Discutii libere/forum

Constructie casa/vila

ATENTIE: topicurile care nu isi au locul aici sunt sterse sau inchise fara avertizare, iar userii care continua sa greseasca risca suspendarea contului !

Moderator: Automatistul

Re: Constructie casa/vila

Mesajde andrei.r » 07 Apr 2014, 14:35

Biroul/dormitorul de la parter e cam mic (minimul pt o camera de locuit este 12m).
De obicei dormitorul matrimonial, care are si baie propie, este cel mai mare ca suprafata. Acolo se pune pat dublu, celelalte pot avea pat de o pers. Baia de la acest dormitor este cat o baie de hotel de 2 stele, f inghesuita, in schimb cealalta baie este imensa (mult spatiu pierdut). In concluzie se mai poate lucra la eficentizarea spatiului.
Despre 3D: eu nu sunt adeptul acelor "corniere" de piatra de pe colturile casei, iar acoperisul de peste parcare cred ca ar arata mai bine facut intr-o singura panta.
Skoda Octavia IV RS+ - 2.0 TSI 245CP - Mamba Green - 2022

Ex:
Ford Focus IV ST-Line - 1.5 Ecoboost 182CP - Dynamic Blue - 2019
Ford Focus III Titanium - 1.6 Ecoboost 182CP - Silver - 2013
Ford Focus II Trend - 1.6 TDCI 90CP - Navy Blue - 2005
Avatar utilizator
andrei.r
 
Mesaje: 1222
Membru din: 13 Iul 2007, 17:17
Localitate: Ingolstadt
Maşina: Octavia RS Plus

Re: Constructie casa/vila

Mesajde DanielArdelian2 » 07 Apr 2014, 15:50

testergl scrie:Salutare,
In plus, ce parere aveti de sistemul de incalzire hot-film?

Indiferent cum se obtine, 1 kWh de caldura obtinut din electricitate costa de 3 ori mai mult decat 1 kWh de caldura obtinut din gaz.
Exact acelasi efect ca si acel hot-film (caldura radianta) se obtine si cu incalzirea in pardoseala cu agent termic.

In plus, la incalzirea electrica s-ar putea sa fie probleme cu bransamentul electric. Am cativa cunoscuti care s-au fript cu chestia asta, ca li s-a oferit bransament monofazat 6 kW la costuri rezonabile (~ 3000 RON) sau bransament trifazat de la 10 kW in sus la niste costuri...industriale (> 30.000 RON).

Eu recomand incalzire in pardoseala cu agent termic si centrala in condensatie.

Ce planuri ai privind izolatia termica?

LE: Site-ul de prezentare hot-film este un ghiveci de termeni tehnici.
Filmul se pune sub parchet si genereaza caldura. Parchetul este opac pentru radiatia infrarosie. Parchetul preia caldura prin conductie si o transmite mai departe prin radiatie.
Puteti cauta pe forum direct de pe Google. Exemplu: [ revizie ford fiesta site:clubford.ro ]
Avatar utilizator
DanielArdelian2

Brainiac
 
Mesaje: 10723
Membru din: 19 Feb 2007, 18:11
Localitate: Timisoara
Maşina: Ford Mondeo 2004, Sedan, Trend, 1.8i 125 CP, pachet nefumatori.
VIN: WF04XXGBB44E42077

Re: Constructie casa/vila

Mesajde testergl » 07 Apr 2014, 16:12

Salutare,

Adevarat, era vorba doar de faptul ca instalarea este mai putin costisitoare si cu mai putin deranj! :) Am fost in week-end la niste cunostinte, care si-au montat asa ceva, si i-a costat ~ 3000 euro (incalzire etaj hot-film + incalzire parter electrica in pardoaseala). Intr-adevar, bransamentul electric este trifazat, dar n-au pomenit de costurile aferente...

Pentru izolatia termica, arhitectul ne-a recomandat caramida porotherm 30 cm + polistiren 10 cm (eu as inclina spre caramida de 38 cm + vata bazaltica).

