Ford BDT

BDT Ford - dealer & service Ford - Bucuresti

Dealer autorizat Ford

Re: BDT Ford - dealer & service Ford - Bucuresti

Mesajde andrei.const » 24 Feb 2015, 14:30

Salut,

Sunt interesat de o oferta de pret pentru revizie Ford Fiesta, 2009, 1,4 diesel.

Imi poti trimite un mesaj cu detalii?

Multumesc,
Andrei
andrei.const
Incepator
 
Mesaje: 1
Membru din: 17 Mai 2014, 08:23
Maşina: Ford

Re: BDT Ford - dealer & service Ford - Bucuresti

Mesajde dragos_ngu » 14 Mar 2015, 01:51

Salut!

Ma intereseaza o oferta de pret pt schimbul distributiei si a pompei de apa!

Multumesc,
Dragos
dragos_ngu
Incepator
 
Mesaje: 31
Membru din: 30 Noi 2009, 14:44
Maşina: ford, focus, 2011, 1.6tdci, 115

Re: BDT Ford - dealer & service Ford - Bucuresti

Mesajde driver_x » 15 Apr 2015, 11:10

alessandrok4m scrie:Da a fost sters pt ca nu avea legatura cu subiectul, ceea ce este corect.
Intr adevar am apelat si la alt dealer Ford pt o a 2 a parere, este dreptul meu.

Ceea ce m-a deranjat sau mai bine zis ceea ce m-a dezamagit este ca am avut incredere in Ford la general. In marca in reprezentante, etc.
Am zis, cumpar masina de la ei pt ca este verificata si nu are probleme.
Se pare ca din pacate a avut probleme, destul de complicate as spune, constatate la cateva zile dupa achizita masinii, care nu prea se remediaza, chiar daca exista un contract de garantie.
Am cautat masina cu garantie, am zis ce tare e garantia asta Ford 12...stau linistit 1 an. Nu e chiar asa !
O sa citesc contractul cu atentie sa vad daca este specificat cumva ca problemele la cutie se remediaza doar in urma schimbarii ambreiajului...chiar sunt curios.

Oricum nu mai conteaza. M-am obisnuit cu ideea. E o masina sh pana la urma. Nu pot sa platesc 500 euro pe un ambreiaj, 10% din valoarea masinii.


Plangere la OPC si se rezolva sigur.

Orice produs beneficiaza de garantie de conformitate conform legii 449/2003 (indiferent daca produsul este nou sau folosit sau daca exista acel contract de garantie Ford 12 sau eu stiu care sau de ce scrie in el, ba chiar mai mult, orice prevdere din contractul de garantie care restrange din drepturile conferite de lege este nula de drept - vezi art 22) http://www.anpc.gov.ro/anpcftp/legislatie/Lege%20nr.%20449%28r1%29%20din%202003.html

Din punctul de vedere al legii 449 este foarte simplu, a aparut o neconformitate, aceasta trebuie reparata. Legea este clara, orice produs trebuie sa mearga fara defect 2 ani de zile, sau in cazul produselor folosite, vanzatorul de comun acord cu vanzatorul pot conveni la scurtarea termenului de 2 ani dar nu mai putin de un an - art 22 alin 2 . In cazul aparitiei oricarui defect, vanzatorul este razpunzator de aducerea la conformitate.

Studiaza legea apoi intra pe http://reclamatii.anpc.ro/ si urmeaza pasii pentru reclamatie online.

Oricum bine de stiut ca cei de la BDT procedeaza asa, chiar eram in prospectare pentru realizarea reviziei de 60,000 km si i-am taiat de pe lista.
driver_x
Incepator
 
Mesaje: 48
Membru din: 23 Noi 2009, 18:24
Maşina: Focus Trend+ 2008, 1.8TDCI-115Cp

Re: BDT Ford - dealer & service Ford - Bucuresti

Mesajde cosmin.ion » 21 Mai 2015, 15:22

Salut,

Se poate o oferta pentru revizia de un an pentru masina din profil?

Multumnesc
Avatar utilizator
cosmin.ion
 
Mesaje: 67
Membru din: 19 Mai 2014, 22:11
Maşina: Focus 3 HB 1.0L EcoBoost 125CP Titanium
VIN: WF0KXXGCBKDK01364

Re: BDT Ford - dealer & service Ford - Bucuresti

Mesajde popelenas » 25 Mai 2015, 20:55

Va salut
Doresc sa achizitionez un Ford fiesta.Vreau sa va intreb daca se pot verifica km, sau ultimii km care se afla in retea, sistem, pentru ca proprietarul imi spune ca fiesta are 44000 km si e din 2011. Nu sunt sigur pe km mai ales ca a cumparat-o din Italia. daca va trimit Serie sasiu: WF0JXXGAJJBCO8912 va rog frumos se poate afla ceva????. verifica???? eu sunt in Buc masina in Suceava si prima data as dori sa aflu un istoric al Km. daca mai trebuie ceva rog sa ma sunati.0764.829.341. Platesc prin transfer bancar sau ma deplasez la BDT la Pod Ciurel numai sa fiu sigura ca pot afla situatia kilometrilor. Multumirile mele. mailul meu popelenas@yahoo.com. mailul il verific seara. sau acest forum.
popelenas
Incepator
 
