Versus

Mondeo MK4 vs Passat B6 vs Vectra C facelift

Care e mai buna? Comparatii intre diverse modele/marci de autoturisme.

Mondeo MK4 vs Passat B6 vs Vectra C facelift

Mesajde CIPRIAN_17_CIP » 29 Iun 2014, 12:14

In primul rand doresc sa salut toti colegi de pe acest forum. Mentionez ca este primul meu contact cu acest forum si imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie. Sa trec la subiect:
Cum nu am apucat sa ma bucur mai mult de 2 saptamani de masina ( ajungand dauna totala cu "bunavointa" unei soferite....) sunt nevoit sa imi caut din nou masina. Pe scurt: masina va fi folosita in interes de serviciu incepand din luna iulie voi avea de facut cam 1200-1500 km in Bucuresti. Firma imi deconteaza un consum mediu de 9-10 l/100 km si cam atat din partea lor, costurile de intretinere ma privesc.
Cat am apucat sa merg cu Vectra, declar ca m-am indragostit de spatiul si de dotarile pe care aceasta masina le ofera la pretul de achizitie de 5400 euro (fosta masina Vectra C Z19 DTH 120 cp berlina, 2006-folosita pentru 3500-4000 km lunar din care 80% in exterior). Acum situatia s-a schimbat, am 80-90% interior.
Mentionez ca imi doresc sa merg pe aceeasi clasa si de aceea ma orientez spre masinile din titlu.

Acum vine intrebarea care din cele 3 si ce motorizare diesel sau benzina?Astfel incat sa respecte cerintele:
- sa nu sara de 10 hai sa zic 11% consum.
- sa nu ma puna la slabit pentru intretinere
- sa nu fie mai slab dotata decat loganul laureate. :)
- + si - pentru fiecare marca in cea ce priveste intretinerea respectiv cea ce poate pica


Buget 6000 euro cu +/-

Am vazut mai ales pe PH destule mk4 1.8 tdci care se incadreaza in bugetul meu. Ciudat repet ca multe mk4 sunt pe PH.
CIPRIAN_17_CIP
Incepator
 
Mesaje: 2
Membru din: 28 Iun 2014, 21:39
Maşina: opel

Re: Mondeo MK4 vs Passat B6 vs Vectra C facelift

Mesajde Y-GreK » 29 Iun 2014, 13:21

Z19DTH e cel de 150CP, Z19DT e cel de 120CP la Vectra C.
Am avut si eu un exemplar foarte bun, l-am dat la 230.000km si mergea LA FEL DE BINE dupa atatia ani, daca ar fi astea noi la fel de fiabile ar fi bine.
Vectra C 1.9 CDTI mai poti gasi doar de prin 2008, s-au mai fabricat cateva si prin 2009 dar cu motor de 1.8 benzina.
Parerea mea e ca Vectra C e o masina foarte buna, dar cam depasita dpdv al designului si dotarilor.
Passatul nu prea imi place sa fiu sincer, este prea comun si fara personalitate, prea conservator pentru gustul meu.
Mondeo MK4 este un model reusit, mai mare decat Vectra C, asa ca nu o sa ai probleme cu spatiul interior, asta e clar, poate doar cu parcarile de prin capitala, obligatoriu sa-ti iei unul cu senzori de parcare, o sa vezi ca sunt tare utili pentru gabaritul masinii asteia.Referitor la motoarele diesel, eu as prefera un 2.0 TDCi.
Cat despre benzinare...ma indoiesc ca vei scoate doar un 9-10% prin Bucuresti cu asemenea masini cu motorizari pe benzina, e clar faptul ca motoarele mari pe benzina scot consumuri mai mici in extraurban decat urban si cand se afla si pe masini de o tona jumatate...
Concluzionand, tu stii cel mai bine de ce ai nevoie, daca faci multi kilometri doar in Bucuresti, ar trebui sa alegi un benzinar care se preteaza conditiilor de trafic fiind si usor de intretinut, dar dupa cum spuneam, nu cred ca scapi cu un consum de 9-10%, fostul Focus MK2 1.8i 125CP imi lua 11-11.5% in Bucuresti, mers bara la bara.Pe de alta parte, chiar daca dieselul consuma mai putin, il vei distruge usor-usor in traficul de zi cu zi prin capitala, sunt masini facute pentru drumuri lungi, de mers la viteza de croaziera, unde consuma si cel mai putin de altfel.
Y-GreK
Ford Freak
 
Mesaje: 131
Membru din: 20 Sep 2012, 22:21
Maşina: Ford

Re: Mondeo MK4 vs Passat B6 vs Vectra C facelift

Mesajde CIPRIAN_17_CIP » 29 Iun 2014, 13:38

Y-GreK scrie:Z19DTH e cel de 150CP, Z19DT e cel de 120CP la Vectra C.
Am avut si eu un exemplar foarte bun, l-am dat la 230.000km si mergea LA FEL DE BINE dupa atatia ani, daca ar fi astea noi la fel de fiabile ar fi bine.
Vectra C 1.9 CDTI mai poti gasi doar de prin 2008, s-au mai fabricat cateva si prin 2009 dar cu motor de 1.8 benzina.
Parerea mea e ca Vectra C e o masina foarte buna, dar cam depasita dpdv al designului si dotarilor.
Passatul nu prea imi place sa fiu sincer, este prea comun si fara personalitate, prea conservator pentru gustul meu.
Mondeo MK4 este un model reusit, mai mare decat Vectra C, asa ca nu o sa ai probleme cu spatiul interior, asta e clar, poate doar cu parcarile de prin capitala, obligatoriu sa-ti iei unul cu senzori de parcare, o sa vezi ca sunt tare utili pentru gabaritul masinii asteia.Referitor la motoarele diesel, eu as prefera un 2.0 TDCi.
Cat despre benzinare...ma indoiesc ca vei scoate doar un 9-10% prin Bucuresti cu asemenea masini cu motorizari pe benzina, e clar faptul ca motoarele mari pe benzina scot consumuri mai mici in extraurban decat urban si cand se afla si pe masini de o tona jumatate...
Concluzionand, tu stii cel mai bine de ce ai nevoie, daca faci multi kilometri doar in Bucuresti, ar trebui sa alegi un benzinar care se preteaza conditiilor de trafic fiind si usor de intretinut, dar dupa cum spuneam, nu cred ca scapi cu un consum de 9-10%, fostul Focus MK2 1.8i 125CP imi lua 11-11.5% in Bucuresti, mers bara la bara.Pe de alta parte, chiar daca dieselul consuma mai putin, il vei distruge usor-usor in traficul de zi cu zi prin capitala, sunt masini facute pentru drumuri lungi, de mers la viteza de croaziera, unde consuma si cel mai putin de altfel.


Da corect scuzele mele, codul este DT. Nu stiu exact cum se comporta dieselul in capitala, si aici ma refer la fiabilitate, cat despre benzina cred ca alternativa ar fi un GPL dar din nou aici sunt depasit de cea ce inseamna cunostintele mele referitoare la fiabilitatea in timp a motorului "supraalimentat" cu GPL...
CIPRIAN_17_CIP
Incepator
 
Mesaje: 2
Membru din: 28 Iun 2014, 21:39
Maşina: opel


Înapoi la Versus

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 2 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 2 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login