Versus

Trusa medicala auto/folosire kit inlocuire trusa medicala

Care e mai buna? Comparatii intre diverse modele/marci de autoturisme.

Trusa medicala auto/folosire kit inlocuire trusa medicala

Mesajde black rooster » 09 Mai 2013, 17:06

Pe la mine prin ,,sat'' au dat drumul la sacali ca sa faca bani de la soferii care circula cu autoturismele si nu poseda triunghiuri reflectorizante, stingator si trusa medicala in termene de valabilitate.,,Pretul'' platit este in valoare de 5 puncte amenda adica cam 400 ron sau 200 ron platibili in 2 zile lucratoare.
Asa ca cer cateva informatii de la cunoscatori in privinta trusei medicale vizavi de inlocuirea ei sau completarea/inlocuire in trusa a unor componente cu kitul de inlocuire.Asta in ideea ca trusa are un pret cam de 2 ori mai mare decat kitul de inlocuire.
1).In primul rand,ma intereseaza, cum demonstrezi sacalului ca componentele kitului sunt in termen de valabilitate?Are pe cutia kitului respectiv inscris termen de valabilitate?
2).Este legal inlocuirea in trusa a componentelor expirate?
3).Daca prezinti la control politie sau ITP, cutia trusei medicale auto cu termen de valabilitate expirat(din care sunt lipsa componentele expirate) si alaturi cutia kitul cu componente de inlocuire in termen de valabilitate-se numeste ca esti in regula?
4).Se poate intampla sa folosesti un material din cutia kitului de inlocuire.In acest caz,mai este valabil kitul sau sacalul te poate taxa?Adica ceva de genul, ,,omule ai luat cutia goala de undeva da' materialele din ea nu mai sunt bune, stiu eu ca sunt expirate''.
In plus componentele kitului au termen de valabilitate 24 de luni, pe cand trusa medicala auto sau unele truse sunt valabile 18 luni (chiar daca unele componente din ea sunt valabile 24 luni).
Astept parerile voastre.
Filozofia iederei: trebuie sa te tarasti, ca sa te inalti.
Nu sunt destept, dar cand privesc in jur prind curaj.
Un om destept, poate sa invete si de la un prost, invers este mai greu.
Avatar utilizator
black rooster
Ford Freak
 
Mesaje: 213
Membru din: 29 Sep 2012, 16:57
Localitate: MaiRarPeAcasa
Maşina: FF 1, 1.8 tddi, 90 cp

Re: Trusa medicala auto/folosire kit inlocuire trusa medical

Mesajde VIPER » 09 Mai 2013, 23:32

Chestia cu valabilitatea unui tampon sau a unei atele mi se pare cel putin aberanta... Dar sa vedem ce mai scrie prin presa:

http://adevarul.ro/locale/timisoara/tim ... index.html
http://www.politisti.ro/topic/7312-teme ... stingator/
http://stiri.autovit.ro/2013/01/cand-at ... siguranta/

Asa ca ma pun si eu pe cumparat trusa zilele urmatoare... Cred ca a mea e cam veche...
"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Focus Mk3.5 1.5TDCi 120CP PowerShift 2017
Imagine
Avatar utilizator
VIPER
 
Mesaje: 7385
Membru din: 01 Mar 2007, 23:41
Localitate: Bucuresti, RO
Maşina: Ford Focus Mk3.5, 1.5 TDCi, Titanium

Re: Trusa medicala auto/folosire kit inlocuire trusa medical

Mesajde Adrian_Rujan » 10 Mai 2013, 00:00

Eu merg de vro 4 anii fără trusă, triunghi, stingător sau roată de rezervă =)) nici la RAR nu mi-au cerut aşa ceva şi nici nu m-a întrebat vrun poliţist de ele.
Avatar utilizator
Adrian_Rujan
1nsane Member
 
Mesaje: 1841
Membru din: 27 Feb 2011, 07:38
Localitate: Pitesti
Maşina: Ford Focus 1.6,Fiesta 1.4,Pegeout 307 1.6
VIN: WFO4XXWPD47MO2250

