Totul despre membri

Ford Focus 3.5

Prezentari cu masini, poze, biografii, liste

Moderator: Cornel001

Ford Focus 3.5

Mesajde SE-SAYD » 09 Aug 2018, 13:58

Buna ziua. Marius ma numesc si as vrea sa va prezint masina din titlu.
Ford Focus 3.5, 2016. 1.6 Tdci, 95 cp. Trend plus cateva optiuni, culoarea alba.
La inceputul verii lui 2016 impreuna cu familia ne am hotarat sa achizitionam inca o masina pt ca devenea din ce in ce mai neplacut sa venim in tara cu masina personala (eu si sotia suntem stabiliti in DE de aproximativ 6 ani). Dupa ceva cautari, care nu au durat mult am ajuns la masina din descriere. Nu mai retin pe ce data a fost data comanda dar masina a fost livrata la sfarsitul lunii iulie.
In prezent are aproximativ 21.000 km, fara sa fi intampinat o problema.
Partile pozitive: tinuta de drum este buna. Pana in prezent nu a aparut niciun greieras. Este destul de bine antifonata.
Partile negative: aici prea multe nu am de spus, poate doar faptul ca o mare parte a interiorului este facut dintr un plastic tare, dar este normal pt categoria asta de pret.
Dupa achizitie a urmat un set complet de anvelope de iarna Dunlop Winter Sport 5 pe jantele de tabla cu care a venit masina, protectii praguri fata din inox originale Ford, presuri cauciuc Originale Ford si o tavita pt portbagaj aftermarket. In vara urmatoare un set de jante ATS pe 16 insotite de senzorii TPMS originali. Aparatori noroi fata si spate tot originale Ford.
Suntem foarte multumiti de masina, caii pt infrastructura din Romania, pt mine, sunt suficienti (oricum sunt de parere ca cu mai mult de 120 cp in Ro nu ai nevoie). Planuri de viitor.......doar daca ma incanta ceva, nu am niciun plan facut.
Va multumesc daca ati avut rabdarea sa cititi pana aici.ImagineImagineImagineImagine

Trimis de pe al meu SM-G950F folosind Tapatalk
SE-SAYD
Incepator
 
Mesaje: 4
Membru din: 14 Oct 2009, 23:12

Re: Ford Focus 3.5

Mesajde adictoma » 10 Aug 2018, 08:51

Foarte frumoasa. Sa o stapaniti sanatosi. Imi place cand vad oameni cerebrali care stiu de ce au nevoie si nu irosesc pe brizbriz-uri. Este o configuratie foarte corecta.
Avatar utilizator
adictoma
Member
 
Mesaje: 448
Membru din: 19 Ian 2012, 12:08
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford

Re: Ford Focus 3.5

Mesajde SE-SAYD » 10 Aug 2018, 11:53

Multumesc.
Probabil va urma montarea pe spate a unor folii pt ca avem un bebe si e putin deranjant pt el. Sper insa sa gasesc niste folii deschise la culoare dar cu o protectie solara foarte buna. Nu sunt adeptul foliilor pe masina, dar se pare ca este necesar. Ceva recomandari in orasul Constanta? Oricum montarea lor va avea loc cel mai probabil in primavara anului viitor pt ca anul acesta nu mai ajungem in Romania, deci nu e nevoie de ele :).
Am uitat de micul detailing pe care masina l a primit la inceputul verii, acesta constand in spalare, decontaminare cu claybar si aplicarea unei protectii in doua straturi FK1000p pe caroserie cat si pe jante. Dupa fiecare spalare masina primeste o ceruire rapida cu Sonax BSD pt a ajuta FK1000p ul sa se mentina mai mult timp.
Stergerea bordului se face cu Nextzett Cockpit si tapiseria a fost izolata cu Gtechniq i1 Smart Fabric. Din pacate nu am nicio fotografie de la pregatire.
Sper ca asa masina sa se pastreze optic intr-o stare cat mai buna pt ca merita. Cum am spus in primul post, ne place mult, din cele 4 masini, pt mine, se afla pe locul 2 (nu va suparati pt ca nu e pe primul loc).
Multumesc pt aprecieri cat si pt critici :)