Mesaje: 1
Membru din: 25 Mai 2015, 20:32
Maşina: Ford

Re: BDT Ford - dealer & service Ford - Bucuresti

Mesajde gaftonne » 02 Iun 2015, 11:41

salut!
pentru un mondeo 1,6 16v din 1994, pot gasi la voi un debitmetru aer si la ce pret?
de asemenea, ma interesa daca pot duce masina la un tester, daca exista softul necesar si un pret.
multumesc!
gaftonne
Incepator
 
Mesaje: 22
Membru din: 16 Mai 2009, 01:38

Re: BDT Ford - dealer & service Ford - Bucuresti

Mesajde gabitu79 » 05 Iun 2015, 11:25

Ma intereseaza un pret pentru debitmetru pentru un ford focus c-max 2004, serie sasiu wf0mxxgcdm4y16853. Cod produs existent pe masina 3m5a 12b579-bb. Multumesc
MM 32 LUC
Vrei un laptop GRATIS? Da un click aici -> http://ezlaptop.com/?r=757653
Avatar utilizator
gabitu79
Incepator
 
Mesaje: 69
Membru din: 25 Mai 2008, 20:42
Localitate: Baia Mare
Maşina: Ford Focus C-Max, 2004, 1560cmc,115cp,ac,geamuri electrice fata, abs
VIN: WF0MXXGCDM4Y16853

Re: BDT Ford - dealer & service Ford - Bucuresti

Mesajde dariusica100874 » 18 Iun 2015, 10:42

Va salut.sunt din Constanța .am nevoie de un oring pt regulatorul presiune rampa de injectoare focus 2001/1.6 74kw.l-am cautat la toate magazinele,nu se găsește.va las nr tel.0766364201.este de culoare verde,confectionat din viton.multumesc anticipat.
dariusica100874
Ford Freak
 
Mesaje: 221
Membru din: 13 Iul 2014, 16:15
Localitate: constanta
Maşina: Ford Focus 1.6/74kw 2007
VIN: WF04XXWPD47L65893

Re: BDT Ford - dealer & service Ford - Bucuresti

Mesajde djthoya » 28 Iun 2015, 22:16

Buna Seara , Am si eu o problema la ford focus 2 1.6 benzina din 2006 . Are momente cand imi da in bord o eroare : "acceleration reduced" si ma lasa fara acceleratie !Pana nu dau cheie din nou nu dispare eroare si nu fuctioneaza bine ( sunt cazuri cand eroarea persista si dupa ce ii dau de cateva ori cheie ) . Va rog sa imi spuneti daca ma puteti ajuta si cam cat ar fi pretul pentru aceasta problema ! Multumesc si astept un pm . Seara placuta !
Avatar utilizator
djthoya
Incepator
 
Mesaje: 1
Membru din: 16 Feb 2015, 09:42
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Mk 2
VIN: wf0wxxgcdw5g01686

Re: BDT Ford - dealer & service Ford - Bucuresti

Mesajde ross » 29 Iun 2015, 14:48

djthoya scrie:Buna Seara , Am si eu o problema la ford focus 2 1.6 benzina din 2006 . Are momente cand imi da in bord o eroare : "acceleration reduced" si ma lasa fara acceleratie !Pana nu dau cheie din nou nu dispare eroare si nu fuctioneaza bine ( sunt cazuri cand eroarea persista si dupa ce ii dau de cateva ori cheie ) . Va rog sa imi spuneti daca ma puteti ajuta si cam cat ar fi pretul pentru aceasta problema ! Multumesc si astept un pm . Seara placuta !


Salut,
In primul rand trebuie sa facem o testare IDS sa vedem ce probleme sunt.
Din pacate nu iti pot spune cat costa remedierea problemei pana nu verificam autoturismul.
Daca te pot ajuta cu ceva suna-ma la numarul din semnatura.

Mersi,
Mihai
BDT Ford
Focus MK3
Avatar utilizator
ross
 
Mesaje: 678
Membru din: 07 Noi 2006, 11:16
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford

Re: BDT Ford - dealer & service Ford - Bucuresti

Mesajde padrino » 29 Iun 2015, 15:03

Da, se pare ca imi place sa ma chinui singur, am mers din nou la BDT Virtutii. Proasta decizie, prost service, foarte proasta experienta. Foarte prost am fost si eu, am sperat ca lucrurile se vor desfasura normal...

