Versus

Devalorizare Focus 2

Care e mai buna? Comparatii intre diverse modele/marci de autoturisme.

Re: De ce se devalorizeaza Focusul mai mult decat alte compa

Mesajde PCH » 06 Apr 2013, 23:51

De Renault ce spuneti? Are "stofa" sa fie comparat cu Ford? Vad ca vorbiti doar de VAG si Opel :)
Avatar utilizator
PCH
Ford Freak
 
Mesaje: 114
Membru din: 17 Mar 2012, 13:13
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus 2 Facelift

Re: De ce se devalorizeaza Focusul mai mult decat alte compa

Mesajde claudiuvuta » 07 Apr 2013, 07:49

Singurul loc unde Renault se compara nu cu Ford, ci cu Ferarri este Formula 1. In F1 cele mai multe titluri la constructori le-a castigat Ferarri, urmati de Renault, Ford si Honda. :)
In ceea ce priveste masinile produse in masa, Renault nu se poate compara cu Ford. Singurele modele Renault care se vand sunt Clio, Megane si partial Fluence.
La Ford se vand foarte bine Fiesta, Focus si Mondeo. Acesta din urma insa a scazut in ultima perioada la vanzari, mai ales ca viitoarea generatie inca se lasa asteptata.
Ford este producatorul european nr. 2, in spatele VAG si inaintea Opel.
O comparatie Focus vs. Megane nu isi are rostul, Focusul este superior la toate capitolele, incepand cu tinuta de strada si continuand cu motorizarile, fiabilitatea, finisajele, dotarile oferite si terminand cu valoarea de revanzare.
Nu ma intelege gresit, Megane imi place. Generatia a treia a modelului francez este mai fiabila decat cea de-a doua generatie, are un design bun si un interior frumos, insa este sub Focus.
claudiuvuta
1nsane Member
 
Mesaje: 1756
Membru din: 11 Iul 2010, 10:36
VIN: WF0KXXGCBKBM75419

Re: De ce se devalorizeaza Focusul mai mult decat alte compa

Mesajde PCH » 07 Apr 2013, 19:12

Sunt de aceeasi parere cu tine. Am niste amici, posesori de Megane 2 care isi umfla muschii la Focusul meu :)) Credeam ca doar eu sunt "nebun" sa-i consider in alta oala...mie nu imi plac masinile frantuzesti.
Avatar utilizator
PCH
Ford Freak
 
Mesaje: 114
Membru din: 17 Mar 2012, 13:13
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus 2 Facelift

Re: Devalorizare Focus 2

Mesajde 4vocatul » 08 Apr 2013, 17:50

Dupa parerea mea, buba mare la Renault dar si la ceilalti costructori francezi este pretul PROHIBITIV la piesele de schimb, de unde rezulta o intretinere foarte scumpa. Ei stiu doar sa vanda la pretul corect o masina, nu prea stiu sa faca corect o masina si nici sa fie corecti cu clientul dupa ce si-a luat masina. (aici ma refer strict la costurile de intretinere pe care putini posesori de Renault, Citroen sau Peugeot le stiu in momentul achizitiei).
IL-88-SLV [1.8 Tdci ~ 115 Cp]

Bibanu47 are nevoie de ajutorul nostru !!! viewtopic.php?f=180&t=89574
Avatar utilizator
4vocatul
Ford Freak
 
Mesaje: 225
Membru din: 22 Noi 2009, 03:36
Localitate: Bucuresti/Fetesti
Maşina: Ford Focus 2007 1.8 115 Cp
VIN: WF05XXGCD57L09825

Re: Devalorizare Focus 2

Mesajde KomandantuR » 13 Apr 2013, 05:45

Cumnata mea dupa ce a avut mari probleme cu un Megane, l-a vandut. I-am sugerat sa stea departe de masinile frantuzesti. Si-a luat un Peugeot 208. Mai mult sta pe platforma. Acum are probleme cu alternatorul. Eu i-am spus, nu m-a ascultat...
"Beware the lollipop of mediocrity; lick it once and you'll suck forever." -Brian Wilson
Avatar utilizator
KomandantuR
 