Re: Trusa medicala auto/folosire kit inlocuire trusa medical

Mesajde black rooster » 10 Mai 2013, 06:33

Trebuie sa constatam ca suntem in 2013, iar lucrurile evolueaza (din pacate din rau in mai rau) respectiv prostia celor care ne hotarasc destinele de la conducerea de stat, nu are limite.Vin mereu altii si altii, care mai de care mai nesanatosi la minte si inventaeaza fel de fel tampenii care sa jumuleasca buzunarul, si asa carpit al oricarui romanas.
Odata ajunsi in posturi cheie, astia se transforma in antiromani.
Si de ce sa nu recunoastem ca aici este un sector din care se pot face multiii..da' multi bani.S-a dat liber la luat cu hapca lovele din buzunarele oricarui roman, mai ales daca respectivul mai are si fata de papagal.
Oricum, ce drk sa faci cu trusa medicala in afara de faptul ca folosesti spirtul si pansamentul pentru sters geamuri.Te apuci sa-i faci respiratie gura la gura unui accidentat.Hai sa fim seriosi.Cati dintre noi stim sa facem asta?
Iar cu stingatorul, nu poti decat sa stingi un incendiu de foarte mici dimensiuni.Eventual daca ai scapat vreo tigara prin masina.
Oricum, unde este lege, nu este tocmeala.
Necazul este ca si treburile astea se aduna la un plus valoare pentru cheltuielile de masina iar ca tot romanul pe criza asta se incearca minimizarea costurilor.
Deci inca mai astept raspunsuri de la cei care cunosc problematica sau sunt trecuti prinasa ceva, respectiv inlocuirea componentelor expirate din medicala trusa auto prin folosirea kitul de inlocuire.
Poate avem printre noi si politisti la rutiera :D si primesc/primim un raspuns cat mai veridic.
@Adrian_Rujan =)) , rasul este valabil pana te lovesti de problema dupa care rasul se transforma in plans si tot dupa aceea ai sa mergi numai pe dunga.Vine timpul pentru fiecare si atunci...Stii cum se zice: mai bine un soldat viu decat un erou mort.
Filozofia iederei: trebuie sa te tarasti, ca sa te inalti.
Nu sunt destept, dar cand privesc in jur prind curaj.
Un om destept, poate sa invete si de la un prost, invers este mai greu.
Avatar utilizator
black rooster
Ford Freak
 
Mesaje: 213
Membru din: 29 Sep 2012, 16:57
Localitate: MaiRarPeAcasa
Maşina: FF 1, 1.8 tddi, 90 cp

Re: Trusa medicala auto/folosire kit inlocuire trusa medical

Mesajde Adrian_Rujan » 10 Mai 2013, 08:33

Păi dacă te gândeşti umpic, eu am făcut economie 4 ani şi probabil voi mai face încă mulţi anii până voi primi amendă pentru ele, aşa că o amendă de 200 ron va fi mult mai mică decât să cumpăr la 1-2 ani trusă şi stingător.
Nu recomandă la nimeni să facă ca mine, dar eu nu dau banii pe chestii inutile.
Avatar utilizator
Adrian_Rujan
1nsane Member
 
Mesaje: 1841
Membru din: 27 Feb 2011, 07:38
Localitate: Pitesti
Maşina: Ford Focus 1.6,Fiesta 1.4,Pegeout 307 1.6
VIN: WFO4XXWPD47MO2250

Re: Trusa medicala auto/folosire kit inlocuire trusa medical

Mesajde Mihai L » 10 Mai 2013, 09:02

Adrian_Rujan scrie:Păi dacă te gândeşti umpic, eu am făcut economie 4 ani şi probabil voi mai face încă mulţi anii până voi primi amendă pentru ele, ...
...dar eu nu dau banii pe chestii inutile.

