Totul despre membri

Ford Focus Turnier Titanium 2.0 TDCi, Fiesta Ghia 1.4 TDCi

Prezentari cu masini, poze, biografii, liste

Moderator: Cornel001

Mesajde radur » 11 Noi 2007, 19:09

djxme200 scrie:salut. stii cumva de cand este politica asta? eu stiu ca nu ofera garantie pe manopera decat daca piesele sunt cumparate de la ei. Iti da vreun act suplimentar prin care este oferita garantia?


Eu cind am fost sa fac programarea pentru distributie am avut urmatorul dialog :

aveti kittul sau il cumparati de la noi
eu am raspuns : cit costa la voi
raspuns 700 ron (la forcar este 450)
i-am intrebat : daca aduc eu kittul imi dati garantie
raspuns : doar daca este original Ford
le-am spus ca il primesc de la Forcar si ca este original
raspunsul lor : atunci va dam garantie

Legal ei trebuie sa dea garantie daca lucreaza cu piesele tale si daca ele sint originale Ford (forcar da garantie pentru piese si ei pentru manopera)
pentru ca si ei tot cu astea lucreaza.

Posibil ca cineva sa le fi facut reclamatie pentru ca si eu m-am mirat ca pot aduce eu piesele.

Daca citesti facturile de la Forcar vei vedea ca acolo garantia se acorda doar daca ai facut montajul in unitati autorizate RAR.
Vand Senzor temperatura galeria admisie 3M5A-12A697-AD 30 ron.


Cazare Constanta, Cazare Mamaia, Apartamente in Regim Hotelier

Servicii de Transfer Aeroport Constanta - Bucuresti Otopeni
Vand 12 piulite pentru jante de tabla 60 ron, 0763 22 22 92.
Vand Senzor temperatura aer admisie Focus 30 ron, 0763 22 22 92, cod 3M5A-12A697-AD.
radur
1nsane Member
 
Mesaje: 1562
Membru din: 30 Aug 2007, 15:46
Localitate: Constanta-Mamaia

Mesajde djxme200 » 11 Noi 2007, 23:09

pai bine, si daca ei in urma unei constatari mi-au montat o piesa si dupa 1-2 luni am aceeasi defectiune?(am schimbat piesa de 3 ori in urma aceleasi constatari) piesa este originala ford !
Ex-Mondeo Mk3 2.2TDCi Ghia X +
Imagine
Fiesta Mk7 1.25i Titanium
Imagine
Avatar utilizator
djxme200
1nsane Member
 
Mesaje: 1311
Membru din: 10 Noi 2005, 19:58
Localitate: Around the world..
Maşina: Fiesta Mk7 1.4i Titanium
VIN: WF0JXXGAJJ9J30749

Mesajde radur » 12 Noi 2007, 00:47

djxme200 scrie:pai bine, si daca ei in urma unei constatari mi-au montat o piesa si dupa 1-2 luni am aceeasi defectiune?(am schimbat piesa de 3 ori in urma aceleasi constatari) piesa este originala ford !


Ma depaseste problema probabil ar trebui sa pui mai APASAT problema la revenirea in service.

Ieri am vorbit cu un prieten si am inteles ca in fata la Real se construieste o noua reprezentanta FORD ceea ce va fi bine pina la urma pentru noi.
Din pacate nu a reusit sa citeasca pe panoul `Santier in Lucru`cine este beneficiarul.

Daca are cineva drum pe la Real este rugat sa vada cine este beneficiarul, eu locuiesc in partea opusa a orasului :oops:

Asadar Transatlantis va avea concurenta in Constanta, din ce am vazut eu pe harta la ford.ro de la Bucuresti pina in Constanta nu mai este alta reprezentanta iar daca nu vrei sa mergi la Bucuresti(oricum aici ai de asteptat) ai de ales sa mergi la Galati sau Ploiesti.
Vand Senzor temperatura galeria admisie 3M5A-12A697-AD 30 ron.


Cazare Constanta, Cazare Mamaia, Apartamente in Regim Hotelier

Servicii de Transfer Aeroport Constanta - Bucuresti Otopeni
Vand 12 piulite pentru jante de tabla 60 ron, 0763 22 22 92.
Vand Senzor temperatura aer admisie Focus 30 ron, 0763 22 22 92, cod 3M5A-12A697-AD.
radur
1nsane Member
 
Mesaje: 1562
Membru din: 30 Aug 2007, 15:46
Localitate: Constanta-Mamaia

Drum la Bucuresti

Mesajde radur » 12 Noi 2007, 23:54

Astazi am facut un drum pina la Bucuresti, iata citeva impresii.

Consumul dus intors pe o distanta de 500 km 5.9 % si cum inainte de a pleca la Bucuresti am facut in Constanta tot 500 km cu un consum de 7.6 % rezulta un consum mixt pe 1000 km de 6.7 %.

Poate ca scoateam sub 5.9 % astazi dar nu am reusit sa ma abtin pe autostrada cind pe mai multe bucati am mers cu 200 km/h in treapta 6 aveam 3400 ture, masina mai putea dar nu am fost eu mai curios :evil:

Legat de Autostrada am uitat sa va spun ca in urma cu 2 saptamini cind m-am intors din Germania aveam pe GPS activata optiunea de avertizare camere si in dreptul iesirii spre Lehliu a inceput GPS ul bip bip, am incetitni sa vad daca si pe unde este camera dar nu am vazut-o.

Astazi am mers incet in zona respectiva si am vazut camera care este montata pe un stilp imediat ce treci pe sub pod. Nu stiu daca si functioneaza pentru ca am auzit a ar fi furat baietii fibra optica de pe autostrada.

Cind am ajuns in parcare si am dat obisnuita tura pe linga masina am constatat ca baveta de noroi dreapta fata pe care am montat-o saptamina trecuta nu mai era.

Ori am pierdut-o pe Autostrada curios este ca nu am auzit nici un zgomot suspect ori prin Bucuresti si cum cei de la Centrocar sau Forcar vind bavetele doar la set S+D daca este cineva care a ramas fara baveta stinga fata il rog sa facem o comanda comuna.

Sau sa pun eu un anunt pe forum la Cumparare
Pierdut baveta noroi dreapta fata, astept pe cineva sa piarda baveta pe stinga sa facem o noua comanda :D
Vand Senzor temperatura galeria admisie 3M5A-12A697-AD 30 ron.


Cazare Constanta, Cazare Mamaia, Apartamente in Regim Hotelier

Servicii de Transfer Aeroport Constanta - Bucuresti Otopeni
Vand 12 piulite pentru jante de tabla 60 ron, 0763 22 22 92.
Vand Senzor temperatura aer admisie Focus 30 ron, 0763 22 22 92, cod 3M5A-12A697-AD.
radur
1nsane Member
 
Mesaje: 1562
Membru din: 30 Aug 2007, 15:46
Localitate: Constanta-Mamaia

Inainte de schimbarea distributiei

Mesajde radur » 15 Noi 2007, 17:16

De 4 zile am schimbat putin stilul de mers `mai batrineste` si in 300 km am obtinut un consum mediu de 7% exclusiv in Constanta.
Pina acum am alimentat de la OMV cu sprint diesel iar dupa ce fac 2 000 km voi alimenta si de la MOL sa vad daca sint diferente.

