Legislaţie

Politia nu are voie sa ne opreasca daca nu gresim!!!!!!!!!!!

Discuţii despre legislaţia în vigoare, codul rutier, taxe, asigurări RCA sau Casco, etc

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Re: Politia nu are voie sa ne opreasca daca nu gresim!!!!!!!!!!!

Mesajde Alma » 13 Oct 2009, 11:34

Se numeste viciu de procedura si imi vin acum in cap doua cazuri (ambele din Constanta) unde au fost eliberati vreo 20 de insi dintr-o retea din care faceau parte multi politisti (nu mai tin minte cu ce se ocupau) cat si alt grup infractional dintr-o retea de droguri. ;)
Carputer/CarPC - 8" TFT Touchscreen, Celeron 1,2Ghz, 1024MB DDR II, 2,5" HDD 40GB SATA, M2-ATX 6-24V DC/DC 160 W
________________________
We are what we do. If we want to change what we are, we must begin by changing what we do.
Avatar utilizator
Alma
1nsane Member
 
Mesaje: 3875
Membru din: 31 Ian 2008, 01:00
Localitate: Bucuresti
Maşina: FocuS II, 2005 - 1,6 TDCi 80Kw

Re: Politia nu are voie sa ne opreasca daca nu gresim!!!!!!!!!!!

Mesajde toxicristi » 13 Oct 2009, 11:42

Dar aici nu vorbim de o ancheta, pe decursul careia trebuie urmate o serie de reguli stricte. Sunt definite undeva "indiciile temeinice" (pe baza carora un politist are dreptul/obligatia sa te opreasca)?
Imagine "Aici, pe forum, eşti ceea ce scrii!"
Avatar utilizator
toxicristi
 
Mesaje: 7689
Membru din: 02 Ian 2007, 23:53
Localitate: Bucuresti / Brasov
Maşina: Focus 2002 1.8TDDi 90CP Bouvagon

Re: Politia nu are voie sa ne opreasca daca nu gresim!!!!!!!!!!!

Mesajde Alma » 13 Oct 2009, 11:48

Atata timp cat intra in incidenta penalului...
Nu stiu exact atunci cand nu intra. Daca se poate preleva cineva de acest viciu.
Carputer/CarPC - 8" TFT Touchscreen, Celeron 1,2Ghz, 1024MB DDR II, 2,5" HDD 40GB SATA, M2-ATX 6-24V DC/DC 160 W
________________________
We are what we do. If we want to change what we are, we must begin by changing what we do.
Avatar utilizator
Alma
1nsane Member
 
Mesaje: 3875
Membru din: 31 Ian 2008, 01:00
Localitate: Bucuresti
Maşina: FocuS II, 2005 - 1,6 TDCi 80Kw

Re: Politia nu are voie sa ne opreasca daca nu gresim!!!!!!!!!!!

Mesajde toxicristi » 13 Oct 2009, 12:12

Pai, de exemplu, oprirea in vederea verificarii alcoolemiei (daca ai mers in zig-zag) face parte din ancheta, in cazul in care se va constata o infractiune, care poate fi contastata prin proba medicala?
Imagine "Aici, pe forum, eşti ceea ce scrii!"
Avatar utilizator
toxicristi
 
Mesaje: 7689
Membru din: 02 Ian 2007, 23:53
Localitate: Bucuresti / Brasov
Maşina: Focus 2002 1.8TDDi 90CP Bouvagon

Re: Politia nu are voie sa ne opreasca daca nu gresim!!!!!!!!!!!

Mesajde Alma » 13 Oct 2009, 13:08

Pai scuza-ma dar mersul in zig-zag este motiv intemeiat de a te opri!
Spune in paragraful postat de mine in pagina 2 ;)
"Se interzice:
- controlul de rutina asupra traficului rutier. Oprirea autovehiculelor pentru control urmand a se face numai atunci cand, prin observare directa ori cu mijloacele tehnice certificate, se constata incalcarea regulilor de circulatie, precum si atunci cand exista date si informatii ca s-au comis infractiuni sau contraventii, ca autovehiculele vizate transporta bunuri, valori provenite din savarsirea unor fapte ilicite ori persoane urmarite conform legii ori cand se executa actiuni tematice, punctuale, unde oprirea tuturor autovehiculelor care fac parte dintr-o anumita categorie este necesara;"
Carputer/CarPC - 8" TFT Touchscreen, Celeron 1,2Ghz, 1024MB DDR II, 2,5" HDD 40GB SATA, M2-ATX 6-24V DC/DC 160 W
________________________
We are what we do. If we want to change what we are, we must begin by changing what we do.
Avatar utilizator
Alma
1nsane Member
 
Mesaje: 3875
Membru din: 31 Ian 2008, 01:00
Localitate: Bucuresti
Maşina: FocuS II, 2005 - 1,6 TDCi 80Kw

Re: Politia nu are voie sa ne opreasca daca nu gresim!!!!!!!!!!!

