Audio/Video/Navigatie

Navigatiile BlauPunkt pt. Ford 2007->

Cum se poate da muzica mai tare ?

Navigatiile BlauPunkt pt. Ford 2007

Mesajde isotech_ro » 24 Sep 2010, 07:48

apropos de culoarea neagra, iata cum arata unitatile montate de Ford incepind cu 2010 :D

LE am mai spus-o intr-un alt topic, mai nou exista in oferta oficiala Ford de la dealeri si alternativa montarii unitatilor Pioneer in locul "demodatelor" Denso
Fişiere ataşate
navi DENSO NewSmax.jpg
navi DENSO Mondeo MK4.jpg
player SONY Mondeo MK4.jpg
Avatar utilizator
isotech_ro
1nsane Member
 
Mesaje: 2296
Membru din: 04 Mai 2008, 08:59
Localitate: Galati
Maşina: Ford S-max Titanium 2.0TDCI Powershift
VIN: WF0JXXWPCJGE25511

Re: Sfat pt. Navi/Multimedia Aftermarket Mondeo mk4

Mesajde darkmic » 24 Sep 2010, 08:48

mk4 nu are denso. Naviurile sunt facute de Blaupunkt si "singura" buba la ele e ca pentru Romania Ford nu a cerut de la teleatlas harti. Sunetul este net superior sony stock.
Prezidentul comitetului permanent, comitetului electoral, comitetului scolar, comitetului agricol si al altor comitete si comitii

Diagnoza IDS , reparatii si piese auto , asigurari RCA si CASCO .

Custom Automotive - un alt fel de service

http://forum.clubford.ro/viewtopic.php?f=33&t=102042
Avatar utilizator
darkmic
 
Mesaje: 2176
Membru din: 20 Iun 2005, 22:18
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Mondeo MK4 Hatch
VIN: WF0EXXGBBE8Yxxxxx

Re: Sfat pt. Navi/Multimedia Aftermarket Mondeo mk4

Mesajde isotech_ro » 24 Sep 2010, 12:21

darkmic,783283 scrie:mk4 nu are denso. Naviurile sunt facute de Blaupunkt si "singura" buba la ele e ca pentru Romania Ford nu a cerut de la teleatlas harti. Sunetul este net superior sony stock.


fals !!! mondeo/smax/galaxy folosesc unitati navi fie Denso, fie Blaupunkt ... mai nou si Pioneer ... imi pare rau ca nu am foto cum arata unitatea Blaupunkt ... cit despre hartile pentru unitatile PROPRIETARE este o "culpa comuna" producator auto / producator unitate / provider de harti ... asta-i principalul atu al unitatilor china POT FOLOSI SOFTWARE DE NAVIGATIE / HARTI / ect UPGRADABILE :D (ma opresc aici cred ca intelegi de ce)

LE Nu Ford Roamnai trebuia sa ceara lui TeleAtlas hartile ci producatorul si asta depinde de contractul de sustinere incheiat intre parti ... FordRomania este dealer pe romania ... oricum nu este de asteptat la inbunatatiri majore in cazul europei de est din partea celor de la TeleAtlas, Navteq insa a inteles si iar hartileau inceput sa creasca si upgrade sa se faca trimestrial
Ultima oară modificat de isotech_ro pe 24 Sep 2010, 12:28, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
isotech_ro
1nsane Member
 
Mesaje: 2296
Membru din: 04 Mai 2008, 08:59
Localitate: Galati
Maşina: Ford S-max Titanium 2.0TDCI Powershift
VIN: WF0JXXWPCJGE25511

Re: Sfat pt. Navi/Multimedia Aftermarket Mondeo mk4

Mesajde DGAlexandru » 24 Sep 2010, 12:27

Si totusi, pe partea de navigatie, Mondeo 4 si S-Max / Galaxy care sunt pe aceeasi platforma nu au unitati de navigatie Denso.

Singurele navigatii Denso care au fost pe Ford sunt cele cu ecran mare, touch-screen, cu clima integrata, si au fost montate pe Mondeo 3 FaceLift, Focus 2 PreFaceLift si C-Max PreFaceLift.

Si.. chiar ai poze cu BlauPunkt pt. Mondeo 4 .. sunt cele puse in mesajul tau anterior ;)
---------------Tel: 0722.120.128 / 0741.741.608 - Alexandru - Bucuresti---------------
--- !!! --- MP / PM dezactivat --- !!! ---

Imagine
Avatar utilizator
DGAlexandru
 
Mesaje: 8406
Membru din: 14 Feb 2008, 12:42
Localitate: Bucuresti
Maşina: Mondeo 4 HatchBack, TITANIUM X, 2.0 TDCi 143cp, AT6, Thunder Metallic, 05.2008