Pentru ca cei de la Forcar nu au avut cum sa imi garanteze faptul ca miine am coletul la ora 8 dimineata am fost nevoit sa ma reprogramez pentru schimbatul distributiei la ora 13.30, curios este ca nu prea au comentat cei de la Transatlantis chiar m-au intrebat la ce ora doresc reprogramarea.

Din pacate pina acum nu am gasit pe stoc bavete de noroi pe fata la nici un parc unde se gasesc piese din dezembrari :shock:

La intilnirea din Constanta un coleg spunea ca a vazut la el in parcare un BMW pus pe butuci, ramasese omul peste noapte fara roti, ei bine de astazi cu ajutorul unui nene strungar `VIVA RADET` sint fericitul posesor al unui `sistem antifurt reper original RADET`:twisted:, foarte operativ strungarul i-am aratat piulita dimineata la 7 si a spus ca le face in 2 ore inclusiv cheia. :twisted:

Daca mai vrea cineva din Constanta ii pot da datele prin PM.

Revin miine cu impresii despre Transatlantis.
Vand Senzor temperatura galeria admisie 3M5A-12A697-AD 30 ron.


Cazare Constanta, Cazare Mamaia, Apartamente in Regim Hotelier

Servicii de Transfer Aeroport Constanta - Bucuresti Otopeni
Vand 12 piulite pentru jante de tabla 60 ron, 0763 22 22 92.
Vand Senzor temperatura aer admisie Focus 30 ron, 0763 22 22 92, cod 3M5A-12A697-AD.
radur
1nsane Member
 
Mesaje: 1562
Membru din: 30 Aug 2007, 15:46
Localitate: Constanta-Mamaia

Schimbul distributiei la Transatlantis Constanta

Mesajde radur » 17 Noi 2007, 01:38

Pentru ca momentan Blogul este in lucru scriu aici tot ce am pe suflet.

Impresii dupa schimbul distributiei la Transatlantis Constanta.

Pentru ca la tipul meu de motor nu sint momentan cereri pentru distributie, Luni am primit confirmarea ca Joi va veni importul din Germania in care va fi si kittul pentru distributie impreuna cu bavetele de noroi pe spate care sint diferite fata de sedan sau hatchback si cureaua de agregate, cu aceasta ocazie trebuie sa le multumesc celor de la Forcar pentru ca au fost sinceri si m-au sunat din timp si in plus m-au informat zilnic despre sosirea importului.

Din acest motiv a trebuit sa fac reprogramarea de la ora 8 la ora 13.30 pentru ca nu se stie niciodata cind vin curierii cu pachetele, cei de la Transatlantis nu au comentat si m-au intrebat la ce ora doresc sa vin am ales 13.30.


Coletul l-am ridicat pe la 12.30 si am montat inainte sa merg la service bavetele pe spate fara sa dau rotile jos iar pentru a nu mai avea probleme ca la cele de pe fata am pus saibe cu autoblocare si am folosit alte suruburi putin mai lungi, remarc si clemele diferite fata de cele de pe fata.


Citeva sfaturi pentru cei din Constanta :
- cumpara piesele originale Ford pentru a avea garantie pentru manopera, vino cu ele la reprezentanta sa le verifice daca sint OK si apoi faci programarea
- programeaza-te la prima ora 08.15 pentru ca altfel poti sa ai sansa ca la ora cind esti programat sa nu fie gata masina dinainte si vei mai astepta 20-30 de minute
- vino la reprezentanta cu 15 minute in avans pentru ca dureaza foarte mult formalitatile de intrare in service, chiar i-am spus tipului de la receptie ca trebuia sa vina cu mine in Germania cind am cumparat masina sa o testeze el, a notat baiatul tot ce aveam in masina (ciocan, fes, o cutie cu cd uri de care eu si uitasem, 2 sticle de suc, cutie cu servetele, parasolar, umbrela, nivel combustibil etc) a facut 2 ture pe linga masina sa vada daca este zgiriata sau are alte probleme si a descoperit o mica zgirietura de care o nu stiam pe care a si notat-o pe foaie

Programarea a fost pentru schimb kitt distributie (curea si 2 role una de intindere si una de ghidaj)
Ca `BONUS` am schimbat si cureaua de agregate, pentru cine doreste detalii despre cum se fac lucrarile `BONUS` le pot oferi pe e-mail sau PM.

Citeva impresii despre Transatlantis :
- preturi la manopera nesimtit de mici 60 ron pe ora fara tva, pentru cei ce cunosc preturile la Cardinal si AutoGrup stiti la ce ma refer
- manopera distributie 185 ron cu tva
- geometrie roti (toate 4) 70 ron
- teste suspensie 36 ron
- testare full computerizata 80 ron
- schimb curea agregate 45 ron
- schimb curea pompa apa 45 ron

- atmosfera relaxata
- sala de asteptare la etaj cu geam catre hala, plasma cu 9 camere unde poti urmari fiecare banc de lucru, internet wirless, cafea, apa plus nelipsitele bomboane
- mecanici de treaba cel putin cei 2 cu care am discutat eu, iti raspund la intrebari iti dau sfaturi (mi-au spus sa bag de acum ulei 5w-40, sa fiu atent la filtrul de particole, sa folosesc doar filtru de motorina Delphi facut pentru Ford sa) te lasa sa stai linga masina eu am stat cam 60 de minute si nu a comentat nimeni
- se accepta piesele clientului singura conditie este sa fie originale Ford, adica cumparate de la Forcar sau Centrocar, la ei piesle sint cam scumpe (kittul eu l-am cumparat cu 450 de la Forcar si la ei costa 700)
- executa lucrari si la alte masini, am un prieten ce va veni cu un Volvo S40 sa schimbe distributia
- este un trafic mare in hala multe masini de firma majoritatea de la Rompetrol, cu oameni care le lasa si cind sint sunati ca totul este ok se reintorc
- se accepta la plata si cardul

Iata si povestea : dupa ce Luni am facut reprogramarea de la ora 8.15 la ora 13.30, ieri am primit un sms sa confirm rezervarea pentru vineri, am dat reply cu Ok si astazi la 13.29 am intrat la receptie. Mare greseala eu care ma asteptam sa fie deja cineva cu mina intinsa si eu sa ii dau cheia si sa intre cu masina direct pe elevator, a trebuit sa stau cam 10 minute doar ca sa pot vorbi cu unul din cei 2 angajati de la receptie fiind full acolo. Cind am ajuns si eu la `ghiseu` a mai durat cam 10 minute pina a facut formalitatile dupa care am mai stat 10 minute sa vina tipul afara sa inspecteze masina (am scris mai sus de el) a mai durat inca 10 minute, dupa inspectie prima veste proasta si singura, masina dinainte nu este gata si mai trebuie sa astept cam 30 - 40 de minute. La ora 15.30 a intrat si masinuta in hala au desfacut roata dreapta fata, scutul si sus cu ea.