Mesajde toxicristi » 13 Oct 2009, 13:12

Oprirea face sau nu parte din ancheta? Scuze, nu ar fi trebuit sa te induc in eroare cu precizarea aia, de fapt asta ma intereseaza.
Imagine "Aici, pe forum, eşti ceea ce scrii!"
Avatar utilizator
toxicristi
 
Mesaje: 7689
Membru din: 02 Ian 2007, 23:53
Localitate: Bucuresti / Brasov
Maşina: Focus 2002 1.8TDDi 90CP Bouvagon

Re: Politia nu are voie sa ne opreasca daca nu gresim!!!!!!!!!!!

Mesajde Alma » 13 Oct 2009, 13:21

Nu face parte din ancheta.
Fapta este cea anchetata dar... la judecatorie daca ajungi si se constata ca mijloacele prin care au fost obtinute probele sau depistata fapta nu sunt legale atunci acea ancheta se anuleaza caci s-a ajuns la ea prin mijloace ilegale.
Exista si in cazul contraventiilor vicii de procedura cum ar fii necompletarea corecta a procesului verbal de exemplu.
Mi s-a intamplat sa fiu oprit si sanctionat iar in procesul verbal era trecut alt sector decat cel in care s-a petrecut fapta. Prin urmare concluzionam pe de-o parte ca acel filtru oprea si sanctiona ilegal conducatroii (deoarece banuiesc ca aveau in ordinul de serviciu punctul exact unde sa se efectueze filtrul) iar pe de alta parte completand eronat locatia in care a fost depistata fapta s-a anulat din oficiu acel proces verbal.
Oricum nu m-am prelevat de acest lucru dar puteam sa o fac. ;)
Carputer/CarPC - 8" TFT Touchscreen, Celeron 1,2Ghz, 1024MB DDR II, 2,5" HDD 40GB SATA, M2-ATX 6-24V DC/DC 160 W
________________________
We are what we do. If we want to change what we are, we must begin by changing what we do.
Avatar utilizator
Alma
1nsane Member
 
Mesaje: 3875
Membru din: 31 Ian 2008, 01:00
Localitate: Bucuresti
Maşina: FocuS II, 2005 - 1,6 TDCi 80Kw

Re: Politia nu are voie sa ne opreasca daca nu gresim!!!!!!!!!!!

Mesajde toxicristi » 13 Oct 2009, 13:29

Deci inteleg ca totul e intr-o zona extrem de gri, ca ma apuc eu fara permis sau eu beat critza sa declar ca politistul nu ar fi avut de unde sa stie, ca am mers exact ca toti ceilalti, si este posibil sa scap(?)...
Imagine "Aici, pe forum, eşti ceea ce scrii!"
Avatar utilizator
toxicristi
 
Mesaje: 7689
Membru din: 02 Ian 2007, 23:53
Localitate: Bucuresti / Brasov
Maşina: Focus 2002 1.8TDDi 90CP Bouvagon

Re: Politia nu are voie sa ne opreasca daca nu gresim!!!!!!!!!!!

Mesajde Alma » 13 Oct 2009, 13:35

Scapi si fara ca nu te baga la puscarie ci te amendeaza daca nu sunt circumstante agravante.
Sunt puscariile pline, nu baga pe oricine acolo, au si ei demnitatea lor :))
Carputer/CarPC - 8" TFT Touchscreen, Celeron 1,2Ghz, 1024MB DDR II, 2,5" HDD 40GB SATA, M2-ATX 6-24V DC/DC 160 W
________________________
We are what we do. If we want to change what we are, we must begin by changing what we do.
Avatar utilizator
Alma
1nsane Member
 
Mesaje: 3875
Membru din: 31 Ian 2008, 01:00
Localitate: Bucuresti
Maşina: FocuS II, 2005 - 1,6 TDCi 80Kw

Re: Politia nu are voie sa ne opreasca daca nu gresim!!!!!!!!!!!

