Călătorii

Totul despre Camping

În ţară şi peste hotare

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Totul despre Camping

Mesajde ihrive » 18 Aug 2009, 19:56

Am inceput acest subiect constient fiind, ca mai este un altul pe tema camping pe litoralul Romanesc insa aici vreau sa discutam despre camping intern si international si mai ales despre date tehnice ale campingului.
De ex: cat de tare se uzeaza o masina daca trage o rulota etc.
Nu am deschis acest topic pentru a ma da mare ci din potriva fiindca sunt nul la acest capitol insa ma atrage ideea si vreau sa invat de la cei mai intelepti
Avatar utilizator
ihrive
Gold Member
 
Mesaje: 556
Membru din: 28 Iul 2008, 15:48
Localitate: BUCURESTI
Maşina: Ford sierra
VIN: WF0BXXGBBBHE43076

Re: Totul despre Camping

Mesajde ihrive » 18 Aug 2009, 19:59

Pentru inceput haideti sa facem o clasificare a campatului, eu vad aici urmatoarele posibilitati :
1) Campervan
2) Rulota
3) Alpenkreuzer sau remorca-cort
4) cort si masina
Avatar utilizator
ihrive
Gold Member
 
Mesaje: 556
Membru din: 28 Iul 2008, 15:48
Localitate: BUCURESTI
Maşina: Ford sierra
VIN: WF0BXXGBBBHE43076

Re: Totul despre Camping

Mesajde gabi_fiesta » 18 Aug 2009, 20:08

cort /masina 18 lei pers + 13 masina
mare acum 3 saptamani
Avatar utilizator
gabi_fiesta
1nsane Member
 
Mesaje: 1264
Membru din: 15 Ian 2009, 11:38
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Fiesta 1.3 70cp
VIN: WF0HXXGAJH4S20298

Re: Totul despre Camping

Mesajde ihrive » 18 Aug 2009, 20:09

Campervanuri se pot cumpara gata facute la un pret exorbitant, sau se pot face din masini care au avut initial alta destinatie, eu am gasit pe niste forumuri cateva idei
Rulota se cumpara di Ro cam ci 1600 de Euro cea mai ieftina si pana pe la 20000 de Euro cele mai scumpe sau de afara cam cu 400- 1500 euro si pot sa atinga la fel cu cele de aici si sume mai mari daca este noua si are diferite optiuni.
Remorca cort se cumpara de afara cam cu 300-400 euro sau de la noi cu 1000 de euro
Cortul are preturi foarte variate nu are rost sa mai vb de ele fiindca se pot vedea in orice magazin de articole sportive.
Ideea de baza este urmatoarea.... oare putem noi sa trecem peste prejudecatile legate de conditia financiara a altor semeni ai nostri?
Putem oare sa intelegem ca saracia nu este o conditie obligatorie pentru a face camping? ca unii oameni prefera sa plece cu un grup de 2-3 familii intr-o zona mai putin afectata de asa zisa civilizatie care s-au saturat sa auda manele la telefon pe plaje sau orgii pri peretii camerelor de hotel? si ca o tabara de camping este mult mai primitoare cand se face campionate de wist de exemplu intre 11 familiiseara la o bere rece si un gratar?
Eu am aceasta pasiune, si vreau in anul urmator sa-mi cumpar una din solutiile mai sus mentionate de campat (pana acum am mers cu miloaga pe la prieteni sa ma ia si pe mine:)) si vreu sfaturi
Avatar utilizator
ihrive
Gold Member
 
Mesaje: 556
Membru din: 28 Iul 2008, 15:48
Localitate: BUCURESTI
Maşina: Ford sierra
VIN: WF0BXXGBBBHE43076

Re: Totul despre Camping

Mesajde ihrive » 18 Aug 2009, 21:42

De exemplu cam asta am gasit eu de vanzare afara si cred ca este OK. ca rulota, costa 750 euro, interiorul a fost refacut nou anul trecut, cauciucuri noi, paturi pentru 4 persoane, aragaz, chiuveta, pompa de apa la 12 v, frigider , paturile au 140x200 cm, 670 kg masa proprie, jaluzele la toate geamurile, bazin propriu pentru apa menajera
Fişiere ataşate
2352310.jpg
2352309.jpg
2352308.jpg
2352307.jpg
2352306.jpg
Avatar utilizator
ihrive
Gold Member
 
Mesaje: 556
Membru din: 28 Iul 2008, 15:48
Localitate: BUCURESTI
Maşina: Ford sierra
VIN: WF0BXXGBBBHE43076

Re: Totul despre Camping

Mesajde ihrive » 18 Aug 2009, 21:45

iar ca remorca cort la 500 de euro am gasit asta tot cu chiuveta, aragaz, frigider, 4 persoane, 350 kg masa proprie
Fişiere ataşate
2348776.jpg
2348770.jpg
738019.jpg
Avatar utilizator
ihrive
Gold Member
 