Au lucrat 3 oameni un mecanic si 2 ucenici si la ora 16.40 masina era gata cu schimbul distributiei, intarit baveta fata stinga, curea agregate. Asadar in 70 de minute au terminat chiar daca au normativ de 2.6 ore, asta in conditiile in care 5 ateliere din Constanta au dat ca timp intre 4-7 ore sau ceva de genul pai dupa ce desfacem vedem noi ce este pe acolo si iti spunem cind terminam iar tariful la manopera intre 250 - 480 ron iar factura si garantie ZERO.

Am mai aflat ca la tipul asta de distributie este nevoie de 2 chei speciale pe care doar ei le au in Constanta.

Momentan daca nu am alte necazuri mai am treaba in reprezentanta peste 45 000 km cind trebuie sa schimb iara cureaua la agregate si la 180 000 cind trebuie sa schimb iara distributie si pompa de apa plus iara cureaua de agregate.

Cine doeste si alte informatii ii stau la dispozitie.
Ultima oară modificat de radur pe 22 Noi 2007, 18:22, modificat 1 dată în total.
Vand Senzor temperatura galeria admisie 3M5A-12A697-AD 30 ron.


Cazare Constanta, Cazare Mamaia, Apartamente in Regim Hotelier

Servicii de Transfer Aeroport Constanta - Bucuresti Otopeni
Vand 12 piulite pentru jante de tabla 60 ron, 0763 22 22 92.
Vand Senzor temperatura aer admisie Focus 30 ron, 0763 22 22 92, cod 3M5A-12A697-AD.
radur
1nsane Member
 
Mesaje: 1562
Membru din: 30 Aug 2007, 15:46
Localitate: Constanta-Mamaia

Autoblocare usi, consum un oras, da multi mai sint

Mesajde radur » 22 Noi 2007, 17:16

Pentru cei care sint nerabdatori :oops:, nu am rezolvat nimic cu autoblocarea usilor la plecarea de pe loc deoarece baiatul de la Ford Constanta este intr-un binemeritat concediu.

De 3 zile am schimbat radical stilul de mers, chiar ma mir ca ma pot abtine, maxim 60 km/h fara bruscari si depasiri timpite.
Am ajuns sa am un consum exclusiv in oras de 6.5 %, daca mai scade va anunt eu sper sa ii ajung sau cine stie sa ii intrec pe cei de la Dacia Logan :evil:
http://forum.clubford.ro/viewtopic.php?t=9535

Din seria `da multi mai sint` cred ca azi s-a spart conducta cu Forduri in Constanta.
Eram la semaforul de la ICIL sau mai nou Kaufland pe banda mea in fata 2 Fiesta, in spate un nene cu un Transit (pe aceasta cale ii multumesc pentru ca m-a lasat sa trec pe banda respectiva) in lateral un Focus Sedan iar pe diagonala un New Mondeo iar cind a venit verde am mai vazut 2 Fiesta de la Rompetrol pe sensul opus.
Vand Senzor temperatura galeria admisie 3M5A-12A697-AD 30 ron.


Cazare Constanta, Cazare Mamaia, Apartamente in Regim Hotelier

Servicii de Transfer Aeroport Constanta - Bucuresti Otopeni
Vand 12 piulite pentru jante de tabla 60 ron, 0763 22 22 92.
Vand Senzor temperatura aer admisie Focus 30 ron, 0763 22 22 92, cod 3M5A-12A697-AD.
radur
1nsane Member
 
Mesaje: 1562
Membru din: 30 Aug 2007, 15:46
Localitate: Constanta-Mamaia

Re: Schimbul distributiei la Transatlantis Constanta

Mesajde 22euu » 22 Noi 2007, 18:16

radur scrie:- atmosfera relaxata
- sala de asteptare la etaj cu geam catre hala, plasma cu 9 camere unde poti urmari fiecare banc de lucru, internet wirless, cafea si bauturi plus nelipsitele bomboane


Ma surprinde placut sa aud asta mai ales ca asta vara cand mi-am facut testul la masina m-am dus la mama draq sa cumpar un suc rece ca ei nu aveau.

Sigur ai fost la Transatlantis langa billa??? :D
2004 Mondeo Panther Black Metallic GhiaX 130hp
Avatar utilizator
22euu
 
Mesaje: 206
Membru din: 22 Aug 2006, 20:20
Localitate: Constanta
Maşina: Ford

Mesajde djxme200 » 22 Noi 2007, 19:12

Da, acolo a fost :) Eu am la activ peste 20 vizite acolo, dar nu stiam ca din frigider se pot servi la discretie si clientii, am vazut doar din personalul lor deschizand frigiderul :)

E buna si plasma aia, dar daca se ridica putin masina pe elevator tot ce vezi este...numarul de inmatriculare :) Bomboanele sunt un "new entry"!

Internetul a fost o perioada oprit pentru ca avea raza de actiune prea mare si veneau baietii cu telefoanele in parcare la billa si le furau banda :))

radur a fost multumit de servicii si de aceea i se par toate roz, dar nu e chiar asa.Sper totusi sa nu fie cazul sa isi schimbe parerea.Cert este ca progrese se fac la service in inbunatarirea serviciilor.Eu am facut o reclamatie la ei si m-au chemat inapoi sa remedieze greseala facuta, iar astazi m-a sunat baiatul de la client service sa ma intrebe daca sunt multumit de reparatie, i-am spus ca nu in totalitate si mi-a spus sa merg iar sa vb cu seful de service.
Ex-Mondeo Mk3 2.2TDCi Ghia X +
Imagine
Fiesta Mk7 1.25i Titanium
Imagine
Avatar utilizator
djxme200
1nsane Member
 
Mesaje: 1311
Membru din: 10 Noi 2005, 19:58
Localitate: Around the world..
Maşina: Fiesta Mk7 1.4i Titanium
VIN: WF0JXXGAJJ9J30749

Re: Schimbul distributiei la Transatlantis Constanta

Mesajde radur » 22 Noi 2007, 20:37

amigos_mg scrie:- atmosfera relaxata - sala de asteptare la etaj cu geam catre hala, plasma cu 9 camere unde poti urmari fiecare banc de lucru, internet wirless, cafea si bauturi plus nelipsitele bomboane
Ma surprinde placut sa aud asta mai ales ca asta vara cand mi-am facut testul la masina m-am dus la mama draq sa cumpar un suc rece ca ei nu aveau.
Sigur ai fost la Transatlantis langa billa??? :D


Da am fost la Transatlantis si acum am vazut ca am scris ca iti ofera suc ei bine v-am dezimformat :evil: ,sucul l-am luat eu de la Billa :D.

Iar bomboanele nu le-am testat dar le-am vazut in vreo 6 locuri si mi-au atras atentia sper ca nu sint din plastic :evil:

In schimb in mica bucatarie amenajata in sala de asteptare au un dozator de apa un filtru de cafea, cum eu nu beau cafea nu am `incercat` filtrul si nici in frigider nu m-am uitat, poate o voi face la viitoarea vizita care sper eu sa fiu peste muuuuuulti km.

Eu in cele 3 ore petrecute pe acolo in sala de asteptare am stat in total cam 30 de minute in rest am fost un hala la masina prin showroom si afara in parcare pentru ca venise un vecin cu un Volvo V40 sa ii fac `prezentarile` in vederea schimbarii distributiei.