Navigatiile BlauPunkt pt. Ford 2007->

Mesajde isotech_ro » 24 Sep 2010, 12:29

@DGAlexandru cele din fotografiile de mai sus sunt Denso ... insa nu asta-i problema ... problema este ca dai 2300 - 2500 euro in plus si nu o poti utiliza in europa de est
Avatar utilizator
isotech_ro
1nsane Member
 
Mesaje: 2296
Membru din: 04 Mai 2008, 08:59
Localitate: Galati
Maşina: Ford S-max Titanium 2.0TDCI Powershift
VIN: WF0JXXWPCJGE25511

Re: Sfat pt. Navi/Multimedia Aftermarket Mondeo mk4

Mesajde DGAlexandru » 24 Sep 2010, 12:32

---------------Tel: 0722.120.128 / 0741.741.608 - Alexandru - Bucuresti---------------
--- !!! --- MP / PM dezactivat --- !!! ---

Imagine
Avatar utilizator
DGAlexandru
 
Mesaje: 8406
Membru din: 14 Feb 2008, 12:42
Localitate: Bucuresti
Maşina: Mondeo 4 HatchBack, TITANIUM X, 2.0 TDCi 143cp, AT6, Thunder Metallic, 05.2008

Re: Sfat pt. Navi/Multimedia Aftermarket Mondeo mk4

Mesajde isotech_ro » 24 Sep 2010, 12:43

eu le stiu pe astea (cele cu display mic si cu afisare directii si in Convers+) ... vad insa ca acum au si pe cele cu afisaj mare ... oricum din punctul meu de vedere PENTRU EUROPA DE EST toate aceste unitati proprietare sunt incadrate la capitolul TK500 =)) :)) :D adica bani aruncati ... daca vrei aceiasi functii (climatronic) si software navigatie, cit de cit upgradabil, si mai ales utilizabil, este de ales ZENEC ... Pioneer iese din calcul pentru ca utilizeaza harti TeleAtlas, iar astia sunt batuti in cap inca :-??

LE diferenta dintre cele de pe focus si cele de pe Smax era culoarea (argintie+display monocrom rosu)
Fişiere ataşate
focus - smax - 2006.jpg
Avatar utilizator
isotech_ro
1nsane Member
 
Mesaje: 2296
Membru din: 04 Mai 2008, 08:59
Localitate: Galati
Maşina: Ford S-max Titanium 2.0TDCI Powershift
VIN: WF0JXXWPCJGE25511

Re: Sfat pt. Navi/Multimedia Aftermarket Mondeo mk4

Mesajde DGAlexandru » 24 Sep 2010, 12:58

Si mai sunt unele navigatii disponibile pt. Ford tot de la BlauPunkt, cu ecran color DAR FARA touch-screen sau comenzi pt. Clima si care au ca suport pt. hartile de navi un SD si nu un DVD.
BlauPunkt FX
Imagine

Unele destul de asemanatoare sunt disponibile si pe VW pt. care s-au gasit solutii pt. harti "actualizate"... dar pt Ford inca nu :(


Cat despre sunet, eu raman momentan cu parerea ca aceste BlauPunkt-uri sau Sony-urile cu MP3 se aud de cateva ori mai bine decat chinezariile peste care am dat... iar cea mai mare diferenta apare la receptia FM; totusi au avantajul ca poti folosi acel ecran si ca sa te uiti la un film/tv atunci cand nu ai ce face.
---------------Tel: 0722.120.128 / 0741.741.608 - Alexandru - Bucuresti---------------
--- !!! --- MP / PM dezactivat --- !!! ---

Imagine
Avatar utilizator
DGAlexandru
 
Mesaje: 8406
Membru din: 14 Feb 2008, 12:42
Localitate: Bucuresti
Maşina: Mondeo 4 HatchBack, TITANIUM X, 2.0 TDCi 143cp, AT6, Thunder Metallic, 05.2008

Re: Sfat pt. Navi/Multimedia Aftermarket Mondeo mk4

Mesajde isotech_ro » 24 Sep 2010, 13:34

@DGAlexandru Blaupunkt, ca si Denso, folosesc un OS proprietar (un linux embbeded) + software navigatie proprietar (din cite stiu eu, nucleul de baza ar fi TomTom, dar nu cu certitudine), iar ca protocol de conetare la sateliti GPS este NMEA, nicidecum SIRF, iar Pioneer utilizeaza un winCE proprietar, puternic encriptat, iar ca software o clona personalizata de Nav N Go 8.0.0xxxx ... am mai scris si pe pagina precedenta despre asta. Ce vad eu EXTREM DE DIFICIL de realizat la aceste unitati sunt urmatoarele:
1. providerii de harti furnizeaza producatorilor de software de navigatie HARTI VECTORIALE in formate proprietare, iar producatorii le convetesc in formatul suportat de software cu o anumita cheie de ecriptare (fisiere licenta harti, POI, curbe nivel, cladiri, etc) pe care le porteaza apoi pe mediile de stocare (CD/DVD/mai nou SD/MMC)
2. spre deosebire de unitatile aftermarket, care se bazeaza pe un OS unlocked, unitatile proprietare au si OS locked, iar fisierele licenta(cheia) sunt inglobate in rezident flash cu OS+soft navi ... daca faci upgrade de harti, in 99% din cazuri se face si un upgrade de firmware+soft navi ... iar firmware nu-l upgradezi asa cu una cu doua (sa-ti dau exemplul de la unitatile de pe Honda CRV sau Blaupunkt Mercedes, a caror upgrade de firmware nu se realizeaza decit prin consola IDS in mod autentificat, prin descarcare directa din server producatorului - la final apare in factura 8-X )