Mesaje: 556
Membru din: 28 Iul 2008, 15:48
Localitate: BUCURESTI
Maşina: Ford sierra
VIN: WF0BXXGBBBHE43076

Re: Totul despre Camping

Mesajde ihrive » 18 Aug 2009, 21:48

Eu tind sa prefer remorcuta aia fiindca este mai mica si o sa se cunoasca si la consum si la uzuram motorului si a masinii in general voi ce parere aveti?
Avatar utilizator
ihrive
Gold Member
 
Mesaje: 556
Membru din: 28 Iul 2008, 15:48
Localitate: BUCURESTI
Maşina: Ford sierra
VIN: WF0BXXGBBBHE43076

Re: Totul despre Camping

Mesajde testergl » 20 Aug 2009, 11:29

E super varianta asta cu remorca transformata in cort (deja mi-ai dat idei de cumparaturi :D)
Intamplator am dat peste FORUMUL PASIONATILOR DE TURISM RUTIER CU RULOTA, AUTORULOTA SAU CORTUL DE MASINA: http://www.clubrv.ro/forum/index.php si deasemenea de un post legat de trailer-tent: http://www.clubrv.ro/forum/viewtopic.php?f=23&t=946. Acel membru al forumului o fi si membru al Club Ford? :-/
Ford Focus II / Hatchback 1.6 TDCI 109 / Ghia
Avatar utilizator
testergl
Gold Member
 
Mesaje: 771
Membru din: 22 Oct 2007, 19:18
Localitate: North Rhine-Westphalia
Maşina: Ford Focus II / Hatchback / 1.6 TDCI 109 / Ghia

Re: Totul despre Camping

Mesajde ihrive » 20 Aug 2009, 22:10

nu cred ca este membru ford si de asemenea te rog sa nu mai faci reclama la alte forumuri ca se supara mai marii supraveghetori:)
Avatar utilizator
ihrive
Gold Member
 
Mesaje: 556
Membru din: 28 Iul 2008, 15:48
Localitate: BUCURESTI
Maşina: Ford sierra
VIN: WF0BXXGBBBHE43076

Re: Totul despre Camping

Mesajde ihrive » 20 Aug 2009, 22:15

Eu cred asa ca la varsta mea adica 27 de ani pot sa mai dorm in cort fara sa ma tina salele, iar peste 20 de ani o sa-mi cumpar rulota ca atunci o sa fie mai critica treaba cu spatele insa pana atunci rulota cort face economie de carburant, de piese la ambreaj si frane, poti merge cu viteza mai mare cu ea decat cu rulota si este si mai ieftina, pretul pe care l-a platit baiatula laa de pe forumul indicat de tine este exorbitant, la 900 de euro poti sa-ti cumperi rulota de 6 persoane frate, pretul la remorcile astea nu sare de 500 de euro la care aduni motorina ta ca sa o aduci si matricularea, poate ajungi tot la banii astia dar alegi ce vrei tu nu ce a nimerit altul parerea mea.
Avatar utilizator
ihrive
Gold Member
 
Mesaje: 556
Membru din: 28 Iul 2008, 15:48
Localitate: BUCURESTI
Maşina: Ford sierra
VIN: WF0BXXGBBBHE43076

Re: Totul despre Camping

Mesajde mariusm » 20 Aug 2009, 23:14

testergl,525582 scrie:E super varianta asta cu remorca transformata in cort (deja mi-ai dat idei de cumparaturi :D)

Si mie!!! Cu banii de pe un concediu iti iei cabanuta pe roti si faci concedii fara numar!!!
The owls are not what they seem...
Cadouri pentru fete... http://sheepshine.blogspot.com/
Avatar utilizator
mariusm
1nsane Member
 
Mesaje: 1095
Membru din: 15 Oct 2007, 23:50
Localitate: Calarasi
Maşina: Ford Focus Combi Futura 2002 90CP TDDI Polar Silver Metalic

Re: Totul despre Camping

Mesajde testergl » 21 Aug 2009, 07:37

ihrive,526043 scrie:nu cred ca este membru ford si de asemenea te rog sa nu mai faci reclama la alte forumuri ca se supara mai marii supraveghetori:)


Nu era o reclama a forumului respectiv, n-am nimic in comun cu el si, cum am scris anterior, l-am descoperit intamplator. Nu vad de ce s-ar supara cineva. Mi s-a parut normal sa fac referire la el atat timp cat pe acest topic se vorbeste despre camping.

