Totul despre membri

My Ford Focus 4 | ST Line

Prezentari cu masini, poze, biografii, liste

Moderator: Cornel001

My Ford Focus 4 | ST Line

Mesajde Motorab » 10 Mar 2019, 16:03

Salutare tuturor,

A venit si ziua in care mi-am schimbat orientarea, am lasat-o pe a` batrana unul mai tanar! :)
Mi-am luat "la revedere" de la batranica FF3 1.8 TDCI dupa 300.000 km si i-am spus "bine ai venit!" tanarului FF4 1.0 Ecoboost.

Primele impresii dupa 1000km:
Focosul care parea firav inainte de a-l conduce a reusit sa ma surprinda extrem de placut dupa.

1. Designul rupe (sunt usor sub influenta), arata de 100 ori mai bine in fata ochilor decat in poze, atat la exterior cat si la exterior;
1.1 La interior arata foarte bine si se sta foarte confortabil, atat la volan cat si pe celelalte locuri; eu am 188cm iar acum pot spune ca stau si eu confortabil, pozitie joasa fara a regla scaunul pana la maxim in spate. Am ales ST line iar totul la interior este negru, scaune negre cu cusaturi rosii, insertii imitatie carbon, plafon, stalpi, scaune, mocheta, totul negru. Am senzatia ca sunt la cinematograf iar eu sunt singurul spectator in cel mai confortabil scaun.. Nu as fi zis ca negrul are un asemenea efect intr-o masina.
1.2 La exterior am ales ST line, culoarea cerului, jante pe 18. Masina este mult mai scunda fata de vechiul FF3 iar atunci cand urc sau cobor am impresia ca urc/cobor dintr-un Lambo sau orice alta masina cu garda foarte joasa. Garda la sol este acceptabila, va trebui sa am grija la denivelari si borduri mai inalte, sunt sigur ca voi supravietui pe strazile impecabile din RO.

2. Motorul 1.0, 125CP, 170NM (1400 - 4500rpm), transmisie 6+1, m-a impresionat imediat dupa ce am iesit pe poarta dealerului; acum puteti sa ma bateti cu lopata fiindca ma voi ridica si voi sustine in continuare ca motorasul asta este foarte echilibrat si ca nu intamplator a fost premiat in ultimii 6,7 ani.
Nu am pierdut contactul cu realitatea si stiu foarte bine ca exista motoare mai puternice. Sunt genul caruia ii place sa conduca sportiv acolo unde conditiile permi, fara a pune in pericol viata mea si a altora. Am decis sa cumpar 1.0 dupa ce am facut un raport echilibrat calitate/pret vs. nevoile si obiceiurile mele. 90% din timp mi-l petrec bara la bara pe centura Bucurestului casa-servici si invers.
Motorul trage de la turatii joase destul de liniar, ai impresia ca e electrica. Unul dintre prietenii care ma urmau cu o masina cu 500NM si 240CP, a ramas uimit cand a vazut cat de agila este in depasiri si cat de bine sta in curbe. La fel de uimit am fost si eu.. :)
Am facut un drum la munte iar pe viraje este de neclintit, controlul masinii este senzational, am impresia ca sunt pe sine de cale ferata.
Motorul este foarte silentions, chiar si la turatii foarte mari... Cu toate ghilimele de rigoare, motorul suna ca un V8. De asemenea, masina are o aerodinamica foarte buna iar in habitaclu este liniste, indiferent de viteza.. Nu bate, nu trocane. :)

3. Am cumparat masina cu aproape toate dotarile, asadar mai bine va spun doar cu ce NU este dotata: plafon panoramic, pachet fumatori, suspensie independenta, sistem sunet B&O, etrieri vopsiti si interior cu cusaturi duble rosii..
Zilele astea am testat toate sistemele si asistentii si pot spune ca sunt mega multumit: mentinerea benzii, pilotul automat adaptiv, farurile automate adaptive, asistent parcare, franarea in caz de pericol (pieton, masini, etc). Nu mai detaliez, va voi raspunde punctual la intrebari.

Puncte minus:
Un mic lag/joc la schimbarea vitezelor insa posibil sa nu fiu eu inca obisnuit.. Ramane de vazut daca am eu o problema sau masina.
Cursele levierului de schimbare a vitezelor mi-ar fi placut sa fie ceva mai scurte.
Initial mi-am dorit noua cutie automata in 8 rapoarte, insa fiind la prima generatie, prefer sa stau de-o parte momentan.