Foarte pe scurt:
- Programare pt revizie si inlocuire bielete directie pt 25 iunie ora 8. Ajuns la timp, deschis comanda service la 8 si un pic. La 9 intra masina in hala, la 9:45 incepe lucrul. Deja tarziu, in ciuda prezentei mele acolo. Altii deja au plecat cu masinile rezolvate.
- la 10:40 agream inlocuirea biletelor, cu unele originale. Ajung la service pe la 16-17, estimare pr ora 13.
- la 17:30 revin la service, fara sa ma sune cineva, desi eu am sunat de 2 ori. Masina in curte, spalata, fara bielete montate. Se incearca amanarea lucrarii pt a 2a zi, evident nu sunt de acord, aveam nevoie sa plec din Bucuresti cu masina.
- Estimare finalizare lucrare in 1 ora si jumatate. Masina e gata pe la 20:40. Se face proba de drum, nu mi se spune nimic.
- la 21:20, dupa ce sun eu sa vad unde e cel de la receptie service sa-mi recuperez actele si cheia, plec . Masina a stat in service 13 ore. Eu, vreo 6. Nervi cat cuprinde.
- in drum spre casa observ ca e volanul stramb, deci geometria rotilor facuta prost. Sun imediat inapoi, nici un raspuns. Trimit SMS in care exprim problema. Nici un raspuns.
- revin a doua zi la ora 15, cel de la receptie (Catalin Popescu) stia de problema, a primit sms-ul. Cel mai arogant si nesimtit receptioner de service nu a catadicsit sa ma sune sa-mi prpuna o solutie. Aflu, la final, ca a fost informat inca de aseara ca volanul e stramb, si totusi m-a trimis acasa fara sa zica nimic. La 20:40 inca mai era timp sa se indrepte volanul, sau ma puteau chema a 2 a zi pentru remediere. Nimic nu s-a facut, pur si simplu si-a batut joc de mine, timpul si banii mei.
- refac geometria rotilor la un service dedicat rotilor si mai ales competent. Toate rotile necesita reglaje la "paralelism" plus indreptarea volanului, justificareprin raport printat. De la BDT nu am primit nici un raport.
- desi s-a facut revizie si verificare generala (adica asa mi s-a spus ca se face), la doua zile nu mai functioneaza A/C. Acum stau si ma gandesc daca am plecat din service cu un compresor stricat. La sosire climatizarea functiona.
- initial mi-a fost comunicat un pret aproximativ pt revizie de 319 RON conform ofertei Ford. La service mi se comunica faptul ca nu se aplica si pt ST. Nu scrie nicaieri decat pe site-ul Ford, pe panoul din service nu scrie.mi se comunica pret estimativ 1000 ron doar revizia. Imi cade fata, ii spun ca anul trecut revizia a costat 550 ron. Se scuza, revine cu alt pret, cu scuze ca a uitat sa puna un discount: 850 Ron. Agreez, desi e diferenta mare... In final imi mai dau un discount, nu am verificat cat, mi-au ajuns nervii.

Desi am cerut sa vorbesc cu directorul de service, considerand important sa afle de la mine istoria evenimentelor, nu mi se permite. Am vorbit cu directorul de relatii cu publicul, o doamna foarte agreabila, dar eu cerusem altceva.

Am cerut returnarea banilor pt geometria rotilor. Mi se inapoiaza dupa o asteptare de 45 minute... Atat a durat "procedura". Asta, dupa ziua oribila anterioara.
Ar mai fi si altele de povestit, dar nu mai pierd vremea acum...
Avatar utilizator
padrino
Incepator
 
Mesaje: 66
Membru din: 07 Aug 2009, 10:17
Localitate: Bucuresti
Maşina: Mondeo 2008 2.5T Titanium X

Re: BDT Ford - dealer & service Ford - Bucuresti

Mesajde ross » 06 Aug 2015, 19:42

Revizie Motorcraft - http://www.ford.ro/FordService/PromotiiService & http://www.fordbdt.ro/motorcraftservice.html

Schimb ulei + filtru ulei + filtru aer + verificare de siguranță + diagnoză IDS
*Campania se adresează tuturor autoturismelor Ford, cu excepţia modelelor ST, RS.

Cu toate ca masina nu se incadra in campania Ford Motorcraft Service, fiind vorba despre un Ford Mondeo cu motorizare 2.5 L Duratec-ST, BDT si-a asumat acordarea conditiilor de campanie Ford Motorcraft pentru a veni in sprijinul clientului. Tarifele percepute conform campaniei respective se regasesc in devizul de lucrari al interventiei.

Asa cum scrie in descrierea campaniei, pachetul Ford Motorcraft include o diagnoză electronică IDS, precum și o verificare completă a elementelor de siguranță ale vehiculului. Instalatia de climatizare nu este un element de siguranta si nu este prevazuta in verificarile respective.