marele atu al acestor unitati proprietare este durata de boot si care este de cca 5 ori mai rapida decit a celor aftermarket ... de fapt OS parti de navigatie ramine intr-un standby care ii permite acesta

LE asta trebuia sa o scriu la postul precedent: pentru ce sa dai 2300 euro pe o unitate de navigatie Blaupunkt sau Denso pe care nu o poti utiliza decit la 30% din capabilitati ? Dai 1500euro pe un Pioneer care-l utilizezi la 40% ? sau dai 1000 de euro pe un ZENEC care-l UTILIZEZI la 75% si si suna bine ? oricum ar fi am vazut atitia carora le "hiria" muzica in masina si spuneau "moama ce bine suna!" :))
Avatar utilizator
isotech_ro
1nsane Member
 
Mesaje: 2296
Membru din: 04 Mai 2008, 08:59
Localitate: Galati
Maşina: Ford S-max Titanium 2.0TDCI Powershift
VIN: WF0JXXWPCJGE25511

Re: Sfat pt. Navi/Multimedia Aftermarket Mondeo mk4

Mesajde isotech_ro » 24 Sep 2010, 14:47

@DGAlexandru

o intrebare, pur si simplu din curiozitate: ai incercat pe unitatile Blaupunkt CD DTS audio ? ma refer la faptul daca se aude ceva

LE pe Pioneer in mod cert nu functioneaza ... adica se aude semnalul digital (acel fluierat), dar decoderul nu-si face treaba ... in schimb decodeaza aac+ , aac si ac3
Avatar utilizator
isotech_ro
1nsane Member
 
Mesaje: 2296
Membru din: 04 Mai 2008, 08:59
Localitate: Galati
Maşina: Ford S-max Titanium 2.0TDCI Powershift
VIN: WF0JXXWPCJGE25511

Re: Sfat pt. Navi/Multimedia Aftermarket Mondeo mk4

Mesajde DGAlexandru » 24 Sep 2010, 16:11

Nici Denso si nici BlauPunkt nu folosesc Linux (sau ceva asemanator cu linux-ul .. nu au de ce sa se complice cu asa ceva) pt. unitatile multimedia/navigatie pe care le-au facut pana acum pt. Ford.

Decodare Audio pt. CD DSP nu cred ca au pt. ca nu au un procesor audio pt. asa ceva .. in ambele cazuri partea de audio, radio si CD e pe o placa electronica care se poate gasi si intr-un radio-cd normal, fara navigatie ori afisare color. La modelele "slabe" butoanele si partea de afisare e preluata tot de procesorul de pe aceasta placa, pe cand in cazul celor cu navigatie, butoanele si afisarea color e preluata de alt modul.

Partea de navigatie e iar si ea simplificata, nu are nicio legatura cu Win sau cu linux - nu au de ce, folosesc procesoare grafice dedicate, partea de DVD sau suport media pt. harti e asigurata de alt procesor dedicat.. si tot asa. Comunicarea intre aceste procesoare e poate chiar hardware.. deci nici aici nu e nevoie de mult soft. Partea de soft e 90% doar pt. interfatarea cu utilizatorul, ceea ce reduce destul de mult partea de programare.

In ambele cazuri de navigatii, update-ul software se face cu ajutorul unui DVD sau card de memorie, pt. a beneficia de viteza de citire a acestora. Prin CAN ar lua mult prea mult, chiar daca e si High CAN, care "poate" doar 1 Mbps, iar pt. ca acesta e un protocol de semnalizare, nu unul de transport de date, capacitatea pt. asa ceva va fi sever limitata. Ca si idee, un update de 3MB si ceva pt. SRM dureaza in jur de o ora jumatate, pe Medium CAN ~ 200kbps.