Intradevar daca ridica masina mai mult pe elevator vezi doar numarul si cine trece pe sub masina dar ori te poti uita pe geam ori poti sa vorbesti sa stai pe linga masina.

Legat de internet eu nu l-am testat pentru ca nu ma asteptam sa ofere asa ceva dar erau afise peste tot.

Pai eu am schimbat doar distributia si cureaua de agregate plus cele 2 role de la distributie si am fost multumit mai ales de timpul scurt de executie in comparatie cu alte ateliere de pe la noi si normal de manopera.

Posibil sa mai dea si ei rateuri pe acolo pentru ca nu sint doar 2 mecanici la Transatlantis ci din cite am observat cam 6.

Progresele pe care le fac nu stiu daca presati de noul service ce se construieste acum in fata la REAL dar oricum sint laudabile.

Chiar am fost placut surpirns sa vad ca si alti angajati imi raspundeau la toate intrebarile mele `stresante` si nu am prea vazut fite pe acolo asa cum se gasesc in alte parti.
Vand Senzor temperatura galeria admisie 3M5A-12A697-AD 30 ron.


Cazare Constanta, Cazare Mamaia, Apartamente in Regim Hotelier

Servicii de Transfer Aeroport Constanta - Bucuresti Otopeni
Vand 12 piulite pentru jante de tabla 60 ron, 0763 22 22 92.
Vand Senzor temperatura aer admisie Focus 30 ron, 0763 22 22 92, cod 3M5A-12A697-AD.
radur
1nsane Member
 
Mesaje: 1562
Membru din: 30 Aug 2007, 15:46
Localitate: Constanta-Mamaia

Dai o Bere ?

Mesajde radur » 23 Noi 2007, 14:45

Dai o Bere ?

Pentru cine doreste sa plece in Germania dupa Forduri am gasit pe un alt forum un link foarte interesant si am d peste aceasta legatura foarte IMPORTANTA.

http://www.strassenverkehrsamt.de/kfz-z ... landkarte/

Aici sint trecute toate birourile unde se fac actele numerele si asigurarea pentru a pleca cu masina din Germania, de obicei cei de la Autohouse se duc ei sa iti faca actele si normal te mai taxeaza dar daca tu sti unde trebuie sa mergi :evil: mai scutesti niste bani de Bere, fiind trecute pe harta de la Google intri pe
http://maps.google.com si vezi dupa codul postal si numele orasului unde se afla Fordul pe care il cauti iar apoi cauti cel mai apropiat birou pentru inmatriculari.

Pe linga fiecare birou sint chioscuri unde poti sa faci numerele si asigurarea sa nu maiumbli ca nebunul prin oras.
Vand Senzor temperatura galeria admisie 3M5A-12A697-AD 30 ron.


Cazare Constanta, Cazare Mamaia, Apartamente in Regim Hotelier

Servicii de Transfer Aeroport Constanta - Bucuresti Otopeni
Vand 12 piulite pentru jante de tabla 60 ron, 0763 22 22 92.
Vand Senzor temperatura aer admisie Focus 30 ron, 0763 22 22 92, cod 3M5A-12A697-AD.
radur
1nsane Member
 
Mesaje: 1562
Membru din: 30 Aug 2007, 15:46
Localitate: Constanta-Mamaia

Impresii dupa 5500 km si aproape 30 de zile de `uzura`

Mesajde radur » 27 Noi 2007, 03:39

Impresii dupa 5500 km si aproape 30 de zile de `uzura` in Romania

Imi primul rind scuze celor ce stau la rind pentru un feed back din partea mea o sa va raspund in seara asta la toti.

Am fost foarte ocupat mai ales ca am lansat si primul meu Blog un mixt intre turism prieteni viata personala hobby.

http://cazare-mamaia-constanta.ro/blog

Momentan sint inca in teste urmind ca in scurt timp sa adaug si alte informatii.

Asadar de pe 29 Octombrie de cind am luat masina am facut 5500 km.


In ceea ce priveste consumul in functie de stilul de mers batrineste sau ca in manual ori mai sportiv pe cit se poate in oras dar mai ales pe Autostrada Lu` Peste, consumul variaza.

Daca de exemplu ieri dupa 800 km din care 300 in oras si 500 CTA-BUC-CTA am avut un consum de 6.2 % dupa metoda full full in conditiile in care am facut pina la Bucuresti 2 ore, in oras am obtinut si consumuri de cartea recordurilor dar si consumuri din clasa mini.

Pina acum pentru varianta de motorizare pe care o am pot spune ca am un consum normal.
In urma cu 3 zile un prieten ce are Cielo pe GPL imi spunea ca in oras a avut un consum de 15 %


Ce nu imi place
- din pacate pina cind termina concediul electronistul de la Transatlantis va trebui sa mai fac muschi la piciorul drept, la drum lung este neaparat nevoie de TEMPOMAT
- sper ca tot el sa rezolve si autoblocarea usilor de pe loc
- la viteze de peste 140 km/h mai mult ca sigur si datorita drumurilor zgomotul se amplifica in masina
- fiind neagra masina se murdareste si la 2 ore dupa ce am spalat-o
- faptul ca trebuie sa fiu foarte atent la toti tiristii sa nu ma trezesc cu pietre pe parbriz
- faptul ca pentru citeva zile o voi tine pe bara pentru ca miercuri imi expira numerele de Germania si din ce am inteles la incaputul lunii Decembrie UE va lua o decizie in privinta taxei de prima inmatriculare, sint curios ce o sa fie
- inca tremur la parcarea cu spatele si mai deschid usa din cind in cind
- faptul ca motorul este prea silentios :evil: si ca sa il aud trebuie sa dau volumul boxelor la 1 sau 2
-display-ul pentru computerul de bord nu este mare asa cum sint la fordurile ce au cutie automata

Ce imi place
- fidelitatea celor 8 boxe la auditia cd urilor in format mp3 si audio
- parbrizul incalzit pe care l-am folosit de 3 ore, ce sa mai zic in 30 de sec am geamul curat
- silentiozitatea motorului
- raspunsul la solicitari in depasiri
- stabilitatea in curbe
- portbagajul imens
- costul decent al consumabilelor si al tarifelor din Service
- incalzirea din scaune utila la prima ora mai ales pe vremea asta
- farurile xenon (am scapat de usturimea ochilor)
- saunele fata tip SPORT foarte confortabile
Vand Senzor temperatura galeria admisie 3M5A-12A697-AD 30 ron.


Cazare Constanta, Cazare Mamaia, Apartamente in Regim Hotelier

Servicii de Transfer Aeroport Constanta - Bucuresti Otopeni
Vand 12 piulite pentru jante de tabla 60 ron, 0763 22 22 92.
Vand Senzor temperatura aer admisie Focus 30 ron, 0763 22 22 92, cod 3M5A-12A697-AD.
radur
1nsane Member
 
Mesaje: 1562
Membru din: 30 Aug 2007, 15:46
Localitate: Constanta-Mamaia

M-am intors

Mesajde radur » 08 Dec 2007, 18:13

Am fost mai tacut in ultima perioada mai ales ca din 27 merg cu vechea masina pentru ca numerele de Germania au expirat, deci momentan nu mai pot impartasii impresii despre Focus poate incepind de Luni.

Dar am o veste buna si una proasta.