Referitor la timpii mentionati, din pacate, in service pot sa apara diverse situatii care grabesc sau intarzie repararea unui autoturism, modificand astfel termenul estimat initial pentru finalizarea reparatiei.

In urma verificarilor s-a constatat ca autoturismul are uzura avansata in caseta de directie si in bieletele de directie, clientul dorind numai inlocuirea bieletelor de directie. Efectuarea geometriei este obligatorie dupa inlocuirea acestora. Pentru ca nu am exclus posibilitatea ca reglajele geometriei sa fi fost in afara limitelor, avand in vedere constatarea efectuata asupra casetei de directie, s-au facut demersurile necesare privind restituirea manoperei aferente.

Chiar daca uneori exista postari care depasesc pragul bunului simt, continuam sa ne tratam clientii cu respect si profesionalism.
In cazul de fata, ulterior reparatiei si postarii pe forum de catre client a mesajului care face obiectul prezentului comentariu, BDT si-a aratat intreaga disponibilitate de a sustine clientul aflat in concediu in afara tarii si care ne-a solicitat sprijinul in vederea remedierii pana la sfrasitul sejurului a defectiunii sistemului de A/C prin aprovizionarea si expedierea componentei care necesita inlocuire la service-ul unde se afla masina, aspect pe care il poate confirma cu siguranta si clientul.


Pentru programare sau alte solicitari ma puteti apela in continuare la numarul din semnatura.
BDT Ford
Focus MK3
Avatar utilizator
ross
 
Mesaje: 678
Membru din: 07 Noi 2006, 11:16
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford

Re: BDT Ford - dealer & service Ford - Bucuresti

Mesajde MUTHABOR » 13 Aug 2015, 19:53

La bdt vest mi s-a spus ca antigelul ford super plus premium nu se dilueaza,ci se pune asa concentrat asa ca ce sa mai vorbim de profesionalism ....
Din pacate actiunile voastre fac firma mama de ras.Imi voi face timp si voi adresa o scrisoare sediului acestei marci pentru ca asa ceva nu se poate.
Chiar ne luati drept tampiti pe toti cu preturile voastre nesimtite si cu lipsa voastra totala de profesionalism ?
Oamenii vin la voi crezand ca stiti ceea ce faceti dar din pacate nu este asa.

Ai vrut sa faci operatiunea asta singur, nu ai spus ce concentratie de antigel ai acum in motor, deci nu aveau cum sa ghiceasca daca ai doar apa ca agent de racire sau ai o concentratie OK.
Concentratia de antigel se alege / calculeaza in functie de zona climatica.
Decat sa te sfatuiasca sa faci un amestec 1 la 1 pe care sa-l torni peste apa din motor si la un frig mai mare sa-ti inghete si sa faci stricaciuni, e normal ceea ce ti-au recomandat.
MUTHABOR
Incepator
 
Mesaje: 89
Membru din: 01 Dec 2012, 20:11
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus 2. sedan 1.6 ti-vct

Re: BDT Ford - dealer & service Ford - Bucuresti

Mesajde gaudino » 14 Aug 2015, 15:47

Cat costa manopera la distributie Ford Focus II 1.8tdci/2008, 90.000km? Multumesc.
Avatar utilizator
gaudino
Incepator
 
Mesaje: 58
Membru din: 28 Noi 2012, 21:25
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus 2 2009 1.8 TDCI-115cp

Re: BDT Ford - dealer & service Ford - Bucuresti

Mesajde Duke » 16 Aug 2015, 10:56

Salut. Saptamana trecuta mi-am schimbat parbrizul pe casco la BDT Virtutii. Cu toate ca feedback-ul este in general negativ referitor la acest service am decis sa ma duc la ei pentru ca este aproape de casa si pentru ca nu mi se parea o operatiune asa de sofisticata incat sa necesite cunostiinte complexe de mecanica.

Prima data cand am lasat documentele de la asigurator mi s-a spus ca piesa ajunge in 7 zile. Am asteptat 10 am sunat sa intreb ce se intampla mi s-a spus ca mai dureaza ca este o intarziere. Am asteptat 3 saptamani dupa care am sunat din nou data la care m-au intrebat ce fel de parbriz e (daca e simplu sau incalzit) si ca ma suna ei inapoi. Am sunat din nou a doua zi (pentru ca nu au sunat inapoi) data la care am fost invitat sa aduc masina la service. Vreau sa subliniez ca de fiecare data am sunat eu ca nu am primit nici un telefon sau nici un mail in legatura cu desfasurarea procesului de reparatie, ca sa nu mai vorbesc de intrebarea pe care mi-au adresat-o dupa 3 saptamani cu privire la tipul parbrizului.