O zi buna!
Ford Focus II / Hatchback 1.6 TDCI 109 / Ghia
Avatar utilizator
testergl
Gold Member
 
Mesaje: 771
Membru din: 22 Oct 2007, 19:18
Localitate: North Rhine-Westphalia
Maşina: Ford Focus II / Hatchback / 1.6 TDCI 109 / Ghia

Re: Totul despre Camping

Mesajde isotech_ro » 21 Aug 2009, 07:46

ihrive,524550 scrie:iar ca remorca cort la 500 de euro am gasit asta tot cu chiuveta, aragaz, frigider, 4 persoane, 350 kg masa proprie


am vazut acum citiva ani, la niste turisti maghiari, astfel de rulote care erau extraordinar de bine gindite si utilizate ... cred ca insa pretul era mult mai mare

1. capacitatea cortului era, cred, de 6 persoane (2 dormitoare) + hol la sol + veranda extensibila
2. platforma rulotei propriuzise se extindea , iar dormitoarele erau asezate direct pe acesta platforma extensibila (nu pe sol)
3. cortul propriuzis avea o suprafata de cca 16 - 18mp + veranda de circa 10 mp
4. in momentul cind se stringea totul se inchidea si permitea transportul accesoriilor de campare, fara ca acestea sa fie la vedere
Avatar utilizator
isotech_ro
1nsane Member
 
Mesaje: 2296
Membru din: 04 Mai 2008, 08:59
Localitate: Galati
Maşina: Ford S-max Titanium 2.0TDCI Powershift
VIN: WF0JXXWPCJGE25511

Re: Totul despre Camping

Mesajde cody » 21 Aug 2009, 08:25

1 rulota e la super pret
2 rulotele mari ... cu multe locuri se devalorizeaza mai repede si au preturi cam egale cu astea mici
3 am fost vara trecuta in austria cu rulota si am vazut Q7 , ML ,A8 cu rulote dupa ele ... .... deci ... nu are nici o legatura cu saracia ....
http://www.freewolf.ro

Experienta este cel mai dur profesor, pentru ca intai iti da testul
si apoi iti spune care era lectia.
Avatar utilizator
cody
Gold Member
 
Mesaje: 691
Membru din: 28 Feb 2007, 16:23
Localitate: Piatra Neamt
Maşina: focus 1.6 16v , yamaha tdm 850

Re: Totul despre Camping

Mesajde testergl » 21 Aug 2009, 08:52

Evident ca nu are legatura cu starea materiala a individului! Din contra, iti ofera un grad de libertate si independenta. La noi, daca nu-ti iei bilet la nu'sh ce hotel/vila cu n*, esti privit ciudat iar altii nici nu vor sa auda de cort, de parca ar dormi in drum. In afara se "poarta" f mult camparea la cort/rulota, atat timp cat ai conditii minime de siguranta, igiena si confort asigurate (wc, dus, loc de spalat vase, curent electric etc). Desi nu ma asteptam, acum 3 sapt cand am fost la mare, in camping-urile dintre Mamaia si Navodari, era full, cort langa cort.
Ford Focus II / Hatchback 1.6 TDCI 109 / Ghia
Avatar utilizator
testergl
Gold Member
 
Mesaje: 771
Membru din: 22 Oct 2007, 19:18
Localitate: North Rhine-Westphalia
Maşina: Ford Focus II / Hatchback / 1.6 TDCI 109 / Ghia

Re: Totul despre Camping

Mesajde ihrive » 21 Aug 2009, 23:23

Asa zic si eu ca nu are legatura cu starea materiala insa mul.ti sunt de alta parere.
Eu preturile astea le-am gasit in Olanda. acesta tara are traditie in camping si gasesti ce vrei in sensul asta la ei, ca sa va dau un indiciu pt cine vrea sa-si cumpere, tastati google numai ca extensia este nl si cautati asa o sa va afiseze siteurile di Olanda, eu mor pe ciobanii astia de la mine din oras adica din bucuresti care se duc acolo le cumpara pe temiri ce si aici vezi rulotele luate de acolo cu 3-400 de euro la 2600, am sunat un astfel de om si am discutat pretul si l-am rugat daca poate sa-mi dea si actele originale din Olanda cand o cumpar si mi-a spus ca numai pe cele de Romania, Iar diferenta de pret consta in adus pai ba nene cum pana mea justifici tu 2000 de euro pe un drum de 2000 KM?
Aberant insa traim in Romania si asta ne manaca nervii.
Multi spun ca rulota este mai buna ca nu te ia apa cand ploua, aici este discutabil fiindca rulotele nu sunt facute din tabla, ci din materialul de trabant asa ca la o rulota din anii 80 nu stiu daca nu te ia apa, pe cand remorcutele astea sunt mult mai noi iar dormitorul este sus in remorca doar sufrageria si terasa sunt pe sol, eu cred ca ma decid la o remorcuta de 500 de euro de prin 98
Avatar utilizator
ihrive
Gold Member
 
Mesaje: 556
Membru din: 28 Iul 2008, 15:48
Localitate: BUCURESTI
Maşina: Ford sierra
VIN: WF0BXXGBBBHE43076

Re: Totul despre Camping

Mesajde Costin Tabra » 31 Aug 2009, 12:06

Salut,

Am citit mesajele voastre de mai sus abia azi, caci am fost plecati in concediu, si vreau sa aduc niste lamuriri:
1. Dupa cum se vede, sunt si membru ClubFord :))
2. Si noi am parcurs toate etapele, de la mers cu masina cu cortul, apoi cu remorca-cort si acum am ajuns la rulota.
3. Intr-adevar, placerea de a-ti petrece timpul iber in acest mod nu are nimic de a face cu starea materiala. Are de a face doar cu mentalitatea fiecaruia.

