Dealerii Ford din Romania

Proleasing Motors - Dealer Ford in Prahova,Buzau & Dambovita

Cum stau cu service-ul, cum se comporta la achizitionarea masinii, la reparatiile in garantie

Moderatori: DGAlexandru, verga_Cip

Proleasing Motors - Dealer Ford in Prahova,Buzau & Dambovita

Mesajde proleasing_motors » 17 Dec 2010, 14:52

Bun gasit tuturor,

Incepand de astazi deschidem un nou topic legat de dealer-ul Proleasing Motors.
Asteptam sa postati intrebari, observatii, nemultumiri si altele legate de reprezentantele Proleasing Motors din Blejoi (langa Ploiesti), Targoiste sau Buzau urmand ca noi sa va raspundem in cel mai scurt timp.

Va dorim o zi cat mai buna in continuare!
Avatar utilizator
proleasing_motors
 
Mesaje: 161
Membru din: 03 Noi 2010, 09:38
Localitate: PLOIESTI

Re: Proleasing Motors - Dealer Ford in Prahova,Buzau & Dambovita

Mesajde valyxp » 17 Dec 2010, 16:03

Buna ziua !
Cat costa schimbat:(distributie,pompa de apa,filtru motorina,buijii) cu piesele mele? Pentru c-max 2.0 136CP
Ford Focus C-Max 2004/2.0 TDCI/136 CP/17"/DPF/Ghia/Auxiliary Heater/Navi/Xenon
Avatar utilizator
valyxp
Incepator
 
Mesaje: 16
Membru din: 30 Aug 2008, 11:27
Localitate: Gaesti
Maşina: FORD FOCUS C-MAX 2.0 GHIA 136CP
VIN: WF0MXXGCDM4K88248

Re: Proleasing Motors - Dealer Ford in Prahova,Buzau & Dambovita

Mesajde proleasing_motors » 17 Dec 2010, 17:04

buna ziua,
d-le valyxp, va multumim pentru postare, v-am transmis oferta pe PM.

Un weekend cat mai placut! :)
Avatar utilizator
proleasing_motors
 
Mesaje: 161
Membru din: 03 Noi 2010, 09:38
Localitate: PLOIESTI

Re: Proleasing Motors - Dealer Ford in Prahova,Buzau & Dambovita

Mesajde joe06 » 17 Dec 2010, 20:19

Bine ca ati venit pe forum. Nu prea cred ca o sa va placa ce cititi despre voi pe aici.
Si nu inteleg de ce faceti ofertele pe PM si nu postati pretul direct aici sa vedem toti.
joe06
Gold Member
 
Mesaje: 796
Membru din: 27 Mai 2007, 21:40
Localitate: Bucuresti

Re: Proleasing Motors - Dealer Ford in Prahova,Buzau & Dambovita

Mesajde proleasing_motors » 20 Dec 2010, 09:07

Buna dimineata tuturor,
D-le joe06 va multumim pentru urarile de bun venit!
Deoarece nu consideram ca este cazul sa intram in polemici pe teme ce nu au legatura cu acest topic, va vom spune doar ca va stam la dispozitie pentru orice informatii legate de ofertele auto si de mentenanta masinii Ford pe care o detineti.
Mentionam ca pentru ofertele de service avem nevoie sa mentionti tipul si VIN-ul masinii pentru care solicitati informatiile.
Va multumim pentru postare.

Va dorim o saptamana cat mai buna!
Avatar utilizator
proleasing_motors
 
Mesaje: 161
Membru din: 03 Noi 2010, 09:38
Localitate: PLOIESTI

Re: Proleasing Motors - Dealer Ford in Prahova,Buzau & Dambovita

Mesajde joe06 » 20 Dec 2010, 11:32

Nu intram in polemici, doar va spuneam despre parerea oamenilor despre voi si in general despre reprezentantele Ford.
Cat despre mentenanta masinii mele, nu am nevoie de niciun sfat sau oferta pentru ca nu calc niciodata printr-o reprezentanta Ford din Romania. Tin la masina mea totusi.
joe06
Gold Member
 
Mesaje: 796
Membru din: 27 Mai 2007, 21:40
Localitate: Bucuresti

Re: Proleasing Motors - Dealer Ford in Prahova,Buzau & Dambovita

Mesajde gangea » 20 Dec 2010, 12:31

Ca om patit cu alte service-uri (altele decat reprezentanta), iti propun sa te mai gandesti.
Pana una alta doar reprezentantele sunt agreeate de producator, si nu alte service-uri.
Desigur, nu sunt perfecti nici cei de la Proleasing.
Insa daca sti sa vorbesti, si iti cunosti drepturile si ti le aperi, cu siguranta vei gasi intelegere (valabil pentru oricine si orice reprezentanta).
Daca ai coborat din copac si nu stii inca sa te semnezi, nu astepta sa primesti respect doar fiindca ai masina ford (valabil pentru oricine).
Apreciez deschiderea celor de la Proleasing, de a "infrunta inamicu" pe forum.
Cei care ati avut probleme, aveti acum posibilitatea sa discutati "fata in fata".
Eu am avut cateva "intalniri" cu cei de la Proleasing si per ansamblu sunt ok (in ceea ce inseamna lucrari de tinichigerie, mecanica motor)- cu infinit mai mult peste orice service neautorizat sa repare ford.
Despre preturi se poate discuta la infinit....

Eu le propun sa faca ceva, cumva, sa ii mai inveseleasca putin pe baietii de la receptie service sau comanda piese. Cateodata parca sunt prea morocanosi.

