Versus

motor 1,4 benzina sau 1,6?

Care e mai buna? Comparatii intre diverse modele/marci de autoturisme.

motor 1,4 benzina sau 1,6?

Mesajde nicolas75 » 30 Ian 2013, 19:15

Buna seara!Am o dilema,nu stiu ce masina sa aleg intre focus 1,4 sau 1,6 benzina,polo clasic sau opel astra g clasic?Care masina dintre cele trei are motorul cel mai fiabil?Va multumesc!
nicolas75
Incepator
 
Mesaje: 2
Membru din: 14 Ian 2013, 23:02
Maşina: Ford

Re: motor 1,4 benzina sau 1,6?

Mesajde valentyna » 30 Ian 2013, 19:32

Focus 1,6.
Bafta!
,,Imaginația este mai importantă decât cunoașterea"- Albert Ainstein.
Totul este scris dinainte.Nimic nu este întâmplător în această viaţă. Totul are un scop şi nimic nu se petrece fără o cauză. Daca nu stim cauza, asta nu inseamna ca ea nu exista. Nici un ac nu cade dintr-un brad, dacă nu vrea Dumnezeu.
Avatar utilizator
valentyna
Member
 
Mesaje: 416
Membru din: 23 Dec 2012, 08:20
Maşina: Focus 3 1,6ti-vct 105, GPL

Re: motor 1,4 benzina sau 1,6?

Mesajde bricy » 30 Ian 2013, 20:29

Conteaza foarte mult ce vrei sa faci cu masina.
Daca vrei volum merge focusul sau astra, daca e pentru oras atunci polo.
Daca iti place sa mergi tare atunci i-a focusul fara discutie, e superior astra-ei la dinamica.
Tu stii mai bine ce nevoi ai.
Ca motor 1.6 oricand, 1.4 e puturos, mai ales daca ai greutate zici esti cu dacia de 1.3.
Acum la o masina cu vechime e destul de posibil ca motorul sa consume ulei, la focus ii faci o segmentare si nu mai ai treaba, pe cand la astra tot consuma cand o apuca, urmareste clubopel.

Intre focus si astra eu as alege focus, nu ca astra nu e buna, insa pe mine nu m-a convins.
Interiorul mi se pare cam butucanos, parca e facut din topor, nu stiu de ce.
"Nu întrebaţi ce poate să facă ţara pentru voi, întrebaţi-vă ce puteţi face voi pentru ţară"
Avatar utilizator
bricy
1nsane Member
 
Mesaje: 3374
Membru din: 11 Sep 2009, 12:15
Localitate: Tecuci
Maşina: Focus 2002 2.0i 131cp Brc
VIN: WF0NXXGCDN1P72637

Re: motor 1,4 benzina sau 1,6?

Mesajde Cristi Nazarov » 29 Mar 2013, 10:36

Ca idee as face un clasament astfel referitor strict la motoare:
1.Focus de 1,6-putere,consum bun,intretinere ieftina
2 .Polo dar cu motor de 1,4 75 cp(exclus 1,2 pentru ca e in 3 pistoane si consuma mult urban sau 1,4 de 101 cp ca rupe la consum in oras,desi fuge un pic mai bine)-motor reusit ca si consum ,8% consuma in oras pe Golf motorul,pe Polo ar trebui mai putin,fiabilitate mare,intretinere ieftina,exact masina de "pensionar"in sensul cheltuieli-intretinere:ffff mici
3 Focus 1,4 consum bun,taxe si asigurari mici,putere buna in cazul folosirii cu 1-2 persoane si bagaj modest
4.Astra 1,4 consum bun,intretinere ieftina,distributie pe lant la motoarele din 2005 parca,marea problema e consumul de ulei care cel mai ieftin in fff multe cazuri se rezolva,prin vanzarea masinii.Consumul de ulei de multe ori degenereaza in uzura axe cu came,tacheti,culbutori si altele.
Stima.
Acuma vad ca am venit cu ideile tarziu,dar poate ajuta pe altcineva pe viitor.
Avatar utilizator
Cristi Nazarov
Gold Member
 
Mesaje: 674
Membru din: 05 Noi 2009, 20:59
Localitate: Galati
Maşina: Mercedes Sprinter,"Stella", 2010 Van 318 Cdi , 185 Cp,v6

Re: motor 1,4 benzina sau 1,6?