Mesaje: 3727
Membru din: 14 Mai 2007, 14:24
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus 2007, 1.6i 100 CP, Trend Collection
VIN: WF05XXGCD57L20779

Re: Devalorizare Focus 2

Mesajde PCH » 18 Apr 2013, 17:05

Am citit cu atentie tot acest thread si vad ca puneati accentul pe faptul ca Ford Focus nu se vinde asa bine, ca difera modeul european de cel american. Fals, Focus 3 este acelasi in Europa si Nord America si mai nou este oficial cea mai vanduta masina din LUME in 2012. :)
Avatar utilizator
PCH
Ford Freak
 
Mesaje: 114
Membru din: 17 Mar 2012, 13:13
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus 2 Facelift

Re: Devalorizare Focus 2

Mesajde evildark » 18 Apr 2013, 19:48

4vocatul scrie:Dupa parerea mea, buba mare la Renault dar si la ceilalti costructori francezi este pretul PROHIBITIV la piesele de schimb, de unde rezulta o intretinere foarte scumpa. Ei stiu doar sa vanda la pretul corect o masina, nu prea stiu sa faca corect o masina si nici sa fie corecti cu clientul dupa ce si-a luat masina. (aici ma refer strict la costurile de intretinere pe care putini posesori de Renault, Citroen sau Peugeot le stiu in momentul achizitiei).


Tip mitic romanesc.
De unde le scoateti oameni buni, in afara de folclorul romanesc?
Or avea astea frantuzesti alte bube dar asta cu pretul mare la piese de schimb e rasuflata rau.

KomandantuR scrie:Cumnata mea dupa ce a avut mari probleme cu un Megane, l-a vandut. I-am sugerat sa stea departe de masinile frantuzesti. Si-a luat un Peugeot 208. Mai mult sta pe platforma. Acum are probleme cu alternatorul. Eu i-am spus, nu m-a ascultat...


Asa mi s-a zis si mie cand mi-am luat primul Ford, sa stau departe de Ford, dar deah mi-a placut Focus mi-am luat-o , in cele din urma de nervi ca statea mai mult prin service am vandut-o. Si ce spune asta? Ca Ford e o forma proasta, nu, pt ca intre timp am inteles alte lucruri si in momentul de fata inclin pt o Fiesta noua pt wife, si pe viitor Focus III/Mondeo pt mine.
evildark
Incepator
 
Mesaje: 9
Membru din: 14 Ian 2010, 20:24
Localitate: Ploiesti

Re: Devalorizare Focus 2

Mesajde 4vocatul » 19 Apr 2013, 01:03

IL-88-SLV [1.8 Tdci ~ 115 Cp]

Bibanu47 are nevoie de ajutorul nostru !!! viewtopic.php?f=180&t=89574
Avatar utilizator
4vocatul
Ford Freak
 
Mesaje: 225
Membru din: 22 Noi 2009, 03:36
Localitate: Bucuresti/Fetesti
Maşina: Ford Focus 2007 1.8 115 Cp
VIN: WF05XXGCD57L09825

Re: Devalorizare Focus 2

Mesajde evildark » 19 Apr 2013, 13:50

Ma rog,

1.4L diesel Peugeot 207 68 Cp, Ford Fiesta 68 Cp, Vw Polo 70 Cp, an 2008
Ambreiaj:
http://www.autokarma.ro/set+ambreiaj/lu ... 50/10151/6
http://www.autokarma.ro/set+ambreiaj/lu ... 50/10151/6
http://www.autokarma.ro/set+ambreiaj/lu ... 50/10151/6

Nici la Unix treaba nu arata pea bine :
http://www.unixauto.ro/Unix_CikkekLista_Form.aspx
http://www.unixauto.ro/Unix_CikkekLista ... egnNr=2699
http://www.unixauto.ro/Unix_CikkekLista ... egnNr=2699