Revenind la subiect, remorca-cort pe care am avut-o si care este prezentata in acel subiect de pe ClubRV avea 300 kg masa proprie si 550 kg masa maxim autorizata. Era foarte potrivita pentru Ford Fiesta, nici nu se simtea in spatele masinii. Cu 2 dormitoare in care puteau dormi foarte comod 4 adulti, bucatarie, sufragerie si veranda atasabila, era ideala pentru iesiri de weekend. Doritorilor de detalii le stau la dispozitie cu orice informatie.
Am trecut la rulota deoarece doream mai multa siguranta (cine a campat in zone calcate de ursi si mistreti stie ce spun). Am gasit rulota dupa o cautare de circa 3 luni si jumatate pe mai multe site-uri din Olanda, aceasta fiind intr-adevar tara cu cele mai multe rulote inmatriculate din Europa (dupa stiinta mea...).
Preturile difera foarte mult, de la cateva sute de EUR pentru o remorca-cort pana la mii de EUR pentru o rulota fabricata recent si aflata in stare foarte buna.
Ocupandu-ma cu importul de piese si accesorii pentru rulote, am avut ocazia sa vad foarte multe rulote. Astfel, pot spune ca in Romania se vand rulote scumpe si prost intretinute, deoarece, asa cum mai spunea cineva aici, se cumpara din afara tarii rulote de cateva sute de EUR (care au acest pret din cauza starii tehnice proaste, in mare masura) si sunt vandute in tara cu adaosuri comerciale exorbitante, vanzatorul mizand pe gradul scazut de informare al cumparatorilor ("ooo, stii cat te costa sa aduci de afara, sa o inmatriculezi etc.? o groaza de bani pe motorina / mancare / cazare etc. etc. etc." TOATE sunt exagerate voit, ca sa justifice "marele" efort...).
Sfatul meu este ca inainte de a cumpara o rulota sa va informati despre dotarile de care aveti nevoie, despre numarul de persoane care vor folosi rulota, despre compatibilitatea intre rulota si autovehiculul etc. Sunt la dispozitia oricui are nevoie de astfel de informatii.

In ceeea ce priveste camparea, exista 2 moduri distincte de campare: on-camping si off-camping. Fiecare dintre cele 2 moduri are particularitatile lui. Eu am fost si on si off-camping. Pentru off-camping este bine ca rulota sa fie echipata cu instalatie independenta de 12V si cu acumulator care sa se incarce de la autovehiculul tragator in timpul mersului si de la o alta sursa de energie in timpul stationarii. Personal, mi-am instalat un panou fotovoltaic si am avut posibilitatea sa-l testez in conditii off-camping anul acesta de 2 ori. Rezultatele au fost mai bune dacat estimasem cand am calculat intregul sistem. O alta problema este existenta unei surse de apa pentru instalatia sanitara (rezervor, pompa, baterie cu intrerupator electric pentru pompa de apa) si posibilitatea evacuarii in siguranta ecologica a casetei cu reziduuri a toaletei (cam 90% din rulote sunt echipate cu toalete).
In camping aceasta problema a alimentarii cu energie electrica dispare, deoarece toate campingurile asigura acces la curent electric, apa, la puncte de deversare a casetei toaletei.
Sper ca am reusit sa aduc putina lumina in acest subiect, care este foarte stufos. Ii rog pe toti cei interesati de acest subiect sa scrie despre nelamuririle pe care le au. Ma voi stradui sa raspund tuturor :)
Ford Focus 2 Tournier 1,6 TDCi 2005 + Wilk DeLuxe 450
Ford Fiesta 1,6 TDCi 2012,
Ford Galaxy 2,0 TDCi 2010
+40 729 082819
+40 730 RULOTA
costin.tabra@gmail.com
Ex Ford Fiesta 1,4 TDCi 2007
Avatar utilizator
Costin Tabra
Ford Freak
 
Mesaje: 229
Membru din: 03 Oct 2007, 19:41
Localitate: Bucuresti - Pta. Rahova
Maşina: Ford Focus 2 Tournier, 1,6 TDCi, 2005

