Versus

Ford focus 2 vs. Opel astra J

Care e mai buna? Comparatii intre diverse modele/marci de autoturisme.

Ford focus 2 vs. Opel astra J

Mesajde IceLord » 27 Feb 2014, 20:20

Ce părere aveţi despre ford focus 2 1.6 TDCI raport la opel astra j 1.3 CDTI ? Avantaje/Dezavantaje! Puncte forte/slabe.

Mulţumesc.
IceLord
Incepator
 
Mesaje: 3
Membru din: 10 Aug 2013, 13:48
Maşina: Ford

Re: Ford focus 2 vs. Opel astra J

Mesajde catalin099 » 27 Feb 2014, 20:23

Ia-ti Astra, ca sa-ti para rau ca nu ti-ai luat Ford :)
Avatar utilizator
catalin099
Gold Member
 
Mesaje: 715
Membru din: 26 Noi 2007, 18:39
Localitate: Focsani
Maşina: Focus Trend Collection 1.4 L4/16V- 80CP - 2007

Re: Ford focus 2 vs. Opel astra J

Mesajde razvann » 27 Feb 2014, 20:35

Care 1.6? Ce nivele de echipare?
Astra este mai bine inchegata la interior (model conceptie 2009 vs 2004), mai bine insonorizata, insa mai grea cu cel putin 100Kg. In functie de asteptari si stilul de condus, asta se va simti la un motor de 95cp.
Avatar utilizator
razvann
1nsane Member
 
Mesaje: 2504
Membru din: 30 Noi 2007, 03:30
Localitate: Brasov
Maşina: Mondeo Mk4, 2.0 tdci

Re: Ford focus 2 vs. Opel astra J

Mesajde gotti » 08 Mar 2014, 14:47

:)
gotti
Incepator
 
Mesaje: 17
Membru din: 21 Feb 2010, 00:24
Localitate: Timisoara
Maşina: FF.II 05/2006 Turnir 1.6 TDCI CP 109
VIN: WFOWXXGCDW6J50221

Re: Ford focus 2 vs. Opel astra J

Mesajde DragosHP » 08 Mar 2014, 15:11

Avatar utilizator
DragosHP
Member
 
Mesaje: 480
Membru din: 16 Noi 2008, 12:47
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus 2019, 1.5 ecoboost A8, Sw, Titanium business Ford Focus 2008 1.8 Tdci 115 CP Trend

Re: Ford focus 2 vs. Opel astra J

Mesajde Y-GreK » 15 Mar 2014, 13:25

Intre Focus MK2 si Astra J...as lua Astra J fara nici-o ezitare.Am avut Focus MK2 1.8i Titanium X, o masina foarte dotata si sportiva, dar nu mi-a dat impresia unei masini "inchegate" sa zic asa, ca sa nu mai zic ca acum s-a devalorizat foarte mult acest model, si ar cam trebui sa tii cont si de acest aspect.Nu prea gasesti un Astra J decent la pret de Focus MK2 din aceeasi ani, iar acest fapt spune multe.Calitatea unei masini se reflecta si in pretul de revanzare, dar daca esti Ford-ist convins, MK2 este o alegere BUNA, mai buna decat Astra H, dar nu mai buna fata de Astra J.

O comparatie corecta este cea dintre Focus MK3 si Astra J unde se schimba macazul.Noul Focus este mai bine antifonat, mult mai confortabil fata de generatia precedenta, dar cel mai mult imi place ca nu si-a pierdut din sportivitate.Designul este discutabil, dar inveti sa o adori din ce in ce mai mult pe zi ce trece.Eu cand am vazut MK3 in poze mi s-a parut destul de ciudat si mi-a lasat un gust amar, dar toate acestea s-au schimbat cand am vazut-o pe viu.Pentru Astra J este dezamagitor faptul ca nu are suspensie independenta spate, unde este penalizata grav la tinuta de drum in cazul in care... sa zicem ca ne place viteza.Un alt dezavantaj pentru J este greutatea mai mare fata de MK3, acest dezavantaj se reflecta in consum si demaraj.Astra se descurca onorabil doar cu motoare de 1.7 diesel in sus (min. 125 cai)
Observatie : Astra J cu motor de 1.3CDTI nu este o alegere inteleapta.

Nu ne-ai zis de ce buget dispui, oricum, trecand peste acest detaliu "minor", as alege Astra J in detrimentul Focusului MK2 oricand, indiferent de cat de sport este si ce tinuta de drum are. Eu inteleg ca Focusul cu asta se lauda cu primele 2 generatii in clasa compacta, dar nu a fost de-ajuns sa detroneze Golful si Astra, iar acest fapt s-a resimtit cel mai mult, odata cu aparitia Focusului MK3, unde se vede ca Ford a invatat din greseli, iar acest model chiar a spart gheata in clasa compacta, imbinand calitatea si performantele in vederea crearii unei masini de succes.
Y-GreK
Ford Freak
 
Mesaje: 131
Membru din: 20 Sep 2012, 22:21
Maşina: Ford

Re: Ford focus 2 vs. Opel astra J

Mesajde razvann » 15 Mar 2014, 18:50

Y-GreK scrie:Pentru Astra J este dezamagitor faptul ca nu are suspensie independenta spate, unde este penalizata grav la tinuta de drum in cazul in care... sa zicem ca ne place viteza.
Nu ai testat o versiune cu FlexRide, nu?
Sursa
Fişiere ataşate
Opel_Astra_Technical_CloseUp_768x432_as13_t01_065.jpg
Avatar utilizator
razvann
1nsane Member
 
Mesaje: 2504
Membru din: 30 Noi 2007, 03:30
Localitate: Brasov
Maşina: Mondeo Mk4, 2.0 tdci

Re: Ford focus 2 vs. Opel astra J

Mesajde Y-GreK » 15 Mar 2014, 21:25

Am avut pe prima Vectra C sistemul asemanator FleRride, IDS+, nu cred ca vrei sa stii cat costa un astfel de amortizor, ce sa mai zic de sistemul in sine.Sunt constient ca sistemul este inteligent, nu cred ca are cineva vreun calculator acasa mai destept decat calculatorul de IDS+ sau FlexRide, dar asta nu e o scuza pentru Opel pentru faptul ca masinile care nu detin aceste optiuni, nu au o tinuta de drum pretabila sportivitatii.
Y-GreK
Ford Freak
 
Mesaje: 131
Membru din: 20 Sep 2012, 22:21
Maşina: Ford

Re: Ford focus 2 vs. Opel astra J

Mesajde xxl_cm » 19 Mar 2014, 23:10

o fi flexride "jmecher" rau de tot, dar pana la urma tot o punte e intre roti. adica la miscarea unei roti va fi afectata si roata cealalta in masura mai mare sau mai mica.
nu inteleg de ce astia de la opel nu au pus pana la urma suspensie independenta pe astra, mai ales ca ultimele modele sunt destul de scumpe si foarte cautate.
FORD = Fix Or Repair Daily
Avatar utilizator
xxl_cm
1nsane Member
 
Mesaje: 2221
Membru din: 02 Iul 2008, 18:06
Localitate: Bucuresti+Brasov
Maşina: Ford Fiesta 1.3 benzina+GPL 2006
VIN: WF0DXXGAJD6T81498


Înapoi la Versus

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 4 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 4 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login