Versus

Ford Focus 3 1.6 ecoboost vs. Mondeo 1.6 ecoboost

Care e mai buna? Comparatii intre diverse modele/marci de autoturisme.

Ford Focus 3 1.6 ecoboost vs. Mondeo 1.6 ecoboost

Mesajde adipelcz » 20 Sep 2012, 16:19

Salut din nou dupa ceva vreme ... n-am mai dat pe aici de ceva ani cred:).

Versiune scurta a intrebarii: Care e mai potrivit din astea doua?
1. Ford Focus Wagon 1.6 ecoboost 150cp Titanium cu 19.300 Euro
2. Ford Mondeo Wagon 1.6 ecoboost 160cp Titanium cu 23.500 Euro


Dotarile ar fi similare (titanium + optiuni gen xenon, scaune cu reglaj electric si incalzite sistem audio mai bun, jante 17, geamuri fumurii, etc).

Versiunea lunga a povestii si detalii diverse:

Dupa multe tentative (pe parcursul ultimilor ani) de a-mi schimba actualul Focus finalizate cu concluzia ca nu merita sa-l vand ca merge inca bine si nu iau pe el cat face de fapt, iata ca am ajuns cu el la venerabila varsta de 7 ani si 140.000 km. Cum valoarea lui actuala a devenit oarecum neglijabila ca bani plus faptul ca a inceput sa genereze costuri de intretinere destul de maricele, si luand in considerare si ca fac aprox. 20.000-25.000 km pe an, am decis sa iau o alta masina. Initial m-am gandit la ceva premium SH, dar am renuntat pt ca oricum nu am banii cash, ar fi trebuit sa iau un leasing ceva si parca nu-s tocmai tentat sa fac leasing/credit pt o masina SH care mi-ar putea produce surprize costisitoare pe termen mediu-lung. In plus costurile de intretinere si reparatii sunt mai mari.

Astfel, am zis sa iau o masina noua, cu garantie de 4-5 ani (fie ea si limitata la anumite componente) dupa primii 2. Dupa o tura rapida pe net dupa cele cateva marci demne de luat in calcul am concluzionat ca tot un Ford mi-as lua. De Focusul actual am fost multumit, chiar daca pe parcurs au mai picat una-alta (deh, 140.000km prin RO isi spun cuvantul).

Cum spuneam mai sus, masina va fi condusa de 2 soferi (eu si sotia, cam 50/50), si tot cam 50/50 va face km in oras si in afara, cam 20.000/an. Masina trebuie sa fie potrivita ca masina de familie cu 2 copii in varsta de 6 si 7 ani. Intentia e sa o tin intre 5-7 ani - deci cam 100.000-150.000 km, pentru ca acolo am observat ca e momentul oportun sa fie schimbata.

Am zis initial sa iau un Focus Wagon Titanium cu motorul 1.6 ecoboost, cu ceva dotari extra cum ar fi:
- Ford Protect - garantia extinsa la 5 ani/100.000km
- pachet jante 17 inch si geamuri fumurii spate
- Pachet Titanium (tapiterie partial piele, scaun sofer reglabil electric 4 directii, scaune fata incalzite) - aici un minus ar fi ca nu are si memorie pt pozitia scaunului
- Pachet vizibilitate (faruri Xenon cu lumini de pozitie si stopuri LED, lumini interior cu LED)
- senzor de lumina, senzor de ploaie, oglinda heliomata
- Active City Stop cu parbriz incalzit
- sistem de alarma
- Pachet ICE 7 (include Radio CD SONY cu MP3, 4.2'' TFT display, display central TFT, 9 difuzoare,comenzi audio pe volan, BlueTooth/Voice control (limba engleza), USB)
- vopsea metalizata Candy Red

Pretul obtinut pentru configuratia de mai sus e de 19.300 Euro (pret de lista 23.500).

