Discutii libere/forum

riscuri daca cumpar masina neinmatriculata din tara

ATENTIE: topicurile care nu isi au locul aici sunt sterse sau inchise fara avertizare, iar userii care continua sa greseasca risca suspendarea contului !

Moderator: Automatistul

riscuri daca cumpar masina neinmatriculata din tara

Mesajde kevyn_str8 » 28 Dec 2007, 12:07

am cautat pe autovit o masina ieftina second-hand recent adusa si neinmatriculata. Fiind neinmatriculate sunt destul de ieftine , pana in 3000 de euro si majoritatea sunt cu numere straine valabile pana in 2009 , dar eu vreau s-o inmatriculez cand va scade taxa.intrebarea mea ar fii care sunt procedirile de cumparare si ce riscuri sunt( sau acestea nu mai pot fii inmatriculate niciodata?)
FORD FOCUS 1.8 TDDI 90 CP
FORD FOCUS 2.0 TDCI 136 CP
Avatar utilizator
kevyn_str8
1nsane Member
 
Mesaje: 1080
Membru din: 04 Iun 2007, 22:35
Localitate: BUCURESTI
Maşina: FORD FOCUS 1.8 TDDI ; 90 CP / FORD FOCUS 2.0 TDCI ; 136 CP

Mesajde Thor » 28 Dec 2007, 13:19

ai mare grija....asta ti-o spune un om patit.....majoritatea sunt tzepe...acte false...copii xerox dupa asigurari....numere care sunt expirate in tara de origine..etc
....ar mai fi o sansa daca ai gasii o masina cu proprietar roman...cele cu proprietari straini si sunt vandute de romani care iti arata o asa zisa procura sunt false...
mai bine asteapta sa dea astia decretul de modificare a taxei si mergi afara si cumpara o masina...
...si altceva.....or fi actele valabile pana in 2009...adica..numerele sau revizia......dar asigurarea nu e valabila..100%....nu cred ca exista cineva in vest sa iti dea tie masina pe mana cu asigurare valabila platita de el.....aia costa o gramada de bani acolo...ca sa nu mai vorbim de necazurile pe care i le poti provoca lui daca faci vreun accident cu asigurarea care e pe numele lui....deci e exclus.....
...in afara de cele care au proprietari romani...in rest cam toate masinile de genul asta merg pe blat...cu acte false......deci...nu te statuiesc
Focus C-max 2.0 TDCI Titanium 2012
Avatar utilizator
Thor
Ford Freak
 
Mesaje: 234
Membru din: 15 Oct 2007, 11:31
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford

Mesajde Kugarth » 28 Dec 2007, 13:27

Thor scrie:ai mare grija....asta ti-o spune un om patit.....majoritatea sunt tzepe...acte false...copii xerox dupa asigurari....numere care sunt expirate in tara de origine..etc
....ar mai fi o sansa daca ai gasii o masina cu proprietar roman...cele cu proprietari straini si sunt vandute de romani care iti arata o asa zisa procura sunt false...
mai bine asteapta sa dea astia decretul de modificare a taxei si mergi afara si cumpara o masina...
...si altceva.....or fi actele valabile pana in 2009...adica..numerele sau revizia......dar asigurarea nu e valabila..100%....nu cred ca exista cineva in vest sa iti dea tie masina pe mana cu asigurare valabila platita de el.....aia costa o gramada de bani acolo...ca sa nu mai vorbim de necazurile pe care i le poti provoca lui daca faci vreun accident cu asigurarea care e pe numele lui....deci e exclus.....
...in afara de cele care au proprietari romani...in rest cam toate masinile de genul asta merg pe blat...cu acte false......deci...nu te statuiesc

Nu prea e cum zici tu. Sunt chiar multi care prefera sa inmatriculeze masini in bulgaria sau sa le vanda inmatriculate in bulgaria.
Cam multe afirmatii aiurea in ce zici tu. Cate masini ai cumparat/vandut/verificat din moment ce esti asa sigur ca majoritatea sunt tzepe sau ca nimeni nu da masina cu asigurarea valabila?
E adevarat ca daca scade taxa, cea mai simpla varianta este sa cumperi direct din germania dar momentan merge foarte bine treaba cu inmatricularea in bulgaria, procura, etc
"Il Toro"
Inscrie-te in grupul ClubFord Craiova pentru a primi prin PM (private message) mesajele importante.
Avatar utilizator
Kugarth
Gold Member
 
Mesaje: 563
Membru din: 13 Mar 2006, 23:36
Localitate: Craiova
Maşina: Mondeo 2004, TDCI, 2L, 133 CP, Ghia
VIN: ____PinotNoir____