Mesajde Y-GreK » 23 Aug 2013, 12:26

Wrong, motorul de 1.4 de pe Astra, cod motor Z14XEP cu distributie pe lant, nu consuma ulei asa cum sustii tu, il incurci cu motorul de 1.6 aspirat de la Opel care e cam gurmand la capitolul asta.Este un motor fiabil si destul de adaptabil la diferitele cerinte care i se impun.La consum sta mai bine decat ambele variante de 1.4 si 1.6 de pe Focus, iar costurile de intretinere sunt si mai mici la Opel decat la Ford.Focusul de 1.6 este nitel mai sprinten decat Astra de 1.4, dar vitezele maxime cam tot pe acolo bat, daca chiar va intereseaza aspectele acestea.Fordul sta mai bine la tinuta de drum intr-adevar, dar nici Astra nu sta rau la capitolul asta.Personal, mereu am avut impresia ca interiorul Astrei e mai ergonomic si mai frumos desenat decat cel al Focusului MK1, dar gusturile nu se discuta.
Polo nu are ce cauta in versusul asta. :-/
Y-GreK
Ford Freak
 
Mesaje: 131
Membru din: 20 Sep 2012, 22:21
Maşina: Ford

Re: motor 1,4 benzina sau 1,6?

Mesajde Cristi Nazarov » 23 Aug 2013, 15:52

OK, parerea ta .o respectam !!!!
Acuma zic si eu ce stiu: 1,4 xep vine cu distributie pe lant incepand din 2004-2005 cu precadere pe Astra H dar se intalneste si pe G si chiar Corsa (fost detinator ambele modele!!! )
Ca si consum de ulei nu difera cu nimic motorul de 1,4 sau 1,6 sau chiar 1,2 indiferent de tipul distributiei, toate avand disponibilitate spre consum de ulei,mai ales dupa inplinirea varste de 100000 de km , de aici decurgand si celelalte probleme legate de culbutori si axe cu came,tacheti hidraulici sensibili la uleiul folosit si predispusi spre tacaneala,aparitia spumarii in motor a uleiului mai ales pe timp rece.Socru meu a avut Astra 1,4 din 2004 care la 80000 de km (nu garantez ca erau reali ca nu cred) a mancat 1,5 l de ulei la un drum de Germania,4500 km, iar dupa inca 2 schimburi de ulei,crezand ca nu e bun, am ajuns sa o vindem pentru ca lua cam 500 de grame de ulei la 1000 de km in oras.Un prieten are acum Corsa de 1,2 din 2006 care iarna aduna spuma cu polonicul din motor,vara disparand problema.In rest am avut diverse tipuri de caroserie si motoare de Opel , datorita ideletnicirilor particulare.pe benzina,pe mana la care singura problema era sa verific uleiul.In rest,masni bune si ieftin de intretinut,dar dupa gustul meu,avand in vedere ca suntem la el acasa :D , Fordul este superior din multe puncte de vedere. Stima. q e d .
Avatar utilizator
Cristi Nazarov
Gold Member
 
Mesaje: 674
Membru din: 05 Noi 2009, 20:59
Localitate: Galati
Maşina: Mercedes Sprinter,"Stella", 2010 Van 318 Cdi , 185 Cp,v6

Re: motor 1,4 benzina sau 1,6?

