Ford BDT

BDT Ford - dealer & service Ford - Bucuresti

Dealer autorizat Ford

Re: BDT Ford - dealer & service Ford - Bucuresti

Mesajde driver_x » 26 Aug 2016, 20:20

Am facut miercuri programare la BDT pentru azi(vineri) pt diagnoza. Azi la 9 dimineata am lasat masina. La ora 19 am luat-o asa cum am lasat-o :( . I-am rugat sa-mi stabilieasca o programare cand pot sa o onoreze, asa ca au reprogamat marti. N-a prea fost ok din partea lor...
driver_x
Incepator
 
Mesaje: 48
Membru din: 23 Noi 2009, 18:24
Maşina: Focus Trend+ 2008, 1.8TDCI-115Cp

Re: BDT Ford - dealer & service Ford - Bucuresti

Mesajde arny_34 » 05 Sep 2016, 08:33

Buna ziua,
va rog sa-mi faceti o oferta de pret pentru urmatoarele piese:
- Kit pompa apa+ curea si rola distributie - originale
- kit curele accesorii+ AC - originale
- manopera inlocuire si cand ma puteti programa

VIN- WF0HXXWPDH8L55198
Astept raspuns.
Avatar utilizator
arny_34
Ford Freak
 
Mesaje: 177
Membru din: 01 Apr 2009, 09:35
Localitate: Bucuresti
Maşina: FOCUS SEDAN 1.6/16V/115
VIN: WF0HXXWPDH8L55198

Re: BDT Ford - dealer & service Ford - Bucuresti

Mesajde darkmic » 23 Sep 2016, 06:15

Va rog sa lasati topicul strict pentru comunicarea intre forumist si partener iar comentariile de "spritz si alune " sa le continuati in alta parte. Altfel devin eu sado si nu e bine. Multumesc pentru intelegere.
Prezidentul comitetului permanent, comitetului electoral, comitetului scolar, comitetului agricol si al altor comitete si comitii

Diagnoza IDS , reparatii si piese auto , asigurari RCA si CASCO .

Custom Automotive - un alt fel de service

http://forum.clubford.ro/viewtopic.php?f=33&t=102042
Avatar utilizator
darkmic
 
Mesaje: 2176
Membru din: 20 Iun 2005, 22:18
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Mondeo MK4 Hatch
VIN: WF0EXXGBBE8Yxxxxx

Re: BDT Ford - dealer & service Ford - Bucuresti

Mesajde superaraval » 30 Sep 2016, 23:41

Eu cam asta am patit pe banii mei...

BDT Ford
#BDT #FORD #NuPretulCiGestul #GarajulGrivita #sculerNuMecanic
#fitiseriosi

https://marcucerneala.wordpress.com/…/09/30/teapa-de-250lei/
superaraval
Incepator
 
Mesaje: 22
Membru din: 12 Feb 2016, 17:12
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Mondeo MK4

Re: BDT Ford - dealer & service Ford - Bucuresti

Mesajde voltaj_stiu » 08 Dec 2016, 09:55

anamazilu scrie:Singurul lucru pe care l-as face la reprezentanta ar fi revizia. Si asta doar pt a rămâne in baza de data pt o eventuala revanzare a masinii. In rest!!! Sa pacaleasca pe cine vor. Eu mi-am furat-o o data. Îmi ajunge!

Nici revizia nu o fac bine... Am fost si eu ca tot romanul care crede ca in reprezentanta se face cel mai bine service-ul(revizia) la o masina. Mi-au pus toate filtrele ford, ulei cred ca tot ford (nu mi-au dat nimic altceva decat o foaie pe care scrie suma de plata, nicidecum ce au schimbat). Am lasat masina la ora programata de ei, bineinteles ca mi-au zis o ora si m-am trezit ca imi ia masina mai tarziu si ca dureaza si mai mult, vorba unui coleg de pe aici-imi luasem liber in ziua respectiva. Toate bune si frumoase, platesc si iau masina. La 2-3 zile zic sa verific si eu ce au schimbat daca se cunoaste, da erau schimbate filtrele(doar cele 2 filtru de aer si de ulei, celelalte nu am vrut eu), uleiul. Dar supriza mare pentru mine a fost sa gasesc ulei cu aproape 2 cm peste nivelul maxim.

Trimis de pe al meu LG-D855 folosind Tapatalk
Avatar utilizator
voltaj_stiu
Incepator
 
Mesaje: 10
Membru din: 23 Mai 2016, 14:12
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford

Re: BDT Ford - dealer & service Ford - Bucuresti

Mesajde voltaj_stiu » 08 Dec 2016, 09:58

Smiley scrie:in primul rand, cred ca trebuia sa le spuna de la inceput despre problemele rezolvate cu 4 zile in urma. nu-i prea ok sa aduci diverse modificari masinii (sau sa lasi vreun "mecanic" sa faca asta), apoi sa faci pe nestiutorul care nici usturoi n-a mancat, nici gura nu-i miroase.
in al doilea rand, masinile noastre au o gramada de senzori, dar nu atat de multi incat sa te conectezi prin bluetooth cu telefonul si sa-ti spuna ce surub s-a slabit si cu cate rotatii trebuie strans. din pacate, eliminarea posibilelor cauze este inca o metoda foarte des folosita in service-uri, fie ele ale reprezentantelor sau nu.