Curea distributie:
http://www.autokarma.ro/curea+distribut ... 6/10185/31
http://www.autokarma.ro/curea+distribut ... 6/10185/31
http://www.autokarma.ro/curea+distribut ... 6/10185/31

Ghici cine are preturile cele mai mari?
Eu iti spun ca poti sa ai o parere numai daca ai detinut mai multe marci, cu aceeasi motorizare de exemplu si poti sa faci o comparatie reala, nu vorbe scoase din gura lumii si preturi printate de la toti samsarii dupa net.
Am detinut atat Ford cat si Peugeot, guess what, prin prisma problemelor aparute care crezi ca a fost mai greu de intretinut si ambele masini au avut aceeasi motorizare, acelasi an?
Stima.
evildark
Incepator
 
Mesaje: 9
Membru din: 14 Ian 2010, 20:24
Localitate: Ploiesti

Re: Devalorizare Focus 2

Mesajde claudiuvuta » 19 Apr 2013, 16:22

Ati luat-o razna cumva? :)
Vad cumva in comparatiile voastre ceva legat de Focus MK2?
claudiuvuta
1nsane Member
 
Mesaje: 1756
Membru din: 11 Iul 2010, 10:36
VIN: WF0KXXGCBKBM75419

Re: Devalorizare Focus 2

Mesajde 4vocatul » 20 Apr 2013, 12:53

@ Evildark : Eu am dat exemple despre Ford Focus II si competitorii sai (Despre asta este si topicul). Nu despre Fiesta, Peugeot 207 sau altcv.
IL-88-SLV [1.8 Tdci ~ 115 Cp]

Bibanu47 are nevoie de ajutorul nostru !!! viewtopic.php?f=180&t=89574
Avatar utilizator
4vocatul
Ford Freak
 
Mesaje: 225
Membru din: 22 Noi 2009, 03:36
Localitate: Bucuresti/Fetesti
Maşina: Ford Focus 2007 1.8 115 Cp
VIN: WF05XXGCD57L09825

Re: Devalorizare Focus 2

Mesajde evildark » 20 Apr 2013, 16:15

Totul a inceput de la afirmatia ta precum ca cele frantuzesti au preturi mari la piesele de schimb, eu doar ti-am spus ca nu este asa. 9/10 romani cred asta, daca ii intrebi asta iti vor raspunde, eu spun ca este folclor si nu stiu de unde a aparut ideea aceasta, dar ma rog, la noi in tara sunt multe lucruri preconcepute si multi nu vor sa deschida ochii.
Chiar si nevasta-mea a avut ideea asta la prima masina frantuzeasca, in speta peugeot 307, ce iti iei frantuzoaica, scumpa la intretinere, te mananca de bani. Nu a fost chiar asa, masina aia a tras ca nebuna, am bagat-o pe toate coclaurile, am facut km cu ea, concedii si la final ea, nevasta, i-a parut rau cand nu am mai avut-o pt ca am busit-o.
La fel daca ii spui unui roman cam pe cate marci si modele se regasesc motorizarile HDI/TDCi nu-i vine sa creada si o sa-ti spuna ca bati campii, ma rog e problema lor pana la urma si sa ramana la tedeiu' lor obosit din 1900 toamna eu unul daca voi mai alege motorina tot HDi/TDCi va fi.
Legat de Renault, nu prea sunt familiarizat si nu imi place la ei faptul unele modele sau ma rog o parte din productie este Made in Turcia, punct.
Legat de topic, asa cum am mai spus romanii prefera tedeiu' cu xxx.xxx km "reali" iar restul masinilor "e" niste epave.
evildark
Incepator
 