Din aceste motive, un aparat cu hardware dedicat va fi in general mult mai fiabil decat unul cu hardware multi-purpose ce trebuie sa aiba un soft care sa-i spuna ce trebuie sa faca.... iar pretul de productie pt. prima varianta va fi intotdeauna mai mare decat cel pt. a 2-a varianta.
---------------Tel: 0722.120.128 / 0741.741.608 - Alexandru - Bucuresti---------------
--- !!! --- MP / PM dezactivat --- !!! ---

Imagine
Avatar utilizator
DGAlexandru
 
Mesaje: 8406
Membru din: 14 Feb 2008, 12:42
Localitate: Bucuresti
Maşina: Mondeo 4 HatchBack, TITANIUM X, 2.0 TDCi 143cp, AT6, Thunder Metallic, 05.2008

Re: Sfat pt. Navi/Multimedia Aftermarket Mondeo mk4

Mesajde isotech_ro » 24 Sep 2010, 18:06

@DGAlexandru

din pacate gresesti !!! ( o sa incerc sa folosesc un limbaj cit mai popular ca sa inteleaga si altii )

IN PRIMUL RIND TREBUIE UITATA logica x86 / CISC (Complex Instruction Set Computing) a computerului de acasa, birou, etc.
iar greseala provine de la deuimirea sistemului de operare/OS (Operating System) (Windows CE, Windows mobile, WinCE.net, Linux embbeded, SymbianOS, PalmOS si care dracu or mai fi ...) ... GPS-rile, , telefoanele mobile, device inteligente, player audio sau DVD, calculatorul unei masini si tot ce implica o logica cit de cit elaborata folosesc sistem de operare EMBBEDED, adica incapsulate ...

in general, sunt caracterizate de urmoatoarea arhitectura
procesoare RISC(Reduced Instruction Set Computing), ARM, Strong,etc ... sunt o multime si joaca roluri multiple (procesor, chip dedicat, procesor grafic ... in general ele sunt comandate custom de producatorii de device-uri )
numarul de biti "de lucru" 4/8/16biti ... acest din urma fiind in ultimii ani cel mai utilizat
sisteme de operare minimale cu marimi de la citiva kb pina la citiva Mb dedicate scopului pentru care sunt personalizate si este rezident intr-un chip de memorie
NU exista un kitt de instalare al OS si aceta este instalat in memoria device printr-un firmware ( contine un loader specific care stie sa scrie memoria, binarele sistemului de operare, aplicatiile grafice, utilitarele, aplicatii specifice, etc )
Cum se realizeaza un firmware ???
- unele sunt scrise direct in cod masina (cele foarte dedicate)
- in C/C++
- cele elaborate prin intermediul kitt generice ale OS + biblioteci specifice procesorului + in medii de procesare
ex: in cazul unui sistem cu WinCE 6.0 programatorii dezvoltatorilor de device sau de sisteme embbeded, au nevoie de:
- kitt Windows CE + biblioteci de dll specifice sistemului de operare
- bibliotecile de instructiuni specifice diferitelor arhitecturi de procesoare RISC
- driver specifice ale diferitelor addon
- VisualStudio 2010 - utilizat ca mediu de programare / dezvoltare / verificare in mod emulat procesor / compilare binare -> firmware
...
de aceia in interiorul unei unitati multimedia nu vezi prea multe ... inteligenta este incapsulata =D> :D
Ultima oară modificat de isotech_ro pe 24 Sep 2010, 18:16, modificat de 2 ori în total.
Avatar utilizator
isotech_ro
1nsane Member
 
Mesaje: 2296
Membru din: 04 Mai 2008, 08:59
Localitate: Galati
Maşina: Ford S-max Titanium 2.0TDCI Powershift
VIN: WF0JXXWPCJGE25511

Re: Sfat pt. Navi/Multimedia Aftermarket Mondeo mk4

Mesajde isotech_ro » 24 Sep 2010, 18:13

anducoj,783558 scrie: ... Cat referitor la navigatia aftermarket e un mare fas,rezolutia e meschina, vizibilitatea execrabila odata ce nu poti sa-i schimbi pozitia in functie de setarile scaunului sau de cum bate soarele...sau cand bate soarele prea rau si esti pe centura vienei( cu tunelurile de rigoare), tragi pe dreapta si vezi un film pana se insereaza =)) ...


gresit !!! roaga-l pe muzica9 sau pe cel care a montat unitatea Caska, pentru ca vad ca esti din Bucuresti, sa-ti arate o unitate cu display cu rezolutie 800x480 (bine inteles ca si cu aplicatia de navigatie setata la o asemenea rezolutie .... vremurile cu unitati cu display analog sau cu rezolutii de 320 x 240 am cam apus ... in cca 2 ani o sa fie disponibile la preturi mai mult decit rezonabile si display FullHD =D>
Avatar utilizator
isotech_ro
1nsane Member
 
Mesaje: 2296
Membru din: 04 Mai 2008, 08:59
Localitate: Galati
Maşina: Ford S-max Titanium 2.0TDCI Powershift
VIN: WF0JXXWPCJGE25511

Re: Sfat pt. Navi/Multimedia Aftermarket Mondeo mk4

Mesajde DGAlexandru » 24 Sep 2010, 18:51

Ce intelegi tu prin Sistem de Operare ?
BIOS-ul e SO ? Firmware-ul dintr-un CD-player pt. PC e SO ? Dar cel dintr-un player DVD de acum 10 ani cand nu existau aceste procesoare RISC sau ASIC Realtek, Sigma si care or mai fi ?
Sunt de acord cu tine ca un s.o. embedded poate fi foarte diferit de un S.O. gen Win sau Linux.. dar softul care exista in ele nu se poate numi SO... chiar daca lucreaza cu fisiere (cele care se gasesc pe DVD / card memorie).