Dar de ce in service bdt iti da prima optiune cea mai grava si automat cea mai scumpa???

Trimis de pe al meu LG-D855 folosind Tapatalk
Avatar utilizator
voltaj_stiu
Incepator
 
Mesaje: 10
Membru din: 23 Mai 2016, 14:12
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford

Re: BDT Ford - dealer & service Ford - Bucuresti

Mesajde nh1980ro » 08 Dec 2016, 10:59

Pentru ca 'merge'. Daca ar sesiza direct RAR-ul clientii pagubiti de bajbaiala mecanicilor, nu ar mai face din astea.
nh1980ro
1nsane Member
 
Mesaje: 7190
Membru din: 10 Iul 2014, 22:14
Maşina: Ford

Re: BDT Ford - dealer & service Ford - Bucuresti

Mesajde Frankie » 16 Feb 2017, 14:00

Mai aveti ceva promotii la service ?

Mai este cineva activ de la BDT pe acest forum ?
Ford Fusion 2007, 1.4 Benzina
Avatar utilizator
Frankie
Ford Freak
 
Mesaje: 136
Membru din: 10 Noi 2005, 17:12
Localitate: BUCURESTI
Maşina: Ford
VIN: WF0UXXGAJU7L70406

Re: BDT Ford - dealer & service Ford - Bucuresti

Mesajde ross » 17 Feb 2017, 13:32

Salut, toate campaniile și promoțiile active pe pagina Ford România sunt disponibile în FordStore BDT.
Suna-ma dacă ai întrebări despre ceva anume.
Mersi,
Mihai
BDT Ford
Focus MK3
Avatar utilizator
ross
 
Mesaje: 678
Membru din: 07 Noi 2006, 11:16
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford

Re: BDT Ford - dealer & service Ford - Bucuresti

Mesajde Makaronake » 28 Apr 2017, 10:54

Buna ziua,

De cateva saptamani am o problema care se intampla din ce in ce mai des: Dupa cativa km parcursi prin oras, observ ca la plecarile de pe loc sau cand incetinesc aproape de oprire (fara sa apas frana), se aude un suierat de la roata. In plus, masina mea sta pe loc in pante mici fara sa fie nevoie sa calc frana ...

Detalii:
- Masina e un Ford Fiesta 2010
- Anul trecut (prin Iunie parca) am schimbat discurile si placutele de frana.

Cam greu cu filmatul in trafic, dar am facut aseara o incercare:
https://www.youtube.com/watch?v=cUTWs03Akd4

Aveti vreo idee ce ar putea fi? Am fost cu ea "la control" si mi s-a spus ca dupa verificarea intregului sistem de franare nu s-a gasit nimic in neregula :|
Avatar utilizator
Makaronake
Incepator
 
Mesaje: 30
Membru din: 15 Iul 2013, 15:11
Localitate: Bucuresti
Maşina: Fiesta 2010, 1.24 82CP

Re: BDT Ford - dealer & service Ford - Bucuresti

Mesajde wador29 » 28 Apr 2017, 11:22

"La control" inseamna demontat roti, demontat etrieri si verificat cursa pistonase si stare discuri si placheti, si bineinteles demontat butuci spate si verificat stare segmenti ferodo si tot restul mecanismului, inclusiv cablu frana de mana, sau doar control vizual de perspectiva?! Sunetul ala pare a fi de fier-pe-fier, adica ceva piston blocat si uzura excesiva placute/segmenti de frana. De fapt, se poate verifica sumar in parcare, prin suspendare pe cric, care e roata care e infranata!
Musai trebuie dusa la un control amanuntit!
ex - Ford Fusion +, 2006, 1,6 TDCi, 90 cai, sea-gray,ex - OT 11 KXD
Suzuki Vitara, Luxus, 2018, 1,4, boosterjet, 140 cai, prime solar yellow, cu plafon cosmic black pearl, OT 12 KXD
Imagine
Avatar utilizator
wador29
1nsane Member
 
Mesaje: 1686
Membru din: 24 Apr 2010, 21:09
Localitate: Slatina
Maşina: FORD FUSION PLUS 1,6 TDCI 90 CP - 2006 OT 11 KXD
VIN: WF0UXXGAJU6M67318

Re: BDT Ford - dealer & service Ford - Bucuresti

Mesajde ross » 28 Apr 2017, 12:55

Salut,
Fără o verificare îți poți da doar cu presupusul... Dacă vrei, putem să stabilim o programare după data de 02.05 și căutăm cauza.
Weekend plăcut!
BDT Ford
Focus MK3
Avatar utilizator
ross
 