Ar trebui sa faci economie si la doctor sau medicamente. Acolo oricum nu iti da nimeni amenda, asa ca iesi sigur pe plus! =))

Eu in locul tau nu mi-as fi luat masina; gandeste-te doar cat ai fi castigat: banii pe masina, impozite, combustibil, revizii, reparatii, acte... :D
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Re: Trusa medicala auto/folosire kit inlocuire trusa medical

Mesajde Adrian_Rujan » 10 Mai 2013, 10:57

Să şti că ai dreptate (deşi ai fost ironic) uneori şi eu gândesc aşa, în românia este mai bine să nu ai maşină, costă prea mult pentru salariile noastre.
Avatar utilizator
Adrian_Rujan
1nsane Member
 
Mesaje: 1841
Membru din: 27 Feb 2011, 07:38
Localitate: Pitesti
Maşina: Ford Focus 1.6,Fiesta 1.4,Pegeout 307 1.6
VIN: WFO4XXWPD47MO2250

Re: Trusa medicala auto/folosire kit inlocuire trusa medical

Mesajde black rooster » 10 Mai 2013, 11:28

Eu am facut economie cca 5 ani la trusa su stingator.Pentru ITP luam de pe o masina de servici sau de vreu vecin o trusa si un stingator,iar la randul meu imprumutam cand aveam.Problema este ca te prinde in trafic si acolo nu mai scapi.
Toata economia de vreo 60 ron (cam 12...17 ron kit inlocuire trusa si 10 ron verificare/reumplere stingator)se transforma intr-o paguba de 200 ron.Aici este problema. Si mai trebuie sa-i dai pe toti odata, pe cand daca cumperi la timp cei 60 ron ii imparti in vreo 4 rate.
Filozofia iederei: trebuie sa te tarasti, ca sa te inalti.
Nu sunt destept, dar cand privesc in jur prind curaj.
Un om destept, poate sa invete si de la un prost, invers este mai greu.
Avatar utilizator
black rooster
Ford Freak
 
Mesaje: 213
Membru din: 29 Sep 2012, 16:57
Localitate: MaiRarPeAcasa
Maşina: FF 1, 1.8 tddi, 90 cp

Re: Trusa medicala auto/folosire kit inlocuire trusa medical

Mesajde Mihai L » 10 Mai 2013, 11:51

Paguba de 200 (amenda) care zici tu e cea mai mica.

Ce te faci daca ai NEVOIE de trusa sau de stingator...?
(nu socoti ca nu te pricepi, poate va fi cineva care se descurca sau te ghideaza cineva prin telefon, dar fara trusa...)
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Re: Trusa medicala auto/folosire kit inlocuire trusa medical

Mesajde Adrian_Rujan » 10 Mai 2013, 11:59

:)) Cu stingătorul ăla nu stingi nici ţigarea, iar cu trusa, hai să fim serioşi, daia există ambulanţă (nu să fac eu experimente pe rănit)
Nişte legi idioate, nu este normal să te oblige să dai banii pe ele.
Avatar utilizator
Adrian_Rujan
1nsane Member
 
Mesaje: 1841
Membru din: 27 Feb 2011, 07:38
Localitate: Pitesti
Maşina: Ford Focus 1.6,Fiesta 1.4,Pegeout 307 1.6
VIN: WFO4XXWPD47MO2250

Re: Trusa medicala auto/folosire kit inlocuire trusa medical

Mesajde Icem@n » 10 Mai 2013, 12:19

Eu cred ca va certati degeaba. Lucrurile stau asa:

1. E lege, asa ca faceti bine si respectati-o sau sa aveti banii de amenda pregatiti in torpedou.
2. De trusa si stingator te doare-n cot pana in secunda in care ai nevoie de ele. Si-ti spun eu, conform legii lui Murphy, atunci cand nu le ai - atunci vei avea nevoie de ele. Exceptiile ies din discutie.
3. Mama ce saracim cu totii daca dam saij'de lei la doi ani pe niste chestii care eventual ne pot scoate dintr-un necaz. Sau pe altcineva din trafic.