Cum la anul o sa apara noul Mondeo, la modelul actual pot obtine un discout si mai bun (ca procent ma refer). cu 23.500 Euro (pret de lista cam 30.000) as putea lua un Mondeo Wagon Titanium cu motorul benzina ecoboost 1.6 de 160cp, cutie manuala cu urmatoarele dotari extra:
- Ford Protect - garantia extinsa la 5 ani/100.000km
- Vopsea metalizata
- Faruri bi-xenon cu sistem de iluminare laterala
- geamuri spate fumurii
- senzori parcare fata-spate
- pachet ICE 61 (include Radio CD Sony cu MP3 , 9 difuzoare,comenzi audio pe volan, BlueTooth/Voice control (limba engleza), USB)
- Pachet scaune (scaune sofer si pasager reglabile electric pe 8 directii cu memorie, oglinzi pliabile electric cu memorie)
- tapiterie partial piele
- HLA sistem de asistenta la urcarea in rampa

Ca dinamica, Mondeo are 9.3 demaraj 0-100, Focus are 8.7. Nu stiu cat de mult afecteaza asta condusul in viata de zi cu zi, mai ales avand in vedere ca acum conduc un Focus 1.6 aspirat de 100CP, care e si pe GPL :)

Nu stiu care e in ansamblu mai fiabil (m-as astepta ca Mondeo sa fie mai ok, fiind mai spre sfarsitul ciclului de viata).

Nu stiu cat de mari sunt diferentele de consum intre cele doua, cat de greu e cu parcarea la Mondeo Wagon (locuiesc in Brasov) si cat e de nepotrivit pentru oras ca dimensiuni/consum. Ma astept sa consume ceva mai mult decat Focusul, fiind mai mare si mai greu.

Intrebarea pana la urma este: merita cei 4000 Euro in plus un Mondeo echipat cam la fel (cu mici chestii in plus) ?
adipelcz
Member
 
Mesaje: 373
Membru din: 02 Mar 2009, 14:03
Localitate: Germania
Maşina: Ford S-Max 2 (2.0 TDCi 210 CP Powershift, Titanium)

Re: Ford Focus 3 1.6 ecoboost vs. Mondeo 1.6 ecoboost

Mesajde DanielArdelian2 » 20 Sep 2012, 16:26

Pentru masina de familist care merge 50 / 50 in oras si in afara, ti-as recomanda mai degraba sa te uiti la C-Max, poate o sa-ti placa.
Puteti cauta pe forum direct de pe Google. Exemplu: [ revizie ford fiesta site:clubford.ro ]
Avatar utilizator
DanielArdelian2

Brainiac
 
Mesaje: 10723
Membru din: 19 Feb 2007, 18:11
Localitate: Timisoara
Maşina: Ford Mondeo 2004, Sedan, Trend, 1.8i 125 CP, pachet nefumatori.
VIN: WF04XXGBB44E42077

Re: Ford Focus 3 1.6 ecoboost vs. Mondeo 1.6 ecoboost

Mesajde adipelcz » 20 Sep 2012, 16:28

M-am uitat si nu-mi place. E prea cocotat, pozitia la volan e parca mai inalta (eu si in Focus imi las scaunul la minim in jos). Ca functionalitate e fain in spate cu scaunele alea independente, dar si costa cam cu 1500-2000 mai mult decat Focusul.
adipelcz
Member
 
Mesaje: 373
Membru din: 02 Mar 2009, 14:03
Localitate: Germania
Maşina: Ford S-Max 2 (2.0 TDCi 210 CP Powershift, Titanium)

Re: Ford Focus 3 1.6 ecoboost vs. Mondeo 1.6 ecoboost

Mesajde stevethegreat » 21 Sep 2012, 11:11

Mondeo are materiale si finisari mai bune decat noul Focus, plus spatiul care este altul; din pacate Focus 3 este destul de inghesuit in fata, daca esti mai inalt stai cu genunchiul stang la 2-3 cm de comutatorul de lumini, cu scaunul la maxim jos ai vreo 3-4 cm ramasi pana la plafon (situatia mea).
Tinuta de drum va fi putin mai buna la Focus, masina mai usoara.
In rest consumurile cam aceleasi, taxele aceleasi, daca nu ti se pare prea mare, greu de manevrat, mergi pe Mondeo.
Focus 1.0 ecoboost 125, Candy Red, 2012
ex Focus C-MAX, 1.6i, 2006
stevethegreat
Ford Freak
 
Mesaje: 233
Membru din: 30 Mar 2006, 18:07
Localitate: BUCURESTI
Maşina: C-Max, 2006, 1.6i

Re: Ford Focus 3 1.6 ecoboost vs. Mondeo 1.6 ecoboost

Mesajde razvann » 21 Sep 2012, 11:45

Pentru o masina de familist cu 2 copii Mondeo este mult mai potrivit. Este mult mai spatios in fata si mai ales la locurile din spate si mai confortabil la drum.