Reparatia a durat o zi. Mi-am luat masina inapoi iar cand am ajuns acasa am observat ca stergatoarele nu erau aliniate nu faceau cursa completa. Am dat mailuri am fost invitat a doua zi din nou la service sa se remedieze problema. Am fost a doua zi din nou la service dupa 10 min. mi-au dat masina inapoi. De aceasta data am observat din nou cand am ajuns acasa ca in viteza a 1 de stergere stergatoarele raman prea sus pe parbriz nu fac cursa completa dar in sensul celalalt. Am dat mailuri din nou. Am propus sa vin sambata din nou la service pentru ca luni plecam in concediu si era prea tarziu. Mi s-a raspuns pe mail ca sambata nu se poate deoarece tehnicianul care se ocupa cu diagnoza nu este in aceasta zi. (nu ma pricep la mecanica dar ma intreb de ce este nevoie de tehnicianul de diagnoza pentru reglarea unor stergatoare?).

In ceea ce priveste parbrizul acesta pare montat corect mai putin faptul ca se vede lipiciul iesit inafara pe partea dreapta iar materialul de pe plafon acolo unde se imbina cu sticla parbrizului a ramas dezlipit. Cand deschid capota se observa ca, cauciucul de sub stergatoare nu este lipit foarte bine se poate ridica cu mana. La fel si benzile de cauciuc de pe marginile parbrizului se pot scoate foarte usor daca trag putin de ele. Intrebare retorica desigur asa sunt standardele ford?

Si inca ceva minor fata de cele aratate dar care merita mentionat. Cand am lasat masina nu mi s-a dat absolut nici o hartie nimic cum ca e la ei (se merge pe incredere) desi cand o iei inapoi te pun sa semnezi pv de predare primire. Cand am luat masina nu mi-au dat absolut nimic in legatura cu reparatia a trebuit sa insist eu sa mi comunice macar devizul de reparatie.

Am facut programare la alt service ca sa imi alinieze stergatoarele.
Duke
Incepator
 
Mesaje: 50
Membru din: 21 Iul 2014, 15:05
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Mk3 1.6 Ecoboost

Re: BDT Ford - dealer & service Ford - Bucuresti

Mesajde ross » 17 Aug 2015, 15:16

MUTHABOR - Da-mi si mie te rog (PM daca vrei) un numar de inmatriculare sau o serie de sasiu sa caut comanda de lucru. Si daca stii, ce concentratie aveai la antigel cand ai ajuns in service si cine ti-a spus ca se foloseste doar antigel nediluat in motor.

Duke - Da-mi si mie te rog (PM daca vrei) un numar de inmatriculare sau o serie de sasiu sa caut comanda de lucru.

Va multumesc!
BDT Ford
Focus MK3
Avatar utilizator
ross
 
Mesaje: 678
Membru din: 07 Noi 2006, 11:16
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford

Re: BDT Ford - dealer & service Ford - Bucuresti

Mesajde Duke » 17 Aug 2015, 22:00

Salut

Nu mai este nevoie am rezolvat la alt service.
Duke
Incepator
 
Mesaje: 50
Membru din: 21 Iul 2014, 15:05
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Mk3 1.6 Ecoboost

Re: BDT Ford - dealer & service Ford - Bucuresti

Mesajde florinbfc » 09 Sep 2015, 16:19

Buna ziua,

Sunt si eu interesat sa cumpar un ford la mana a doua si imi e frica de cei care dau km inapoi. Ma puteti ajuta cu o verificare? Am gasit un ford focus din 2013 care cica ar avea 70 000 km. VIN: WFOLXXGCBLDM09597. Multumesc.
florinbfc
Incepator
 
Mesaje: 6
Membru din: 26 Aug 2015, 14:27
Maşina: Ford

Re: BDT Ford - dealer & service Ford - Bucuresti

Mesajde wador29 » 09 Sep 2015, 17:01

Nu poți sa știi decât dacă are carnet de service cu vizele de la dealer Ford și sa compari cu evidentele din sistemul ETIS. Dacă nu are carnet, nu poți verifica nimic. Modificarea kilometrajului nu e detectabila. Teoretic, e un parcurs posibil, cu 30-35 k pe an...
ex - Ford Fusion +, 2006, 1,6 TDCi, 90 cai, sea-gray,ex - OT 11 KXD
Suzuki Vitara, Luxus, 2018, 1,4, boosterjet, 140 cai, prime solar yellow, cu plafon cosmic black pearl, OT 12 KXD
Imagine
Avatar utilizator
wador29
1nsane Member
 
Mesaje: 1686
Membru din: 24 Apr 2010, 21:09
Localitate: Slatina
Maşina: FORD FUSION PLUS 1,6 TDCI 90 CP - 2006 OT 11 KXD
VIN: WF0UXXGAJU6M67318