Ca o parere generala, daca as fi in situatia in care sa aleg inca o data, as alege aceeasi masina.

ps. Despre consum nu va spun nimic decoamdata fiindca i-am inrosit tobele zilele astea. ;)

Sa ne vedem cu bine pe strazi!

Imagine
Avatar utilizator
Motorab
Ford Freak
 
Mesaje: 140
Membru din: 06 Aug 2016, 06:17
Localitate: Bucuresti
Maşina: FF4

Re: My Ford Focus 4 | ST Line

Mesajde A n d r e i » 10 Mar 2019, 18:00

Arata bine de tot! De ce nu ai mers pe 1.5? Cred ca era mai potrivit pentru inroșirea tobelor.
Avatar utilizator
A n d r e i
Member
 
Mesaje: 259
Membru din: 11 Ian 2017, 15:30
Localitate: Buzau
Maşina: Ford

Re: My Ford Focus 4 | ST Line

Mesajde CostiCosti123 » 10 Mar 2019, 22:08

Frumoasă mașina! Să te bucuri de ea! Care a fost prețul final / ce politică de reduceri mai au dealerii?

Drumuri sigure!
CostiCosti123
Incepator
 
Mesaje: 10
Membru din: 22 Ian 2018, 14:39
Localitate: Brașov
Maşina: Ford Focus
VIN: WF05XXGCC5HD44736

Re: My Ford Focus 4 | ST Line

Mesajde Motorab » 11 Mar 2019, 10:19

Multumesc baieti pentru aprecieri.
@A n d r e i, a fost o oportunitate pe care nu am vrut sa o ratez, masina era deja pe stoc.. ;)
@CostiCosti123, Ford a ridicat putin stacheta dpdv tehnologic iar asta se reflecta in pretul ultimei generatii de masini. Este de inteles la cata tehnologie au inglobat acum in masini. Cat despre pret, a fost unul bun avand in vedere ca masina avea deja niste kilometri..
Avatar utilizator
Motorab
Ford Freak
 
Mesaje: 140
Membru din: 06 Aug 2016, 06:17
Localitate: Bucuresti
Maşina: FF4

Re: My Ford Focus 4 | ST Line

Mesajde Leone. » 11 Mar 2019, 10:52

Superba, mai ales in culoarea asta! As vedea-o la fel de interesanta si in Wave Blue, cel pus pe Fiesta, dar Ford n-a fost dragut sa o faca disponibila si pe Focus..

Ce sa mai, cuvintele de lauda sunt inutile... drumuri bune si cat mai multi km fara probleme =P~
Leone.
Incepator
 
Mesaje: 46
Membru din: 25 Dec 2014, 17:56
Maşina: Ford

Re: My Ford Focus 4 | ST Line

Mesajde Motorab » 11 Mar 2019, 12:37

Multumesc @Leone.
Acum m-ai pus pe ganduri, este posibil ca Ford sa ne faca o surpriza, sa faca disponibila culoarea Wave Blue pe noile ST si/sau RS.. :)
Avatar utilizator
Motorab
Ford Freak
 
Mesaje: 140
Membru din: 06 Aug 2016, 06:17
Localitate: Bucuresti
Maşina: FF4

Re: My Ford Focus 4 | ST Line

Mesajde dorinelis » 12 Mar 2019, 16:09

Salut,

Felicitari, foarte frumos noul model in aceasta combinatie de culoare / echipare. Acuma ramane sa te impaci la fel de bine si cu motorasul :). Legat de asamblare, ford mai are de invatat, nu a punctat prea bine la acest aspect in general, nici la modelul actual, se putea mai bine....insa la modul general este o masina reusita. Sa ai drumuri bune si fara probleme, caci vad ca la 1.0 tot se plange lumea ca una ca alta :)).

