Help/Troubleshooting

Consum 109cp 1.6tdci G8DB

Eventualele probleme/nelamuriri tehnice generale.

Moderator: Huffy

Reguli forum
Dacă aveţi defecţiuni sau nelămuriri cu privire la maşina dumneavoastră, vă rog să căutaţi răspunsuri sau să deschideţi un subiect nou în Secţiunea dedicată modelului dumneavoastră. Această secţiune este doar pentru generalităţi.

Consum 109cp 1.6tdci G8DB

Mesajde Wess » 27 Aug 2019, 06:54

Va salut!

Am achizitionat relativ recent un C-max din 2006 cu motorizarea din titlu si am o nelamurire cu consumul de motorina.

90% masina ruleaza in exteriorul orasului cu o singura persoana, fara bagaj, pilot automat 90-100km/h max, in aceste conditii consumul este de aproximativ 7%, masina face multi km si consumul il fac la pompa prim metoda plin-plin.

Masina este intretinuta normal, am dus-o din Germania personal, 180.000km, service-uri la zi, turbo reconditionat.

Ce am mai observat este si putin lenesa in general, am mai detinut motorizarea pe un Focus in trecut care era mult mai sprinten.

Ce parere aveti, este normal consumul sau nu? Ce ar trebui sa verific, ce cauze ar putea sa produca la acest motor un consum marit?

Mersi anticipat!
Wess
Incepator
 
Mesaje: 7
Membru din: 26 Aug 2019, 23:47
Maşina: Ford

Re: Consum 109cp 1.6tdci G8DB

Mesajde Wess » 08 Sep 2019, 21:32

Problema a fost filtrul epurator de pe capacul culbutori, s-a schimbat capacul cu totul, s-a curatat uleiul scurs pe tubulatura ce merge la turbo dinspre filtrul de aer, s-a curatat cu spray de frane acel senzor de pe tubulatura, era plin de ulei si masina merge perfect!

Multumesc tuturor pt sfaturi! Log Out si la revedere, e prea multa activitate pe aici! :)
Wess
Incepator
 
Mesaje: 7
Membru din: 26 Aug 2019, 23:47
Maşina: Ford


Înapoi la Help/Troubleshooting

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 5 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 5 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login