Dealerii Ford din Romania

RMB InterAuto - Cluj

Cum stau cu service-ul, cum se comporta la achizitionarea masinii, la reparatiile in garantie

Moderatori: DGAlexandru, verga_Cip

RMB InterAuto - Cluj

Mesajde dorutzu85 » 08 Apr 2011, 11:35

Luna aceasta ar cam trebui sa fac si eu revizia de doi ani si m-am gandit sa cer niste pareri despre service-ul Ford din Cluj, RMB Interauto parca se cheama.

As fi interesat sa aud (vad :D ) care au fost experientele voastre cu service-ul, eventual niste sfaturi. Ar mai fi si optiunea cu dealerul din Bistrita, da din ce am gasit pe forum nu prea imi inspira incredere.
Avatar utilizator
dorutzu85
Incepator
 
Mesaje: 27
Membru din: 13 Apr 2009, 11:17
Localitate: Cluj-Napoca
Maşina: Ford Focus 2009 1.6 100CP Trend

Re: Service Cluj

Mesajde DonCarlos » 10 Sep 2011, 20:01

Salut! In urma vizitei (banuiesc la RMB) ce opinie ti-ai format despre ei? Sunt curios, pe tine cum te-au tratat :)
Traieste pentru azi, inspirandu-te din trecut, cu speranta in viitor.
Avatar utilizator
DonCarlos
Ford Freak
 
Mesaje: 144
Membru din: 03 Apr 2011, 20:07
Localitate: Cluj Napoca
Maşina: Mondeo MK4 2.0 TDCi

Re: RMB InterAuto - Cluj

Mesajde mihaibrehar » 25 Ian 2012, 23:24

Salutare,

Nici o opinie despre RMB InterAuto?
Sunt sigur ca exista membrii ai forumului ce-au trecut pe la ei. Cum ati fost tratati?

Am o problema cu valva EGR (cod de eroare P042E) si nu stiu la ce service sa merg.
C-Max 2007 (facelift) 1.6 tdci 109cp
mihaibrehar
Incepator
 
Mesaje: 9
Membru din: 21 Mai 2011, 13:18
Localitate: Cluj-Napoca
Maşina: Ford
VIN: WF0EXXGCDE7T15908

Re: RMB InterAuto - Cluj

Mesajde leonford » 01 Feb 2012, 13:58

Sunt multumit de serviciile lor , 58 lei a costat un test jocuri si uzuri .
Cand am intrebat de ITP - inca nu e gata hala ????????
leonford
Incepator
 
Mesaje: 26
Membru din: 08 Mai 2010, 18:17
Localitate: cluj -napoca
Maşina: Focus 1.6D 80KW
VIN: WFOWXXGCDW5Dxxxxx

RMB InterAuto - Cluj

Mesajde ovideatza » 21 Feb 2012, 20:16

Am fost eu sa fac o diagnoza motor si tren rulare, 160 lei a costat totul, inclusiv test amortizoare, nu si de franare. Au fost amabili, am stat langa masina, mecanicul mi-a raspuns la intrebari si si-a dat interesul in a identifica tot ceea ce i-am solicitat. Flexibili si la programare, am schimbat-o de 3 ori.


Sent from my iPhone using Tapatalk
ovideatza
1nsane Member
 
Mesaje: 2123
Membru din: 02 Mar 2007, 22:19
Localitate: Iasi
Maşina: Focus 1.8 TDDI 90 2002
VIN: WF0NXXGCDN2U75879

Re: RMB InterAuto - Cluj

Mesajde ised8u » 05 Mai 2012, 20:41

Foarte multumit! Existenta lor e unul din motiivle pentru care am cumparat al doilea focus! Cei doi ingineri cu care am avut eu contact, Bogdan si Alex sunt super.
Inainte sa ajung la ei am umblat si la "cunostinte", si am aflat ca imi cer preturi mai mari la manopera decat reprezentanta, singura exceptie fiind schimbul de consumabile (filtre, uleiuri) care iese mai scump la RMB atat la manopera cat si la piese.
Bila neagra: Ma enerveaza ca trebuie sa platesc 22 ron pentru receptia masinii. Odata la diagnostic, pe urma iar cand te programeaza sa iti rezolve problema.
Recomand!
ford focus 1,6 tdci DPF, CVT, 2006.
Avatar utilizator
ised8u
Incepator
 
Mesaje: 63
Membru din: 27 Noi 2007, 20:47
Localitate: Cluj Napoca
Maşina: ford focus 1,6 tdci DPF, CVT, 2006.