Trimis de pe al meu SM-G950F folosind Tapatalk
SE-SAYD
Incepator
 
Mesaje: 4
Membru din: 14 Oct 2009, 23:12

Re: Ford Focus 3.5

Mesajde adictoma » 10 Aug 2018, 12:56

haha. care este pe primul loc ? :)
Avatar utilizator
adictoma
Member
 
Mesaje: 448
Membru din: 19 Ian 2012, 12:08
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford

Re: Ford Focus 3.5

Mesajde SE-SAYD » 10 Aug 2018, 14:12

Lexus RC F Sport 200t, 245cp, tractiune spate, an 2016, achizitionata in martie 2017, km la bord in momentul cumpararii 2800 :D.ImagineImagineImagineImagine

Trimis de pe al meu SM-G950F folosind Tapatalk
SE-SAYD
Incepator
 
Mesaje: 4
Membru din: 14 Oct 2009, 23:12

Re: Ford Focus 3.5

Mesajde SE-SAYD » 17 Aug 2018, 10:03

Pe neasteptate trebuie sa ajungem in Romania la sfarsitul lunii august deci am ocazia sa ma plimb iar cu Focus ul, ceea ce ma bucura f mult. Probabil voi reusi sa fac aproximativ 1000 km in acest scurt concediu. O sa fac cateva foto masinutei.

Trimis de pe al meu SM-G950F folosind Tapatalk
SE-SAYD
Incepator
 
Mesaje: 4
Membru din: 14 Oct 2009, 23:12

Re: Ford Focus 3.5

Mesajde SE-SAYD » 04 Sep 2018, 22:59

Salutare tuturor. Cum am scris in post ul anterior am ajuns pt 4 zile din nou in Romania, timp in care am parcurs aproximativ 1000 km cu Focus ul. Masina s a comportat exemplar. Consumul mediu aratat de CB a fost de 5.4. Km la momentul actual 23.xxx, fara probleme intampinate. In continuare foarte multumit de Focus. Din pacate in aceste 4 zile am fost doar pe fuga nu am reusit sa ii fac cateva foto.

Trimis de pe al meu SM-G950F folosind Tapatalk
SE-SAYD
Incepator
 
Mesaje: 4
Membru din: 14 Oct 2009, 23:12

Re: Ford Focus 3.5

Mesajde Tzepi » 06 Sep 2018, 08:34

frumos "parc" auto, sa le stapaniti cu placere!
ex - 2002 Mondeo Turnier 2,0 TDDi 116CP TREND verde metalizat
ex - 2007 Fiesta 1.4 TDCi 68cp Confort Tango Red
ex - 2019 Mondeo mk5.5 Hatchback 2.0 Ecoblue A8 Titanium Magnetic
2007 Focus mk2 Sedan 1,6 TDCi 90cp Trend 007 Moondust Silver
2015 Focus mk3.5 Sedan 1,5 TDCi 120cp Titanium Premium Moondust Silver
Avatar utilizator
Tzepi
Gold Member
 
Mesaje: 553
Membru din: 27 Iun 2005, 04:54
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus

Re: Ford Focus 3.5

Mesajde SE-SAYD » 07 Sep 2018, 09:47

Multumesc. De precizat ca Passatul CC nu ne apartine, este al unui bun prieten si doar ce le cosmetizase m.
Cineva din Cta care ma poate indrepta catre un centru de montaj folii autorizat? As vrea ca foliile sa fie cat mai deschise la culoare ai totodata sa asigure un confort termic bun.
In rest nu prea stiu ce as putea sa modific/imbunatatesc la Focus. Ceva idei?
Multumesc anticipat