Inainte sa imi iau Mondeo am testat si Focus si C-Max. Dintre astea cel mai incomod in spate mi s-a parut C-Max-ul din cauza scaunelor (tari, drepte si cu sezut cam scurt). Aveam emotii legate de dimensiunile lui Mondeo insa am cerut sa mai fac un test drive in oras si am mers prin parcari, strazi aglometare, etc. Am costatat ca este mult mai manevrabil decat mi-am imaginat eu. Daca ne uitam le specificatii raza de bracare la Focus este de 11m iar la Mondeo 11.6m.

Diferenta de bani la achizitie nu este neglijabila, insa ca si costuri ulterioare de intretinere nu cred ca sunt diferenta mari.

Recomand sa faci test drive cu motorizarile astea.

P.S. - Daca totusi alegi Mondeo iti recomand sa ai in vedere pachetul cu scaune incalzite in spate, in Brasov sunt utile.
Avatar utilizator
razvann
1nsane Member
 
Mesaje: 2504
Membru din: 30 Noi 2007, 03:30
Localitate: Brasov
Maşina: Mondeo Mk4, 2.0 tdci

Re: Ford Focus 3 1.6 ecoboost vs. Mondeo 1.6 ecoboost

Mesajde adipelcz » 21 Sep 2012, 14:35

Inclin spre Focus. Am fost azi la dealer si am tot frecat optiunile pentru Focus, iese pe la 20.500 daca mai pun niste chestii pe acolo (kitul exterior individual si inca niste chestii marunte). Am facut drive-test cu Mondeo acum vro 2 ani (era un diesel 2.0 de 140cp). Cu Focus am facut un drive-test acum vreo 2 luni cu un ecoboost 1.6 de 180cp si ieri cu unul de 1.0 de 125cp. Toate astea se misca bine pt nevoile mele (hai, poate cel de 1.0 nu e chiar sprinten pe focus, dar isi face treaba).

Mondeo e mai mare si mai greu, deci va fi ceva mai lent fata de Focus si probabil va consuma sensibil mai mult. Pe de alta parte, motorizarea ar fi decenta zic eu. Pasul urmator ar putea fi un 2.0 de 203 cp cu cutie automata (sotia s-ar bucura la asta automata, dar n-o incanta dimensiunile lui Mondeo la parcat).

O varianta mai ieftina de Mondeo ar putea fi obtinuta daca merg pe culoare alba, iau modelul hatchback, renunt la pielea partiala de pe scaune...ajung poate pe la 22.000 Euro. Mai aproape de un Focus de 20.500. Poate Focusul e prea mult la banii aia (ca dotari, ca am pus aproape toate, mai putin pachetul individual interior si sistemul ala de parcheaza singura masina si navigatie)

Momentan am pe lista Focusul, configurat azi destul de aproape de varianta finala cu dealerul. Saptamana viitoare o sa umblu cu hartii pentru leasing, deci inca nu e 100% luata decizia.
adipelcz
Member
 
Mesaje: 373
Membru din: 02 Mar 2009, 14:03
Localitate: Germania
Maşina: Ford S-Max 2 (2.0 TDCi 210 CP Powershift, Titanium)

Re: Ford Focus 3 1.6 ecoboost vs. Mondeo 1.6 ecoboost

Mesajde razvann » 21 Sep 2012, 17:48

Noul Focus este un model foarte reusit. Cu toate astea, Mondeo are niste lucruri (majoritatea subiective) care imi plac mai mult:
- Spatiu interior: fata, spate portbagaj
- Confort la drum lung
- Directia ceva mai ferma
- Interior mai sobru, simplu si mai calitativ
- Iluminarea interioara pe rosu in loc de albastru