Oricum deja ne indepartam de subiectul principal, daca vrei sa continuam, fac un split si ne facem de cap :P
---------------Tel: 0722.120.128 / 0741.741.608 - Alexandru - Bucuresti---------------
--- !!! --- MP / PM dezactivat --- !!! ---

Imagine
Avatar utilizator
DGAlexandru
 
Mesaje: 8406
Membru din: 14 Feb 2008, 12:42
Localitate: Bucuresti
Maşina: Mondeo 4 HatchBack, TITANIUM X, 2.0 TDCi 143cp, AT6, Thunder Metallic, 05.2008

Re: Sfat pt. Navi/Multimedia Aftermarket Mondeo mk4

Mesajde isotech_ro » 24 Sep 2010, 19:56

1. acum citiva ani OS embbeded era scris direct in cod masina pentru functiile de baza (cele mai simple au citiva zeci de kb) si utilizau procesoare pe 4biti ... de cind au aparut interfetele video evoluate lucrurile s-au mai schimbat si s-au schimbat si modurile de scriere al OS
2. DA BIOS poate fi considerat un sistem embbeded
3. exista OS chiar si pt arhitecturi x86 CISC de 1,4Mb (incap pe un floppy) ... parca puppyLinux se numea si includea inclusiv un GUI ... gindeste-te la routerele internet avansate care folosesc OS linux proprietar, CISCO si sunt si altele, cu procesoare Intel sau AMD sub-clocked si care pot fi accesate remotely via browser

LE TREBUIE uitata in genaral analogia dintre OS "clasice" (windows, Linuc, etc) cu OS embbeded care sunt sisteme STRICT dedicate unor cerinte date
Ultima oară modificat de alexandrusavu pe 24 Sep 2010, 21:52, modificat 1 dată în total.
Motiv: Nu mai cita mesajul anterior.
Avatar utilizator
isotech_ro
1nsane Member
 
Mesaje: 2296
Membru din: 04 Mai 2008, 08:59
Localitate: Galati
Maşina: Ford S-max Titanium 2.0TDCI Powershift
VIN: WF0JXXWPCJGE25511

Re: Sfat pt. Navi/Multimedia Aftermarket Mondeo mk4

Mesajde mapo13 » 24 Sep 2010, 21:34

yehhhh.....i like it ....excelenta escaladare de cunostinte domnilor !!!
Felicitari ...am crezut ca nimeni nu mai stie de cod masina si de instructiuni C++....

Va ascult in continuare ....

Am ceva ce ma roade in schimb la masina mea ....ce posibilitati as avea ...sau am avea ... sa schimbam grafica la CONVERS + adica sa tragem acolo in fundal un walpaper dedicat ...mai misto !!!!

Cum este organizata arhitectura la TFT - ul ala ...ce "mother board "o fi avand ?
Cat ram video o fi avand ...dar clock-ul care il guverneaza pe acel procesor ce sta dedesupt ...la cat o fi alergand ?
Cred ca de la domniile voastre SIGUR primim niste explicatii ! ( eu am mai deschis un topic pe aceasta tema ..dar nu am avut rezultatul dorit )
Cu stima pentru cunostintele voastre care nu sunt la indemana tuturor ....
mapo13
Avatar utilizator
mapo13
Gold Member
 
Mesaje: 799
Membru din: 03 Oct 2009, 20:19
Localitate: Brasov
Maşina: Ford Mondeo MK5, 2.0TDci 210 CP, ST Line

Re: Sfat pt. Navi/Multimedia Aftermarket Mondeo mk4

Mesajde isotech_ro » 24 Sep 2010, 22:42

@mapo13 este greu de spus, pina nu desfaci un display de la convers sau afli ceva informatii dela Visteon (producator), ce procesor foloseste :-?? ... in principiu producatorii nu-si prea bat capul (daca este sa fiu rautacios) cu arhitectura dedicata special pt Ford ... si nici economic viabil nu este ... in orice caz are o interfata de input cu magistrala CAN de pe care preia informatiile necesare si le livreaza unui mic procesor grafic ... eu banuiesc ca acel display este mai degraba un dummy device (custom matrix) decit un embbeded system pentru ca functia sa nu este decit de a afisa niste informatii

cit despre RAM video :D cred ca 256K este mult prea mult :D :-??
Avatar utilizator
isotech_ro
1nsane Member
 
Mesaje: 2296
Membru din: 04 Mai 2008, 08:59
Localitate: Galati
Maşina: Ford S-max Titanium 2.0TDCI Powershift
VIN: WF0JXXWPCJGE25511

