Totul despre membri

Ford Focus Sedan 1.5 EcoBoost Moondust Silver- Primul Ford

Prezentari cu masini, poze, biografii, liste

Moderator: Cornel001

Re: Ford Focus Sedan 1.5 EcoBoost Moondust Silver- Primul Fo

Mesajde dorinelis » 13 Feb 2020, 18:06

ODO: 56.000 km

Masina a implinit varsta de 3 ani la sfarsit de ianuarie. Foarte multumit de ea. Se comporta excelent iar pana acuma n-am intampinat o problema reala care sa merite mentionata.

Am facut revizia nr 4 cu filtre,ulei si schimb bujii. Lasand la o parte pretul de reprezentanta (~15 mil), dupa cum am detaliat in topicul de revizie, m-am trezit si cu mai mult ulei pus decat necesar, lucru rezolvat tot la reprezentanta prin scoaterea surplusului. A fost un moment urat si am ramas cu un gust amar gandidu-ma ce se intampla cu atatea masini la care servisarea se face in acest fel la un ditamai dealerul de masini cum e Colina. Astfel ca aceasta experienta mi-a intarit parerea ca trebuie sa avem grija de masina pe cat de mult putem.

Tot in acest timp am mai facut o achizitie, respectiv o racketa de piatra care mi-a lovit parbrizul undeva in partea de sus in zona soferului. Nu e foarte mare spartura, daca dau parasolarul jos nu o mai vad. Dar in orice caz, la urmatoarea vizita la service, probabil pentru schimbat rotile, voi intreba si cam cat de grava e, daca trebuie sa schimb parbrizul acum sau pot sa mai stau cu el.
Parbriz3.jpg

Screenshot_20200204_125024_com.android.gallery3d.jpg

Dupa 3 ani o sa schimb covorasele originale de mocheta. Cel de la sofer s-a rupt in zona unde tin piciorul drept sub pedale. Tinand cont ca au tinut 3 ani, o sa merg tot pe covorase de mocheta, care pe altgrad sunt cu 50 de lei mai scumpe decat ce gasesc pe emag dedicat pentru focus dar de caucic. In schimb stergatoarele inca se comporta ok, sunt multumit de ele, nu lasa urme ciudate. Alta surpriza placuta o reprezinta becurile originale care inca rezista, n-a ars niciunul, nici cele mici W5W.

Poate singurul lucru care ma enerveaza, sau cel putin care ma pune pe ganduri e acel sunet ciudat de la ambreiaj/sau de le ce o fi, fier pe fier la cuplarea in prima treapta si plecare de pe loc…am zis ca anul acesta voi investiga aceasta problema mai in detaliu si voi cere pareri in 2-3 locuri diferite, nu doar la dealer.
Avatar utilizator
dorinelis
Gold Member
 
Mesaje: 792
Membru din: 23 Iun 2015, 11:23
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Mk3 Facelift, 1.5 EB 150 cp Moondust Silver

Re: Ford Focus Sedan 1.5 EcoBoost Moondust Silver- Primul Fo

Mesajde adictoma » 14 Feb 2020, 08:20

Nu cred ca scapi fara inlocuirea parbrizului. Este prea aproape de margine si o sa se extinda foarte mult. La fel am patit, la focus 1, tot cu parbriz incalzit de la o pietricica in marginea geamului. Vedeam pe zi ce trece cum se duce crapatura. Mai ales iarna, in zilele cu diferente mairi de temperaturi.
Avatar utilizator
adictoma
Member
 
Mesaje: 448
Membru din: 19 Ian 2012, 12:08
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford

Re: Ford Focus Sedan 1.5 EcoBoost Moondust Silver- Primul Fo

Mesajde dorinelis » 14 Feb 2020, 10:02

Pai nici eu nu-mi fac sperante ca o sa scap. Cu casco se rezolva. Singura chestie, ca nu ma pricep la parbrize...sper sa fie la fel de bine pus...dar din ce-am inteles e mai migalos de scos decat de pus. O sa vad, cert e ca voi face acest lucru anul asta.
Avatar utilizator
dorinelis
Gold Member
 
Mesaje: 792
Membru din: 23 Iun 2015, 11:23
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Mk3 Facelift, 1.5 EB 150 cp Moondust Silver

