Călătorii

Cel mai bun/scurt traseu spre Germania (Bucuresti-Dortmund)

În ţară şi peste hotare

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Cel mai bun/scurt traseu spre Germania (Bucuresti-Dortmund)

Mesajde KorRedDevil » 29 Noi 2010, 19:46

Am de facut traseul Bucuresti-Dortmund (evident si retur) pe la mijlocul lunii ianuarie 2011. Ce traseu ma sfatuti sa aleg? Plec intr-o sambata, FOARTE dis de dimineata din Bucuresti si trebuie sa ajung cel tarziu duminica urmatoare (dupa 8 zile), seara, inapoi. In fapt, ma intereseaza ceva mai mult pe unde sa ies (sa intru) din (in) tara :) dar si alte sfaturi, privind drumurile de afara, m-ar ajuta.

Am cateva variante:

1. Prin Tr. Severin- Timisoara. Din cate am vazut asta-vara, drumul spre Turnu Severin (Bucuresti-Pitesti -Craiova- Tr. Severin) e OK. S-a mai lucrat ceva la Tr. Severin - Timisoara? Oare as putea incerca varianta pe timp de iarna?

2. Pe valea Oltului?

3. Pe valea Jiului?

4. Prin Serbia, pe la Clisura ( si dupa aia, chiar daca platesc autostrada, am majoritatea drumului pe autostrada)?
KorRedDevil
Avatar utilizator
KorRedDevil
Incepator
 
Mesaje: 7
Membru din: 05 Iun 2010, 16:02
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Fiesta, JH1 Fuja1, 2007, 1242 cm2, 75 CP, standard
VIN: WF0HXXGAJH7E48993

Re: Cel mai bun/scurt traseu spre Germania (Bucuresti-Dortmund)

Mesajde adispan » 29 Noi 2010, 20:00

daca mergi pe ruta pitesti-rm valcea-horezu-tg jiu-petrosani-hateg-caransebes-lugoj timisoara, singurele portiuni mai naspa sunt cativa km pe valea jiului inainte sa intri in petrosani, si secventa caransebes-lugoj

in principiu buc-tm iti maninca o zi, atat la dus, cat si la intors; daca esti rezistent, probabil ca poti face buc-budapesta dintr-un foc

timisoara-cenad-szeged e ok
szeged-granita austria = autostrada
traversezi austria tot pe autostrada
adispan
 
Mesaje: 10598
Membru din: 06 Iul 2006, 20:35
Localitate: Bucuresti
Maşina: FF2 2006 hatch 1.4i 80 CP
VIN: WF03XXGCD36M19528

Re: Cel mai bun/scurt traseu spre Germania (Bucuresti-Dortmund)

Mesajde bricy » 29 Noi 2010, 20:22

Asta primavara am venit cu cineva din Croatia prin Serbia si l-au umflat politaii de frontiera lejer de 90 de euro pentru ca nu avea asigurare pe Serbia. Asa k daca vrei sa o iei pe acolo fa-ti asigurarea din tara si nu te astepta la autostrazi prea stralucite.
"Nu întrebaţi ce poate să facă ţara pentru voi, întrebaţi-vă ce puteţi face voi pentru ţară"
Avatar utilizator
bricy
1nsane Member
 
Mesaje: 3374
Membru din: 11 Sep 2009, 12:15
Localitate: Tecuci
Maşina: Focus 2002 2.0i 131cp Brc
VIN: WF0NXXGCDN1P72637

Re: Cel mai bun/scurt traseu spre Germania (Bucuresti-Dortmund)

Mesajde KorRedDevil » 29 Noi 2010, 21:59

RCA-ul meu e valabil si pentru Serbia. Nu mai zic de Casco. Daca te referi la asigurarea medicala, bineinteles ca o fac pentru toata Europa, ca nu se stie. cat despre autostrazi: am batut autostrazile lor (ale sarbilor) chiar in aceasta vara-toamna. Nu sunt stralucite, dar sunt OK. Sunt peticite pe ici pe colo, dar nu sunt nici gauri, nici "trambuline". La 120 km/h (+ 10/15 km/h, daca te tine punga :)), cat e limita la ei, mergi OK. Nu mai zic ca nu e balamucul de la noi :)

