Versus

Focus mk2 vs Mondeo mk3 2.0 vs ?? - sfat achizitie

Care e mai buna? Comparatii intre diverse modele/marci de autoturisme.

Focus mk2 vs Mondeo mk3 2.0 vs ?? - sfat achizitie

Mesajde V0rt3x » 14 Mar 2014, 08:47

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati o achizitia unei masini SH de pina in 3500E.
Am ajuns pe clubford.ro deoarece modelele dintre care as alege acum sint Focus mk2 si Mondeo mk3.
Imi doresc o masina practica, cu un consum decent si care sa stea bine pe drum. Nu sint vitezoman, insa imi place sa conduc si de-asta vreau si o masina care sa fie "fun to drive".
O sa conduc cam 25.000 km pe an, din care aproximativ 18k inafara localitatilor si 7k in oras.
Variantele asupra carora m-am oprit sint urmatoarele:

Focus mk2 - 2.0 TDCi (136cp)
Am auzit lucruri bune despre acest motor. Ca ar fi fiabil, ca pe Dyno are defapt in jur de 150cp, si consumul imi pare foarte mic.
Ce nu stiu exact:
Pot sa ma astept la probleme cu turbina si cu injectoarele?
Ce probleme particulare mai pot intimpina la acest motor?
Tinind cont ca e euro 4, are sau nu filtru de particule?

Mondeo mk3 - 2.0TDCi (130cp) - varianta cu facelift
Si despre el am auzit lucruri bune. Masina pare foarte spatioasa si injurul sumei de 2500E fara taxa primesti o groaza de dotari. Cel mai mult imi place ca are si cutie de viteze in 6 trepte, motiv pentru care ma astept la un consum foarte o orabil in afara orasului.
Vreau totusi sa va intreb:
Potsa ma astept sa pice injectoarele sau turbina?
Cit e de fiabil acest motor?
Varianta euro 4 are filtru de particule sau nu?
Ce alte probleme particulare mai are aceasta motorizare?

Si ultima varianta:
Focus mk2 2.0 benzina (145cp)
In primul rind m-am uitat la consum si nu imi pare deloc exagerat. Aprox 10 in oras si 6 la drum intins. Mai multe nu prea cunosc despre acest motor asa ca va rog sa imi spuneti voi, mai ales daca are probleme specifice.

Si pe fin mai intreb ceva ca sa ma lamuresc:
Pe care din cele 3 sa o aleg?
Care e pina la urma diferenta de bani la intretinerea unui diesel fata de un benzinar pe durata unui an?
Se merita diferenta pe care o fac economisind undeva la 1.5 -2L / 100km cu dieselul fata de benzinar? sau o sa am parte de ate cheltuieli care pina la urma insumeaza mai mult?

Va multumesc anticipat si sper sa ma lamuriti.
O zi buna


Edit:
Daca credeti ca in banii astia pot gasi o alta masina care sa fie o alegere mai buna, va rog sa imi spuneti. Totusi, din start nu imi doresc opel astra g /vectra c si nici vreun producator francez
V0rt3x
Incepator
 
Mesaje: 3
Membru din: 17 Feb 2014, 08:22
Maşina: Ford

Re: Focus mk2 vs Mondeo mk3 2.0 vs ?? - sfat achizitie

Mesajde DanielArdelian2 » 14 Mar 2014, 12:05

V0rt3x scrie:Buna ziua,
achizitia unei masini SH de pina in 3500E.
...
cam 25.000 km pe an

Logan diesel sau poate o Fiesta TDCi cu mai multi km. :-/
Puteti cauta pe forum direct de pe Google. Exemplu: [ revizie ford fiesta site:clubford.ro ]
Avatar utilizator
DanielArdelian2

Brainiac
 
Mesaje: 10723
Membru din: 19 Feb 2007, 18:11
Localitate: Timisoara
Maşina: Ford Mondeo 2004, Sedan, Trend, 1.8i 125 CP, pachet nefumatori.
VIN: WF04XXGBB44E42077

Re: Focus mk2 vs Mondeo mk3 2.0 vs ?? - sfat achizitie

Mesajde V0rt3x » 14 Mar 2014, 12:30

Nu imi imaginez ce avantaje ar avea Loganul fata de forduri inafara de consum. La banii de Logan se gasesc Mondeo full options . Nu cred ca exista termen de comparatie intre ele. Si nu stiu ce legatura are Loganul cu tinuta buna de drum si cu placerea de a conduce, lucruri pe care eu pun pret. Iar fiesta pare ok, dar putin micut. Repet, nu doar economia conteaza. Un consum mixt de 7 mi se pare decent.
Ma poate lamuri cineva cu intrebarile din primul post? mai ales la cele legate de cheltuieli care nu privesc combustibilul. Mentionez ca la Focus 2.0 benzina ma refer la motorul Duratec
V0rt3x
Incepator
 
Mesaje: 3
Membru din: 17 Feb 2014, 08:22
Maşina: Ford

Re: Focus mk2 vs Mondeo mk3 2.0 vs ?? - sfat achizitie

Mesajde DragosHP » 14 Mar 2014, 12:53

..Cu alte cuvinte pentru ce vrei tu mai umbla la buget, altfel cu siguranta o sa-ti mai piara din entuziasm cand o sa incepi sa postezi pe topicurile cu defectiuni !
Avatar utilizator
DragosHP
Member
 
Mesaje: 480
Membru din: 16 Noi 2008, 12:47
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus 2019, 1.5 ecoboost A8, Sw, Titanium business Ford Focus 2008 1.8 Tdci 115 CP Trend