Trimis de pe al meu SM-G950F folosind Tapatalk
SE-SAYD
Incepator
 
Mesaje: 4
Membru din: 14 Oct 2009, 23:12

Re: Ford Focus 3.5

Mesajde SE-SAYD » 27 Dec 2019, 15:14

Salutari tuturor. La inceputul lunii decembrie am fost in concediu in tara si timp de 2 saptamani ne am plimbat cu focus ul aproximatv 1500 km. Masina are acum 37.xxx km, fara probleme. A fost inlocuita incuietoarea de la portbagaj dupa ce a fost fortata de tatal meu, cost 400 lei piesa plus manopera. A primit o antena scurta, receptia radio este incontinuare la fel de buna. In rest nimic de reprosat. Consumul 5.3 mixt. In continuare f multumit de masina si ma bucur de fiecare data cand am ocazia sa o conduc.
SE-SAYD
Incepator
 
Mesaje: 4
Membru din: 14 Oct 2009, 23:12

Re: Ford Focus 3.5

Mesajde Bububogdan » 27 Dec 2019, 20:36

SE-SAYD scrie:Multumesc. De precizat ca Passatul CC nu ne apartine, este al unui bun prieten si doar ce le cosmetizase m.
Cineva din Cta care ma poate indrepta catre un centru de montaj folii autorizat? As vrea ca foliile sa fie cat mai deschise la culoare ai totodata sa asigure un confort termic bun.
In rest nu prea stiu ce as putea sa modific/imbunatatesc la Focus. Ceva idei?
Multumesc anticipat

Trimis de pe al meu SM-G950F folosind Tapatalk

Folii poti pune pe str.th burada,dupa intersectia cu bratianu,mergand spre gara,sau pe a.vlaicu cand faci dreapta spre careffour venind dinspre mamaia,onyo parca le zice.modificari masinii poti aduce o gramada,trebuie doar sa ai bani si placerea de a face modificari.
Bububogdan
Incepator
 
Mesaje: 99
Membru din: 30 Mar 2019, 18:13
Maşina: Ford

Re: Ford Focus 3.5

Mesajde SE-SAYD » 28 Dec 2019, 14:28

Multumesc pt recomandari. Cu prima ocazie cand ajungem in Constanta ma voi duce sa vad. Referitor la modificari, nu vreau ceva extrem, prefer masina sa fie cat mai practica. Se poate implementa cc ul? Probabil voi cumpara un set de faruri pe negru, imi plac f mult.
SE-SAYD
Incepator
 
Mesaje: 4
Membru din: 14 Oct 2009, 23:12

Re: Ford Focus 3.5

Mesajde SE-SAYD » 01 Mar 2020, 09:49

Salutare tuturor. Cu toate ca inca nu am ajuns in tara am reusit sa imbunatatesc putin Focus ul. Pt ca pe alte 2 masini am CC si la Focus nu aveam am zis ca e cazul sa fac ceva in privinta asta. Dupa ce am citit un pic pe forum si mai ales dupa ce am vb cu un coforumist care se pricepe la asa ceva am demarat lucrurile. Bun...practic este nevoie de setul de butoane pt CC si de cineva priceput sa il activeze. Persoana potrivita a fost colegul jeffe, caruia ii multumesc si pe aceasta cale pt ajutorul dat si pt ca este un om de nota 10!
Cautat butoane CC, le am gasit la un pret f bun, dar gandul de a modifica volanul original nu prea imi suradra. Planul B, volan second pe care sa il retapitez. Parea ok ideea dar am zis ca poate e loc si de mai bine, asa ca am ajuns la un volan nou de ST, logic cu comenzile pt CC. Dupa ce jeffe mi a confirmat ca este totul ok am stabilit o intalnire cu ea si tatal meu (eu nefiind in tara). Pai daca tot s a mers pana la Buc pt CC, hai sa activam si navigatia. Dar cum ar fi sa activam tot cr se poate fara alte modificari? Deci s a mai activat si blocarea usilor la plecarea de pe loc. Dupa cum am spus in prezentarea de la inceput, motorul este cel de 1.6, 95 cp. Puterea acceptabila, cuplul la fel, dar se poate mai bine, asa ca jeffe a modificat si softul, acum avand in jurul a 120 cp. O happy days :D.
Fişiere ataşate
IMG-20200229-WA0009.jpg
IMG-20200229-WA0010.jpg
SE-SAYD
Incepator
 