Daca mai ai drum la show room te poti urca intr-un Mondeo in fata si in spate iar apoi fa acelasi lucru cu un Focus. Acum, daca merita 4000 euro in plus... cred ca tu ar trebui sa iti raspunzi.
Avatar utilizator
razvann
1nsane Member
 
Mesaje: 2504
Membru din: 30 Noi 2007, 03:30
Localitate: Brasov
Maşina: Mondeo Mk4, 2.0 tdci

Re: Ford Focus 3 1.6 ecoboost vs. Mondeo 1.6 ecoboost

Mesajde adipelcz » 21 Sep 2012, 19:11

Am mai fost odata la showroom, am facut exact testul asta: am reglat scaunul soferului pt mine (eu am 1.79 si nu am probleme de spatiu nici in Focus nici in Mondeo), apoi am urcat si in spate. In Mondeo aveam cam 15cm distanta intre genunchi si scaunul fata, in Focus cam 6-7. Deci e o diferenta destul de mare ca perceptie a spatiului in spate. Si spatiul pe lateral e mai mare si atmosfera pe ansamblu in Mondeo e mai buna (e drept ca influenta si faptul ca modelul din showroom avea piele Windsor pe scaune).

Imi place mai mult Mondeo ca interior si ca exterior (desi multi zic ca-i vechi design-ul). Singura problema pana la urma, sunt banii (atat cei de la achizitie cat si un consum probabil mai maricel de combustibil). De meritat probabil ca merita mai mult Mondeo fata de Focus (din punct de vedere calitate/pret).

Ma gandesc pana luni la astea doua variante, poate mai raspund si altii sa am mai multe pareri. Din cauza banilor inclin spre Focus. Oricum, daca iau Focus, probabil ca o sa mai tai unele optiuni, ca ar suna cam ciudat sa iau Focus de 21.000 Euro in loc de Mondeo de 23.000 :).
adipelcz
Member
 
Mesaje: 373
Membru din: 02 Mar 2009, 14:03
Localitate: Germania
Maşina: Ford S-Max 2 (2.0 TDCi 210 CP Powershift, Titanium)

Re: Ford Focus 3 1.6 ecoboost vs. Mondeo 1.6 ecoboost

Mesajde razvann » 22 Sep 2012, 11:15

Cand faceam comparatii cautand masina ideala cineva imi spunea ca in comparatia asta nu va exista un castigator clar. Alegerea va fi un compromis. Intrebarea este la ce esti dispus sa renunti si ce primesti in schimb... ;)
Avatar utilizator
razvann
1nsane Member
 
Mesaje: 2504
Membru din: 30 Noi 2007, 03:30
Localitate: Brasov
Maşina: Mondeo Mk4, 2.0 tdci

Re: Ford Focus 3 1.6 ecoboost vs. Mondeo 1.6 ecoboost

Mesajde adipelcz » 22 Sep 2012, 11:53

E mereu un compromis. Intai eram nedumerit intre Focus Sport cu motorul de 180cp si Titanium de 150. Am decis (cu greu) ca Titanium e mai potrivit pentru dusul copiilor la scoala zi de zi, mers prin oras, etc (desi recunosc ca mi-ar fi placut ca sofer varianta sport cu 180cp mai mult). Nu conduc oricum la limita, deci plusul de putere si suspensia ceva mai ferma nu ar fi fost un puls in ansamblu, ci poate mai degraba un pitic pe creierul meu :)).

Apoi intre Focus si Mondeo, da, e o alegere si mai grea. Daca erau la acelasi pret, alegeam cu ochii inchisi Mondeo. Cum nu sunt (si cum si costul de utilizare pentru Mondeo adauga un plus de bani prin consumul extra de benzina) totul se reduce la intrebarea "cat de mult merita plusul de confort din Mondeo". Pentru a complica si mai mult lucrurile, desi e mai spatios si confortabil, Mondeo e mai mare, si pentru mersul prin oras (mai ales prin centrul vechi al Brasovului unde merg des) e mai nepotrivit decat Focusul, care ar fi mai agil. Cum masina va fi folosita in oras 7 zile pe saptamana, pentru cateva drumuri in afara in unele weekend-uri si sa zicem 10-20 deplasari mai lungi pe an, teoretic Focusul ar fi mai potrivit.
adipelcz
Member
 