PS. nu lucrez la ei si nici nu sunt ruda cu cineva sau altcineva din conducere, dar trebuie exprimat si un punct de vedere cat mai obiectiv (atat cat este omeneste posibil).
Actual FF2
ex FF1 , dezmembrez focus 1.8 tddi, 90cp, C9DB - proprietar
gangea
Member
 
Mesaje: 301
Membru din: 03 Sep 2010, 12:53
Localitate: Ploiesti
Maşina: Focus 2, 1.6 tdci, G8DA, 109+ cai
VIN: WF05XXGCD57E80920

Re: Proleasing Motors - Dealer Ford in Prahova,Buzau & Dambovita

Mesajde proleasing_motors » 20 Dec 2010, 13:41

buna ziua d-le gangea

Va multumim pentru cuvintele frumoase si pentru observatii!
Respectam opiniile oricarui utilizator al acestui forum, pozitive sau negative deoarece consideram ca acestea reprezinta un alt punct de vedere asupra muncii noastre si ne ajuta sa o imbunatatim.

O zi cat mai buna!
Avatar utilizator
proleasing_motors
 
Mesaje: 161
Membru din: 03 Noi 2010, 09:38
Localitate: PLOIESTI

Re: Proleasing Motors - Dealer Ford in Prahova,Buzau & Dambovita

Mesajde joe06 » 20 Dec 2010, 17:03

gangea culmea e ca nu am coborat din copac si stiu si sa ma semnez, iar respect nu astept doar pentru ca am masina Ford, care nu este o masina de lux sau unicat ca sa impuna respect. Respectat trebuie sa fie orice om indiferent daca conduce Dacia sau Ferrari.
Daca tu vrei sa lucrezi cu ei sau cu orice alta reprezentanta nu ai decat. Eu unul nu calc prin reprezentante, indiferent care, prefer sa lucrez cu mecanici buni si cu experienta, care pana acum au demonstrat ca sunt infinit mai buni decat orice mecanic dintr-o reprezentanta. Am avut ocazia sa merg prin multe reprezentante si stiu ce se intampla pe acolo, asa ca Fordul si cei de la proleasing_motors nu fac exceptie. Despre preturi nu discut, daca lucrarea e de calitate inteleg sa fie si pretul pe masura, dar doar atunci.
Cei de la proleasing_motors, nu au de ce sa se supere, atata timp cat au intrat pe un forum public trebuie sa-si insuseasca si criticile. Eu stiu ca ar vrea sa fie 99% pareri pro si 1% contra, dar din pacate procentajul este exact invers si asta nu e valabil doar la ei ci in general la reprezentantele din Romania.
In privinta comunicarii eu prefer sa fie moracanosi sau mai stiu eu cum, dar sa faca treaba cum trebuie, decat sa incerce sa ma abureasca cu vorbe frumoase si vrajeli si sa nu aibe habar sa repare/schimbe ceva elementar la masina (aici nu vorbesc de proleasing_motors)
joe06
Gold Member
 
Mesaje: 796
Membru din: 27 Mai 2007, 21:40
Localitate: Bucuresti

Re: Proleasing Motors - Dealer Ford in Prahova,Buzau & Dambovita

Mesajde concaten1 » 20 Dec 2010, 19:41

Se pare ca echipa Proleasing a initiat un demers laudabil pentru care ii felicit...
Am facut 3 revizii la Proleasing. Masina merge exemplar. Preturile sunt in regula.
Se simte o schimbare in atitudinea echipei din Targoviste care se incadreaza in ceea ce se numeste profesionism. E de asemenea de remarcat programul de fidelizare a clientilor si ofertele de sezon.
Parerea mea este ca argumentele pro si contra trebuie aduse in cunostiinta de cauza...
Asa este foarte usor sa spui ca Neste e mai bun ca si Colina, sau ca Royal Motors nu fac doi bani... Lucruri neadevarate. Ca sa probezi si sa compari asa ceva trebuie sa mergi cu masina numai prin service-uri, fapt imposibil din punct de vedere temporal si financiar.

P.S. joe06 te contrazici singur:
"Eu unul nu calc prin reprezentante, indiferent care..."
si apoi:
"...Am avut ocazia sa merg prin multe reprezentante si stiu ce se intampla pe acolo..."
Avatar utilizator
concaten1
Gold Member
 
Mesaje: 937
Membru din: 14 Dec 2008, 21:46
Localitate: Targoviste
Maşina: Ford Fiesta 1.25 75 CP 2007 Silver

Re: Proleasing Motors - Dealer Ford in Prahova,Buzau & Dambovita

Mesajde joe06 » 20 Dec 2010, 21:59

Nu ma contrazic.
Poate nu s-a inteles prea bine, dar vreau sa zic ca nu merg cu masina mea la reparatii. Am ajuns prin reprezentante de tot felul, nu doar Ford, cu probleme de serviciu, ca sa zic asa si vazand cam ce se intampla pe acolo, am renuntat sa duc masina mea intr-o reprezentanta, fie si doar pentru o simpla revizie. Cand era masina noua am fost si la 2 revizii si am ramas dezamagit de fiecare data, vazand cata incompetenta e prin reprezentante, asa ca am preferat sa renunt si la garantie si sa stiu ca mi se face revizia cum trebuie si ce trebuie schimbat se schimba in fata mea. Alte probleme, spre norocul meu, nu am avut pana acum, dar daca o sa am, cu siguranta nu am ce sa caut la o reprezentanta unde nu stiu sa schimbe un filtru de motorina si aici nu ma refer la proleasing_motors. Deci ce sa-i mai cer mecanicului aluia sa faca o diagnoza sau sa repare ceva pe la motor, turbina etc.
joe06
Gold Member
 
Mesaje: 796
Membru din: 27 Mai 2007, 21:40
Localitate: Bucuresti

Re: Proleasing Motors - Dealer Ford in Prahova,Buzau & Dambovita

Mesajde R Z F » 20 Dec 2010, 23:53

hm... eu cu Targovistea sunt clientul cel mai dur si cel mai exigent...

mi-au facut si treaba buna, uneori... dar mi-au scos si peri albi (de cele mai multe ori) pentru probleme de garantie pe care, parca, ar fi dat-o de la ei din buzunar...