Mesajde kevyn_str8 » 28 Dec 2007, 13:35

ai dreptate , si eu ma gandeam sa gasesc o masina cu proprietar roman , teapa imi pot lua si in germania , nu numai in romania . pai atunci cum pot eu verifica autenticitatea actelor
FORD FOCUS 1.8 TDDI 90 CP
FORD FOCUS 2.0 TDCI 136 CP
Avatar utilizator
kevyn_str8
1nsane Member
 
Mesaje: 1080
Membru din: 04 Iun 2007, 22:35
Localitate: BUCURESTI
Maşina: FORD FOCUS 1.8 TDDI ; 90 CP / FORD FOCUS 2.0 TDCI ; 136 CP

Mesajde Paulp » 28 Dec 2007, 14:15

la RAR :)
Focus 2002, break, Ghia, 1.8 TDDI, 90CP...
Fost focusar, allways focusar!
Avatar utilizator
Paulp
Petrol Head
 
Mesaje: 3176
Membru din: 05 Aug 2005, 17:16
Localitate: Iasi
Maşina: Fiat Linea, 2011, 1.4, Active

Mesajde Thor » 28 Dec 2007, 18:24

Kugarth scrie:
Thor scrie:ai mare grija....asta ti-o spune un om patit.....majoritatea sunt tzepe...acte false...copii xerox dupa asigurari....numere care sunt expirate in tara de origine..etc
....ar mai fi o sansa daca ai gasii o masina cu proprietar roman...cele cu proprietari straini si sunt vandute de romani care iti arata o asa zisa procura sunt false...
mai bine asteapta sa dea astia decretul de modificare a taxei si mergi afara si cumpara o masina...
...si altceva.....or fi actele valabile pana in 2009...adica..numerele sau revizia......dar asigurarea nu e valabila..100%....nu cred ca exista cineva in vest sa iti dea tie masina pe mana cu asigurare valabila platita de el.....aia costa o gramada de bani acolo...ca sa nu mai vorbim de necazurile pe care i le poti provoca lui daca faci vreun accident cu asigurarea care e pe numele lui....deci e exclus.....
...in afara de cele care au proprietari romani...in rest cam toate masinile de genul asta merg pe blat...cu acte false......deci...nu te statuiesc

Nu prea e cum zici tu. Sunt chiar multi care prefera sa inmatriculeze masini in bulgaria sau sa le vanda inmatriculate in bulgaria.
Cam multe afirmatii aiurea in ce zici tu. Cate masini ai cumparat/vandut/verificat din moment ce esti asa sigur ca majoritatea sunt tzepe sau ca nimeni nu da masina cu asigurarea valabila?
E adevarat ca daca scade taxa, cea mai simpla varianta este sa cumperi direct din germania dar momentan merge foarte bine treaba cu inmatricularea in bulgaria, procura, etc


1...dupa cum am mai afirmat....sunt un om patit cu o masina pe care am luat-o si dupa aia a trebuit sa o vand la dezmembrari...
2...am zis eu ceva...sau a intrebat initiatorul topicului despre masinile inmatriculate in Bulgaria?..omul a intrebat de astea de prin Romania...
3.o asemanea masina pleaca de la sa zicem....1500 pana la 3-4000.....asta presupune ca masinile respective in functie de marca lor au ani de fabricatie intre '91 si 95-95......cat crezi tu ca poate sa fie o asigurare pentru asemenea masina...?....retine..la ei nu exista asigurarea asta ieftina ,obligatorie ca la noi.....iti spun eu...peste 1500 de euro....cine e atat de bou sa iti vanda tie o masina asa de ieftin si sa ti-o mai dea si cu inca nush cate luni de asigurare valabila?...unde mai pui ca a platit si parte din revizie de mai e ea valabila pana la anu'......un neamt sau un austriac nu ar face niciodata asa ceva....Nu iti da ala tie pe mana numerele si asigurarea pe numele lui....ca nu stie ce poti tu sa faci cu masina aia...


Asa ca repet...ca om care a trecut prin asta recomand mare grija....si oricum...nu va incredeti in ce va zic samsarii astia..care vin cu tot felul de porcarii si munciuni bazandu-se pe ignoranta noastra in ce priveste legea pe acolo....
Focus C-max 2.0 TDCI Titanium 2012
Avatar utilizator
Thor
Ford Freak
 
Mesaje: 234
Membru din: 15 Oct 2007, 11:31
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford

Mesajde rayman_bz » 28 Dec 2007, 23:44

salut omule iti aduc eu o masina jmechera....un ford puma 1998 euro 2 ..este a unchiului meu (roman) se afla in italia...masina este ghia...impecabila 112.000 km o da cu 3500 e
Power to you!
Avatar utilizator
rayman_bz
Mostwanted Ford Freak
 
Mesaje: 1781
Membru din: 07 Aug 2007, 14:56
Localitate: Buzau - East Coast
Maşina: Mondeo 2008 / Megane II Cabrio 2005


Înapoi la Discutii libere/forum

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 8 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 8 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login