Re: Sfat pt. Navi/Multimedia Aftermarket Mondeo mk4

Mesajde DGAlexandru » 25 Sep 2010, 01:00

Inca nu am reusit sa pun mana pe niste ceasuri cu Convers+, deci nu stiu cum sunt pe partea de afisare grafica, dar restul sunt bazate pe un procesor Motorola din familia MC912XHZ, care e capabil si folosit si pt. afisarea grafica din LCD-ul monocrom de pe acestea, dar care, conform specificatiilor, ar trebui sa fie capabil sa controleze si ecranul color din ceasurile cu Convers+. Varianta "de top" din aceasta famile e MC912XHZ512 care are doar 512k byte Flash EEPROM, 4k byte EEPROM si 32k byte RAM si se descurca fara probleme sa controleze cele 4 ace, becurile, calculeze consumul si restul, sa citeasca butoanele/senzorii conectate/i direct, sa "scoata sunete", sa se ocupe de afisarea pe ecran si mai mult ca sigur ca face si altele.... in acelasi timp!

Informatia care apare pe ecranul Convers e primita prin CAN, al 3-lea CAN existent pe Ford, aparut o data cu platforma Mondeo 4, denumit generic ca si Multimedia CAN. Celelalte 2 CAN-uri, care sunt prezente si in ceasurile normale de Mondeo 4 sau Focus 2, sunt High CAN si Middle CAN si sunt folosite doar pt. a colecta informatia de la diverse module, senzori sau ca sa comunice cu PCM-ul pe partea de Imobilizator.

Am pus si o arhiva ( http://www.fileshare.ro/10661737927.7 ) cu poze dupa placile electronice din navigatia BlauPunkt NX care se poate gasi pe Mondeo 4, S-Max si Galaxy; unele cipuri le-am identificat pe net si am facut cate un fisier txt pt. fiecare placa electronica cu aceste cipuri si cu denumirile si specificatiile lor principale.
As prefera ca aceste fisiere sa nu apara in afara acestui forum..
Password-ul e format din cele 4 litere de pe sigla masinii dvs. urmate de cele 8 litere care formeaza numele acestui forum ;)
---------------Tel: 0722.120.128 / 0741.741.608 - Alexandru - Bucuresti---------------
--- !!! --- MP / PM dezactivat --- !!! ---

Imagine
Avatar utilizator
DGAlexandru
 
Mesaje: 8406
Membru din: 14 Feb 2008, 12:42
Localitate: Bucuresti
Maşina: Mondeo 4 HatchBack, TITANIUM X, 2.0 TDCi 143cp, AT6, Thunder Metallic, 05.2008

Re: Ce unitati audio originale cu navigatie gasim pe Mondeo 4

Mesajde isotech_ro » 25 Sep 2010, 07:40

@DGAlexandru
off-topic: poate ca ar bi mai bine ca acest split sa se denumeasca altfel ... o propunere: "sisteme IT/multimedia Ford - originale/aftermarket"

@DGAlexandru & mapo13
subiectul Convers+ m-a "mincat" si pe mine, atunci cind gasisem la un super pret pe eBay un astfel de device, la un pret rezonabil, dar ce m-a oprit a fost lipsa de informatii.

... daca era sa ma iau dupa Microcat in mod clar nu asi fi putut monta asa ceva ...
... daca era sa ma iau dupa FordEtis s-ar fi putut face asa ceva ... insa toata operatiunea trebuia facuta cu ajutorul IDS ...
mai apare o problema MAJORA care se numeste PCM si care a memorat un numar de km, apoi ii pui un cluster instrumente care raporteaza un numar diferit de km (nu unul nou la Okm cind problema e simpla ...)
Avatar utilizator
isotech_ro
1nsane Member
 
Mesaje: 2296
Membru din: 04 Mai 2008, 08:59
Localitate: Galati
Maşina: Ford S-max Titanium 2.0TDCI Powershift
VIN: WF0JXXWPCJGE25511

Re: Ce unitati audio originale cu navigatie gasim pe Mondeo 4

Mesajde DGAlexandru » 25 Sep 2010, 08:59

Nu are de ce sa se numeasca "sisteme IT" .. nu are nicio legatura cu IT-ul, chiar daca vorbim de soft si procesoare, memorii si alte cipuri. De asemenea, aici vb. stric de ce exista pe Mondeo 4, deci nu avem de ce sa punem in titlu "aftermarket".