Re: RMB InterAuto - Cluj

Mesajde TheStig » 19 Mar 2015, 16:24

Am fost azi la ei si am facut schimbul de ulei + filtre. Au fost foarte amabili si rapizi, iar pretul a fost unul foarte bun. Pentru schimb ulei + filtre, diagnoza IDS, verificare elemente de siguranta am dat 320 lei. Recomand!
Avatar utilizator
TheStig
 
Mesaje: 18
Membru din: 18 Iul 2013, 21:56
Localitate: Cluj Napoca
Maşina: Ford Focus 1.6 TDci
VIN: WF0WXXGCDW7L07714

Re: RMB InterAuto - Cluj

Mesajde doctoracu » 30 Mar 2015, 22:07

Am fost si eu de vreo 2 sapt la ei, vroiam sa fac o verificare inainte de cumparare. Deoarece era si oferta la revizie mi s-a parut un pret f corect. Personal amabil, au raspuns la intrebarile mele, am fost multumit.
doctoracu
Ford Freak
 
Mesaje: 104
Membru din: 21 Iun 2011, 10:36
Localitate: Alba Iulia
Maşina: Ford Mondeo, 2012, 2.0 TDCI

Re: RMB InterAuto - Cluj

Mesajde Egroeg » 24 Noi 2015, 15:41

TheStig scrie:Am fost azi la ei si am facut schimbul de ulei + filtre. Au fost foarte amabili si rapizi, iar pretul a fost unul foarte bun. Pentru schimb ulei + filtre, diagnoza IDS, verificare elemente de siguranta am dat 320 lei. Recomand!


Care filtre le-au schimbat ?
Am vrut sa merg si eu pe oferta lor si ca sa schimb toate filtrele ieseam undeva la 600 de lei de fapt..
Egroeg
Incepator
 
Mesaje: 2
Membru din: 07 Aug 2015, 11:53
Maşina: Ford

Re: RMB InterAuto - Cluj

Mesajde DorinFocus » 27 Apr 2016, 07:29

Salutare.
Am fost la RMB Cluj Calea Turzii zilele trecute pentru o diagnoza si mi-a fost gasit defect senzorul de presiune ulei de la axele cu came.
Diagnoza m-a costat 95 de lei - ok.
Piesa in sine a costat in jur de 200 de lei - ok.

Manopera inlocuire piesa: 200 de lei !? Piesa se gaseste in compartimentul motor, la vedere, acces direct la ea si a trebuit desfacut una bucata surub si deconectata o mufa. Operatiunea dureaza maxim 3 minute, daca esti relaxat, cu 0 cunostinte mecanice. Cand am intrebat de ce costa atat de mult operatiunea de 3 minute, mi s-a spus ca in pret intra si "identificarea fizica a piesei". Adica pe langa identificarea piesei in programul de diagnoza, a trebuit sa mai identifice piesa si fizic. Mai poti zice ceva?
Nu stiu sa adaug poza cu piesa, ca sa fie si mai clar cat de simpla era operatiunea.
Indiferenta cum a fost "imbracata" explicatia, am platit 200 de lei manopera pentru o operatiune de 3 minute.
In rest, oamenii amabili, numai de bine.

P.S. Cum pot adauga o poza?
DorinFocus
Incepator
 
Mesaje: 15
Membru din: 26 Feb 2016, 16:33
Localitate: Cluj-Napoca
Maşina: Ford

Re: RMB InterAuto - Cluj

Mesajde ionutrusu20 » 13 Sep 2017, 08:43

A mai fost cineva la RMB InterAuto anul acesta? Vad ca ultima postare e din 2016. Multumesc
ionutrusu20
Incepator
 
Mesaje: 1
Membru din: 09 Aug 2017, 17:48
Maşina: Ford

Re: RMB InterAuto - Cluj

Mesajde csirkeh » 25 Oct 2017, 16:15

Salut.
Trebuie sa ajung eu dupa un accident in care usa fata dreapta e infoita rau. Dar nu stiu cum lucreaza baietii pe partea asta.
Cineva ceva opinii experienta despre rmb service ford cluj?
csirkeh
Incepator
 
Mesaje: 2
Membru din: 12 Oct 2015, 10:34
Maşina: Ford

Re: RMB InterAuto - Cluj

Mesajde Eugen 3 » 30 Ian 2019, 17:28

Va salut colegi,
nu sunt posesor de Ford, am o mazda CX 7 din 2010, referitor la RMB inter auto CLUJ, eu in vara 2018 am facut revizia la ei cu ulei si filtre, astazi a trebuit sa schimb turbina si filtrele de particule din cauza uleiului , deoarece nemernicii de la CLuj, doar mi-au luat banii fara sa imi schimbe uleiul.

Postez aici si o sa mai postez si pe alte forumuri deoarece cred ca astfel de nenorociti ne pun viata in pericol nou si familiilor noastre. Imi pare rau ca aici nu pot atasa poze si filmulete, daca cineva vrea si detaliere le transmit si factura si devizul de la Inter auto
Eugen 3
Incepator
 
Mesaje: 1
Membru din: 30 Ian 2019, 17:16
Maşina: Mazda CX 7

Re: RMB InterAuto - Cluj

Mesajde Automatistul » 31 Ian 2019, 18:28

Eugen 3 scrie:...doar mi-au luat banii fara sa imi schimbe uleiul...