Mesaje: 678
Membru din: 07 Noi 2006, 11:16
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford

Re: BDT Ford - dealer & service Ford - Bucuresti

Mesajde Makaronake » 28 Apr 2017, 13:01

Multumesc pentru raspunsuri. M-am gandit sa verific eu rotile in parcare, dar sunt in recuperare fizica dupa o fractura si mi-e cam greu sa fac asta, asa ca am preferat sa o duc la "control".
Poate ar fi trebuit sa explic din prima, dar n-am vrut sa para ca ma plang: masina fiind in garantie Ford12 la BDT, inclusiv discurile si placutele pe care le-am schimbat tot la ei anul trecut, am dus masina la ei intr-o dimineata (pe 11.04) si am lasat-o toata ziua acolo, fara ca ei sa reuseasca sa replice problema. Intr-adevar, nu se intampla incontinuu altfel cred ca mi s-ar fi topit discurile pana acum. Pe deviz au trecut doua chestii: Test sistem franare si Verificat sistem franare. N-a fost scump, dar nu au gasit nimic si problema continua...


@ross, eu sunt dispus sa vin Marti pe 2.05 cu ea, tot asa de dimineata si o pot lasa cat e nevoie. Merci
Avatar utilizator
Makaronake
Incepator
 
Mesaje: 30
Membru din: 15 Iul 2013, 15:11
Localitate: Bucuresti
Maşina: Fiesta 2010, 1.24 82CP

Re: BDT Ford - dealer & service Ford - Bucuresti

Mesajde ross » 28 Apr 2017, 14:05

Suna-ma te rog dimineață și stabilim când să o aduci.
Mersi
BDT Ford
Focus MK3
Avatar utilizator
ross
 
Mesaje: 678
Membru din: 07 Noi 2006, 11:16
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford

Re: BDT Ford - dealer & service Ford - Bucuresti

Mesajde Makaronake » 07 Iun 2017, 12:30

Informativ:

In cele din urma (dupa o a doua vizita la BDT unde, im pare rau, nu s-a rezolvat problema), am dus masina la service-ul altui coleg de pe forum (nu stiu daca e ok sa-i spun numele) care a gasit imediat problema: placutele din partea stanga nu culisau complet, se blocau foarte aproape de disc - a fost nevoie de ceva efort pentru a trage etrierul de pe disc. Toate clipsurile alea din tabla erau mizerabile (coclite, negre) in ambele parti asa ca dupa o curatare buna la polizorul cu peria de sarma, le-a montat inapoi. Cand am plecat de acolo am simtit imediat diferenta: in sfarsit masina nu mai merge infranata, aluneca usor si pai sta singura in panta ... nu ma asteptam sa fie atat de vizibila diferenta.
Avatar utilizator
Makaronake
Incepator
 
Mesaje: 30
Membru din: 15 Iul 2013, 15:11
Localitate: Bucuresti
Maşina: Fiesta 2010, 1.24 82CP

Re: BDT Ford - dealer & service Ford - Bucuresti

Mesajde bogdanbmb » 30 Oct 2017, 08:45

Feriți-vă de acest service.... Am deja 2 experiente neplăcute cu mecanicii de aici... 1 la revizie mi au pus mai mult ulei decât trebuia. 2. Am schimbat o pompa de ambreiaj pe garanție... Și au uitat a facă aerisirea instalației.
bogdanbmb
Incepator
 
Mesaje: 32
Membru din: 30 Aug 2007, 15:02
Localitate: bucuresti
Maşina: Ford

Re: BDT Ford - dealer & service Ford - Bucuresti

Mesajde bogdanbmb » 01 Noi 2017, 11:46

bogdanbmb scrie:Feriți-vă de acest service.... Am deja 2 experiente neplăcute cu mecanicii de aici... 1 la revizie mi au pus mai mult ulei decât trebuia. 2. Am schimbat o pompa de ambreiaj pe garanție... Și au uitat a facă aerisirea instalației.


Cu scuzele de rigoare,revin cu precizarea ca aerisirea instalației după schimbarea pompei de ambreiaj a fost făcută ...era o problema cu rulmentul de presiune.Mulțumiri domnului Catalin de la recepție clienți pt precizări și disponibilitate.Sper ca totul sa se rezolve cu bine!
bogdanbmb
Incepator
 
Mesaje: 32
Membru din: 30 Aug 2007, 15:02
Localitate: bucuresti
Maşina: Ford

Re: BDT Ford - dealer & service Ford - Bucuresti

Mesajde GCI » 18 Dec 2017, 09:51

Salut!