cea mai de mentionat problema a fost sa ma cert cu ei 3 ani de zile ca am probleme la volanta de cand era masina noua... si sa semnez devizul de plata in cazul in care ar fi spus ei ca nu e nicio problema... sa ne certam ca chiorii 3 zile la rand... iar cand au desfacut cutia de pe masina, sa nu mai zica nici "mac" observand ca volanta are joc 4 cm, fata de 5 mm cat e relativ normal...

deasemenea, am schimbat 2 casete de directie pe garantie, cele noi venind la fel de proaste ca cele stricate... si am schimbat si planetarele

in rest (daca mai ramane ceva :)) ), numai de bine: deja sunt relativ prieten cu baietii de la receptie pe care ii uraste toata lumea, ptr ca eu merg la proleasing cel putin o data pe luna, iar ei au inteles ca nu sunt suparat pe ei personal, ci pe serviciul care mi se presteaza, serviciu care nu e conform pretentiilor mele, rezultand in functionarea neconforma a masinii

asadar, Vlad, sau oricine e in spatele acestui nick-name, atunci cand o sa imi rezolvati TOATE problemele pe care le semnalez eu la masina ( si care intra pe garantie, ca daca ar fi pe plata client, mi le-ati rezolva instant ;) ), atunci o sa va respect si o sa va vorbesc de bine...

si apropo... domnul cu mustata care e sef de service in lipsa lui Stancu e super simpatic, in sensul ca recunoaste cand clientul isi argumenteaza opinia si cand are dreptate... cel putin pe mine nu m-a contrazis inca

seara buna
Asta-i tot, ne vedem pe strazi / Te las sa iti combini mashina cu ce crezi
avem doua roti la sol, mereu e una dintre ele / avem un motor si-o viata intreaga fara portiere
avem demnitate, ingenunchiem doar in viraj / avem urlete-n pistoane, in loc de basi in portbagaj
R Z F
Gold Member
 
Mesaje: 906
Membru din: 02 Feb 2010, 00:48
Localitate: Sector 3
Maşina: Ghia X RS-look
VIN: wf05xxgcd57s01178

Re: Proleasing Motors - Dealer Ford in Prahova,Buzau & Dambovita

Mesajde concaten1 » 21 Dec 2010, 07:53

R Z F din cate am inteles in ceea ce ai mentionat, se pare ca ai rezolvat toate problemele cu care te-ai confruntat tot la Proleasing. Daca nu ai fi fost multumit de serviciile lor ai fi putut opta pentru alti dealeri Ford din Bucuresti sau eventual Pitesti.

Probabil ca asa suntem noi românii, inainte sa ne imprietenim tragem o cearta zdravana :D

Revenind on-topic, ar fi de interes sa postati in acest topic ofertele de sezon, oferte pentru piese consumabile, chiar si produse Ford Boutique intrucat newsletter-ul Proleasing este cam rezumativ.
Avatar utilizator
concaten1
Gold Member
 
Mesaje: 937
Membru din: 14 Dec 2008, 21:46
Localitate: Targoviste
Maşina: Ford Fiesta 1.25 75 CP 2007 Silver

Re: Proleasing Motors - Dealer Ford in Prahova,Buzau & Dambovita

Mesajde proleasing_motors » 21 Dec 2010, 11:23

Buna dimineata tuturor,

Va multumim pentru postari!
Va suntem recunoscatori daca ne veti semnala si pe viitor toate aspectele colaborarii cu Proleasing Motors.
Ne straduim sa construim relatii durabile, bazate pe incredere si respect cu clientii nostri. Atunci cand considerati ca am gresit, va rugam sa ne comunicati, astfel incat sa putem analiza fiecare situatie si sa luam masurile corespunzatoare.


Referitor la newsletterul pe care il primiti de la noi lunar, acesta este intr-adevar rezumativ datorita conceptului acestui material informativ. Rolul lui nu e de a prezenta toate ofertele in detaliu, ci de a starni interesul cititorului, de a-l determina sa ne contacteze pentru oferta personalizata.
Trimiterea intr-un newsletter a ofertelor complete de sezon, consumabile, etc, ar face ca materialul sa fie greu de trimis (datorita dimensiunilor sale) dar si de citit.

O zi cat mai buna!
Avatar utilizator
proleasing_motors
 
Mesaje: 161
Membru din: 03 Noi 2010, 09:38
Localitate: PLOIESTI

Re: Proleasing Motors - Dealer Ford in Prahova,Buzau & Dambovita

Mesajde Mihai R » 21 Dec 2010, 11:37

Ati putea pune varianta detaliata ca si atasament. :D

- Volvo V90 2021 / B4 Polestar Engineered / 220CP / Thunder Grey / R-Design - 35.400km @ 01.2024
- Volvo XC60 2023 / B5 / 250CP / Thunder Grey / R-Design - 2.990km @ 01.2024
- Volvo V60 MK2 2020 / D4 / 190CP / Ice White / R-Design - 40.500km @ 01.2024
- Volvo XC40 MK1 2020 / T3 / 163CP / Glacier Silver / R-Design - 26.900km @ 01.2024

EX: Ford Focus MK3 2013 TOPIC DEDICAT // Skoda Superb MK3 2018 // Mini Cooper 2018 // Ford Mondeo MK5 2016 ( TOPIC DEDICAT ) // Ford Fiesta MK7 2016 // Ford Focus MK2 2008 ( TOPIC DEDICAT ) // Ford Kuga MK1 2008
Avatar utilizator
Mihai R
 
Mesaje: 5276
Membru din: 31 Mai 2008, 13:40
Localitate: Taunusstein Germania / Bucuresti Romania
Maşina: Volvo V90, B4 Polestar Engineered, 220CP, R-Design

Re: Proleasing Motors - Dealer Ford in Prahova,Buzau & Dambovita

Mesajde proleasing_motors » 21 Dec 2010, 11:59

Proleasing Motors va recomanda solutia completa pentru Ford Focus: 4 jante echipate cu anvelope de iarna de la 1760 lei cu TVA!*.