Mesaje: 373
Membru din: 02 Mar 2009, 14:03
Localitate: Germania
Maşina: Ford S-Max 2 (2.0 TDCi 210 CP Powershift, Titanium)

Re: Ford Focus 3 1.6 ecoboost vs. Mondeo 1.6 ecoboost

Mesajde razvann » 22 Sep 2012, 12:16

Era intr-un film o replica care cred ca se aplica si aici: "Alegerea este facuta, trebuie doar s-o intelegi". 8-}
Avatar utilizator
razvann
1nsane Member
 
Mesaje: 2504
Membru din: 30 Noi 2007, 03:30
Localitate: Brasov
Maşina: Mondeo Mk4, 2.0 tdci

Re: Ford Focus 3 1.6 ecoboost vs. Mondeo 1.6 ecoboost

Mesajde adipelcz » 24 Sep 2012, 20:05

Gata, am decis!

Noua masina va fi un Mondeo Hatchback Titanium 1.6 ecoboost, Frozen White. E prea mica diferenta de pret intre Mondeo si Focus pentru a nu lua Mondeo. Un Focus cu dotarile echivalente cu Mondeo (cu exceptia catorva chestii extra care-s mai degraba gadget-uri pe Focus) ajunge pe la 20.500. La Mondeo daca mai scad 2-3 dotari neimportante, ajunge pe la 22.500. Deja la 2000 diferenta, nu se mai pune problema, pentru ca din multe puncte de vedere Mondeo e superior si nu-i chiar cu atat de mult mai mare fata de Focus Wagon la exterior...ca la interior e cu totul alta poveste. Am ales pana la urma varianta HB la Mondeo pentru ca e ceva mai usoara, ceva mai ieftina si e la fel de practica fiind hatchback (oricum portbagajul e mai mare decat la Focus Wagon). Probabil o sa am ceva mici probleme cand o fi sa mut un dulap cu masina, dar pt rarele ocazii in care o sa fac asta, exista si firme de transport specializate.

In plus fata de dotarea Titanium, am mai pus:
- Pachet scaune (scaune sofer si pasager reglabile electric pe 8 directii, cu memorie pt sofer si oglinzi), oglinzi pliabile electric
- geamuri spate fumurii
- faruri cu Bi-Xenon
- HLA
- Pachet business (senzori de parcare fata-spate, Radio CD Sony cu 9 difuzoare, MP3, USB, Bluetooth, pilot automat)
- Scaune fata incalzite

Acum, daca ar fi sa mai pun vro 500-600 Euro la buget, ce anume din urmatoarele merita pus, care sa faca o diferenta notabila:
- Jante aliaj de 17 inch fata de cele de 16 cu care vine (pt un 300 Euro extra)
- Pachet scaune fata cu incalzire si racire, scaune spate incalzite (pentru un 400 Euro extra) - ca inlocuiesc optiunea cu scaune incalzite fata
- Trapa electrica (400 Euro extra)
- alarma cu senzori interiori (150 Euro)
- Tapiterie partial Piele (600)

Nu as vrea sa trec de 23.000 sub nicio forma... de fapt as vrea sa raman cat mai aproape de 22.000. Daca cineva are si a folosit ce-am trecut pe aici si imi poate spune daca merita vreuna din acele dotari, as aprecia un sfat :).
adipelcz
Member
 
Mesaje: 373
Membru din: 02 Mar 2009, 14:03
Localitate: Germania
Maşina: Ford S-Max 2 (2.0 TDCi 210 CP Powershift, Titanium)

Re: Ford Focus 3 1.6 ecoboost vs. Mondeo 1.6 ecoboost

Mesajde ciprianp » 24 Sep 2012, 21:45

Daca zici ca ai copii probabil varianta cu scaune incalzite spate ar fi cea mai indicata (gabdeste-te si la sezutu lor nu numai la al tau:D). Eu personal as alege jante pe 17 pentru aspect(dar nu conteaza ca oricum eu as fi ales focus hb - de fapt chiar am ales :)) ).
ciprianp
Incepator
 