Ecranul cu Convers se poate monta pe o masina care nu a avut asa ceva fara probleme, ceasurile se reconfigureaza pe masina cu IDS-ul pt. PATS cel putin... restul tin de dotarile masinii, daca are sau nu ESP, incalzire suplimentara, pilot, etc.
Nici la Mondeo 4 km nu sunt stocati in PCM .. deci in privinta asta nu trebuie sa-ti faci griji, oricum nr. de km din ceasuri se schimba cu IDS-ul la valoarea din ceasurile originale, daca aceasta e mai mare decat cea din aceste ceasuri.... Daca masina pe care montam aceste ceasuri are mai putini km decat sunt in aceste ceasuri, trebuie sa ne conectam direct pe procesorul Motorola de care am amintit in mesajul anterior, pe interfata acestuia de programare, care se foloseste de protocolul proprietar Motorola (FreeScale): BDM ( http://en.wikipedia.org/wiki/Background ... _interface ) ;)

Am studiat destul de mult ceasurile de Focus 2 si Mondeo 4 pt. a vedea daca reusesc sa le "portez" pe Mondeo 3 de ex :D Cele de Focus 2 ar fi compatibile, iar pt. cele de Mondeo 4 am avea nevoie si de un GEM de Mondeo 4 pt. ca informatiile de la senzori nu mai vin direct in ceasuri ci se conecteaza in GEM, acesta trimitand informatiile prin CAN catre ceasuri.
---------------Tel: 0722.120.128 / 0741.741.608 - Alexandru - Bucuresti---------------
--- !!! --- MP / PM dezactivat --- !!! ---

Imagine
Avatar utilizator
DGAlexandru
 
Mesaje: 8406
Membru din: 14 Feb 2008, 12:42
Localitate: Bucuresti
Maşina: Mondeo 4 HatchBack, TITANIUM X, 2.0 TDCi 143cp, AT6, Thunder Metallic, 05.2008

Re: Sfat pt. Navi/Multimedia Aftermarket Mondeo mk4

Mesajde dragosch » 25 Sep 2010, 09:05

isotech_ro,783806 scrie:apropos de culoarea neagra, iata cum arata unitatile montate de Ford incepind cu 2010 :D


Ma bag si eu.

1. De ce incepand cu 2010? Al meu e 2008 si, cel putin ca 'look', nu pare sa fie nicio diferenta fata de cel din poza pusa de tine.
2. Eu am manualul si spune Blaupunkt NX.
3. La celellalte chestiuni tehnice mi-ati depasit cu mult nivelul. :))
- Ford Mondeo Mk5 2017 / 2.0 Ecoboost / 260 CP / AT / Hatchback / Guard
- Ford Kuga Mk1 2010 / 2.5T / 200 CP / AWD / AT / Moondust Silver
Avatar utilizator
dragosch
Ford Freak
 
Mesaje: 205
Membru din: 20 Iun 2010, 09:03
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Mondeo Mk5 2017 / 2.0 Ecoboost / 260 CP / AT

Re: Ce unitati audio originale cu navigatie gasim pe Mondeo 4

Mesajde isotech_ro » 25 Sep 2010, 09:08

ca sa avem o baza de pornire comuna despre ce inseamna IT in industria auto:
- embedded system http://en.wikipedia.org/wiki/Embedded_system
- Automotive navigation system http://en.wikipedia.org/wiki/Automotive ... ion_system
- CAN (Controller Area Network) http://en.wikipedia.org/wiki/Controller_area_network

LE @DGAlexandru era o propunere denumirea :D
Avatar utilizator
isotech_ro
1nsane Member
 
Mesaje: 2296
Membru din: 04 Mai 2008, 08:59
Localitate: Galati
Maşina: Ford S-max Titanium 2.0TDCI Powershift
VIN: WF0JXXWPCJGE25511

Re: Ce unitati audio originale cu navigatie gasim pe Mondeo 4

Mesajde isotech_ro » 25 Sep 2010, 09:29

@dragosch acest topic este al unui split din topicul acesta viewtopic.php?f=67&t=52178&start=60 si se referea la culoarea unitatilor multimedia, atit a celor originale cit si a after-market, si integrarea "vizuala" in plansa de bord ... parerea unora era ca culoarea neagra se integreaza ca dracu cu culoarea argintie a plansei de bord
Avatar utilizator
isotech_ro
1nsane Member
 
Mesaje: 2296
Membru din: 04 Mai 2008, 08:59
Localitate: Galati
Maşina: Ford S-max Titanium 2.0TDCI Powershift
VIN: WF0JXXWPCJGE25511

Re: Ce unitati audio originale cu navigatie gasim pe Mondeo 4

Mesajde dragosch » 25 Sep 2010, 10:00

Am inteles asta si subscriu la parerea ca acel 'piano black' se potriveste ca nuca-n perete. Am vrut doar sa spun ca si in 2008 arata la fel. Exista vreo diferenta intre 2008 si 2010?