Multumesc,
Ford Focus II / Hatchback 1.6 TDCI 109 / Ghia
Avatar utilizator
testergl
Gold Member
 
Mesaje: 771
Membru din: 22 Oct 2007, 19:18
Localitate: North Rhine-Westphalia
Maşina: Ford Focus II / Hatchback / 1.6 TDCI 109 / Ghia

Re: Constructie casa/vila

Mesajde DanielArdelian2 » 07 Apr 2014, 17:01

Izolatia pentru pereti e buna, dar nu uita ca se pierde multa caldura si in sus si in jos (deci nu uita de izolatia placii si a podului).
Puteti cauta pe forum direct de pe Google. Exemplu: [ revizie ford fiesta site:clubford.ro ]
Avatar utilizator
DanielArdelian2

Brainiac
 
Mesaje: 10723
Membru din: 19 Feb 2007, 18:11
Localitate: Timisoara
Maşina: Ford Mondeo 2004, Sedan, Trend, 1.8i 125 CP, pachet nefumatori.
VIN: WF04XXGBB44E42077

Re: Constructie casa/vila

Mesajde Officer » 08 Apr 2014, 08:23

Eu mai am cam 2 luni si ma mut in casa pe care am inceput-o anul trecut in iulie si acum imi pare rau ca nu am bagat izolatia in caramida. Adica, rand de caramdica, extrudat de 7-10 si apoi inca un rand de caramida. Costa ceva in plus dar e o solutie pe viata. Polistirenul asta pe fatada e o mare porcarie. Nu stie nimeni ce durata de viata are dar eu nu cred ca tine 20 de ani. O sa trebuiasca dat jos, o sa ramana caramida ciuruita, o sa coste din nou cat o masina sa il inlocuiesti.
Obsedat de ordine si disciplina.
Avatar utilizator
Officer
Elodia
 
Mesaje: 5942
Membru din: 21 Mai 2006, 14:38
Localitate: Ilfov
Maşina: Nu mai am ford :(

Re: Constructie casa/vila

Mesajde andrei.r » 08 Apr 2014, 08:59

Polistirenul are o durata de viata de 10 ani, atat garanteaza producatorii. Eu recomand sa se foloseasca vata minerala/bazaltica rigida. E ceva mai eficienta termic si are o durata de viata nelimitata, daca este montata corect.
Ideea cu perete sandwich: caramida+termoizolatie+caramida este folosita des in alte tari, la noi mai putin, din cauza costurilor.
Skoda Octavia IV RS+ - 2.0 TSI 245CP - Mamba Green - 2022

Ex:
Ford Focus IV ST-Line - 1.5 Ecoboost 182CP - Dynamic Blue - 2019
Ford Focus III Titanium - 1.6 Ecoboost 182CP - Silver - 2013
Ford Focus II Trend - 1.6 TDCI 90CP - Navy Blue - 2005
Avatar utilizator
andrei.r
 
Mesaje: 1222
Membru din: 13 Iul 2007, 17:17
Localitate: Ingolstadt
Maşina: Octavia RS Plus

Re: Constructie casa/vila

Mesajde testergl » 08 Apr 2014, 09:11

Officer scrie:Eu mai am cam 2 luni si ma mut in casa pe care am inceput-o anul trecut in iulie si acum imi pare rau ca nu am bagat izolatia in caramida. Adica, rand de caramdica, extrudat de 7-10 si apoi inca un rand de caramida. Costa ceva in plus dar e o solutie pe viata. Polistirenul asta pe fatada e o mare porcarie. Nu stie nimeni ce durata de viata are dar eu nu cred ca tine 20 de ani. O sa trebuiasca dat jos, o sa ramana caramida ciuruita, o sa coste din nou cat o masina sa il inlocuiesti.


Si caramizile exterioare ce dimensiuni ar trebui sa aiba? Nu de alta, dar ar iesi un perete cam gros! :)
Ford Focus II / Hatchback 1.6 TDCI 109 / Ghia
Avatar utilizator
testergl
Gold Member
 
Mesaje: 771
Membru din: 22 Oct 2007, 19:18
Localitate: North Rhine-Westphalia
Maşina: Ford Focus II / Hatchback / 1.6 TDCI 109 / Ghia

Re: Constructie casa/vila

Mesajde andrei.r » 08 Apr 2014, 09:24

Se poate folosi un rand de caramida plina de 12.5cm la exterior (care poate ramane aparenta, dar in cazul asta trebuie montata f ingrijit) iar la interior caramida porotherm de 12.5cm sau de 25cm
Skoda Octavia IV RS+ - 2.0 TSI 245CP - Mamba Green - 2022

Ex:
Ford Focus IV ST-Line - 1.5 Ecoboost 182CP - Dynamic Blue - 2019
Ford Focus III Titanium - 1.6 Ecoboost 182CP - Silver - 2013
Ford Focus II Trend - 1.6 TDCI 90CP - Navy Blue - 2005
Avatar utilizator
andrei.r
 