Re: Ford Focus Sedan 1.5 EcoBoost Moondust Silver- Primul Fo

Mesajde adictoma » 14 Feb 2020, 15:03

se scoate usor, se monteaza usor :))) e important sa verifici cum iti mufeaza parbrizul nou si sa nu-ti murdareasca tapiteria.
Avatar utilizator
adictoma
Member
 
Mesaje: 448
Membru din: 19 Ian 2012, 12:08
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford

Re: Ford Focus Sedan 1.5 EcoBoost Moondust Silver- Primul Fo

Mesajde dorinelis » 18 Mar 2020, 14:02

ODO: 58.000 km

Am reusit sa schimb parbrizul acum cateva saptamani, totul a decurs normal as zice, service-ul a primit acceptul de la asigurator in aceeasi zi in care am fost pentru deviz, o saptamana a durat pana a venit piesa iar masina a stat o noapte la temperatura constanta in service pana sa o ridic.

Ca tot au trecut de 3 ani, am pus covorase de cauciuc oem fata-spate si stergatoare noi, ambele cumparate de pe altgrad. In continuare sunt foarte incantat de alegerea facuta. Ieri pentru ca am avut de facut o naveta de 200 km dus-intors pana in Dambovita foarte de dimineata si din lipsa de treaba m-am mai uitat pe la cosum…mers normal 80-100 pe dn1…5.2, la intoarcere mers pe A3 130-140…6.2
Avatar utilizator
dorinelis
Gold Member
 
Mesaje: 792
Membru din: 23 Iun 2015, 11:23
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Mk3 Facelift, 1.5 EB 150 cp Moondust Silver

Re: Ford Focus Sedan 1.5 EcoBoost Moondust Silver- Primul Fo

Mesajde dorinelis » 18 Iun 2020, 10:59

ODO: 62.000 km

La Dunare :)

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg
Avatar utilizator
dorinelis
Gold Member
 
Mesaje: 792
Membru din: 23 Iun 2015, 11:23
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Mk3 Facelift, 1.5 EB 150 cp Moondust Silver

Re: Ford Focus Sedan 1.5 EcoBoost Moondust Silver- Primul Fo

Mesajde laurentiu7 » 18 Iun 2020, 15:49

Foarte frumos sedanul, multi km fara probleme in continuare
Cat a fost parbrizul cu tot cu montaj?
Ai ceva filmari zi/noapte cu Aukey ? Caut sa iau ceva similar. Modelul 4k-DR02 nu are reviewuri prea convingatoare pe emag.
1. MK2 Focus 2.0 TDCI 136 HP Ghia, Hydronic Heater. FF2_Black_Panther
2. MK3.5 Focus 1.5 Ecoboost 150 HP Titanium, 6F35 Auto Gearbox.
.........................................
Stergatoare Ford Focus 3
viewtopic.php?f=213&t=130794
laurentiu7
Gold Member
 
Mesaje: 969
Membru din: 15 Dec 2007, 22:57
Localitate: Bucuresti

Re: Ford Focus Sedan 1.5 EcoBoost Moondust Silver- Primul Fo

Mesajde dorinelis » 18 Iun 2020, 23:52

Multumesc Laurentiu :)

Parbrizul l-am schimbat pe casco, nu prea am fost interesat de cost, dar mai putin de 3500-4000 nu cred ca a fost, doar parbrizul cu incalzire e 2500 iar manopera de dealer e mare oricum. Daca nu aveam casco era alta poveste.
Cu Aukey am doar filmarea cu zgomotul ciudat (probabil ambreiajul). Am filmari in toate conditiile dar n-am apucat sa le pun undeva. Chiar as vrea sa fac un filmulet cu intamplari din trafic in perioada urmatoare, ca am prins destule intr-un an de cand am camera. Am vrut si eu la un moment dat sa trec la DR02 si am concluzionat ca nu sunt sigur daca merita 150 lei in plus, asta l-am luat la reducere cu vreo 200 sau 200 si ceva, oricum pentru pretul asta e super ok, card de 128, filme de 1-2-3 min, 1080 cu 30 fps, cablu usb, montare la alegere cu banda adeziva sau suport parbriz. Noaptea nu e cea mai buna calitate dar ziua se vede destul de bine.

