Ford România

dimensiuni recomandate anvelope de iarna

Ford România în contact cu ClubFord

Moderatori: DGAlexandru, verga_Cip

dimensiuni recomandate anvelope de iarna

Mesajde insecticid » 06 Oct 2018, 07:23

Detin un Ford Mondeo MK4 motor 1.6 TDCI, combi cu seria VIN WF0GXXGBBGBD76243.
Masina este achizitionata din Germania iar, in vederea omologarii si inscrierii in Romania, am nevoie la RAR de dimensiunile anvelopelor recomandate de catre Ford pentru modelul meu.
Ma ajuta aceste dimensiuni si in momentul achizitiei anvelopelor de iarna, programarea la RAR fiind in luna noiembrie.
Am trimis mail catre Ford Romania si la diversi dealeri si nici unul nu a raspuns.
Practic nu stiu ce dimensiuni trebuie sa aiba anvelopele de iarna ,nici indicele de viteza.
insecticid
Incepator

Re: dimensiuni recomandate anvelope de iarna

Mesajde VIPER » 06 Oct 2018, 12:02

Omologare? Nu se face doar la aparitia pe piata a modelului respectiv?
Cat despre dimensiuni, le ai in manualul de utilizare. http://www.fordservicecontent.com/Ford_ ... 201011.pdf (de la pagina 230 incolo).
"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Imagine
VIPER

Maşina: Ford Mondeo Mk3, 2.0 TDCi, Trend+, Superchipped

Mesajde capricosti » 06 Oct 2018, 14:40

insecticid scrie:Detin un Ford Mondeo MK4 motor 1.6 TDCI, combi cu seria VIN WF0GXXGBBGBD76243.
Masina este achizitionata din Germania iar, in vederea omologarii si inscrierii in Romania, am nevoie la RAR de dimensiunile anvelopelor recomandate de catre Ford pentru modelul meu.
Ma ajuta aceste dimensiuni si in momentul achizitiei anvelopelor de iarna, programarea la RAR fiind in luna noiembrie.
Am trimis mail catre Ford Romania si la diversi dealeri si nici unul nu a raspuns.
Practic nu stiu ce dimensiuni trebuie sa aiba anvelopele de iarna ,nici indicele de viteza.

In CIV nu scrie roti iarna sau roti vara; se trec dimensiunile omologate de fabricant pt modelul respectiv.
De regula dimensiunile minime sunt recomandate pt rotile de iarna.
Vezi pe capacul de la busonul de la rezervor sau pe stalpul de la usa soferului ce dimensiuni de roti sunt trecute acolo. La unele marci auto pe lista pot sa apara cauciucuri cu mentiunea 'M+S' care sunt evident de iarna (asa am la Audi).

Oricum, cei de la RAR au in baza lor de date dimensiunile pt fiecare masina in functie de model si motorizare si le ceri sa-ti treaca in CIV la 'Mentiuni' toate cauciucurile corespunzatoare pt masina ta.
capricosti
Gold Member

Maşina: Ford Capri MK3 2.0 DOHC
VIN: WFOCXXGAECBG28365

Mesajde insecticid » 13 Oct 2018, 05:55

Problema este că până la RAR trebuie să îmi iau cauciucuri de iarnă și dacă iau cu indice de viteza 91T și la rar îmi spun că îmi trebuiau 93W?

Sent from my m2 note using Tapatalk

Ford România are o ditai bilă neagră pentru că, deși le-am tot trimis mail, nu au răspuns.
Singurii care au răspuns au fost cei de la Târgu Mureș.
insecticid
Incepator

Mesajde capricosti » 13 Oct 2018, 08:13

Indicii de sarcina/viteza poti sa-i afli din manualul de intretinere al masinii sau de la altii care au modelul tau de masina -motorizare, nu-i nevoie de scrisori la reprezentante sau RAR.
Pt Mondeo cu motor 1,6 tdci care nu trece de 200km/h viteza maxima sunt ok pneuri cu indice T, H sau V, iar indicele de sarcina este acelasi atat pt pneurile de vara cat si cele de iarna.
capricosti
Gold Member

