007(vis a vis de noua taxa ).
din fericire, sotia are masina ei, o mazda 3 si cu ea ne descurcam acum insa din aprilie incepe serviciul si raman cu bebe si scaunelul si tot trusoul asadar honda mea ramane mica. cum va spuneam, in doi ani honda a fost o maxima placere de masina, ca stabilitate este incredibila si credeti-ma ca stiu ce vb am facut transfagarasanul si cu ff si cu mazda3 (tot suspensie independenta si cu honda si este de departe efectiv lipita de drum . cand caut anunturi cu ff1 si ma uit la poze simt o emotie (stiu ca intelegeti) clio 3 nu ar fi decat o alegere mega-pragmatizata.
cat despre dci va garantez ca daca e in mintile lui acest motor cu tot ce inseamna el si ai grija cum se cuvine nu ai probleme stiu personal loganuri si megane si clio fara probleme cum stiu si oameni ce le-ar da foc; asa si cu fiat sau opel, cu vw sau mercedes.
multumesc si astept cu mare interes mesajele voastre
Avatar utilizator
blumurgg
Incepator
 
Mesaje: 68
Membru din: 19 Iun 2008, 10:51
Localitate: bucuresti
Maşina: ex Ford Focus 1.8 tddi actual, Honda Civic

Re: TDDI (ff1) vs DCI (clio3)

Mesajde octa » 29 Ian 2012, 22:49

pai in cazul asta se schimba putin perspectiva...
daca e sa mergeti tot familionul cu masina, folositi mazda.
daca e sa mergi numai tu si copilasul cu masina, folositi honda: pui scoica pe scaunul din fata cu spatele inspre sensul de mers, decuplezi airbagu' pasagerului (!), pliezi bancheta si ai ditai portbagajul pt. toate jucariile, scutecele si biberoanele, plus un carucior pliat.
daca te gadila tare gandul sa ai un focus fiindca te-a impresionat in trecut si ti-a ramas inima la el, ia un focus.

ca imagine... nu ca ar avea importanta... imi imaginez un tatic responsabil cu copilu' intr-un break, un tatic haios cu bebeul intr-un lowrider (putem zice asta despre civicurile mai vechi) sau un tatic usor invins intr-o masina mai degraba de oras si feminina precum e clio (daca nu e cumva rs si atunci e cu totul altceva)...


bafta!
ford focus turnier ghia 1,6 16v duratec ti-vct 2005
ford focus turnier ghia exclusive 1,8 16v zetec 2002
GPL
awo simson 425s super custom - 'lucille' - 1961
yamaha virago xv535 custom low rider - 1993

Imagine >>> REGULAMENT FORUM
Avatar utilizator
octa
1nsane Member
 
Mesaje: 4228
Membru din: 01 Mai 2007, 09:24
Localitate: Arad
Maşina: Ford Focus Turnier 1,6l ti-vct 115 cp, Ghia 2005; 1,8l zetec 115 cp, Ghia Exclusive 2002

Re: TDDI (ff1) vs DCI (clio3)

Mesajde blumurgg » 29 Ian 2012, 23:10

nu m-am putut abtine sa nu ma amuz SUPER-copios! "ca imagine... nu ca ar avea importanta... imi imaginez un tatic responsabil cu copilu' intr-un break, un tatic haios cu bebeul intr-un lowrider (putem zice asta despre civicurile mai vechi) sau un tatic usor invins intr-o masina mai degraba de oras si feminina precum e clio (daca nu e cumva rs si atunci e cu totul altceva)..."
nu tin la imagine : focusul l-asi lua pentru ca: imi place masina, fiabilitate spatiu, robustete si ar mai fi...
clio, pentru ca este mai noua, este foarte economica, este ok ca dimensiuni de oras, avantajul ca asi lua masina de la prietenul meu; cat despre honda, da, asi putea s-o opresc; fiabilitate recunoscuta, este...altceva, consumul este foarte ok si evident cum mai avem si mazda, ne-am descurca. totusi inclin s-o vand.
revin:"un tatic haios cu bebeul intr-un lowrider (putem zice asta despre civicurile mai vechi) " a fost cea mai simpatica chestie..rad acum, ma si vad................
Avatar utilizator
blumurgg
Incepator
 
