Proiecte

Energie eoliana

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Re: Energie eoliana

Mesajde temir » 24 Apr 2011, 22:51

Daca as cunoaste toate detaliile problemei, as face urmatorul calcul:
1 - costul echipamentelor (cumparat, transportat, construit-montat, pus in functiune; pus cabluri, transformatoare, aparatura de comutatie, automatizari, echipamente de masurare etc - tot ce trebuie ca sa vii si sa bati la poarta sistemului energetic) - o gramada mare de bani, imprumutati cu dobanda si amortizabili intr-un numar oarecare de ani de produs energie.
2 - costurile aditionale (taxe, spagi pentru aprobari, spagi pentru prins contracte si intrat pe piata de energie), care, ca si cele de la (1), formeaza totalul investitiei.
3 - costurile anuale (intretinere, reparatii, verificari obligatorii, consumabile, chirii pentru teren etc)
4 - speranta de megawatti (exprimat intr-o suma anuala) produsi si, mai ales, vanduti.

Ei bine, daca ai de unde sa-ti imaginezi ca o sa produci nu stiu cati megawattiora pe an, in asa fel incat sa poti amortiza investitia, sa acoperi cheltuielile anuale si sa-ti mai si ramana un profit bunisor (si aici ma gandesc ca, daca se ofera doar pentru chiria terenului aferent unei turbine o mie de euro pe an, profitul curat, ramas in buzunarul investitorului ar trebui sa fie de macar 50 de ori mai mare decat simpla chirie, ca doar face productie, nu specula, si o face cu multa cheltuiala si bataie de cap, nu ca pe o simpla inchiriere de loc de parcare).

Stie cineva cu cat s-ar putea vinde un megawattora? cred ca nu mai scump decat energia produsa in hidrocentrale, ca n-ai putea sa intri pe piata cu un produs scump; dar daca are cineva date concrete, ar fi minunat sa punem pe hartie o asemenea socoteala, sa ne luminam.



hai sa fim seriosi, daca tot are ocazia asta de ce sa nu profite la maxim.

Cum de ce? de obraz, de un simt al masurii, de "ce tie nu-ti place, altuia nu-i face", de evitarea scumpirii artificiale a energiei
stiti si voi proverbul "cu ocazia asta omul se intalneste o data in viata."

stiu si proverbul ca "prost nu e cine cere, prost e cel care da"
eu daca as fi in locul tau as profita din plin de aceasta oferta.

Eu, daca as fi in locul investitorului, nu m-as lasa jumulit.
nu-i lasa fara 200 euro lunar.

pe ei, pe mama lor!
este ca un fel de chirie si nu mi se pare deloc mare

Depinde de unde o privesti: daca e s-o incasezi, poate nu e mare (mai ales ca hartie ti-ai luat deja, dar ai nevoie de o casa, de o masina, de un concediu); daca ar fi s-o platesti tu...
Avatar utilizator
temir
Member
 
Mesaje: 349
Membru din: 23 Feb 2009, 21:21
Maşina: mondeo ghia '95 1.8 16v
VIN: careestesinusebea

Re: Energie eoliana

Mesajde mac01 » 25 Apr 2011, 00:03

poate nu stii proverbul "facerea de bine....."
ce mila iti este tie de acei investitori. asa ai fost baiat bun tot timpul.
nu ai cumva vreo 10.000 de euro sa ma imprumuti, ca tii dau eu inapoi "cand o sa-i am si nu mi-o trebui."
din toate citatele tale mi-am dat seama cat esti de naiv.
acei investitori care isi permit sa faca aceast proiect fi convins ca o fac ptr a scoate un profit. ei sunt siguri ca aceasta va fi viitorul si profita din plin de faptul ca tara se afla intr-o situatie proasta si gasesc acum terenuri la preturi mici.
asa ca nu-i mai plange tu pe acei investitori, si gandeste-te mai bine la ce pui tu in farfurie, ca occidentalii asa gandesc.
din cauza asta se alege praful de tara asta ca vin strainii si obtin profituri maxime pe terenurile noastre, iar noi baieti buni, ne este mila de ei. ca pe ei ii dor in cot de noi, buzunarul sa le fie plin.
doamne dar mare tie gradina.....
mac01
Gold Member
 
Mesaje: 590
Membru din: 12 Ian 2010, 19:04

Re: Energie eoliana

Mesajde temir » 25 Apr 2011, 00:16

din toate citatele tale mi-am dat seama cat esti de naiv.