Mesajde insecticid » 13 Oct 2018, 08:40

Păi asta e că nu am manualul de întreținere.

insecticid
Incepator

Mesajde VIPER » 13 Oct 2018, 12:58

Pe bune? Link-ul pus de mine e invizibil? Manualul de utilizare se gaseste de descarcat pe pagina Ford.ro...
"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Imagine
VIPER

Mesajde capricosti » 13 Oct 2018, 16:04

@ VIPER,
acolo nu sunt trecuti indicii de sarcina si viteza asa ca nu e de ajutor pt 'insecticid'...
Astia de la Ford nu stiu ei nici pe jumatate din cate stiu aia de la RAR si asta il ingrijoreaza grav pe om :))
capricosti
Gold Member

Mesajde VIPER » 13 Oct 2018, 16:28

Ma indoiesc sincer ca se mai leaga cineva de cei 2 indici. Da, si eu aveam pe "talonul" vechi scrise ambele, dar pana mea, nu poate fi "ilegal" sa imi iau 91 in loc de 88 sau W in loc de H... Sau ce o fi pe acolo...
Imagine
VIPER

Mesajde insecticid » 13 Oct 2018, 17:56

VIPER scrie:Pe bune? Link-ul pus de mine e invizibil? Manualul de utilizare se gaseste de descarcat pe pagina Ford.ro...
Chiar l-am descarcat, nu trebuie să fii "acid". După cum se știe, în România ,funcționarii sunt mai catolici decât Papa. Exemplu: în Germania euro 4 dar la noi a ieșit 3.
Un coleg de pe grupul Ford Facebook a fost cu cauciucuri 215 și i s-a dat revenire. Trebuiau 205.
Îmi iau măsuri de siguranță, doar atât.

insecticid
Incepator

Mesajde insecticid » 14 Oct 2018, 06:04

capricosti scrie:Indicii de sarcina/viteza poti sa-i afli din manualul de intretinere al masinii sau de la altii care au modelul tau de masina -motorizare, nu-i nevoie de scrisori la reprezentante sau RAR.
Pt Mondeo cu motor 1,6 tdci care nu trece de 200km/h viteza maxima sunt ok pneuri cu indice T, H sau V, iar indicele de sarcina este acelasi atat pt pneurile de vara cat si cele de iarna.
Păi de asta am și cerut ajutor pe forum. Aștept răspuns de la cei care au motor 1.6 TDCI 115 cp.

insecticid
Incepator

Mesajde capricosti » 14 Oct 2018, 08:24

VIPER scrie:Ma indoiesc sincer ca se mai leaga cineva de cei 2 indici. Da, si eu aveam pe "talonul" vechi scrise ambele, dar pana mea, nu poate fi "ilegal" sa imi iau 91 in loc de 88 sau W in loc de H... Sau ce o fi pe acolo...

In cazul dubitelor, furgonetelor, microbuzelor, camionetelor, camioanelor sau remorcilor se pot lega de indicele de sarcina cei de la RAR sau ITP.

Pt cei care au masini tari si foarte tari de 150-200-200-400-etc cp indicele de viteza e foarte important in primul rand pt siguranta lor.

E adevarat ca la masinute comune, cu motorizari ceva mai modeste de 60-90-120 cp exista o probabilitate foarte redusa sa se lege cineva de indicii aia doi. Important e sa se respecte cifrele de dimensiune a rotilor.
capricosti
Gold Member

Mesajde capricosti » 14 Oct 2018, 09:01

insecticid scrie:............., în România ,funcționarii sunt mai catolici decât Papa. Exemplu: în Germania euro 4 dar la noi a ieșit 3.
Un coleg de pe grupul Ford Facebook a fost cu cauciucuri 215 și i s-a dat revenire. Trebuiau 205.
Îmi iau măsuri de siguranță, doar atât.