Mesaje: 4
Membru din: 14 Oct 2009, 23:12

Re: Ford Focus 3.5

Mesajde SE-SAYD » 29 Oct 2020, 10:51

Salutare tuturor. In vara am reusit sa ajungem pt 2 saptamani in tara, ocazie cu care ne am plimbat cu voiesie cu Focus ul. Km sunt pe la 42xxx, fara a fi intampinata vreo problema. Masina a primit folii Llumar pe geamurile spate si pe luneta, transparenta 35%. F incantat de cum arata si mai ales pustiul a fost fericit ca nu s a mai prajit de la soare. Volanul de ST se simte super in mana. Noul soft face toti banii, motorul parca merge mai rotund. Nu este vreo racheta dar diferenta se simte. In continuare f multumit de masina
SE-SAYD
Incepator
 
Mesaje: 4
Membru din: 14 Oct 2009, 23:12

Re: Ford Focus 3.5

Mesajde SE-SAYD » 07 Apr 2022, 14:49

Salutari tuturor.
De mult nu am mai postat aici. Intre timp Focusul a ajuns la aproximativ 56.xxx km fara sa o fi intampinat nicio problema. In martie am fost in tara si am avut ocazia sa il plimb timp de o saptamana. In continuare imi place f mult si ma bucur de fiecare ocazie pe care o am ca sa il conduc. Intre timp a primit si o surioara mica mica un Ford Ka, Champion League Edition, din 2013 cu 132.xxx km la bord, motor 1.2, 69 cp de care suntem multumiti. Speram ca si Ka ul sa se comporte la fel de bine ca Focus ul.
Fişiere ataşate
IMG-20220314-WA0006.jpg
SE-SAYD
Incepator
 
Mesaje: 4
Membru din: 14 Oct 2009, 23:12

Re: Ford Focus 3.5

Mesajde laurentiu7 » 21 Apr 2022, 10:38

Salut. Poti sa scrii si despre Ka cateva impresii, pozitive/negative/feeling. Bafta si drumuri bune sa ai.
1. MK2 Focus 2.0 TDCI 136 HP Ghia, Hydronic Heater. FF2_Black_Panther
2. MK3.5 Focus 1.5 Ecoboost 150 HP Titanium, 6F35 Auto Gearbox.
.........................................
Stergatoare Ford Focus 3
viewtopic.php?f=213&t=130794
laurentiu7
Gold Member
 
Mesaje: 969
Membru din: 15 Dec 2007, 22:57
Localitate: Bucuresti

Re: Ford Focus 3.5

Mesajde SE-SAYD » 03 Mai 2022, 14:15

Personal am condus Ka ul foarte putin pt ca nu era inmatriculat, dar in urma celor 2-3 km la volanul ei as putea spune urmatoarele:
-cu toate ca are 69 cp se sinte destul de agila, aici ajuta si faptul ca este usoara
-antifonarea este specifica unei masini din clasa ei, adica destul de slaba, dar e acceptabil
- locul in spate este decent. Portagajul este suficient pt un mers la cumparaturi.
-optiunile le am descris mai sus, functioneaza toate
-directia este f usoara
- este destul de rigida dar aici o influenta f mare o au si anvelopele care sunt all season si destul de low cost (Barum). Urmeaza a le schimba cu ceva premium tot all season.
-cat este rece motorul se simt vibratiile celor 3 cilindrii dar dupa ce se incalzeste dispare vibratia. Posibil ca si suportii motor sa fie destul de uzati, nu cred ca in cei 130.000km au fost schimbati. Va urma asta candva

Per total suntem multumiti de ea. E o masinuta practica pt oras.
Fişiere ataşate
IMG-20220428-WA0001.jpg
SE-SAYD
Incepator
 
Mesaje: 4
Membru din: 14 Oct 2009, 23:12


Înapoi la Totul despre membri

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron

Cine este conectat

În total sunt 4 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 4 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login