O observatie personala referitoare la partea de radio. Am avut o Octavia 2001 tot cu Blaupunkt si receptia era sensibil mai buna. Posturile FM din Bucuresti se prindeau pana la o distanta cu minim 10-20 de km mai mare fata de Mondeo. Am si o Mazda 3 cu Bose si e cam la egalitate cu Mondeo, tot mai slaba decat Blaupunkt-ul de pe Octavia.
- Ford Mondeo Mk5 2017 / 2.0 Ecoboost / 260 CP / AT / Hatchback / Guard
- Ford Kuga Mk1 2010 / 2.5T / 200 CP / AWD / AT / Moondust Silver
Avatar utilizator
dragosch
Ford Freak
 
Mesaje: 205
Membru din: 20 Iun 2010, 09:03
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Mondeo Mk5 2017 / 2.0 Ecoboost / 260 CP / AT

Re: Ce unitati audio originale cu navigatie gasim pe Mondeo 4

Mesajde titocus » 25 Sep 2010, 18:18

Blaupunkt e foarte OK la radio si nu numai.
Stau cam prost la design in general.
Mondeo 3 TDDi, Aquamarine Frost Pearl M/S
Focus 1 1.6 16V, Pacific Green
Mondeo 4 EcoBoost
Focus 3 TDCi
*Ce fac pe acest forum este in totalitate benevol, fara vreun beneficiu.*
Avatar utilizator
titocus
1nsane Member
 
Mesaje: 13312
Membru din: 12 Iun 2006, 15:46
Localitate: Cluj-Napoca
Maşina: Mondeo 3 TDDi, Focus 1.6 16V, Mondeo 4 EcoBoost, Focus 3 TDCi

Re: Ce unitati audio originale cu navigatie gasim pe Mondeo 4

Mesajde mapo13 » 25 Sep 2010, 22:19

Multumim ..pentru cele expuse mai inainte !!!
Stiam eu ca ceva vom afla in plus ....
Cu respectul cuvenit
Avatar utilizator
mapo13
Gold Member
 
Mesaje: 799
Membru din: 03 Oct 2009, 20:19
Localitate: Brasov
Maşina: Ford Mondeo MK5, 2.0TDci 210 CP, ST Line

Navigatie BlauPunkt

Mesajde Dore Adrian » 28 Sep 2010, 18:45

Buna seara.
De curand am achizitionat un Ford Focus din germania 08.2005 ,masina este impecabila are toate dotarile care imi sunt necesare printre care si navigatie.Din pacate navigatia nu are inclusa si romania ,europa de est.Unde as putea face rost de cd-ul cu softul pentru romania ,europa de est.
Va multumesc mult.
Avatar utilizator
Dore Adrian
Ford Freak
 
Mesaje: 186
Membru din: 22 Sep 2010, 15:06
Localitate: Otopeni
Maşina: Ford Focus II 2005 1.6TDCI 90cp
VIN: WF0WXXGCDW5A72337

Re: Navigati Blackpunkt

Mesajde joe06 » 28 Sep 2010, 23:36

AM auzit ca ar avea la reprezentanta, dar costa 400-600 de euro.
joe06
Gold Member
 
Mesaje: 796
Membru din: 27 Mai 2007, 21:40
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat pt. Navi/Multimedia Aftermarket Mondeo mk4

Mesajde vasybogdan » 15 Noi 2010, 20:36

isotech_ro,783439 scrie:eu le stiu pe astea (cele cu display mic si cu afisare directii si in Convers+) ... vad insa ca acum au si pe cele cu afisaj mare ... oricum din punctul meu de vedere PENTRU EUROPA DE EST toate aceste unitati proprietare sunt incadrate la capitolul TK500 =)) :)) :D adica bani aruncati ... daca vrei aceiasi functii (climatronic) si software navigatie, cit de cit upgradabil, si mai ales utilizabil, este de ales ZENEC ... Pioneer iese din calcul pentru ca utilizeaza harti TeleAtlas, iar astia sunt batuti in cap inca :-??

LE diferenta dintre cele de pe focus si cele de pe Smax era culoarea (argintie+display monocrom rosu)

Buna,
Am si eu un radio cd cu navigatie la fel ca cel din atasament.Problema e ca posturile de radio se pierd foatre repede din puterea de emisie cand sunt la distante mai mari de oras.
Cand trec dintr un oras in altul nu cauta postul respectiv automat ( RDS )?Asa sa fie unitatea sau e o defectiune . Masina este adusa recent din Germania . Multumesc anticipat pentru orice informatie .
Avatar utilizator
vasybogdan
Incepator
 
Mesaje: 54
Membru din: 26 Oct 2010, 13:23
Maşina: FF 2/2006 1,6 109 cp Ghia
VIN: WF0WXXGCDW6M51030

Re: Navigatiile BlauPunkt pt. Ford 2007->

Mesajde isotech_ro » 15 Noi 2010, 21:59

@vasybogdan problema este ca in Romania sund inca destul de putine posturi de radio FM cu acoperire nationala si cu functii RDS ... asadar aparatul este bun ... "buba" :D este din alta parte
Avatar utilizator
isotech_ro
1nsane Member
 
Mesaje: 2296
Membru din: 04 Mai 2008, 08:59
Localitate: Galati
Maşina: Ford S-max Titanium 2.0TDCI Powershift
VIN: WF0JXXWPCJGE25511

Următorul

Înapoi la Audio/Video/Navigatie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 9 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 9 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login