Versus

TDDI (ff1) vs DCI (clio3)

Care e mai buna? Comparatii intre diverse modele/marci de autoturisme.

Re: TDDI (ff1) vs DCI (clio3)

Mesajde adyamg » 30 Ian 2012, 09:12

http://www.euroncap.com/tests/renault_c ... 5/220.aspx
http://www.euroncap.com/tests/ford_focus_1999/34.aspx
Renault a fost primul producator ce a atins 5 stele si primul producator auto ce a avut gama completa de masini de 5 stele.
in rest nu mai comentez ca nu prea am ce ...
adyamg
1nsane Member
 
Mesaje: 8305
Membru din: 01 Apr 2008, 23:25
Maşina: Ford Focus 1.6 Zetec

Re: TDDI (ff1) vs DCI (clio3)

Mesajde DanielArdelian2 » 30 Ian 2012, 09:16

nicugurzun,1032153 scrie:il intereseaza probabil costurile de exploatare
...
la toate aceste capitole focusul bate clio..


Inteleg ca suntem pe forumul Ford, dar sa fim totusi realisti...Vorbim de o masina de 11 ani vechime versus una de 3 ani vechime.

Iar adevarul trist si dureros este ca la 3000 de EUR nu vei gasi masina sa fie si diesel, si ieftina de intretinut, si putin uzata, si mega-spatioasa, si fiabila, samd. De undeva trebuie sa mai lasi.

Era o vorba: Ieftina, rapida, fiabila - alege oricare doua.
Puteti cauta pe forum direct de pe Google. Exemplu: [ revizie ford fiesta site:clubford.ro ]
Avatar utilizator
DanielArdelian2

Brainiac
 
Mesaje: 10723
Membru din: 19 Feb 2007, 18:11
Localitate: Timisoara
Maşina: Ford Mondeo 2004, Sedan, Trend, 1.8i 125 CP, pachet nefumatori.
VIN: WF04XXGBB44E42077

Re: TDDI (ff1) vs DCI (clio3)

Mesajde verga_Cip » 30 Ian 2012, 09:17

adyamg,1031982 scrie:Ulei Elf se gaseste si la 25 de lei/l(si asta la o simpla gugaleala si in bidon de 1/ care in gneral iasa mai scump cumparat).

Astept sa schimbe taica-meu uleiul si te contactez sa-mi dai uleiul conform specificatiilor la pretul ala LA BACAU!! Si nu ma lua cu transport cu alea si alea. Vreau 25 lei pret per litru ELF 5w-40.

adyamg,1031982 scrie:Daca la Clio ai vazut preturile la nebunei(ursu polar) si la Focus poti sa vezi tot preturile la nebuneli si o sa vezi ca snt echivalente.


TU m-ai trimis pe site-ul ala Adi, nu eu!! Nu o intoarce ca la .. Alba Iulia, ca nu e frumos!

PS: eu nu am sustinut tare si raspicat ca Focusul e cea mai buna masina, si nici ca motoarele nu-s fiabile sau mai stiu eu ce nebunii. Doar am spus ca la revizii/pret piese de schimb Renault e mai scump. Si daca preturile ar fi egale, nu pot spune ca sunt multumit pentru ca as fi la fel daca as avea mondeo si preturile la focus ar fi egale cu cele de la mondeo. Daca ar fi piesele la fel intre Clio si Logan, DA, e ok. Dar intre Clio si Focus nu sunt de-acord. Pretul de achizitie intre cele 2 masini difera enorm, fabrica unde sunt facute difera, am pretentia ca la Clio piesele sa fie pe masura pretului platit, adica 10 mii un clio vs 20 mii un focus, maxim 70 % preturi la piese. Eu asa as judeca.

Oricum am dat-o in versus, multumesc colegului care a mutat topicul!

adyamg,1031982 scrie:Renault a fost primul producator ce a atins 5 stele si primul producator auto ce a avut gama completa de masini de 5 stele.
in rest nu mai comentez ca nu prea am ce ...