Benzina buna!
Viteza nu ucide. Oprirea prea brusca da.
Înscrie-te în grupul ClubFord Brasov
Imagine
Avatar utilizator
Icem@n
Member
 
Mesaje: 460
Membru din: 09 Oct 2008, 17:18
Localitate: Brasov
Maşina: Focus II 2008 Trend, 1.8 tdci, 115 CP, moondust silver
VIN: SingeriuSecSiTare

Re: Trusa medicala auto/folosire kit inlocuire trusa medical

Mesajde Icem@n » 10 Mai 2013, 12:21

Adrian_Rujan scrie::)) Cu stingătorul ăla nu stingi nici ţigarea, iar cu trusa, hai să fim serioşi, daia există ambulanţă (nu să fac eu experimente pe rănit)
Nişte legi idioate, nu este normal să te oblige să dai banii pe ele.


Nu stiu daca ai avut ocazia sa folosesti un stingator auto cu pulbere. Dar unul d-ala mic si pricajit te poate scoate din necaz daca ai un incendiu in faza incipienta si mai si vin ajutoare de la alti soferi din trafic.
Drumuri bune!
Viteza nu ucide. Oprirea prea brusca da.
Înscrie-te în grupul ClubFord Brasov
Imagine
Avatar utilizator
Icem@n
Member
 
Mesaje: 460
Membru din: 09 Oct 2008, 17:18
Localitate: Brasov
Maşina: Focus II 2008 Trend, 1.8 tdci, 115 CP, moondust silver
VIN: SingeriuSecSiTare

Re: Trusa medicala auto/folosire kit inlocuire trusa medical

Mesajde black rooster » 10 Mai 2013, 12:22

Ca sa folosesti trusa medicala, trebuie sa fii cat de cat initiat.
Eu cred ca 99,99% dintre noi, HABAR NU AVEM folosim nici jumatate din ce este in ea.Gen montat garou,atele,respiratie artificiala si alte manevre medicale pe care trebuie sa le stii cand folosesti ce este trusa si nu numai.
Sa-mi spuna cineva si mie, care a fost martor la vreun accident si a intervenit medical cu trusa auto la victima.Fac exceptie cadrele medicale.
Eu cred ca lesin langa accidentat cu trusa in mana, daca este ceva mai grav.
Iar un incendiu la o masina, crede cineva ca reuseste sa-l stinga cu o putulica de aia mica de stingator? Eu cred ca nu. Doar sa stai cu stingatorul in mana si sa urmaresti cum iti arde masina, chiar daca ai incercat sa faci ceva.
Da, ai sau trebuie sa ai trusa si stingator. ca asa este legal.
Filozofia iederei: trebuie sa te tarasti, ca sa te inalti.
Nu sunt destept, dar cand privesc in jur prind curaj.
Un om destept, poate sa invete si de la un prost, invers este mai greu.
Avatar utilizator
black rooster
Ford Freak
 
Mesaje: 213
Membru din: 29 Sep 2012, 16:57
Localitate: MaiRarPeAcasa
Maşina: FF 1, 1.8 tddi, 90 cp

Re: Trusa medicala auto/folosire kit inlocuire trusa medical

Mesajde VIPER » 10 Mai 2013, 12:56

Am mai scris pe undeva pe forum cum un stingator mi-a salvat prima masina... In prima faza a sarit un taximetrist cu un stingator luat din Shell dar ala facea un fel de pipi, apoi a venit altul cu un stingator auto normal si a functionat. Am plecat pe roti. De atunci (sunt la a 4-a masina de atunci...) un stingator adevarat e nelipsit in orice masina am avut. Ba chiar cu a 2-a masina exagerasem si tineam in portbagaj un P6 (google it, e stingator pentru hale :D). Acum am un P1.
"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Focus Mk3.5 1.5TDCi 120CP PowerShift 2017
Imagine
Avatar utilizator
VIPER
 