In fine, probabil ca voi opta pentru Bucuresti-Pitesti-Craiova-Tr.Severin- Timisoara-Cenad. Se pare ca ai nostri au reusit sa reabiliteze, in sfarsit mare parte din DN6 (parca) , adica Tr.Severin- Timisoara. Nu de alta, dar parca n-as vrea sa fac vlea Oltului pe timp de iarna. :)
KorRedDevil
Avatar utilizator
KorRedDevil
Incepator
 
Mesaje: 7
Membru din: 05 Iun 2010, 16:02
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Fiesta, JH1 Fuja1, 2007, 1242 cm2, 75 CP, standard
VIN: WF0HXXGAJH7E48993

Re: Cel mai bun/scurt traseu spre Germania (Bucuresti-Dortmund)

Mesajde joe06 » 29 Noi 2010, 23:20

Eu folosesc Valea Oltului si vara si iarna. Parerea mea e ca traseul cel mai bun este B-Pitesti-Valcea-Sibiu-Deva-Arad-Vama. Daca mergi sambata, drumul e liber si poti sa mergi destul de tare. Pana la Arad cred ca faci maxim 6 ore, si apoi pana in vama maxim o ora, nu mai stiu exact cati km. sunt.
Bucuresti-Severin drumul e bun, dar apoi cred ca tot varza este pana la Lugoj. Lugoj-Timi-Cenad e bun.
Varianta rm valcea-horezu-tg jiu-petrosani-hateg-caransebes-lugoj timisoara, cred ca nu are rost.
joe06
Gold Member
 
Mesaje: 796
Membru din: 27 Mai 2007, 21:40
Localitate: Bucuresti

Re: Cel mai bun/scurt traseu spre Germania (Bucuresti-Dortmund)

Mesajde sanderoalex » 29 Noi 2010, 23:39

cred ca cel mai indicat e pe valea oltului-sibiu-deva....acum depinde pe unde vrei sa iesi,nadlac sau cenad,pana la seged e cam aceeasi distanta si pe la nadlac,si pe la cenad(de la deva),dar cred ca drumul e mai bun pe la nadlac(timisoara-cenad e cam nasol).un sfat prietenesc-nu opri in ungaria.pana la granita nu cred ca faci numai 6 ore(sunt peste 600 km pana la nadlac)
"În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea. În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te f... aşa cum vrea el."
Imagine
Avatar utilizator
sanderoalex
Gold Member
 
Mesaje: 582
Membru din: 29 Iun 2009, 17:53
Maşina: FORD FOCUS 2 facelift 1.6i 100hp 5DR

Re: Cel mai bun/scurt traseu spre Germania (Bucuresti-Dortmund)

Mesajde xetix » 30 Noi 2010, 05:32

Cel mai bun drum ar fi asa Bucuresti-Pitesti-Valcea-Sibiu-Arad ( Nadlac ) - Pe langa Szeged - Budapesta - (centura ,nu intra in oras ) - Tata -Györ - Viena (la fel centura ) - Linz- Regensburg si de acolo de descurci.E bine sa ai un gps ceva cu tine.Incearca sa eviti sa treci prin Serbia iti zic din propria experienta.Asa la unguri 7.5 euro rovinieta 10 zile la austrieci in jur de 8 euro si le nemti este gratis :) .Apropo nu baga cum intri Austria la Shell este foarte scumpa numa in caz de urgentza,urmatoarea find la 25 km.Inainte de intrare in Viena este un radar fix cu limitare de 100 km vine o panta mare.Cauciucuri de iarna minim 3 mm carne ca ai puso la nemti si la austrieci de te prinde.Drum bun
http://www.helpioana.ro

Binecuvantat este cel care nu asteapta recunostinta, caci acela nu va fi dezamagit.
Avatar utilizator
xetix
Gold Member
 
Mesaje: 803
Membru din: 31 Aug 2008, 10:03
Localitate: Sibiu/Friedrichshafen
Maşina: Ford Mondeo (B5Y) 2004 1.8l 125 cp
VIN: WF05XXGBB54A52019

Re: Cel mai bun/scurt traseu spre Germania (Bucuresti-Dortmund)