Re: Totul despre Camping

Mesajde mariusm » 31 Aug 2009, 14:01

Salut, Costin!
La capitolul cort-remorcă, tu ce ai recomanda? Desigur, pe varianta sh.
Mulţumesc.
The owls are not what they seem...
Cadouri pentru fete... http://sheepshine.blogspot.com/
Avatar utilizator
mariusm
1nsane Member
 
Mesaje: 1095
Membru din: 15 Oct 2007, 23:50
Localitate: Calarasi
Maşina: Ford Focus Combi Futura 2002 90CP TDDI Polar Silver Metalic

Re: Totul despre Camping

Mesajde Costin Tabra » 01 Sep 2009, 09:16

Salut Marius,

In principiu, orice remorca-cort este buna, cu conditia sa fie bine intretinuta. Atentie la panza de cort sa nu fie zgariata, rupta, sfasiata; sa nu miroasa a mucegai este cel mai important lucru. Apoi, este important ca remorca-cort sa fie completa: scheletul cortului sa fie complet si intreg, fara indoituri, carpeli etc; cortul interior (dormitorul sau dormitoarele, in functie de model) sa fie intreg, fara deteriorari, fermoarele sa fie functionale, iar accesoriile de montaj sa existe in cantitatea si sortimentul specificat de producator; aragazul de la bucatarioara sa fie functional, regulatorul de gaz si eventual butelia sa existe; chiuveta - daca este echipata cu pompita de apa si baterie - sa fie functionala.

Ca si marci, depinde de bugetul fiecaruia. Noi am avut un Alpen Kreuzer Select fabricat in 1986 si desfasurat avea cam 25 mp, iar strans era o remorca cu dimensiunile 2,0 m lungime / 1,6 m latime (fara protap). Am cumparat-o cu 900 EUR si am vandut-o tot cam cu aceiasi bani. La ora actuala, Select-ul este destul de rar, insa se mai gaseste cautand pe net. Dupa parerea mea, este modelul cel mai reusit de la Alpen Kreuzer =D> .

Exista si modele la care podeaua unuia din dormitoare este la nivelul solului. Din motive de comoditate si de caldura, eu personal nu le recomand. Altfel, pe net se gasesc foarte multe modele, cum spuneam si mai sus, de la cateva zeci de EUR pana la 2-3000 de EUR. Alpen Kreuzer era (caci a dat faliment in 2002, din amintirile mele) o firma olandeza care producea astfel de remorci-cort pe baza unui patent cumparat de la Combinatul IFA din Germania Democrata, cu elemente de Trabant... Sunt foarte cochete, usor de manevrat si foarte spatioase.

Sper ca am raspuns cat de cat la intrebarile tale Marius. Oricum, scrie-mi daca mai ai nelamuriri si voi incerca sa iti dau toate informatiile necesare. Daca gasesti ceva care te intereseaza pe net, trimite-mi link-ul si voi incerca sa iti spun parerea mea referitoare la acel obiect :).
Ford Focus 2 Tournier 1,6 TDCi 2005 + Wilk DeLuxe 450
Ford Fiesta 1,6 TDCi 2012,
Ford Galaxy 2,0 TDCi 2010
+40 729 082819
+40 730 RULOTA
costin.tabra@gmail.com
Ex Ford Fiesta 1,4 TDCi 2007
Avatar utilizator
Costin Tabra
Ford Freak
 
Mesaje: 229
Membru din: 03 Oct 2007, 19:41
Localitate: Bucuresti - Pta. Rahova
Maşina: Ford Focus 2 Tournier, 1,6 TDCi, 2005

Re: Totul despre Camping

Mesajde shine » 01 Sep 2009, 11:58

eu pot sa iti zic cate ceva despre campatul la cort.
cred ca daca adun zilele state in cort, ajung undeva la vreo 6 luni :)
cel mai mult am stat 3 saptamani in Apuseni. acum doar ce am venit de la mare unde am stat pe o plaja mai pustie (era un singur barulet, in rest totul trebuia sa il faci tu).

ma bate si pe mine gandul sa migrez catre o rulota, care are avantajele ei fata de cort.
insa, in ceea ce priveste statul la cort, in ultimele zile am renuntat la saltea, si am ramas sa dorm doar pe izopren, datorita lipsei spatiului atunci cand e salteaua umflata. nu mai aveam loc :D asa ce sper ca in 1-2 ani sa imi pot lua o rulota cat de cat utilata ca sa ma pot relaxa in voie :D

Costin, sper sa te pot contacta in curand pentru a-mi da cateva sfaturi pentru alegerea unei rulote.
aaa. inca ceva: in certificatul masinii mele, masa remorcabila cu dispozitiv de franare este 900 kg. este vreo sansa sa gasesc o rulota care sa se incadreze aici? mie mi se pare cam putin 900 de kg. cand zic rulota ma refer undeva la 3-4 locuri de dormit, aragaz, frigider, chiuveta(eventual dus).
Cam pe la ce pret se invarte o rulota cu aceste insusiri? in afara, ca in Romania am vazut ca e jecmaneala pe fata. Merci mult,