Avatar utilizator
dorinelis
Gold Member
 
Mesaje: 792
Membru din: 23 Iun 2015, 11:23
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Mk3 Facelift, 1.5 EB 150 cp Moondust Silver

Re: Ford Focus Sedan 1.5 EcoBoost Moondust Silver- Primul Fo

Mesajde A n d r e i » 20 Iun 2020, 13:29

Nu stiu daca am mai discutat pe tema acestui zgomot metalic. L-am auzit si eu de vreo 4-5 ori de cand am masina. Mie mi se pare mai mult un zgomot la sistemul de franare decat la ambreiaj. Pare ca pleaca masina putin infranata si apoi se elibereaza placutele si pleaca normal. Oare nu e posibil sa fie de la sistemul hill hold? Vreun bug ceva.
Avatar utilizator
A n d r e i
Member
 
Mesaje: 259
Membru din: 11 Ian 2017, 15:30
Localitate: Buzau
Maşina: Ford

Re: Ford Focus Sedan 1.5 EcoBoost Moondust Silver- Primul Fo

Mesajde Le9 » 20 Iun 2020, 14:36

Zgomotul ala il am si eu la Kuga alor mei, 2018 1.5 150 cai. Il pot reproduce foarte usor in multe situatii. Prima data l-am auzit cand coboram cu ceva viteza un drum de munte, am retrogradat din a 3a in a 2a si am auzit acel "haaaaarj". L-am auzit si cand am vrut sa bag masina in curte, dar e necesar sa trec cu rotile peste o bordura.. cand am vrut sa trec cu rotile fata peste bordura (plecand de la 0), masina nu a putut pleca si iar s-a auzit acel sunet.

La garantie au zis ca nu e problema, ca asa fac benzinarele.. si colac peste pupaza, a expirat garantie de 3 zile :(
https://forum.clubford.ro/viewtopic.php?f=15&t=125658 - Ford Focus 2005 MK2 1.6TDCI Moondust Silver cu mici imbunatatiri
https://forum.clubford.ro/viewtopic.php?f=15&t=127344 - Ford Kuga 2018 MK2.5 1.5 EcoBoost Ruby Red ST-Line

Renault Megane IV Estate 1.5dCi 110 EDC6 Noir Etoile
Avatar utilizator
Le9
Ford Freak
 
Mesaje: 175
Membru din: 25 Mai 2019, 13:57
Maşina: Ford Focus MK2 1.6TDCi, 90cp, 2005, Moondust Silver --- Ford Kuga MK2 1.5 Ecoboost, 150cp, Ruby Red

Re: Ford Focus Sedan 1.5 EcoBoost Moondust Silver- Primul Fo

Mesajde CostiCosti123 » 20 Iun 2020, 18:28

Ah... Vestitul scârțâit. E de la ambreiaj, Ford approved. Ăsta e unul din motivele pentru care vor să îți resofteze mașina cu vestitul recall FSA 18S39. Apare dacă debreiezi mai repede (gen te grăbești să intri în intersecție ca în filmuleț).

Dacă folosești accelerația în același timp, face și mai urât și după câteva zgomote de genul începe să miroasă a ferodou încins.

Am avut "ocazia" să-l ascult anul trecut în trafic bară la bară pe Transfăgărășan. Din ce am testat atunci, dacă debreiezi lent (mai lent ca de obicei), nu mai scoate nici zgomot nici nu mai pute a metalazbest uitat pe grătar.

Numai bine tuturor!
CostiCosti123
Incepator
 
Mesaje: 10
Membru din: 22 Ian 2018, 14:39
Localitate: Brașov
Maşina: Ford Focus
VIN: WF05XXGCC5HD44736

Re: Ford Focus Sedan 1.5 EcoBoost Moondust Silver- Primul Fo

Mesajde dorinelis » 22 Iun 2020, 08:24

Filmuletul l-am pus din nou pentru @laurentiu7, altul nu aveam pentru filmare cu aukey DR01.

De scartait m-am plans la momentul potrivit. :) Data fiind si pandemia, n-am mai fost sa caut raspunsuri ...etc,am avut alte prioritati. Ce pot sa va zic e ca probabil aveti dreptate fiecare, pot confirma si eu ca daca vreau il pot reproduce destul de usor din ce-am observat.
Avatar utilizator
dorinelis
Gold Member
 
Mesaje: 792
Membru din: 23 Iun 2015, 11:23
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Mk3 Facelift, 1.5 EB 150 cp Moondust Silver