Mesajde toxicristi » 13 Oct 2009, 13:39

Nu, ma refeream ca scap de dosar penal, ca la puscarie sigur nu ma baga, sau cel mult cu suspendare, fiind la prima abatere :D
Imagine "Aici, pe forum, eşti ceea ce scrii!"
Avatar utilizator
toxicristi
 
Mesaje: 7689
Membru din: 02 Ian 2007, 23:53
Localitate: Bucuresti / Brasov
Maşina: Focus 2002 1.8TDDi 90CP Bouvagon

Re: Politia nu are voie sa ne opreasca daca nu gresim!!!!!!!!!!!

Mesajde Tyby » 13 Oct 2009, 16:42

toxicristi,559721 scrie:Nu, ma refeream ca scap de dosar penal, ca la puscarie sigur nu ma baga, sau cel mult cu suspendare, fiind la prima abatere :D


Da, scapi. La prima mana. Insa e posibil sa ai surpriza neplacuta sa apara un ordin de serviciu prin care se specifica exact ora si locatia filtrului. :)
Ford Edge Titanium Burgundy Velvet (2017), 2.0 TDCi / 210CP @ ~ 171.000+ km
Ford Kuga Titanium Mk2 Panther Black (2014), 2.0 TDCi / 163CP @ ~ 162.000+ km
[*] Ford Kuga Titanium Mk1 Panther Black (2008), 2.0 TDCi / 136CP @ ~ 235.000+ km
[*] Ford Fusion Ghia 2005 1.6 / 100 CP @ ~ 202.000+ km
[*] Ford Ka 2001 1.3i Endura-i / 60 CP @ ~ 140.000 km
Avatar utilizator
Tyby
Gold Member
 
Mesaje: 702
Membru din: 01 Iul 2005, 04:19
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Edge Titanium, 2017, 2.0 TDCi @ 154 kw / 210 CP
VIN: 2FMTK4K31HBC37883

Re: Politia nu are voie sa ne opreasca daca nu gresim!!!!!!!!!!!

Mesajde toxicristi » 13 Oct 2009, 17:09

Eu zic ca sunt slabe sanse ca un judecator cu expertiza medico-legala (sau ce act avizat se da pentru rezultatul testului de alcoolemie) intr-o mana si cu procesul verbal al politistului in cealalta sa decida sa le ignore pe baza faptului ca soferul a fost tras pe dreapta fara motiv. Banuiesc ca un avocat ne poate spune mai multe...
Imagine "Aici, pe forum, eşti ceea ce scrii!"
Avatar utilizator
toxicristi
 
Mesaje: 7689
Membru din: 02 Ian 2007, 23:53
Localitate: Bucuresti / Brasov
Maşina: Focus 2002 1.8TDDi 90CP Bouvagon

Re: Politia nu are voie sa ne opreasca daca nu gresim!!!!!!!!!!!

Mesajde ovibc » 13 Oct 2009, 18:32

actualele fiole au memorie interna(se comporta ca un sick).In momentul in care politistul preda schimbul se introduce fiola in dispozitiv, si ies rezultatele pe hartie, ca bonurile la casa de marcat :D . am vazut asta intamplator la un amic de la circulatie.Cum sa contesti ca nu erai baut???
Furibund pe sosea inseamna uneori muribund la spital

Ford Mondeo MK5 2.0 Hybrid Vignale
Avatar utilizator
ovibc
Gold Member
 
Mesaje: 951
Membru din: 23 Dec 2007, 09:10
Localitate: Bacau
Maşina: Mondeo MK5 2.0 Hybrid Vignale

Re: Politia nu are voie sa ne opreasca daca nu gresim!!!!!!!!!!!

Mesajde toxicristi » 13 Oct 2009, 19:31

Prin faptul ca declari pe propria raspundere ca ai mers drept si politistul te-a oprit fara motiv (?!) Oricum, la penal, fiola nu mai are relevanta, se fac analize mai exacte.
Imagine "Aici, pe forum, eşti ceea ce scrii!"
Avatar utilizator
toxicristi
 
Mesaje: 7689
Membru din: 02 Ian 2007, 23:53
Localitate: Bucuresti / Brasov
Maşina: Focus 2002 1.8TDDi 90CP Bouvagon

Re: Politia nu are voie sa ne opreasca daca nu gresim!!!!!!!

Mesajde LUPI » 10 Aug 2012, 08:43

Buna , am vazut ca este un post din 2009 dar zic da daca i-l mai citeste cineva si azi.