La Clio? :D Hai sa fim seriosi. NU spun ca Renault sunt masini proaste, hai sa ne uitam de unde am plecat si fiecare ce-a declarat...
Avatar utilizator
verga_Cip
1nsane Member
 
Mesaje: 12705
Membru din: 17 Apr 2006, 11:04
Localitate: Bacau
Maşina: Ford Focus Mk2 2.0 TDCi 100 kw 2005

Re: TDDI (ff1) vs DCI (clio3)

Mesajde DanielArdelian2 » 30 Ian 2012, 09:22

verga_Cip, ai vizitat linkurile puse de adyamg? Clio are 5 stele (33 de puncte) iar Focus 1 are 4 stele (25 de puncte).
Puteti cauta pe forum direct de pe Google. Exemplu: [ revizie ford fiesta site:clubford.ro ]
Avatar utilizator
DanielArdelian2

Brainiac
 
Mesaje: 10723
Membru din: 19 Feb 2007, 18:11
Localitate: Timisoara
Maşina: Ford Mondeo 2004, Sedan, Trend, 1.8i 125 CP, pachet nefumatori.
VIN: WF04XXGBB44E42077

Re: TDDI (ff1) vs DCI (clio3)

Mesajde verga_Cip » 30 Ian 2012, 09:23

Clio 3 Daniel! :D Focusul din 98 ... Clio 3 din ..2007?

Oricum eu nu m-am legat de siguranta, discutia pleaca din alta parte. Totusi, sus la postul meu trebuie sa-mi asum greseala in sensul ca nu trebuia sa scriu CLIO ca toata gama de Clio, ci doar la Clio 2 cu care cativa dintre noi faceam comparatie :) ^:)^
Avatar utilizator
verga_Cip
1nsane Member
 
Mesaje: 12705
Membru din: 17 Apr 2006, 11:04
Localitate: Bacau
Maşina: Ford Focus Mk2 2.0 TDCi 100 kw 2005

Re: TDDI (ff1) vs DCI (clio3)

Mesajde DanielArdelian2 » 30 Ian 2012, 09:24

Nu inteleg intrebarea. Astea sunt masinile puse in discutie (Clio 2008 - 2009 versus Focus din 2001).
Puteti cauta pe forum direct de pe Google. Exemplu: [ revizie ford fiesta site:clubford.ro ]
Avatar utilizator
DanielArdelian2

Brainiac
 
Mesaje: 10723
Membru din: 19 Feb 2007, 18:11
Localitate: Timisoara
Maşina: Ford Mondeo 2004, Sedan, Trend, 1.8i 125 CP, pachet nefumatori.
VIN: WF04XXGBB44E42077

Re: TDDI (ff1) vs DCI (clio3)

Mesajde verga_Cip » 30 Ian 2012, 09:26

Da Daniel, dar a degenerat in Clio 2, pentru ca si eu si mai sunt cativa care au avut Clio 2.
Avatar utilizator
verga_Cip
1nsane Member
 
Mesaje: 12705
Membru din: 17 Apr 2006, 11:04
Localitate: Bacau
Maşina: Ford Focus Mk2 2.0 TDCi 100 kw 2005

Re: TDDI (ff1) vs DCI (clio3)

Mesajde adyamg » 30 Ian 2012, 09:57

@verga_Cip daca iti doresti ulei mai ieftin nu ai decat sa iti cauti si sunt convins ca o sa iti gasesti se face la noi la Brasov.
http://www.okazii.ro/catalog/54290202/u ... 40-1l.html

Cand faci o comparatie nu conteaza si nu trebuie sa te cramponezi de un site ci daca vrei sa iti faci o imagine de perspectiva asupra unui lucru cercetezi in mai multe surse.
Iar pe autokarma nu este nici o problema, iti poti da seama si de acolo ca preturile sunt echivalente doar ca tie nu iti plac producatorii de acolo ... ei bine poti sa cauti pana gasesti producatorii care iti plac ... realitatea e aceeasi! E totusi amuzanta treaba cu "tu m-a trimis acolo"
Diferenta intre Clio si Focus nu este de 10.000 euro!
Piesele aftermarket de Mondeo si Focus sunt sensibil egale! Deci e evident si normal ca si intre Clio si Focus sa fie asemanatoare.


Ultima ta fraza sincer nu inteleg la ce se refera.
adyamg
1nsane Member
 
Mesaje: 8305
Membru din: 01 Apr 2008, 23:25
Maşina: Ford Focus 1.6 Zetec

Re: TDDI (ff1) vs DCI (clio3)

Mesajde verga_Cip » 30 Ian 2012, 10:11

Cum sa nu fie Adi diferenta de 10 mii de euro, daca in Schwacke masina mea costa 24 mii. Si e Focus 1. Asta e cel din versus. Ce dracu am ajuns sa ne furam la ochi?

Cat priveste faza amuzanta, tu m-ai trimis acolo, tu ai spus ca du-te acolo ca sunt ieftine, cauta si vei gasi ... m-am dus acolo si nu am gasit lapte si miere! Pe mine ma amuza cum o intorci ...