Re: Ford Focus Sedan 1.5 EcoBoost Moondust Silver- Primul Fo

Mesajde dorinelis » 11 Aug 2020, 10:36

ODO: 68.000 km

O noua revizie…aceeasi problema…

Masinuta aduna km asftel ca i-am facut o noua revizie dupa cea din ianuarie, de cand am adunat aproape 14k km. Am schimbat uleiul, filtrele si lichidul de frana care avea 2 ani. Din nou au fost probleme cu uleiul la minunatul dealer Colina, am avut un surplus de aprox 200 ml ulei pe care evident m-am dus sa-l scoata…timp pierdut degeaba, no comment. Am vrut sa schimb service-ul dar la Maddog mi-a zis ca garantia aia extra ce-i peste 2 ani e data de dealerul respectiv si trebuie facut service-ul acolo in perioada respectiva. Eu probabil o sa mai fac maxim o revizie si dupa o sa schimb locatia. Mai am garantie pana la sfarsitul anului viitor.

Sync 3 versiunea 3.0

Am facut in primavara si eu update de pe site-ul ford.ro la ultima versiune de sync, era versiunea 3.0. Fata de versiunea 2.2 din fabrica, asta nu se blocheaza deloc iar android auto merge mult mai bine. Foarte multumit, nu neaparat de versiune sa fie fix ultima …cat de cum merge. Am scapat de cele 2 lucruri care nu-mi placeau, respectiv blocaj destul de des si conectarea la android auto mai greoaie.

Ford Pass

Am zis si eu sa vad ce e aplicatia asta asa ca mi-am facut cont, am bagat toate detaliile….cred ca cel mai bun lucru e manualul masinii, dar pe care il puteam lua si din alta parte. Altfel, acel oil life e un nimic din punctul meu de vedere, procentul e calculat la numarul de km dintre 2 revizii gen 20.000 km si se reseteaza la revizie (daca mecanicul isi face treaba si reseteaza acel indicator). Adica daca ai facut 10.000 km iti va arata aprox 50% oil life. Poate e facut sa-ti aminteasca sa schimbi uleiul ? :)) nu stiu…dar oricum tu tot trebuie sa verifici uleiul regulat….sa vezi cat mai ai…s-ar putea sa vezi ca dupa 10.000 km uleiul e la min si ai oil life 50% …. ceea ce e o mare porcarie, in cazul asta trebuie sa completezi, nu sa mergi asa inca 8000-9000 km.

O plimbare prin … Dobrogea

E intotdeauna binevenita o escapada prin zona Dobrogei, celor care n-au fost chiar le recomand, mai ales acum in pandemie dar si in rest. Eu am facut un traseu de o zi Bucuresti - Enisala - Jurilovca (capul Dolosman) - Cheile Dobrogei - Bucuresti, ceva mai mult de 600 km, am reusit sa ajung acasa cu acelasi plin.

IMG_20200811_112650.jpg

IMG_20200811_112543.jpg

IMG_20200806_181504.jpg


Ca sa inchei intr-o nota mai comica in primavara am reusit performanta sa spal cheia de la masina, uitata intr-o geaca din greseala. Dupa ce am scos-o am fost cu ea direct la masina si mergea normal si la fel merge in continuare de atunci. Deci daca se intampla sa nu va alarmati :), dar cred totusi ca nu sunt asa multi in aceasta situatie.

Drumuri bune,
Alex
Avatar utilizator
dorinelis
Gold Member
 
Mesaje: 792
Membru din: 23 Iun 2015, 11:23
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Mk3 Facelift, 1.5 EB 150 cp Moondust Silver

Re: Ford Focus Sedan 1.5 EcoBoost Moondust Silver- Primul Fo

Mesajde Clauro1978 » 18 Oct 2020, 19:16

Zgomotul acesta il am si eu la un Kuga, dar doar cand apas maneta de semnalizare,si misc volanul. Cred ca e mecanismul de revenire al manetei...E defect sau toate sunt asa?
Clauro1978
Incepator
 
Mesaje: 5
Membru din: 23 Sep 2020, 09:54
Maşina: Ford

Re: Ford Focus Sedan 1.5 EcoBoost Moondust Silver- Primul Fo

Mesajde A n d r e i » 20 Oct 2020, 17:37

Mie mi-au schimbat maneta de semnalizare pe garantie si nu mai face acel zgomot.
Avatar utilizator
A n d r e i
Member
 
Mesaje: 259
Membru din: 11 Ian 2017, 15:30
Localitate: Buzau
Maşina: Ford

Re: Ford Focus Sedan 1.5 EcoBoost Moondust Silver- Primul Fo

Mesajde dorinelis » 27 Noi 2020, 13:17

ODO: 75.000 km

Am schimbat camera aukey cu un 70mai. Am vrut ceva care sa imi dea mai mult control asupra filmelor si tinand cont ca are wifi, comenzi vocale, mai face si poze...si mai si costa 150 la BF...era ok. Eu am luat-o mai inainte de BF cu vreo 180...tot e bine. La calitate imagine e un pic sub aukey, cel putin asa mi se pare dar la preturile astea nu prea poti sa ai pretentii, de obicei camerele cu wifi incep de pe la 300 in sus. Pentru cat costa mi se pare ca filmeaza decent.