Referitor la - CONTROL DE RUTINA AL POLITIEI - eu saptamana trecuta am fost amendat cu 140 RON in urma unui control de rutina - motiv " NU AM AVUT DOUA TRINUGHIURI REFLECTORIZANTE ci doar unul " si asta,cred eu ,fiindca am avut curajul sa intreb agenta politista ca din ce motiv am fost oprit. Iar negasindumi altceva in neregula ma sanctionat ferm pentru cele amintite. Eu saptamanal de 2 ori fac drumul de Cluj Napoca - Satu Mare, 180 km circa 3 ore -pe sens regulamentar. Am calculat, daca la fiecare drum sunt oprit pentru un control de rutina care dureaza circa 10 min daca te verifica sumar ( acte , truse etc. ) atunci circa doua ore si jumatate trebuie sa sacrific lunar pentru controalele de rutina, nu stiu cat de corect vi-se pare ca din bani mei pe care ii platesc ca impozit la stat sa stea un agent pe drum care sa ma verifice pe mine care conduc regulamentar si nu-mi gaseste alta vinovatie, ci doar, repet ca nu am doar un triunghii reflectorizant ( sincer sa va zic cu al doilea nici nu imi dau seama ce ar trebui sa fac ), Pe acest traseu deobicei stau circa 3 echipaje de politie in fiecare judet, aprox 9-10 echipaje de politie/sens. De ce scriu asta, circa 10 ani ma fost sofer import auto, si am facut Germania respectiv tarile Europene, un traseu de Germania este de circa 3000 km dus intors , aprox la tot al 5 lea eram oprit de vreun control in una dintre tarile traversate dar si acolo in apropierea granitei. In consecinta la 15.000 km de unul si nu pentru triunghi. Acesti oameni ai statului Roman -Ploitisti, Politicieni etc, care au actibild lipit pe parbriz ca sunt oameni statului ,prin acestea ei fiind scutiti de amenzi, nu sunt in stare din bani Europeni sa construeasca, nu autostrazi ci doar drumuri care sa nu intra in sate, pentru nu fi obligat sa mergi cu 50km/h jumatatea traseului. Politisti care ma-u amendat asa sau comportat cu mine de parca eu ar trebui sa am frica de ei , ca ei ma amendeaza. Nu stiu daca cred bine, in acest stat EU sunt cel mai inportat EU sunt OMUL pentru care functioneaza acest Stat, EU, nu trebuie sa am frica de Politie deoarece ei sunt in primul rand pentru mine si nu invers, doar acest fapt ma deranjeaza rau de tot, daca nu esti cineva ( fiu de-al cuiva sau Organ de diferite tipurii ) ci doar un simplu om care plateste impozit sa aiva ei salar atunci, tie trebuie sa-ti fie frica si platesti si sa si vorbesti frumos cu ei, da daca scapi fara o amenda. NU NU

Scuze ptr interventia lunga, stiu ca e o prostie dar am sa ma duc in proces cu ei sa vad ce le poate capul personal in instanta, ce vor ghici ptr. o amenda ptr. AL DOILEA TRIUNGHII REFLECTORIZANT DEPISTAT LA CONTROLUL DE RUTINA. Intr-un final altceva nu au ce sa-mi faca, platesc 140 dar macar am sa-i enervez pana la max cat pot, macar ma descarc putin :)
LUPI
Incepator
 
Mesaje: 1
Membru din: 10 Aug 2012, 07:40
Maşina: Ford

Re: Politia nu are voie sa ne opreasca daca nu gresim!!!!!!!

Mesajde cj86sef » 10 Aug 2012, 19:31

da s-a schimbat acum trebuie 2 triunghiuri
Focus II, 10.2006 1.6tdci, 109cp turnier, gri+alb, Focus I, 11.2001, 1.6i, 100cp, turnier, albastru
Imagine
[b]Focus II SEF[/b]http://forum.clubford.ro/viewtopic.php?f=15&t=76017
Avatar utilizator
cj86sef
1nsane Member
 
Mesaje: 2404
Membru din: 02 Iul 2011, 13:41
Localitate: Turda
Maşina: ford focus, 2006, 1.6 tdci,80kw: ford focus 2001, 1.6, 16 v, 100 cp VF0NXXGCDN1K74871
VIN: wf0wxxgcdw6j57655

Re: Politia nu are voie sa ne opreasca daca nu gresim!!!!!!!