Eu unul nu cumpar de pe okazii si mi se pare aiurea sa cumpar consumabile de pe un site care are sau nu credibilitate, mai ales ca multe lucruri vandute acolo sunt fara facturi, fara garantii, etc. (nu e cazul din exemplul tau). Caut un distribuitor de renume, unul national sa ajunga si la Botosani si la Calafat, ca doar forumul e unul national.
Eu am dat exemplul Metro, poate fi Carefour, Sellgros sau mai stiu eu care.


PS: imi place ca pastrezi nota de oficialitate..verga_cip...mai ramane sa spui domnul si pot sa ma duc... nu mai spun unde. Nu ne cunoastem, nu am stat de vorba ... nu mai conteaza. Asta e ultimul post al meu. Fiecare se va convinge ...

PS2: raman la opinia mea initiala, Honda :D
Avatar utilizator
verga_Cip
1nsane Member
 
Mesaje: 12705
Membru din: 17 Apr 2006, 11:04
Localitate: Bacau
Maşina: Ford Focus Mk2 2.0 TDCi 100 kw 2005

Re: TDDI (ff1) vs DCI (clio3)

Mesajde adyamg » 30 Ian 2012, 12:29

Nici o intentie de oficialitate Cipriane, dar pe moment mio venit mai usor sa dau copi paste la userul tau.

Eu te-am trimis pe autokarma sa faci o comparatie intre preturile pieselor de schimb, nu ca sunt ieftine nu ca imi place mie acolo ... ci doar sa faci comparatie intre filtre, pivoti capete de bara etc pt Clio, filtre, pivoti capete de bara etc pentru Focus. Deci nu are vreo legatura cu un site anume cu niste branduri in ale pieselor auto ci doar cu posibilitatea sa faci o comparatie intre piesele a 2 masini.

Legat de faptul ca nu cumperi de pe okazii, nici eu nu cumpar din Metro ca nu am niciunul aproape de mine dar asta nu inseamna ca la o adica il scot din calcule si zic ca e scumpa intretinerea la o masina pentru ca eu nu ajung la Metro. Totodata compararea pretului doar a uleiului nu este relevanta canb compari costurile pentru 2 masini pentru ca la revizii nu schimbi doar ulei.
adyamg
1nsane Member
 
Mesaje: 8305
Membru din: 01 Apr 2008, 23:25
Maşina: Ford Focus 1.6 Zetec

Re: TDDI (ff1) vs DCI (clio3)

Mesajde cipri4ph » 31 Ian 2012, 19:18

Nu este nici o problema sa cumparati uleiuri din Metro (la filtre nu comentez si nu recomand) deoarece tot de la marii importatori aduc.

Cine crede insa ca poate cumpara (ca pers fizica) de la importatori se inseala, chiar in rarele cazuri cand vand preturile practicate sunt mult mai mari decat daca ai cumpara de la magazinul auto clasic (sau online) care primeste pana la 40% discount.

Sa incetam certurile
Avatar utilizator
cipri4ph
Incepator
 
Mesaje: 59
Membru din: 06 Iul 2011, 10:43
Localitate: Bucuresti

Re: TDDI (ff1) vs DCI (clio3)

Mesajde dandobre » 01 Feb 2012, 09:54

Nu va mai certati pe pretul uleiului, cel putin la nivel declarativ majoritatea colegilor spun ca baga cel mai scump ulei in masina lor, deci nu e relevant.
Pe de alta parte, daca mai ai o masina in familie (Mazda 3 stiu ca imparte platforma cu Focusul, in plus avand pe spate si acele 'handling bushings', deci este si mai manevrabila), nu mai are rost sa vinzi Honda (despre care afirmi ca este foarte fiabila) si sa iei cine stie cazan.
Imagine
dandobre
Gold Member
 
Mesaje: 809
Membru din: 18 Mar 2011, 22:12
Localitate: Ilfov
Maşina: Focus 3 combi, 2.0Tdci, AT, 2016

Re: TDDI (ff1) vs DCI (clio3)

Mesajde xxl_cm » 04 Feb 2012, 18:43

nu stiu daca ti-ai luat sau nu masina, dar sunt de parere ca e mai bine sa iei o masina mai noua decat una de 11 ani.
la o masina de 11 ani si aprox 200.000 Km incep sa iti apara problemele: tot ce e cauciuc incepe sa te lase (furtune, garnituri etc), daca e rulata mai mult in romania poate sa inceapa sa aiba probleme cu amortizoarele, pivoti, bucse, etc, peste cativa ani pretul de revanzare va fi foarte mic.