Mesaje: 9
Membru din: 14 Ian 2010, 20:24
Localitate: Ploiesti

Re: Devalorizare Focus 2

Mesajde 4vocatul » 21 Apr 2013, 12:16

Iti dai seama ca NU intru in categoria sus mentionata si nici NU consider ca "masina poporului" e cea mai cea. Dar imi place sa spun lucrurilor pe nume. Faptul ca tu ai avut o masina frantuzeasca si ca ea a functionat foarte bine multe mii de km este ceva normal, dupa parerea mea.
Asa cum am spus si intr-un post anterior, eu nu vorbesc niciodata din auzite. Atunci cand mi-am luat masina am facut anumite "cercetari...cautari" si am vazut + auzit de la posesori de masini frantuzesti ca sunt foarte bune, "cu interioare frumoase" dar scumpe la piese. Iti dai seama ca aceste, hai sa le spunem concluzii, le-am tras in jurul clasei compacte, fiindca asta ma interesa.
Nu vreau sa creez polemica. Eu cam asa am vazut+ auzit de la posesori de frantuze, legat de clasa compacta. Ca sunt alte jdemii de modele unde cele frantuzesti bat la fund Ford, VW, Skoda, la intretinere, asta nu pot decat sa cred si sa te cred si pe tine pe cuvant. Pana la proba contrarie.
IL-88-SLV [1.8 Tdci ~ 115 Cp]

Bibanu47 are nevoie de ajutorul nostru !!! viewtopic.php?f=180&t=89574
Avatar utilizator
4vocatul
Ford Freak
 
Mesaje: 225
Membru din: 22 Noi 2009, 03:36
Localitate: Bucuresti/Fetesti
Maşina: Ford Focus 2007 1.8 115 Cp
VIN: WF05XXGCD57L09825

Re: Devalorizare Focus 2

Mesajde AndreiMVP » 08 Iun 2013, 16:48

Am colegi care au avut Renault Symbol diesel si-au blestemat zilele se stricau in draci masinile (injectoarele cadeau, pompa de injectie, probleme pe partea electrica), referitor la Peugeot diesel colegul respectiv a avut la greu probleme pe partea electrica, si la Skoda Octavia benzinar au fost niste probleme na senzori dusi clapeta de acceleratie etc.....in concluzie nici o marca de masini nu e perfecta trebuie sa intretii masina corespunzator sa ai si un pic de noroc. Din punctul meu de vedere marca Ford sta bine ca brand in Romania cunosc multi care si-ar da actuala masina pe un Ford Mondeo 4 fie el si SH.
Ford Mondeo III Turnier Diesel Motorizare: 2.0 TDDI 16V An 2002
Country of origin: NIEMCY
Product source: COLOGNE, GERMANY (OWN ASSEMBLY)
Assembly plant: HALEWOOD, GENK, SAN BERNARDO
Avatar utilizator
AndreiMVP
Ford Freak
 
Mesaje: 222
Membru din: 06 Noi 2011, 08:46
Localitate: UK
Maşina: Ford Focus ZETEC TDCI
VIN: WF0PXXWPDP9A14454

Re: Devalorizare Focus 2

Mesajde Alex 1000RR » 11 Iun 2013, 17:40

Trebuie sa recunosc ca am citit cu mare atentie cam toate postarile din acest topic si, inainte sa continui as vrea sa precizez urmatorul lucru.

In anul 2005 mi-am cumparat un FF2
In 2008 a urmat Honda Civic 5D
Ian in acest an Subaru Forester.

Toate fiind achizitionate noi.

Fordul este o masina cinstita, care ofera o lista decenta de dotari pentru banii ceruti.

Nu vreau sa intru in deja celebra polemica, VAG versul restul lumii pentru ca deja devine penibil. In schimb as vrea sa va spun un singur lucru, daca esti genul de om care vrei ca masina pe care o conduci sa fie si puternica, si premium, si sa aiba toate dotarile posibile si imposibile, nu poti alege decat din ograda nemtilor... si asta pentru ca sunt singurii care pot oferii toate aceste lucruri intr-un singur pachet !!! restul sunt niste bla, bla-uri !!!
Alex 1000RR
Incepator
 
Mesaje: 73
Membru din: 08 Iul 2011, 11:51
Maşina: Ford Focus 2

Re: Devalorizare Focus 2

Mesajde kaevox » 11 Iun 2013, 20:44

Alex 1000RR scrie:In anul 2005 mi-am cumparat un FF2
In 2008 a urmat Honda Civic 5D
Ian in acest an Subaru Forester.