Doresc sa impartasesc si eu o experienta cu voi legat de reparatia masinii la ford bdt. Nu este prima reparatie facuta aici, dar este prima data in care ma simt complet dezamagita. Am avut un accident pe partea stanga fiind afectata destul de mult portiera pe spate, pragul, aripa spate si putin usa pe fata. Ok.. am fost acolo, au pastrat masina pentru constatare, au tinut-o o zi, am intrat apoi in posesia ei timp in care au dat comanda de piese care a durat intre 5 si 7 zile lucratoare. Toate bune si frumoase. Am revenit in service pentru inceperea lucrarii unde, fara sa ii presez pentru ca era ceva de lucru acolo, au estimat cam 5-10 zile lucratoare. A trecut perioada estimata, nu am primit niciun telefon, am zis sa ii mai las ca sa lucreze bine, au promis ca lucrarea va fi facuta bine. Apoi am inceput sa imi fac griji ca tot trecea timpul si nu aveam date despre starea masinii. Am sunat si dupa cateva zile de incercari si asteptari mi-au spus ca mai dureaza doua zile ca au comandat ornamentul de la prag de la alt model de masina si au trebuit sa il astepte pe cel bun. Zic ok.. ma ingrijorasem ca s-a intamplat altceva si nu au vrut sa ma anunte. S-a facut ziua de ridicat masina, ajung acolo, verific asa la suprafata cat ma pricep si eu, incerc sa inchid si sa deschid usa pe spate care a fost cea mai mare avarie, mentionez ca nu se mai inchidea bine in urma accidentului si a necesitat schimbare, si observ ca nu se inchide ca celelalte, ci un pic mai greoi. Nu facea tzacul acela clar iar manerul ramanea putin iesit si trebuia sa insist. Intreb, manerul acesta a fost schimbat sau e cel original? Mi s-a raspuns ca este cel original si ca toata lucrarea este bine facuta. In fine. Cad de acord ca este ok facuta, nici nu am ochiul format ca un barbat la detaliile de genul acesta si pe incredere aleg sa plec, dar inainte de asta ii spun domnului ca daca vad ceva ce nu pare in regula am sa sun. Primul lucru care mi s-a parut deplasat a fost raspunsul dat cu zambetul pe buze: "Ai sa suni degeaba". Zic ok.. sper sa nu fie cazul. La nici 100 m constat ca imi lipsesc doua obiecte din masina: un parfum de dama ce statea in lacasul de sub cotiera si suportul de telefon din grila de aerisire din bord. Sun imediat inapoi sa anunt, nu se stia nimic de asta si nici nu imi mai faceam vreo speranta, insa am simtit nevoia sa anunt. Am zis ok, fie, desi eram destul de dezamagita. Ajung la serviciu si cand cobor, dau sa inchid masina prin atingere pe manerul de la usa din fata si.. surpriza... nu se inchidea.. manerul din fata cu cel din spate erau schimbate intre ele.. nu mi-a venit sa cred. Sun inapoi si spun ca mi-am dat seama ce era gresit la manere. La fel.. era de necrezut. Ma intorc la service in aceeasi zi pentru schimbare. Am trecut si peste asta. Ajung acasa si se uita la masina prietenul meu (proprietarul de drept al masinii). Cu un ochi mai priceput a vazut din prima ca pe spate contra aripa este atat de prost pusa ca a ramas un spatiu urat intre aripa si acea contra aripa pe unde poate intra toata zapada si nici nu pare prinsa bine. Ok, inca o bila neagra. In acest weekend, la aprox o luna de la reparatie, am schimabt rotile de vara cu cele de iarna, alta surpriza. Prezoanele de pe roata stanga spate, unde a fpost reparata masina, sunt toate strambe, colturile stricate, un prezon e clar indesat, indoit la ciocan, prinse foarte strans de abia le desfaceai, iar alte doua prezoane erau atat de slabe incat s-au desfacut foarte usor la mana. Ma simt foarte dezamagita si pacalita in acelasi timp. Poate pentru faptul ca sunt femeie si nu ma pricep. As dori sa stiu ce aveti de spus legat de asta. Eu pe viitor nu am sa mai calc in acest service, desi am avut incredere anterior in tot ce se face acolo. Nu este prima experienta cu service-ul si nu am avut indoieli pana acum. Cumva de data aceasta au intrecut orice asteptare in sensul negativ.

Daca inainte recomandam acest service, acum NU MAI RECOMAND.
GCI
Incepator
 
Mesaje: 1
Membru din: 23 Oct 2017, 08:59
Maşina: Ford
VIN: WF05XXGCC5EA35288

Re: BDT Ford - dealer & service Ford - Bucuresti

Mesajde mugur84 » 03 Mar 2018, 19:12

O oferta va rog pt inlocuire distributie (manopera + piese) ford fusion (1.4 benzina 2008, 80 cp) / 82.000 km
Avatar utilizator
mugur84
Incepator
 
Mesaje: 28
Membru din: 21 Feb 2009, 09:13
Localitate: Bucuresti
Maşina: FORD
VIN: WFOUXXGAJU8G78036

Re: BDT Ford - dealer & service Ford - Bucuresti

Mesajde logical » 08 Iun 2018, 17:08

Vreau să vă povestesc și eu experiența mea cu BDT Virtuții.