O sa las si niste filme zi/noapte.



Avatar utilizator
dorinelis
Gold Member
 
Mesaje: 792
Membru din: 23 Iun 2015, 11:23
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Mk3 Facelift, 1.5 EB 150 cp Moondust Silver

Re: Ford Focus Sedan 1.5 EcoBoost Moondust Silver- Primul Fo

Mesajde laurentiu7 » 02 Dec 2020, 16:18

Eu ma impac destul de bine cu un Pro. Soarele puternic si noaptea sunt
călcâiul lui Ahile pentru orice camera. Reflexia montantilor fata e un bonus permanent ;)
L.E. Ce becuri ai pus ? Se vad foarte bine :D
1. MK2 Focus 2.0 TDCI 136 HP Ghia, Hydronic Heater. FF2_Black_Panther
2. MK3.5 Focus 1.5 Ecoboost 150 HP Titanium, 6F35 Auto Gearbox.
.........................................
Stergatoare Ford Focus 3
viewtopic.php?f=213&t=130794
laurentiu7
Gold Member
 
Mesaje: 969
Membru din: 15 Dec 2007, 22:57
Localitate: Bucuresti

Re: Ford Focus Sedan 1.5 EcoBoost Moondust Silver- Primul Fo

Mesajde dorinelis » 02 Dec 2020, 18:54

Becuri originale :)) , 3.5 ani vechime.
Avatar utilizator
dorinelis
Gold Member
 
Mesaje: 792
Membru din: 23 Iun 2015, 11:23
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Mk3 Facelift, 1.5 EB 150 cp Moondust Silver

Re: Ford Focus Sedan 1.5 EcoBoost Moondust Silver- Primul Fo

Mesajde A n d r e i » 03 Dec 2020, 21:29

Si eu am 70mai pro cu modul gps. Partea naspa e ca daca vreau sa descarc un video in telefon/laptop coordonatele, viteza nu raman pe video, trebuiesc adaugate dupa cu nu stiu ce program.
Avatar utilizator
A n d r e i
Member
 
Mesaje: 259
Membru din: 11 Ian 2017, 15:30
Localitate: Buzau
Maşina: Ford

Re: Ford Focus Sedan 1.5 EcoBoost Moondust Silver- Primul Fo

Mesajde dorinelis » 04 Dec 2020, 09:37

Suna destul de "time consuming" Andrei :). Ma gandeam si eu la un moment dat la varianta pro cu modul gps, dar nu credeam ca e asa complicat cu filmele.

Eu am luat fratele mai mic pentru ca n-am vrut gps,viteza....cat mai putine detalii despre placerile vietii =))

Cert este ca Xiaomi fac chestii bune, am luat acum ceva timp si un aspirator de mana pe care il folosesc in masina si uneori chiar prin casa. Merge foarte bine de facut o curatare basic spre buna in interiorul masinii. Faptul ca nu are fir e mult mai relaxant.

https://www.emag.ro/aspirator-auto-xiao ... ction=view
Avatar utilizator
dorinelis
Gold Member
 
Mesaje: 792
Membru din: 23 Iun 2015, 11:23
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Mk3 Facelift, 1.5 EB 150 cp Moondust Silver

Re: Ford Focus Sedan 1.5 EcoBoost Moondust Silver- Primul Fo

Mesajde alyn_acn » 16 Dec 2020, 08:12

Si eu tot 70Mai folosesc; am ales-o pentru dimesniunile mici si ca nu are ecran! Ce nu-mi place la ea, ca nu are Park Mode, care e foarte folositor atunci cand parchezi masina prin locuri aglomerate!
Cauta simplu pe Google : problema xyz/clubford
Regulament forum : ucp.php?mode=terms
Avatar utilizator
alyn_acn
 
Mesaje: 3865
Membru din: 17 Noi 2009, 18:48
Localitate: Mioveni-Pitesti
Maşina: Ford Mondeo Titanium
VIN: WF0EXXWPCEFKxxxxx

Re: Ford Focus Sedan 1.5 EcoBoost Moondust Silver- Primul Fo

Mesajde dorinelis » 16 Dec 2020, 10:43

alyn_acn scrie:Si eu tot 70Mai folosesc; am ales-o pentru dimesniunile mici si ca nu are ecran! Ce nu-mi place la ea, ca nu are Park Mode, care e foarte folositor atunci cand parchezi masina prin locuri aglomerate!