Re: BDT Ford - dealer & service Ford - Bucuresti

Mesajde mihaibre » 22 Sep 2015, 00:43

Buna ziua pt auto WF05XXGCD54U74111

Ma intereseaza kit ambreiaj disc si placa presiune

rulment de presiune

Atat pe original cat si pe producator. Si pret manopera

Multumesc
Power is nothing without control!
Actual car: FORD FOCUS ST 2.0 ECOBOOST
Ex car: FORD FOCUS ST 2.0 TDCI
Avatar utilizator
mihaibre
1nsane Member
 
Mesaje: 2609
Membru din: 30 Oct 2009, 23:24
Localitate: BUCURESTI
Maşina: FORD FOCUS 2.0 ECOBOOST

Re: BDT Ford - dealer & service Ford - Bucuresti

Mesajde mihaibre » 22 Sep 2015, 09:23

rectific, seria corecta este WF05XXGCD56U74111
Power is nothing without control!
Actual car: FORD FOCUS ST 2.0 ECOBOOST
Ex car: FORD FOCUS ST 2.0 TDCI
Avatar utilizator
mihaibre
1nsane Member
 
Mesaje: 2609
Membru din: 30 Oct 2009, 23:24
Localitate: BUCURESTI
Maşina: FORD FOCUS 2.0 ECOBOOST

Re: BDT Ford - dealer & service Ford - Bucuresti

Mesajde șoferistul » 28 Sep 2015, 15:54

Am făcut revizia la BDT Virtuții și se pare că sunt printre puținii mulțumiți... mai ales de contactul cu personalul de la recepție. Totul a fost explicat clar, pe limba mea, cu detalieri unde a fost cazul; curățenia lasă de dorit în service.
șoferistul
Incepator
 
Mesaje: 70
Membru din: 05 Iul 2009, 10:13
Localitate: București
Maşina: Ford Mondeo Wagon 2.0 Flexifuel GPL, 2011
VIN: WF0GXXGBBGBK63016

Re: BDT Ford - dealer & service Ford - Bucuresti

Mesajde padrino » 03 Oct 2015, 18:51

ross scrie:Revizie Motorcraft - http://www.ford.ro/FordService/PromotiiService & http://www.fordbdt.ro/motorcraftservice.html

Schimb ulei + filtru ulei + filtru aer + verificare de siguranță + diagnoză IDS
*Campania se adresează tuturor autoturismelor Ford, cu excepţia modelelor ST, RS.

Cu toate ca masina nu se incadra in campania Ford Motorcraft Service, fiind vorba despre un Ford Mondeo cu motorizare 2.5 L Duratec-ST, BDT si-a asumat acordarea conditiilor de campanie Ford Motorcraft pentru a veni in sprijinul clientului. Tarifele percepute conform campaniei respective se regasesc in devizul de lucrari al interventiei.

Asa cum scrie in descrierea campaniei, pachetul Ford Motorcraft include o diagnoză electronică IDS, precum și o verificare completă a elementelor de siguranță ale vehiculului. Instalatia de climatizare nu este un element de siguranta si nu este prevazuta in verificarile respective.

Referitor la timpii mentionati, din pacate, in service pot sa apara diverse situatii care grabesc sau intarzie repararea unui autoturism, modificand astfel termenul estimat initial pentru finalizarea reparatiei.

In urma verificarilor s-a constatat ca autoturismul are uzura avansata in caseta de directie si in bieletele de directie, clientul dorind numai inlocuirea bieletelor de directie. Efectuarea geometriei este obligatorie dupa inlocuirea acestora. Pentru ca nu am exclus posibilitatea ca reglajele geometriei sa fi fost in afara limitelor, avand in vedere constatarea efectuata asupra casetei de directie, s-au facut demersurile necesare privind restituirea manoperei aferente.

Chiar daca uneori exista postari care depasesc pragul bunului simt, continuam sa ne tratam clientii cu respect si profesionalism.
In cazul de fata, ulterior reparatiei si postarii pe forum de catre client a mesajului care face obiectul prezentului comentariu, BDT si-a aratat intreaga disponibilitate de a sustine clientul aflat in concediu in afara tarii si care ne-a solicitat sprijinul in vederea remedierii pana la sfrasitul sejurului a defectiunii sistemului de A/C prin aprovizionarea si expedierea componentei care necesita inlocuire la service-ul unde se afla masina, aspect pe care il poate confirma cu siguranta si clientul.


Pentru programare sau alte solicitari ma puteti apela in continuare la numarul din semnatura.