Cheers,
Alex
Avatar utilizator
dorinelis
Gold Member
 
Mesaje: 792
Membru din: 23 Iun 2015, 11:23
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Mk3 Facelift, 1.5 EB 150 cp Moondust Silver

Re: My Ford Focus 4 | ST Line

Mesajde Motorab » 12 Mar 2019, 16:48

Multumesc dorinelis.
In momentul de fata sunt mai mult decat multumit de alegerea facuta, inclusiv de motorizare.. mai ales de cand zilnic stau bara la bara prin Bucuresti pe langa masini cu multi cai.. Motorul este facut la Craiova iar inainte de achizitie am discutat cu un prieten care lucreaza acolo. Mi-a confirmat ca anii trecuti au aparut tot felul de probleme la motoarele astea insa cele mai multe in primii ani. Mi-a mai spus si ca Ford testeaza non-stop motorul asta iar problemele aparute in trecut au fost remediate punctual, ba si mai mult, i-au adus si tot felul de imbunatatiri. In fine, ramane de vazut si in practica..
Avatar utilizator
Motorab
Ford Freak
 
Mesaje: 140
Membru din: 06 Aug 2016, 06:17
Localitate: Bucuresti
Maşina: FF4

Re: My Ford Focus 4 | ST Line

Mesajde Dexter81 » 14 Mar 2019, 20:02

Sa o stapanesti sanatos, sa speram ca au remediat din problemele nasterii ecoboost :D
Super culoarea,arata brici, am si eu vreo 2 aici in Berceni, un trend si un titanium, superbe.
Totusi putin dezamagit, se copiaza unii pe altii.
Asteptam detalii, speram victorioase , nu paguboase.
Drumuri bune.
Avatar utilizator
Dexter81
 
Mesaje: 113
Membru din: 23 Noi 2018, 07:37
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus 2016 1l turbo 125 cai.
VIN: WF05XXGCC5GG35560

Re: My Ford Focus 4 | ST Line

Mesajde axabrt » 16 Mar 2019, 15:47

Felicitări. La exterior foarte frumoasa, presupun că are pachetul de asistență la frânare de urgență.
Dar nu ai spus câți cai are. Presupunem că 140 ?
Oricum am impresia că are suspensii tip bara de torsiune pe spate, e mai ușoară caroseria. Asta și motorul de 1.0 care este de asemeni ușor înseamnă un comportament rutier destul de bun .

Să ne spui cat consuma in București.
A mea in Ploiesti sub 10 nu scade
Avatar utilizator
axabrt
Incepator
 
Mesaje: 12
Membru din: 29 Iun 2018, 09:01
Maşina: Ford Focus mk3.5 1.5 ecoboost 182

Re: My Ford Focus 4 | ST Line

Mesajde A n d r e i » 16 Mar 2019, 15:53

Motorab scrie:2. Motorul 1.0, 125CP, 170NM (1400 - 4500rpm), transmisie 6+1,
Avatar utilizator
A n d r e i
Member
 
Mesaje: 259
Membru din: 11 Ian 2017, 15:30
Localitate: Buzau
Maşina: Ford

Re: My Ford Focus 4 | ST Line

Mesajde Motorab » 17 Mar 2019, 17:50

Multumesc baieti!
De la o zi la alta sunt tot mai multumit de alegerea facuta, comportamentul masinii, urban si extra urban, mi-a depasit asteptarile. Prin oras am condus-o 95% din timp cu modul confort si eco + start/stopul activ. Consumul momentan este pe la 8,5 (98% in oras bara la bara) insa sunt sigur ca in vreo doua luni va mai mai scadea niste procente. Spun asta fiindca pana acum nu prea am menajat-o..

Am activat toti asistentii si i-am reglat pe sensibilitate maxima (mentinere pe banda, franarea de urgenta, parcare, pilot automat cu mentinere distanta fata de masina din fata si viteza in functie de indicatoarele de limitare de viteza citite de camera, etc). Sunt multumit, asistentii astia chiar isi fac treaba bine, nu dau erori sau nu te pun in situatii in care sa iti lase impresia ca sistemul nu este bine configurat.

Acum ca am testat, asistenta la franare este o chestie care ar trebui sa fie obligatorie pe toate masinile. Nu prea am avut sansa sa testez foarte real fiindca nu am curajul sa ma duc tare catre o masina cu siguranta ca asistentul va evita 100% coleziunea. Pana acum au fost cateva ocazii in care m-a avertizat vizual si sonor dupa care a si inceput sa franeze insa nu am lasat-o sa franeze singura pana la 0Km. O sa incerc sa testez cu un cearceaf pus pe o sarma.. :)
Avatar utilizator
Motorab
Ford Freak
 
Mesaje: 140
Membru din: 06 Aug 2016, 06:17
Localitate: Bucuresti
Maşina: FF4


Înapoi la Totul despre membri

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: liv-liv şi 7 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 8 utilizatori conectaţi :: 1 înregistrat, 0 invizibili şi 7 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: liv-liv şi 7 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login