Toate bune,
Avatar utilizator
shine
Membru reincarnat
 
Mesaje: 3383
Membru din: 28 Ian 2008, 16:18
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Fusion 2004, 1.6 / 100 CP + Ford Focus 2012 1.0 / 125 CP
VIN: EuPreferDemisecul

Re: Totul despre Camping

Mesajde Costin Tabra » 01 Sep 2009, 12:57

Shine,

Masinuta noastra trage doar 750 kg si tot am gasit o rulota pentru ea in parametri. E drept ca nu are decat un mare pat de 2,00 m / 1,70 m, dar in rest are cam tot ce trebuie: frigider, aragaz cu 2 ochiuri, centrala de incalzire (mai nou am achizitionat un ventilator care va imprastia aerul cald de la centrala la nivelul podelei in toata rulota), chiuveta cu pompa electrica si baterie, camera de baie cu chiuveta si toaleta ecologica mobila, cort exterior inchis pe toate laturile. Pentru noi trei (sotia, fiica de 10 ani si cu mine) este suficient de spatioasa, avand in vedere ca lungimea ei este de doar 3,50 m.
Astfel incat, la 900 kg cat ai tu trecut in talon, sansele de a gasi ce iti doresti sunt mai mari decat la noi. Din cate imi dau seama, masina ta este pe benzina, de aceea imi permit sa iti dau un sfat: nu merge la limita de 900 kg, ci cauta ceva mai jos ca masa maxima autorizata. Si oricum, tine cont ca un motor pe benzina este un tragator mai slab decat un diesel. Adaugand la aceasta si faptul ca practic Fusion este un fel de Fiesta ceva mai mare si mai greu, cauta ceva cat mai usor care sa contina cele dorite de tine. In principiu, la MMA=900 kg paleta de oferte este mai mare, insa asa cum spuneam si mai sus, trebuie cautat si gasit obiectul care convine cel mai mult din cat mai multe puncte de vedere. Fii pregatit sa faci compromisuri, caci rulota ideala nu o vei gasi :D . Iti stau la dispozitie cu orice informatie te poate ajuta in luarea unei decizii si, din nou, daca cineva are link-uri, mi le poate trimite pe adresa de email din semnatura si ma voi stradui sa ofer o parere cat mai pertinenta despre obiectul respectiv.
Ford Focus 2 Tournier 1,6 TDCi 2005 + Wilk DeLuxe 450
Ford Fiesta 1,6 TDCi 2012,
Ford Galaxy 2,0 TDCi 2010
+40 729 082819
+40 730 RULOTA
costin.tabra@gmail.com
Ex Ford Fiesta 1,4 TDCi 2007
Avatar utilizator
Costin Tabra
Ford Freak
 
Mesaje: 229
Membru din: 03 Oct 2007, 19:41
Localitate: Bucuresti - Pta. Rahova
Maşina: Ford Focus 2 Tournier, 1,6 TDCi, 2005

Re: Totul despre Camping

Mesajde ihrive » 22 Sep 2009, 19:24

Scuze baieti de lipsa insa am fost foarte ocupat fiindca am devenit tatic :))
Stiu ca nu am fost o gazda buna fiindca trebuia sa intretin invitatii insa am fost mai zapacit ca mamica:))
Eu sunt de parere ca pentru o buna evaluare a plusurilor si minusurilor dintre remorcacort/rulota trebuie sa le ai pe amandoua, si mereu am fost de parerre ca daca-ti doresti ce va cumpara chiar daca in primul moment o sa faci niste rabaturi, de ex daca visezi la masina si nu ai bani de una noua cumpara frate Trabant ca nu este o rusine, ai cutiuta ta si partai cu ea pe la munte.
Asa ca eu nu dispun in momentul de fata de 900 de euro dar o sa-mi iau ceva de 300, sigur o sa puta a mucegai si alte astea dar macar sa vad cum este.
Ce faci daca te chinui si strangi bani 2 ani si-ti iei ceva misto si nu-ti place dupa aia?
Asa poti evalua situatia si este mai usor de strans bani fiindca oricum pleci si cu aia de 300 in concediu doar ca o sa visezi sa ai una mai noua insa postul nu o sa fie negru, o sa fie mai catolic cu lapte si oua
Avatar utilizator
ihrive
Gold Member
 
Mesaje: 556
Membru din: 28 Iul 2008, 15:48
Localitate: BUCURESTI
Maşina: Ford sierra
VIN: WF0BXXGBBBHE43076

Re: Totul despre Camping

Mesajde ihrive » 22 Sep 2009, 19:25

si o intrebare : ce inseamna sistem de franare inertial?
Avatar utilizator
ihrive
Gold Member
 
Mesaje: 556
Membru din: 28 Iul 2008, 15:48
Localitate: BUCURESTI
Maşina: Ford sierra
VIN: WF0BXXGBBBHE43076

Re: Totul despre Camping

Mesajde Costin Tabra » 22 Sep 2009, 22:32

ihdrive,

In primul rand =D> =D> =D> . Sa va traiasca puiul, sa fie sanatos, sa creasca frumos, sa-si gaseasca Calea si Implinirea!