După ce am fost dezamăgit în ultimii doi ani de Țiriac auto, fostul ATS, unde am stat 4 ore pentru revizii banale unde mi s-a zis că pot să aștept că nu durează mai mult de o oră jumătate, am zis ca anul acesta să încerc și la BDT.

Am primit acel recall de la Ford pentru montarea senzorilor de nivel la vasul de expansiune, și am sunat cam acum o lună prima dată la service BDT și mi-au zis că trebuie să comande piesele și mă sună ei înapoi în cam 7 zile. Nu m-a sunat nimeni. Săptămâna asta luni dimineața sun iar la ei să-i întreb când ajung piesele, îmi cer numărul mașinii și îmi zic că au ajuns deja de ceva timp. Nu m-am supărat că nu m-au sunat, cu toate că mi se pare nesimțire. Am făcut programare pentru vineri dimineața, să las mașina și s-o iau seara.

Azi dimineață m-am dus în service, am așteptat 20 de minute pe un fotoliu până când unul din cei 5 oameni care erau la birouri a avut bunăvoința să vorbească cu mine și când m-a întrebat de ce sunt acolo i-am zis că am programare și piese comandate pentru instalare, i-am arătat scrisoarea de la Ford și zice foarte senin că îi pare rău, dar azi nu se poate instala nimic că mecanicul e în concediu. Am înnebunit și am plecat.

E un singur mecanic în service-ul ăla, unul singur care știe să monteze niște senzori ? Așa lucrează un dealer autorizat ? Și cu programarea mea cum rămâne ? Și m-au mai și ignorat 20 de minute până au avut chef să vorbească cu mine. Foarte frumos. Per total m-au încurcat cam o lună, că în timpul ăsta le făceam în altă parte cel mai probabil.

Nu mă mai întorc acolo, să facă cu piesele alea comandate ce știu ei.
logical
Incepator
 
Mesaje: 1
Membru din: 24 Sep 2012, 22:30
Maşina: Ford Focus Sport EcoBoost 1.6

Re: BDT Ford - dealer & service Ford - Bucuresti

Mesajde sMESE » 18 Iul 2018, 15:02

Buna ziua BDT,

Incerc o forma de contact si aici.

Am trimis o cerere de oferta pt amortizoare pe 29iunie pe email catre Marius Gh. (in urma discutiei telefonice).
Pe 10 iulie (dupa 7 zile lucratoare) ma suna ca e seria gresita... corect... si am trimis seria buna.

Azi, 18iulie (inca 6 zile lucratoare), inca nu am primit oferta sau vreun raspuns pe email.

Cum ar trebui sa procedez?
Focus 2, 2007, 1.6, Benzina, 4 usi.

Imagine
sMESE
 
Mesaje: 26
Membru din: 20 Dec 2008, 23:25
Maşina: Focus Focus 2, 1.6 (100PS)

Re: BDT Ford - dealer & service Ford - Bucuresti

Mesajde Lazar Claudiu » 01 Oct 2018, 16:57

Salut,

Aleg sa va impartasesc si eu experienta mea fata de BDT .
Experianta este foarte simpla , aveam un zgomot relativ mic metalic ca de injectoare pe care am vrut sa il remediez. Am inteles de pe mai multe site-uri si din mai multe sfaturi ca la Ford Mondeo Mk4 TDCI se mai intampla sa apara anumite zgomote si trepidatii din cauza injectoarelor si poti face un update de soft iar prin aceasta interventie ( in cazul in care nu ai probleme cu injectoarele in sine) dispare acel zgomot.
Toate bune si frumoase pana aici, sun ma programez , mi se spune ca pentru o simpla resoftare dureaza cel putin 1 zi ceea ce mi se pare absurd deoarece nu dureaza mai mult de 1 ora, zic ok hai sa incercam sa vedem, ajung la ei sunt intampinat cu aroganta maxima de domnul Alex sau Catalin spunand doar dupa o simpla plimbare de 5 minute ca ar trebui clar sa inlocuiesc injectoarele. Totusi eu am dorit resoftarea iar urmatoarea zi sunt sunat sa vin sa iau masina.
Aici incepe surpriza celor de la BDT si anume masina merge sacadat de parca motorul vrea sa fuga de sub capota iar zgomotul avut inainte se amplifica de 10 ori de parca as avea un tractor si nu o masina. Datorita faptului ca am luat masina de la ei sambata aproape de incheierea programului nu am pe cine suna si am decis sa astept pana luni cand domnul Alex/Catalin imi da o explicatie simpla " Cum am zis si vineri trebuiesc inlocuite injectoarele noi am avut eroare pe 2 dintre ele dar ar trebui inlocuite toate + conducte etc." . Patit cu mai multe persoane de genul acesta care doar isi dau cu parerea si service-uri de 2 bani care vor doar sa te rupa de bani am zis sa mai incerc si in alta parte fara sa le zic ca a mai fost incercata o resoftare. M-am dus fara programare la cei de la Neste Automotive unde am tot fost din 2016 pana in prezent si am fost multumit de fiecare data. Baietii de acolo foarte politicosi si profi au realizat aceeasi operatiune in 2 ore in conditiile in care am mers si fara programare, ba mai mult surpiza ei nu au citit nici o eroare la injectoare, iar dupa resoftarea de la ei zgomotul a disparut complet asa cum si doream initial.
Am sunat inapoi la cei de la BDT pentru a imi explica cum aceeasi interventie la 2 service-uri separate poate avea 2 rezultate complet diferite domnul Alex/Catalin spunandu-mi cu aceeasi aroganta ca ei au realizat procedura corect si ca ei au sters erorile din calculator de aceea nu mai apar , sa mai astept si o sa vad ca o sa reapara zgomotul si ca va trebui sa inlocuiesc injectoarele ba mai mult incercad sa imi explice se contrazice singur prin 2 afirmatii cum ca ei au resoftat injectoarele si daca nu a disparut zgomotul clar au o problema si ca nu are cum sa dispara acel zgomot doar prin resoftare. Cu aceeasi aroganta si prostie mi se spune ca si ei au facut acelas procedeu ca cei de la Neste Automotive insa se pare cu un rezultat complet diferit.
Prin urmare am decis sa va informez si pe voi de acest lucru banal dar care ma putea costa foarte mult.
Am incercat pana in momentul de fata aproape toate reprezentantele FORD ( Colina Motors, BTD , Neste Automotive, Tiriac) plus alte service-uri dedicate FORD ( Alex Cars, Altgrad Auto ) si va spun din experienta cu fiecare ca cei mai ok sunt NESTE AUTOMOTIVE.
Nu fac reclama ci sunt un client care va da un sfat feritiva de cei de la BDT daca nu doriti sa tot turnati bani in masina.
Lazar Claudiu
Incepator
 