Da, lipseste park mode si in afara de asta, cel putin la mine, mi se pare prea sensibila, face uneori poze si filme de urgenta singura cand vrea ea ... de exemplu cand merg pe un drum mai prost sau cand e muzica mai tare, alteori cand pur si simplu stau la semafor....nu prea inteleg, i-am dat sonorul mai incet :)).
Avatar utilizator
dorinelis
Gold Member
 
Mesaje: 792
Membru din: 23 Iun 2015, 11:23
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Mk3 Facelift, 1.5 EB 150 cp Moondust Silver

Re: Ford Focus Sedan 1.5 EcoBoost Moondust Silver- Primul Fo

Mesajde dorinelis » 27 Dec 2020, 01:32

ODO: 76.000 km

A picat primul bec. Vad ca arata și o eroare pe bord...pana apuc sa schimb becurile.
Fişiere ataşate
IMG_20201227_013138.jpg
Avatar utilizator
dorinelis
Gold Member
 
Mesaje: 792
Membru din: 23 Iun 2015, 11:23
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Mk3 Facelift, 1.5 EB 150 cp Moondust Silver

Re: Ford Focus Sedan 1.5 EcoBoost Moondust Silver- Primul Fo

Mesajde dorinelis » 30 Ian 2021, 07:52

ODO: 78.000

Fix dupa sarbatori am schimbat becurile de faza scurta si pozitiile, fiind cele mai folosite am zis sa le schimb pe toate. Am ales niste becuri Bosch care sper sa tina mai mult decat phillips sau osram.

Faza de porc e ca am fost la dealer sa le schimbe si sa le aranjeze, sa le faca reglajul. Totul frumos pana aici. Ieri am fost sa fac al 2-lea ITP al masinii, tot la dealer pentru ca are si statie itp, totul bine si frumos si aici. Singura mentiune, zice inspectorul, ca farurile nu era aliniate cum trebuie, bateau prea sus, dupa cum mi se parea si mie, cel putin noaptea. Asa ca le-a reglat el din nou. Ce sa zici, suntem dealeri, ne batem cu pumnu'n piept, dar nu stim sa reglam un bec sau sa punem ulei cum trebuie la o revizie.

In alta ordine de idei, masina a implinit 4 ani si in afara de experienta in general execrabila cu dealerul de unde am luat-o, masina isi face treaba si imi place foarte mult. Pana acuma n-am fost nevoit sa schimb ceva anume sau sa fi avut o problema majora. O sa urmeze probabil un set de discuri si placute in curand. Singurele lucruri pe care as putea sa le mentionez pana acuma ar fi acel zgomot de la ambreiaj/roti spate sau ce-o fi care mai apare uneori si un oarecare consum de ulei la 10.000km, nu mare dar exista.
Avatar utilizator
dorinelis
Gold Member
 
Mesaje: 792
Membru din: 23 Iun 2015, 11:23
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Mk3 Facelift, 1.5 EB 150 cp Moondust Silver

Re: Ford Focus Sedan 1.5 EcoBoost Moondust Silver- Primul Fo

Mesajde laurentiu7 » 04 Feb 2021, 12:53

Chiar admiram in filmare cat de apropiat de xenonul alb/rece era lumina. Si eu tot Osram originale am dar este un pic mai galbuie lumina. Bosch-urile sunt la fel?
Bafta si drumuri bune sa avem!
1. MK2 Focus 2.0 TDCI 136 HP Ghia, Hydronic Heater. FF2_Black_Panther
2. MK3.5 Focus 1.5 Ecoboost 150 HP Titanium, 6F35 Auto Gearbox.
.........................................
Stergatoare Ford Focus 3
viewtopic.php?f=213&t=130794
laurentiu7
Gold Member
 