Mesaje: 68
Membru din: 19 Iun 2008, 10:51
Localitate: bucuresti
Maşina: ex Ford Focus 1.8 tddi actual, Honda Civic

Re: TDDI (ff1) vs DCI (clio3)

Mesajde octa » 29 Ian 2012, 23:15

;)
recunosc ca m-am imaginat la volanul masinilor enumerate cu un copil langa. si asta mi-a iesit...
dar bineinteles ca nu as pune pret pe imagine in sensul asta... de can-can.
ford focus turnier ghia 1,6 16v duratec ti-vct 2005
ford focus turnier ghia exclusive 1,8 16v zetec 2002
GPL
awo simson 425s super custom - 'lucille' - 1961
yamaha virago xv535 custom low rider - 1993

Imagine >>> REGULAMENT FORUM
Avatar utilizator
octa
1nsane Member
 
Mesaje: 4228
Membru din: 01 Mai 2007, 09:24
Localitate: Arad
Maşina: Ford Focus Turnier 1,6l ti-vct 115 cp, Ghia 2005; 1,8l zetec 115 cp, Ghia Exclusive 2002

Re: TDDI (ff1) vs DCI (clio3)

Mesajde nicugurzun » 30 Ian 2012, 09:01

Am revenit la subiect , deoarece vad o polemica aprinsa...
iar citiva dintre noi am deviat.
Prietenul nostru ne-a cerut parerea pentru ca vrea o masina de familie.
nu-l intereseaza prea mult 90 sau 75 cp.
oricum nu va apuca sa-i foloseasca , penru ca bebe si sotia in spate vor face scandal ca le este rau.... :D
il intereseaza probabil costurile de exploatare : deoarece sigur nu ii vor ramine bani de masina , dupa ce cumpara pampersii +cremele si lapticu" lui bebe ... 8-}

la toate aceste capitole focusul bate clio..
si din punct de vedere al pieselor din dezmebrari-la o inghesuiala mare (din experienta personala-am ramas fara caldura-s-a ars termorezistenta ----s-a rezolvat cu 25 de ron in primul parc de dezmebrari iesit in cale)
sa te vad la clio..... :))

focusul bate clio la spatiu, fara dubiu.

Un alt capitol imprtant este siguranta la impact :
stie careva clio ce clasa de siguranta euroncap are? stie careva ce are clio sub capota?

are socrul meu un renault kangoo 1,5 dci.
A fost nevoie de un singur indicator profilat luat in plin , cu 50-60 ora, de a crapat juma" de masina.
m-am crucit cind am desfacut-o: inclusiv calandru este din plastic.
tot ce este metal este o tabla profilata sub radiator.
A crapat tot botul , inclusiv aparatorile de noroi de la roata, urechile de prindere a farurilor, intercoolerul (asta costa 13 milioane- la dezmebrari nu am gasit.
capota -10 milioane pe original, pe second nu se gaseste..
etc....

reparatile cu piese ar fi costat peste 80 de milioane-sa o faci cum era.
Am lipit la plasticuri , si am bagat in ea 2 km de nituri.
si mi-au ramas si 2 galeti de plasticuri....

Imagine

ce stiu eu- am dat bara fata la ford jos-are o bucata de bara de fier sub spoiler , asemanatoare lamei de autogreder...):):):):)


am pocnit o bara de fier ingropata cu focusul...nu am vazut-o ---pagubele au fost minime .
wfonxxgcdn4g12853 , tddi ; 1753-90 cp;
nicugurzun
Ford Freak
 
Mesaje: 197
Membru din: 13 Aug 2008, 21:46
Localitate: iasi

Următorul

Înapoi la Versus

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 2 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 2 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login