Daca-mi promiti ca nu incepi sa vezi un razboi in acest schimb de replici, o sa comentez asa:

(Intr-o "combinatie" oarecare) decat sa fiu marlanul, aleg sa fiu fraierul
Avatar utilizator
temir
Member
 
Mesaje: 349
Membru din: 23 Feb 2009, 21:21
Maşina: mondeo ghia '95 1.8 16v
VIN: careestesinusebea

Re: Energie eoliana

Mesajde mac01 » 25 Apr 2011, 00:27

aici nu este vorba de a fi marlan sau fraier, este vorba de a face o afacere cinstita si corecta nicidecum in interesul investitorilor. nu ne duce nimeni grija, decat noi cu propriile noastre puteri.
daca te imbolnavesti, o sa vina investitorii dupa tine la spital sa-ti aduca medicamente ca "de" a fost baiat bun.
hai sa fim seriosi si sa gandim cu capul nu cu inima.
mac01
Gold Member
 
Mesaje: 590
Membru din: 12 Ian 2010, 19:04

Re: Energie eoliana

Mesajde Mihai L » 25 Apr 2011, 00:33

Ar fi cateva comentarii...:
1) Afacerea s-ar putea sa fie profitabila tocmai in conjunctie cu pretul terenului. Altfel spus, nu vor veni in Pipera sa puna centrale eoliene... =))
2) Exista un risc de a ramane in afara afacerii daca vecinii vand la preturi rezonabile si la un moment dat investitorii ajung la "saturatie". In acel moment, probabil terenul va ramane si fara valoarea de acum. Crezi ca ii opreste cineva sa cumpere loc de o turbina undeva in fata sau spatele locului tau, suplimentar fata de organizarea initiala? :D
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Re: Energie eoliana

Mesajde mac01 » 25 Apr 2011, 00:39

din postarile anterioare, am inteles ca este locul perfect ptr a instala aceasta eoliana.
asa ca nu inteleg de ce nu s-ar ajunge la o negociere.
si totusi 1000 de euro pe an cu concesionare pe 49 de ani, este fr profitabil ptr ei.
gandeste-te la faptul ca nu se mai prelungeste contractul, ei isi ia eoliana si pleaca si tu ramai cu o fundatie care te costa o gramada de bani sa o distrugi daca vrei sa mai faci ceva cu acel teren.
mac01
Gold Member
 
Mesaje: 590
Membru din: 12 Ian 2010, 19:04

Re: Energie eoliana

Mesajde Mihai L » 25 Apr 2011, 00:51

mac01,900601 scrie:din postarile anterioare, am inteles ca este locul perfect ptr a instala aceasta eoliana.

Relativ. Eu am inteles ca pe terenul lui vine o singura turbina...
mac01,900601 scrie:si totusi 1000 de euro pe an cu un contract pe 49 de ani, este fr profitabil ptr ei.

Totul este relativ, depinde din ce parte te uiti... Are alte metode prin care scoate cel putin 1000 EUR/an timp de 49 ani din acel teren??? Daca nu, e foarte profitabil si pentru colegul nostru. :D
mac01,900601 scrie:gandeste-te la faptul ca nu se mai prelungeste contractul, ei isi ia eoliana si pleaca si tu ramai cu o fundatie care te costa o gramada de bani sa o distrugi daca vrei sa mai faci ceva cu acel teren.