Bun, am facut o pauza si nu am mai intrat aici, se pare ca pe unii ii bantuie mania persecutiei mai mult decat ma asteptam. As vrea sa incep prin a intreba cu ce am depasit pragul bunului simt in postarea de mai sus? Sau am depasit pragul bunului simt in service, cand am acceptat cu stoicism purtarea execrabila a personalului din receptie si lucrarea foarte proasta asupra masinii? Am mentionat ca in urma realizarii geometriei rotilor mi s-a predat masina cu volanul stramb, desi seful atelierului care a facut testul final a observat acest aspect? Mie nu mi-a mentionat nimeni nimic, aici BDT a dat dovada de foarte mult bun simt si profesionalism, intra-adevar. Tot bun simt si profesionalism in exces a fost si a doua zi cand nu m-a sunat nimeni, nici nu mi-au returnat apelul din seara anteroara, sa discutam despre problemele aparute.

Pai hai sa va mai spun: dupa inlocuirea bieletelor (care apropo, nici macar nu au fost stranse corespunzator), mi-a aparut un joc in volan destul de accentuat. Am mers sa investighez la alt service si am descoperit si alte probleme, asupra carora BDT a pastrat linistea.
Profesionistilor de la BDT le spun ca bun simt prea mult am avut eu cand nu i-am reclamat la ANPC, la RAR, la Ford Romania si la Ford Europa, asa cum ar fi trebuit dupa experienta execrabila avuta.

Da, confirm disponibilitatea BDT de a ma ajuta cu trimiterea unui compresor de A/C in Grecia, pentru care le multumesc pe aceasta cale. A fost singurul moment in care au aratat ca se poate si mai bine.

Regret orice alt contact avut cu ei pana acum, inclusiv orele pe care le-am petrecut la telefon discutand diverse despre postarea mea pe forum, inclusiv dorinta lor de a modifica postarea. Si regret, afirm din nou, ca nu am reclamat mai departe experienta avuta. Au avut inclusiv tupeul de a insinua la telefon ca m-am aratat nemultumit pentru a obtine un discount sau un pret mai mic.

RUSINE!

PS: la intoarcerea din Grecia, a doua zi la ora 8 am mers la un service autorizat RAR sa inlocuiesc compresorul de A/C. Aici treaba s-a rezolvat in aprox 2 ore, cu tot cu bautul cafelei de dimineata. Compresorul si curelele au fost comandate in avans de service, la un pret rezonabil (sub jumatate din pretul oferit de BDT, iar compresorul inlocuit este IDENTIC cu cel original, marca, cod, etc.).
La BDT masina a stat mai mult de 13 ore intr-o zi, de la 8 dimineata la 9 jumate seara. Da, au aparut situatii care au dus la modificarea timpilor. 13 ore ca sa faci o revizie si sa inlocuiesti 2 bielete. Profesionalism, nu gluma.
Avatar utilizator
padrino
Incepator
 
Mesaje: 66
Membru din: 07 Aug 2009, 10:17
Localitate: Bucuresti
Maşina: Mondeo 2008 2.5T Titanium X

Re: BDT Ford - dealer & service Ford - Bucuresti

Mesajde Galiganu » 26 Noi 2015, 12:06

Salut,

Adaug si eu problema mea cu service-ul BDT. Am fost la ei pentru echilibrarea si reglarea geometriei la un Focus 1.6 TDCI din 2010. In prima faza s-a reglat geometria prost iar volanul era inclinat catre stanga, dupa 2 zile m-am dus de dimineata la ei si am reclamat acest aspect. S-a incercat o amanare a lucrarii dar am insistat si au fost amabili sa o faca in aceasi zi.
Pe la jumatatea zilei am sunat sa verific progresul si am fost informat ca a fost reglata geometria dar volanul a iesit iarasi stramb din cauza unei erori a aparatului, dar sa nu imi fac griji ca se va reface lucrarea pana seara.
Seara am ajuns acolo si am fost cu unul dintre reprezentati la un test drive in care a condus dansul (500 de m) si a spus ca "pare" mai drept si ca oricum "producatorul accepta o toleranta de cateva grade".
Volanul este inclinat spre dreapta acum..
Nu prea stiu ce as putea sa fac, nu imi arde sa ma duc zilnic in speranta ca il vor nimeri intr-un final. Ma gandesc serios sa consider banii pierduti si sa apelez la alta firma.
Din punct de vedere al amabilitatii personalului n-am avut probleme, dar asta nu compenseaza competentele tehnice mediocre ale service-ului.

@padrino , vad ca ai avut o problema similara, te rog sa imi spui daca si unde ai rezolvat-o.