Mesajde b85xix » 30 Noi 2010, 08:29

Am vazut aici " nu intra prin Serbia si nu opri in Ungaria".. Mai exact de ce? Am facut de minim 50 de ori drumul bucuresti- munchen si am incercat toate variantele posibile si as sugera asa:
- bucuresti-valcea sibiu-deva -arad- turnu - drum bun insa aglomerat dar daca prinzi liber si mergi mai neregulamentar ajungi in 6 ore jumate ; apoi vama-szeged dn dupa care autostrada
- bucuresti -craiova- severin - clisura -serbia - budapesta -> recomand cu caldura , in serbia mergi pe DN cu 100-110 si este FOARTE lejer/putin aglomerat. Sa ai 10 euro pregatiti de orice eventualitate.
Ultima data cand am fost de la severin la timisoara era sa rup o bascula si am zis pas la traseul ala..poate l-au mai reparat dar oricum se merge mai bine prin Serbia .
Mai este o varianta viabila Buc- brasov- tg mures- Oradea , drumul este ata , la fel cu putin curaj daca mergi mai sustinut 7 ore esti la oradea de acolo ->Cenad Szeged totul e autostrada .Acest traseu este putin mai lung dar se compenseaza cu faptul ca e drumul impecabil .
De exemplu acum 3 zile am facut buc-tg murea oradea in 7 ore si nu am mers in afara legii.succes
Cand am incetat de a mai fi copii, am si murit!
Avatar utilizator
b85xix
Gold Member
 
Mesaje: 781
Membru din: 03 Aug 2006, 20:53
Localitate: bucuresti
Maşina: Mondeo mk 4 2.0 tdci titanium+extras 140si 3 cai frumosi

Re: Cel mai bun/scurt traseu spre Germania (Bucuresti-Dortmund)

Mesajde Buhani73 » 01 Dec 2010, 19:52

vezi ca apar cateva inexactitati:
-mai intai, deva-arad si apoi ce sa cauti la turnu???de la arad la nadlac apoi la mako te urci pe autostrada.probabil asta e cel mai folosit traseu, drumul e bun dar aglomerat
-apoi cu traseul tg mures-oradea, ce naiba sa caute la cenad??????iesi direct pe la bors apoi debrecen
ford focus hatchback 2001 1,8 tddi 90 cp
ford focus combi 2006 1,6 tdci 109 cp
Buhani73
1nsane Member
 
Mesaje: 1731
Membru din: 04 Oct 2007, 18:58
Localitate: Arad

Re: Cel mai bun/scurt traseu spre Germania (Bucuresti-Dortmund)

Mesajde ionutze2001 » 01 Dec 2010, 21:04

sall.drumul din severin la orsova este in lucru multe semafoare ,orsova timisoara este foarte bun .
Avatar utilizator
ionutze2001
Incepator
 
Mesaje: 81
Membru din: 17 Noi 2009, 22:45
Localitate: dr-tr-severin
Maşina: ford focus, 2001, 1.6,101cp

Re: Cel mai bun/scurt traseu spre Germania (Bucuresti-Dortmund)

Mesajde sanderoalex » 01 Dec 2010, 21:05

b85xix,818410 scrie:Am vazut aici " nu intra prin Serbia si nu opri in Ungaria"..

daca ai fi oprit in cele 50 de drumuri la munchen,ai fi vazut prin parcarile unguresti niste conationali mai colorati sau chiar bastinasi,cu ganduri foarte "pasnice".probabil ca tu mizezi pe faptul ca "mie nu mi se poate intampla".daca tragi la un hotel prin budapesta,e alta mancare...
"În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea. În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te f... aşa cum vrea el."
Imagine
Avatar utilizator
sanderoalex
Gold Member
 
Mesaje: 582
Membru din: 29 Iun 2009, 17:53
Maşina: FORD FOCUS 2 facelift 1.6i 100hp 5DR

Re: Cel mai bun/scurt traseu spre Germania (Bucuresti-Dortmund)

Mesajde Buhani73 » 02 Dec 2010, 16:38

KorRedDevil,818262 scrie:
bricy,818180 scrie:Asta primavara am venit cu cineva din Croatia prin Serbia si l-au umflat politaii de frontiera lejer de 90 de euro pentru ca nu avea asigurare pe Serbia. Asa k daca vrei sa o iei pe acolo fa-ti asigurarea din tara si nu te astepta la autostrazi prea stralucite.