Pentru oferta completa de jante si anvelope de iarna va stam la dispozitie la numerele de telefon:
0730.018 167/ 0244.516 101 – Prahova
0731.039 664/ 0238.406 191 – Buzau
0727.738 667/ 0245.206 262 - Aninoasa

adresa de e-mail: relatii.clienti@proleasing.ro,

sau, bineinteles, puteti solicita informatii pe acest topic urmand ca noi sa raspundem in cel mai scurt timp!

*Oferta valabila pana la 31 decembrie 2010
Avatar utilizator
proleasing_motors
 
Mesaje: 161
Membru din: 03 Noi 2010, 09:38
Localitate: PLOIESTI

Re: Proleasing Motors Finala Finalelor

Mesajde comsam » 23 Dec 2010, 14:00

Dragi cititori,

In toata incapatanarea mea de a incerca sa schimb ceva, mi-am continuat demersul de a rezolva aceasta situatie.Timpul mi-a aratat ca un client nemultumit nu reprezinta nimic pentru aceasta companie.Totusi sunt un om capos din fire si nu imi place lucrul neterminat si nedrept.
Am incercat sa contactez toate forurile care ma pot ajuta, ca o paranteza eu chiar cred in ideea antreprenoriat si inteleg eforturile oamenilor care fac afaceri in Romania, mai mult le inteleg frustrarile.Ce nu pot intelege eu este cum o companie cu un asemenea Brand isi poate permite sa gestioneze astfel o situatie care s-ar fi putut rezolva foarte usor.Ca sa nu o lungesc in toate demersurile mele am cerut doar sa fiu inteles in calitate de client suma ceruta retur nu depaseste 100 Ron si cred ca pentru Brandul Ford e o valoare nesemnificativa.
Mai jos puteti urmari toata corepsondenta precum si raspunsul oficial venit de la Ford Romania.
Concluzia o trageti voi:(
Enjoi:)

Ps: Se citeste din josul paginii !

Stimata doamna Leoveanu,

Va multumesc pentru amabilitatea de acare ati data dovada, cel putin mi-a raspuns cineva.
Pe facturile mele scrie Ford - Proleasing Motors si in calitate de cumparator ma asteptam la un raspuns inca din luna August.
Cerintele mele sunt in stricta concordanta cu legea Legea nr. 449/2003, republicata 2008, privind vanzarea produselor si garantiile asociate acestora. Am atasat paragrafele din lege la care am facut apel .
Din pacate raspunsul dumneavoastra nu este sub nici o forma multumitor.
Cred ca acest incident reprezinta un mare deficit de imagine pentru Brandul FORD
Am sa recurg la ultima forma de protest pe care mi-o pot permite.
Intentionez sa trimit acest mail catre presa din Romania.

O zi frumoasa,
Mihai Comsa


Art. 11
(1) In cazul lipsei conformitatii, consumatorul are dreptul de a solicita vanzatorului, ca masura reparatorie, inlocuirea sau repararea produsului in functie de optiunea sa, in fiecare caz fara plata, cu exceptia situatiei in care aceasta solicitare este imposibila sau disproportionata.
(2) O masura reparatorie va fi considerata ca disproportionata, daca ea impune vanzatorului costuri care sunt nerezonabile in comparatie cu cealalta masura reparatorie, luandu-se in considerare:
a) valoarea pe care ar fi avut-o produsele daca nu ar fi existat lipsa de conformitate;
b) importanta lipsei de conformitate;
c) daca cealalta masura reparatorie ar putea fi realizata fara un inconvenient semnificativ pentru consumator.
(3) O masura reparatorie va fi considerata ca imposibila daca vanzatorul nu are un produs identic pentru inlocuire.
(4) Orice reparare sau inlocuire a produselor va fi facuta in cadrul unei perioade rezonabile de timp, stabilita de comun acord intre vanzator si consumator, si fara niciun inconvenient semnificativ pentru consumator, luandu-se in considerare natura produselor si scopul pentru care acesta a solicitat produsele.

Art. 13
Consumatorul poate solicita o reducere corespunzatoare a pretului sau rezolutiunea contractului in oricare dintre urmatoarele cazuri:
a) daca nu beneficiaza nici de repararea, nici de inlocuirea produsului;
b) daca vanzatorul nu a luat masura reparatorie intr-o perioada de timp rezonabila;
c) daca vanzatorul nu a luat masura reparatorie, conform art. 11 alin. (4), fara inconveniente semnificative pentru consumator.


________________________________________
From: "Rcro, C (C.)" <crcro@ford.com>
To: Mihai Comsa <mhcomsa@yahoo.com>
Sent: Thu, December 9, 2010 12:27:08 PM
Subject: RE: Fw: contact marsharier Ph-11-MHF Proleasing Motors Ploiesti
Buna ziua,

Problema prezentata tine strict de garantia lucrarii efectuate de catre dealer si trebuie rezolvata de catre dealerul respectiv. Mai jos aveti raspunsul dealerului Proleasing motors Ploiesti:

{Intr-adevar, sonda a mai fost schimbata in decembrie 2009 si mai 2010.
In luna august a revenit pentru aceeasi problema, insa, la verificari mai amanuntite, s-a constatat ca era necesara si inlocuirea conductei de inalta presiune de la pompa de injectie (pierdea motorina). Deoarece livrarea acestei piese s-a facut destul de anevoios (era exact perioada de inceput a colaborarii directe cu Ford, procedura cu comanda nu era bine stabilita), clientul a renuntat la aceasta comanda si a preferat schimbarea in alt service, ramanand ca la livrarea sondei de marsarier (in garantie) sa revina pentru schimbarea acesteia. Aceeasta piesa a fost livrata, colegii mei de la service au incercat in repetate randuri sa il contacteze pe dl. Comsa pentru programarea masinii in service, din pacate fara rezultat, deoarece sustine in continuare ca doreste returnarea sumei respective si nu schimbarea piesei. Nu se poate returna contravaloarea piesei deoarece ea se schimba in garantie.}

Cu stima,
Ludmila Leoveanu
Analist Centrul Relatii Clienti Ford
Telefon: 0372516926


________________________________________
From: Mihai Comsa [mailto:mhcomsa@yahoo.com]
Sent: 07 December 2010 14:56
To: Rcro, C (C.)
Subject: Fw: Fw: contact marsharier Ph-11-MHF Proleasing Motors Ploiesti
Stimata Companie Ford Romania,

Va contactez in legatura cu numeroasele sesizari pe care le-am facut catre Proleasing Motors Ploiesti ANPC Prahova ANPC Bucuresti.
Imi doresc un raspuns oficial in legatura cu aceasta situatie .
Va stau cu placere la dispozitie in legatura cu orice detaliu.