49 ani inseamna catre doua generatii, nu vorbim aici de 2 ani... Daca este suficient de jos si nu intentionezi sa ridici casa/bloc s-ar putea sa nu te deranjeze.
Ar putea fi discutat pana la urma in contract.
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Re: Energie eoliana

Mesajde mac01 » 25 Apr 2011, 01:14

acum sunt fr multe probleme care pot interveni;
1; nu stim in primul rand valoarea terenului la vanzarea lui, care o consider mai profitabila decat acea renta mica pe care o primeste.
2;ei au oferit aceasta suma, dar este si dreptul lui de a cere.
3;acel teren acum nu poate sa-l vanda dar peste 10 ani va fi cautat si va avea alta valoare, mai mare bineinteles, mai ales daca au pus ochii pe el investitorii. sau poate fr bine sa nu fie cautat. este cu dus si intors.
si ar mai fi multe de discutat.
hai sa-ti dau un exemplu;
pe strada mea s-a montat la cineva in curte un stalp de emisie receptie de la o firma de telefoane.
au constat ca acolo este locul ideal, iar omul nu a vrut sa-si vanda proprietatea. asa ca au venit cu o oferta derizorie, pe care omul a refuzat-o. s-a ajuns la masa de negociere si uite asa, s-a ales omul cu 10.000 de euro anual in contul sau. in cinci ani de zile pe acel teren si-a facut omul in locul fostei case care era de paianta, o frumusete de viluta.
in continuare stalpul este acolo si banii vin.
asa ca revenind la oile noastre nu vad ce l-ar opri pe om sa negocieze. poate frica ca investitori se duc la terenurile alaturate unde oamenii pun botul. nu se poate trai asa, cu teama ca ai sa pierzi 80 de euro lunar. la naiba cu banii lor de rahat, nu sunt ei vin altii, intotdeauna exista o alta solutie.
mac01
Gold Member
 
Mesaje: 590
Membru din: 12 Ian 2010, 19:04

Re: Energie eoliana

Mesajde Mihai L » 25 Apr 2011, 09:09

mac01,900605 scrie:acum sunt fr multe probleme care pot interveni;
1; nu stim in primul rand valoarea terenului la vanzarea lui, care o consider mai profitabila decat acea renta mica pe care o primeste.

Dar ALS nu face decat sa-i lase cu o turbina pe terenul lui...
mac01,900605 scrie:3;acel teren acum nu poate sa-l vanda dar peste 10 ani va fi cautat si va avea alta valoare, mai mare bineinteles, mai ales daca au pus ochii pe el investitorii. sau poate fr bine sa nu fie cautat. este cu dus si intors.

In momentul in care se face o ferma eoliana, fii sigur ca nicio alta firma nu-si va "impleti" turbinele cu cealalta. Eu zic ca daca ramane acum pe afara, asa va fi pana la sfarsit.
mac01,900605 scrie:hai sa-ti dau un exemplu;
pe strada mea s-a montat la cineva in curte un stalp de emisie receptie de la o firma de telefoane.
au constat ca acolo este locul ideal...

Aici e alta poveste, se prea poate sa nu avut multe de ales, mai ales intr-un oras. Dar in cazul de fata vorbim de camp, nu cred ca se intampla ceva daca se plaseaza toata ferma cu 1-2000m mai in fata sau mai in spate. Important este pretul terenului si costurile cu legaturile (Electrica, etc).
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Re: Energie eoliana