Mesaje: 18
Membru din: 29 Aug 2016, 14:13
Maşina: Ford
VIN: WF0DXXGBBDBT54121

Re: BDT Ford - dealer & service Ford - Bucuresti

Mesajde Prince » 12 Dec 2018, 16:09

Buna ziua! Imi poate spune cineva care este cel mai bun service Ford in Bucuresti? Oameni seriosi,amabili si profesionisti. Inteleg ca BDT e groaznic!
Prince
Incepator
 
Mesaje: 4
Membru din: 12 Dec 2018, 01:09
Maşina: Ford

Re: BDT Ford - dealer & service Ford - Bucuresti

Mesajde Inhead » 04 Ian 2019, 22:32

Va salut.

Am fost la BDT si nu imi vine sa mai calc pe acolo.

1. Problema masinii a fost identificata gresit.
Masina a fost verificata de supervizorul de service si apoi de seful de service. Apoi, in urma verificarilor simple , adica doar s-au uitat la ea si au ascultat problema motorului, am solicitat o diagnoza pentru confirmarea celor spuse fara nici o hartie.
In urma diagnozei, mi-au dat ca solutie posibila inlocuirea injectoarelor, dar fara explicatii tehnice si de ce masina avea zgomotul metalic si tremur.
Problema zgomotului era de volanta care avea un joc peste limita, fapt confirmat de un service autorizat dar nu specializat Ford. Deasemenea mai trebuia schimbat si un senzor de turatie.

2. Angajatul BDT care m-a deservit m-a tratat rece.Stiti voi...angajatii aia care nu schiteaza nici un zambet si scot cuvintele greu...
Sincer, sunt destul de dezamagit de faptul ca nu m-a lamurit tehnic mai mult si la final daca imi dadea hartia, plateam si imi programa mai departe alta interventie fara sa imi dea explicatii, cred ca era multumit! :(

Halal reprezentanta Ford.
Inhead
Incepator
 
Mesaje: 86
Membru din: 17 Dec 2018, 09:44
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Mondeo MK4 Wagon