Mesaje: 7385
Membru din: 01 Mar 2007, 23:41
Localitate: Bucuresti, RO
Maşina: Ford Focus Mk3.5, 1.5 TDCi, Titanium

Re: Trusa medicala auto/folosire kit inlocuire trusa medical

Mesajde black rooster » 10 Mai 2013, 13:37

Esti un caz fericit.Nu stiu cati au trecut prin asa ceva si fara macar un ajutor de la alti soferi sau ca evenimentul nefericit sa se intample intr-o zona circulata intens, sa fi reusit sa scape cu minime pagube descurcandu-se singuri.
Ideea este sa il ai si sa incerci macar fara sa iti para rau ulterior.
Insa chiar si asa, daca interventia nu se face in timp optim, nu cred ca se apropie cineva la o distanta de 1...1,5 metri (atat bate un instinctor)de masina care poate este dotata si cu GPL sau are rezervorul plin cu combustibil (vezi cazul recent cu autoturism VOLVO la podul Giurgeni).
Filozofia iederei: trebuie sa te tarasti, ca sa te inalti.
Nu sunt destept, dar cand privesc in jur prind curaj.
Un om destept, poate sa invete si de la un prost, invers este mai greu.
Avatar utilizator
black rooster
Ford Freak
 
Mesaje: 213
Membru din: 29 Sep 2012, 16:57
Localitate: MaiRarPeAcasa
Maşina: FF 1, 1.8 tddi, 90 cp

Re: Trusa medicala auto/folosire kit inlocuire trusa medical

Mesajde Mihai L » 10 Mai 2013, 14:41

black rooster scrie:...
Sa-mi spuna cineva si mie, care a fost martor la vreun accident si a intervenit medical cu trusa auto la victima.Fac exceptie cadrele medicale.
...

Dupa cum ziceam, daca ai noroc de vreun trecator priceput, macar sa aiba cum sa te ajute. Nici chiar cadrele medicale nu merg pe strada cu trusa de prim ajutor in brate.
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Re: Trusa medicala auto/folosire kit inlocuire trusa medical

Mesajde black rooster » 10 Mai 2013, 17:14

Faceam referire la un noroc chior, ca in cazul unui accident, sa fie de ajutor un sofer/ita cadru medical de profesie, care sa treaca din intamplare si sa intervina la un prim ajutor si pe deasupra sa se descurce in prima faza si indiferent de situatia creeata de trusa sanitara auto proprie din masina personala.
Filozofia iederei: trebuie sa te tarasti, ca sa te inalti.
Nu sunt destept, dar cand privesc in jur prind curaj.
Un om destept, poate sa invete si de la un prost, invers este mai greu.
Avatar utilizator
black rooster
Ford Freak
 
Mesaje: 213
Membru din: 29 Sep 2012, 16:57
Localitate: MaiRarPeAcasa
Maşina: FF 1, 1.8 tddi, 90 cp

Re: Trusa medicala auto/folosire kit inlocuire trusa medical

Mesajde paulik92 » 10 Mai 2013, 17:46

salutari!
am si eu o intrebare:daca am dat jos folia de pe trusa,si am folosit din ea un tampon din acela sau cum se numeste,sa ajut un prieten care si-a spart capul la strand mai e buna?trusa are un an jumate
http://forum.club4x4.ro/forumdisplay.php?422-Off-road

[color=#4000FF][/color]

x_paulik_x@yahoo.com
paulik92
Member
 
Mesaje: 417
Membru din: 03 Iul 2011, 14:00
Localitate: BRAD
Maşina: fiesta 1.3 44 kw

Re: Trusa medicala auto/folosire kit inlocuire trusa medical

Mesajde Mihai L » 10 Mai 2013, 20:03

black rooster scrie:...
Faceam referire la un noroc chior...

Daca vrei noroc chior, masina din spate ar putea fi o ambulanta. Sau sa treaca un elicopter SMURD.
Dar deja sunt povesti astea.