Cea proasta este ca am trecut ieri pe la Ford si in portbagaj am gasit o mica `balta` dupa 10 zile de nemiscat masina din parcare si dupa 4 zile de ploaie ma intreb de unde o fi aparut ? era chiar in partea stinga chiar linga usita unde este spatiul lateral pentru depozitare.
M-am tot uitat pe plafon sa vad pe unde o fi picat nu imi dau seama pentru ca nu sint urme de umezeala in plus ruloul era tras.

Cea buna este ca am facut dosarul pentru numere rosii si Luni sper eu sa le ridic, urmind ca programarea la RAR sa o fac pe 6-7 Ianuarie pentru a avea certificatul de conformitate valabilitate pina in Martie, cine stie poate pina atunci se reglemeteaza si circul asta cu taxa fiscala pardon de mediu.

Nu este vorba de bani pentru ca de la 1 000 de euro probabil voi plati cam 500 de euro ci de un pricipiu si in plus eu nu sint dispus sa sponsorizez PNL ul si APIA.

Deja pregatesc baietii terenul, a iesit in mass media sluga aia de armean(nu am nimic cu natia, din contra am prieteni in Constanta, doar cu omul) sa spuna ca oricum nu mai da banii inapoi la cei care au platit, pai normal de unde ca banii s-au papat pensii marite aiurea spagi campanii electorale gauri negre bla bla.

Asta inseamna dupa mintea mea ca vor modifica sau schimba taxa, pentru ca acum este practic o taxa fiscala, posibil pina la 1 Februarie pentru a nu fi obligati sa dea inapoi ce deja au incasat.

Se stie foarte bine ca banii nu au mers la Mediu in schimb a iesit Valmar in presa cu o campanie idioata un copac plantat la fiecare masina vinduta.
Pai cine plateste copacii tot cei care achita si taxa normal asa ca nici actiunea asta de PR nu prea m-a indulcit. Sa ne traiasca APIA.

Nenea tariceanu ce polueaza mai mult un motor euro 4 cu dpf din 2005 sau un motor de dacie cu 350 000 km din 98 ?
Dupa taxa primul pentru ca la dacie nu platesc taxa de mediu iar depsre emisii iti marturisesc un secret pe care il stie toata tara, la RAR ca sa iasa gazele (scuze de expresie) am bagat pe rampa alta masina mai `verde`.

Iar daca taxa se aplica pe bune pai eu care stau la intrarea in oras pot spune ca jumate din firmele de constructii si unitatile militare vor fi nevoiete sa isi puna pe liber soferii.


Ce am mai facut intre timp, mi-am consolidat Blogul incet voi incepe sa scriu mai des, am infiintat o mica retea de link exchange interna cu propietarii de apartamente in regim hotelier, pensiuni, hoteluri, vile, cabana din tara, acum pregatesc si reteaua externa, lucrez la partea in engleza a site-ului si la optimizarea SEO pentru partea RO.

Am terminat rezervarile pentru Revelion iar acum pregatesc campania pentru Sfintul Valentin.

Mi-am studiat concurenta pe web din Constanta si Mamaia si am vazut ceva groaznic, site ul lor Hotelului Rex are un trafic jenant, cum este posibil ca Hotelul Rex dupa opinia mea cel mai luxos de pe Litoral detinut in prezent de Familia Adamescu care a platit 10 mil de euro pentru a-l cumpara de la Familia Paunescu, nu are banii sa investeasca intr-un specialist SEO dar nu sint singurii ceea ce pentru mine este de bine, sper sa nu le dau idei.

I-am dat niste sfaturi lui alecsutzu sa nu il pape concurenta.

M-am tot chinuit sa il conving pe radiomancta sa lase frantuzoaicele si sa treaca pe Ford Focus, el tot sta in cumpana benzina vs diesel.

Nu mai continui sa nu va plictisesc.
Vand Senzor temperatura galeria admisie 3M5A-12A697-AD 30 ron.


Cazare Constanta, Cazare Mamaia, Apartamente in Regim Hotelier

Servicii de Transfer Aeroport Constanta - Bucuresti Otopeni
Vand 12 piulite pentru jante de tabla 60 ron, 0763 22 22 92.
Vand Senzor temperatura aer admisie Focus 30 ron, 0763 22 22 92, cod 3M5A-12A697-AD.
radur
1nsane Member
 
Mesaje: 1562
Membru din: 30 Aug 2007, 15:46
Localitate: Constanta-Mamaia

Institutia Prefectului VS RAR

Mesajde radur » 10 Dec 2007, 22:05

Astazi Institutia Prefectului a reusit sa ma impresioneze iar 2 angajati de la RAR Constanta sa ma dezamageasca.

Am obtinut numerele rosii in doar 4 minute avind norocul sa am toate actele necesare.

Singura chestie amuzanta a fost ca eu ca PFA Radu Razvan a trebuit sa ma deleg pe mine Radu Razvan sa depun actele si sa ridic documenetele de la ghiseu motiv pentru care am scris si eu

PFA R R cu sediul in ... in deleaga pe domnul R R cu domiciliul in (adresa identica) sa il reprezinte la Institutia Prefectului pentru a intocmi formalitatile de ... :evil:

Costuri
placute 40 ron se plateste la ghiseu
asigurare BCR 30 de zile 35 ron
taxa la primarie impozite si taxe 7 ron pt autorizatie provizorie
taxa cec 13 ron

Tot astazi m-am chinut 60 de minute sa prind linia la RAR dar fara succes si cum pe net nu pot face rezevari pe Constanta (oara cit o fi spaga la adminul site ului sa scoata un oras din retea :oops: ) a trebuit sa ma duc la sediul lor.

Aici surprize surpize am stat 15 minute sa vina tanti la ghiseu timp in care am vazut 3 anunturi mari cu

Rezervari pe internet la .... :twisted:
Doar Rezervari telefonice la nr :evil:

Cum a venit am luat-o la intrebari

1 de ce nu merge sa fac rezervare pe net
raspuns pai ce treaba am eu daca nu merge

pai luati anunturile din sala
fara raspuns

2 de ce suna telefonul ocupat

raspuns pai suna lumea si ma tine de vorba
am sunat de fata cu ea suna ocupat iar pe birou oops receptorul cazuse din `greseala` din furca
vai ce neglijenta

fara raspuns dar cu injuraturi in gind banuiesc

3 de ce sa fac programari cind le poti face doar pe 5 zile eu am vrut ori intre Craciun si Revelion ori dupa Anul Nou
raspuns pai nu putem face ce vreti dumneavoastra

Dar tanti SPAGA PRIMITI ACOLO
Stiu ca .... dar la urmatoarea vizita iti promit ca vin cu o camera video si dupa te fac vedeta pe net.
Vand Senzor temperatura galeria admisie 3M5A-12A697-AD 30 ron.