Re: BDT Ford - dealer & service Ford - Bucuresti

Mesajde gil19 » 22 Mai 2019, 20:49

Dragi colegi, timp de 8 ani am fost fan reparatii la BDT Virtutii (de acolo am si luat masina) pana acum vreo 2 ani.
In urma unor probleme de comportament (vezi acelasi Alex/Catalin Popescu) si incompetenta tehnica a unor angajati, am decis sa nu mai calc pe la BDT.
Acum doua zile am trecut pe acolo sa discut depre achizitia unui Mondeo hibrid si, pentru ca nu mai functiona instalatia de AC, am zis sa ii rog sa-mi faca o verificare a acesteia.
Am stat vreo doua ore (pentru ca nu eram programat) pana au bagat masina la testare (a durat 7 minute testarea).
Ma rog, mi s-a spus ca este un senzor de presiune defect si ca trebuie inlocuit.
OK, cat costa si cat dureaza pana aduceti senzorul.
Baiatul de la receptie imi spune ca dureaza 5-7 zile si costa 350 de lei senzorul si 50 de lei manopera, adica 400 de lei cu totul (constatarea nu va costa pentru ca reparatia o faceti la noi).
Am zis OK, puteti comanda piesa si ma sunati cand ajunge.
Astazi, adica la 2 zile departare, sunt sunat de o domnisoara draguta, Marina pe numele ei, care imi spune ca a ajuns senzorul si ca pot trece sa-l monteze, desi va dura ceva pana va intra masina ca nu e programata.
OK zic, voi trece.
Ajung la BDT Virtutii, o rog pe Marina, daca poate, sa nu ma tina doua ore pe acolo pentru un montaj de 10 minute al senzorului.
Se da peste cap si cam intr-o ora treaba e terminata. Buuun zic, ia uite ce poate face o fata draguta.
Ii multumesc pentru ajutor si o rog sa-mi dea devizul sa merg sa platesc.
Booommm, vine maciuca in cap ... aveti de plata 550 de lei. What??
Am dat OK pentru 400 de lei, nu pentru 550.
O intreb de unde a scos suma de 550 de lei si imi spune ca Alex/Catalin Popescu i-a spus pretul.
Nici nu termina de vorbit fata ca apare el, aroganta maxima, domnu' Catalin.
Se apuca sa-mi explice ca trebuie sa platesc si diagnoza de 220 de lei, de data trecuta dar, ca el este baiat bun si nu-mi ia decat 110 lei.
Ii spun ca eu am dat OK pentru fix 400 de lei, ca aceasta suma mi-a fost comunicata de catre colegul lui cand am dat OK.
Nu si nu, ca el nu crede asa ceva, ca poate colegul lui a gresit. Ok suna-l pe coleg si intreaba. Nu-l suna ca nu are de ce, imi spune.
Oricum, daca colegul lui a gresit, desi nu crede (ma mai face inca odata mincinos in fata) isi cere el scuze.
Domnu' Catalin, scuzele dvs. imi scot din buzunar 150 de lei in plus, iar daca vreti acesti bani ii luati de la cine a gresit, daca e cazul.
Zice, de undeva de sus, acolo unde-i sta aroganta, ca daca nu platesc acesti bani, imi da jos piesa de pe masina si aia e.
Phuua, plin de nervi il sun pe directorul de service, ii povestesc ce se intampla si-mi spune omul ca ia legatura cu domnu' Catalin.
Care domn Catalin vine si-mi spune ca, in urma discutiei cu directorul si seful de service imi acorda un discount de 20% la manopera.
Adica nu-mi ia nici 550 de lei, dar nici 400 de lei, ci ... 495 de lei, adica cu aproape 100 de lei in plus fata de suma pentru care imi dadusem OK-ul.
Am zis ca o sa-mi fac timp sa merg sa discut cu patronul BDT, sa-i spun cam ce se intampla in acest service.
NU as fi vrut sa scriu aceste randuri, din respect pentru unii angajati (mai ales pentru oameni ca directorul D., seful de service I. si Mihai Farm....), dar vreau sa ramana negru pe alb, pentru discutia cu managerul BDT.
Cu scuze pentru Mihai F, inchei aceste randuri spunandu-va sa cantariti de 10 ori inainte sa mergeti la BDT.
Avatar utilizator
gil19
Member
 
Mesaje: 424
Membru din: 31 Mai 2009, 17:18
Localitate: Bucuresti
Maşina: MONDEO VIGNALE HYBRID

Re: BDT Ford - dealer & service Ford - Bucuresti

Mesajde Inhead » 24 Mai 2019, 11:12

Daca faci rost de 1 email de la conducerea de top a BDT, as vrea sa trimit si eu o sesizare.
Mie imi pare rau ca nu pot apela la ei fiindca locuiesc in zona, insa daca ii mai vad fata aia plina de scarba a lui Alex Catalin care abia leaga 2 cuvinte, mai bine merg in capatul celalalt al Bucurestiului.
Inhead
Incepator
 
Mesaje: 86
Membru din: 17 Dec 2018, 09:44
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Mondeo MK4 Wagon

Re: BDT Ford - dealer & service Ford - Bucuresti

Mesajde gil19 » 25 Mai 2019, 00:12

Inhead scrie:Daca faci rost de 1 email de la conducerea de top a BDT, as vrea sa trimit si eu o sesizare.
Mie imi pare rau ca nu pot apela la ei fiindca locuiesc in zona, insa daca ii mai vad fata aia plina de scarba a lui Alex Catalin care abia leaga 2 cuvinte, mai bine merg in capatul celalalt al Bucurestiului.