Mesajde ALS » 25 Apr 2011, 20:59

Pentru lamuriri suplimentare, terenul respectiv este la cea mai mare inaltime din zona. In vecinatate, cam in dreptul mijlocului lotului exista si o statie de pompare pentru irigatii, care ar rezolva facil conectarea la reteaua nationala. Parintii soacrei au ales acest teren si nu unul cu acces la soseaua asfaltata (la care ar fi avut dreptul, dar era disputat de multa lume) tocmai datorita infrastructurii de irigatii.
Mai exista un lot de marime identica, lipit de acesta, de aceleasi dimensiuni, care apartine unchiului sotiei, si indiferent pe care ar "pica" centrala, banii se impart intre noi, proprietarii celor doua loturi.
Ambele terenuri sunt date in arenda, si nu s-a incasat pe ele niciodata 1000 de euro pe an. A existat o oferta de cumparare a acestora acum doi ani, cu 160.000 de RON fiecare, si a fost refuzata de ambele parti.
Vreau sa spun ca banii pe terenuri nu sunt neaparat o prioritate daca nu e vorba de o suma cu adevarat importanta. Nu pot sa definesc acum ce inseamna o suma importanta, dar banii mentionati mai sus nu ne-au tentat, mai ales ca avem servicii, si nu suntem in nevoi.
Unchiul sotiei are o nora judecator in Moinesti. Are pe rol 7 dosare cu cazuri de centrale dezafectate in zona (investitorul si-a luat turbinele dar nu ademolat turnurile suport, si restul infrastructurii) din lipsa de eficienta. Proprietarii terenurilor par sa aiba mari probleme in procese.
Deocamdata decizia de azi a celor doi proprietari -sotia si unchiul ei- este sa nu aprobe montajul eolienei. Eu as fi de acord, la un pret tentant si cu un contract beton.
Chiar saptamana asta am vazut doua eoliene in judet care mergeau din plin desi nu parea sa fie vant la nivelul masinii. Cu alte cuvinte, nu cred ca sa pune problema lipsei de eficienta in zona noastra, si nu exista pericolul sa ramanem cu betoane si drumuri neutilizate pe teren.
Daca e Ford, e Focus; daca e Focus, e rosu!
Ford Focus Trend Collection, hatchback, Y, 5 usi, 1,6l / 100CP benzina, din 30 mai 2007
Toti iti vor binele, asa ca omoara-i! Nu-i lasa sa ti-l ia!
Avatar utilizator
ALS
Ford Freak
 
Mesaje: 165
Membru din: 08 Mai 2007, 21:26

Re: Energie eoliana

Mesajde Mihai L » 25 Apr 2011, 21:33

ALS,900801 scrie:...A existat o oferta de cumparare a acestora acum doi ani, cu 160.000 de RON fiecare, si a fost refuzata de ambele parti...

Cineva care stia de ferma eoliana din vreme...??? :D
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Re: Energie eoliana

Mesajde mac01 » 25 Apr 2011, 21:48

@mihai l:
cred ca am avut putina dreptate in ceea ce am gandit.
Le; cum ti se pare ca stau acum treburile?
mac01
Gold Member
 
Mesaje: 590
Membru din: 12 Ian 2010, 19:04

Re: Energie eoliana

Mesajde ALS » 25 Apr 2011, 21:55

Autoritatea Nationala de Reglementare in Domeniul Energiei
Ordinul 37 din 2 decembrie 2010 (Ordinul 37/2010)

Art. 2. - Se aproba pretul reglementat al energiei electrice de 213,28 lei/MWh, exclusiv TVA, pentru energia electrica produsa in centralele de cogenerare si vanduta in orele de zi in anul 2011 de catre producatorii de energie electrica si termica ce beneficiaza de schema de sprijin conform prevederilor Hotararii Guvernului nr. 1.215/2009, pe baza de contract reglementat de vanzare-cumparare a energiei electrice incheiat cu furnizorii pentru acoperirea consumului consumatorilor deserviti in regim reglementat si/sau cu operatorii de retea pentru acoperirea consumului propriu tehnologic al retelelor electrice.

Deci cam 50 de Euro un MWh. Centrala de 3 MW produce 150 Euro in fiecare ora de functionare. Ar fi mult sa se invarta centrala 20-30 ore pe an pentru noi?