O zi placuta,
Mihai Comsa
Tel:0724 72 63 64


----- Forwarded Message ----
From: Mihai Comsa <mhcomsa@yahoo.com>
To: Reclamatii Bucuresti <reclamatii.bucuresti@opc.ro>
Sent: Tue, September 28, 2010 12:35:22 PM
Subject: Re: Fw: contact marsharier Ph-11-MHF Proleasing Motors Ploiesti
Buna ziua,

Asa cum mi-ati comunicat.
Ma numesc Mihai Comsa si locuiesc xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx.
Atasat veti regasi toate documentele primite de la service-ul cu pricina.
Multumesc anticipat pentru ajutor!


O zi placuta,
Mihai Comsa
Tel:0724 72 63 64

--- On Tue, 9/28/10, Reclamatii Bucuresti <reclamatii.bucuresti@opc.ro> wrote:

From: Reclamatii Bucuresti <reclamatii.bucuresti@opc.ro>
Subject: Re: Fw: contact marsharier Ph-11-MHF Proleasing Motors Ploiesti
To: "Mihai Comsa" <mhcomsa@yahoo.com>
Date: Tuesday, September 28, 2010, 11:28 AM

Conform Legii Petitilor reclamatia trebuie sa contina nume, prenume si adresa petentului.
In caz contrar se claseaza din lipsa de informatii.
Va rugam sa reveniti cu o noua reclamatie care sa indeplineasca conditiile prezentate mai sus. Pentru mai multe informatii va rugam sa consultati pagina web a ANPC http://www.anpc.gov.ro – link-ul INFO Reclamatii.
----- Original Message -----
From: Mihai Comsa
To: reclamatii.bucuresti@opc.ro
Sent: Monday, September 27, 2010 10:22 AM
Subject: Re: Fw: contact marsharier Ph-11-MHF Proleasing Motors Ploiesti

Stimata autoritate a Protectiei Consumatorului Bucuresti,

Va rog sa ma ajutati in legatura cu urmatoarea situatie:
Mi-am reparat masina de cateva ori la unitatea service Proleasing Motors Ploiesti.Pentru ca una din piesele schimbate se tot defecta am fost pus pe drumuri pentru un contact de marsarier care se tot strica. La ultima solicitare pe care am facut-o acestei companii am asteptat piesa care se tot strica de pe 9 August pana pe 23 August. Ghinioul a facut ca masina sa ramana in service-ul auto cu pricina in perioada 11-23 August( a aparut o alta defectiune) Pe 24 august 2010 am cerut in scris companiei Proleasing Motors in baza legii :449/2003, republicata 2008, privind vânzarea produselor si garanţiile asociate acestora, restituirea sumei de bani achitate la achizitioanarea si montarea initaiala a produsului.
Din pacate cei de la ANPC Prahova nu mi-au furnizat un raspuns oficial, am reusit sa vorbesc telefonic cu domnul Georgescu care mi-a explicat ca masina nu a stat 15 zile la dispozitia service-ului "desi m-am dus peste ei si ma vrut sa ii ard".
Am atasat acestui e-mail si documentele care fac referire la aceasta reparatie.

Multumesc anticipat!


O zi placuta,
Mihai Comsa
Tel:0724 72 63 64

--- On Fri, 9/24/10, Mihai Comsa <mhcomsa@yahoo.com> wrote:

From: Mihai Comsa <mhcomsa@yahoo.com>
Subject: Re: Fw: contact marsharier Ph-11-MHF Proleasing Motors Ploiesti
To: reclamatii.prahova@opc.ro
Cc: reclamatii.buzau@opc.ro, reclamatii.dambovita@opc.ro
Date: Friday, September 24, 2010, 10:18 AM
Stimata autoritate a Protectiei Consumatorului Prahova,

Acum o luna am trimis aceasta solicitare catre dumneavoastra si catre Compania Proleasing Motors.Din pacate nu am primit nici un raspuns oficial cu privire la aceasta solicitare.
Nu vreau sa devin rautacios insa am inceput sa am mari indoieli cu privire la felul in care s-a gestionat aceasta situatie.
Va rog respectuos sa ma ajutati.

O zi placuta,
Mihai Comsa
Tel:0724 72 63 64

--- On Thu, 8/26/10, Mihai Comsa <mhcomsa@yahoo.com> wrote:

From: Mihai Comsa <mhcomsa@yahoo.com>
Subject: Fw: contact marsharier Ph-11-MHF Proleasing Motors Ploiesti
To: reclamatii.prahova@opc.ro, reclamatii.buzau@opc.ro, reclamatii.dambovita@opc.ro
Cc: relatii.clienti@proleasing.ro
Date: Thursday, August 26, 2010, 12:01 PM
Buna ziua,

Am atasat aceasta cerere companiei Proleasing Motors Ploiesti.
Multumesc anticipat

O zi placuta,
Mihai Comsa
Tel:0724 72 63 64

--- On Tue, 8/24/10, Mihai Comsa <mhcomsa@yahoo.com> wrote:

From: Mihai Comsa <mhcomsa@yahoo.com>
Subject: contact marsharier Ph-11-MHF
To: relatii.clienti@proleasing.ro
Date: Tuesday, August 24, 2010, 5:15 PM