Cazare Constanta, Cazare Mamaia, Apartamente in Regim Hotelier

Servicii de Transfer Aeroport Constanta - Bucuresti Otopeni
Vand 12 piulite pentru jante de tabla 60 ron, 0763 22 22 92.
Vand Senzor temperatura aer admisie Focus 30 ron, 0763 22 22 92, cod 3M5A-12A697-AD.
radur
1nsane Member
 
Mesaje: 1562
Membru din: 30 Aug 2007, 15:46
Localitate: Constanta-Mamaia

Mesajde Cornel001 » 10 Dec 2007, 22:14

da-o in gat ca merita.
Imagine
Mandru cetatean al republicii bananiere romania.
Silvio Berlusconi: Nu am nimic impotriva homosexualilor. Cu cat sunt mai multi in jurul meu, cu atat e concurenta mai mica.
Avatar utilizator
Cornel001
Membru Belit
 
Mesaje: 6779
Membru din: 16 Aug 2005, 16:40
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus2 sedan 1.6 100 28.12.2005
VIN: dealadecotnarisec

Mesajde gfocuss » 26 Dec 2007, 20:14

FRUMOS FOCUSUL... SA IL STASPANESTI SANATOS
gfocuss
Member
 
Mesaje: 413
Membru din: 08 Dec 2007, 20:26
Localitate: Arad
Maşina: Ford Focus 115 HP
VIN: WF0WXXGCDW6S85852

Lipsa de activitate

Mesajde radur » 27 Dec 2007, 22:44

Nu am mai trecut pe aici din lipsa de timp liber.

Voi reveni in Ianuarie mai ales ca pe 3 sint programat la RAR si poate voi merge sa fac si setarile pentru autoblocarea usilor si pentru tempomat.

Daca voi descoperi formula magica pentru inchiderea usilor va voi anunta.
Vand Senzor temperatura galeria admisie 3M5A-12A697-AD 30 ron.


Cazare Constanta, Cazare Mamaia, Apartamente in Regim Hotelier

Servicii de Transfer Aeroport Constanta - Bucuresti Otopeni
Vand 12 piulite pentru jante de tabla 60 ron, 0763 22 22 92.
Vand Senzor temperatura aer admisie Focus 30 ron, 0763 22 22 92, cod 3M5A-12A697-AD.
radur
1nsane Member
 
Mesaje: 1562
Membru din: 30 Aug 2007, 15:46
Localitate: Constanta-Mamaia

Ford Focus America

Mesajde radur » 29 Dec 2007, 01:03

Astazi prin oras am dat de un Ford Focus 2 adus din America.

Pentru ca stopul a tinut doar 30 de secunde am reusit sa aflu.

Motor benzina 2.0
Consum in oras 10 %
Cutie automata
Pret achizitie SUA 10 800 $

Nu am reusit sa aflu : taxele vamale si cele legate de transport.
Fişiere ataşate
ford focus sua.jpg
(54.19 KiB) Descărcat de 1452 ori
Vand Senzor temperatura galeria admisie 3M5A-12A697-AD 30 ron.


Cazare Constanta, Cazare Mamaia, Apartamente in Regim Hotelier

Servicii de Transfer Aeroport Constanta - Bucuresti Otopeni
Vand 12 piulite pentru jante de tabla 60 ron, 0763 22 22 92.
Vand Senzor temperatura aer admisie Focus 30 ron, 0763 22 22 92, cod 3M5A-12A697-AD.
radur
1nsane Member
 
Mesaje: 1562
Membru din: 30 Aug 2007, 15:46
Localitate: Constanta-Mamaia

RAR Constanta

Mesajde radur » 14 Ian 2008, 18:43

Dupa ce i-am facut vazrza pe Blog http://cazare-mamaia-constanta.ro/blog/ ... xtrasezon/
de am si ajuns pe prima pagina in Google iar acum cei care cauta informatii despre programarea la RAR in Constanta ajung pe la mine, am reusit dupa 2 tentative esuate sa intru la RAR Luni 7 Ianuarie.

Dupa ce i-am cam injurat acum trebuie sa ii laud pentru ca nu ma asteptam sa se miste asa repede bine unul din motive a fost si faptul ca pe 7 Ianuarie nu era aglomerat iar eu am intrat primul pe rampa.

Intrat la ora 8.30 iesit la ora 8.50.
Mi s-a spus sa revin pe la ora 11 sa ridic toate actele CIV Certificat de autenticitate si talonul pentru ITP.

Cred ca am platit cam 270 ron iar acum cu toate actele aranjate in mapa astept sa cada nenea tary se se schimbe taxa asta pentru ca nici noua formula nu va fi acceptata de UE fiind la fel de timpita ca si precedenta.

Nu inteleg daca in cazul in care imi cumpar o masina noua din reprezentanta sa platesc 500 de euro iar daca

a in 2 zile fac accident cu dauna totala ce fac imi da cineva banii inapoi pentru ca masina nu mai polueaza
b in 2 zile decid ca am facut o alegere proasta si vind masina ce fac spun paguba mea sau le cer banii inapoi.

Si sint doar 2 exemple.
Vand Senzor temperatura galeria admisie 3M5A-12A697-AD 30 ron.


Cazare Constanta, Cazare Mamaia, Apartamente in Regim Hotelier

Servicii de Transfer Aeroport Constanta - Bucuresti Otopeni
Vand 12 piulite pentru jante de tabla 60 ron, 0763 22 22 92.
Vand Senzor temperatura aer admisie Focus 30 ron, 0763 22 22 92, cod 3M5A-12A697-AD.
radur
1nsane Member
 
Mesaje: 1562
Membru din: 30 Aug 2007, 15:46
Localitate: Constanta-Mamaia

AJUNGE

Mesajde radur » 25 Ian 2008, 01:44

Gata m-am decis.

Dupa ce am vazut ieri cit de nesimtire este in acest personaj(stiti voi care) care probabil are un angajament de a tine taxa pina iese PNL de la guvernare.

Oare cit costa pe zi domle mentinerea taxei ma refer la banii pe care ii cotizeaza membrii APIA.

Saptamina viitoare voi plati taxa si voi incepe demersurile de contestare in instanta.

Deja l-am contactat in aceasta seara pe celebrul avocat din Arad Cosmin Costas.

Astept raspunsul lui sa vad care sint procedurile pe care trebuie sa le urmez si va voi anunta de noutatile cazului meu.

Problema este urmatoarea eu voi da Statul in Judecata si sint sigur ca voi cistiga problema este ca acel proces costa bani (banii nostri) si intr-un fel si eu imi voi plati o parte din suma pe care trebuie sa o recuperez asadar ar trebui sa ii dau in judecata si separat pe tariceanu si vosganian pentru ceea ce fac.

Mai mult ca sigur pe Blog voi avea un serial in acest sens pate ajung pe prima pozitie in Google dupa cuvintul tariceanu.
Vand Senzor temperatura galeria admisie 3M5A-12A697-AD 30 ron.


Cazare Constanta, Cazare Mamaia, Apartamente in Regim Hotelier

Servicii de Transfer Aeroport Constanta - Bucuresti Otopeni
Vand 12 piulite pentru jante de tabla 60 ron, 0763 22 22 92.
Vand Senzor temperatura aer admisie Focus 30 ron, 0763 22 22 92, cod 3M5A-12A697-AD.
radur
1nsane Member
 
Mesaje: 1562
Membru din: 30 Aug 2007, 15:46
Localitate: Constanta-Mamaia

Tempomat, Alarma, Floow Me Home etc

Mesajde radur » 04 Feb 2008, 23:11

Dupa mai multe aminari din diferite motive astazi am ajuns si eu la Transatlantis Constanta sa imi rezolv problemele restante.