Mesaje: 84
Membru din: 20 Iun 2012, 09:54
Maşina: Ford

Re: Ford Focus 3 1.6 ecoboost vs. Mondeo 1.6 ecoboost

Mesajde adipelcz » 24 Sep 2012, 21:58

Pai la pachetul ala ma gandeam si eu. Cred ca merita 400 Euro sa fie si scaunele spate incalzite, mai ales ca stau la munte. Ideea e ca in general copii sunt dusi la scoala dimineata cu masina (cand e destul de cald in ea ca o scot din garaj) si luati de la scoala (cand e deja cald in masina la momentul in care ajung acolo). Pe de alta parte, ar putea fi momente in care s-ar dovedi utila dotarea, mai cu seama ca are si scaunele fata racite (vara ar fi un avantaj pentru mine).
adipelcz
Member
 
Mesaje: 373
Membru din: 02 Mar 2009, 14:03
Localitate: Germania
Maşina: Ford S-Max 2 (2.0 TDCi 210 CP Powershift, Titanium)

Re: Ford Focus 3 1.6 ecoboost vs. Mondeo 1.6 ecoboost

Mesajde verga_Cip » 25 Sep 2012, 07:36

scaunele incalzite sunt bune iarna pe DIESELARE, care se incalzesc mai greu. Benzinare se incalzesc in 2 km.. nu ai nevoie de scaune incalzite. pachetul ala insa merita banii ...

Eu unul nu as lua 17 pentru ca drumurile sunt cu sunt, iar cauciucurile sunt mai ieftine pe 16. Si cand te gandesti ca mai trebuie si cauciucuri de iarna ... banii-s multi.

si ca sa nu iesi din buget alarma nu e rea niciodata!
Avatar utilizator
verga_Cip
1nsane Member
 
Mesaje: 12705
Membru din: 17 Apr 2006, 11:04
Localitate: Bacau
Maşina: Ford Focus Mk2 2.0 TDCi 100 kw 2005

Re: Ford Focus 3 1.6 ecoboost vs. Mondeo 1.6 ecoboost

Mesajde razvann » 25 Sep 2012, 08:14

Mondeo are pe diesel sistem auxiliar de incalzire si baga aer cald destul de repede, chiar daca motorul este inca rece.

Legat de jante, intre cele de 16 si cele de 17 vizual nu este o mare diferenta. Ca si aspect cele de 18" sunt mai potrivite pentru dimensiunea caroseriei. Insa ca sa imbini placutul cu utilul, as pune niste jante 17" cu argintiu pe exterior si negru pe interior. Asta ca sa impac design-ul cu confortul, deoarece negrul de pe interior le face sa para mai mari, iar pe 17 ai talon ceva mai mare ceea ce ajuta confortul. Din fabrica le-as lua pe cele de 16 mai ales ca imediat vine iarna si as pune pe ele cauciucurile de iarna.

Din categoria dotarilor practice, scaunele incalzite spate mi se par cele mai utile in ideea in care zilnic stau acolo copii dimineata.

In principiu atat jantele cat si scaunele incalzite se pot pune si aftermarket, doar ca scaunele se integreaza mai frumos la montajul din fabrica.

Felicitari pentru alegere. Asteptam poze si impresii despre noua jucarie.
Avatar utilizator
razvann
1nsane Member
 
Mesaje: 2504
Membru din: 30 Noi 2007, 03:30
Localitate: Brasov
Maşina: Mondeo Mk4, 2.0 tdci

Re: Ford Focus 3 1.6 ecoboost vs. Mondeo 1.6 ecoboost

Mesajde adipelcz » 25 Sep 2012, 10:01

Sunt tare tentat sa iau pachetul ala cu scaune spate incalzite si fata racite. Cu jantele, daca merg pe 17, intentionam sa iau unele de tabla pe 16 pt iarna si sa le las pe astea din fabrica montate cu cauciucurile pe ele. Plus ca un set de jante cu anvelope de 16 e cam cat niste anvelope de 17. La Focus am avut jante din fabrica de aliaj de 15 si am dat 80-100 lei pentru un schimb cu echilibrat, de doua ori pe an. In 5 ani, ajung sa dau 800-1000 lei pentru schimburile astea, deci aproape cat un set de jante de tabla. Apoi, daca iau din fabrica jante pe 16, ele vin probabil cu anvelope de vara, deci e mai greu sa trec apoi la alte anvelope de 17 sau 18