Alt "copy-paste" de pe Internet:
19 aprilie, 2011 15:33
Prețul energiei electrice se va dubla în șapte-opt ani
redactie@e-nergia.ro Fără comentarii

Preţul energiei va creşte cu 40-60 euro pe MWh în următorii şapte-opt ani, din cauza schemelor de sprijin pentru energiile regenerabile şi creşterea eficienţei energetice, potrivit lui Ion Lungu, preşedintele Asociaţiei Furnizorilor de Energie Electrică din România


Deci producatorii de centrale eoliene vor primi o suma mult mai mare pe MWh.
Daca e Ford, e Focus; daca e Focus, e rosu!
Ford Focus Trend Collection, hatchback, Y, 5 usi, 1,6l / 100CP benzina, din 30 mai 2007
Toti iti vor binele, asa ca omoara-i! Nu-i lasa sa ti-l ia!
Avatar utilizator
ALS
Ford Freak
 
Mesaje: 165
Membru din: 08 Mai 2007, 21:26

Re: Energie eoliana

Mesajde mac01 » 25 Apr 2011, 21:59

@als;
si tie iti oferea 80 de euro renta lunara.
cata nesimtire. nici nu vreau sa socotesc sau sa ma gandesc cati bani scoteau ei intr-un an.
mac01
Gold Member
 
Mesaje: 590
Membru din: 12 Ian 2010, 19:04

Re: Energie eoliana

Mesajde Mihai L » 25 Apr 2011, 22:06

mac01,900815 scrie:@mihai l:
cred ca am avut putina dreptate in ceea ce am gandit.

Oarecum... Se prea poate sa fi fost la fel de bine si cineva care ar fi crezut ca obtine 10.000 EUR/an din asa ceva (nestiind conditiile de amplasare, etc).
@ALS:
1) Nu prea poti sa faci contractul azi in functie de o previziune. Eventual il poti corela cu un pret al MWh
2) Vad ca nimeni nu ia in considerare costurile de proiectare/testare/implementare, echipamentele in sine si mentenanta lor, precum si taxele percepute.
Chiar ALS, de ce nu-ti instalezi 4-6 turbine la tine pe terenuri si sa-ti ramana acei bani doar tie??? :D Deja ai scapat de constatare, se stie ca terenul "promite"...
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Re: Energie eoliana

Mesajde ALS » 25 Apr 2011, 22:20

Nu e o idee rea. Doar ca nu am forta financiara necesara, nici relatiile necesare, nici nu sunt membru in vreun partid politic. Sau isi inchipuie cineva ca poti sa faci un studiu de fezabilitate si gata, sar bancile cu banii pe tine, aprobarile merg de la sine samd?
Daca e Ford, e Focus; daca e Focus, e rosu!
Ford Focus Trend Collection, hatchback, Y, 5 usi, 1,6l / 100CP benzina, din 30 mai 2007
Toti iti vor binele, asa ca omoara-i! Nu-i lasa sa ti-l ia!
Avatar utilizator
ALS
Ford Freak
 
Mesaje: 165
Membru din: 08 Mai 2007, 21:26

Re: Energie eoliana

Mesajde Mihai L » 25 Apr 2011, 22:47

Ei vezi? Asta nu-mi place mie... :D
Cand se inhama cineva la o treaba de asta toti sarim pe el si zicem: "Las' ca am de unde lua, castiga destul!"
Cand e sa facem noi: "Apai e greu, nu am bani, nu am de alea si de alelalte...". Sa stii ca foarte probabil si cei care vor construi acolo se imprumta si foarte probabil pun ceva garantie...

Daca nu ma insel, se poate face cu fonduri europene. Am un fost coleg care povestea ca are de gand sa se ocupe de asa ceva, dar in afara tarii pentru ca aici conditiile nu sunt OK (se schimba legislatia, impozitele, etc).
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Re: Energie eoliana

Mesajde temir » 25 Apr 2011, 22:55

Mihai L,900832 scrie:Ei vezi? Asta nu-mi place mie... :D
Cand se inhama cineva la o treaba de asta toti sarim pe el si zicem: "Las' ca am de unde lua, castiga destul!"

Da, mirosim ca e loc de jumulit (adica sa nu creada nimeni ca sunt impotriva negociatului; is numai impotriva lacomelii).