Distractia a costat fabuloasa suma de 43 RON (de unde scot domle` astia tarifele astea nu stiu) plus o mica atentie baiatului de la tester pentru stres, rabdare si pentru BUTOANELE DE TEMPOMAT (multam fain)

Incep cu vestea proasta din pacate la Ford Focus 2 nu se poate seta nici din soft autoblocarea usilor la plecarea de pe loc.
Exista o singura optiune sa le vindem si sa trecem pe Focus 1 sau Mondeo :evil:

Singurul ajutor ramine deblocarea usii soferului la prima apasare iar la a 2 apasarea deblocarea celorlalte usi.


Acum vestile bune, iata ce am reusit sa imi activez si sa dezactivez din SOFT.

1 Tempomatul se poate monta si la `nefericitii` posesori de volan sport in 3 spite Model ST.

Se face destul de usor setarea (activarea) din soft ramine sa iti trage cineva firele si sa te gindesti unde sa `lipesti` butoanele eu incerc sa le pun tot pe volan asa cum sint la vaolanul in 4 spit, le-am pozat si nu ma incurca

Eu miine sau cel tirziu Miercuri (pls Mitica nu ma lasa balta) le voi monta.

2 Am activat alarma ce era deja pe masina (surprize surprize), ramine ca Marti sau Miercuri sa imi traga Mitica senzorul de la capota pentru ca acum o vede ca fiind deschisa, dupa asta o sa vad daca are si senzor de soc sau de perimetru.

3 Am activat functia Follow Me Home

4 Am dezactivat bib bip ul senzorului de necuplare a centurilor pentru ca ma stresa si eu cum in oras nu prea pun centura


Cam astea ar fi restul chestiilor ce le mai puteam activa sau dezactiva le aveam deja (cum ar fi senzorul de nivel al lichidului pentru spalat parbrizul si farurile plus alte chestii minore)


CU ACEASTA OKAZIE AM AFLAT CA AVIND FILTRU DPF CARE SE REGENEREAZA EL DAR NU LA INFINIT SFATUL ESTE SA ALIMENTEZ CIT MAI RAR ADICA LA BEC APRINS PENTRU CA ESTE UN SENZOR CE CONTORIZEAZA FIECARE ALIMENTARE SI CARE DA O COMANDA MICULUI REZERVOR SITUAT DEASURPA REZERVORULUI PRINCIPAL DE UNDE `SCUIPA` NU STIU CE ADITIV ADITIV CARE ESTE SI EL INTR-O CANTITATE CE LA UN MOMENT DAT SE TERMINA.

Chestii tehnice ce pe mine ma depasesc dar am retinut ideea.
Vand Senzor temperatura galeria admisie 3M5A-12A697-AD 30 ron.


Cazare Constanta, Cazare Mamaia, Apartamente in Regim Hotelier

Servicii de Transfer Aeroport Constanta - Bucuresti Otopeni
Vand 12 piulite pentru jante de tabla 60 ron, 0763 22 22 92.
Vand Senzor temperatura aer admisie Focus 30 ron, 0763 22 22 92, cod 3M5A-12A697-AD.
radur
1nsane Member
 
Mesaje: 1562
Membru din: 30 Aug 2007, 15:46
Localitate: Constanta-Mamaia

Mesajde kosmin » 05 Feb 2008, 00:20

Asta cu alarma mi se pare interesanta... vrei sa spui ca exista sanse ca eu sa imi fi pus de pomana alarma after market? :D

Ne poti spune ce ti-a zis tipul de la service? e alarma bydefault pe toate focusurile? sau e inclusa si neactivata in vreun pachet de dotari?

Oricum, bravo.
FordFocus Trend 007 / 1,6 TDCi / 90CP / H-B 5 usi / Kelp Metallic
Avatar utilizator
kosmin
Gold Member
 
Mesaje: 634
Membru din: 17 Feb 2007, 10:38
Localitate: TM
Maşina: Ford Focus MK2, 2006, 1.6 TDCi, 90 cp, Trend 007

Mesajde radur » 05 Feb 2008, 00:52

EDIT - nu stiu de ce dar azi am observat ca din sala de asteptare a disparut plasma pe care urmareai imaginile transmise de camere.
Camerele erau la locul lor si am 2 ipoteze a ori au furat plasma ori au facut mecanicii greva (stiti voi de ce)

Eu cind m-am dus am stat in masina linga `tester` si am luat pe rind toate optiunile

El imi spunea are asta o activam sau nu .

Te poti duce si tu la tester sa vezi ce poti activa sau nu posibil sa ai alarma posibil sa nu.

Daca ne gindim logic pe Titanium Ghia CL ST ar trebui sa fie avind in vedere ca ai anumite pachte in plus dar nu se stie niciodata.

Eu cind am facut programarea am bagat niste motive aiurea cum ca tremura in sarcina consuma mult bla bla
In prealabil vorbisem cu baiatul ce este la tester si m-am pregatit.

In prezent alarma este activata dar pentru ca nu am montat senzor la capota o vede cu, capota deschisa si nu merge corect.

Cind termin montajul la alarma si tempomat iti spun ce are si cum functioneaza.

Pentru mine daca are claxon cind tragi de minere este de ajuns.

La Casco am inteles ca pentru alarma ai o reducere de 10-15 % asa ca am deja un Bonus.

Apropo de Casco am primit o lista de la o firma de Brokeraj.

Cei mai ieftini sint Ardaf dar cum or fi la plata, stie cineva ?
Ultima oară modificat de radur pe 05 Feb 2008, 02:12, modificat 1 dată în total.
Vand Senzor temperatura galeria admisie 3M5A-12A697-AD 30 ron.


Cazare Constanta, Cazare Mamaia, Apartamente in Regim Hotelier

Servicii de Transfer Aeroport Constanta - Bucuresti Otopeni
Vand 12 piulite pentru jante de tabla 60 ron, 0763 22 22 92.
Vand Senzor temperatura aer admisie Focus 30 ron, 0763 22 22 92, cod 3M5A-12A697-AD.
radur
1nsane Member
 
Mesaje: 1562
Membru din: 30 Aug 2007, 15:46
Localitate: Constanta-Mamaia

Mesajde Fritz » 05 Feb 2008, 00:55

CASCO iti ia in considerare sistem anti-furt sau alarma. Focus-ul vine by default cu sistem anti-furt.

Eu personal nici nu i-am mai pus alarma.
Nu se da reducere la CASCO, eventual se mareste prima daca nu ai alarma/sistem anti-furt. Cel putin asa am intalnit eu pana acum.
Subaru Forester 2010 2.5X Limited, Symmetrical AWD, 170CP
Ford Focus Ghia 2007 Hatchback 2.0 TDCi 136CP - parents-in-law's car
Ford Focus Trend 2005 Sedan 1.6 TDCi 90CP - parents' car
Avatar utilizator
Fritz

focused
 
Mesaje: 1405
Membru din: 12 Dec 2005, 02:44
Localitate: Far West
Maşina: 2010 Subaru Forester 2.5X Limited, Symmetrical AWD, 170CP

Mesajde Mihai L » 05 Feb 2008, 01:25

Fritz scrie:CASCO iti ia in considerare sistem anti-furt sau alarma. Focus-ul vine by default cu sistem anti-furt.