Asa, si mai am o intrebare legata de vopsea. Am ales cea alba pentru ca imi place cum vine pe masina asta si pentru ca-i mai ieftina. La Focus daca luam mergeam pe Candy Red. La Mondeo nu prea merge rosul ala. Alte culori imi par cam prea sobre.

Intrebarea mea e daca stiti sa fie ceva probleme cu vopseaua asta. Stiu ca vopselele metalizate sunt date in mai multe straturi pe masina decat cele nemetalizate si am auzit acum ceva vreme niste discutii cum ca astea nemetalizate nu-s la fel de rezistente. Daca e asa, si din punct de vedere al rezistentei (si de ce nu, si al aspectului), ar merita sa dau banii in plus pe vopseaua Ice White?
adipelcz
Member
 
Mesaje: 373
Membru din: 02 Mar 2009, 14:03
Localitate: Germania
Maşina: Ford S-Max 2 (2.0 TDCi 210 CP Powershift, Titanium)

Re: Ford Focus 3 1.6 ecoboost vs. Mondeo 1.6 ecoboost

Mesajde razvann » 25 Sep 2012, 10:37

Ai dreptate legat de anvelopele de 16"... Oricum iesi mai ieftin daca iei jante + anvelope de 17" din fabrica.

Legat de culoare, Mondeo alb arata fenomenal, doar ca este putin mai pretentioasa. Eu am ales Lunar Sky si pot spune ca este o culoare anti-jeg reusita (poti vedea poze in galeria mea). Am vazut destule Mondeo in aceasta culoare deci este una din ce in ce mai comuna.

Nu stiu daca vopseaua metalizata este mai rezistenta, de cand cu vopselurile eco sunt destui care se plang de rezistenta lor.

Pachetul de scaune incalzite spate merita luat, mai ales ca stim ce temperaturi sunt in Brasov dimineata. Este singura optiune pe care regret ca nu am ales-o, cu toate ca mai erau si altele de luat.
Avatar utilizator
razvann
1nsane Member
 
Mesaje: 2504
Membru din: 30 Noi 2007, 03:30
Localitate: Brasov
Maşina: Mondeo Mk4, 2.0 tdci

Re: Ford Focus 3 1.6 ecoboost vs. Mondeo 1.6 ecoboost

Mesajde verga_Cip » 25 Sep 2012, 13:04

are incalzirea aia auxiliara, dar nu e asa performanta. garantat benzinara da caldura mai repede ca dieselul cel putin la temperaturile din tara noastra (iarna -25 grade)
Avatar utilizator
verga_Cip
1nsane Member
 
Mesaje: 12705
Membru din: 17 Apr 2006, 11:04
Localitate: Bacau
Maşina: Ford Focus Mk2 2.0 TDCi 100 kw 2005

Re: Ford Focus 3 1.6 ecoboost vs. Mondeo 1.6 ecoboost

Mesajde adipelcz » 25 Sep 2012, 13:41

Masina o sa vina cu anvelope de vara.

Variantele legate de roti sunt:
- raman la 16 inch, si cumpar un set de anvelope de iarna pe la 500 Euro pe care le rotesc pe jantele masnii cu cele de vara
- iau jante de 17 (+300 Euro), apoi cumpar niste jante de tabla de 16 (estimez un 250-300Euro) + anvelope de iarna (500 Euro) => in total aproximativ 1.100 Euro

Nu stiu daca merita inca 600 Euro pentru un inch la jante. Ulterior achizitiei, nu ma vad luand jante de 17-18 separat decat poate peste 3 ani, cand se duc anvelopele de vara de 16 inch (ceea ce ar putea fi o optiune buna pana la urma). Nu stiu daca se simte la stabilitatea masinii diferenta intre 16 si 17. La confort, sigur sunt mai confortabile cele de 16.