2) Vad ca nimeni nu ia in considerare costurile de proiectare/testare/implementare, echipamentele in sine si mentenanta lor, precum si taxele percepute.

nimeni? eu am zis asa:
1 - costul echipamentelor (cumparat, transportat, construit-montat, pus in functiune; pus cabluri, transformatoare, aparatura de comutatie, automatizari, echipamente de masurare etc - tot ce trebuie ca sa vii si sa bati la poarta sistemului energetic) - o gramada mare de bani, imprumutati cu dobanda si amortizabili intr-un numar oarecare de ani de produs energie.
2 - costurile aditionale (taxe, spagi pentru aprobari, spagi pentru prins contracte si intrat pe piata de energie), care, ca si cele de la (1), formeaza totalul investitiei.
3 - costurile anuale (intretinere, reparatii, verificari obligatorii, consumabile, chirii pentru teren etc)


Da' parca pomenea cineva de o serie de procese legate de demontarea unor turbine care n-au produs cat se astepta investitorul - oare acel investitor nu s-o fi bazat tot pe previziuni din cele care prevedeau cate sapte-opt colaci pe coada de comunitar? sau nu s-o fi inhamat la chirii sufocante?
Avatar utilizator
temir
Member
 
Mesaje: 349
Membru din: 23 Feb 2009, 21:21
Maşina: mondeo ghia '95 1.8 16v
VIN: careestesinusebea

Re: Energie eoliana

Mesajde mac01 » 25 Apr 2011, 22:56

@mihail; de ce deviezi subiectul, cred ca comentariile tale chiar nu isi au rostul.
ti-a explicat als fr bine cum sta treaba. mai simti nevoia si de alte explicatii?
LE. daca stau si ma gandesc bine cred ca ti-ai dat singur unul dintre raspunsuri.
mac01
Gold Member
 
Mesaje: 590
Membru din: 12 Ian 2010, 19:04

Re: Energie eoliana

Mesajde mac01 » 25 Apr 2011, 23:24

deci;
cand in romania a reusit cineva fara un spate politic sa faca o afacere si sa mearga. va spun eu: NIMENI.
intotdeauna cand incerci sa dai putin inainte (de unul singur) ti se pun bete in roate.
trebuie sa cotizezi la unul si la altul eventual sa-l iei partener in afacere.
intotdeauna vin "flamanzii" din spate si daca nu cotizezi, nu vezi autorizatii de contructie, de functionare, etc.
alta ar fi: sa nu-i mai plangeti voi pe acei investitori ca bani de asa ceva gasesc ei , ca doar nu a venit nea vasile din coltul strazii sa ridice peste noapte eoliene.
domnilor se cere 100 de euro chirie pe o garsoniera care nu produce nimic, dar 5000mp pe care sunt puse aparate ce produc o gramada de banii in timpul unui an.
asa ca als chiar nu a avut pretentii mari.
@mihai: de ce nu faci tu rost de bani si autorizatii de functionare si racordare la retea ca uite teren ai gasit.
nu am dispozitia necesara sa stau sa detailez acum aceasta problema.
deci domnilor dupa parerea mea restul discutiilor chiar sunt inutile.
mac01
Gold Member
 
Mesaje: 590
Membru din: 12 Ian 2010, 19:04

Re: Energie eoliana

Mesajde Mihai L » 25 Apr 2011, 23:42

mac01,900846 scrie:deci;
cand in romania a reusit cineva fara un spate politic sa faca o afacere si sa mearga. va spun eu: NIMENI.

Se poate. Nu e usor, dar se poate!
mac01,900846 scrie:trebuie sa cotizezi la unul si la altul eventual sa-l iei partener in afacere.
intotdeauna vin "flamanzii" din spate si daca nu cotizezi, nu vezi autorizatii de contructie, de functionare, etc.

Hopa! Acum ar trebui sa recunosti tema topicului de fata... =))
mac01,900846 scrie:@mihai: de ce nu faci tu rost de bani si autorizatii de functionare si racordare la retea ca uite teren ai gasit.