Eu personal nici nu i-am mai pus alarma.
Nu se da reducere la CASCO, eventual se mareste prima daca nu ai alarma/sistem anti-furt. Cel putin asa am intalnit eu pana acum.


1) La sistemul antifurt asa e, PATS e OK (eu zic ca e mai bun ca o alarma...)
2) Eu am vazut doar reduceri aplicate la CASCO (de obicei se stabileste un pret dupa care urmeaza "bonusuri" gen alarma, client de-al lor, etc...)
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

CASCO

Mesajde radur » 05 Feb 2008, 02:10

Momentan nu fac Casco pentru ca studiez problema pot spune ca pina acum am economisit cam 300 euro pentru ca au trecut 3 luni si nu am bushit masina.

Recunosc ca fata de cealalta masina la care am CASCO unde am un stil de condus gen Kamikaze la Ford am inceput sa claxonez si biciclistii plus ca merg mai atent (ma mir si eu ca ma abtin), atent nu inseamna ca nu merg cu viteza ci sint cu ochii in paispe.

La Casco nu imi place pentru ca majoritatea firmelor au pus taxa de 100 euro suportata de propietari la orice avarie.

Daca doamna fereste de ceva procedez dupa cum m-a invatat PaulCT (stie el ff bine).
Vand Senzor temperatura galeria admisie 3M5A-12A697-AD 30 ron.


Cazare Constanta, Cazare Mamaia, Apartamente in Regim Hotelier

Servicii de Transfer Aeroport Constanta - Bucuresti Otopeni
Vand 12 piulite pentru jante de tabla 60 ron, 0763 22 22 92.
Vand Senzor temperatura aer admisie Focus 30 ron, 0763 22 22 92, cod 3M5A-12A697-AD.
radur
1nsane Member
 
Mesaje: 1562
Membru din: 30 Aug 2007, 15:46
Localitate: Constanta-Mamaia

Mesajde alexandrusavu » 05 Feb 2008, 02:49

Casco e mai mult pentru accidente, incidente în parcare, vandalism, cataroi în geam, gheață înfiptă pe plafon.

Este o investiție care merită cu vârf și îndesat. Mi se pare o mare greșeală să nu-ți faci casco "asap", mai bine previi decât să repari.
Imagine
<photo-blog actualizat bianual>
Cars :
Ford Focus Trend CL '07 Hatch 1.6 TDCi ~115cp, 275Nm [90cp, 215Nm stock]
Avatar utilizator
alexandrusavu
 
Mesaje: 4747
Membru din: 23 Aug 2007, 02:11
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus Trend CL '07 Hatch 1.6 TDCi 90CP
VIN: WF05XXWPD57U35570

Re: CASCO

Mesajde Mihai L » 05 Feb 2008, 10:57

radur scrie:Momentan nu fac Casco pentru ca studiez problema pot spune ca pina acum am economisit cam 300 euro pentru ca au trecut 3 luni si nu am bushit masina...


Chiar pe forum au fost un coleg care a facut vreo doi ani economie la CASCO si a avut un accident stupid, iti dai seama ca l-a costat cam scump economia asta...
Mai bate si vantul, mai pica vreun copac... Mai este si varianta accidentarii masinii de catre unul care nu are nici macar RCA; daca ai CASCO ii lasi pe ei sa scoata banii.
Doamne fereste.

Eu zic ca nu este de joaca.
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Mesajde Fritz » 05 Feb 2008, 11:53

Mihai L scrie:2) Eu am vazut doar reduceri aplicate la CASCO (de obicei se stabileste un pret dupa care urmeaza "bonusuri" gen alarma, client de-al lor, etc...)


Eu am la UNITA.
Se pleaca de la o cota anuala de baza. (x %)
In functie de diversi factori, aceasta cota creste sau scade.

Cod: Selectaţi tot
Coeficient de majorare / reducere:

Autovehicule fara sistem antifurt si/sau alarma electronica functionala:   1.04
Autovehicule utilizate ca taxi sau de catre scolile de soferi:   1.50
Autovehicule inchiriate (rent-a-car) sau utilizate pentru activitati de interventie si paza:   2.00
Pagube produse, prin taiere sau intepare, numai anvelopelor:   1.05
Vandalism:   1.05
Plata anticipata si integrala a primei de asigurare anuale:   0.90

Sunt doar cateva exemple.
In cazul meu s-au aplicat majorari pentru ca am vrut clauzele de anvelope, vandalism, fara franciza la furt total, dar mi s-a redus pentru ca am platit integral.
Subaru Forester 2010 2.5X Limited, Symmetrical AWD, 170CP
Ford Focus Ghia 2007 Hatchback 2.0 TDCi 136CP - parents-in-law's car
Ford Focus Trend 2005 Sedan 1.6 TDCi 90CP - parents' car
Avatar utilizator
Fritz

focused
 
Mesaje: 1405
Membru din: 12 Dec 2005, 02:44
Localitate: Far West
Maşina: 2010 Subaru Forester 2.5X Limited, Symmetrical AWD, 170CP

Re: CASCO

Mesajde Nic_Bv » 05 Feb 2008, 12:19

radur scrie:Momentan nu fac Casco pentru ca studiez problema pot spune ca pina acum am economisit cam 300 euro pentru ca au trecut 3 luni si nu am bushit masina.

Recunosc ca fata de cealalta masina la care am CASCO unde am un stil de condus gen Kamikaze la Ford am inceput sa claxonez si biciclistii plus ca merg mai atent (ma mir si eu ca ma abtin), atent nu inseamna ca nu merg cu viteza ci sint cu ochii in paispe.

La Casco nu imi place pentru ca majoritatea firmelor au pus taxa de 100 euro suportata de propietari la orice avarie.

Daca doamna fereste de ceva procedez dupa cum m-a invatat PaulCT (stie el ff bine).


Masina ta arata excelent, dar mi-e greu sa cred ca te-ar costa CASCO 1.200 EUR/an. Poate la o anumita firma, dar daca mai cauti sigur gasesti mai ieftin.
Chestia aia cu pragul de 100 EUR la reparatii e buna si pentru tine, pentru o reparatie minora e pacat sa strici CASCO.

Nu trebuie sa ai stil de conducere gen kamikadze, eu am avut la Megane capota infundata si farul spart in parcare, de un pusti care se plimba cu scuterul si a alunecat. I-am facut si lui un bine, am declarat autor necunoscut, iar eu mi-am facut capota+farul pe casco.

Oameni buni, asigurati-va masinile. Linistea dvs merita investitia.
Ford C-Max Ghia 2008, 1.6 TDCi 110 CP.
Blog personal: Îmblânzitorul de fantasme

"Cred cu fermitate că există o singură formă de educație, autoeducația" - Isaac Asimov
Avatar utilizator
Nic_Bv
1nsane Member
 
Mesaje: 1675
Membru din: 11 Sep 2007, 22:53
Localitate: Braşov
VIN: WF0EXXGCDE8Y55186

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Totul despre membri

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 6 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 6 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login