Am zis ca poate macar la telefon sa fii invatat ce sa faci (sa pui un garou, sau alte operatii marunte - vitale daca sunt facute la timp)

@paulik92: Valabilitatea trusei este pana expira (nu am intanit nicaieri varianta in care dupa desigilare se inlocuieste complet)... Daca pui la loc elementul folosit eu as zice ca e OK.
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Re: Trusa medicala auto/folosire kit inlocuire trusa medical

Mesajde black rooster » 10 Mai 2013, 20:43

Am incercat te fac sa intelegi ce am vrut sa spun.
Dar se pare ca discutia intre noi doi este fara sfarsit fiindca tu raspunzi ce iti convine cu o deviere mare de la subiectul pe care l-am deschis si bonus pulsezi cu niste solutii fabuloase demne de filme sf cu niste nuante relativ acide.
Daca poti sa-mi raspunzi la intrebarile pe care le-am pus, bine, iti multumesc anticipat, daca nu citeste/reciteste semnatura mea.
Filozofia iederei: trebuie sa te tarasti, ca sa te inalti.
Nu sunt destept, dar cand privesc in jur prind curaj.
Un om destept, poate sa invete si de la un prost, invers este mai greu.
Avatar utilizator
black rooster
Ford Freak
 
Mesaje: 213
Membru din: 29 Sep 2012, 16:57
Localitate: MaiRarPeAcasa
Maşina: FF 1, 1.8 tddi, 90 cp

Re: Trusa medicala auto/folosire kit inlocuire trusa medical

Mesajde xxl_cm » 11 Mai 2013, 23:02

referitor la extinctor: initial am avut un extinctor tip spray si cand a expirat, m-am jucat putin cu el pe un foc facut la un gratar - rezultat: nu prea avea eficienta, stingeai mai repede daca faceai "pipi" pe foc.
de vreo 2 ani nu am mai luat extinctor, dar urmatorul extinctor o sa fie un P1, macar asta e mai eficient.

dupa ce la serviciu la un instructaj PSI ne-au spus ca un extictor P1 poate stinge aprox 20 litri benzina deversati, char faceam haz ca eu am in rezervor 40 litri benzina si inca 30 litri GPL, asa ca daca arede cumva masina mea, sa fuga cat mai repede !!!
FORD = Fix Or Repair Daily
Avatar utilizator
xxl_cm
1nsane Member
 
Mesaje: 2221
Membru din: 02 Iul 2008, 18:06
Localitate: Bucuresti+Brasov
Maşina: Ford Fiesta 1.3 benzina+GPL 2006
VIN: WF0DXXGAJD6T81498

Re: Trusa medicala auto/folosire kit inlocuire trusa medical

Mesajde martiz » 17 Iul 2013, 15:29

Cu o imprimanta si un program free gen photoshop, va "prelungiti" valabilitatea trusei cu pana la 5 ani. Cine vrea e liber sa aleaga si aceasta varianta.
FF2 HB 90 CP TDCi
Din cand in cand cu masina de serviciu Honda HR-V 1.6, 120CP i-DTEC.
Avatar utilizator
martiz
Gold Member
 
Mesaje: 802
Membru din: 12 Dec 2008, 19:58
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus HB 11.2007(04.2008) 1.6 TDCi 90CP
VIN: VinCatPotDeRepede

Re: Trusa medicala auto/folosire kit inlocuire trusa medical

Mesajde bezart » 18 Iul 2013, 14:39

Au fost cazuri cand unii au intervenit cu trusa ca apoi sa fie dati in judecata de victime ca au facut prostii nefiind de specialitate...cel mai bun ajutor este sa suni la 112...ma rog e bine sa ai trusa si poate este cineva de meserie si umbla cu ea...
Avatar utilizator
bezart
1nsane Member
 
Mesaje: 1183
Membru din: 12 Sep 2008, 14:08
Maşina: Focus Mk2 1.6 Ti-VCT 2006, Opel Corsa 1.2 2012, Daewoo Matiz 2004


Înapoi la Versus

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 4 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 4 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login