Spre deosebire de tine si de altii, eu realizez ca in spatele unei asemenea afaceri stau ceva munca si costuri, iar la orizont poate sa fie cresterea KWh, dar la fel de bine si o inadvertenta intre proiectare si realitate (si sa pleci de pe acel teren dupa 3-4 ani si platind alti 45 ani conform contractului).
Riscurile mari pot aduce si castiguri mari, e treaba fiecaruia cat e in stare sa riste.
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Re: Energie eoliana

Mesajde zaboss » 25 Apr 2011, 23:50

ALS,900801 scrie:Chiar saptamana asta am vazut doua eoliene in judet care mergeau din plin desi nu parea sa fie vant la nivelul masinii. Cu alte cuvinte, nu cred ca sa pune problema lipsei de eficienta in zona noastra, si nu exista pericolul sa ramanem cu betoane si drumuri neutilizate pe teren.

Turbinele eoliene sunt dotate cu motoare... electrice care compensează absenţa vântului pentru a livra în sistemul energetic o putere constantă astfel s-ar crea dezechilibre majore datorită imprevizibilităţii fenomenelor meteorologice.
Din punct de vedere financiar nu este neapărat un business rentabil, deocamdată este subvenţionat, deci câştigul e ceva mai mare decât normal. O investiţie într-un parc eolian se amortizează la noi în 10-15 ani. O parte însă se fac cu bani europeni, deci investiţia reală este mai mică. Câştigul cel mai mare îl are dezvoltatorul - firma care identifică locul (măsurătorile durează cel puţin un an), obţine aprobările necesare şi face construcţia propriu-zisă a parcului, după care vinde proiectul "la cheie", fie unei firme specialiate (Enel, de ex.) fie unui investitor specializat (GES, Iberdrola, de ex.).
Light travel faster than sound, that's why some people seem brighter until you hear them speak.
Avatar utilizator
zaboss
Gold Member
 
Mesaje: 964
Membru din: 14 Apr 2006, 00:21
Localitate: http eror 404: zaboss not found
Maşina: Waiting
VIN: rosusecrecesimult

Re: Energie eoliana

Mesajde mac01 » 26 Apr 2011, 00:00

Mihai L,900851 scrie:(si sa pleci de pe acel teren dupa 3-4 ani si platind alti 45 ani conform contractului).


cand ai vazut tu ca se face asa un contract? contractul se face cu clauze si se reziliaza, investitorul poate oricand sa plece fara a continua plata chiriei atata timp cat este in faliment cu conditia sa lase terenul in regula asa cum l-a preluat. proprietarul nu poate face nimic in privinta acelui contract, adica sa-i dea afara cand ii vine lui cheful.
mac01
Gold Member
 
Mesaje: 590
Membru din: 12 Ian 2010, 19:04

Re: Energie eoliana

Mesajde temir » 26 Apr 2011, 00:41

zaboss,900852 scrie:Turbinele eoliene sunt dotate cu motoare... electrice care compensează absenţa vântului pentru a livra în sistemul energetic o putere constantă astfel s-ar crea dezechilibre majore datorită imprevizibilităţii fenomenelor meteorologice.

Asta e mai tare decat belirea investitorului!

Acuma nu pot sa am pretentia ca as cunoaste detaliile, ca n-am de unde, dar tot mi se pare absurd sa spui ca pui un motor electric (care absoarbe, sa zicem noi, 1 Mw) sa invarta morisca aceea care nu poate sa produca decat un maximum de 0.6-0.7 Mw (zicem de randament, care nu poate sa fie decat subunitar; iar daca in loc sa antreneze simplul rotor al generatorului mai si misca toata turbinoaica, apoi cred ca 60-70% este nu doar inimaginabil, ci chiar hazliu), si toiata asta ca sa nu se dezechilibreze sistemul energetic national?