RCA-ul meu e valabil si pentru Serbia. Nu mai zic de Casco. Daca te referi la asigurarea medicala, bineinteles ca o fac pentru toata Europa, ca nu se stie. cat despre autostrazi: am batut autostrazile lor (ale sarbilor) chiar in aceasta vara-toamna. Nu sunt stralucite, dar sunt OK. Sunt peticite pe ici pe colo, dar nu sunt nici gauri, nici "trambuline". La 120 km/h (+ 10/15 km/h, daca te tine punga :)), cat e limita la ei, mergi OK. Nu mai zic ca nu e balamucul de la noi :)

In fine, probabil ca voi opta pentru Bucuresti-Pitesti-Craiova-Tr.Severin- Timisoara-Cenad. Se pare ca ai nostri au reusit sa reabiliteze, in sfarsit mare parte din DN6 (parca) , adica Tr.Severin- Timisoara. Nu de alta, dar parca n-as vrea sa fac vlea Oltului pe timp de iarna. :)



dar de ce nu incerci wizz air? si scapi de toate aceste probleme..
sau trebuie sa mergi neaparat cu masina?
ford focus hatchback 2001 1,8 tddi 90 cp
ford focus combi 2006 1,6 tdci 109 cp
Buhani73
1nsane Member
 
Mesaje: 1731
Membru din: 04 Oct 2007, 18:58
Localitate: Arad

Re: Cel mai bun/scurt traseu spre Germania (Bucuresti-Dortmu

Mesajde adneycandy » 01 Apr 2016, 13:51

despre autostrazi: am batut autostrazile lor (ale sarbilor) chiar in aceasta vara-toamna. Nu sunt stralucite, dar sunt OK. Sunt peticite pe ici pe colo, dar nu sunt nici gauri, nici "trambuline". La 120 km/h (+ 10/15 km/h, daca te tine punga :)), cat e limita la ei, mergi OK. Nu mai zic ca nu e balamucul de la noi :)



waleeed
adneycandy
Incepator
 
Mesaje: 1
Membru din: 01 Apr 2016, 13:48
Maşina: Ford

Re: Cel mai bun/scurt traseu spre Germania (Bucuresti-Dortmu

Mesajde RAZWAN » 12 Ian 2018, 12:08

Salutare ! Intenționez în primăvară să merg până în Germania și traseul ar fi: Bacau-Oradea- Ungaria-Austra-Germania (Köln). După o noapte cazare la Oradea plec spre Budapesta si autostrazile M1, A4, A3 etc. Ce taxe trebuiesc plătite, cu ce valori si unde se plătesc? Unde pot alimenta convenabil in Austria? Si totodata o cazare buna in Austria stie cineva? Ce sfaturi aveti pentru acest traseu? Multumesc !!!
Ford MONDEO Ghia,2.0 TDCI, gearbox 6+1, 131-CP, nov.2003, euro-4, bestiala masina...
si un"Focos"combi, TDDI, 2005, euro-3, albastru met.
Avatar utilizator
RAZWAN
Incepator
 
Mesaje: 512
Membru din: 20 Oct 2007, 23:21
Localitate: BACAU
Maşina: Ford Mondeo MK3
VIN: Wxxxxxxxxxxxxxxxx

Re: Cel mai bun/scurt traseu spre Germania (Bucuresti-Dortmu

Mesajde ghytza333 » 12 Ian 2018, 12:28

Ai de platit vigneta pt Ungaria si Austria,se gasesc in vama sau benzinarii inainte de frontiere cu vreo 100 de km.
Germania e moca.Ca si tarife nu mai stiu cum mai e dar undeva la 20 de eur pt tranzit pt amandoua tarile cred.
ghytza333
Gold Member
 
Mesaje: 824
Membru din: 28 Dec 2016, 20:19
Localitate: Brasov
Maşina: Ford Mondeo 2.0TDCI,115CP,2005
VIN: WF0WXXGBBW5R29812


Înapoi la Călătorii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 7 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 7 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login