Chestia cu Euro 4 in Germania si Euro 3 in Romania e poveste tampita pt habarnisti.
Ce a stabilit fabricantul e sfant si in Germania, si in Romania, si in Finlanda, Olanda, Islanda, Portugalia, Italia, Ungaria, Estonia, SUA, Japonia , etc: daca masina aia e fabricata cu motor Euro4 asa ramane oriunde in lume.
Stiu insa cazuri cand la unele masini li s-a stricat motorul si a fost schimbat in Germania cu altul s-h care avea alt cod motor si alta norma Euro, asa ca nu mai corespundea normei Euro originale, dar in actele de Germania nu se trece codul de motor si ghinionistul care a cumparat asa ceva se pomeneste in Romania (unde in acte apare codul de motor) ca masina fabricata Euro 4 e de fapt Euro2...E normal.

Iar cazul celui caruia i s-a dat revenire pt cauciucuri 215 in loc de 205 e destul de frecvent. Asta se intampla cand nu respecti cifrele de dimensiune a anvelopelor. Daca masina are omologate roti 215/55/16 nu poti pune 205/55/16, 215/60/16 sau 215/55/17. In manualul masinii (sa zicem ca) pot sa apara in aceeasi lista alte dimensiuni compatibile, ex: 225/45/17, dar sigur vor fi probleme daca se pune 245/45/17, 225/55/17, 225/45/16.

Deci, daca grupul de cifre nu respecta dimensiunile recomandate e mai mult ca sigur sa ai probleme.

Uita-te in actele de Germania ce dimensiuni de roti ai acolo si alea le cumperi si pt iarna dar sa fie cu M+S, simbolurile 'fulg de nea' sau 'creasta de munte'.
Sau mergi cu rotile de vara si le cumperi pe alea de iarna dupa ce faci RAR.
capricosti
Gold Member

Mesajde insecticid » 14 Oct 2018, 09:44

În actele din Germania am trecută o singură dimensiune (215/50/R17 95W) .Mașina a venit cu jenti pe 16.

insecticid
Incepator

Mesajde capricosti » 14 Oct 2018, 11:02

Ok, 215/50/17 sunt echivalente cu 215/55/16 asa ca daca ceri la RAR sa-ti treca roti pe 16 in CIV , mai mult ca sigur ca o sa se rezolve fara probleme.
Ai vazut ca astea apar si la motorizarea tdci 1.6 din manualul pus de VIPER. La dimensiunea 215/55/16 apare o steluta care iti indica faptul ca numai pe aste poti monta lanturi de zapada, deci, logic si in cosecinta: astea sunt recomandate iarna.

(Rotile 205/55/16 sunt valabile numai pt motorizarea 1.6 benzina. Deci nu cred ca o sa-ti treaca in CIV dimensiunea 205. Probabil colegul de care ai pomenit ca a fost respins cu roti 215 si a trebuit sa revina cu 205 avea benzinar 1,6)
capricosti
Gold Member

Mesajde insecticid » 14 Oct 2018, 12:21

Am cautat discuția pe Facebook. S-a dus la RAR cu 215/55/16 ,i-a dat revenire și s-a întors cu 205/55/16.

insecticid
Incepator

Mesajde capricosti » 15 Oct 2018, 14:39

Bine-bine, ai mai zis de asta, dar ce motorizare avea ??? Ce-i asa greu de priceput ca rotile pot fi diferite in functie de motorizare ??? Nu stii sa citesti un tabel (cel pus de VIPER) ???

I-a vezi la benzinarul asta ce roti sunt trecute:
https://www.cars-data.com/ro/ford-monde ... pecs/15473

Si vezi si la TDCI Wagon ce roti sunt:
https://www.cars-data.com/ro/ford-monde ... pecs/60803

Deci nu te mai lua dupa ce spune unu pe face-book daca nu esti atent la detalii (model, an fabricatie, motorizare).
capricosti
Gold Member

Înapoi la Ford România