(nu te lua dupa mine ca ma prapadesc de ras, tu si detaliaza, ca poate stii tu ce stii)
Avatar utilizator
temir
Member
 
Mesaje: 349
Membru din: 23 Feb 2009, 21:21
Maşina: mondeo ghia '95 1.8 16v
VIN: careestesinusebea

Re: Energie eoliana

Mesajde zaboss » 26 Apr 2011, 00:49

Ia gândeşte-te tu ce ar însemna pentru orice sistem energetic să primească energie în salturi: acum 100 MW, peste 5 minute 5 MW... Puterea trebuie să fie relativ constantă. E acelaşi principiu ca la hidrocentrale, cu barajul care are rol de regularizare a fluxului de apă în turbină.
Detalii tehnice nu am, fiindcă nu sunt de specialitate, dar am 3 clienţi care montează eoliene în Dobrogea.
Light travel faster than sound, that's why some people seem brighter until you hear them speak.
Avatar utilizator
zaboss
Gold Member
 
Mesaje: 964
Membru din: 14 Apr 2006, 00:21
Localitate: http eror 404: zaboss not found
Maşina: Waiting
VIN: rosusecrecesimult

Re: Energie eoliana

Mesajde zaboss » 26 Apr 2011, 01:10

Acum, probabil că dacă nu bate vântul o săptămână se schimbă un pic lucrurile, dar ştiu sigur că există o canitate minimă de energie care trebuie livrată în sistem şi că proprietarul unui parc depune la Transelectrica o garanţie semnificativă în acest sens.
Light travel faster than sound, that's why some people seem brighter until you hear them speak.
Avatar utilizator
zaboss
Gold Member
 
Mesaje: 964
Membru din: 14 Apr 2006, 00:21
Localitate: http eror 404: zaboss not found
Maşina: Waiting
VIN: rosusecrecesimult

Re: Energie eoliana

Mesajde temir » 26 Apr 2011, 11:51

zaboss, daca zici ca:
Detalii tehnice nu am, fiindcă nu sunt de specialitate, dar am 3 clienţi
sunt gata sa te cred si sa-ti arat intelegere; dar nu se poate sa nu intelegi conceptul de randament, da? care este obligatoriu subunitar

daca ne-am pus de acord pana aici, nu urmeaza decat sa recunosti ca este absolut beton sa faci o regula din a consuma zece ca sa produci cinci, si asta in scopul de a mentine stabilitatea sistemului energetic
Avatar utilizator
temir
Member
 
Mesaje: 349
Membru din: 23 Feb 2009, 21:21
Maşina: mondeo ghia '95 1.8 16v
VIN: careestesinusebea

Re: Energie eoliana

Mesajde zaboss » 26 Apr 2011, 12:25

Când nu te pricepi este bine să nu faci mişto de alţii ;)
În perioada în care nu este vânt, moara NU trebuie să asigure puterea maximă (de ex. 2,5 MW), ci o putere minimă stabilită cu Transelectrica şi care se calculează conform procedurilor tehnice impuse de ANRE.
Light travel faster than sound, that's why some people seem brighter until you hear them speak.
Avatar utilizator
zaboss
Gold Member
 
Mesaje: 964
Membru din: 14 Apr 2006, 00:21
Localitate: http eror 404: zaboss not found
Maşina: Waiting
VIN: rosusecrecesimult

Re: Energie eoliana

Mesajde temir » 26 Apr 2011, 19:34

zaboss,901082 scrie:Când nu te pricepi este bine să nu faci mişto de alţii

Pai nici nu te-am acuzat de asa ceva!

În perioada în care nu este vânt, moara NU trebuie să asigure puterea maximă (de ex. 2,5 MW), ci o putere minimă

Oricat de mica ar fi "puterea" aia, tot e sensibil mai mica decat puterea absorbita pentru generarea sa, n-are rost s-o mai lungesti - nu poti sa inventezi un perpetuum mobile asa, dedicat eolienelor!

Sau stii tu ceva ce stiinta n-a aflat?
Avatar utilizator
temir
Member
 
Mesaje: 349
Membru din: 23 Feb 2009, 21:21
Maşina: mondeo ghia '95 1.8 16v
VIN: careestesinusebea

Re: Energie eoliana

Mesajde Mihai L » 26 Apr 2011, 19:46

Nu a sustinut nimeni ca instalatia produce in acea perioada.
Din motive de siguranta a sistemului trebuie asigurat ceva la intrare, chiar daca temporar trebuie sa consumi mai mult decat produci.
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Proiecte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 4 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 4 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login