daca poti, mergi mai bine in germania si cumpara-ti masina direct de acolo.
FORD = Fix Or Repair Daily
Avatar utilizator
xxl_cm
1nsane Member
 
Mesaje: 2221
Membru din: 02 Iul 2008, 18:06
Localitate: Bucuresti+Brasov
Maşina: Ford Fiesta 1.3 benzina+GPL 2006
VIN: WF0DXXGAJD6T81498

Re: TDDI (ff1) vs DCI (clio3)

Mesajde blumurgg » 05 Mai 2012, 17:02

nu am mai intrat aici de ceva vreme. gasesc a fi cel putin civilizat din partea mea sa vin cu noutatile. am cantarit foarte mult, serios si pragmatic. decizie finala, HONDA !
iata de ce.
inainte de toate am dus honda mea la o inspectie amanuntita la reprezentanta ( ii stiu pe baietii de acolo )
masina este impecabila. ce trebuie schimbat la ea? urmatoarele piese: pivot inferior - JAKOPARTS HB 60RON, burdufurile de la caseta de directie 70 ron amandoua si un burduf planetara 50 ron.
facut schimb ulei ENEOS (Foarte ok uleiul) oferta 120 ron si un filtru 25ron. piesele sunt toate JAKOPARTS sau NIPPARTS
ASADAR!
am sa tin honda merg doar eu si piticul, i-am luat un scaun misto si el este foarte incantat, vede mai bine pe geam decat in mazda.
sunteti de acord cu mine ca oricare alegere asi fi facut Focus sau Clio 3 bagam cu siguranta mai multi bani in oricare. tot trebuia schimbat ulei filtre distributie.
cateodata stau la stop cu piticul in spate si zambesc ...tatic si pitic lowride
va multumesc mult pentru atentie si va sigur ca am luat decizia cea mai inteleapta. nici nu credeam ca este atat de facil sa-mi instalez piticul in scaunelul lui in spate.
Avatar utilizator
blumurgg
Incepator
 
Mesaje: 68
Membru din: 19 Iun 2008, 10:51
Localitate: bucuresti
Maşina: ex Ford Focus 1.8 tddi actual, Honda Civic

Re: TDDI (ff1) vs DCI (clio3)

Mesajde dnc » 01 Dec 2012, 13:56

adyamg scrie:DCI-ul nu este nicidecum un motor putin fiabil.
@Bricy eu sunt tare curios de unde e sintagma "puturoase, zgomotoase si prost facute".... 1.5 DCI e mai silnetios,mai economic si mai sprinten decat un TDDI! Calitatea interiorului lui Clio 3 este peste Focus mk1!
Exista probleme la partea de injectie dar nu sunt nicidecum la fel de frecvente ca cele pe TDCI-uri si nici TDDI-uul nu e ferit de slabiciuni. Eu ammai scris ep forum ... am prieten cu Logan DCI cipuit si a trecut de 350.000km cu el.


Ma indoiesc ca e mai sprinten ca tddi ul de 66KW, stiu ce vb pentru ca am un vecin cu motorizarea asta, neam dat cu ele de cate ori a vrut el, niciodata na avut succes....
dnc
1nsane Member
 
Mesaje: 4390
Membru din: 07 Iul 2007, 13:14
Localitate: Craiova
Maşina: 1.6 tdci

Re: TDDI (ff1) vs DCI (clio3)

Mesajde bricy » 01 Dec 2012, 17:19

Nu e mai sprinten deloc, am facut un drum Vaslui-Iasi si la intrare pe Bucium abia reuseam sa ma tin dupa o Scoda Fabia 1.4 tdi in 3 pistoane, e adevarat ambele masini erau pline.
Nu mai zic de greierasii care aparuse cand am intrat pe un drum mai prost.
Oglinzile foarte slabe cand vine vorba de unghiul mort.
Din punctul meu de vedere o masina slaba si scumpa pentru ce ofera.
"Nu întrebaţi ce poate să facă ţara pentru voi, întrebaţi-vă ce puteţi face voi pentru ţară"
Avatar utilizator
bricy
1nsane Member
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Sep 2009, 12:15
Localitate: Tecuci
Maşina: Focus 2002 2.0i 131cp Brc
VIN: WF0NXXGCDN1P72637

Anterior

Înapoi la Versus

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

Cine este conectat

În total există 1 utilizator conectat :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 1 vizitator (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login