Multumesc
Avatar utilizator
Galiganu
Incepator
 
Mesaje: 13
Membru din: 04 Noi 2015, 23:21
Maşina: Ford Focus Mk3 1.5 EcoBoost - 150

Re: BDT Ford - dealer & service Ford - Bucuresti

Mesajde ionutz » 03 Dec 2015, 09:35

Topicul este dedicat exclusiv feedback-ului venit de la clientii REALI, cererilor de oferte, comunicarilor Ford BDT si nu parerilor personale.
Parcul meu auto: Mondeo mk5 2.0 TDCi AWD; Escort XR3i Cabrio 130cp; Consul 2300V6; Sierra RS Cosworth 4x4; Scorpio 24v Cosworth Ultima; Fiesta RS1800; Escort RSturbo; Puma 1.7 VCT; Fiesta mk1 0.9 - Albalux
Avatar utilizator
ionutz
 
Mesaje: 4528
Membru din: 18 Dec 2004, 20:44
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford
VIN: WF0EXXGBBEAA11103

Re: BDT Ford - dealer & service Ford - Bucuresti

Mesajde catalinmihaiandrei » 23 Dec 2015, 15:22

Salutare, nu de mult am intrat si eu in posesia unui ford mondeo mk3 din 2004 motor 1.8 16v de 110 cp, masina merge impecabil, trage, nu rapane, nu intrerupe, singura problema care ma inebunit este ca in momentul cand vreau sa opresc la semafor si pun masina pe liber masina se tureaza singura pana pe la 2000 de turatii si apoi scade, lafel si in momentul cand accelerez pe liber, turatiile scad incet si cand ajunge la 2000 ramane pt cateva secunde apoi scade la 800 in rest nu oscileaza nu se intrerupe in mers nici o problema, ce e de facut? a mai intampinat cineva asa ceva? ma poate ajuta cineva cu un sfat? multumesc anticipat si imi cer scuze pt toata povestea dar am vrut sa se inteleaga cat mai clar problema.
catalinmihaiandrei
Incepator
 
Mesaje: 4
Membru din: 23 Dec 2015, 14:02
Maşina: Ford
VIN: wf04xxgbb54l56411

Re: BDT Ford - dealer & service Ford - Bucuresti

Mesajde catalinmihaiandrei » 23 Dec 2015, 15:23

Salutare, nu de mult am intrat si eu in posesia unui ford mondeo mk3 din 2004 motor 1.8 16v de 110 cp, masina merge impecabil, trage, nu rapane, nu intrerupe, singura problema care ma inebunit este ca in momentul cand vreau sa opresc la semafor si pun masina pe liber masina se tureaza singura pana pe la 2000 de turatii si apoi scade, lafel si in momentul cand accelerez pe liber, turatiile scad incet si cand ajunge la 2000 ramane pt cateva secunde apoi scade la 800 in rest nu oscileaza nu se intrerupe in mers nici o problema, ce e de facut? a mai intampinat cineva asa ceva? ma poate ajuta cineva cu un sfat? multumesc anticipat si imi cer scuze pt toata povestea dar am vrut sa se inteleaga cat mai clar problema.
catalinmihaiandrei
Incepator
 
Mesaje: 4
Membru din: 23 Dec 2015, 14:02
Maşina: Ford
VIN: wf04xxgbb54l56411

Re: BDT Ford - dealer & service Ford - Bucuresti

Mesajde apetcu22 » 07 Ian 2016, 12:08

Salut,

In acest an mai sunt oferte la revizie?

Multumesc!

Alex
Focussss
Avatar utilizator
apetcu22
Incepator
 
Mesaje: 52
Membru din: 12 Dec 2014, 22:30
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford
VIN: WF0LXXGCBLBU59103

Re: BDT Ford - dealer & service Ford - Bucuresti

Mesajde wador29 » 07 Ian 2016, 13:02

Nu mai bine intri pe ford.ro, unde apar toate promotiile in curs disponibile?! Mie mi s-a intamplat ca un dealer sa nu stie...
ex - Ford Fusion +, 2006, 1,6 TDCi, 90 cai, sea-gray,ex - OT 11 KXD
Suzuki Vitara, Luxus, 2018, 1,4, boosterjet, 140 cai, prime solar yellow, cu plafon cosmic black pearl, OT 12 KXD
Imagine
Avatar utilizator
wador29
1nsane Member
 
Mesaje: 1686
Membru din: 24 Apr 2010, 21:09
Localitate: Slatina
Maşina: FORD FUSION PLUS 1,6 TDCI 90 CP - 2006 OT 11 KXD
VIN: WF0UXXGAJU6M67318

Re: BDT Ford - dealer & service Ford - Bucuresti

Mesajde Makaronake » 02 Feb 2016, 13:20

Salutare,
Daca reprezentantii BDT mai urmaresc acest topic, ii rog sa imi spuna si mie un pret estimativ pentru ITP la un Ford Fiesta 2009, 1.25 82CP.
Multumesc

P.S. Acum nu mai sunt sigur...se poate face ITP la BDT?
Avatar utilizator
Makaronake
Incepator
 
Mesaje: 30
Membru din: 15 Iul 2013, 15:11
Localitate: Bucuresti
Maşina: Fiesta 2010, 1.24 82CP

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Ford BDT

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 0 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 0 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login