Re: Focus mk2 vs Mondeo mk3 2.0 vs ?? - sfat achizitie

Mesajde Damian Alex » 14 Mar 2014, 13:11

Salut! Cu 3500 euro nu cred ca poti cumpara un Focus MK2 in conditie buna, poate un Focus 1.
Damian Alex
Member
 
Mesaje: 315
Membru din: 11 Iul 2010, 09:00
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Trend 2008 1.6i 100CP
VIN: WFOHXXWPDH8L58744

Re: Focus mk2 vs Mondeo mk3 2.0 vs ?? - sfat achizitie

Mesajde V0rt3x » 14 Mar 2014, 20:17

OK.
Haideti atunci sa scoatem din calcul factorul financiar. Nu spun ca banii nu conteaza. Conteaza chiar foarte mult, dar sfaturile de care am nevoie nu sint legate de buget.
Ma gindesc ca multi dintre voi ati avut experiente cu unul sau mai multe din cele 3 modele intre care eu as vrea sa aleg.
Va rog inca o data, daca se poate, sa imi raspundeti la nelamuririle legate de fiecare model. Pentru mine asta conteaza cel mai mult. Care din variantele de mai sus e mai buna si de ce?
V0rt3x
Incepator
 
Mesaje: 3
Membru din: 17 Feb 2014, 08:22
Maşina: Ford

Re: Focus mk2 vs Mondeo mk3 2.0 vs ?? - sfat achizitie

Mesajde DanielArdelian2 » 18 Mar 2014, 14:04

Focus Mk2 este mai "fun to drive", dar este puuutin mai rigid si are unele lipsuri la antifonare care se simt la drum lung.
Mondeo Mk3 este rezonabil de "fun to drive" (oricum este cel mai bun in clasa lui din generatia lui), dar in oras este puuutin cam greoi.

Despre motorizari, eu sunt de parere ca cele pe benzina stau mai bine ca fiabilitate si costuri de reparatii pentru ca sunt mai simple si mai usor de gasit masini cu Km putini, dar...eu zic sa-ti faci calculele pentru un consum de 12 L / 100 Km in oras si 7 L / 100 Km in afara si vezi daca poti sa-ti permiti.
Puteti cauta pe forum direct de pe Google. Exemplu: [ revizie ford fiesta site:clubford.ro ]
Avatar utilizator
DanielArdelian2

Brainiac
 
Mesaje: 10723
Membru din: 19 Feb 2007, 18:11
Localitate: Timisoara
Maşina: Ford Mondeo 2004, Sedan, Trend, 1.8i 125 CP, pachet nefumatori.
VIN: WF04XXGBB44E42077

Re: Focus mk2 vs Mondeo mk3 2.0 vs ?? - sfat achizitie

Mesajde joe06 » 19 Mar 2014, 23:45

Despre Focus de 136 de cai pot sa-ti spun eu cateva date.
- Al meu, pe dyno a scos 148 de cai. Nu cred ca e relevant ca are 136 sau 148. Daca masina este buna merge foarte bine, daca nu, nu.
- Cu siguranta poti sa te astepti la probleme cu injectoarele si turbina. La orice diesel poti sa ai problemele astea. Depinde de nr. real de km, de motorina folosita si de stilul de mers. Turbinele se mai infunda si ele, daca mergi cu ea subturat. Eu nu am avut pana acum probleme, dar a mea a fost luata de noua si nu am decat 127.000 km.
- Consumul e normal in functie de cum mergi cu ea. Afara consuma intre 4 si 7 l/100 km. Mergi batraneste, ai consum mic. Mergi mai tare putin, poti sa ai si 7 sau chiar peste, daca mergi sportiv. Eu afara am o medie de 6.5 pe drumuri Bucuresti-Cluj sau Buc-Timisoara. In Bucuresti consuma aproximativ 10 l/100 km. Nu am facut niciodata un consum strict. Probabil mai este si 9-9.5 sau 10.5-11 l/100 km. Mers normal in traficul din Bucuresti, fara sa plec primul de la semafor sau alte figuri.
- Este euro 4 dar sunt si cu si fara filtru de particule. Al meu nu are si este din 2006. Am vazut si din 2007 fara filtru. In general cele aduse de afara au filtru chiar daca sunt din 2005, iar cele facute pentru Romania nu au, chiar daca sunt din 2007.
In general sunt fiabile, dar depinde foarte mult la cati km o iei. La 3500 nu cred sa gasesti sau oricum nu gasesti ceva bun.
Alte probleme specifice nu am auzit sa aiba. Poate ca majoritatea au probleme cu alternatorul, dar asta se rezolva usor. Mai depinde si de noroc. La mine s-a spart rulmentul de presiune la 110.000. Asta este, am fost nevoit sa schimb si placa si discul care aratau foarte bine si daca tot am desfacut am schimbat si volanta care nu avea joc. Dar asta ca am vrut eu.
In rest nu prea am ce sa-i reprosez, dar nici nu prea am cu ce sa o laud. O masina normal si atat. Acceptabila la confort pentru drumuri lungi.
Multe raspunsuri nu prea o sa primesti pentru ca motorizarea asta este destul de rara. Pe forum sunt maxim 10. Incearca sa vorbesti cu fiecare proprietar in parte, poate poti sa-ti faci o parere.
Daca vrei benzina sau diesel, depinde doar de tine si de stilul tau de condus. Vrei sa depasesti repede si in siguranta un tir, mergi pe diesel, dar in final o sa te coste mai mult la intretinere. Vrei doar sa te plimbi si depasesti doar daca se poate, mergi pe benzina. O sa consume mai mult, dar nu se strica asa multe piese care sunt si costisitoare.
joe06
Gold Member
 
Mesaje: 796
Membru din: 27 Mai 2007, 21:40
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Versus

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 3 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 3 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login