Ce dovezi serioase sunt pentru această afirmație?
Focus mk4, ST-Line 1.0 ecoboost Hybrid 155CP race red - WF0NXXGCHNLK12123
Focus mk3, 1.6 TDCi-DV econetic 95CP moondust silver metallic - WF0LXXGCBLBU56436
ex. Fiesta mk7, 1.6 TDCi 90CP avalon - WF0JXXGAJJ9P28295
ex. Focus mk1, 1.4 Zetec 75CP pacific green - WF0NXXGCDNXS05089

Imagine >>> REGULAMENT FORUM
Avatar utilizator
Automatistul
 
Mesaje: 3741
Membru din: 11 Iun 2015, 10:29
Localitate: Bistrița
Maşina: FOCUS mk4 ST-Line 1.0 Ecoboost Hybrid 155 HP race red
VIN: WF0NXXGCHNLK12123

Re: RMB InterAuto - Cluj

Mesajde turbojack » 31 Ian 2019, 18:41

Eugen 3 scrie:...doar mi-au luat banii fara sa imi schimbe uleiul....

Se bazeaza pe faptul ca uleiul e negru, sau e prea mult ?
Se cunosc probleme cu DPF pe CX7 , dar putini stiu sa le diagnosticheze corect si mai ales la timp.
Regenerari repetate esuate produce supradilutie ulei si implicit o ungere proasta a componentelor motorului , turbina cea mai sensibila la asta . Posibil ca nici motorul sa nu fie intr-o stare prea buna in acest moment.
Avatar utilizator
turbojack
1nsane Member
 
Mesaje: 5855
Membru din: 15 Mai 2011, 12:03
Localitate: CJ

Re: RMB InterAuto - Cluj

Mesajde Nano0806 » 19 Feb 2019, 16:09

Buna, experienta mea la RMB InterAuto e asa...cu "mixed feelings".
Pe scurt: baietii de treaba, desi mi se pare ca nu si-au chiar dat interesul si erau un pic plictisiti interactiunea a fost in principiu ok, dar dupa schimbarea distributiei la ei a aparut o bataie la motor care nu era inainte, m-am intors, au zis au verificat si motorul e ok.

Detaliat: in mai 2018 am luat un Focus 2 facelift 1.8tdci 85kW din 2008(importat de o cunostinta din Germania). In octombrie masina fiind pe la 180000 km am hotarat sa schimb distributia pt ca am aflat ca e modelul cu curea in ulei, nu lant, si nu am vrut sa risc. M-am interesat mi s-a parut o operatiune complicata si am zis ca na o duc la Ford/RMB InterAuto sa fie totul facut cum trebuie si sa am si istoric pt asta. Toata nebunia m-a costat 3200 lei.
Cand am mers sa iau masina de la ei mi-au zis ca au schimbat totul si ca au remarcat si un zgomot pe la galeria de evacuare(gen suierat) si ca cel mai probabil e ori crapata, ori s-a rupt un surub care o tinea de blocul motor. Si da suieratu ala l-am auzit si eu inainte in anumite cazuri intre 2000-3000 RPM, uneori in frana de motor in panta, alte ori in accelerari.
Dar in plus dupa ce am plecat cu masina am remarcat o bataie la motor, care inainte nu o auzisem, in special in rampe, cand motorul e sub sarcina mai mare. M-am intors la ei, am facut un test drive scurt cu un tip de acolo, chiar am comparat cu un mondeo cu acelasi motor care-l aveau acolo si dupa test drive a zis ca da parca se aude ceva bataie... Am lasat-o la ei sa vada ce si cum, au zis ca au facut o diagnoza si au verificat si totul e ok. Mi-au recomandat sa rezolv problema cu galeria de evacuare si apoi sa mai revin daca e cazul. Cam asta a fost experienta...

Cat despre masina...am mai facut vreo 3000km de atunci, de galerie nu am fost sa vad ca nu am mai avut bugetul si nici timpul necesar, dar imi vine greu sa cred ca ar fi cauza bataii, pt ca nu exista inainte ca masina sa fie la ei.
Si bataia persista in continuare, acum parca e mai tot timpul prezenta si motorul parca suna mai urat. Ar trebui sa fac cumva s-o duc la un service sa vada care e problema. Dar nu stiu unde si in cine sa am incredere ca stie ce face si isi da interesul.

Sunt deschis la sugestii in legatura cu ce ar putea fi sau la ce service sa apelez in zona Clujului.
Nano0806
Incepator
 
Mesaje: 1
Membru din: 30 Apr 2018, 21:23
Maşina: Ford
VIN: wf0pxxwpdp8a47803


Înapoi la Dealerii Ford din Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron

Cine este conectat

În total sunt 2 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 2 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login