Ai mesaj privat.
MONDEO VIGNALE 4 USI 2.0 HYBRID 187 CP CVT

viewtopic.php?f=15&t=123868

Imagine
Avatar utilizator
gil19
Member
 
Mesaje: 424
Membru din: 31 Mai 2009, 17:18
Localitate: Bucuresti
Maşina: MONDEO VIGNALE HYBRID

Re: BDT Ford - dealer & service Ford - Bucuresti

Mesajde laurentiu7 » 26 Sep 2019, 07:33

Am intrat si eu in clubul nemultumitilor de BDT, o sa postez detaliat mai tarziu , pana atunci am rugamintea daca cineva are 1 email de la conducerea de top a BDT, rog PM.
1. MK2 Focus 2.0 TDCI 136 HP Ghia, Hydronic Heater. FF2_Black_Panther
2. MK3.5 Focus 1.5 Ecoboost 150 HP Titanium, 6F35 Auto Gearbox.
.........................................
Stergatoare Ford Focus 3
viewtopic.php?f=213&t=130794
laurentiu7
Gold Member
 
Mesaje: 969
Membru din: 15 Dec 2007, 22:57
Localitate: Bucuresti

Re: BDT Ford - dealer & service Ford - Bucuresti

Mesajde Alexlight » 25 Iul 2023, 17:17

Bună ziua, am un ford c-max 2008 1.6 tdci facelift, am schimbat alternatorul acum o săptămână și am observat următoarea zi ca display din bord nu mai afișează nimic, se observa ca lumineaza portocaliu dar nu mai scrie nimic. Am verificat siguranta de la cluster, display și este buna. A mai întâlnit cineva acesta problema ? Sa fie de la alternator?
Alexlight
Incepator
 
Mesaje: 3
Membru din: 08 Iun 2019, 19:22
Maşina: Ford
VIN: WF0EXXGCDE8K84540

Re: BDT Ford - dealer & service Ford - Bucuresti

Mesajde misusumi » 06 Sep 2023, 14:47

Schimbati subiectul din "BDT Ford - dealer & service Ford - Bucuresti" in "Clubul nemultumitilor". Zau ca merita.
De vreo 9 ani, dupa o problema cu ATI Iasi (postarea e pe pagina 3 a topicului dedicat ATI), n-am mai intrat in vreun service Ford, am fost doar la Bosch Car Service, nu din alte motive ci pentru ca era un service la mai putin de 500m de casa.
Mi-au reparat atunci conducta de la servodirectie inlocuita de ATI si care a tinut doar cateva saptamani. Nici o problema de atunci cu conductele si pompa de la servodirectie (aveau unii grija ca e pe duca).
Dar, anul asta apare o problema la cutia de viteze si pentru ca niste service-uri specializate in cutii de viteze m-au refuzat (cica nu repara "robotizate"), m-am dus la Ford, ca doar ei au fabricat-o si ar trebui sa stie sa o repare.
Asadar, pe 3 iulie am ajuns la BDT, dupa o programare facuta cu o saptamana inainte.
Ii explic receptionerului problema, noteaza foarte atent, apoi astept peste o ora fata de ora programata pentru ca au o problema cu o alta masina intrata in service inaintea mea. De parca au un singur mecanic si un singur elevator.
Dupa ce in sfarsit a fost introdusa in service, mi-a fost inapoiata cu concluzia ca actuatoarele de la cutia de viteze nu mai functioneaza corect, asa spun erorile din computerul de bord.
Cica problema s-ar putea rezolva dar costurile sunt mai mari decat valoarea masinii si nu-mi poate garanta nimeni ca rezultatul va fi pozitiv. Interesant, service Ford care nu poate garanta o reparatie la un Ford.
Am incercat sa-i explic persoanei in cauza ca dupa pornirea de pe loc actuatoarele functioneaza OK, nu par a avea probleme si ca erorile din computerul de bord ar putea fi de la niste probleme mai vechi si nu au fost sterse de cei care le-au rezolvat (Ford Iasi).
Am fost refuzat, mi s-a recomandat sa vand masina sau sa o dau la RABLA, cica asa fac aceste cutii de viteze, nu mai merita reparatia.
Am intrebat si cum functioneaza ambreiajul, cine-l actioneaza. Mi s-a spus ca e miscat de niste parghii, nu e cu ulei ca la DSG sau altele.
Am platit si am plecat.
Pana la urma merg la alt Bosch Car Service si (asa cum ma asteptam) acolo a fost schimbat ambreiajul. A fost schimbata si o pompa de ulei care n-ar trebui sa existe dupa parerea specialistului BDT, care spunea ca ambreiajul este actionat de niste parghii.
Intre timp am facut vreo 2.000km, cutia de viteze functioneaza ca noua.
Pe adresa de e-mail "office@bdt.ro" am reclamat situatia si am cerut banii inapoi, ceea ce s-a si intamplat "in urma analizarii solicitarii".
Nu mai mergeti la BDT Bucuresti (ala de langa lacul Morii), ca aia va recomanda sa vindeti masina sau sa o dati la RABLA.

laurentiu7 scrie: daca cineva are 1 email de la conducerea de top a BDT, rog PM.

Eu am scris pe adresa de pe site-ul lor, adica office@bdt.ro
misusumi
Incepator
 
Mesaje: 17
Membru din: 28 Noi 2007, 19:39
Maşina: Ford

Anterior

Înapoi la Ford BDT

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 0 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 0 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login