Nu te baga in nici un caz sa cumperi ceva care miroase a mucegai. Crede-ma ca am vazut o gramada de rulote care miroseau si aratau urat si pentru care se cereau de cateva ori 300 EUR... Gandeste-te la un buget ceva mai mare, minim 1500 EUR pentru ceva, nu nou, dar cu care sa incepi, sa vezi daca iti place sau nu. Daca imi dai niste date mai precise (cate persoane vor folosi rulota, este importanta camera de baie, mergi mai mult in camping sau in afara campingului, date tehnice ale masinii) iti pot trimite cateva recomandari de rulote.

Cand am cautat rulota pentru noi, timp de circa 3 luni si jumatate am vazut pe internet zilnic 20-30 de rulote, astfel incat mi-am format putin ociul :-" :D.

Iar sistem de franare inertial este acel sistem care actioneaza franele rulotei datorita inertiei acesteia. Cand masina franeaza, rulota, datorita inertiei, se apropie de masina. Un sistem de parghii actioneaza sabotii si franeaza rulota. Este un sistem foarte simplu, fiabil si cat se poate de sigur. Am avut ocazia de cateva ori sa testam eficacitatea acestui sistem cand situatii de urgenta in trafic au cerut acest lucru... Atat remorca-cort pe care am avut-o, cat si rulota pe care o avem acum, au ramas perfect aliniate cu Fiesta in urma unor astfel de franari bruste.
Ford Focus 2 Tournier 1,6 TDCi 2005 + Wilk DeLuxe 450
Ford Fiesta 1,6 TDCi 2012,
Ford Galaxy 2,0 TDCi 2010
+40 729 082819
+40 730 RULOTA
costin.tabra@gmail.com
Ex Ford Fiesta 1,4 TDCi 2007
Avatar utilizator
Costin Tabra
Ford Freak
 
Mesaje: 229
Membru din: 03 Oct 2007, 19:41
Localitate: Bucuresti - Pta. Rahova
Maşina: Ford Focus 2 Tournier, 1,6 TDCi, 2005

Re: Totul despre Camping

Mesajde ihrive » 23 Sep 2009, 16:20

Multumesc si tie la fel daca ai copii
Eu vreau sa-mi cumpar o remorca cort in prima faza, familia mea este formata din 2 persoane deocamdata si maxim 3 in viitor.
Masina mea este un ford sierra care poate sa traga 1250 de kg cu dispozitiv de franare si 500 fara.
Sistemul asta inertial este practic dispozitiv de franare nu?
asa ca ma incadrez la o remorca in 500 de euro, eu cam atat sunt dispus sa investesc acum.
O sa o folosesc in timpul anului exclusiv vara fiindca sunt foarte friguros din fire si sotia la fel, ea mai are si 30 de kile uda si cu buletinul in buzunar, acum dupa sarcina cica s-a ingrajat si este foarte speriata ca a ajuns la 70 kg.....:)
Deci o folosesc vara, in timpul anului la pescuit sau pe la un camping, iar in concediu vreau sa merg sa vad putin tarile care ne inconjoara gen Turcia, Grecia, franta, olanda etc. deci tot in camping organizat nu singurei.
SI te mai intreb ceva, pretul afisat in campinguri este de cort sau de persoana?
Avatar utilizator
ihrive
Gold Member
 
Mesaje: 556
Membru din: 28 Iul 2008, 15:48
Localitate: BUCURESTI
Maşina: Ford sierra
VIN: WF0BXXGBBBHE43076

Re: Totul despre Camping

Mesajde Costin Tabra » 23 Sep 2009, 21:22

Pai am inteles ca deja sunteti 3... :-/ :)

Da, sistemul inertial este un sistem de franare.
Chiar si pentru o remorca cort, suma de 500 EUR s-ar putea sa nu fie suficienta. Gandeste-te ca numai drumul pana in Olanda inseamna cam 4500 km dus-intors. Oricum, pentru ce ai povestit tu este mai mult decat suficienta si confortabila o remorca cort. Ca la orice cort, sa ai grija foarte mare la cumparare sa nu fie panza mucegaita, carpita, sau sa aiba mici puncte prin care sa intre apa, betele indoite sau lipsa, fermoare care sa nu functioneze etc...