Stimata conducere a Proleasing Motors,

Ca urmare a relaţiei defectuoase cu Service-ul auto pe care îl conduceţi.
Vreau sa va anunţ ca sunt inca o data nemultumit de calitatea serviciilor pe care unitatea dumneavoastră le prestează.
Pe data de 9 august m-am prezentat la sediul dumneavoastră din Ploieşti pentru a remedia "lumini marşarier + senzor parcare" si pana azi 24.08.2010 nu mi s-a înlocuit piesa.
Menţionez ca aceasta piesa a mai fost schimbata in mai. Prima schimbare s-a făcut in luna decembrie 2009.
Ca urmare a neîndeplinirii obiligatiilor cu privire la garanţia produselor achiziţionate va solicit restituirea sumei achitate initial pentru "Contactul de marşarier si manopera de înlocuire."
Pentru aceasta fac apel la Legea nr.. 449/2003, republicata 2008, privind vânzarea produselor si garanţiile asociate acestora.
Aştept un răspuns pozitiv in legătura cu solicitarea de mai sus in caz contrar mă simt nevoit sa trimit acest solicitare la Protecţia consumatorului.


O zi placuta,
Mihai Comsa
Tel:0724 72 63 64
Mihai Comsa
tel:0724 72 63 64
adresa mail:mhcomsa@yahoo.com
Ford Focus 1,8 TDi 101 Cp, fabricat in 2004 Serie:wfofxxwpdf4s26327.
comsam
Incepator
 
Mesaje: 7
Membru din: 09 Apr 2009, 21:45
Maşina: Ford Focus 1.8 Tdci 101 cai
VIN: wfxxxxxxxxxxxxxxx

Re: Proleasing Motors - Dealer Ford in Prahova,Buzau & Dambovita

Mesajde proleasing_motors » 23 Dec 2010, 17:11

Buna ziua tuturor!
D-le Comsa,
Permiteti-ne sa va reamintim ca in data de 23.08.2010 cand ati ridicat masina de la service-ul Proleasing Motors, v-ati exprimat acordul cu privire la demararea procedurii de garantie pentru inlocuirea sondei de marsarier.
Reperul a fost livrat, iar consilierii service v-au contactat in mai multe randuri pentru a va programa pentru efectuarea lucrarii. Din pacate, ati refuzat de fiecare data.
Si ANPC a inregistrat sesizarea dumneavoastra, iar in urma analizei acesteia, in procesul constatator, in data de 13.09.2010 au fost consemnate urmatoarele: „Agentul economic a comandat piesa. Se va schimba in garantie gratuit. La ultima interventie nu a fost depasit termenul de 15 zile de la constatare”.

Consideram ca modul in care am procedat a fost unul corect, in conformitate cu prevederile legale si ne mentinem disponibilitatea de a va schimba sonda de marsarier in garantie, fara cheltuieli din partea dumneavoastra.
Multumim!

O dupa-amiaza cat mai buna!
Avatar utilizator
proleasing_motors
 
Mesaje: 161
Membru din: 03 Noi 2010, 09:38
Localitate: PLOIESTI

Re: Proleasing Motors - Dealer Ford in Prahova,Buzau & Dambovita

Mesajde valyxp » 23 Dec 2010, 19:58

De ce nu se poate sta langa mecanic ?
Ultima oară modificat de toxicristi pe 23 Dec 2010, 23:47, modificat de 7 ori în total.
Motiv: De aici au fost sterse mesaje off-topic. Topicul e pentru intrebari catre Proleasing si feedback din serviceurile si showroom-urile lor, nu topic general de discutii despre dealerii Ford din Romania! Acuzatiile/problemele trebuie probate!
Ford Focus C-Max 2004/2.0 TDCI/136 CP/17"/DPF/Ghia/Auxiliary Heater/Navi/Xenon
Avatar utilizator
valyxp
Incepator
 
Mesaje: 16
Membru din: 30 Aug 2008, 11:27
Localitate: Gaesti
Maşina: FORD FOCUS C-MAX 2.0 GHIA 136CP
VIN: WF0MXXGCDM4K88248

Re: Proleasing Motors - Dealer Ford in Prahova,Buzau & Dambovita

Mesajde proleasing_motors » 24 Dec 2010, 11:32

Buna ziua tuturor,
Domnule valyxp,
Va asiguram de faptul ca va intelegem punctul de vedere cu privire la dorinta de a asista la lucrarea care se efectueaza in atelier la masina dvs.
Motivele pentru limitarea accesului in atelier sunt legate in primul rand de normele legale privind protectia muncii si de siguranta dumneavoastra in atelier printre echipamente, scule si diverse substante.
Pentru al 2-lea motiv este suficient sa va ilustram un exemplu:
Imaginati-va ca toti clientii ar putea circula prin service la masinile lor, iar la terminarea lucrarii, dupa ce va ridicati masina observati (dvs sau alti clienti) noi zgarieturi pe aceasta sau constatati ca va lipsesc obiecte din masina.
Din pacate nu ne putem asuma raspunderea pentru asemenea situatii, singurul mod prin care ne putem asigura ca dumneavoastra si masina dumneavoastra sunteti in siguranta este acela de a limita accesul in atelier.

Puteti insa observa lucrarea prin geamurile salii de asteptare care este langa atelier sau puteti sa va petreceti timpul savurand o cafea, vizionand programul preferat la TV sau navigand pe internet!
Va multumim!
O zi cat mai buna!
Avatar utilizator
proleasing_motors
 
Mesaje: 161
Membru din: 03 Noi 2010, 09:38
Localitate: PLOIESTI

Re: Proleasing Motors - Dealer Ford in Prahova,Buzau & Dambovita

Mesajde Oklahoma » 24 Dec 2010, 12:45

Felicitari echipei PROLEASING pentru postari si pentru lamurile aduse colegilor din acest forum !!!!!
Succes !!!
Avatar utilizator
Oklahoma
Gold Member
 
Mesaje: 527
Membru din: 22 Dec 2008, 20:14
Localitate: Ploiesti
Maşina: Ford Focus 2 , 1.6 cc, 100cp - 2005

Re: Proleasing Motors - Dealer Ford in Prahova,Buzau & Dambovita

Mesajde proleasing_motors » 24 Dec 2010, 12:49

Din pacate in urmatoarele doua zile nu vom putea raspunde postarilor pe acest forum insa de saptamana viitoare va stam din nou la dispozitie pentru intrebari sau probleme!