Mesajde Y-GreK » 23 Aug 2013, 18:13

@Cristi Nazarov, mai citeste odata codul motor la care m-am referit mai sus si o sa vezi ca era vorba de Z14XEP (motor TWINPORT), nu de generatia veche Z14XE, cel din urma este recunoscut pentru faptul ca ii cam place gustul uleiului.Daca doresti, poti intra pe site-ul dedicat marcii sa te lamuresti.Unchiul meu are un Astra Classic cu motorul asta si nu i-a consumat nici macar jumatate de litru la un schimb, iar masina respectiva are 150.000km. :D
Orice masina pe benzina consuma ulei, acum depinde in ce cantitati.Am intalnit de asemenea Focusuri de 1.4 si 1.6 care consumau 1l de ulei pana in 5000km, dar depinde si cat de intretinuta a fost masina respectiva, cum ii turcul, asa-i si pistolul pana la urma.
Personal, mi s-a parut mereu ca lupta in clasa compacta s-a dat mai mult intre Astra G si Focus MK1 pentru designul si personalitatea fiecareia, Golful nu mi-a placut niciodata.
Dupa cum am spus, totul tine de gusturi si probabil ca departajarea s-ar face destul de greu intre doua modele similare ca si dotari, mai ales din cauza ca e vorba de motoare pe benzina, daca era vorba de diesel in schimb, alegeam Astra fara sa clipesc.
Y-GreK
Ford Freak
 
Mesaje: 131
Membru din: 20 Sep 2012, 22:21
Maşina: Ford

Re: motor 1,4 benzina sau 1,6?

Mesajde Cristi Nazarov » 24 Aug 2013, 09:18

Exact de acelas motor vorbeam si eu si de toata gama de motoare benzina Opel 2000-2007 cu care am interactionat de-a lungul timpului.Nu vreau acum sa iti impun sa ai si tu parerea mea, vorba reclamei " ce bine ca suntem diferiti" !!!!Faptul ca un Opel nu consuma ulei si nu are probleme este relativ cum de altfel si faptul ca eu am intalnit mai multe motoare de acest gen si am cunoscut mai multe persoane cu aceste probleme iarasi nu este reprezentativ !! Acestea sunt doar niste parerei,bune zic eu atata timp cat sunt si intemeiate, pentru cei care vor sa faca o alegere si au nevoie de aceste pareri.In rest, daca putem discuta in contradictoriu si la urma sa ramanem prieteni,toata treaba e buna.Stima.
PS: prima mea masina,adusa personal din Germania in 2004, a fost o Vectra Caravan de 2,2 dti din 2001,avion nu altceva, pe care familia o pomeneste si acum si la care uneori ne mai uitam in poze dupa ea cu mare drag !!! Asta ca sa vezi ca suntem prieteni cu marca Opel si pe care atunci cand trebuie o laudam cu placere....
Avatar utilizator
Cristi Nazarov
Gold Member
 
Mesaje: 674
Membru din: 05 Noi 2009, 20:59
Localitate: Galati
Maşina: Mercedes Sprinter,"Stella", 2010 Van 318 Cdi , 185 Cp,v6

Re: motor 1,4 benzina sau 1,6?

Mesajde Y-GreK » 24 Aug 2013, 15:46

Nu ma intelege gresit, nu vreau sa influentez pe nimeni in nici-un fel.
Tot in 2004 si-a adus si tata un Astra G Sport Caravan 2.0 DTI din 2002, tot un avion la vremea aceea si a fost o masina extraordinara.Prima lui masina a fost un Ford Fiesta pe care l-a luat in 96' si pe care l-a tinut prea putin, restul au fost numai Opeluri.Cand a auzit ca vreau sa trec pe Ford, dupa ce am avut la randul meu am avut un Opel, a zambit subtil cu gandul la prima lui masina si mi-a zis ca va fi o alegere buna, daca mie si numai mie, imi surade ideea.Si acum cand imi mai ia masina la o tura zambeste necontenit, fiindca o marca de masina anume ii reda amintiri din prima lui tinerete.
Parerile sunt constructive, dar nu reprezinta un criteriu determinant dupa care sa-ti alegi o masina din punctul meu de vedere.
Numai bine!
Y-GreK
Ford Freak
 
Mesaje: 131
Membru din: 20 Sep 2012, 22:21
Maşina: Ford


Înapoi la Versus

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 7 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 7 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login