Uite cam cum arata remorca noastra cort: http://www.clubrv.ro/forum/viewtopic.php?f=23&t=946 (sper sa nu fie considerata reclama; imi cer scuze anticipat in fata moderatorilor daca asa se va considera).

Preturile din campinguri sunt structurate in felul urmator: adulti - X RON/persoana; copil pana in 5 ani - de obicei gratuit; copil intre 5 si 12...16 ani (depinde de camping) - 50% reducere din tariful pentru adulti; cort - Y RON; rulota - Z RON; autoturism - V RON; curent electric - W RON. Sau in afara tarii, aceeasi structura, insa preturile exprimate in EUR. In cele mai multe cazuri exista si pachete, de genul: 1 echipaj cu cort - XX RON (EUR); 1 echipaj cu rulota - YY RON (EUR).
Ford Focus 2 Tournier 1,6 TDCi 2005 + Wilk DeLuxe 450
Ford Fiesta 1,6 TDCi 2012,
Ford Galaxy 2,0 TDCi 2010
+40 729 082819
+40 730 RULOTA
costin.tabra@gmail.com
Ex Ford Fiesta 1,4 TDCi 2007
Avatar utilizator
Costin Tabra
Ford Freak
 
Mesaje: 229
Membru din: 03 Oct 2007, 19:41
Localitate: Bucuresti - Pta. Rahova
Maşina: Ford Focus 2 Tournier, 1,6 TDCi, 2005

Re: Totul despre Camping

Mesajde ihrive » 24 Sep 2009, 19:34

suntem deja, numai ca anul asta nu o sa aiu puiul cu mine, este foarte riscant sa mergi cu un copil de 6 luni la 3000 de km de casa, poate pe la 2 - 3 ani
Avatar utilizator
ihrive
Gold Member
 
Mesaje: 556
Membru din: 28 Iul 2008, 15:48
Localitate: BUCURESTI
Maşina: Ford sierra
VIN: WF0BXXGBBBHE43076

Re: Totul despre Camping

Mesajde ihrive » 24 Sep 2009, 19:39

Frumoasa remorca sa o stapanesti sanatos, asa ceva vreau si eu, si uite 500 de euro doar remorca deci eu in banii astia nu includ nimic altceva, drumul este gratis pt mine fiindca am un unchi cvare face Olanda Romania si retur de 2 ori pe luna cu serviciul, asa ca ma ia si pe mine si la intors el are o duba mare , agat si eu remorca dupa duba, eu ma gandesc ca 500 de euro este de ajuns doar pretul rulotei luate di olanda direct
Avatar utilizator
ihrive
Gold Member
 
Mesaje: 556
Membru din: 28 Iul 2008, 15:48
Localitate: BUCURESTI
Maşina: Ford sierra
VIN: WF0BXXGBBBHE43076

Re: Totul despre Camping

Mesajde shine » 24 Sep 2009, 19:42

deocamdata stau in banca mea. nu zic nimic. dar daca planurile mele se vor finaliza pozitiv, la anul pe vremea asta o sa fiu cu coliba legata de masina :D
oricum, urmaresc topicul. poate ma ia si pe mine unchiul cu masina :)
Avatar utilizator
shine
Membru reincarnat
 
Mesaje: 3383
Membru din: 28 Ian 2008, 16:18
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Fusion 2004, 1.6 / 100 CP + Ford Focus 2012 1.0 / 125 CP
VIN: EuPreferDemisecul

Re: Totul despre Camping

Mesajde ihrive » 24 Sep 2009, 19:47

Nu stiu daca intereseaza pe cineva insa eu o sa descriu pasii pe care i-am urmat eu in cautarea me de rulote, am deschis o pagina de net, am introdus ca adresa google numai ca in loc de .com am scris .nl adica olanda si a iesit ceva de genul http://www.google.nl, m-a ajutat si faptul ca stiu ceva germana si am scris alpenkreuzr verkauff si enter, acum o sa va arate toate anunturile de vamzare pt aceste echipamente din tara respectiva, exclus frauda fiindca un olandez care da anunt de vanza re pe un site olandez nu este roman sau turc care sa te tepuiasca
In final am ajuns pe siteul asta http://www.camperscaravans.nl unde gasesti tot ce vrei la super preturi, daca nu te descurci cu olandeza, deschizi si o pagina de net care traduce automat din olandeza in romana si dai copy paste la anunturi :))
Distractie placuta la cautat, ia sa te uiti @costintabara ce poti lua la 500 de euro si sa-mi spui daca merita
Avatar utilizator
ihrive
Gold Member
 
Mesaje: 556
Membru din: 28 Iul 2008, 15:48
Localitate: BUCURESTI
Maşina: Ford sierra
VIN: WF0BXXGBBBHE43076

Următorul

Înapoi la Călătorii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron

Cine este conectat

În total există 1 utilizator conectat :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 1 vizitator (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login