Greu cu rotile astea...
adipelcz
Member
 
Mesaje: 373
Membru din: 02 Mar 2009, 14:03
Localitate: Germania
Maşina: Ford S-Max 2 (2.0 TDCi 210 CP Powershift, Titanium)

Re: Ford Focus 3 1.6 ecoboost vs. Mondeo 1.6 ecoboost

Mesajde adipelcz » 27 Sep 2012, 10:07

...si greu si cu masina :)). Am innebunit de cap zilele astea.

Dupa o discutie cu sotia privitoare la costuri, am mai facut odata analiza. Am mai vb. si cu dealerul despre consumul la Mondeo. Cum o dadeam, cum o intorceam, Mondeo era cu 3000-4000 Euro peste Focus la pret. Consumul in oras pare a fi cu 1-1.5L/100km mai mult fata de Focus. Cum estimez 20.000km pe an, din care 10.000 doar in oras (strazi inguste, aglomerate in general), 5000 drumuri scurte in jurul orasului, pe o raza de 20km si inca 5000 extraurban...logica spunea Focus, inima spunea Mondeo :)). Punand diferenta de consum in calcul, mai ieseau vro 400-500 Euro pe an extra, deci adunat cu diferenta de pret la achizitie, diferenta de pret la Casco, iesea un cost de vro 1000-1200 Euro extra pe an.

Am stat si m-am gandit mai bine daca merita 100 Euro pe luna sa ma plimb cu Mondeo vs Focus prin oras in mare parte si pana la urma, logica invinge, masina mai potrivita totusi e Focus. Pana acum m-am descurcat f. bine cu Focusul si in concedii, si cand au fost copii mici si am avut de carat carucioare si altele, deci Mondeo e mai mult moft decat necesitate. Asadar, Focus it is, azi duc actele pt leasing, si daca iese raspunsul rapid, la inceputul saptamanii viitoare o sa dau comanda.
adipelcz
Member
 
Mesaje: 373
Membru din: 02 Mar 2009, 14:03
Localitate: Germania
Maşina: Ford S-Max 2 (2.0 TDCi 210 CP Powershift, Titanium)

Re: Ford Focus 3 1.6 ecoboost vs. Mondeo 1.6 ecoboost

Mesajde verga_Cip » 27 Sep 2012, 10:40

la o diferenta de 3000 euro inseamna ~ 2100 litri de benzina. Socoteste cati km faci cu acesti litri ca sa vezi cat si daca merita!
Avatar utilizator
verga_Cip
1nsane Member
 
Mesaje: 12705
Membru din: 17 Apr 2006, 11:04
Localitate: Bacau
Maşina: Ford Focus Mk2 2.0 TDCi 100 kw 2005

Re: Ford Focus 3 1.6 ecoboost vs. Mondeo 1.6 ecoboost

Mesajde adyamg » 14 Oct 2012, 09:13

Daca mergi 50% in oras, Focusul are deja un avantaj considerabil avand in vedere dimensiunile unui Mondeo.
adyamg
1nsane Member
 
Mesaje: 8305
Membru din: 01 Apr 2008, 23:25
Maşina: Ford Focus 1.6 Zetec

Re: Ford Focus 3 1.6 ecoboost vs. Mondeo 1.6 ecoboost

Mesajde razvann » 14 Oct 2012, 09:45

N-as spune chiar considerabil fiind vorba despre Focus wagon. Dimensiunile sunt cam asa:

Cod: Selectaţi tot
Focus Wagon  (L x l x h) : 4556 x 1823 x 1505
Mondeo 5 usi (L x l x h) : 4784 x 1886 x 1500
Mondeo Wagon (L x l x h) : 4837 x 1886 x 1512

Iar raza de bracare:
Cod: Selectaţi tot
Focus  11.0m
Mondeo 11.6m
Avatar utilizator
razvann
1nsane Member
 
Mesaje: 2504
Membru din: 30 Noi 2007, 03:30
Localitate: Brasov
Maşina: Mondeo Mk4, 2.0 tdci


Înapoi la Versus

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 0 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 0 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login