Fordul este o masina cinstita,

Deci de prin 2008 te-ai lasat de masini cinstite... :))
kaevox
Ford Freak
 
Mesaje: 133
Membru din: 14 Aug 2009, 10:59
Maşina: Ford Focus 2008 1.6 TDCi 109 CP

Re: Devalorizare Focus 2

Mesajde claudiuvuta » 12 Iun 2013, 08:42

Ieri m-am urcat intr-o Honda Civic 1.6 diesel 120 cp. La interior arata foarte bine, scaunul soferului mi se pare mai putin comod ca la FF3, la exterior este mai urata, insa aici vorbim despre FF2 si nu vreau s-o dam in off topic.
Eu nu consider devalorizarea FF2 un dezavantaj. Daca cineva si-a luat masina de noua devalorizarea nu il va afecta, mai ales daca tine acea masina 6-7 ani, iar cand iti iei o masina noua nu te intereseaza s-o vinzi peste 3 ani.
Peste 6-7 ani atat VAG, cat si Ford sau Opel se vand la preeturi asemanatoare si nu marca va conta, ci modul cum acea masina a fost intretinuta, daca are reviziile efectuate la zi, daca kilometrajul este real, daca este in baza de date a unei reprezentante, etc.
claudiuvuta
1nsane Member
 
Mesaje: 1756
Membru din: 11 Iul 2010, 10:36
VIN: WF0KXXGCBKBM75419

Re: Devalorizare Focus 2

Mesajde Alex 1000RR » 14 Iun 2013, 19:01

kaevox scrie:
Alex 1000RR scrie:In anul 2005 mi-am cumparat un FF2
In 2008 a urmat Honda Civic 5D
Ian in acest an Subaru Forester.

Fordul este o masina cinstita,

Deci de prin 2008 te-ai lasat de masini cinstite... :))



Daca m-ai intreba care ar fi masina perfecta, ti-as raspunde : Focus cu motor Honda ;)
Alex 1000RR
Incepator
 
Mesaje: 73
Membru din: 08 Iul 2011, 11:51
Maşina: Ford Focus 2

Re: Devalorizare Focus 2

Mesajde claudiuvuta » 14 Iun 2013, 20:33

Acum ai zbarcit-o, Focus cu motor de Focus si fiabilitate de Honda este raspunsul :)
Nu degeaba Ecoboost-ul a iesit pentru a doua oara consecutiv motorul international al anului, atat in 2012, cat si in 2013.
claudiuvuta
1nsane Member
 
Mesaje: 1756
Membru din: 11 Iul 2010, 10:36
VIN: WF0KXXGCBKBM75419

Re: Devalorizare Focus 2

Mesajde AndreiMVP » 15 Iun 2013, 07:36

Cand cumperi masina SH poate sa fie ea si Lamborghini daca nu este intretinuta corespunzator o sa bagi la bani cat nu face.....daca vorbim de masini noi discutam de diferente de pret considerabile pe care unii le pot suporta sau nu.
Noroc ca in Romania nu se merita sa bagi bani in masini noi...... nu avem drumuri corespunzatoare, carburant de calitate si daca ai norocul sa stai in Bucuresti te alegi si cu zgarieturi (mai mari sau mai mici ) mai o gasesti atinsa in parcare etc. :))
Ford Mondeo III Turnier Diesel Motorizare: 2.0 TDDI 16V An 2002
Country of origin: NIEMCY
Product source: COLOGNE, GERMANY (OWN ASSEMBLY)
Assembly plant: HALEWOOD, GENK, SAN BERNARDO
Avatar utilizator
AndreiMVP
Ford Freak
 
Mesaje: 222
Membru din: 06 Noi 2011, 08:46
Localitate: UK
Maşina: Ford Focus ZETEC TDCI
VIN: WF0PXXWPDP9A14454

Anterior

Înapoi la Versus

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 0 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 0 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login