Mesajde Top Cat1 » 11 Aug 2012, 11:39

Din pacate pentru Romania e logica manevra cu 2 triunghiuri :(( Marea majoritate a drumurilor sunt cu o banda pe sens si deci ai foarte mari sanse sa fi lovit si di fata si din spate ... de aceea cele 2 triunghiuri.
Avatar utilizator
Top Cat1
Gold Member
 
Mesaje: 723
Membru din: 30 Dec 2010, 01:50
Localitate: Europa & Brasov
Maşina: Ford Focus 2006, Duratec 1.6, 101cp & Duratorq TDCI 2.0, 136cp

Re: Politia nu are voie sa ne opreasca daca nu gresim!!!!!!!

Mesajde mondiu » 21 Aug 2012, 21:57

ANDREIASHU ! te imbeti cu apa rece. Spui ca verificarea documentelor nu este un motiv pentru a te opri.Dar daca politistii au o actiune pe valabilitatea RCA , ITP , rovinieta ? Tu intelegi legea cum iti convine tie ,dar nu-i corect. Oricum te vor opri cind vor ei. Afara ai fost oprit fara motiv? I-ai intrebat de ce te-au oprit ?Nu cred. De ce te agiti daca stii ca nu gresesti? Bucura-te ca le poti zimbi in fata.
mondiu
Incepator
 
Mesaje: 11
Membru din: 31 Oct 2010, 20:45
Maşina: Ford Mondeo Ghia , 2007 , 2000 , 140cp
VIN: WFO4XXGBB41B81162

Re: Politia nu are voie sa ne opreasca daca nu gresim!!!!!!!

Mesajde temir » 21 Aug 2012, 22:17

LUPI scrie: Scuze ptr interventia lunga, stiu ca e o prostie [...]

Daca incepeai asa...


Asta e, trebuie doua triunghiuri si s-a mai discutat asta.

Plus ca e lege, deci discutiile sunt asa, de placere.
Avatar utilizator
temir
Member
 
Mesaje: 349
Membru din: 23 Feb 2009, 21:21
Maşina: mondeo ghia '95 1.8 16v
VIN: careestesinusebea

Re: Politia nu are voie sa ne opreasca daca nu gresim!!!!!!!

Mesajde luck33ro » 22 Aug 2018, 14:31

Revitalizam un topic f. util :
adispan scrie:intervin si io in discutie, plecand de la textu marcat cu rosu; din el, io inteleg ca acolo se face o enumerare a motivelor pt care pot fi oprit de politie, iar ultimul din el il vad ca independent de celelalte, adica pot fi oprit fie si numai pt controlul actelor

io nu am condus mult afara, insa vin dupa o experienta recenta de 3300 km prin bulgaria si grecia

in bulgaria am fost oprit de rutieri pt verificare: mi s-a cerut permisu de conducere, iar politistu' s-a uitat si la vigneta pe care o aveam lipita in geam pt a ii verifica valabilitatea; asadar un control "de rutina" prin care politistul vroia sa vada daca sunt in regula cu condusu pe drumurile lor - ceva asemanator cu textul nostru de lege referitor la controlul actelor

in grecia n-am prea vazut rutieri, in schimb am vazut O GROAZA de "traffic safety cameras" - asadar cineva era mereu cu ochii pe sosele ca sa vada ce o fi de vazut - "bizoni" care conduc agresiv, soferi care prin maniera de condus ar fi putut da indicii ca-s praf de beti ...

asa ca inconcluzie, eu sustin "trasul pe dreapta" si in scopuri preventive - adica acea oprire a conducatorilor auto fara ca acestia sa fi savarsit neaparat o contraventie/infractiune, ci pur si simplu pt verificarea "aptitudinilor" de a conduce masina (esti treaz, nu esti sub influenta medicamentelor/drogurilor, ai verificare/ITP la zi, iti merg luminile, ai stingator, ai platit taxa de drum, etc.)

Daca vorbesti de un control tematic sunt de acord, dar... daca te referi la un control de rutina nu accept atitudinea servila si umila, nedemna de un cetatean european al secolului 21 - informat si educat s-ar zice...

luciusss scrie:In alte tari e normal sa se faca asemenea controale , dar dupa unii , la noi in tara e un abuz . . ..


Nu e normal nicaieri intr-un stat de drept. Faptul ca exista un filtru tematic nu inseamna ca v-au oprit fara motiv in strainatate. Nu ati intrebat voi.
Romanul are vocatie de sclav si politistii profita de asta... Asa cum la randul lor si ei sunt sclavii lui Dragnea :))
luck33ro
Incepator
 
Mesaje: 42
Membru din: 21 Mai 2012, 13:12
Maşina: Ford
VIN: WF0RXXGAJRAU78609

Anterior

Înapoi la Legislaţie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 2 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 2 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login