Noi, echipa Proleasing Motors va uram Craciun Fericit, un Mos darnic si petrecere frumoasa alaturi de cei dragi!

Felicitare Craciun.JPG
Avatar utilizator
proleasing_motors
 
Mesaje: 161
Membru din: 03 Noi 2010, 09:38
Localitate: PLOIESTI

Re: Proleasing Motors - Dealer Ford in Prahova,Buzau & Dambovita

Mesajde proleasing_motors » 24 Dec 2010, 13:00

D-le Oklahoma,
Va multumim pentru urari si pentru cuvintele frumoase!

Inca odata va uram Sarbatori Fericite, multe bucurii si impliniri!
Avatar utilizator
proleasing_motors
 
Mesaje: 161
Membru din: 03 Noi 2010, 09:38
Localitate: PLOIESTI

Re: Proleasing Motors - Dealer Ford in Prahova,Buzau & Dambovita

Mesajde gangea » 24 Dec 2010, 16:30

Din cate am inteles s-a dat o lege care ii permite clientului sa asiste la lucrari.
Cei interesati sa verifice.

Obs:
Intrucat am observat sa valoarea preturilor la piese (de origine) in unele cazuri este aproape dubla la dvs. in comparatie cu alte societati comerciale, va propun sa reconsiderati valoarea adaos-ului comercial pe care il practicati.

Unii dintre noi aprecieaza calitatea lucrarilor de reparati pe care le efectuati, si pretul manoperei competitiv cu al oricarui alt service auto.

Astfel avand preturi mai "decente" la piese, cu siguranta ca vom alege sa le cumparam si montam la dvs. beneficiind astfel de o garantie reala.
Actual FF2
ex FF1 , dezmembrez focus 1.8 tddi, 90cp, C9DB - proprietar
gangea
Member
 
Mesaje: 301
Membru din: 03 Sep 2010, 12:53
Localitate: Ploiesti
Maşina: Focus 2, 1.6 tdci, G8DA, 109+ cai
VIN: WF05XXGCD57E80920

Re: Proleasing Motors - Dealer Ford in Prahova,Buzau & Dambovita

Mesajde toxicristi » 24 Dec 2010, 19:36

Exista un proiect de lege care ar urma sa oblige service-urile ori sa instaleze sisteme video, ori sa permita accesul in service. Pentru continuarea acestui subiect se va folosi sectiunea Legislatie. Daca va fi lege si daca Proleasing o va incalca, se va putea posta aici :)
Imagine "Aici, pe forum, eşti ceea ce scrii!"
Avatar utilizator
toxicristi
 
Mesaje: 7689
Membru din: 02 Ian 2007, 23:53
Localitate: Bucuresti / Brasov
Maşina: Focus 2002 1.8TDDi 90CP Bouvagon

Re: Proleasing Motors - Dealer Ford in Prahova,Buzau & Dambovita

Mesajde comsam » 24 Dec 2010, 20:51

Stimata companie Proleasing,

Va multumesc pentru ca dupa 4 luni aveti puterea de raspunde.
Raspunsurile dumneavoastra sunt tardive, nu au nici un un fundament legal si sunt jignitoare.
Cred ca doriti sa va reabilitati in fata clientilor dar veti putea face asta respectand clientii nu umilindu-i si tinandu-i in asteptare cu zilele.
Vreau sa va reamintesc ca am vizitat service-ul pe 9 August prima data si am trebuit sa vin de doua ori sa mi se spunsa ca e piesa arsa, pentru ca trebuias a mi se faca si verificare electrica si mecanica si uite ca nu se putea face in aceasi zi....
Daca numaram zilele, ies 15, o pot dovedi cu harti. Daca calculam pana in ziua in care am facut reclamatia sunt mai mult de 15 zile sigur. Atunci cand o piesa se defecteaza de mai multe ori in perioada de garantie si nu ii este inlocuita clientul are dreptul sa ceara restituirea sumei de bani.
Pentru ca tot vorbeati de date si termene unui client care face o reclamatie si i se raspunde in 30 zile conform legii. In mesajele anterioare v-am mentionat si legile la care am facut apel. V-am vizitat de multe ori in ultimul an si de fiecare data am platit dublu am consumat bani triplu, am consumat prea mult timp din viata mea sa primesc explicatii penibile pe Forumuri.
Sper ca cineva de la Ford Romania se va autosesiza in legatura cu calitatea serviciilor pe care le prestati.
Dupa facturi de aproape 13000 Ron intr-un an asa sunt tratat de aceasta companie, pentru ca am avut neobrazarea sa cer respect!!!!!!
Nu vreau sa mai comentez de calitatea reparatiilor dar daca vreti pot detalia!

Bafta multa la Clienti!
Sarbatori fericite!
Mihai Comsa
tel:0724 72 63 64
adresa mail:mhcomsa@yahoo.com
Ford Focus 1,8 TDi 101 Cp, fabricat in 2004 Serie:wfofxxwpdf4s26327.
comsam
Incepator
 
Mesaje: 7
Membru din: 09 Apr 2009, 21:45
Maşina: Ford Focus 1.8 Tdci 101 cai
VIN: wfxxxxxxxxxxxxxxx

Re: Proleasing Motors - Dealer Ford in Prahova,Buzau & Dambovita

Mesajde brycheta » 25 Dec 2010, 08:46

^^ Nu am vrut sa intervin in lunga ta poveste , dar nu crezi ca ne plictisesti cu problema ta ? Conform legii , nu ai cum sa primesti banii inapoi pe produs ci doar inlocuirea acestuia. E chiar atat de greu de inteles ? Devii plictisitor si penibil !
=))
Ultima oară modificat de toxicristi pe 25 Dec 2010, 09:21, modificat de 2 ori în total.
Motiv: Te rog nu cita mesajul anterior. Foloseste iconita ^^
Avatar utilizator
brycheta
Incepator
 
Mesaje: 10
Membru din: 02 Sep 2008, 09:06
Localitate: Ploiesti
Maşina: Ford Focus , 2007,1600cmc,100CP,Trend

Re: Proleasing Motors - Dealer Ford in Prahova,Buzau & Dambovita

Mesajde joe06 » 25 Dec 2010, 22:44

comsam,831887 scrie:Sper ca cineva de la Ford Romania se va autosesiza in legatura cu calitatea serviciilor pe care le prestati.
Dupa facturi de aproape 13000 Ron intr-un an asa sunt tratat de aceasta companie, pentru ca am avut neobrazarea sa cer respect!!!!!!
Nu vreau sa mai comentez de calitatea reparatiilor dar daca vreti pot detalia!