Mesaje: 969
Membru din: 15 Dec 2007, 22:57
Localitate: Bucuresti

Re: Ford Focus Sedan 1.5 EcoBoost Moondust Silver- Primul Fo

Mesajde dorinelis » 04 Feb 2021, 15:10

Cred ca e un efect ciudat de la filmare sau poate asa se vede pe video, dar nu e alba deloc lumina la becurile stock, e galbena, cum zici ca e si la tine. Bosch sunt tot galbene, nu e nici o diferenta majora, poate o idee mai luminoase. Le-am luat sperand ca vor tine macar 2 ani ca sa nu le schimb o data pe an. Ma rog, aveam si varianta sa iau tot bec stock sau osram mai economic dar am zis sa incerc altceva. Tot ce am avut pe masina anterioara de la osram sau phillips de la +60% in sus au picat mai devreme de 1 an. :) Oricum, si becurile stock au tinut destul de mult, au fost chiar ok.
Avatar utilizator
dorinelis
Gold Member
 
Mesaje: 792
Membru din: 23 Iun 2015, 11:23
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Mk3 Facelift, 1.5 EB 150 cp Moondust Silver

Re: Ford Focus Sedan 1.5 EcoBoost Moondust Silver- Primul Fo

Mesajde laurentiu7 » 05 Feb 2021, 08:30

Se pare ca dpdv fiabilitate ai facut alegerea corecta. Se confirma si in testul de aici
Bafta si drumuri bune sa avem!
1. MK2 Focus 2.0 TDCI 136 HP Ghia, Hydronic Heater. FF2_Black_Panther
2. MK3.5 Focus 1.5 Ecoboost 150 HP Titanium, 6F35 Auto Gearbox.
.........................................
Stergatoare Ford Focus 3
viewtopic.php?f=213&t=130794
laurentiu7
Gold Member
 
Mesaje: 969
Membru din: 15 Dec 2007, 22:57
Localitate: Bucuresti

Re: Ford Focus Sedan 1.5 EcoBoost Moondust Silver- Primul Fo

Mesajde dorinelis » 05 Feb 2021, 13:32

Interesante rezultatele din analiza. Eu m-am luat mai mult dupa review-uri de pe cateva site-uri. Dar am luat Bosch Pure Light simple, nu cele cu Xenon Look, care din ce vad pare ca sunt rezistente si acelea, cel putin mai rezistente decat competitia. E bine de stiut pentru viitor. :)
Avatar utilizator
dorinelis
Gold Member
 
Mesaje: 792
Membru din: 23 Iun 2015, 11:23
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Mk3 Facelift, 1.5 EB 150 cp Moondust Silver

Re: Ford Focus Sedan 1.5 EcoBoost Moondust Silver- Primul Fo

Mesajde dorinelis » 23 Mar 2021, 09:53

ODO: 81.000 km

Am trecut de curand prin revizia cu nr 6 in cei 4 ani si 2 luni pe care i-a facut masina. Nici nu mai aveam loc unde sa trec pe cartea masinii revizia asa ca am trecut la inspectie auto :). Am schimbat ulei,filtre si ingienizat instalatia de aer conditionat.

Luna urmatoare urmeaza schimbul de roti si un nou set de anvelope de vara, inca ma gandesc intre primacy 4 si goodyear. Am in plan si primul schimb complet de placute-discuri, dar deocamdata mai merg cel putin pana la urmatoarea revizie, placutele sunt la jumate (al doilea set), iar discurile mai duc.
Avatar utilizator
dorinelis
Gold Member
 
Mesaje: 792
Membru din: 23 Iun 2015, 11:23
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Mk3 Facelift, 1.5 EB 150 cp Moondust Silver

Re: Ford Focus Sedan 1.5 EcoBoost Moondust Silver- Primul Fo

Mesajde sandu_daniel » 23 Mar 2021, 12:59

Salutare. Când te bagi la schimbat discuți și plăcute cere-i o părere lui @mapo13 te inițiază el in tainele preparari discurilor și etrierilor sa faci o treaba buna. Schimba și lichidul de frana dacă tot ești acolo. Apoi te prezinți cu poze la inspecție.
Cu respect.
Avatar utilizator
sandu_daniel
Member
 
Mesaje: 498
Membru din: 17 Feb 2009, 21:59
Localitate: Udine
Maşina: FORD MONDEO MK3 MK4 MK5 Vignale
VIN: WF0WXXGBBW2P13626

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Totul despre membri

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 4 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 4 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login