Mesaje: 1222
Membru din: 13 Iul 2007, 17:17
Localitate: Ingolstadt
Maşina: Octavia RS Plus

Re: Constructie casa/vila

Mesajde Officer » 09 Apr 2014, 07:01

Da, nu iti iese mai gros decat un perete din caramida eficienta de 30 cm peste care vine polistirenul de cat vrei tu. Am cochetat cu ideea de a pune vata dar costa mai mult decat dublu fata de polistiren. Daca faci perete din 2 randuri de caramida cu izolatia intre ele, dai ceva mai mult la zidarie dar economisesti la manopera la termosistem si pe termen lung oricum iti recuperezi banii.

Stiu case cu polistiren pe ele de cel putin 7-8 ani si deocamdata arata ca la inceput dar nu stiu daca nu cumva s-o fi modificat pe dedesubt. Ma gandesc ca lucreaza de la diferentele mari de temp si de la soare. Vara cand fatada se incinge pentru ore bune zilnic, ani de zile....
Obsedat de ordine si disciplina.
Avatar utilizator
Officer
Elodia
 
Mesaje: 5942
Membru din: 21 Mai 2006, 14:38
Localitate: Ilfov
Maşina: Nu mai am ford :(

Re: Constructie casa/vila

Mesajde octa » 16 Mai 2014, 14:06

salve!

stie cineva o sursa de informare pt. calculul necesarului termic al unei case cu consum redus de energie sau pasive?

am construit o casa cu aceste caracteristici si sunt la nivelul echiparilor interioare (sistem electric si de incalzire/climatizare). vreau un sistem de incalzire cu aer. sursa de caldura va fi o centrala cu gaz metan (obisnuita) cuplata la o baterie de apa, parte a sistemului de ventilatie al casei. am gasit baterie de apa de 16 kW la un pret bun. ma intreb daca e suficient.

dupa certificatul de performanta energetica calculat, casa are 169 m2 utili, 467 m3 volum de incalzit, clasa de performanta energetica A, consum specific de energie anual 107.11 kWh/m2an (fata de referinta 120,87), consum anual specific pt. incalzire 57.59 kWh/m2an (fata de referinta 83.63). mare parte a consumului anual specific se duce in incalzirea apei calde menajere - 43.48 kWh/m2an (categiria C), dupa certificatul energetic.
documentatia certificatului energetic recomanda montarea a 16 corpuri statice de 600/22k (sau variante cu acelasi rezultat) pt. necesarul de caldura de calcul de 11.6 kW. cum eu vreau sa montez alt sistem de incalzire decat cel mentionat in certificat, as vrea sa stiu cum sa ma orientez.

mentionez ca se aplica si sistem de recuperare a caldurii prin ventilatie mecanica cu put canadian de 40 m (poate 50 - 22 facuti, restul in viitor) la 1,2 m adancime. acest sistem nu e trecut in certificatul energetic, deci calculul e oarecum incomplet.
ma rezum la atat in calculul necesarului termic, desi am in plan construirea unor sisteme solare de incalzire cu aer, ce vor avea aportul lor.

din pacate, pe net nu am gasit decat formule de calcul si calculatoare de necesar termic ce nu iau in considerare valentele constructiei, ci doar niste repere generale (de ex.: necesar mediu de incalzire de 50w/m3).
ford focus turnier ghia 1,6 16v duratec ti-vct 2005
ford focus turnier ghia exclusive 1,8 16v zetec 2002
GPL
awo simson 425s super custom - 'lucille' - 1961
yamaha virago xv535 custom low rider - 1993

Imagine >>> REGULAMENT FORUM
Avatar utilizator
octa
1nsane Member
 
Mesaje: 4228
Membru din: 01 Mai 2007, 09:24
Localitate: Arad
Maşina: Ford Focus Turnier 1,6l ti-vct 115 cp, Ghia 2005; 1,8l zetec 115 cp, Ghia Exclusive 2002

Re: Constructie casa/vila

Mesajde Pop Alexandra » 19 Sep 2023, 09:30

Daca va ganditi la panouri termoizolante, le recomand pe cele de la TeraSteel.
Pop Alexandra
Incepator
 
Mesaje: 1
Membru din: 24 Mar 2017, 10:34
Localitate: Cluj-Napoca
Maşina: Ford

Anterior

Înapoi la Discutii libere/forum

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 3 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 3 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login