Comsan, nu te mai chinui sa te certi cu ei ca nu are rost. Ei fac tot ce stiu ei. Nu-i intereseaza parerea sau problemele tale, treaba lor e sa atraga cati mai multi fraieri pe care sa-i faca de bani si sa nu ofere nimic in schimb daca se poate. Si culmea ca mai si gasesc clienti, asa ca ne mai miram de ce merg toate rau in tara asta.
Nu vezi ca au si sprijinul celor care administreaza forumul asta.
Eu propun sa se posteze aici doar pareri pro si sa fie interzis sa postam ceva de rau.
Domnii administratori, postul meu unde este, de ce a fost sters? Aveti un interes, de orice fel, in promovarea aceste firme. Parca la alte firme se putea scrie si de rau?
joe06
Gold Member
 
Mesaje: 796
Membru din: 27 Mai 2007, 21:40
Localitate: Bucuresti

Re: Proleasing Motors - Dealer Ford in Prahova,Buzau & Dambovita

Mesajde toxicristi » 25 Dec 2010, 23:33

Sa studiem un pic doua cazuri:
  1. Comsan, in calitate de client al Proleasing, are o nemultumire pe care si-a exprimat-o si pe care incearca sa o rezolve cu staff-ul Proleasing (este problema celor doi cum o rezolva, dar cititorii pot trage concluziile din discutia dintre cei doi).
  2. Tu, fara sa fii client Proleasing, ai ceva nemultumiri generale, din oficiu, fata de service-urile Ford din Romania si ai postat doar acuzatii gratuite si pe care nu le poti proba cu dovezi fata de firma discutata in acest topic (adica trolling).
Cazul 1 este relevant pentru cititorii acestui topic, pe cand cazul 2 nu are nicio relevanta (off-topic) - tu trebuia sa postezi aici : viewtopic.php?f=30&t=11340 .

De asta :
  • nu avem ce problema sa avem cu mesajele lui Comsan (incurajam membrii-clienti sa vina cu feedback, atat negativ cat si pozitiv), in timp ce ale tale au fost sterse;
  • + pentru acuzatiile gratuite aduse forumului, vei lua o pauza de 3 zile. Iar daca nu poti vedea ca acuzarea gratuita, fara dovezi sau fundamente (romaneasca "aruncare cu rosii"), a firmelor care au topicuri pe acest forum, nu vine cu nimic in ajutorul imbunatatirii calitatii serviciilor prestate de acestea prin intermediul dialogului cu membrii ClubFord, imi e teama ca va trebui sa ne despartim definitiv.

Iar motivele ce au dus la stergerea mesajelor au fost expuse sub intrebarea lui valyxp, pentru a nu polua topicul cu un post off-topic. Asa cum am fost fortat sa fac cu acest post si pentru care imi cer scuze cititorilor acestui topic.
Imagine "Aici, pe forum, eşti ceea ce scrii!"
Avatar utilizator
toxicristi
 
Mesaje: 7689
Membru din: 02 Ian 2007, 23:53
Localitate: Bucuresti / Brasov
Maşina: Focus 2002 1.8TDDi 90CP Bouvagon

Re: Proleasing Motors - Dealer Ford in Prahova,Buzau & Dambovita

Mesajde proleasing_motors » 27 Dec 2010, 13:31

Buna ziua tuturor,

D-le Mihai Comsa,
Consideram ca prezenta noastra pe acest forum a stat si va sta in continuare sub semnul sinceritatii, al dialogului direct si deschis cu membrii forumului si cu clientii nostri.
Am fost si suntem dispusi sa facem mai mult decat sa va raspundem, insa suntem intampinati de refuzul dumneavoastra (ne referim aici la inlocuirea piesei in garantie).
Ati fost tratat de fiecare data corect si ati platit (de fapt firma de asigurari a fost cea care a decontat facturile) exact ceea ce s-a lucrat (nu dublu si nici triplu, nicio societate de asigurari nu ar fi acceptat asa ceva, tarifele fiind reglementate prin contract si acceptate de ambele parti).
Dupa finalizarea fiecarei lucrari ati fost contactat si chestionat cu privire la feedback-ul vizitelor in service.
Va multumim pentru amabilitatea cu care ne-ati raspuns de fiecare data si ne-am bucurat sa aflam ca au existat situatii in care ati fost satisfacut de calitatea lucrarilor prestate.
Atunci cand ati mentionat ca anumite aspecte v-au nemultumit, ati fost reprogramat in service pentru verificarea si remedierea situatiilor descrise de dvs.
Pentru a nu transforma acest topic intr-o disputa si pentru a lasa loc si altor vizitatori sa posteze intrebari/solicitari, acesta este ultimul post proleasing_motors legat de aceasta problema.
In cazul in care dumneavoastra doriti altceva decat solutionarea problemelor masinii dumneavoastra ne este teama ca nu va vom putea fi de folos.
Va multumim!

O dupa-amiaza cat mai buna!
Avatar utilizator
proleasing_motors
 
Mesaje: 161
Membru din: 03 Noi 2010, 09:38
Localitate: PLOIESTI

Următorul

Înapoi la Dealerii Ford din Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 0 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 0 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login